Evropská liga -  ONLINE PŘENOS -  Young Boys : Ajax - 18. března 2021   21:00

0:2
(0:1)
Ajax
Ajax
21' Neres  (Tadić) • 49' Tadić
Young Boys
Faivre – Hefti, Camara (65. Rieder), Lustenberger /C/, Lefort (46. Maceiras) – Fassnacht (70. Gaudino), Lauper, Sierro, Sulejmani (70. Spielmann) – Elia (65. Mambimbi), Nsamé.
Zbinden, Neuenschwander – García, Zesiger, Siebatcheu, Ngamaleu, Pereira
Madden – Stewart, McGeachie (Skotsko)
Stadion Wankdorf, Bern
Ajax
Stekelenburg – Rensch (81. Schuurs), Álvarez, Martínez, Tagliafico (74. Klaiber) – Gravenberch, Klaassen, Blind (65. Kudus) – dos Santos (81. Brobbey), Tadić /C/, Neres (65. Idrísí).
Scherpen, Kotarski – Ekkelenkamp, Traoré, Labjad

Držení míče: 48 % : 52 %.
Střely na branku: 2:9. Střely mimo: 4:3. Rohy: 6:7. Ofsajdy: 2:0. Fauly: 12:12.
Nizozemský šampión neponechal nic náhodě a na domácí výhru 3:0 navázal i v hlavním městě Švýcarska. Domácí Young Boys v úvodu zápasu měli několik slibných náznaků, které jim hosté pokaždé zblokovali a od Neresova gólu z úhlu po Tadićově přihrávce, který padl ve 21. minutě, prakticky nebylo oč hrát. Hned v úvodu druhé půle zvýšil Dušan Tadić z penalty, naopak domácím byl gól pro ofsajd na zásah VAR odvolán. Nic moc zajímavého se již neudálo, Ajax hrál profesorsky a v úsporném režimu si hlídal bezpečné skóre.
Ani ve čtvrtém vzájemném utkání s Young Boys Bern v evropských pohárech tedy slavný amsterdamský klub neinkasoval a neztratil bod.
Young Boys v součtu se švýcarskou ligou nevyhráli pošesté v řadě, naopak Ajax se dál veze na vítězné vlně a může se těšit na čtvrtfinálový los, který mu může přisoudit třeba pražskou Slavii.
90+4'
90+4'
Žlutou kartu dostává Jean-Pierre Nsamé (BSC Young Boys).
90+2'
Martínez schytal ze dvou metrů míčem na solar od Riedera. Rozhodčí mu přerušením hry poskytuje čas na vzpamatování.
90+1'
Nastavují se 4 minuty, už nějakou dobu se dohrává pouze z povinnosti.
90'
Spielmannův dlouhý nákop míří až k brankáři Ajaxu, který si rád osahal míč, než nakrátko rozehrál.
89'
Brobbey hledal kolmým pasem rozběhnutého Idrísího, jenž byl těsně střežen a nedokázal si posunout míč kolem vybíhajícího brankáře.
87'
Tempo zápasu už je vlažné, nikdo se nikam nežene...
85'
Z protiútoku byl Nsamé nachytán v ofsajdové pasti.
84'
Dušan Tadić našel nádherným pasem z půlící čáry Usámu Idrísího, který střílel doprostřed brány do rukavic brankáře Guillauma Faivrea.
83'
Na zemi skončil v šestnáctce domácí Quentin Maceiras a Klaiberův chvat zaváněl penaltou, jenže ani napodruhé ji domácím fotbalistům rozhodčí Madden nedopřál.
81'
Poslední dvě změny a neustálému kouskování zápasu sériemi střídání je konec. U hostů odcházejí Devyne Rensch a Antony dos Santos, místo nich míří na hřiště Brian Brobbey a Perr Schuurs.
78'
Přichází dobře sehraná kombinace Ajaxu, který vyšachoval obranu Young Boys, ale Idrísího střelu po zemi z penaltové značky dokázal před brankovou čarou vykopnout Hefti.
77'
Dávno rozhodnutému zápasu už chybí vzruch, střídající hráči snad ještě závěrečnou čtvrthodinu oživí,
74'
Poslední možné střídání přichytal Ajax: odchází Nicolás Tagliafico, přichází Sean Klaiber.
74'
Trestný kop kapitána Young Boys Lustenbergera posílá z dobré pozice vedle brány Nsamé.
73'
Žlutou kartu dostává Devyne Rensch (Ajax Amsterdam).
72'
Antony dos Santos si dělal prostor ke střele kličkou na střed, přízemní střelu mu však zblokoval Fabian Lustenberger.
70'
Další dvě střídání v týmu Young Boys Bern: ze hřiště odcházejí Miralem Sulejmani a Christian Fassnacht, nastupují Marvin Spielmann a Gianluca Gaudino.
67'
Čerstvý Rieder převzal přihrávku od Sulejmaniho a vypálil zpoza šestnáctky těsně nad břevno.
65'
U střídaček se konají manévry. U Young Boys odcházejí Meschak Elia a Mohamed Camara, nastupují Felix Mambimbi a Fabian Rieder.
V dresu Ajaxu Amsterdam mají splněno Daley Blind a David Neres, nahrazují je Usáma Idrísí a Mohammed Kudus.
64'
Z rychlého protiútoku minul bránu z úhlu hostující Tagliafico.
64'
Sulejmani protáhl Stekelenburga tvrdou střelou z plného běhu. Bylo to ovšem z 22 metrů, takže měl nizozemský brankář dost času si připravit jistý skok po levici.
62'
Rychlá souhra Ajaxu, zahájená osmnáctiletým Gravenberchem, končí Tadićovým centrem, který dobře přečetl brankář Faivre.
59'
Vůbec první ostrý zákrok hostujícího brankáře Stekelenburga. Na čáře neměl se slabou střelou Fassnachta z dálky větší potíže.
58'
Před vlastní bránou zasáhl hlavou Davy Klaassen a Ajax dostává míč na polovinu soupeře.
58'
Rohový kop ze souboje Nsamého s Martínezem je slabou útěchou pro domácí. Rozehraje ho Miralem Sulejmani.
56'
Hra pokračuje nepřímým volným kopem amsterdamského mužstva.
54'
Young Boys se chvíli radovali z branky. Vincent Sierro poslal na zadní tyč nádherně nadýchaný centr, který usměrnil hlavou z bezprostřední blízkosti za čáru Jean-Pierre Nsamé. Hlavní rozhodčí si však prohlédl situaci na videu a kvůli předchozímu ofsajdu Meschaka Elii gól odvolává.
53'
Po přímém kopu Sulejmaniho to v šestnáctce Ajaxu hořelo, zmatené odkopy a hlavičky do výšky nakonec poslaly míč k Eliovi, který z velkého vápna přestřeluje.
52'
Trestný kop pro švýcarský celek po faulu na Maceirase u postranní čáry. Na přímé ohrožení brány to není, na centr do šestnáctky rozhodně.
51'
Z uctivé dálky to zkusil domácí Fassnacht, jeho pokus míří na opuštěnou tribunu za bránou.
49'
Ajax právě vstřelil branku!
Autorem branky z pokutového kopu je DUŠAN TADIĆ. Brankář Faivre zlostně nakopl tyč, vystihl totiž stranu a na míč si téměř sáhl.
49'
Penalta pro hosty za ruku Mohameda Camary!
48'
Nápor Ajaxu pokračuje, Devyne Rensch si naběhl na křížnou přihrávku a mířil na zadní tyč. Faivre vyráží jeho tutovku se štěstím bokem.
47'
Domácí opakovaně zmatkovali v rozehrávce, dvakrát se jim míč vrátil, ale třetí Camarovu mizernou přihrávku vypíchl Klaassen a sám si naběhl na Naresův centr před bránu. Zakončoval z 10 metrů zcela sám, Faivre secvakl nohy a jeho pokus o jesličky sevřel mezi stehny.
46'
Young Boys vyrukovali do druhé půle se změnou v sestavě: místo Jordana Leforta nastoupil na hřiště Quentin Maceiras.
46'
Po úvodních 45 minutách se naděje jasného lídra švýcarské ligy na postup do čtvrtfinále přesunuly do žánru sci-fi. Ve druhé půli by Young Boys potřebovali skórovat pětkrát a udržet čisté konto.
Domácí začali s chutí, ale v několika náznacích šancí jim hosté vždy střely zblokovali. Tadić pak připravil z rychlého brejku gólovou pozici pro zakončujícího Nerese a od té doby Ajax bezpečně kontroluje hru.

Statistiky první půle:
Držení míče 46% – 54%, střely na bránu 0:4, střely mimo 1:1, rohy 5:7, ofsajdy 0:0, fauly 8:7.
45+1'
45'
Sudí Madden nastavuje jednu minutu.
44'
Dušan Tadić dostal hezky prostrčeno od Blinda, jeho střílený centr však domácí odkopávají do autu a srbský kanonýr dal najevo nespokojenost rukama v bok.
42'
Do míče se bez míření opřel z velkého vápna Antony dos Santos. Míč letí příliš vysoko i daleko od svatyně Young Boys.
41'
Neresův centr z levé strany pokutového území dokázal ve skluzu Camara dostat pryč z vápna a místo obvyklého rohu je to jen vhazování pro Ajax.
39'
Z požehnaného počtu rohů však Ajax zatím nevytvořil absolutně nic, čím by ohrozil bránu švýcarského klubu.
38'
Žlutou kartu dostává Mohamed Camara (Young Boys Bern).
38'
Z rohu vzešel jen rychlý brejk Ajaxu. Tadić vybídl zleva na střed Tagliafica a jeho tečovaná střela vynesla stejnou standardní situaci hostům.
37'
Velice sporný okamžik posoudil rozhodčí ve spolupráci s videoasistentem v neprospěch domácích. Sulejmani svým centrem trefil ruku hostujícího Álvareze, který ji měl za tělem. Místo požadované penalty kopou Young Boys pouze roh.
36'
Gravenberchův přetažený centr ještě hosté stihli na hřišti, ale nákop z opačného křídla míčil jen do rukavic domácího brankáře.
35'
Lustenberger se projel jako na sáňkách a přízemní přihrávku Antonyho dos Santose odvrací na další roh.
33'
Z rohu znovu nic nebezpečného nevzniklo, hra se vrací na polovinu Ajaxu.
32'
Domácí vhazovali na úrovni velkého vápna Ajaxu, opět z toho byl bleskový brejk po důrazném presinku. Blind poslal na levé křídlo Tadiće, který pohybem zmátl obránce a z úhlu vyprášil Faivrovy rukavice.
32'
Bernští jsou po obdrženém gólu zaskočení a bez chuti. Je jim nejspíše jasné, že pět gólů potřebných k postupu je dnes nad jejich síly.
30'
Na další roh Ajaxu naskakoval Lisandro Martínez, ale Tadićův centr stačil jen hlavou líznout za sebe.
28'
Nizozemci rozhodně nikam nespěchají, ovšem Dušana Tadiće po dalším ostrém zákroku nelze podezřívat z natahování času.
26'
Tentokrát se hosté vůbec neprosadili a Antonymu dos Santosovi utíká míč za čáru.
25'
Gravenberch si vzal na starost roh zprava a po zásahu domácího Vincenta Sierra si ho za malou chvíli Ajax zopakuje z levé strany.
24'
Tadić si nevšímal ležícího Camary, který si naběhl zezadu na jeho loket, a z otočky sraženým centrem získává roh pro hosty.
21'
A o postupu je prakticky rozhodnuto. Domácím hrubě nevyšlo autové vhazování na půlce hřiště, Gravenberch vyslal kolmicí do úniku Dušana Tadiće a jeho přiťuknutí doleva využil z ostrého úhlu do odkryté brány DAVID NERES. Přihrávce pomohla i nešťastná teč domácího Camary.
18'
Sulejmani využil zaváhání hostující obrany před šestnáctkou a namířil si to na bránu. Do střely mu včas vložil nohu všudypřítomný Edson Álvarez.
17'
Ryan Gravenberch našel centrem od rohového praporku Tagliafica, který hlavičkoval přímo do brankáře. Faivre zkrotil míč nadvakrát.
16'
Daley Blind nastřelil jen bránícího Lustenbergera, z úhlu se dostal k dorážce Antony dos Santos a dobře mířenou střelu na bližší tyč vytahuje Guillaume Faivre na roh.
15'
Další rohový kop končí znovu útočným faulem Young Boys.
14'
Rozhozenou obranu Ajaxu nepotrestal Nsamé, který napálil odražený míč nečistě a po odrazu o trávník ho odvrací ještě před brankářem kolenem na další roh opět Álvarez.
14'
O první dokončený střelecký pokus se postaral Christian Fassnacht, který vyskočil nejvýše v chumlu hráčů na rohový kop, ale hlavičkoval výrazně mimo brány.
13'
Meschak Elia si pokryl nakopávaný míč, naznačil přihrávku do středu, ale nečekanou kličkou do protisměru zmátl Edsona Álvareze. Obránce Ajaxu se málem nechal oběhnout, v poslední chvilce však přece jenom vypíchl míč na roh.
11'
Na trávníku se svíjí Dušan Tadić, do největší opory Ajaxu vletěl zezadu Camara a byl rád, že vyvázl bez karetního napomenutí.
10'
Další nedovolený zákrok zhatil nesmělý útok amsterdamského celku.
8'
V úvodu utkání se hraje dost nečistě, na zemi teď skončil povalený Lauper.
7'
Brankáře Ajaxu zastoupil Klaassen, který zblízka zablokoval Lefortovu hlavičku a o pár vteřin později i Camarův pokus z voleje.
7'
O další rohový kop ve prospěch Young Boys se hlásí Nsamé a skotský rozhodčí souhlasí.
5'
Jordan Lefort pokazil domácí kombinaci kolem půlící čáry nepřesnou rozehrávkou, ale ani brejk Ajaxu nebyl doveden do konce.
3'
Nízký nákop hostujícího kapitána Lustenbergera z pravé strany obrana černožlutých zpracovala.
2'
Young Boys rychle vybojovali první roh, ale Sierrův nákop do šestnáctky nepřinesl nic nebezpečného, navíc vzápětí domácí Camara fauluje.
1'
Domácí nastoupili před prázdné ochozy svého stadiónu v černožlutém, také hosté drží své tradiční červenobílé barvy.

Young Boys Bern: Faivre – Hefti, Camara, Lustenberger, Lefort – Fassnacht, Lauper, Sierro, Sulejmani – Elia, Nsamé.
Náhradníci: Zbinden, Neuenschwander – Gaudino, García, Zesiger, Siebatcheu, Spielmann, Ngamaleu, Rieder, Pereira, Mambimbi, Maceiras.

Ajax Amsterdam: Stekelenburg – Rensch, Álvarez, Martínez, Tagliafico – Gravenberch, Klaassen, Blind – dos Santos, Tadić, Neres.
Náhradníci: Scherpen, Kotarski – Ekkelenkamp, Brobbey, Traoré, Schuurs, Labjad, Kudus, Klaiber, Idrísí.

Rozhodčí: Madden – Stewart, McGeachie (Skotsko).
Vzájemné zápasy

Oba celky na sebe v historii evropských pohárů narazily třikrát a Ajax nejen že vždy zvítězil, ale pokaždé i udržel čisté konto.
Nejinak tomu bylo v úvodním osmifinálovém utkání před týdnem, které v nizozemské metropoli ovládl díky gólům z poslední půlhodiny zápasu jasně 3:0 a vytvořil si téměř neprůstřelnou postupovou pozici pro odvetu.
Young Boys Bern

Young Boys naprosto suverénně vedou švýcarskou ligu o 17 bodů před druhým Servettem Ženeva, za 25 kol jen jedinkrát nebodovali, ovšem poslední čtyři ligové zápasy skončily samými remízami, naposledy plichtili 2:2 v St. Gallenu.
I v základní skupině Evropské ligy předváděli velice sympatické výkony, které jim nakonec vynesly druhou pozici s 10 body za AS Řím. V šestnáctifinále dostali fotbalisté ze švýcarského hlavního města nalosovaný favorizovaný Bayer Leverkusen, který ale dvojzápas hodně podcenil a po výsledcích 4:3 doma a 2:0 venku se ze senzačního postupu radovali Švýcaři.

Nejlepší střelci:
20 – Nsamé, 12 – Siebatcheu, 9 – Fassnacht.
Ajax Amsterdam

Hosté jsou v domácí soutěži na čele s osmibodovým náskokem a zápasem k dobru na druhý Eindhoven, již 14 zápasů nepoznali hořkost porážky. V neděli vyhráli 2:0 na hřišti Zwolle.
Fotbalisté Ajaxu do vyřazovací části Evropské ligy propadli z nepříliš vydařené základní skupiny Ligy mistrů. V ní nizozemský celek ve společnosti Liverpoolu, Bergama a Midtjyllandu se sedmi body obsadil třetí pozici. V 1/16 finále se utkal s francouzským Lille a obě utkání dokázal vyhrát stejným poměrem 2:1.