Obavy před Pekingem: Falšování testů na koronavirus jako doping?
Každý den budou muset olympionici na Hrách v Pekingu na testy proti koronaviru. Ale budou se moct spolehnout na jejich výsledky? Michael Hölz, šéf německého snowboardingového svazu, tomu nevěří. „Pochybuju, že na soutěžích v Číně uvidíme fair play,“ řekl Hölz ve svazovém podcastu.
Výsledky testů mohou rozhodovat olympijské závody. Sportovci se v Pekingu musí testovat každý den, pokud jim test na koronavirus vyjde jako pozitivní, musí nastoupit buď do izolace, nebo rovnou do nemocnice, to v případě, že mají symptomy nemoci. Pokud je sportovec bez symptomů, z izolace se dostane v případě dvou negativních PCR testů po 24 hodinách.
„Při testování se relativně snadno může stát, že někdo později řekne: Je nám líto, bylo to falešně pozitivní,“ uvedl Michael Hölz v podcastu podle webu Inside the Games.
Hölz, který v minulosti pracoval pro německou antidopingovou agenturu, přirovnal systém testů na koronavirus k dopingu. Naznačil, že by během Her mohly být zneužívány k tomu, aby určití sportovci nemohli na start.
„Víme, jak se k tématu dopingu staví země s takovým zřízením (pozn. naráží na čínský komunistický režim). Porovnání mezi dopingem a covidem-19 je absolutně v pořádku,“ uvedl Hölz.

Pořadatelé se proti jeho tvrzení ohradili s tím, že garantují spolehlivost testů, které se během olympiádou budou kontrolovat.
„Ujišťujeme, že, co se týče dat a výsledků testů na covid-19, není prostor pro chybu,“ řekl deníku China Daily Chuang Čchun z organizačního výboru Her. „Naše testovací laboratoře vedou profesionální lékařští pracovníci, kteří před Hrami prošli tvrdým školením. Výsledky z těchto laboratoří jsou důvěryhodné. Není nutné, aby lidé měli jakékoli pochybnosti.“
Podle doktora Briana McCloskeyho, šéfa poradní lékařské komise organizačního výboru, se během Her budou používat běžné PCR testy, ovšem s vyšší citlivostí.
„Pro Hry jsou testovací sady na velmi senzitivní úrovni, protože nechceme, aby omikron pronikl do uzavřené bubliny,“ uvedl McCloskey podle Inside the Games.
Zprávy ze dne 22. ledna 2022
HOKEJ: Posledním pětadvacátým hokejistou nominovaným do reprezentačního týmu pro olympijský turnaj v Pekingu je obránce David Musil z extraligového Třince. Ve výběru generálního manažera Petra Nedvěda a kouče Filipa Pešána tak aktuálně figurují tři brankáři, osm zadáků a 14 útočníků. Více čtěte ZDE.
SNOWBOARDING: Hvězdný Shaun Whitesi splní sen o páté účasti na olympijských hrách. Pětatřicetiletý trojnásobný olympijský šampion se dostal do americké nominace, kterou dnes zveřejnil tamní svaz, a v Pekingu se představí v závodu v U-rampě. White patří k legendám snowboardingu pod pěti kruhy. V U-rampě poprvé triumfoval v roce 2006 v Turíně a zlato poté obhájil o čtyři roky později ve Vancouveru. V Soči 2014 se sice musel spokojit se čtvrtým místem, před čtyřmi lety v Pchjongčchangu ale opět slavil titul.
Zprávy ze dne 21. ledna 2022
Jeho táta Jozef reprezentoval Slovensko na dvou olympiádách v letech 1994 a 1998. Třinecký útočník Marko Daňo (27) o sobě v lehké nadsázce také mluví jako o olympijském dítěti. „Narodil jsem se v listopadu 94, takže právě na olympiádě se to asi všechno semlelo,“ usmíval se slovenský útočník po ligovém duelu s Olomoucí (3:1). Prvním po oznámení slovenské nominace na hry v Pekingu, ve které byli z Třince kromě Daňa také Miloš Roman a Martin Marinčin. „Tatino se dostal na dvě olympiády, klobouk dolů. Je pro mě ctí, že teď jsem v olympijském výběru taky.“ Více čtěte ZDE>>>
V Kanadě se obávají, že jejich sportovci po nedávno prodělaném covidu-19 mohou být po příletu na zimní olympijské hry do Pekingu pozitivní. Hrozí jim to i v případě, že v Kanadě před odletem absolvují sérii PCR testů s negativním výsledkem. Číňané totiž používají více cyklů množení viru, takže odhalí i jeho zbytky. Kanadské veřejnoprávní televizi CBC to řekl šéflékař Kanadského olympijského výboru Mike Wilkinson. Český olympijský výbor (ČOV) bude pro kontrolu olympioniků používat ještě citlivější metody testů než Číňané.
HOKEJ: Nominaci už ohlásila i švédská reprezentace. Většinu hráčů bere trenér Johan Garpenlöv z domácí SHL, ale velké zastoupení má i KHL a švýcarská NLA. Nechybí zkušený obránce Erik Gustafsson či útočník Marcus Krüger.
HOKEJ: Hokejová reprezentace se hned v úvodních dnech přípravy na olympijský turnaj v Pekingu potýká s koronavirem. Z dvanáctky hráčů, kteří postupně dorazili na sraz trenérovi Filipu Pešánovi z přerušené Kontinentální ligy, jich je aktuálně šest mimo hru po pozitivním výsledku testu. Další dva hráči měli pozitivní testy již během týdne, ale poslední výsledky už vyšly jako negativní, takže se mohli zapojit zpátky do přípravy. Více čtěte ZDE>>>
Zprávy ze dne 20. ledna 2022
SNOWBOARDING: Obhájkyně zlata Ester Ledecká nebude na olympijských hrách v Pekingu jedinou Češkou v paralelním obřím slalomu snowboardistek. Do nominace se na základě přerozdělení míst Mezinárodní lyžařskou federací dostala i Zuzana Maděrová, která dlouho figurovala těsně pod čarou. Nakonec uspěla poté, co Kanada možnost doplnění nevyužila. „Samozřejmě jsem nadšená a nemůžu se dočkat! Popravdě jsem si to za poslední dny trochu vymodlila. Když jsem se to dozvěděla, nemohla jsem tomu uvěřit,“ uvedla čtvrtá z paralelního slalomu na juniorském mistrovství světa v roce 2020 v tiskové zprávě.
HOKEJ: Nominace finské reprezentace pro turnaj do Pekingu se skládá z hodně zkušených hráčů. Věkový průměr týmu bude 30,5 let. Ve výběru nechybí zkušení útočníci Leo Komarov, Valtteri Filppula a Marcus Granlund či obránci Ville Pokka, Jusso Hietanen a Sami Vatanen
SKOKY NA LYŽÍCH: V norském týmu skokanů na lyžích se dva týdny před začátkem olympijských her v Pekingu šíří koronavirus. Po pozitivních testech Daniela-Andreho Tandeho a Fredrika Villumstada po Světovém poháru v Zakopaném se nákaza objevila také u Johanna Andreho Forfanga. Stejný problém řeší i polská reprezentace, v níž se onemocnění covidem-19 prokázalo u Piotra Žyly.
SNOWBOARDING: Už týden pobývá v pekingské karanténě švýcarská snowboardistka Patrizia Kummerová. Z osobních důvodů se totiž nenechala očkovat a podle čínských pravidel musí strávit tři týdny v karanténě. „Když jsem se na jaře rozhodovala, vůbec mě nenapadlo, že bude ve hře něco jako tahle karanténa. Ale neberu to jako trest,“ uvedla Kummerová. „Vím, co mám dělat, a chápu, že všechny země chtějí chránit své občany, protože žijeme v době pandemie. Je to, jak to je,“ řekla vítězka 15 závodů Světového poháru, která však kvůli absenci nemá ještě jistou nominaci. Přípravu prý ale zvládá dobře: „Vyrovnávám se s tím tak, aby mi to vyhovovalo. Je to v pohodě, protože jsem dost kreativní na to, abych zvládla kvalitní fyzickou přípravu.“