Evropská liga -  ONLINE PŘENOS -  Sporting : Arsenal - 9. března 2023   18:45

Sporting
Sporting
34' Inácio (M. Edwards) • 55' J. Fernandes
2:2
(1:1)
Arsenal
Arsenal
22' Saliba  (Vieira) • 62' Morita (vl.)
Sporting
Adán – St.Juste, Coates (C), Inácio – Esgaio (76. Diomande), Morita, P. Gonçalves, Reis – Trincão (71. Santos), M. Edwards (89. Issahaku) – J. Fernandes (76. Chermiti).
Israel – Neto, M. Fernandes, A. Gomes, Essugo, Tanlongo, Cabral, Rochinha.
Stieler – Gittelmann, Borsch – Schröder.
Estádio José Alvalade, Lisabon (kapacita: 50.466 diváků)
Arsenal
Turner – White, Saliba, Kiwior (71. Magalhães), Zinčenko (63. Tomijasu) – Vieira, Jorginho (71. Partey), Xhaka (C) – Saka, Martinelli, Nelson (71. Smith-Rowe).
Ramsdale, Hillson – Holding, Walters, Smith, Bandeira, Sagoe Jr..

Děkuji vám za pozornost, přeji pěkný zbytek večera a všem Františkám vše nejlepší k svátku!

Fauly: 9:6
Druhý poločas začal skutečně divoce, oba týmy měly několik obrovských šancí, takže o zábavu nebyla nouze. Po vydařeném protiútoku se do vedení nejprve dostal domácí Sporting, o 7 minut později si ovšem střelu Granita Xhaky do vlastní branky smolně srazil Hidemasa Morita. Konec zápasu byl opatrnější, do druhého zápasu v Londýně se tedy příští týden půjde za vyrovnaného stavu.
90+5'
90+4'
V poslední minutě ještě hostující Arsenal vybojoval rohový kop, který si na starost bere Fábio Vieira.
90+3'
Bukayo Saka ještě stihnul vystrašit domácí fanoušky tvrdou střelou zpoza šestnáctky. Mířil ale doprostřed brány, kde byl připravený Antonio Adán.
90'
Nově příchozí Issahaku chtěl v pravém rohu zasekávačkou obelstít Tomijasua, ten se ale nenechal nachytat, naopak přiměl Issahakua k faulu.
89'
Střídání v týmu Sporting Lisabon:
ze hřiště odchází Marcus Edwards, přichází Abdul Fatawu Issahaku.
88'
Dobré napadání také ze strany Arsenalu ještě vyhání Adána ven z brány, aby odkopl míč do zámezí před Vieirou.
87'
Fábio Vieira proběhnul s balónem do šestnáctky, kde se mu do cesty postavil Ousmane Diomande, Vieira si říkal o penaltu. K zemi šel ale příliš ochotně, takže o penaltě není třeba hovořit.
86'
Sporting opravdu finišuje s nepříjemným napadáním, které nutí hostující obranu k návratu až k Mattu Turnerovi.
85'
Takehiro Tomijasu tvrdě, ale čistě, odstavil od balónu Marcuse Edwardse, za což byl poté tvrdě atakován St. Justem. Ten by si za to pravděpodobně zasloužil žlutou kartu, jenže rozhodčí si zákroku nevšiml.
83'
Arsenalu se však v posledních minutách nedaří dostat se dopředu, balón drží domácí hráči daleko od své brány.
82'
Ke konci zápasu se hra už často kouskuje a ani jeden z týmů se nežene do útočení tak bezhlavě, jako na začátku druhého poločasu.
80'
Youssef Chermiti obrousil levou stranu rychlým sprintem, nízký centr ovšem neprošel přes Salibu.
79'
Domácí to proti zaskočené hostující obraně nesehráli vůbec špatně, po zblokovaném pokusu St. Justeho ještě nepřesně dorážel Diomande.
78'
Nákop Arsenalu kazí další ofsajd, Sporting poté okamžitě rozehrál, čímž se dostal jednoduše do útoku.
77'
Hosté budou zahrávat zajímavou standardku z pravé strany poté, co tam byl faulován Ben White.
76'
ze hřiště odchází Ricardo Esgaio, přichází Ousmane Diomande,
ze hřiště odchází João Paulo Fernandes, přichází Youssef Chermiti.
76'
Po pěkné kombinaci hostů střílel z osy hřiště zpoza vápna Granit Xhaka, Adán však míč ukryl v náručí, navíc se zpětně píská ofsajd.
74'
Ze souboje s Thomasem Parteym se těžce zvedá Jerry St. Juste. Ošetřovatelé mu musejí pomoct, ale nemělo by se jednat o vážné zranění.
73'
Domácí se snaží napadat rozehrávku Arsenalu, obránci v červených dresech si však počínají bez problémů.
71'
Střídání v týmu Arsenal FC:
ze hřiště odchází Reiss Nelson, přichází Emile Smith-Rowe,
ze hřiště odchází Jakub Kiwior, přichází Gabriel Magalhães.
71'
ze hřiště odchází Francisco Trincão, přichází Nuno Santos.

ze hřiště odchází Jorginho, přichází Thomas Partey.
70'
Jen nakrátko hosté o míč přišli, a ihned následoval rychlý nákop a úprk domácích útočníků. Obrana Arsenalu je ale k balónu nepustila.
69'
Dlouho se domácí na útočné polovině neudrželi, teď už zase přihlížejí nebezpečné kombinaci Gunners.
67'
Sporting po delší době uklidňuje hru kombinací kolem půlicí čáry. Moritův daleký nákop byl daleký až příliš – končí za brankou Arsenalu.
65'
Nyní snad v Lisabonu neexistuje slovo obrana. Tomijasu se nalevo skvěle uvolnil, útočnou hlavičku pak ovšem skvěle vytěsnil kdo jiný než Antonio Adán.
63'
ze hřiště odchází Olexandr Zinčenko, přichází Takehiro Tomijasu.
63'
VAR ještě celou situaci zkoumal, neboť gólu předcházel sporný zákrok uprostřed hřiště, podle domácích fanoušků se jednalo o faul. Branka však platí.
62'
Arsenal právě vstřelil branku!
Tak to je obrovská smůla pro domácí tým. Po několika velkých šancích přichází střela Granta Xhaky z osy hřiště, kterou do protipohybu Adána smolně srazil domácí záložník HIDEMASA MORITA.
61'
Druhý poločas tohoto utkání je zatím naprosto šílený, z pohledu nezaujatého fanouška je to každopádně nejlepší možný scénář. Domácí útočník Fernandes se hnal sám na bránu, kde chtěl Turnera obstřelit, jenže nemířil vůbec přesně.
60'
Arsenal rozehrával rohový kop, z něj však balón získává Antonio Adán, který čeká, až před ním bude klid.
59'
Gabriel Martinelli sebral balón ještě na vlastní polovině, nabral obrovskou rychlost a předvedl jeden z nejkrásnějších průniků, jaké lze ve fotbale vidět. Z obránců udělal pouhé diváky, oběhl i gólmana Adána, jenže pak mu chyběl poslední krok k tomu, aby celou akci dotáhl k fantastickému zakončení.
58'
Žlutá karta pro tým Sporting Lisabon (Hidemasa Morita).
57'
Marcus Edwards opět působil dost nebezpečně, když si chystal míč na střed na střelu. Nyní ale celou situaci překombinoval a neodhodlal se k zakončení.
55'
Sporting Lisabon právě vstřelil branku!
Domácí pořádně hrozili z rychlého protiútoku, chvilku to už ale vypadalo, že Arsenal celou situaci zvládne. Edwards pak ale na pravé straně krásně prostrčil balón Gonçalvesovi, jehož ránu ještě Turner skvěle vyrazil, ovšem s dorážkou JOÃA PAULA FERNANDESE již nešlo dělat vůbec nic. Bez asistence.
54'
Nelsonův centr zleva nebyl úspěšný, pozorní obránci lisabonského celku odklízejí balón pryč.
53'
Domácím se podařilo zatlačit soupeře až k jeho vlastní bráně, Matt Turner opět nepůsobil příliš jistě při jednoduché rozehrávce po zemi nakrátko.
51'
Zinčenko měl nalevo spoustu prostoru, Gabriel Martinelli však hlavičkoval nad bránu.
50'
Antonio Adán se rozhodně nenudí, teď musel vyběhnout a těsně před útočníkem Arsenalu odkopnout další dobrou nabídku.
49'
Vysoký balón z rohového kopu domácí obraně moc starostí nenadělal, střela Fábia Vieiry o chvíli později však mohla. Balón se prokutálel těsně vedle pravé tyče.
48'
Na druhé straně to vypadalo ještě nebezpečněji, Zinčenko chytře prohodil balón za obranu Gabrieli Martinellimu, jehož pokus o dloubáček na Adána nezafungoval.
47'
Domácí se krátce po začátku druhého poločasu dostávají do šance. Trincão kličkoval na pravé straně, jeho pokus ze strany pak Turner vyrazil na osu hřiště. Tam byl připravený Hidemasa Morita, jehož vysokou dorážku hostující gólman v klidu chytil.
46'
V prvním poločase po většinu času podle očekávání udával tempo hostující Arsenal. Poměrně dlouho sice jedinou opravdovou šancí byl únik na Pedra Gonçalvese na druhou stranu, nicméně Gunners ve 22. minutě udeřili z rohového kopu a zdálo se, že mají hru pod kontrolou. Sporting se však nevzdal, vyrovnal také z rohového kopu a celkově pak do konce poločasu bylo k vidění dost zajímavých šancí.
45+4'
45+4'
Arsenal se ještě snaží ke konci poločasu něco vymyslet, domácí obrana už je však pozorná a nenechává volný prostor.
45+2'
Problémy v rozehrávce Arsenalu vyústili v laciné odevzdání míče domácím útočníkům přímo před Turnerovou bránou. Ti ovšem byli zřejmě sami natolik překvapeni, že si se situací neporadili.
45+1'
Antonio Adán musel vyboxovat skvělý prudký centr, který letěl k Reissi Nelsonovi. Adán šel do souboje velmi statečně, a vybojoval si faul.
45'
Reiss Nelson si naváděl míč na osu hřiště, opět ho zastavoval St. Juste. Tentokrát však s faulem, takže hosté budou zahrávat přímý kop.
44'
Adán chtěl rychle vykopávat, ale Martinelli a Xhaka ho zezadu otravovali, což domácí hráče pobouřilo. Rozhodčí ještě řešil celou situaci s VAR, pravděpodobně se potřeboval ujistit, zda míč po Xhakově hlavičce skutečně nepřešel brankovou čáru.
43'
Žlutá karta pro tým Arsenal FC (Gabriel Martinelli).
43'
A po nákopu na vzdálenější tyč hlavou zakončoval právě Xhaka, gólman Adán se štěstím udržel balón na brankové čáře.
42'
Další centr z pravé strany mířil na Granita Xhaku, těsně před ním ale byl jeden z domácích obránců, který odhlavičkoval na roh.
41'
Reiss Nelson chtěl ve velké rychlosti proběhnout do vápna kolem Jerryho St. Justeho, jenže ten mu perfektně načasovaným zákrokem balón ukopnul.
40'
Tentokrát Sportingu rohový kop nevyšel, obrana hostů odolává.
39'
Marcus Edwards zkusil u Matta Turnera něco podobného jako Vieira, nicméně Edwards se rozhodl pro vlastní zakončení. Tím byla prudká přízemní rána, kterou hostující brankář musel přesměrovat na roh.
38'
Fábio Vieira se na pravé straně otočkou krásně uvolnil, aby zakroutil výborný centr na jednoho ze svých spoluhráčů před brankou. Nakonec z toho ovšem nebylo žádné zakončení.
37'
Krátkým obloučkem se hosté dostali na hranici soupeřova pokutového území, nyní jsou to zase oni, kdo chce převzít otěže utkání.
36'
Gabriel Martinelli spěchal za balónem do pravého rohu, kde si na něj tvrdě, ale v rámci pravidel, vyšlápnul Sebastian Coates.
34'
A máme vyrovnáno! Stejně jako před chvílí na druhé straně, i nyní zafungoval rohový kop. Marcus Edwards ho poslal přesně na hlavu úplně volného GONÇALA INÁCIA, gólman Turner asi chviličku chtěl vyběhnout a míč chytit, jenže si to rozmyslel a pak už neměl šanci cokoli ovlivnit. Asistence: Marcus Edwards.
33'
Sporting dobrou kombinací donutil všechny hráče Arsenalu, aby se stáhli k vlastní brance. Inácio zkusil ránu z dálky, Matt Turner ji musel vyrazit na roh.
31'
Domácí hráči přidali v napadání, díky čemuž se drží na útočné polovině. Krátké posunutí balónu však ve vápně nenašlo nikoho z útočníků, Turner v pohodě balón sbírá.
30'
Oleksandr Zinčenko se pomalu sbírá ze země, protože po jedné z přihrávek tvrdě narazil do jednoho ze soupeřů.
29'
Sporting se rychlým přechodem po pravé straně dostal až k brance Matta Turnera, jenže vysoký centr přeletěl úplně všechny a žádné nebezpečí nepřinesl.
28'
Hráči Arsenalu jsou teď možná až příliš nabuzení, takže rozhodčí musel po zbytečném faulu uklidňovat záložníka Jorginha.
27'
Rohový kop tentokrát hostům vůbec nevyšel, domácí obrana míč v klidu odklízí do bezpečí.
26'
Oleksandr Zinčenko napálil míč z přímého kopu do zdi, po odrazu však rychle zakončoval znovu. To už střela prošla, nicméně Antonio Adán ji vyrazil na rohový kop.
25'
Krátce po rozehrání se Arsenalu otevírá další solidní příležitost, tentokrát z volného přímého kopu. Znovu Coates totiž několik metrů před vlastním pokutovým územím nelítostně fauloval.
24'
Rozhodčí ještě musel něco vysvětlovat domácímu kapitánovi, takže se rozehrávka trochu zdržela.
23'
Žlutá karta pro tým Sporting Lisabon (Sebastián Coates).

Žlutá karta pro tým Arsenal FC (Olexandr Zinčenko).
22'
Hosté si dosud nevytvořili jedinou šanci, protože obranný blok domácího týmu byl opravdu pevný. V takových případech bývají téměř jediným řešením standardní situace, což se právě potvrdilo. Vieirův rohový kop uprostřed vápna skvěle hlavičkoval WILLIAM SALIBA, gólman Adán zareagovat nestihnul. Asistence: Fábio Vieira.
21'
Fábio Vieira svedl sprinterský souboj s Matheusem Reisem, výsledkem bude rohový kop Arsenalu.
20'
Gunners se museli s míčem vrátit až k vlastnímu gólmanovi, s pozornou obranou Sportingu si zatím neví rady.
19'
Gabriel Martinelli neměl uprostřed útočné poloviny vůbec žádný čas a prostor. Jakmile dostal přihrávku na nohu, už u něj byl domácí kapitán Sebastián Coates.
18'
João Paulo Fernandes fauloval obránce Salibu ve středovém kruhu. Kdyby to faul nebyl, šel by sám na gólmana Matta Turnera.
17'
Nakonec je hráči Arsenalu rychlým napadáním vyhnali za půlicí čáru, nicméně domácí poprvé v zápase delší dobu kontrolují hru.
16'
Přímo ze standardní situace nic nebylo, ale domácí ještě zůstanou s balónem na útočné polovině.
15'
Marcus Edwards kličkoval v pravém rohu útočné poloviny, kde získal první rohový kop z pravé strany také pro portugalský celek.
14'
Bukayo Saka zkusil už v šestnáctce zajímavý lob přes obranu, jenže jím nenašel nikoho ze svých spoluhráčů.
13'
Arsenal jednoduše zase získává balón zpátky, takže už organizuje další útočný postup.
12'
Roh z pravé strany přeletěl všechny hráče, u protější pomezní čáry pak balón neudržel Jorginho. Domácí budou vhazovat.
11'
Jakmile se znovu rozehrálo, Arsenal se rychle dostal dopředu a vybojoval svůj první dnešní rohový kop.
9'
Domácí João Paulo Fernandes dostal nechtěný zásah rukou do obličeje od jednoho z hráčů Arsenalu. Dokonce potřeboval ošetření, ale nic vážného to nebude.
8'
Fábio Vieira chtěl na ose hřiště prostrčit balón do vápna Martinellimu, jenže ten dostával přihrávku za záda.
7'
Arsenal se snaží uklidnit hru a ihned je jasné, že bude muset být mnohem preciznější v obraně.
5'
Pedro Gonçalves uniknul za obranu Arsenalu, kde zpracoval perfektní dlouhý nákop. V pokutovém území se kličkou zbavil Williama Saliby, jenže poté zakončoval velmi nepřesně mimo bránu.
3'
Aktivním napadáním Gunners zatlačili soupeře až ke gólmanovi Antoniu Adánovi, ten si v tísni poradil dobře.
2'
Daleký útočný nákop Arsenalu vůbec nevyšel, balón skáče daleko za bránu.
1'
Arsenal se poprvé podíval na polovinu Sportingu, ten ale hostům brzy zase míč vrací vhazováním.
1'

Sporting Lisabon: Adán – St.Juste, Coates (C), Inácio – Esgaio, Morita, P. Gonçalves, Reis – Trincão, M. Edwards – J. Fernandes.
Náhradníci: Israel – Diomande, Neto, Santos, M. Fernandes, A. Gomes, Essugo, Tanlongo, Chermiti, Issahaku, Cabral, Rochinha.
Trenér: Ruben Amorim.

Arsenal FC: Turner – White, Saliba, Kiwior, Zinčenko – Vieira, Jorginho, Xhaka (C) – Saka, Martinelli, Nelson.
Náhradníci: Ramsdale, Hillson – Tomijasu, Magalhães, Holding, Walters, Partey, Smith-Rowe, Smith, Bandeira, Sagoe Jr..
Trenér: Mikel Arteta.

Rozhodčí: Stieler – Gittelmann, Borsch – Schröder.
Vzájemné zápasy

08.11.2018 Arsenal – Sporting 0:0
25.10.2018 Sporting – Arsenal 0:1

Šlo o skupinovou fázi Evropské ligy.
Arsenal FC

Gunners by do tohoto dvojzápasu měli vstupovat jako o poznání sebevědomější parta. Po letech strastí jsou svěřenci Mikela Artety konečně obávaným týmem, který s 63 body vede anglickou Premier League o pět bodů před Manchesterem City. Skupinovou fází Evropské ligy Arsenal prošel na 1. místě s jediným zaváháním na půdě nizozemského PSV. V únoru londýnský tým překonal čtyřzápasovou krizi, při níž dvakrát prohrál s Manchesterem City, jednou s Evertonem a jednou remizoval s Brentfordem. Nyní už Gunners opět působí sebejistě a odhodlaně, což dokázali o víkendu, kdy až v 97. minutě dokonali obrat na 3:2 proti houževnatému Bournemouthu.

Sporting Lisabon

Sporting už se v této sezoně střetnul s londýnským klubem. Začínal totiž ročník v Lize mistrů, kde jednou remizoval a jednou dokonce zvítězil ve skupinových zápasech proti Tottenhamu. Výsledky proti zbylým dvěma soupeřům nicméně stačily pouze na 3. místo, a tak portugalský celek „spadnul" do play-off Evropské ligy. Tam si v únoru přesvědčivě poradil s dánským Midtjyllandem, nad nímž po úvodní remíze zvítězil ve druhém střetnutí jednoznačně 4:0. V domácí portugalské lize je Sporting na 4. místě, z nějž ztrácí 15 bodů na vedoucí Benficu, takže boj o titul už nepřipadá v úvahu. Ztráta na druhé místo zajišťující účast v příštím ročníku Ligy mistrů ale činí bodů sedm, což 11 kol před koncem soutěže není nedohnatelné.

[Liga Portugal] Portimonense – Sporting 0:1
[Liga Portugal] Sporting – Estoril 2:0
[EL] Midtjylland – Sporting 0:4
[Liga Portugal] Chaves – Sporting 2:3
[EL] Sporting – Midtjylland 1:1
Zdravím všechny fanoušky evropského klubového fotbalu! Je tady první kolo osmifinálových zápasů Evropské ligy, v němž se spolu střetnou Sporting Lisabon a Arsenal FC.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:45.