Čeští hokejisté sice hráli proti Jižní Koreji, ale velkou pozornost poutali fanoušci z jiné země. První a třetinu chytal brankář Pavel Francouz na stadionu v Nagnungu před tribunou, kterou obsadila armáda cheerleaders z KLDR. Hry v Pchjongčchangu jsou ve znamení sbližování korejských států, sportovci obou zemí nastoupili společně už během zahajovacího ceremoniálu, ačkoliv jsou formálně stále ve válečném stavu. Hrajte Fantasy hokej na ZOH zde >>
Do Pchjongčchangu KLDR vyslalo 22 sportovců, severokorejské fanynky je však dokonale zastínily. Režim nejuzavřenější země na světě vyslal na jih skupinu 229 cheerleaders, které mají nacvičené sborové fandění společnému korejskému týmu. Dojem udělaly i na zpravodaje deníku Sport přímo na místě.
Viděl jsem při olympiáde naživo běžet Bolta. Crosbyho dávat góly. Brečet štěstím Baru Špotákovou. Jágra v ručníku při rozhovoru. Ale tohle je asi nejvic:))))) pic.twitter.com/thoIBQjO9h
— Zdenek Janda (@zdenek_janda) February 15, 2018
Severokorejské roztleskávačky dosud budily pozornost především na zápasech hokejistek, v jejichž týmu jsou zastoupeny hráčky obou zemí. Dnes také fandily severokorejským krasobruslařům a lyžařce Kim Rjon-hjang, jež sice zajela v prvním kole obřího slalomu nejhorší čas, ale díky svým slavným krajankám si vysloužila větší aplaus než skutečné hvězdy alpského lyžování.
Všechny fanynky musely splnit následující požadavky: věk mezi 20 a 30 roky, výška minimálně 160 centimetrů a pak také vyhovující kádrový profil, který prověřily severokorejské stranické špičky. Obvykle skandují pokřiky o jednotě a zpívají tradiční korejské melodie. Ačkoliv nejsou za svoje vystoupení placeny, musí absolvovat až roční výcvik.


Na stadionu jsou pod přísným dozorem. Jak informoval deník New York Times, na toalety v průběhu přestávek chodí ve skupinách. I jejich severokorejští strážci, kteří sedí na kraji řad na stadionu, mohou zajít na cigaretu minimálně ve třech.
Přísná disciplína je znát třeba také ve chvíli, kdy jdou severokorejské dívky na jídlo. „Přicházejí ve dvoustupech, poté se opět seřadí a během dvou minut jsou zpátky ve svém hotelu,“ popisují New York Times. Při cestách na sportoviště pak mají policejní doprovod.
Také pro jihokorejské diváky je taková zkušenost unikátní. Řada z nich se nikdy s Korejci ze severní části poloostrova nikdy nesetkala. Jenže zaznívá i kritika. Roztleskávačky vylepšují image autoritativnímu režimu, který v posledních letech pravidelně hrozí použitím nukleárních zbraní.
