Arrizabalaga – Azpilicueta /C/ (75. Hudson-Odoi), Silva, Rüdiger – James, Kanté, Jorginho (75. Havertz), Alonso (68. Chilwell) – Zíjáš (68. Pulišić), Werner (82. Giroud), Mount.
20 000 diváků
Leicester
Schmeichel /C/ – Fofana, Evans (33. Albrighton), Söyüncü – Castagne, Tielemans, Ndidi, Thomas (82. Morgan) – Iheanacho (67. Maddison), Pérez (82. Choudhury), Vardy.
Ward – Pereira, Amartey, N. Mendy, Praet

Dnešní finále ve Wembley přepsalo anglické fotbalové dějiny! Nejstarší světovou trofej získal při páté finálové účasti poprvé Leicester City, naopak Chelsea stejně jako loni proti Arsenalu skončila těsně před vrcholem po porážce o jeden gól.
Leicester se vlastně celý zápas jen bránil, vyslal jedinou přímou střelu, ovšem ta byla naprosto výstavní. Z 25 metrů vymetl v 63. minutě po hrubce v rozehrávce Chelsea šibenici Youri Tielemans. Dalším hrdinou „Lišek“ se stal v závěru zápasu Kasper Schmeichel, který vyhmátl na čáře gólové rány Chilwella i Mounta. Vyrovnávací gól Londýňanů pak neplatil pro těsný ofsajd.
Držení míče: 64 % : 36 %.
Střely na branku: 3:1. Střely mimo: 4:3. Rohy: 10:4. Ofsajdy: 2:1. Fauly: 13:9.
90+5'
90+5'
Sudí Oliver ponechal Londýňanům výhodu, nákop do šestnáctky však odhlavičkoval Morgan.
90+4'
Youri Tielemans a James Maddison dlouho míč zašlápnutý u praporku neudrželi, vhazuje Chelsea.
90+4'
Útok je nejlepší obrana! Jamie Vardy pojistil roh pro Leicester City.
90+3'
Ve středovém kruhu se svíjí Çağlar Söyüncü a hra je k velké nelibosti fanoušků i hráčů Chelsea přerušena.
90+2'
Kasper Schmeichel pouští nakopávaný míč za čáru a pochopitelně zrovna dvakrát nespěchá s odkopem od brány.
90+2'
Dnešní utkání sleduje 20 000 diváků.
90+1'
Sudí Oliver nastaví finále o pět minut.
90'
Jen chvíli trvala radost z vyrovnání! Chilwellův gól zblízka odvolal videorozhodčí pro těsný ofsajd!
88'
Po rohu vznikl další závar, nakonec si pro míč skočil na trávník znovu dánský gólman, který dnes chytá za Leicester 424. soutěžní zápas.
87'
Kasper Schmeichel pardálím skokem po levici udržel Leicesteru vedení při ráně Masona Mounta, která volala po gólu! Trenér Tuchel na lavičce jen zoufale schoval obličej v dlaních.
86'
Fotbalisté Chelsea snadno ubránili roh a mohou se znovu začít dobývat do zaparkovaného autobusu.
85'
„Hosté“ vystrčili růžky a Jamie Vardy postupem jeden na jednoho proti Silvovi vybojoval rohový kop.
84'
Leicester se zatáhl do obrany a od vedoucího gólu už se soustředí pouze na obranu. Bude to stačit k zisku trofeje?
83'
Z 25 metrů pálí ukvapeně mimo zařízení s obličejovou maskou hrající Antonio Rüdiger
82'
Ve stejném termínu provádí Leicester City rovnou dvě změny: ze hřiště míří Luke Thomas a Ayoze Pérez, přicházejí Wes Morgan a Hamza Choudhury.
82'
Poslední střídání v mužstvu Chelsea Londýn v základní hrací době: ze hřiště odchází Timo Werner, přichází Olivier Giroud.
81'
Hráči Chelsea uvádějí míč po faulu z pravého křídla rychle do hry, ale přihrávají si jen do šířky a dozadu. To snad bylo lepší připravit si pořádnou standardku.
79'
Ani z následného celkově již devátého rohu se londýnská družina neprosadila.
78'
Na největší šanci Chelsea měli hlavní podíl náhradníci. Pulišić z pravého křídla přihrál pod sebe Kantému, který obešel protihráče a odcentroval na Chilwella. Jeho hlavička by se nejspíš o tyč odrazila do brány, kdyby ji robinzonádou nevyškrábl brankář Schmeichel.
77'
Hra pokračuje a modří získávají nadějný přímák. Rychlá rozehrávka však uvízla na hlavách fotbalistů Leicesteru.
75'
Londýnská Chelsea dvakrát střídá: kromě otřeseného Césara Azpilicuety opouští hřiště také Jorginho Filho, naopak přicházejí Kai Havertz a Callum Hudson-Odoi.
74'
O chvilku později baskický křídelník odrovnal nejen protihráče, ale především sebe, když se srazili čelo na čelo ve vzdušném souboji a na hřiště míří zdravotnická pomoc.
73'
César Azpilicueta bolestivě přišlápl nohu Jamese Maddisona.
73'
No a Londýňané se z něj propracovali sérií přihrávek až k brankáři Arrizabalagovi...
72'
César Azpilicueta ťukl míč zprava obíhajícímu Mountovi, který odrazem o Ndidiho vybojoval roh pro Chelsea.
71'
Mount se v šestnáctce neprobil přes Söyüncüho a míč mu utíká do zámezí.
70'
Fotbalisté nejúspěšnějšího pohárového klubu posledních patnácti let působí bezradně a dvakrát jen nahodili míč ke Schmeichelovi, před kterým navíc stála vždy pevná hráz jeho spoluhráčů.
68'
Trenér Chelsea provádí dvě změny v sestavě: odcházejí Hakím Zíjáš a Marcos Alonso, které nahradili Christian Pulišić a Ben Chilwell.
67'
Střídání v týmu Leicester City: ze hřiště odchází Kelechi Iheanacho, přichází James Maddison.
66'
Byl z toho jen protiútok Leicesteru, který sice daleko nedospěl, ale aktuálně třetí celek ligové tabulky nikam spěchat nemusí.
65'
Londýňané mohou rychle odpovědět ze sedmého rohového kopu.
63'
Leicester právě vstřelil branku!
Úžasný gól do šibenice z 25 metrů střílí po Thomasově přiťuknutí YOURI TIELEMANS. Mladičký záložník předtím zachytil mizernou rozehrávku Reece Jamese. První rána Lišek za zápas a rovnou byla smrtící!
62'
Zíjáš založil útočnou akci Chelsea, kterou ukončil Azpilicueta stříleným centrem do náruče připraveného Schmeichela.
61'
Rozehrávka nakrátko neměla žádoucí účinek, technicky vyváží míč César Azpilicueta.
60'
Vše se stěhuje do vápna Chelsea, rohový kop si chystá po sraženém centru zprava Youri Tielemans.
58'
Kasper Schmeichel si hlídal Wernerův pohyb a nechal míč doskákat za čáru.
56'
Po odvráceném rohu podnikly „Lišky“ rychle další výpad. Tielemansův centr končí v zámezí, ovšem lehce tečovaný a tak vhazuje Thomas.
55'
Iheanacha odzbrojil jeho strážce jen odkopem k Tielemansovi, jehož polovysoký prudký nákop na Vardyho byl sražen na roh.
54'
Chelsea vysoko napadá a Çağlar Söyüncü musel řešit situaci malou domů.
53'
Jorginho odcentroval na Alonsa, jehož slabou hlavičku doprostřed brány snadno chytá Schmeichel. Registrujeme tak vůbec první přímou střelu finále!
50'
Arrizabalaga dnes neměl moc příležitostí předvést své umění, teď vyběhl pár kroků za velké vápno a odpálil dlouhý pas před Vardym.
50'
Ayoze Pérez se zvedá z trávníku po tvrdém a neodpískaném souboji o míč. Mezitím vhazuje Chelsea.
48'
Fofana zasáhl na půlící čáře dost nešťastně a hlavičkou poslal míč za sebe, brejk Wernera s Mountem však ztroskotal před velkým vápnem.
47'
Leicester zahájil druhou půli náporem , ale o míč přišel a poblíž rohového praporku vhazují „domácí“ z Londýna.
46'
Finále anglického poháru je zatím opatrné, žádné vyložené šance za mírné převahy Chelsea vidění nebyly, jen několik náznaků na každé straně. Branka padnout ani nemohla, jelikož mezi tyče nešla za 45 minut žádná přímá střela a do šaten odcházejí oba promoklé kolektivy za nerozhodného stavu.

Statistiky první půle:
Držení míče 55% – 45%, střely na bránu 0:0, střely mimo 3:3, rohy 6:0, fauly 9:5, ofsajdy 0:0.
45+2'
45+2'
V posledních vteřinách Chelsea nic nevytěžila z dalšího rohového kopu.
45+1'
Na Tielemansův dlouhý nákop si ve vápně naběhl Jamie Vardy, stačil však míč jen prodloužit hlavou vedle brány. Spoluhráči posílá na dálku za přihrávku zdvižený palec.
45+1'
Nastavují se 2 minuty.
45'
Exekuce rohu se naprosto nepovedla, míč opustil hrací plochu.
44'
Werner zakončil své sólo z pokutového oblouku střelou mezi nohama skluzujícího Fofany, který ji lehce tečoval na roh.
42'
Çağlar Söyüncü si dobře našel Thomasův trestný kop. Náběh tureckého vlasáče nezachytil Thiago Silva, ale prudká hlavička letí metr vedle přední tyče.
40'
Žlutou kartu dostává Timo Werner (Chelsea Londýn) za skluz zezadu proti Thomasovi nedaleko soupeřovy šestnáctky.
39'
Hakím Zíjáš vyzval Wernera, který napálil zprudka Fofanu první střelou a za pár vteřin i dorážkou.
38'
Dánský brankář Leicesteru uklidňuje hru rozehrávkou nakrátko.
35'
Žlutou kartu dostává Wesley Fofana (Leicester City).
33'
Nucená změna v sestavě Leicester City: pro zranění musí odstoupit Jonny Evans, kterého nahradil Marc Albrighton.
31'
Na začátku „druhé třetiny“ zápasu rozehrává Leicester rozvážně nakrátko z hloubi vlastního území.
29'
O chvilku později se Londýnští do vápna vrátili a Thiago Silva vystrašil po Kantého přiťuknutí hosty krouceným centrem, na který před bránou nikdo z hráčů v modrém nedosáhl.
29'
4:0 vede Chelsea, ovšem pouze na rohy. Na přední tyči zasáhl včas Jonny Evans.
27'
Vysoko nad břevno míří ukvapená střela Timo Wernera po slibném průniku osou hřiště. Thomas Tuchel se před střídačkou pořádně hněvá.
24'
Rohový kop Chelsea končí v rukavicích Kaspera Schmeichela.
23'
V Londýně se silně rozpršelo a mohl zapršet i první gól! Mason Mount potáhl míč a pěknou střelou po zemi z 20 metrů jen velmi těsně minul Schmeichelovu levou tyč.
21'
Çağlar Söyüncü naskočil na malém vápně mezi hlavičkující hráče a akrobaticky posílá míč dva metry nad břevno.
20'
Thiago Silva plácl rukou do míče, když si ho obhazoval Iheanacho. Je z toho celkem zajímavý přímý kop pro Leicester.
19'
Proti nakopávanému míči stačilo Schmeichelovi nastavit rukavice.
15'
Reece James stál jako pevná stěna a nepustil dál Iheanachovu střelu.
13'
Alonso a Zíjáš si na levém křídle pohráli s trojicí „Lišek“, přetažený centr marockého útočníka však byl pro Azpilicuetu příliš dlouhý.
12'
Tielemans se marně zlobí na rozhodčího Olivera, který jeho skluz proti Jorginhu Filhovi ve středovém kruhu odpískal jako nedovolený.
10'
Úvodní desetiminutovka je za námi. Zatím se ve Wembley odehrává spíše taktická partie, která nepřináší žádné šance a zatím ani jediný střelecký pokus.
7'
Výsledkem akce je ovšem pouze útočný faul, míč si k odkopu staví Kasper Schmeichel.
6'
První rohový kop vybojovali domácí.
5'
Tiki-taka v podání Chelsea, Marcos Alonso si narazil s Wernerem a nabíhal si na levé křídlo, kde ho protihráči stačili odstavit.
3'
Londýnský celek má míč častěji na kopačkách, ale zatím se nedostal nejen do šance, ale ani na dostřel.
1'
Chelsea hraje v tradičních modrých dresech, Leicester nastoupil do finále v rudých. Na úvod si jen osahali míč oba brankáři.
1'
Čestného výkopu se ujme britský princ William.
Na Wembley, zaplněném do povolených dvaceti procent kapacity, se odehrává předzápasový ceremoniál, hrací ploše dominují obří znaky obou účastníků finále. Zpívat bude v duchu doby čistě černošský sbor. Po něm nastupuje padesátičlenná vojenská kapela v granátnických uniformách.

Chelsea Londýn: Arrizabalaga – Azpilicueta (C), Silva, Rüdiger – James, Kanté, Jorginho, Alonso – Zíjáš, Werner, Mount.
Náhradníci: E. Mendy – Emerson, Zouma, Chilwell, Gilmour, Havertz, Pulišić, Hudson-Odoi, Giroud.

Leicester City: Schmeichel (C) – Fofana, Evans, Söyüncü – Castagne, Tielemans, Ndidi, Thomas – Iheanacho, Pérez, Vardy.
Náhradníci: Ward – Morgan, Pereira, Amartey, Choudhury, Albrighton, N. Mendy, Praet, Maddison.

Rozhodčí: Oliver – Burt, Bennett.
Vzájemné zápasy

Zatímco v lize londýnský klub čeká na vítězství na Leicesterem tři a půl roku (0-4-2, 3:6), v utkáních Anglického či Ligového poháru naopak Chelsea triumfovala sedmkrát po sobě. Leicester vyřadila i loni ve čtvrtfinále na jeho hřišti 1:0.

Jen tři dny po finále FA Cupu se oba kluby utkají znovu v předposledním kole Premier League, kdy si vítěz může zajistit Ligu mistrů a za kořistí v podobě poraženého se naopak požene pátý Liverpool.
Dnes se však věnujme prvního dílu tohoto napínavého dvojzápasu!
Leicester City naopak na anglický pohár nikdy nedosáhl. Do finále se letos probojoval popáté, když jeho předchozí pokusy o zisk trofeje skončily nezdarem těsně pod vrcholem mezi lety 1949 a 1969.
Na rozdíl od „domácích“ přijely Lišky povzbuzeny výhrou 2:1 na hřišti Manchesteru United, díky které v tabulce Premier League přeskočily dnešního soupeře a patří jim třetí příčka.
Cestu do finále měl Leicester náročnější – vyřadil tři soupeře z nejvyšší soutěže, zatímco Chelsea pouze jednoho.

Nejlepší střelci:
18 – Iheanacho, 15 – Vardy, 13 – Barnes, 11 – Maddison, 8 – Tielemans.
Chelsea Londýn je nejúspěšnějším klubem v nejstarší existující fotbalové soutěži světa posledních let.
Od chvíle, kdy se roku 2007 dějiště finále FA Cupu přestěhovalo z Cardiffu na nové Wembley, zde londýnský klub nastoupil k více než polovině soubojů o titul. Letos to bude již poosmé, z toho pětkrát získala Chelsea trofej a dvakrát neuspěla – v obou případech proti Arsenalu. S ním prohrála i loňské finále, jediné v dějinách hrané bez diváků, 1:2.
Chelsea v závěru sezóny bojuje na třech frontách – čeká ji finále Ligy mistrů s Manchesterem City a o účast v příštím ročníku bojuje také v domácí Premier League, kde hájí poslední postupovou příčku o čtyři body před Liverpoolem, jenž má zápas k dobru. Chelsea si víkendové kolo předehrála a ve středu podlehla Arsenalu 0:1.

Chelsea – Morecambe /IV/ 4:0
Chelsea – Luton /II/ 3:1
Barnsely /II/ – Chelsea 0:1
Chelsea – Sheffield United /II/ 2:0
Chelsea – Manchester City 1:0

12 – Werner, Abraham, 11 – Giroud, 9 – Mount, 8 – Havertz.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:15.