FORTUNA:LIGA - Základní část - 20. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Brno : Ostrava - 18. února 2023   15:00

Brno
9' Řezníček (Alli) • 65' Řezníček
2:1
(1:0)
Ostrava
80' Šín  (Fleišman)

Berkovec – Koželuh, Mo. Tijani, Šural, Granečný – Texl (90+4. Hlavica), Endl – Hladík (78. Blecha), M. Ševčík (78. Rogožan), Alli (78. Pachlopník) – Řezníček (C).
V. Hrubý – Štěrba, Matejov, Hrabina, Falta, Nečas.
Machálek – Horák, Mojžíš
ADAX INVEST Arena, Brno
6814 diváků
Laštůvka (C) – J. Juroška, Lischka, Pojezný, Fleišman – Cadu (66. Jaroň), Buchta (66. Šín) – Kaloč, Boula (61. Mu. Tijani), Plavšić – Ji. Klíma.
Letáček, M. Hrubý – Sanneh, Mišković, Šehić, Bitri.

SESTŘIH: Brno - Baník 2:1. Řezníček řádil, Šín prvním gólem v lize jen snížil

Zbrojovka tak bere tři body do tabulky a bodově se dotáhla právě na svého dnešního soupeře. Fanoušci slaví důležité vítězství, na které čekali velmi dlouho, konkrétně od října. To je pro dnešní den z Brna vše, přeji hezký zbytek soboty.
Dnešní utkání sledovalo 6814 diváků.
Zbrojovka v závěru předvedla neskutečnou bojovnost a srdce. Baník byl hodně blízko vyrovnání a nebýt Berkovce, body by se asi dělily. Fotbal ve výborné atmosféře se musel fanouškům líbit. Především ve druhém poločase to mělo grády a neustále se něco dělo. Šance střídala šanci, dva góly dal nejlepší střelec soutěže Jakub Řezníček, definitivní podobu mohl dát zápasu Pachlopník. Baník se v závěru dostal do velkého tlaku a byl blízko vyrovnání, Berkovec však fantasticky podržel svůj tým.
90+7'
90+6'
Tutovka jako hrom. Hostující Tijani se vyšrouboval v pokutovém území do vzduchu a Berkovec vytáhl zákrok odpoledne. Míč dokázal v klíčový moment vytáhnout těsně nad břevno.
90+5'
Probíhá už poslední minuta zápasu, domácí srdnatě bojují, aby udrželi těsný výsledek.
90+4'
Střídání v týmu FC Zbrojovka Brno:
ze hřiště odchází Jiří Texl, přichází Jan Hlavica.
90+4'
Žlutá karta pro tým FC Baník Ostrava (Jiří Fleišman).
90+3'
Ostravští fanoušci se drží za hlavu. Přízemní ránu z voleje vyslal Srdan Plavšič a Zbrojovka může děkovat Berkovcovi, že jeho ránu viděl a s obtížemi ji dokázal pokrýt. Hosté byli blízko vyrovnání.
90+2'
Baník vsadil všechno na jednu kartu, dlouhými nákopy posílá míče před Berkovce.
90'
Žlutá karta pro tým FC Zbrojovka Brno (Jakub Šural).
89'
Jakub Řezníček by se rád dočkal hattricku, neměl k němu daleko. Jeho pokus ale nebyl pro Laštůvku nebezpečný.
88'
Zbrojovka se sice trochu kostrbatě dostala do šance, ale mohlo být hotovo. Pachlopník šikovnou stahovačkou překvapil obránce Baníku a pak vyslal technickou střelu. Ta ale skončila těsně nad bránou.
87'
Klíma před pokutovým územím fauloval Šurala, Brňané znovu ušetří nějaký ten čas.
85'
Střídající Pachlopník zalehl míč, Kaloč ho ovšem přidržel a píská se proti Baníku.
84'
Za zdržování hry dostal gólman Berkovec třetí žlutou kartu v ligovém ročníku.
84'
Žlutá karta pro tým FC Zbrojovka Brno (Martin Berkovec).
84'
Faul na Blechu, posléze i na Řezníčka, Zbrojovka si může na chvíli oddechnout.
83'
Hosté jsou samozřejmě u míče a nastěhovaní před Berkovcem.
81'
Určitě nás čekají ještě dramatické minuty, času na vyrovnání má Baník ještě dostatek.
80'
Fleišman nalil Šínovi, ten zaskočil Berkovce, 2:1
80'
Baník právě vstřelil branku! Deset minut před koncem je zaděláno na drama. Z levé strany se povedl přesný centr Fleišmanovi, jehož pas propadl za hranici velkého vápna. Na něm se k přízemní střele dostal střídající MATĚJ ŠÍN a Berkovec plachtil k pravé tyči marně.
78'
ze hřiště odchází Wale Musa Alli, přichází Ondřej Pachlopník,
ze hřiště odchází Jan Hladík, přichází Filip Blecha,
ze hřiště odchází Michal Ševčík, přichází Lukáš Rogožan.
78'
Především Granečný je už slušně dokopaný.
77'
Je ale jasné, že trenér Dostálek brzo vymění pár hráčů, kterým ale je potřeba vyseknout poklona za obětavost a bojovnost.
76'
Zatímco Zbrojovka ještě nestřídala, hosté už měnili svou sestavu třikrát.
75'
Druhý poločas je určitě hodně zajímavý. Zbrojovka je sice pod tlakem, ale vede rozdílem dvou gólů. A platí to i po střele střídajícího Jaroně, jehož pokus konečky prstů vytěsnil mimo bránu Berkovec.
73'
Kdepak, ještě není nic hotové. Ostravský Tijani se prosadil na malém vápně hlavou a míč mířil do opuštěné brány. Jenže na čáře stál brněnský Tijani a bez nějakých nervů jej odeslal do bezpečí.
73'
Brankář Baníku musel být znovu ve střehu a pohlídat si dvě rychlé akce Zbrojovky.
72'
V sektoru hostů asi začíná příprava na Silvestra, fanoušci začínají vypouštět rachejtle a další všemožné detonace.
70'
Mohlo být sníženo. Souboj dvou Tijanů vyhrál ten ostravský, který se dostal k hlavičce a jeho pokus jen těsně minul pravou Berkovcovu tyč.
69'
Domácí nemají dost a mohli přidat třetí gól. Po Řezníčkovi druhý nejlepší hráč Musa Alli mířil sám na bránu, ale ani nadvakrát nedokázal Laštůvku překonat.
67'
Není co řešit, Zbrojovka vede a branka platí.
66'
Střídání v týmu FC Baník Ostrava:
ze hřiště odchází Cadu, přichází Petr Jaroň.
66'
ze hřiště odchází David Buchta, přichází Matěj Šín.
66'
Situaci ovšem ještě řeší VAR!
65'
Hladíkovu střelu dorazil Řezníček, 2:0
65'
Brno právě vstřelilo branku! A podívejte se na to. První vážnější šance Zbrojovky ve druhém poločase končí druhým gólem. A kdo u toho byl? Ano, opět JAKUB ŘEZNÍČEK. Celou situaci ale báječně vymyslel Hladík, který se nadvakrát uvolnil po levé straně, byť to nebylo snadné. Nejprve sice jeho střela neprošla, pak už ano a odražený míč uklidil do sítě brněnský kapitán.
65'
Domácí se potřebují trošku osmělit směrem kupředu, Baník je ve druhém poločase rozhodně lepším týmem.
64'
Alli uplatnil svou rychlost a po Pojezdném se žlutým faulem provinil i Juroška. Ten ho nabral na vidle a přišla jasná reakce rozhodčího.
63'
Žlutá karta pro tým FC Baník Ostrava (Jan Juroška).
62'
Prudká střela Filipa Kaloče, který se toho rozhodně nebojí. Jeho pumelice provětrala rukavice gólmana Berkovce. Brňané jsou pod tlakem a museli odolávat dalším dvěma rohům.
62'
Na rohy vede Ostrava 6:2, všechny ale domácí zvládají.
61'
ze hřiště odchází Jiří Boula, přichází Muhamed Tijani.
61'
Granečný zůstává ležet na hřišti po jednom ze soubojů a bude ošetřen.
60'
Mohamed už hraje, Muhamed se chystá na hrací plochu. Ještě se ale čeká na přerušení, neboť Baník drží míč.
59'
Vypadá to, že se bude střídat, trenér Hapal musí oživit herní projev svého mužstva. A aby se nám to nepletlo, na place se objeví další Tijani.
58'
Máme za sebou téměř hodinu hry, rozhodčí teď na obou stranách rozdával karty. Především kouč Dostálek nebude rád, protože mu Endl bude v příštím zápase chybět pro čtyři žluté karty.
57'
Žlutá karta pro tým FC Baník Ostrava (Srdjan Plavšić).
56'
Žlutá karta pro tým FC Zbrojovka Brno (Lukáš Endl).
56'
Další zákrok Laštůvky. Zbrojovka na hranici vápna zakombinovala, Hladíkovi se míč trošku zamotal pod nohy a nakonec v tísni vystřelil. Laštůvka si připisuje jednoduchý zákrok.
55'
Brňané hned třikrát ohrozili brankáře Ostravy. Dvě střely byly zablokované, především ta Texlova nebyla vůbec špatná. Nakonec přišel ještě jeden pokus z velké dálky od Ševčíka, Laštůvka má míč v rukavicích.
54'
Alli vybojoval roh pro Brno. Michal Ševčík si už šteluje míč na své kopačky.
53'
Musa Alli je zatím u všeho, nejenže útočí a svými kličkami trápí soupeře, ale on i dokáže výborně bránit.
52'
Po delší době v akci také Zbrojovka. Výborně hrající Tijani chtěl vymyslet nějakou kloudnou kombinační akci, soupeř si vše pohlídal.
50'
Byla to vůbec první přímá střela na bránu. A Baník dál pokračuje v tempu, byl to Cadu, který střílel, ale Tijani jeho pokus zblokoval.
49'
Obrovská šance Baníku a v ní Kaloč. Ten se před vápnem opřel do míče a Berkovec musel vytasit perfektní zákrok. O dorážku se ještě snažil Boula, ale už byl hodně v úhlu.
48'
Kaločův centr z pravé strany pokryl Tijani. Baník od úvodu poločasu tvoří hru a je patrné, že chce s výsledkem něco udělat.
47'
Už se zdálo, že Ševčíkův centr projde na Řezníčka, ale Pojezný včas zakročil. Jinak by už brněnský kapitán mířil sám na bránu.
46'
Jdeme do druhého poločasu, který vypadá, že se obešel bez nějakých změn v sestavě.
46'
Druhý poločas začne přibližně v 16:05.
Máme za sebou první poločas, který odstartovala šance Plavšiče. Zbrojovka v 9. minutě ze své první šance udeřila po Alliho centru a zakončení Řezníčka znamenalo vedení. Baník měl několik slibných možností, ale pozadu nezůstali ani Brňané, kteří byli v prvním poločase o něco lepším mužstvem a zaslouženě vedou 1:0.
Ještě v závěru se po standardce objevil před Laštůvkou v záklonu hlavičkující Řezníček, který sice nebyl v ofsajdu, ale gól stejně nedal. Míč letěl nad bránu.
45+2'
45+1'
Žlutá karta pro tým FC Baník Ostrava (Karel Pojezný).
45+1'
Endl v poklidu odklidil míč do bezpečí. Domácí ještě mají možnost posledního útoku.
45+1'
A v ní bude Baník kopat rohový kop.
45'
Už se hraje poslední minuta prvního poločasu, drobné nastavení se dá očekávat.
44'
Juroška yslal nepříjemný centr do malého vápna, kde míč pouze proletěl a domácí se mohou v klidu soustředit na poslední minuty prvního poločasu.
43'
Plavšič teď ví, že mohl určitě zakončit lépe, míč mu ale skočil a uletěl daleko mimo bránu.
41'
Slušná šance Baníku, byl to Juroška, který se z otočky snažil prosadit, míč ale poslal daleko vedle Berkovcovy brány.
41'
Alli si nepohlídal těsný ofsajd a pádil sám na Laštůvku. Situace se sice dohrála, ale míč stejně skončil vedle brány.
40'
Blíží se závěr prvního poločasu, Baník se usadil na své útočné polovině.
40'
Pokus o lob předvedl Jiří Boula, který viděl, že je Berkovec daleko z brány, ale bylo to nepřesné.
38'
Hezký míč na Hladíka. Alli zase perfektně četl hru a sledoval dění v pokutovém území. Hladíkovi chyběl krok, aby zakončoval sám před Laštůvkou.
37'
To bylo na Hladíka dlouhé, centr Endla nemohl brněnský hráč stihnout.
36'
Domácí kombinují na své útočné polovině, snaží se držet míč co nejdéle.
34'
Koželuh nehraje vůbec špatně, nyní nedovolil Plavšičovi odcentrovat. Pokus byl zblokovaný a Berkovec v pohodě dokráčel pro míč.
33'
Baník se snažil o kontr, ten ale neměl dlouhého trvání. Stejně tak dopadl pokus Koželuha, jehož centr byl velmi nepřesný.
32'
Síť Baníku se opět dala do pohybu. Alli se uvolnil na levé straně a krásným centrem na zadní tyči našel Hladíka. Jeho pokus hlavou však končí kousíček vedle, konkrétně na boční síti.
31'
Byl z toho perfektně kopnutý Ševčíkův roh do malého vápna, který Laštůvka vyrazil před sebe. K zakončení se procpal důrazně Endl a míč končí těsně nad. Respektive ho Laštůvka sbírá z horní sítě.
30'
Rychlá akce po ose Ševčík – Řezníček. Kapitán Zbrojovky se dostal za obranu soupeře, chystal si střelu k levé tyči, ale v poslední moment se stihl vrátit Lischka.
29'
Plavšičova nabídka před bránu, kde se chystal zakončovat jeden z hostujících hráčů, leč jako stožár se objevil na správném místě Tijani a pomohl Zbrojovce svým defenzivním zákrokem.
28'
Alli opět operoval na levé straně, snažil se něco vymyslet, ale dopustil se útočného faulu a hra byla přerušena.
26'
Tijani v pohodě ubránil Buchtu, domácí družina zůstává u balonu. A to už nám běží šestadvacátá minuta.
25'
Alli kličkoval a vymýšlel, co s míčem udělá. Nakonec ho přenechal Granečnému, jehož prudký pas proletěl celým vápnem. Adresát však neznámý.
24'
Juroškův přetažený centr nenadělal Berkovcovi žádné problémy. Domácí si mohou v defenzivě na chvíli oddechnout.
23'
Brňané se v posledních minutách musí bránit, Baník zvýšil aktivitu.
22'
Centr Cadua na zadní tyč musel likvidovat Koželuh a Ostravští mají k dispozici další roh.
21'
Řezníček pálil z ofsajdu, jeho druhý gól neplatil
21'
Tady nebylo co řešit, Řezníček stál v ofsajdové pasti a radost fanoušků Zbrojovky je tak předčasná. Nutno však dodat, že Baník měl den otevřených dveří a dostal další důrazné varování.
21'
Míč letěl na přední tyč, kde sice stál Texl, ale pak se do něj opřel z dálky a z voleje Kaloč. Jeho pokus ale neměl potřebné parametry.
21'
Buchtův centr z levé strany zblokován Allim a bude z toho první roh utkání.
20'
Baník dostává k dispozici standardku, u které nesmí chybět znovu Srdan Plavšič.
19'
Jenže domácí ztratili míč a mohl z toho být nebezpečný brejk. Plavšič se ale dostal do ofsajdu a případné gólové zakončení by stejně neplatilo.
18'
Texl dlouhým křižným pasem našel Granečného a Zbrojovka je v útočné zóně.
17'
Zajímavý náběh do vápna, kde se chystali zakončovat hned tři Zbrojováci. Hasit požár musel Lischka. Už se zase chystal Jakub Řezníček zakončovat, tentokrát byl hlídán.
16'
Brňané se snaží aktivním presingem napadat soupeře, nyní parádně vykombinovali svou akci, u zrodu byl novic a host z Plzně Tijani.
14'
Každopádně je to další varování pro Brno, které znovu nechalo soupeři o něco víc prostoru než by bylo zdrávo.
13'
Obrovská šance aktivního Plavšiče, který byl velmi blízko gólu. Nejprve to vypadalo, že bude pálit z jedničky, ale udělal kličku a pokusil se o technický pokus. Berkovec zůstal stát a čekal co bude, ostravský fotbalista trefil boční síť.
11'
A je to tak, Zbrojovka skutečně velmi záhy vede a Jakub Řezníček se může radovat ze svého dvanáctého gólu v sezoně. Teď je na řadě Baník, který v minulém kole neodehrál zrovna dobrý zápas proti Jablonci.
9'
Musa Ali našel Řezníčka, ten uklízel za Laštůvku, 1:0
9'
Brno právě vstřelilo branku! Čekání na branku trvalo jen devět minut. Domácí byli v útoku, drželi míč a rychle zakombinovali. JAKUB ŘEZNÍČEK se dostal na malé vápno, kde ho našel parádně z pravé strany Alli a nebylo co řešit. Brněnský kapitán uklidil svůj dvanáctý letošní gól do sítě. Situaci ještě řešil drobnou kontrolou VAR, ale gól bude podle všeho platit. Asistence: Wale Musa Alli.
9'
Brno je teď aktivní, u míče Koželuh, který bude vhazovat.
8'
Hladík to nemyslel špatné, periferně si myslel, že by mohl Ševčík nebo Řezníček nabíhat z pravé strany, oba hráči byli ovšem daleko.
7'
Šural zastaven nedovoleně Klímou, bude se pokračovat u brankáře Berkovce.
6'
Pojezný zakombinoval s Juroškou, ale z tohoto mráčku nezaprší. Každopádně Brňané musí být i nadále obezřetní a nedopustit díry v obraně.
4'
Ovšem defenziva Zbrojovky teď trestuhodně ponechala prostor pro Plavšiče, který si uviděl volné místo před hranicí velkého vápna a opřel se do míče. Nebyl to vůbec špatný pokus, míč letěl metr nad brněnskou bránu.
4'
Hladíkův centr musel řešit Pojezný a nyní jsou u míče zase hosté. Zatím je to dle očekávání opatrné a vyrovnané utkání.
3'
Po levé straně pelášil Musa Alli, což je samozřejmě jeho doména a na tento atribut kouč Dostálek spoléhá. Domácí míč na své polovině.
2'
Texl fauloval a Ostravští kopali standardku, kterou rozehráli kombinačně. Domácí v červených dresech vše ale ustáli.
2'
O první útok se snažili hosté, ale přítrž učinil vemi rychle Granečný. Mimochodem bývalý hráč a odchovanec Baníku.
1'
Jdeme na to, sudí Machálek poprvé zadul do foukacího nástroje a u míče vykopávající Zbrojovka.
1'
Baník zcela naplnil svůj sektor pro hosty, který je nacpaný k prasknutí. I kotel Zbrojovky nechce zůstat rozhodně pozadu.
Rozhodčí Jan Machálek, mimochodem syn bývalého kouče Zbrojovky, přivádí obě jedenáctky na hrací plochu. Kapitáni obou týmů jsou zkušení Jakub Řezníček a Jan Laštůvka.
Hráči se pozvolna připravují k nástupu na hrací plochu, která je ideálně připravená. Oba týmy čeká bouřlivá atmosféra a zároveň důležité utkání.
Ještě jednou hezký den z Brna, kde by se dalo říct, že jaro klepe na dveře. Sice fouká vítr, ale podmínky pro fotbal a fanoušky ideální.

FC Zbrojovka Brno: Berkovec – Koželuh, Mo. Tijani, Šural, Granečný – Texl, Endl – Hladík, M. Ševčík, Alli – Řezníček (C).
Náhradníci: V. Hrubý – Hlavica, Štěrba, Matejov, Hrabina, Blecha, Pachlopník, Falta, Rogožan, Nečas.
Trenér: Richard Dostálek

FC Baník Ostrava: Laštůvka (C) – J. Juroška, Lischka, Pojezný, Fleišman – Cadu, Buchta – Kaloč, Boula, Plavšić – Ji. Klíma.
Náhradníci: Letáček, M. Hrubý – Sanneh, Šín, Jaroň, Mišković, Mu. Tijani, Šehić, Bitri.
Trenér: Pavel Hapal

Rozhodčí: Machálek – Horák, Mojžíš.
Vzájemná bilance: 49 zápasů (16 – 18 – 15), skóre 56:59.

Nejlepší střelci vzájemných zápasů: Richard Dostálek, Milan Pacanda, Zdeněk Valnoha – Petr Samec, Petr Bystroň, Miroslav Matušovič (všichni 3 branky).

Prošli oběma kluby: Denis Granečný, Šimon Falta.

Poslední vzájemný zápas: 31.8.2022, Baník – Zbrojovka 1:2. Branky: Smékal – Řezníček, Fousek.
Zbrojovka v sobotu v domácím prostředí potřebuje zabrat. Na výhru čeká od 30. října, kdy na Srbské porazila Liberec 3:0. „Uvědomujeme si, že jsme delší dobru nevyhráli, takže se nějaká změna nabízí, ale vždy vycházíme z toho, v jakém složení máme mužstvo, ze zdravotních problémů, které nás tento týden sužují. Zatím nejsme rozhodnutí, zda nastoupí naše posila Mohamed Tijany. Měl delší zápasový výpadek a je třeba to dobře zvážit," řekl asistent Dojčan.
Ostravský Baník v posledním utkání podlehl doma Jablonci a v tabulce je aktuálně devátý. Na Zbrojovku má k dobru tři body. „Předtím ovšem dokázal zvítězit v Teplicích 5:0, takže není pochyby o tom, že nás čeká nesmírně silný a ambiciózní soupeř. Pro nás je ovšem motivace jasná, už dlouho čekáme na vítězství," řekl pro klubový web Zbrojovky asistent Jozef Dojčan.

Trenéři přivítali zpět v kádru Filipa Blechu, který na Slavii nemohl nastoupit. „Trénovat už začal Robert Matejov, bohužel mimo je pro karetní trest stále Pepa Divíšek a zdravotní problémy měli v týdnu Endl s Hrabinou, to nás trochu trápí," pokračoval Dojčan. Dlouhodobě zraněný jsou navíc Adam Fousek s Filipem Součkem. Dobrou zprávou je alespoň to, že druhý jmenovaný nemusí absolvovat operační zákrok. Příští týden jej čeká kontrola a následně bude stanoven další postup.
Sportu zdar a fotbalu zvlášť. Vážení fanoušci, vítejte u sledování šlágru sobotního kola mezi Zbrojovkou a Baníkem. Bitva dvou rivalů se očekává nejen na hřišti, ale i v hledišti, na což se organizační složky dlouhodobě připravují. V terénu bude více jak stovka policistů a také vrtulník. Doufejme však, že policejní mánevry nebudou to hlavní, na co se v sobotu budeme soustředit, primárně se těšíme na výborný fotbal.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.