Superman ve zlaté kleci

Stovky milionů krajanů dohnal k slzám, když kvůli bolesti nedokázal odstartovat v rozběhu na 110 metrů překážek. Jenže samotný osud Liou Sianga je možná také k pláči.
Největší hvězdu Číny prý zničil domácí systém výchovy sportovců. „Má garáž plnou aut, ale nikdy ho nenechají řídit,“ popisují západní média atletův život plný otazníků.
Od vítězství v Aténách před čtyřmi lety je Siang největším sportovním idolem Číny, konkurovat mu může jen velikán z NBA Jao Ming.
Po zranění tento týden na povrch vyplouvají informace, o nichž se zatím mlčelo. Idol svojí země podle všeho žije ve zlaté kleci, což pro pětadvacetiletého muže může být i peklo.
„Má flotilu aut, ale sám nikdy žádné neřídil. Vlastně umí jen nastupovat a vystupovat, oni ho nic víc nenechají dělat ze strachu, že by se snad při řízení mohl zranit,“ agentura Reuters cituje svoje zdroje.
Kdo jsou „oni“? To se zatím neví. Jisté je, že existují. Prsty v tom může mít vláda, sponzoři, prostě kdokoli…
POD DOHLEDEM
Má se za to, že během čtyř let od Atén vydělal Siang téměř 25 milionů dolarů. Jeho kariéru sponzorují například Nike, Visa, Coca Cola, Cadillac, domácí mlékárenský gigant či paradoxně i výrobce cigaret.
„Dvacet čtyři hodin denně má doprovod, jak zní oficiální verze. Prostě je celý den pod dohledem, ani na vteřinu z něj nespustí oči skupina bodyguardů a asistentů,“ píše Telegraph.
„Napít se? Jedině za zavřené lahve, jejíž bezpečný obsah, zřejmě vlastní hlavou, garantuje asistent. Liou nikdy nechodí do restaurací, to se obecně ví, proto ho taky už léta nikdo nikam nezve. Jí jen to, co mu uvaří jeho osobní kuchař,“ popisuje atletův život ve zlaté kleci deník Times.
„Je v jeho životě třeba nějaká slečna? Tak to ví jen on a pár vyvolených. Má se za to, že občas si vyrazí na diskotéku a že se mu noční život líbí. Podrobnosti? Je zbytečné se ptát, nikdo nic neřekne, zeď mlčení je stejně pevná jako Čínská zeď,“ tvrdí Times.
„Možná bydlí v docela skromném bytě v Šanghaji se svým trenérem Sunem. Možná ne,“ nadhazuje list další otazník ze soukromého života populárního překážkáře.
ROZHODLI SOUDRUZI?
„Zničily ho tréninkové dávky. Jinak by se to nikdy nestalo,“ zhodnotil samotný Siangův krach na pekingském stadionu Gu Baogang, bývalý tělocvikář a jeho první kouč (tehdy ještě skoku do výšky).
„Kdyby nešlo o olympiádu, na start by se prostě nepostavil. Podle mých informací by normální člověk v jeho stavu nebyl schopen udělat ani krok,“ dodal.
Podle Baoganga za kolaps můžou hlavně funckionáři. „Nikdo na světě si neumí představit, co se děje v zákulisí. Tlak politických osobností na závodníky a trenéry je neuvěřitelný,“ cituje koučova slova deník Times.
„Liou je mladý kluk a oni ho tím tlakem léta doslova dusili,“ říká smutně muž, který tvrdý a často prý i nelidský čínský systém výchovy už několik let odvážně kritizuje.
Atletický šéftrenér Feng ovšem odmítl spekulace, že Siang se psychicky zhroutil, protože neunesl očekávaní veřejnosti, která od něj nechtěla nic než obhajobu aténského zlata. „Znovu opakuji, že on by nikdy závod nevzdal, pokud by bolest nebyla opravdu nesnesitelná.“
„Ten snese psychický tlak, o jakém se žádnému jinému sportovci ani nesní,“ dodal šéftrenér.
List Epoch Times z Hong Kongu debaty včera završil konspirační teorií. „Neměl na medaili, natož na vítězství. Komunistická strana rozhodla, že na dráze neprohraje, to by pro její image byla moc velká rána. Tak ho donutili odstoupit. Proto celé to divadlo!“