Přenos se aktualizuje automaticky

Už jsou také známi všichni potencionální soupeři Sparty do prvního kola vyřazovací fáze. Jsou jimi: Hannover, Lazio Řím, Kazaň, Genk, Dněpropetrovsk, Steaua Bukurešť, Charkov, Bordeaux, Fenerbahce Istanbul, Liverpool a z Ligy mistrů Olympiakos Pireus, Kluž, Benfica Lisabon a Chelsea. Los se uskuteční 20. prosince.
Na stadiónu San Mamés je dobojováno. Sparta si odváží z Baskicka cennou bezbrankovou remízu, která je cennější o sympatický výkon Lavičkova týmu. Hosté byli možná i aktivnějším týmem a vypracovali si více příležitostí, ovšem zejména Skalák s Kadeřábkem se nepotykali s koncovkou a protože skórovat se nepodařilo ani domácím, loučí se Bilbao s celou soutěží a Sparta se základní skupinou bezbrankovou remízou.
Konec zápasu.
90+3
Na zřejmě závěrečný Castillův centr si v úvodu třetí nastavené minuty naskočil Aduriz, hlavou ale mířil dobrých pět metrů vedle sparťanské branky.
90+2
Iturraspeho přenesení hru k pravé postranní čáře mělo velmi nepřesné parametry a Ramalho neměl šanci míč udržet na hrací ploše.
90+1
Belgický arbitr k dnešním devadesáti přidává dvě nastavené minuty.
90+1
Od rohového praporku načechral míč před branku právě Lopéz, do vzduchu se následně zavěsil Aduriz, ten svoji hlavičku ale nasměroval do brankáře Čecha.
90
Lopezovu snahu o průnik po levém křídle přibrzdil Vidlička a domácí budou v akci pokračovat prostřednictvím rohového kopu.
88
Martinezův centr s přehledem odvrací do rohu hřiště Švejdík, další z kopačky Ramalha pak zachytil brankář Čech.
87
U postranní čáry už je připraven další z řady dvacetiletých sparťanských mladíků Adam Jánoš, jenž při své pohárové premiéře nahradí Marka Matějovského.
85
Na Matějovského přetažený centr si naběhl pravý obránce Vidlička, ten přehlavičkoval Castilla, ovšem míč nasměroval poměrně výrazně vedle domácí branky.
84
Balaj si při premiérovém dnešním zásahu do hry dokázal udržet míč před dotírajícím San Josém a ještě vybojoval protivníkův faul.
82
Druhé střídání Sparty, ze hry je stažen dnes velmi dobře hrající Leo Kweuke a nahrazuje jej albánský kolega na hrotu Bekim Balaj.
81
Po střetu s Kadlecem má zdravotní problémy v podobě krvácení z nosu Laporte a po prvním ošetření jej ještě rozhodčí do hry nepustili, neboť se Laporteho krvácení nepodařilo zcela zastavit. Kadlec za svůj zákrok na Laporteho viděl žluté varování.
80
V akci tentokrát Sparťané, kteří se, vyjma brankáře Čecha, kompletně nastěhovali na útočnou polovinu a hledají cestu před soupeřovu branku.
78
Igor Martinez proběhl na pravém křídle kolem Hybše, jeho pas na hranici pokutového území zachytil Lopez, jenž místo střely volil zpětnou přihrávku na Morána a vůbec neudělal špatně, neboť střídající fotbalista v domácím dresu se do míče parádně opřel a ke sparťanskému štěstí z pětadvaceti metrů nasměroval svůj přízemní projektil jen těsně vedle tyče Čechovy branky.
77
Další výborné momenty Kweukeho, nejdříve s přehledem odhlavičkoval míč po rohovém kopu Lopeze a poté i uklidnil sparťanskou rozehrávku získaným faulem Iturraspeho.
76
Znovu v akci Ismael Lopez, tentokrát centroval od postranní čáry na Adurize, před ním stačil zasáhnout do hry Zápotočný a odhlavičkovat míč na rohový kop.
75
Největší příležitost domácích v dosavadním průběhu zápasu! Po sérii několika odrazů se míče zhostil Ismael Lopez, zřejmě jej ale natolik zaskočilo naprosto osamocené postavení před sparťanskou brankou, že ji v dobré pozici výrazně netrefil.
74
Kweuke ideálně načasoval svůj skluz pod nohy rozebíhajícího se Iturraspeho a dokázal mu míč ustřelit od kopaček, sudí Delferiere přesto píská nedovolený zákrok kamerunského útočníka.
72
Matějovského centr ale k ohrožení domácí branky nevedl a Baskové se bezpečně ubránili.
72
Po delší době se Sparťané nastěhovali k pokutovému území domácích, Matějovského rána byla sražena, míč se ale vrátil zpět ke sparťanskému kapitánovi, po jehož přihrávce z úhlu vyhnaný Kweuke vybojoval rohový kop.
70
Trenér Lavička se přeci jen rozhodl Kadeřábka ze hry stáhnout a do hry na závěrečných dvacet minut s ochrannou maskou vbíhá Václav Kadlec.
69
Matějovský nepřesvědčivým zásahem přišel o míč těsně před vlastním pokutovým územím, Ismael Lopez se jej pokusil propasírovat na Adurize, ten přes Švejdíka do zakončení nepronikl.
68
Sparťané pokračují ve výrazné pasivitě, bez výraznějšího napadání staticky brání rozehrávku soupeře i na sparťanské polovině.
66
Po šestém rohovém kopu Bilbaa už musel Čech do akce, tísněn Laportem a Adurizem ale dokázal míč vyboxovat. Aduriz při svém nekompromisním náběhu sestřelil k zemi Kadeřábka, jenž následně musel být ošetřen, ale bude schopen v zápase pokračovat.
65
Baskové na hrací ploše přebírají herní iniciativu, po další akci centroval do pokutového území Peňa a před nabíhajícím Adurizem stačil Švejdík hlavou v poslední chvíli prodloužit míč za vlastní branku.
63
Peňa si v bezprostřední blízkosti pokutového území nedokázal najít prostor k zakončení, posunul tak míč do běhu Moránovi, ovšem tomu kulatý nesmysl odskočil od kopačky a Zápotočný razantním odkopem posílá míč ze sparťanského pohledu do bezpečí.
61
Na San Josého nákop podél pravé postranní čáry si nabíhal Ramalho, jenž se pro druhý poločas přestěhoval ze stoperské dvojice na pravý kraj obranného kvarteta. Ramalho ale nedokázal míč dostihnout před jeho odskokem do zámezí.
59
I tentokrát ale Marek Čech mohl zůstat v klidu, domácí po centru Lopeze od rohového praporku zakončit nedokázali a navíc San José nedovoleně povalil k zemi Švejdíka.
59
Lopezův centr srazil za branku Vidlička, domácí budou rozehrávat svůj pátý rohový kop.
57
Na Kweukeho skvěle načasovanou přihrávku si za domácí obranu naběhl Skalák, toho stíhal Laporte a v poslední chvíli mu skluzem zamezil k ideálnímu zakončení, tísněný Skalák poté branku netrefil.
56
Iturraspe nedokázal propasírovat svůj pas do pokutového území, sražený byl i následný střílený centr Castilla.
54
Během půlminuty se dvakrát probil do zakončení nikým nestrážený Kadeřábek, ovšem oběma jeho střelám kromě potřebné razance chyběl i směr. První se dokutálela vedle branky a ta druhá přímo k připravenému Raúlovi Fernandezovi.
53
Ještě v momentě, kdy se po Lopezově zákroku svíjel ve středovém kruhu Hušbauer, se Sparťané pokusili rychle rozehrát přímý volný kop, jejich snahu přibrzdil sudí Delferiere, jenž nechal Matějovského rozehrávku opakovat.
52
Jeden z mála centrovaných míčů před branku Sparty vyslal Ramalho, za postranní čáru ale odkopává Zápotočný.
50
Útočnou polovinou spěchal kupředu Igor Martinez, před pokutovým územím ale škobrtl a míč mu utekl na kopačku Švejdíka.
49
Laporte nebude mít problém v zápase pokračovat a u postranní čáry už se hlásí k návratu na trávník.

Nečekaným tahem v podobě tří střídání už Marcelo Bielsa nemá k dispozici žádnou možnost náhrady při případném zranění jednoho z jeho jedenácti svěřenců na trávníku.
48
Kweuke loktem zasáhl do obličeje Laporteho. Ten se těžce zvedal z trávníku, ale za doprovodu lékaře už míří k ošetření za postranní čáru.
46
Začal druhý poločas.
... a do hry se zapojí i Morán místo Toquera.
Domácí trenér nečekaně přichystal ještě i další dvě střídání, do hry vběhl i Peňa místo Muniaína ...
Za pískotu fanoušků je signalizováno střídání domácích, Fernanda Llorenteho nahrazuje Aritz Aduriz.
Po pětačtyřiceti minutách hraje Athletic Bilbao s pražskou Spartou v rámci závěrečného kola skupiny I Evropské ligy bez branek. Blíže ke skórování měli Sparťané, neboť po Zápotočného přihrávce se objevil ve vyložené příležitosti Skalák a domácí od inkasování zachránilo pouze břevno.

Bilbao se zatím jen ztěžka probíjí kompaktní sparťanskou defenzivou, nejblíže k Čechově ohrožení zatím měl v samém úvodu zápasu Muniaín, ale střelou z otočky branku těsně minul. Do druhého poločasu je vše velmi otevřené a ještě se máme nač těšit.
První poločas skončil.
45+1
Jenže i sparťanskou snahu zastavil faul, po centru Matějovského si Kweuke v souboji se San Josém pomáhal příliš vehementně rukama.
45
Série nedovolených zákroků domácích, Castillo nejdříve u postranní čáry nad rámec pravidel zpracovával Kweukeho, během následné akce Sparty Toquero fauloval Hušbauera a to už poměrně blízko pokutovému území Basků.
43
Hušbauera při zpracování míče nedovoleně atakoval Ramalho, zhruba pět metrů za středovou čárou budou rozehrávat Sparťané.
41
Po rychlém přechodu na útočnou polovinu získali rohový kop také domácí. Na centr Ismaela Lopeze si naskočil Ramalho, střelu hlavou ale nasměroval pouze do připraveného Čecha.
40
Také Matějovský rohový kop z opačné strany rozehrál po zemi, po nacvičeném signálu se před pokutovým územím objevil zcela osamocený Vidlička a jen škoda, že sparťanskému obránci míč před kopačkou jemně skočil, protože poté zamířil vysoko nad domácí svatyni.
39
Po Vidličkově pasu do pokutového území Hušbauer rychlostně obelstil Ramalha a dral se do zakončení, to mu ale na poslední chvíli ještě domácí stoper stačil srazit za branku.
38
Sparťané získali možnost rohového kopu. Ten rozehrál Hybš přízemním centrem, do nějž se zpoza pokutového území opřel Vidlička, jeho rána si ale neproklestila cestu až k brankáři Raúlovi.
36
Znovu v akci Kweuke, těsně bráněn Ramalhem ve středovém kruhu udržel míč a rozehrál jej do křídla Vidličkovi. Ten neměl před sebou dostatek místa k rychlému útoku, proto vrací balón spoluhráčům ve středu sparťanské obrany.
35
Kweuke si při útočné akci vedl velmi slibně, dokázal se uvolnit a s míčem na kopačce získat dostatek prostoru, jeho snažení ale nedokázal dotáhnout do zdárného konce Kadeřábek, jenž se v blízkosti pokutového území neprobil přes dvojici soupeřů.
33
Hušbauer ostrým skluzem zajel pod nohy Laportovi a sudí Delferiere už podruhé vytahuje ze své kapsy žlutou kartu.
32
Dlouhý výkop brankáře Raúla Fernandeze směroval na osamoceného Muniaína, ten ale nedokázal dobře odhadnout odskok míče, který jej přeskočil a mohl jej zpracovat ke své kopačce Vidlička.
30
Llorente dotáhl své útočné snažení na hranici pokutového území, tam se mu podařilo posunout míč na volného Igora Martineze, jeho rána ale byla sražena a ani druhý rohový kop nedokázali domácí využít k atakování Čechovy branky.
28
Kweuke si pro míč přiběhl až do hloubi vlastní poloviny, po převzetí Švejdíkovy přihrávky se nezalekl dvojnásobné početní převahy proti sobě a šikovnou kličkou dokázal míč udržet.
26
Zápotočný si přidržel rozebíhajícího se Ismaela Lopéze a je prvním žlutým hříšníkem dnešního duelu.
25
Červeno-bílí rozehrávají útočnou akci z hloubi vlastní poloviny, po přechodu přes středovou čáru ji ukončil nepřesnou přihrávkou Iturraspe.
23
Následný rohový kop Ismaela Lopéze už k ohrožení sparťanské branky nevedl.
22
Na sparťanské polovině se otevřel dostatek prostoru domácí skvadře, Castillův střílený centr ale srazil za vlastní branku Vidlička.
20
Další sparťanskou akci vedl středem hřiště Kadeřábek, nedokázal ale propasírovat míč na levé křídlo osamocenému Hušbauerovi. Dráze míče stál v cestě Toquero.
18
Břevno zachránilo domácí Basky! Zápotočný proběhl útočnou polovinou, přesným pasem posunul míč do běhu Skalákovi, jehož pumelice orazítkovala brankovou konstrukci!
16
Nejméně ohraný z mnoha sparťanských mladíků, Matěj Hybš, si v souboji s Toquerem u postranní čáry počínal jako zkušený mazák a v nepříliš ideální pozici ještě stačil vybojovat autové vhazování.
15
Muniaín ve středu pole rozehrál akci domácích posunutím míče na Llorenteho, ten se z dvaadvaceti metrů opřel do míče, ovšem přízemní ránou Čechovu bránu výrazně minul.
14
Hušbauer hledal kolmicí za hostující obranou Kadeřábka, tomu ale zastoupil cestu Castillo a nepustil sparťanského křídelníka běžet vstříc Raúlovi.
12
Úvod utkání doprovází celá řada nepřesností a oba celky se jen těžce probíjí do pozic na dostřel soupeřovy branky.
10
Velmi nepřesný pas San Josého doletěl až za postranní čáru, vhazovat bude Vidlička. Ten se vrací do základní sestavy díky Jarošíkově absenci a Zápotočný se posouvá vedle Švejdíka do stoperské dvojice.
8
První útočná snaha Sparty. Kweuke si na levém křídle udělal prostor k přízemnímu centru a před brankou z první nasměroval míč k Raúlovi Hušbauer, ovšem mířil pouze do domácího brankáře. I ten je obvykle pouze náhradníkem Gorky Iraizoze a dnes výjimečně dostává příležitost mezi třemi tyčemi Basků.
7
U postranní čáry si Iturraspe počínal nedovoleně v souboji se Švejdíkem a míč do pole vykopne Čech.
5
Igor Martínez pobíhal s míčem po velkém prostoru na vlastní polovině a marně hledal volného spoluhráče na přihrávku, o míč následně přišel pouze vinou přidržení Skaláka a sudí Delferiere hvizdem na znamení faulu sparťanského mladíka vrací míč domácím fotbalistům.
3
Právě Švejdík si ale v dalším souboji s Llorentem na hranici pokutového území počínal velmi nepřesvědčivě, pustil soka před sparťanskou branku a po následném závaru střílel Muniaín jen těsně vedle svatyně, kterou dnes hájí místo obvyklé jedničky Vaclíka Marek Čech.
2
Celou úvodní minutu strávilo s míčem na kopačkách obranné kvarteto Bilbaa, akci završil nákop Ramalha na Llorenteho, před nímž odhlavičkoval míč do pole Švejdík.
1
Utkání právě začalo.
Belgičtí sudí už přivedli hlavní aktéry dnešního souboje na pažit takřka zaplněného stadiónu San Mamés. Domácí nastoupí v tradičních červeno-bíle pruhovaných dresech, Sparťané pro dnešní zápas zvolili žlutou sadu svého zápasového oblečení.
Úvodní sestavy:

Athletic Bilbao: Raúl - Toquero, Ramalho, Laporte, Castillo - San José, Iturraspe - Igor Martínez, Muniaín, Ismael Lopéz - Llorente

AC Sparta Praha: Čech - Vidlička, Zápotočný, Švejdík, Hybš - Holek - Kadeřábek, Hušbauer, Matějovský, Skalák - Kweuke

Rozhodčí: Delferiere - Vromans, De Neve (vš. Belgie).
ATHLETIC CLUB - AC SPARTA PRAHA

Příjemný fotbalový večer přeje všem fanouškům pražské Sparty i českého fotbalu Tomáš Kohlmann. Letenští se naposledy představí v rámci základní skupiny I Evropské ligy, zápas na hřišti baskického Athletic Club Bilbao ale ani zdaleka nebude jejich posledním v soutěži, neboť už v pátém kole si domácí remízou s Lyonem zajistili postup mezi 32 nejlepších celků soutěže. Nic na tom už nezměnila ani výhra Basků v dohrávce na hřišti izralské Kirjat Šmony.

SKUPINA I

Všechny karty jsou ve skupině I rozdány naprosto jasně. Již jistým vítězem skupiny je Olympique Lyon s dosavadním ziskem třinácti bodů z pěti zápasů, druhá Sparta jich získala osm, třetí Bilbao čtyři a tabulku uzavírá izraelský mistr Kirjat Šmona s dvěma body.

To ale rozhodně neznamená, že se dnešní střetnutí v Bilbau uskuteční pouze do počtu. Proti loňskému finalistovi soutěže Spartě půjde nejen o významné body do klubového i národního koeficientu, ale také o odměnu pěti miliónů korun za vítězství, či polovinu v případě remízy.

O jistém postupu Sparty do dalších bojů rozhodlo zejména domácí vzájemné utkání s Athleticem. To Sparťané rozehráli skvěle díky brankám Zápotočného s Balajem a když po změně stran upravil na 3:0 Hušbauer, bylo téměř hotovo. Definitivní podobu pak dal výsledku Óscar de Marcos, na více už ale Bilbao nemělo síly a v tom zápase ani potřebnou kvalitu. Sparta tak po více než dvaceti letech zdolala v evropských pohárech španělského soka.

AC SPARTA PRAHA

Sparťanský trenér Vítězslav Lavička bude muset oželet hned několik hráčů, neboť do Baskicka vůbec neodcestovali Krejčí s Pamičem, Jarošík sice s týmem přiletěl, ovšem také nebude k dispozici a minimálně v základní sestavě ještě nebude ani Václav Kadlec. Ten ale už měsíc po zlomenině čelní kosti je připraven do utkání na nějakou jeho část zasáhnout.

ATHLETIC CLUB

Domácí Athletic vstupuje do utkání z patnácté pozice španělské Primera Division (4-3-7) a pětibrankovým výpraskem z barcelonského Nou Campu v zádech. Další ránou do řad ambiciózního klubu je prohlášení reprezentačního útočníka Llorenteho o konci v klubu, neboť mu na konci sezóny vyprší smlouva a Llorente, jenž po letním zranění letos nedostává takovou porci minut na níž je zvyklý, se už předem rozhodl změnit působiště.

Sestavu Bilbaa zatím jen těžko odhadovat, každopádně i v domácím týmu dostane šanci řada náhradníků.

ROZHODČÍ

Řízení dnešního duelu bylo svěřeno belgickým rozhodčím, v jejichž čele bude jednatřicetiletý Sébastian Delferiere. Tomu budou na čarách pomáhat Walter Vromans a Yves De Neve, čtvrtým sudím pak bude Kristof Meers. U branek si budou plnit své povinnosti pomocní rozhodčí Luc Wouters a Jonathan Lardot.

Pro Delferiera bude dnešní duel premiérou v hlavní fázi evropského poháru. Dosud řídil pouze čtyři kvalifikační zápasy včetně loňského souboje Mladé Boleslavi v Larnace, kde středočeský tým prohrál 0:3.

Letos belgický arbitr řídil na mezinárodní scéně druhé předkolo Ligy mistrů mezi velšským TNS a Helsingborgem, třetí předkolo Evropské ligy Kuopio - Bursaspor a kvalifikační zápas v bojích o postup na MS 2014 Kypr - Island.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:05.
Aktuální zápasy
Články odjinud