Martin Hašek
19. června 2022 • 16:30

NEJ jména MS plavců: domácí hrdina, hvězdička (15) i příští vládce kraulu

Vstoupit do diskuse
0
 • Kdo jsou největší hvězdy MS v plavání?Kdo jsou největší hvězdy MS v plavání?FOTO: koláž iSport.cz

  PŘÍMO Z BUDAPEŠTI | Velká plavecká jména jsou tu znovu, aby uspořádala svůj medailový sběr. Světový šampionát v Budapešti však dává šanci na průlom i hrdinům stále drzejší mladé generace, která na úsvitu zkráceného olympijského cyklu vidí svou šanci na příští olympiádě v Paříži. Tady jsou největší hvězdy Duna Areny.

 • CAELEB DRESSEL (USA)

  Aktuální Michael Phelps světového plavání. Podobně jako jeho slavný předchůdce pořádá mohutné medailové výlovy. Začal před pěti lety na MS právě v Budapešti se sedmi zlatými, na MS 2019 v Kwangdžu získal rekordních osm medailí a vloni na OH v Tokiu zvítězil pětkrát. Tentokrát bude útočit na zlato hned v osmi disciplínách, na padesátce a stovce kraulem a motýlkem a ve čtyřech štafetách. V obou kraulech a na stovce motýlkem může vyhrát potřetí za sebou.

  Americký plavec Caeleb DresselFoto Reuters

 • KRISTÓF MILÁK (MAĎARSKO)

  Železná lady Katinka Hosszúová už přece jenom stárne, tenhle chlapec ale bude jasným hrdinou Duna Areny. Před třemi lety na šampionátu v Koreji Milák šokoval senzačním světovým rekordem 1:50,73 minuty na 200 metrů motýlek, kterým vymazal Michaela Phelpse na jeho nejoblíbenější trati o masivních 78 setin sekundy. Vloni tuhle trať vyhrál na olympiádě v Tokiu a na stovce byl jen těsně druhý za Dresselem. Na dvoustovce se od něj čeká útok na donedávna nemyslitelnou hranici minuty a padesáti sekund.

  Maďar Kristof MilakFoto ČTK/AP

 • KATIE LEDECKÁ (USA)

  Slavná vytrvalkyně vypouští dvoustovku, i tak si ale dělá nárok na tři zlaté individuální krualové medaile. Na osmistovce a patnáctistovce je jasnou favoritkou. Na čtyřstovce jí schází Ariarne Titmusová, přemožitelka z MS v Koreji i z olympiády v Tokiu. Bude se ale muset popasovat s patnáctiletou senzací Summer McIntoshovou. Na osmistovce se může stát první plavkyní historie s pěti světovými tituly v jedné disciplíně.

  Plavecká hvězda Katie LedeckáFoto Reuters

 • HUNTER ARMSTRONG (USA)

  Jednadvacetiletá znakařská kometa. Na americké kvalifikaci letos zaplaval světový rekord na 50 metrů (23,71). Na stovce porazil světového rekordmana Ryana Murphyho a svede s ním očekávaný souboj o zlato.

  Znakař Hunter ArmstrongFoto Reuters

 • SUMMER MCINTOSHOVÁ (KANADA)

  Vloni v Tokiu byla ve čtrnácti letech nejlmladší Kanaďankou na olympiádě. V Budapešti z ní v patnácti už může být jedna z hvězd. Na dlouhé polohovce se letos časem 4:29,12 na necelé tři sekundy přiblížila světovému rekordu Katinky Hosszúové a na MS ho může atakovat. Šance má i na kraulové čtyřstovce a dvoustovce motýlkem.

  Summer Mcintoshová (vlevo)Foto ČTK/AP

 • MOLLIE O´CALAGHANOVÁ (AUSTRÁLIE)

  Další nastupující královna. Osmnáctiletá O´Calaghanová zazářila na australských nominačních závodech ve sprinterských disciplínách. V Budapešti nepoplave ani jeden znak ve prospěch kraulových závodů na sto a dvě stě metrů. V obou disciplínách má reálnou šanci na zlato, zvlášť na dvoustovce, kde bude chybět olympijská šampionka Titmusová.

  Australanka Mollie O'CallaghanováFoto Profimedia.cz

 • FLORIAN WELLBROCK (NĚMECKO)

  Unikátní vytrvalec, který by si rád v Budapešti udržel své mistrovské tituly. Jeden drží na patnáctistovce a o obhájení toho druhého v závodě na 10 kilometrů bude muset do křištálové vody jezera Lupa. Na patnáctistovce bude mít šanci oplatit Američanu Bobbymu Finkemu jeho seznační zlatý finiš z olympiády.

  Německý vytrvalec Florian WellbrockFoto Profimedia.cz

 • ČANG JÜ-FEJ (ČÍNA)

  Čínský plavecký hrdina Sun Jang má kvůli kontroverznímu dopingovému případu zatím utrum, jenže je tu dominátorka motýlkového stylu. Čang Jü-fej na OH v Tokiu vyhrála dvoustovku, na stovce brala stříbro jen o pět setin. Navíc pomohla čínské štafetě na 4x200 metrů kraulem ke světovému rekordu.

  Čínská plavkyně Čang Jü-FejFoto Reuters

 • KAYLEE MCKEOWNOVÁ (AUSTRÁLIE)

  S velkými obroučkami na očích McKeownová (neplést se sedminásobnou medailistkou z Tokia Emmou McKeonovou) vypadá jako učitelka a na olympiádě v Tokiu taky vyučovala, na stovce a dvoustovce znak získala zlaté medaile a další přidala ve štafetě. V Budapešti si přidala i krátkou polohovku a dnes v ní poplave o zlato.

  Kaylee Mckeownová z AustrálieFoto ČTK/AP

 • DAVID POPOVICI (RUMUNSKO)

  Dívejte se na něj, jestli chcete vidět, jak roste nový vládce kraulu. Popovicimu je teprve sedmnáct let, ale jeho potenciál je zjevný. Vloni vyhrál juniorské mistrovství Evropy na padesátce, stovce i dvoustovce, na ní překonal i juniorský světový rekord. Na olympiádě si to rozdal s velkými kluky a na dvoustovce zůstal dvě setiny od medaile. Na podzim už na dvoustovce vyhrál seniorské ME v krátkém bazému. Na stovce i dvoustovce bude zlobit.

  David Popovici může být novým vládcem králuFoto Profimedia.cz

 • HLAVNÍ SOUBOJE MS

  100 m znak mužů (pondělí): Mladý borec Hunter Armstrong vs. světový rekordman Ryan Murphy

  100 m znak žen (pondělí): Tři nejrychlejší v dějinách proti sobě: Kaylee McKeownová vs. Regan Smithová vs. Kylie Masseová

  200 m kraul mužů (pondělí): Hvězdy nové generace, olympijský šampion Tom Dean vs. Kieran Smith vs. David Popovici

  100 m motýlek mužů (pátek): Boj Phelpsových nástupců, Dressel kosí medaile, Milák zabral jeho oblíbenou dvoustovku motýlkem

  100 m kraul žen (čtvrtek): Sprinterská královna Sarah Sjöströmová a na OH stříbrá Siobhan Haugheyová proti mladé hvězdě Mollie O´Calaghanové

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud