Cyklistika - Lutych-Bastogne-Lutych -  ONLINE PŘENOS -  25. dubna 2021   10:15

Ukončeno

Lutych-Bastogne-Lutych

Přenos se aktualizuje automaticky

Z mé strany je to už pro tento závod všechno, přeji hezký zbytek neděle.
Konečné pořadí

1. Tadej Pogačar (SLO) UAE Team Emirates 6:39:26 hod
2. Julian Alaphilippe (FRA) Deceuninck-Quick-Step +0s
3. David Gaudu (FRA) Groupama-FDJ +0
4. Alejandro Valverde (ESP) Movistar Team +0
5. Michael Woods (CAN) Israel Start-Up Nation +0
6. Marc Hirschi (SUI) UAE Team Emirates +7
7. Tiesj Benoot (BEL) Team DSM +7
8. Bauke Mollema (NED) Trek-Segafredo +7
9. Maxmilian Schachmann (GER) Bora-Hansgrohe +9
10. Matej Mohorič (SLO) Bahrain Victorious +9
Závod Lutych-Bastogne-Lutych je u konce. Vítězem se stává Slovinec Tadej Pogačar ze stáje UAE Emirates, který vyhrál závěrečný spurt pětičlenné skupiny těsně před Francouzem Julianem Alaphilippem z týmu Deceuninck-Quick-Step. Se třetím místem bude určitě spokojený dalším Francouz ze stáje Groupama-FDJ David Gaudu. Na Valverdeho, který závěrečný spurt rozjel, zbylo v den jeho jednačtyřicátých narozenin až čtvrté místo a pátý závod dokončil Michael Woods.
Konec'
Závod skončil.
Cíl'
Valverde nastoupil už nějakých 300 metrů před cílem, ale soupeře nepřekvapil. Nejlépe závěrečný sprint zvládl Tadej Pogačar před Julianem Alaphilippem! Slovinec slaví své první vítězství na monumentu v kariéře!
500 m'
Na čele je teď Valverde, za ním Woods, Gaudu, Alaphilippe a Pogačar na poslední páté pozici.
1 km'
Jsme na posledním kilometru a už se taktizuje. Nikdo nechce otevírat sprint z první figury.
1,4 km'
Nastupuje Woods, ale rychle reagují Alaphilippe i Valverde. Nepovedený útok.
2 km'
Závodníci hodně rychle letí po rovině do cíle, za chvíli už se bude taktizovat.
4 km'
Čelní pětice už má stále náskok přes půl minuty. Je jasné, že se rozhodne právě mezi těmito závodníky.
5,6 km'
Fuglsang už je zpátky ve druhé skupině, která už na čelo ztrácí 32 sekund. To už je opravdu hodně.
6,9 km'
Vepředu nechybí ani mistr světa Julian Alaphilippe, který ve středu vyhrál Valonský šíp, a tam dokázal Valverdeho odpárat. I on je velmi rychlým závodníkem. A nesmíme zapomínat ani na Pogačara. Právě tito tři jsou hlavní favorité na vítězství. Pokud by uspěli Woods nebo Gaudu, jednalo by se spíše o překvapení.
7,3 km'
Jakob Fuglsang si nastoupil ze skupiny pronásledovatelů, ale jeho útok už nemá moc šancí na úspěch.
8,2 km'
Pětice na čele už má ale náskok skoro půl minuty. Ve skvělé pozici je dnešní oslavenec Alejandro Valverde, který disponuje velkou rychlostí. A to i přesto, že je mu právě dnes už 41 let.
9,5 km'
Ani stíhací skupina ještě rozhodně není ze hry. A to v tom případě, kdyby se na čele začalo taktizovat. Pak by náskok čelní skupiny mohl zmizet hodně rychle.
10 km'
Stíhací skupinu táhne Primož Roglič, kterého se snaží držet třeba Chaves nebo Fuglsang. Ztráta této skupiny na čelo je 20 sekund.
11 km'
Michael Woods si hodně věří. Znovu nastoupil a na chvíli dokázal odpárat Pogačara. Už je ale zase zpátky.
11 km'
Pětice na čele už má za sebou poslední náročné stoupání dnešního dne. Rozhodnout by se tak mohlo v závěrečném spurtu či ještě předtím ve sjezdu.
11 km'
Čelní pětice ale nespolupracuje, takže ostatní ještě nejsou ze hry o vítězství. Na čele stíhací skupiny je Mohorič a také Adam Yates.
12 km'
Alaphilippe, Woods, Pogačar, Valverde a Gaudu jsou na úplném čele a už mají hodně znatelný náskok. Do této skupiny se snaží dotáhnout Roglič a Fuglsang, ale mají to docela daleko.
13km'
Dalším, kdo útočí je Michael Woods a je to hodně povedený náskok. Nestíhá třeba Roglič, drží se jen čtyři závodníci. Mezi nimi je Pogačar
13 km'
Útok Carapaze je už minulostí, Ekvádorec je zpět v hlavním poli.
13 km'
Z pelotonu si nastupuje Formolo, reagují Gaudu, Fuglsang, Alaphilippe a další.
13 km'
Carapazův náskok už klesá na pouhých 10 sekund.
14 km'
Vypadá to, že útok už si chystá Julian Alaphilippe, který už je na druhé pozici v hlavní skupině.
16 km'
Carapaz už má k dobru jen dvacet sekund. Už pomalu najíždí do stoupání, ve kterém bude muset hodně zabrat, aby si udržel nebo i navýšil svůj náskok.
17 km'
Ineos má závod skvěle rozjetý. Díky Carapazově nástupu nyní vůbec nemusí v hlavní skupině spolupracovat jeho týmoví kolegové Adam Yates a Tao Hart, kteří by měli být v závěru hodně silní.
19 km'
Carapaz už absolvuje sjezd, kde si potřebuje udržet náskok a pak ho navýšit ve výjezdu na poslední stoupání závodu Côte de la Roche-aux-Faucons. To je dlouhé 1,3 km a má průměrný sklon 11%. Nejprudší je v závěru. Následovat bude ještě jedno kratší neklasifikované stoupání a až poté sjezd a krátká rovina do cíle.
20 km'
Carapaz využívá, že skupina za ním vyčkává a vůbec nespolupracuje a šlape do pedálů, co to dá. Jeho náskok už je skoro půlminutový.
21 km'
Dalším, kdo to zkouší sólo, je Richard Carapaz z Ineosu. Pogačar už je mezitím zase zpátky ve skupině. A Ekvádorec si vytváří zajímavý náskok.
22 km'
A je to právě slovinský mladík z týmu UAE Emirates Pogačar, který nastupuje!
22 km'
Skupina vedená Ineosem si vytvořila znatelný náskok a chybí v ní třeba Primož Roglič nebo Julian Alaphilippe. Naopak nechybí v ní Tadej Pogačar.
23 km'
Únik je rázem minulostí, ofenzíva Ineosu výrazně zrychlila a také roztrhala hlavní pole.
23 km'
K Hartovi si kromě jiných doskočil také lídr týmu Ineos Adam Yates. Hart teď bude pracovat pro něj.
23 km'
Z pelotonu si nastoupil Tao Hart z Ineosu. Přichází reakce dalších závodníků.
23 km'
Bojuje se i mezi závodníky z úniku. Marczinski dokázal odpovědět na nástup Roty a oba jsou 50 sekund před pelotonem.
24 km'
Peloton už čítá odhadem jen čtyřicet až padesát závodníků a v dalších stoupáních se ještě výrazně protřídí.
27 km'
Před závodníky už jsou jen dvě klasifikovaná stoupání a na těch už se dá čekat, že vznikne menší skupina závodníků, kteří si to následně rozdají o vítězství.
27 km'
Za dva kilometry už začnou závodníci stoupat na Côte des Forges, stoupání dlouhé 1,3 km a má průměrný sklon 7,8 %.
28 km'
Peloton výrazně zrychlil. Na úplné čelo, kde už jedou jen čtyři cyklisté, ztrácí pouze 35 sekund.
32 km'
Při stoupání na Redutu jsme viděli několik zajímavých útoků, dokonce to zkoušel třeba i Tadej Pogačar a další favorité. Ani tohle však úspěšné útoky nebyly.
36 km'
Při nájezdu na stoupání došlo v pelotonu k pádu, do kterého se zamotalo hned několik závodníků. Je vidět, že už začíná jít do tuhého, nervozita stoupá.
45 km'
Trojice pronásledovatelů už to má na úplné čelo jen kousek, ztrácí na něj minutu. Peloton ztrácí necelé tři minuty. Po dalším delším sjezdu bude na programu stoupání na Côte de La Redoute. To je náročné stoupání dlouhé 2 km s průměrným sklonem 8,9 %. Tady bychom klidně mohli vidět další četné nástupy z pelotonu.
50 km'
Po nejdelším sjezdu dnešního závodu se už bude zase stoupat, na řadě je Côte de Desnié, stoupání dlouhé 1,6 km s průměrným sklonem 8,1 %. Nejprudší je prostřední část tohoto kopce, kde je sklon až 9,8 %.
51 km'
Od pelotonu se dokázala oddělit trojice Mark Padun (Bahrain Victorious), Mark Donovan (Team DSM) a Harm Vanhoucke (Lotto Soudal), která si už vypracovala náskok skoro dvě minuty na peloton. Na úplné čelo ztrácí dvě minuty.
62 km'
Také Astana je dnes stejně jako Lotto Soudal velmi aktivní, tentokrát zaútočil Alex Aranburu a dokázal si vytvořit menší náskok.
62 km'
Ve stoupání si nastupuje Tim Wellens, který se snaží roztrhat hlavní skupinu. Ostatní velmi rychle reagují, ale dá se čekat, že se peloton zase trochu protřídí.
63 km'
Už i peloton začíná zdolávat Col du Rosier a na čele se nyní objevuje jeden ze závodníků Cofidisu, který zrychluje tempo. Cofidis dnes jede pro Guillauma Martina.
64 km'
Závodníci v úniku mají nyní náskok čtyř minut na peloton a už jsou na začátku stoupání na Col du Rosier, které je dlouhé 4,4 km a má průměrný sklon 5,9 %.
65 km'
Nepříjemné technické problémy potkaly slovinského závodníky týmu UAE Emirates Tadeje Pogačara. Jeden z největších favoritů musel měnit zadní kolo a bude nyní muset dohánět ztrátu na peloton.
71 km'
Také Van Avermaetův náskok byl spíše jen zkouškou pozornosti ostatních a testem vlastních sil a peloton je znovu pokupě.
72 km'
Nástupy v pelotonu pokračují, teď je to jezdec AG2R Citroen Van Avermaet, který útočí. Na úřadujícího olympijského vítěze hned musí reagovat ostatní.
73 km'
Peloton už ztrácí na únik jen něco málo přes čtyři minuty. Při chuti je dnes čtyřnásobný vítěz tohoto závodu Philippe Gilbert, který už se snažil oddělit z pelotonu. To se mu nepovedlo, ale můžeme čekat, že to ještě dnes vyzkouší.
78 km'
Na programu je nyní stoupání Côte de la Haute-Levée, které je dlouhé 2,2 km a má průměrný sklon 7,5 %. Jedná se o jedno z jednodušších stoupání, které je nejprudší na svém začátku. Po vrcholu bude následovat krátká rovina a až poté sjezd zase pod další stoupání.
79 km'
Tempo pelotonu se znovu zvedá a to má za následek, že sedmička na čele už má náskok jen čtyři a půl minuty.
82 km'
Závodníci Astany zřejmě chtěli jen vyzkoušet pozornost ostatních týmů. Ty zareagovaly poměrně rychle a čelní skupina je zase pohromadě. Rozhodně se ale zvýšila její rychlost.
83 km'
V pelotonu se začíná závodit, z hlavní skupiny si nastupuje trojice závodníku. Vyprovokovali to Luis León Sánchez a Omar Fraile z Astany.
84 km'
Závodníci nyní klesají a poté je čeká výšlap na Côte de Stockeu, který je sice dlouhý jen 1 km, ale má průměrný sklon 12.5 %.
96 km'
Ve stoupání na Côte de Mont-le-Soie opět klesá náskok sedmičky na čele, ten se už snížil na šest minut. Na čele pelotonu nyní pracují hlavně Jumbo-Visma a Deceunink-Quick-Step.
118 km'
Peloton na únik ztrácí šest a půl minuty. Závodníci nyní absolvují o něco rovinatější pasáž. Následovat bude hodně hektických závěrečných 100 km, kdy už nebude ani chvíle na oddech.
129 km'
Odstup pelotonu od úniku stále pozvolně klesá, momentálně už ztrácí na únik lehce přes sedm minut.
139 km'
Sedmička na čele je stále o zhruba osm minut před pelotonem a nyní ji čeká stoupání na Côte de Saint-Roch, stoupání dlouhé 1 km se sklonem 11,2 %.
155 km'
Sedmičlenný únik si stále drží náskok nad pelotonem zhruba na osmi a půl minutách. Závodníci na čele už dorazili do Bastogne a čeká je cesta zpět do Lutychu, která už bude mnohém náročnější a kopcovitější.
166 km'
Náskok úniku na peloton zase zhruba o minutku klesl, aktuálně činí 8:40 minuty.
186 km'
Náskok sedmičlenné skupiny na čele klesl pod devět minut. Závodníci už pomalu začínají stoupat na Côte de La Roche-en-Ardenne, kopec dlouhý 2,8 km se sklonem 6,2 %.
200 km'
Únik má stále zhruba desetiminutový náskok nad pelotonem. Závodníci nyní zdolávají jedno z mnoha nekategorizovaných stoupání. Těch kategorizovaných je na trase celkem jedenáct, tím prvním bude Côte de La Roche-en-Ardenne 183 km před cílem.
217 km'
Náskok odvážné sedmičky na čele závodu Lutych-Bastogne-Lutych už se stále drží na deseti minutami. Nedá se už ale asi čekat, že by ještě výrazně stoupal.
229 km'
Na čelních pozicích v pelotonu už pracuje také další ze tří nejsilnějších týmů UAE Team Emirates. I přesto stále náskok úniku roste, už se přehoupl přes 10 minut.
235 km'
Náskok úniku se konečně ustálil na sedmi a půl minutách. Na čele pelotonu jsou momentálně podle očekávání dva silné týmy Deceuninck-Quick-Step a Jumbo-Visma.
239 km'
Máme za sebou prvních dvacet kilometrů závodu a náskok sedmičky uprchlíků na peloton už narostl na 7:20 minut.
245 km'
Náskok úniku roste opravdu raketovou rychlostí, v tuto chvíli je už téměř šestiminutový. V pelotonu se nyní jede opravdu hodně pomalu.
246 km'
Složení čelní skupiny: Laurens Huys, Mathijs Paasschens (oba Bingoal Pauwels Sauces WB), Loïc Vliegen, Lorenzo Rota (oba Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux), Sergej Černecki (Gazprom-Rusvelo), Tomasz Marczynski (Lotto Soudal) a Aaron Van Poucke (Sport Vlaanderen-Baloise).
247 km'
Sedmičlenná skupina na čele už má náskok 3:45 minuty před pelotonem.
251 km'
Únik se dnes vytvořil velmi rychle a měli bychom v něm mít sedm závodníků. Uvidíme, jaký prostor peloton poměrně početné skupině na čele poskytne. Zatím je rozdíl dvouminutový.
254 km'
Další závodníci se ještě dokázali dostat do úniku, a to konkrétně Laurens Huys (Bingoal Pauwels Sauces WB), orenzo Rota (Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux) a Mathijs Paasschens (Bingoal Pauwels Sauces WB). Čelní skupina už má náskok 1:25 minuty na peloton.
255 km'
Hned po startu se nám začíná tvořit únik, jako první si do něj naskočila čtveřice závodníků: Loïc Vliegen (Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux), Sergej Černecki (Gazprom-Rusvelo), Tomasz Marczynski (Lotto Soudal) a Aaron Van Poucke (Sport Vlaanderen-Baloise).
Start'
Závod odstartoval.
Na programu je třetí z pěti monumentů cyklistické sezóny, a to nejstarším z nich Lutych-Bastogne-Lutych. Jedná se o ardenskou klasiku, která je typická svými sice krátkými, ale za to velmi prudkými stoupáními, kterých je na trase velká spousta. Právě tato stoupání často rozhodují o vítězi, který pak do cíle dorazí osamoceně, případně se rozhoduje mezi malou skupinkou sprintujících závodníků

Mezi největší favority závodu musíme zařadit Francouze Juliana Alaphillipa, který vyhrál ve středu Valonský šíp a je úřadujícím mistrem světa, Slovince Primože Rogliče, který byl na Valonském šípu druhý a je obhájcem vítězstvím tohoto závodu z loňského roku nebo dalšího Slovince Tadeje Pogačara, vítěze Tour de France či letos závodu kolem UAE nebo Toreno Adriatico. Právě tato trojice obsadila první tři příčky v cíli tohoto závodu v loňské sezóně (pozn.: Alaphilippe byl později sesazen na páté místo za nepovolené počínání při závěrečném spurtu).
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 12:00.
Články odjinud