Šéf NSA: Reakce na agresi by měla být ráznější. Vylučte Rusko ze soutěží!

Sportovní svět by měl na Putinovu barbarskou agresi proti Ukrajině zareagovat razantněji, než to doposud udělal. To si myslí šéf Národní sportovní agentury Filip Neusser. „Sport v Rusku funguje jako propaganda režimu. Proto by podle mě měly být ruské kluby a reprezentace vyloučeny z mezinárodních soutěží,“ říká. V tomto duchu poslal dopis i premiéru Petru Fialovi s tím, aby takovou iniciativu v rámci svých jednání na úrovni EU zvážil.
Podle předsedy NSA nesmí světový sport od tvrdých sankcí odradit ani finanční ztráty ze strany ruských sponzorů. „Hraje se tu o víc,“ říká muž, jehož rodina má se zločineckým režimem východní velmoci osobní bolestnou zkušenost. A jak by Neusser postupoval proti Rusům v individuálních sportech? A co doporučuje českým sportovcům hledajícím angažmá v Putinově říši zla?
Vyzval jste premiéra, aby zvážil žádost směřovanou k mezinárodním sportovním organizacím k okamžitému odebrání všech mezinárodních akcí Rusku a vyloučení jeho reprezentací z evropských a světových mistrovství. Co vás k tomu vede?
„Můj názor na agresory a porušování lidských práv je neměnný - nelze je v žádném případě tolerovat a naopak je nutné důrazně se jim postavit. Sport v Rusku funguje jako propaganda režimu, jedná se tudíž o jednu z cest, jak lze reagovat na současnou ruskou agresi. Pokud vyloučíme ruské kluby z Ligy mistrů, ruskou sbornou z mistrovství světa v hokeji, ruské CSKA z basketbalové Euroligy, tak to bude tvrdá rána pro tuto výkladní skříň Putinova režimu. Nemyslím si, že by sportovní sankce přesvědčily ruský režim k ukončení agrese, mohou být ale dalším účinným střípkem mezi sankcemi v ostatních oblastech. A hlavně se budeme moci podívat Ukrajincům do očí, že jsme tomu jako sportovci jen nepřihlíželi a nedělali, že se nás to netýká.“
Shledáváte současnou reakci sportovního světa na napadení Ukrajiny za nedostatečnou?
„Z funkcionářského hlediska určitě. FIFA a UEFA dle mého názoru zbytečně otálely s reakcí a vlastně rozhodly o tom, že Rusko musí hrát na neutrální půdě až po tlaku fotbalových svazů z Česka, Švédska a Polska. Na druhou stranu jsem hrdý na naše sportovce, kteří společně se zahraničními kolegy odmítli kvůli ruské agresi dnes ráno startovat ve Světovém poháru ve skikrosu v Rusku. Přitom funkcionáři z FIS ještě včera zrušení odmítali, museli k tomu přistoupit až po bojkotu sportovců. Je vidět, že sportovci jsou morálním vzorem pro společnost a jejich zásady jsou pro ně víc než peníze.“
Jaké šance může mít Česko, že s takovou žádostí uspěje? Věříte, že může skutečně s něčím pohnout?
„Kdyby to byla výzva předsedy české sportovní agentury Neussera, tak je šance malá. Ale právě proto tuto výzvu koordinuji s panem premiérem Fialou. Protože on jedná každý den několikrát se všemi evropskými lídry. Tudíž pokud by na tom byla shoda na evropské radě a bylo by to stanovisko Evropské unie, musely by se tomu mezinárodní sportovní federace jednoznačně přizpůsobit. Evropský sport je diplomaticky tak silný, že by si to nedovolila žádná federace ignorovat.“
Jak velkým problémem je podle vás objem ruských sponzorských peněz v evropském potažmo světovém sportu a s tím související spíše opatrná reakce sportovního prostředí na napadení Ukrajiny?
„Největší sponzoring z Ruska plyne do evropského fotbalu. Bez Gazpromu a podobných ruských státních firem by samozřejmě došlo ke snížení příjmů UEFA. Na druhou stranu - evropský fotbal má vyšší příjmy než basketbal, volejbal a házená dohromady. Takže nikdo z nich o hladu určitě nebude. Je to otázka morálky a vlastní bezpečnosti. Nikdo v tuto chvíli neví, co ruský režim udělá. Jestli se spokojí s Ukrajinou nebo se bude pokoušet útočit dál a v tu chvíli musí jít peníze stranou. Je třeba dát Rusku najevo, že s tímto přístupem nejsou ve světovém a evropském sportu vítáni.“
Píšete o vyloučení ruských reprezentací ze světových a evropských mistrovství. Jak byste postupoval v případě individuálních sportů jako je tenis, atletika a další?
„Cílem výzvy není poškodit ruské sportovce, ale ruský režim. Takže bych zakázal účast ruských reprezentací ve všech mezinárodních akcích a dále účast ruských sportovních týmů v evropských soutěžích. Určitě by se to netýkalo ruských sportovců, kteří hrají v kolektivních evropských týmech nebo se účastní tenisových či jiných turnajů sami za sebe. Ti mnohdy s ruským režimem ani nesouhlasí.“
Jak se díváte na angažmá českých sportovců v ruských klubech? Měli by zvážit své další angažmá, byť to smluvně nemusí být vždy jednoduché...
„Určitě. Před týdnem si nikdo nedokázal představit, že by Rusko podniklo takovou masivní invazi na Ukrajinu, takže netušíme, co nás čeká v dalších týdnech. Naše ministerstvo zahraničí a bezpečnostní složky pracují velmi dobře, v současnosti žádné ohrožení pro české sportovce v Rusku neevidují. Nicméně jak jsme viděli ruský útok, situace se může měnit ze dne na den, proto bych určitě v současné době vyjednával o případném angažmá v Rusku velmi obezřetně. Národní sportovní agentura tu je pro všechny sportovce, takže se na nás mohou obrátit kdykoliv a my jim pomůžeme. Ať už bude potřeba koordinace s ministerstvem zahraničí nebo například resortem vnitra.“
Jak se v souvislosti s ruskou okupací Ukrajiny obecně díváte na pořádání velkých sportovních akcí v totalitních zemích? Olympiáda v Číně skončila před pár dny...
„V souvislosti s olympiádou v Číně jsem upozorňoval, že tyto celosvětové akce v totalitních zemích mají pouze jeden jediný účel – propagandu daného režimu. A to je špatně. Díky tomu totalitní státy dávají do pořádání těchto akcí nesmyslné finance. A země, které mají infrastrukturu a tradici v zimních sportech, jako je třeba Norsko, pak z kandidatury raději odstoupí. Všechny mezinárodní organizace včetně MOV musí jednoznačně ubrat ze svých požadavků tak, aby dávalo pořádání velkých mezinárodních akci smysl i pro demokratické země.“
Jak ruskou agresi vnímáte osobně?
„Velmi negativně. Má rodina byla sovětským režimem pronásledována, pradědeček byl v roce 1938 v Moskvě tehdejším stalinistickým zřízením popraven. V současném útoku na Ukrajinu od stejného agresora vidím paralelu.“
Zprávy ze dne 5. července 2022
Mezinárodní hokejová federace IIHF zamítla odvolání Ruska a Běloruska proti vyloučení z mezinárodních soutěží kvůli invazi na Ukrajinu. Federace suspendovala reprezentace obou zemí v únoru, posléze trest prodloužila i na novou sezonu. Rusko navíc pro rok 2023 přišlo o pořádání juniorského mistrovství světa i seniorského šampionátu, který byl přesunut z Petrohradu do Tampere a Rigy. Svazy obou zemí se proti sankcím odvolaly s argumentem, že jde o diskriminační rozhodnutí. Nezávislá disciplinární komise ale protest neuznala. „Komise došla k závěru, že nešlo o tresty, ale o bezpečnostní opatření. Navíc v souladu s pravidly IIHF, která má k podobným krokům plné právo. Nešlo ani o diskriminaci,“ uvedla v prohlášení na webu.
Zprávy ze dne 24. června 2022
Tenisový Wimbledon poskytne uprchlíkům z Ukrajiny volné vstupenky na program první neděle v All England Clubu. Představitelé londýnského grandslamu zároveň těm, kteří byli postiženi vpádem ruských vojsk do země, darují 250.000 liber (sedm milionů korun). „V neděli se k ukrajinským uprchlíkům připojí místní obyvatelé, hrdinové koronavirového období z řad národní zdravotní služby a sociální péče, množství škol, charit a komunitních skupin,“ uvedly ve společném prohlášení All England Club a Lawn Tennis Association. Wimbledon se letos bude hrát bez ruských a běloruských tenistů kvůli invazi na Ukrajinu, zároveň se ale za turnaj nebudou udělovat body do světového žebříčku.
Zprávy ze dne 22. června 2022
Plavec Mychajlo Romančuk věnoval úterní bronzovou medaili ze závodu na 800 metrů na mistrovství světa Ukrajině, kde na východní frontě bojuje i jeho otec. Sám zvažoval, zda nevezme zbraň do ruky, ale nakonec se k armádě nepřipojil. Místo toho podporuje svou vlast tím, co umí nejlépe. Zázemí našel v Německu, kde trénuje s dlouholetým rivalem Florianem Wellbrockem. „Doufám, že tahle medaile pro Ukrajinu hodně znamená. Prožíváme těžké časy a ukázal jsem světu a všem Ukrajincům, že budeme bojovat až do konce,“ řekl po závodě.

Zprávy ze dne 21. června 2022
Zahraniční fotbalisté působící v ruských a ukrajinských klubech budou moci přerušit své kontrakty až do 30. června 2023. O prodloužení lhůty rozhodla světová federace FIFA, jež po únorovém vpádu ruských vojsk na Ukrajinu umožnila cizincům přerušit smlouvy původně jen do konce letošního června. Upravené pravidlo mohou využít ti zahraniční hráči a trenéři, kteří se se svými zaměstnavateli nedohodnou na případném ukončení kontraktu do letošního 30. června.
Zprávy ze dne 20. června 2022
Maciej Rybus kvůli svému působení v ruské lize nesmí nastupovat v dresu polské fotbalové reprezentace a přišel o možnost zahrát si na podzimním mistrovství světa v Kataru. Dvaatřicetiletému obránci sice po pětiletém angažmá vypršela na konci května smlouva v Lokomotivu Moskva, následně však podepsal kontrakt s jiným klubem z ruské metropole Spartakem. Více čtěte ZDE>>>