Romana Barboříková
3. listopadu 2022 • 17:00

Neusser skončí v čele NSA. Nástupce? Mluví se o předsedovi veslařů

Vstoupit do diskuse
3
TOP VIDEA
V KURZU: Nechutné derby pražská "S" nerozhodí. Zlín je totálně ve srabu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser oznámil svou rezignaci. Ve funkci skončí 30. listopadu. Do té doby má ještě důležitý úkol – dořešit vypsání dotačních programů pro příští rok. Jeho nástupce premiér Petr Fiala ještě neoznámil, prý ho stále hledá. Mluví se ale o šéfovi veslařského svazu Ondřeji Šebkovi.Už jen necelý měsíc bude ve funkci předsedy Národní sportovní agentury (NSA) figurovat Filip Neusser. Toho do ní jmenoval loni v květnu tehdejší premiér Andrej Babiš. Vláda se svým současným předsedou Petrem Fialou ale chystá novelu zákona o podpoře sportu, v rámci které plánuje jiný systém řízení NSA. A také počítá s novým šéfem. Neusser totiž nesplňuje jednu z podmínek pro tuto funkci, tedy magisterské vzdělání.

„Věděl jsem, že se chystá novela a v ní jsou uvedeny i podmínky, které nesplňuji. Proto jsme se s panem premiérem dohodli na mé rezignaci,“ potvrdil Neusser.

Fiala sice tuto podmínku jako důvod Neusserova konce neuvedl, jeho dosavadní činnost a výsledky chválil, zároveň však poukázal na další problémy. „Ve sportovním prostředí nepanuje úplně nejlepší nálada, nedařilo se ani všechno mezi NSA a obcemi. S panem předsedou jsme proto dospěli k názoru, že v této chvíli bude lepší, když dojde i ke změně ve vedení agentury,“ řekl Fiala.

Změnu ve vedení pro sport klíčové agentury okomentoval Český olympijský výbor, jehož byl Neusser v posledních letech velkým kritikem. „Vítáme, že dochází ke změně. Nejdůležitější nyní je, aby agentura fungovala, měla v čele schopného manažera a udržela v této těžké době dostupnost sportu zejména pro děti. Důležité také je, aby sportovci měli alespoň základní podmínky na přípravu a mohli důstojně reprezentovat naši zemi.“

Odcházející šéf NSA byl jmenován Babišovou vládou, která už ale u moci není. Nového předsedu nyní vybere Fiala a předpokládá se, že bude minimálně blízký ODS. „Tím, že pravděpodobně bude reprezentantem vládní strany, očekávám, že se mu lépe podaří vysvětlit vládě přínosy sportu a pohybových aktivit pro celou společnost,“ doufám šéf České unie sportu Miroslav Jansta.

Ten také poukázal na jeden z velkých problémů, který by měl Neusserův nástupce řešit. „Dlouhodobě upozorňujeme na to, že úřad NSA je stále podfinancovaný, kapacitně podceněný, což se odráží také na rychlosti zpracování a vyplácení klíčových dotací pro sportovní prostředí,“ uvedl Jansta ve svém prohlášení k Neusserově rezignaci.

Právě dotace jsou důvodem, proč stávající předseda NSA skončí ve funkci posledního listopadu. Je totiž třeba vypsat programy na státní dotace. „Důvodem je, aby byla zajištěna kontinuita a nedošlo k žádnému výpadku v následném vyplácení peněz, aby je sportovní svazy a organizace dostaly včas,“ prohlásil Fiala.

Kdo Neussera ve funkci nahradí, zatím premiér neprozradil. „Jednání jsou před námi. Jména, která se objevují ve veřejném prostoru, nebudu komentovat,“ řekl v reakci na jméno Ondřeje Šebka, které se v této souvislosti v poslední době objevuje nejvíc. Fiala pouze prohlásil, že půjde o člověka, který musí být zběhlý ve sportovním prostředí, aby byl do této funkce kompetentní.

V rámci nové struktury NSA Neusser nepočítá s žádnou jinou funkcí.

České sportovní prostředí v této chvíli nejvíc řeší rostoucí ceny energií, které se podepisují na chodu jednotlivých sportovišť. Státní rozpočet sice pro příští rok počítá s navýšením financí pro sport o dvě miliardy oproti letošku, tedy na 6,9 miliard korun, peníze ale zatím nejsou určeny právě na tyto náklady.

Pro sport, stejně jako pro řadu dalších odvětví, je nyní složitá doba. Jansta proto ocenil snahy Neussera pomoci situaci zlepšit. „Bohužel se však ukázalo, že Národní sportovní agentura není zatím tak silná, aby sportovním klubům s dětmi dokázala zcela pomoci,“ řekl boss ČUS, podle kterého problém vyřeší jen samostatné ministerstvo pro sport.

Náhrada za Neussera? Nejspíš Šebek

Kdy skončí ve funkci předsedy Národní sportovní agentury Filip Neusser, se už ví. Ovšem o jeho nástupci se stále pouze spekuluje. Ani premiér Petr Fiala nijak nepřiblížil, kdo by to mohl být, případně kdy nové jméno oznámí. Nejčastěji se mluví o současném předsedovi veslařů Ondřeji Šebkovi.

„Vnímám to, že patřím mezi kandidáty, ale jak zaznělo na tiskové konferenci, nic není závazně rozhodnuto,“ řekl Šebek deníku Sport.

Ani on však netuší, kdy definitivní verdikt padne. „Nevím, ale z toho, co jsem se dozvěděl z konference, by asi od 1. prosince měla mít agentura nové vedení.“

Tento termín, pokud by byl vybrán, by pro něj problém nebyl. „Když bych tu příležitost dostal, tak ano, byl bych připraven začít 1. 12.“

Šebek splňuje hned několik podmínek, které jsou jednak v návrhu novely zákona o podpoře sportu, a také o kterých mluvil Fiala. Vystudoval sportovní management na Fakultě tělesné výchovy a sportu, má tudíž požadovaný magisterský titul. Má za sebou také několik manažerských funkcí ve sportovním prostředí, zejména pak v hokejových Pardubicích, odkud pochází. Od minulého roku je předsedou veslařského svazu.

Navíc je regionálním politikem, zastává funkci místostarosty prvního městského obvodu a ředitele Rozvojového fondu Pardubice za ODS.

Vstoupit do diskuse
3
Články odjinud


Články odjinud