11. října 2020 • 16:59

Velká pardubická: šampion Hegnus s Matuským! Zklamání pro Váňu

Autor: iSport.cz, rou, ČTK
Vstoupit do diskuse
13
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Trénuje Čechy v UFC, nově i Procházku: Další boj brzy! Jirka je megaloman
VŠECHNA VIDEA ZDE

Bez diváků a před prázdnými tribunami, ale i tak měla Velká pardubická grády! 130. ročník nejslavnějšího českého dostihu ovládl 12letý hnědák Hegnus ze Stáje Ševců trenéra Radka Holčáka se slovenským žokejem Lukášem Matuským. Zklamání naopak prožil trenér Josef Váňa starší - loňský vítěz Theophilos z Dostihového klubu iSport-Váňa Theophilos skončil v poli poražených, navíc hned dva jeho koně Sottovento a No Time To Lose nezvládli Taxisův příkop.Hegnus vylepšil předloňské druhé místo, v sedle měl mít přitom původně stejně jako vloni Marka Stromského. Jenže ten se nakonec nedohodl s trenérem Holčákem a nastoupil na Strettonovi. Holčák Hegnuse svěřil Slováku Matuskému a může si gratulovat, Stromský naopak na triumf ve Velké čeká dál.

Hegnus po brzkém útoku v cílové rovince vyhrál o jednu a čtvrt délky před Playerem, který v těsném souboji o druhé místo porazil o hlavu slovenského účastníka Vanduala. Loňský vítěz Theophilos, jenž byl považován za hlavního favorita, doběhl devátý.

No Time To Lose s Jakubem Kocmanem Taxis nezvládl a následoval ošklivý pád
No Time To Lose s Jakubem Kocmanem Taxis nezvládl a následoval ošklivý pád

Matuský jel s Hegnusem poprvé a hned slavil velké vítězství. Nejstarší kůň ve startovním poli zajistil druhý triumf ve Velké pardubické trenéru Holčákovi, který se radoval už v roce 2002 s Maskulem. „Na to vítězství do Velkých Karlovic jsme dlouho čekali a jsem rád, že to klaplo,“ uvedl Holčák.

Letošní Velká pardubická nevyšla legendárnímu trenérovi Josefu Váňovi, který připravuje i Theophilose. Dva jeho koně Sottovento a vítěz dostihu z roku 2017 No Time To Lose spadli na Taxisově příkopu, Mazhilis byl dvanáctý. Záhy již na Irské lavici skončil dostih pro All Scatera s Veronikou Řezáčovou-Škvařilovou, která se postavila na start jako osmá žena v historii.

Slavný dostih se musel kvůli opatření proti šíření koronaviru konat bez diváků a měl sníženou dotaci na tři miliony korun. Do cíle doběhlo 13 z 18 koní.

No Time To Lose s Jakubem Kocmanem Taxis nezvládl a následoval ošklivý pád
No Time To Lose s Jakubem Kocmanem Taxis nezvládl a následoval ošklivý pád

Velká pardubická se Slavia pojišťovnou (6900 m, šestiletí a starší koně, dotace 3 000 000 Kč):

1. Hegnus (ž. Matuský, tr. Holčák, stáj Ševců),
2. Player (ž. Novák),
3. Vandual (ž. Julliot),
4. Talent (ž. Složil ml.),
5. Tzigane Du Berlais (ž. Faltejsek),
6. Casper (ž. Ferhanov).
Čas: 9:22,99. Výrok: lehce 1 3/4 - hlava - 1/2 - 13 - 3/4.

Další dostihy:

I. Roncal (ž. Faltejsek) - Dark Sun - Čaryjape,

II. Aztek (ž. Stromský) - Cheminée - Saul,

III. Engele (Velek) - Rozina - Saint Shine,

IV. Dusigrosz (ž. Kratochvíl) - Skins Rock - Dragon,

V. Chelmsford (ž. Kratochvíl) - Dundee - Hamis,

VI. Dajuka (ž. Matuský) - Lad In - Usockem,

VII. Evžen (ž. Myška) - Lombargini - Sweet Red Wine,

VIII. Buonarroti (ž. Kratochvíl) - Laverno - Apple's Kamikaze,

IX. Del Rey (ž. Složil ml.) - Stigris - Shent.

V rámcovém dostihu se zranil Liška

V pátém dostihu dne v Pardubicích spadl žokej Martin Liška a vyšetření ukázalo, že má zlomenou nohu. Ve Velké pardubické tak přišel o jezdce ryzák Talent, místo Lišky na něj nakonec usedne Pavel Složil ml.

Devátý dostih, Cenu BICZ holding 2020, jediný handicap dnešního programu, ovládl po zrychlení v cílové rovině pětiletý hnědák Del Rey v sedle s žokejem Pavlem Složilem ml.

Osmý dostih, Cenu Vltavy, třetí nejtěžší dostih programu dne Velké pardubické, vyhrává po boji v cílové rovince devítiletý černý hnědák Buonarroti v sedle s žokejem Janem Kratochvílem.

Sedmý dostih, Cenu Labe, druhý nejdelší a nejtěžší dostih programu dne Velké pardubické, vyhrává po obrovském boji s Lombarginim v cílové rovince největší favorit, šestiletý hnědák Evžen s žokejem Jaroslavem Myškou.

Šestý dostih, Poplerův memoriál, rozběhnutý v nezvykle vysokém tempu, vyhrála šestiletá bělka Dajuka v sedle s žokejem Lukášem Matuským.

Pátý dostih, Cenu České asociace steeplechase pro čtyřleté koně, vyhrál zcela suverénně s obrovským náskokem největší favorit Chelmsford s žokejem Janem Kratochvílem.

Čtvrtý dostih, Stříbrnou trofej, jedinou klasickou steeplechase tohoto dne, vyhrál po boji v cílové rovině sedmiletý tmavý hnědák Dusigrosz s žokejem Janem Kratochvílem.

Třetí dostih, Cenu Laty Brandisové, dostih pouze pro klisny, vyhrála po fantastickém závěru v cílové rovince naprosto senzačně šestiletá ryzka Engele v sedle s jezdcem Ondřejem Velkem.

Druhý dostih, Křišťálový pohár, klání těch nejlepších českých proutkařů, ovládl po výborném finiši nejstarší kůň v dostihu, devítiletý ryzák Aztek v sedle s žokejem Markem Stromským. Druhý byl Jan Faltejsek, tentokrát v sedle Cheminée.

První dostih dne, Zlatou sponu tříletých, suverénně vyhrál největší favorit, hnědák Roncal s žokejem Janem Faltejskem, který se v sedle Tzigane du Berlais objeví i ve Velké pardubické.

Vstoupit do diskuse
13
Články odjinud


Články odjinud