Poslušnost zaručí ekonomika
TISÍCE POPRAVENÝCH ROČNĚ
Zpátky k vrcholné politice. Komunistická nadvláda přetrvává i proto, že běžní lidé se o činnost strany až tolik nezajímají. Ani po tom za stávající situace příliš netouží. „Režim lidem dlouhodobě jasně vzkazuje: ´My vám dáme díky stoupající ekonomice relativně dobrý život, ale vy se nesmíte motat do politiky´,“ říká Lepš.
Z toho vychází i heslo současné vládnoucí garnitury: „Budování harmonické společnosti.“ Na základě čínské filozofi e toto heslo lidem nepřímo říká: „Nedělejte problémy, protože v tom případě jdete proti harmonii!“ O harmonii jako o důležitém prvku ve společnosti mluvil už dávný učenec Konfucius.
Ovšem lidská práva v klasickém západoevropském pojetí se jaksi z harmonie vymykají.
Politické procesy bez řádného soudu jsou na denním pořádku. Ústava z roku 1982 totiž operuje s pojmem svoboda, ale zároveň jasně praví, že se nesmí podrývat stát.
A za tento prohřešek se dá schovat leccos.
Organizace na ochranu lidských práv odhadují, že Čína ročně popraví tisíce lidí odsouzených v neprůhledných procesech za zločiny sahající od vražd přes obchodování s drogami po politické „prohřešky“.
Cenzura je v Číně na denním pořádku. Funguje i na internetu. Je dokázáno, že pokud si někdo v Číně zadá do vyhledávače Google nějaký ožehavý termín, třeba Tchien-an-men (tedy náměstí Nebeského klidu, na němž došlo k masakru demonstrantů v roce 1989), naskočí mu jiné odkazy než uživatelům mimo Čínu.
Žádná zmínka o krvavém potlačení. „Několik desítek tisíc lidí má na starost právě tuto internetovou cenzuru,“ tvrdí Lepš.
Kontroverzní témata se neobjevují ani v médiích. Zahraniční novináři jsou ze strany vlády zastrašováni. Cizí reportéři, dlouhodobě působící v Číně, kteří si do režimu v článcích rýpnou, dostávají výhrůžné e-maily i od nasupených občanů. A ti jim v extrémních případech vyhrožují i smrtí!
Důvod? Do Číny, jejich lásky, se přeci nikdo strefovat nebude! Číňané totiž nesnášejí, když jejich zemi někdo kritizuje.