FORTUNA:LIGA - Základní část - 33. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Brno : Opava - 23. května 2021   17:00

Brno
15' Hladík (Růsek) • 21' Hladík (Štepanovský) • 82' Růsek (Fila) • 89' Růsek
4:1
(2:0)
Opava
75' Helešic  (Hellebrand)

Floder – Hlavica, Pernica, Dreksa (C), J. Sedlák (84. Kryštůfek) – Ad. Čermák – Štepanovský (65. Přichystal), Pachlopník (71. Fila), Růsek, Reiter (65. Jan Moravec) – Hladík (84. Jambor).
Šustr – Endl, Jambor, Fila, Přichystal, Jan Moravec, Kryštůfek.
Szikszay – Mokrusch, Nádvorník
Městský fotbalový stadion Srbská, Brno
Lasák – Kulhánek, Rychlý, Didiba – Večerka (C) – Mondek (46. Hellebrand), Nešický (46. Kania), Darmovzal (71. Tiéhi), Helešic – Lukáš Holík (46. Dedič), Kramář (63. Juřena).
Digaňa – Hellebrand, Tiéhi, Hnaníček, Juřena, Dedič, Kania.
žlutá karta

SESTŘIH: Brno - Opava 4:1. Zbrojovka potvrdila převahu, obrana Slezanů nestíhala

Fotbalisté Brna v posledním domácím zápase před sestupem porazili rovněž sestupující Opavu 4:1, když střelecky potvrdili svoji převahu na trávníku.

O přestávce vedla Zbrojovka 2:0 díky trefám Jana Hladíka. Po změně stran trval dlouho stejný stav, hosté se pak dostali zpět do hry o body čtvrt hodiny před koncem po úspěšné individuální akci Matěje Helešice, v závěru už ale zase dominovalo Brno, Antonín Růsek nejdříve zvýšil na 3:1 ze hry, pak na 4:1 z penalty, čímž uzavřel skóre zápasu.
Držení míče: 59 % : 41 %.
Střely na branku: 5:3. Střely mimo: 6:4. Rohy: 11:1. Ofsajdy: 3:0. Fauly: 11:17.
90'
Brno - Opava 4:1. Zbrojovka potvrdila převahu, obrana Slezanů nestíhala
90+2'
90+1'
Rozhodčí Szikszay oddaluje závěrečný hvizd rozhodnutého zápasu o dvě nastavené minuty.
89'
Brno právě vstřelilo branku!
ANTONÍN RŮSEK penaltu s jistotou proměnil a zvyšuje na 4:1!
88'
Kryštof Lasák navíc vidí žlutou kartu.
88'
Daniel Fila dostal lobovanou přihrávku za opavskou obranu, Kryštof Lasák jej podrazil a rozhodčí Szikszay bez váhání píská penaltu.
88'
Penalta pro Zbrojovku!
87'
Po přetaženém centru Přichystala se nikdo k červeném k hlavičce nedostal.
86'
Brňané vybojovali svůj už devátý rohový kop.
84'
Střídání v týmu FC Zbrojovka Brno: ze hřiště odchází Jan Hladík, přichází David Jambor.
84'
Střídání v týmu FC Zbrojovka Brno: ze hřiště odchází Jan Sedlák, přichází Lukáš Kryštůfek.
82'
Brno znovu vede o dvě branky! Po výborné Filově přihrávce se přesnou střelou ke vzdálenější tyči trefil ANTONÍN RŮSEK!
80'
Druhou žlutou kartu v zápase dostává Adam Rychlý za faul na Jana Hladíka.
79'
Hladík si na pravém křídle zasekl míč kolem bránícího protihráče, pak se ale neujala jeho střílená přihrávka.
78'
Další rohový kop pro Brno, Přichystal jej rozehrál nakrátko a míč oklikou doputoval k brankáři Lasákovi.
76'
Hladík by se při ligové rozlučce s domácím prostředím před sestupem chtěl rozloučit hattrickem, teď se ale neprotáhl mezi hostujícími stopery, míč odkopl Didiba.
75'
Matěj Helešic snížil na 2:1 krásnou individuální akcí
75'
Jan Hlavica dostává žlutou kartu za faul, který předcházel gólové akci, rozhodčí Szikszay ponechal výhodu a hosté se pak mohli radovat.
75'
Opava právě vstřelila branku!
Opavě vyšel rychlý protiútok, MATĚJ HELEŠIC se pak z pravého křídla protáhl před branku a propasíroval svoji střelu pod padajícím brankářem Floderem!
74'
Po rohu se domácí dožadovali dalšího rohového kopu, rozhodčí zprvu přisoudili hostům odkop od branky, René Dedič však přiznal teč a bude následovat další standardní situace od rohového praporku.
73'
Jan Hlavica se při útočném výletu dostal do zajímavé střelecké pozice, hostům se povedlo jeho střelu nadzvednout nad branku.
72'
Rohový kop pro Brno, příliš krátký centr ale odhlavičkoval Didiba.
71'
Střídání v týmu SFC Opava: ze hřiště odchází Denis Darmovzal, přichází Christ Joel Tiéhi.
71'
Střídání v týmu FC Zbrojovka Brno: ze hřiště odchází Ondřej Pachlopník, přichází Daniel Fila.
70'
Didibův nákop před branku našel volného Lukáše Kaniu, proti jeho hlavičce zblízka výborně zasáhl brankář Floder!
69'
Domácím se teď vůbec nelíbí faul odpískaný Sedlákovi, tomu situaci vysvětluje hlavní arbitr zápasu.
68'
Jan Hladík připravil zajímavou pozici pro Antonína Růska, ten ale míč trefil velmi špatně a jeho střela se sotva dokutálela vedle branky.
67'
Dalibor Večerka je prvním žlutě potrestaným hráčem za podkopnutí rozběhnutého Čermáka.
66'
Didibovi byl pískán faul na pravém křídle, pak se snažil pozdržet domácí rozehrávku, za což se mu dostalo důrazné domluvy od rozhodčího Szikszaye.
65'
Střídání v týmu FC Zbrojovka Brno: ze hřiště odchází Rudolf Reiter, přichází Jan Moravec.
65'
Střídání v týmu FC Zbrojovka Brno: ze hřiště odchází Peter Štepanovský, přichází Jakub Přichystal.
64'
Průnik Hladíka před branku ukončil svým zákrokem Lasák
64'
Jan Hladík jednoduše pronikl kolem Rychlého z levého křídla před branku, Kryštof Lasák se pak vyznamenal proti Hladíkově ráně ke vzdálenější tyči a dokázal ji vyrazit!
63'
Střídání v týmu SFC Opava: ze hřiště odchází Denis Kramář, přichází Václav Juřena.
62'
Do dalšího zakončení se dostal Reiter, jeho přízemní střela postrádala přesnost.
59'
Další útočná akce Brna končí faulem Čermáka na Hellebranda, rozehrávky se ujme Kryštof Lašák.
57'
Do přetaženého rohu se efektním akrobatickým pokusem položil Štepanovský, v těžké pozici však branku netrefil.
56'
Pachlopníkovu střelu hosté odvrátili na rohový kop.
55'
Z rohového kopu domácí nezahrozili, brzy však bude následovat další standardní situace.
54'
Růskův centr z pravé strany Didiba srazil na rohový kop, standardní situace pro Zbrojovku.
52'
Opava se na chvíli usadila u pokutového území Brna, do zakončení se ale hosté nedostali.
50'
Po nepříjemné srážce musel být ošetřen Helešic, ve hře už se ale může zase pokračovat.
48'
Střela Dediče prověřila gólmana Flodera
48'
Na opačné straně se ke střeleckému zakončení dostal Dedič, s jeho pokusem si poradil domácí brankář Floder.
46'
Možnost hattricku pro Jana Hladíka zatím zůstala nevyužita
46'
Střídání v týmu SFC Opava: ze hřiště odchází Aleš Nešický, přichází Lukáš Kania.
46'
Jan Hladík se dostal do velké šance hned v úvodu druhého poločasu a mohl završit hattrick, hostující branku ale netrefil!
46'
Střídání v týmu SFC Opava: ze hřiště odchází Karol Mondek, přichází Patrik Hellebrand.
46'
Střídání v týmu SFC Opava: ze hřiště odchází Lukáš Holík, přichází René Dedič.
46'
Hosté hned třikrát vystřídali do druhého poločasu.
46'
Rozhodčí Szikszay k prvnímu poločasu nepotřeboval žádné nastavení a s uplynutím pětačtyřicáté minuty jej ukončil. Zbrojovka měla na trávníku převahu, kterou dokázala využít ke dvěma trefám, obě zařídil Jan Hladík a do šaten jdou pozitivněji naladěni Brňané.
45'
Brno znovu zahrozilo. Čermák brankáře přehodil, ale branku netrefil
45'
45'
Brno bylo znovu blízko třetí brance! Adrián Čermák dostal přihrávku do volného prostoru na levém křídle, pak přehodil brankáře Lasáka, opavskou branku však netrefil!
44'
Po Večerkově chybě znovu mohli zahrozit domácí, Kryštof Lasák ale byl u míče včas.
42'
Hladíkův střílený centr našel před brankou Antonína Růska, ten ránu bez přípravy nasměroval vysoko nad břevno.
42'
Další útočná snaha Opavy byla neúspěšná už v zárodku, míč mají domácí.
40'
Luďka Pernicu fauloval sedmnáctiletý Denis Kramář, ten se zatím moc nemůže prosadit proti brněnské obraně.
38'
Byl to ofsajd nebo nebyl? Vstřelenou branku Růska rozhodčí neuznal
38'
Antonín Růsek dostal perfektní kolmici od Ondřeje Pachlopníka za opavskou obranu a řítil se na brankáře Lasáka, jehož překonal, je mu však máván těsný ofsajd.
37'
Opava má míč ve svém držení, zatím se ji však nedaří přejít střed hřiště a hraje zejména na vlastní polovině.
35'
Po Kramářově faulu ve středu hřiště rozhodčí Szikszay nepovolil domácím rychlou rozehrávku a nechal Dreksu rozehrát z místa přestupku.
33'
Přízemní rozehrávka rohu domácím vůbec nevyšla, navíc po faulu na Didibu se k míči dostane Opava.
32'
Pachlopníkův centr odhlavičkoval Didiba směrem za opavskou branku, Lasákovi už se nepovedlo zamezit v rohovém kopu.
31'
Kramář nedovoleně atakoval Štepanovského, následovat bude standardní situace pro Zbrojovku.
30'
Další nebezpečná akce Brna, nejdříve se po Růskově přihrávce nedostal do zakončení Hladík, pak Reiter z hranice pokutového území střílel nad branku.
28'
Zbrojovka je aktivní, domácí znovu hrají na útočné polovině a dobývají soupeřovu defenzivu.
26'
Po rohovém kopu se hosté do zakončení nedostali.
25'
Lukáš Holík mohl snížit, zaúřadoval brankář Floder
25'
Zajímavá útočná akce Opavy, zakončoval ji Holík prudkou ránou k tyči, Floderovi se povedlo míč vyrazit na roh.
23'
Reiter převzal Pernicovu přihrávku, pak ale brněnskou akci výrazně zpomalil a domácí se nakonec prosadit nedokázali.
21'
Zbrojovka vede o dvě branky! Peter Štepanovský přehodil brankáře Lasáka, JAN HLADÍK pak byl u míče dříve než bránící Rychlý a dokázal podruhé dnes skórovat!
20'
Z rohu se Brňané neprosadili.
19'
Zbrojovka vybojovala rohový kop a domácí hlavičkáři míří před Lasáka.
18'
Kramář ve středu hřiště fauloval domácího kapitána Dreksu, držení míče se ujme Zbrojovka.
16'
Hostující útočnou akci střelou zakončoval Nešický, mířil však nepřesně.
15'
Zbrojovka se ujala vedení 1:0. Změnu skóre zajistil Jan Hladík
15'
Zbrojovka se ujímá vedení! JAN HLADÍK dostal výbornou přihrávku od Růska za opavskou obranu a trefil se mezi nohy brankáře Lasáka!
13'
Od rohu pokutového území se ke střeleckému zakončení dostal Antonín Růsek, mířil ale nepřesně.
11'
Neúspěšná souhra Reitera s Růskem na levé straně hřiště, domácím se nepovedlo ohrozit brankáře Lasáka.
9'
Exekuce volného kopu se ujal Aleš Nešický, jeho střela se ale neujala.
8'
Lukáš Holík byl podražen Hlavicou při průniku k pokutovému území Zbrojovky, to může být nebezpečný volný kop ve prospěch Opavy.
6'
Další střelecké zakončení hostů, také Denis Kramář z pravé strany pokutového území mířil nepřesně.
5'
Také Opavě nevyšla akce podél postranní čáry, hosté se ale brzy zase zmocnili odraženého míče.
4'
Nepovedená souhra Brna před pokutovým územím, v držení míče už jsou Slezané.
2'
První šance hostujících. Holík přestřelil
2'
Hosté vytvořili první závar v pokutovém území Brna, Mondek přistrčil míč Holíkovi, ten přestřelil brněnskou branku.
1'
Oba celky hrají v tradičních barvách, Brno tedy celé v červeném a Opave ve žluto-modré kombinaci.
1'
Fotbalisté už jsou na trávníku, utkání bude brzy zahájeno.

FC Zbrojovka Brno: Floder – Hlavica, Pernica, Dreksa (C), J. Sedlák – Ad. Čermák – Štepanovský, Pachlopník, Růsek, Reiter – Hladík.
Náhradníci: Šustr – Endl, Jambor, Fila, Přichystal, Jan Moravec, Kryštůfek.

SFC Opava: Lasák – Kulhánek, Rychlý, Didiba – Večerka (C) – Mondek, Nešický, Darmovzal, Helešic – Lukáš Holík, Kramář.
Náhradníci: Digaňa – Hellebrand, Tiéhi, Hnaníček, Juřena, Dedič, Kania.

Rozhodčí: Szikszay – Mokrusch, Nádvorník.
SFC Opava

Slezanům tato sezóna vůbec nevyšla. Dlouho se s Příbramí „přetahovali“ o post nejhoršího týmu sezóny, narozdíl od Středočechů, kteří ještě bojují o udržení, se jim pak nedaří ani v závěru sezóny

Od první výhry nad Teplicemi v úvodu října čekala Opava na další tříbodový úspěch až do února, kdy přivezla výhru 1:0 z Českých Budějovic, stejným výsledkem pak v březnu porazila Pardubice, dalšího vítězství už se ale nedočkala a z posledních devíti kol získala jen dva body za remízy s Bohemians 1905 a ve Zlíně.

Opava je suverénně nejhorší i na hřištích soupeřů, kde v 16 zápasech získala jen šest bodů. Celkově vstřelila nejméně branek i nejčastěji inkasovala.

Kromě několika zraněných hráčů bude hostům dnes chybět i Matěj Hrabina, jenž byl vyloučen minulý týden proti Olomouci už v prvním poločase. Opavě se i v deseti povedlo vyrovnat, v závěru ale inkasovala rozhodující branku na 1:2.
FC Zbrojovka Brno

Zbrojovka před týdnem definitivně přišla o naději na záchranu, když sice nejdříve v Liberci dokázala gólem Antonína Růska v nastaveném čase vyválčit překvapivý bod, o dva dny později však o brněnském sestupu rozhodly Teplice vítězstvím nad Českými Budějovicemi.

Brňané v 32 kolech získali jen 23 bodů za 4 vítězství, 11 remíz a 17 porážek, aktuálně tak jsou o bod za šestnáctou Příbramí a o šest bodů za Teplicemi, které jsou první nad čarou ponoru, s Brnem však mají lepší bilanci ze vzájemných zápasů. Může za to zejména zápas v Brně hraný v závěru dubna, kdy Brno hrálo celý druhý poločas proti početně oslabenému soupeři, avšak mdlým výkonem si nedokázalo připravit nějaké vyložené příležitosti.

Právě zápasy na domácím stadiónu jsou největším kamenem úrazu z pohledu této sezóny, neboť Zbrojovka na Srbské uhrála jen osm bodů, což je nejhorší bilance v celé lize, ze hřišť soupeřů přivezla takřka dvojnásobek bodů.
Vítám tu všechny fotbalové příznivce! V předposledním 33. kole FORTUNA:LIGY se utkají dva nejhorší týmy soutěže – předposlední Brno přivítá poslední Opavu. V zápase již půjde jen o čest a hostům o šanci na únik z úplného chvostu tabulky. Oba celky už totiž mají jistý sestup do druhé ligy.

První vzájemný zápas v Opavě vyhrála Zbrojovka 2:0 díky brankám Adama Fouska a Jana Hladíka.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:00.