FORTUNA:LIGA - Základní část - 19. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Liberec : Slovácko - 11. února 2023   15:00

0:1
(0:0)
Slovácko
90+3' Mihálik  (Kim)

Vliegen – Prebsl, Plechatý (C), Purzitidis – Fukala (80. Mészáros), Červ, Valenta, Preisler – Višinský (27. Tupta), Frýdek (72. Doumbia) – Olatunji (72. Rondić).
Bačkovský – Lehoczki, Varfolomejev, Polyák, Rabušic, M. Kozák, Ghali.
Radina – Leška, Hádek; VAR: Kocourek, AVAR: Machač
Stadion U Nisy, Liberec
1589 diváků
Nguyen – Kalabiška, Hofmann, M. Kadlec (C), Reinberk – Holzer (62. Doski), Havlík, Daníček, Kohút (62. Mihálik), Petržela (73. Kim, 90+5. Břečka) – Vecheta (73. Šašinka).
Nguyen

SESTŘIH: Liberec - Slovácko 0:1. Severočeši doplatili na neefektivitu, v nastavení rozhodl Mihálik

Skončilo utkání 19. kola FORTUNA:LIGY mezi domácím Slovanem Liberec a hostujícím celkem 1.FC Slovácko, ve kterém nakonec zvítězil hráči z Uherského Hradiště. Pojďme ale po pořádku. Do utkání vstoupili lépe hosté, když ve třetí minutě střílel Reinberk a Vliegen vyrazil jeho pokus na tyč. Poté už hrál v podstatě jenom Liberec. Červ mířil ve 12. minutě do břevna a postupně selhali ve velkých šancích Preisler, Tupta a Frýdek. Ve druhém poločase si jako první vypracovali gólovou šanci hosté. Vliegen ale Vechetovu střelu pod břevno vyrazil. Jinak druhý poločas nepřinesl příliš líbivý fotbal. Pár minut před koncem dostal trenér Slovácka Martin Svědík červenou kartu a zdálo se, že branka nepadne. Přišla ale 93. minuta, centr střídajícího Kima na střídajícího Mihálika a přesná hlavička po břevno, která rozhodla o těsném vítězství Slovácka 1:0. Děkuji za pozornost a přeji příjemný zbytek sobotního dne.
90+7'
90+7'
Tupta prodlužoval na Rondiće, ale bosenský útočník se k míči nedostal.
90+6'
Mészáros fauluje u rohového praporku. Slovácko zkušeně dohrává zápas na útočné polovině.
90+5'
Střídání v týmu 1.FC Slovácko:
ze hřiště odchází Sung-pin Kim, přichází Tomáš Břečka.
90+4'
Vypadalo to, že domácí budou zahrávat rohový kop, ale rozhodčí Radina ukázal, že se bude hrát od brány Slovácka.
90+3'
Slovácko právě vstřelilo branku!
Tak přece jen v tomto utkání padne branka! Sung-pin Kim se nadvakrát dokázal dostat přes Preislera, poslal prudký centr do vápna, na který si naskočil ONDŘEJ MIHÁLIK a nechytatelnou hlavičkou pod břevno posílá hosty do vedení. Liberec nemá na odpověď příliš mnoho času.
90+1'
Nedorozumění mezi hráči Liberce znamená ztrátu míče i útočné pozice.
90+1'
A nastavovat se bude hned šest minut!
90'
Ten končí nepřesnou přihrávkou. Je před námi nastavení tohoto zápasu.
89'
Hosté se ale bez podpory svého kouče ženou do útoku.
87'
Svědík dostal za protesty červenou a byl vykázán ze střídačky
87'
Z ničeho nic byl ke střídačkám přivolán hlavní rozhodčí a hlavnímu trenérovi Slovácka Martinu Svědíkovi ukázal červenou kartu. Můžeme se jen domnívat, co tomu předcházelo.
86'
Právě slovenský navrátilec v domácí sestavě zakončoval. Jeho rychle padající pokus se ale mezi tři tyče nevešel.
85'
Mohamed Doumbia byl faulován přibližně dva metry za hranicí vápna, a to je pozice jako dělaná pro Ľubomíra Tuptu.
83'
Dlouhý centr našel nabíhajícího Tuptu. Slovenskému hráči se však nepovedlo přesně přihrát.
83'
Jan Kalabiška dostává žlutou kartu za faul na Mészárose.
82'
Stanislav Hofmann ale při svém zakončení trefil svého spoluhráče.
81'
Doskiho střela se otřela o některého z domácích borců. Slovácko bude mít k dispozici další roh.
80'
Střídání v týmu FC Slovan Liberec:
ze hřiště odchází zraněný Michal Fukala, přichází Karol Mészáros.
80'
Jeho návrat měl ovšem jepičí život. Je připraveno střídání.
80'
Vypadá to ale, že se krajní hráč Liberce po krátkém ošetření vrátí na hrací plochu.
78'
Merchas Doski spadl v souboji na koleno Michala Fukaly, který se ihned hlásil, že je něco v nepořádku. Na hřišti už jsou kluboví lékaři.
77'
Purzitidisovi se povedlo obejít protihráče, ale místo průniku směrem k bráně volil centr, který skončil v rukavicích Nguyena.
76'
Filip Prebsl takticky fauloval Mihálika, Za tento nedovolený zákrok rozhodně pokárán nebude, spíše naopak.
75'
Ve druhém poločase totiž zatím nesledujeme tak atraktivní fotbal, jako tomu bylo v první půli a čím více se blíží závěr utkání, tím se mi zdá hra obou mužstev opatrnější.
74'
Oba trenéři poslali do hry čerstvé síly a budou doufat, že právě tito hráči pomohou zvrátit remízový stav na jednu či druhou stranu.
73'
ze hřiště odchází Filip Vecheta, přichází Ondřej Šašinka,
ze hřiště odchází Milan Petržela, přichází Sung-pin Kim.
72'
ze hřiště odchází Christian Frýdek, přichází Mohamed Doumbia,
ze hřiště odchází Victor Olatunji, přichází Imad Rondić.
71'
Filip Vecheta (1.FC Slovácko) to přehnal s napadáním a je prvním hráčem, který vidí v tomto utkání žlutou kartu.
71'
Ani Filip Vecheta nedokázal dostat balon na Vliegena.
70'
Opět rozehrávka nakrátko. Balon vracel do vápna Doski a po hlavičce jednoho z domácích hráčů bude následovat další roh.
70'
Hosté budou zahrávat rohový kop.
69'
Momentálně sledujeme pasáž hry, kry se obě mužstva střídají v držení míče, ale většina akcí končí před jedním či druhým vápnem.
68'
Ľubomír Tupta vybojoval míč na hranici vlastního vápna a založil protiakci, na jejímž konci byla nepřesná přihrávka z kopačky Valenty.
67'
Dnešní utkání sleduje 1589 diváků.
66'
Marios Purzitidis se nerozpakoval a míč mířící proti jeho noze napálil, bohužel pro domácí, nad bránu.
66'
Po centru z hloubi pole bude následovat liberecký rohový kop.
64'
Hosté obehrávali domácí obranu, až se odhodlal k centru Reinberk, ale balon přeletěl všechny spoluhráče i protihráče.
62'
ze hřiště odchází Michal Kohút, přichází Ondřej Mihálik,
ze hřiště odchází Daniel Holzer, přichází Merchas Doski.
62'
Centr do vápna obrana Slovácka odvrátila, stejně tak následný Tuptův centr.
61'
Vlastimil Daníček před sebe sice Valentu nepustil, ale dle asistenta rozhodčího jej fauloval.
60'
Jan Kalabiška uspěl ve sprinterském souboji s útočníkem Olatunjim.
59'
Liberec se dostal k hranici pokutového území, avšak do zakončení nikoliv.
58'
Petržela rozehrál nakrátko právě na Holzera. Tentokrát jeho centr prošel až do vápna, kde míč spadl pod nohy asi pětice hráčů. Po chvilkové skrumáži se libereckým povedlo situaci uhasit a balon odkopnout.
57'
Centr Holzera z levé strany odvrátil Fukala na rohový kop.
56'
Tu Liberec rozehrál nakrátko a Ľubomír Tupta pálil zpoza vápna nad.
55'
Na druhé straně byla při pokusu u centru trefena ruka bránícího hráče a jelikož nebyla v přirozené poloze, rozhodčí nařizuje standardní situaci.
54'
Lehké zaváhání v libereckých řadách znamenalo šanci Vechety. Útočník Slovácka mířil pod břevno, ale Vliegen střelu nadvakrát skryl v rukavicích.
53'
Domácímu Valentovi se centr vůbec nepovedl.
52'
V souboji Filipů Prebsla a Vechety uspěl první jmenovaný.
50'
Fukala před sebe Kalabišku nepustil.
49'
Z následného rohu zakončili hosté vedle.
48'
Holzerův centr tečoval Plechatý nešťastně mezi tři tyče. Vliegen byl pozorný a balon vyboxoval.
47'
Liberečtí ztratili míč na polovině hřiště. Hrají hosté.
46'
Je za námi první poločas duelu. Ačkoliv jsme branku neviděli, sledujeme velice zajímavé utkání, do kterého vstoupili lépe hosté. Reiberkovu přízemní střelu ale dokázal Vliegen vytěsnit na tyč. Pak už to byl domácí Liberec, který byl nebezpečnějším mužstvem. Nejprve nastřeli Červ břevno, následně neprostřelili skvěle chytajícího Nguyena postupně Prebsl, Tupta Frýdek ani opět Tupta, který nahradil v sestavě Slovanu zraněného Višinského. Druhý poločas začne přibližně v 16:04.
45+2'
45+2'
Frýdek byl zasažen do obličeje u postranní čáry. Diváci si žádají žlutou kartu, ta nepřichází.
45+2'
Havlíkův centr odvracel z vápna Valenta.
45+1'
První poločas bude nastaven o dvě minuty.
45'
Do rozehrávky po zemi se opřel Kadlec. Střelu zastavil stoper Prebsl.
44'
Slovácko se po dlouhé době dostalo na útočnou polovinu a vybojovalo roh.
43'
Olatunji napřáhl za vápnem. Jeho střelu ale obětavě hlavou zastavil kapitán Kadlec.
42'
To ale vůbec nevadí rychlému Tuptovi, který se prohnal do šance a mířil mezi nohy Nguyena. Past sklapla dostatečně rychle, bude z toho pouze rohový kop domácích.
40'
Na hřiště začíná padat mlha a viditelnost se mírně zhoršuje.
39'
O pár chvil později hlavičkoval Victor Olatunji mimo.
39'
Další velká šance domácích! Christian Frýdek se dokázal dostat efektivní kličkou z obležení třech soupeřů a z otočky prověřil Nguyena střelou na přední tyč. Brankář Slovácko rukou střelu vyrazil.
38'
Tentokrát končí liberecká kombinace nezdarem.
37'
Dominik Preisler zabrnkal domácím příznivcům na nervy, když se rozhodl pro riskantní malou domů hlavou.
35'
Příchod Ľubomíra Tupty jakoby probudil libereckou ofenzivu.
34'
Domácí jsou při chuti. Frýdek našel Tuptu ve vápně, který sklepl do druhé vlny nábíhajícímu Preislerovi. Jeho obstřel zamířil přibližně metr vedle od vzdálenější tyče.
34'
Preislerův centr se ale zakroutil přímo do rukavic Filipa Nguyena.
33'
Další roh pro domácí.
32'
Ľubomír Tupta se opřel do odraženého míče po rohovém kopu. Brankář Slovácka střelu vyboxoval. Následně se pokušel o nůžky Prebsl, ale mířil nad.
31'
Po parádním sólu domácího Valenty vychytal Preislera Nguyen
31'
Liberec zahrál skvěle rychlý protiútok. Matěj Valenta prošel po pravé straně nebojácně až do vápna, kde hledal Tuptu. Slovenský záložník míč promáhl, ale na zadní tyči zavíral situaci Preisler, jehož střelu dokázal vyrazil rychle se přesunutý Nguyen.
30'
Hráči Slovácka obehrávají dobře se přesouvající jedenáctku domácích.
28'
Pro Liberec může být zranění Višinského znatelným oslabením, jelikož mladý záložník se v jarní dostal do formy a předváděl jedny z nejlepších výkonů v modrobílém dresu.
27'
Je to tak. Denis Višinský nemůže pro zranění pokračovat v utkání.
ze hřiště odchází Denis Višinský, přichází Ľubomír Tupta.
26'
Červ vytloukl bloky při střele Holzera.
25'
Mladý záložník kulhá ze hřiště podpírán doktory. To pro domácí nevypadá vůbec dobře.
24'
Denis Višinský zůstává na trávníku a jsou přivoláni týmoví lékaři.
23'
Po náznaku ataku od svěřenců trenéra Kozla jsou opět u balonu hráči Slovácka, kteří pomalu přebírají otěže zápasu.
22'
Milan Petržela obešel protihráče a zamířil si to z pravého úhlu přímo do vápna. Jeho střílenou přihrávku odvracel přibližně metr před brankovou čarou dnešní kapitán domácích Plechatý.
20'
Po nedorozumění v domácí obraně se dostal do vápna Petr Reinberk. Jeho kličku směrem k puntíku ale přečetl Preisler a šanci hostů zhatil.
19'
Hosté se po rohovém kopu k zakončení nedostali, jakkoliv tomu byli ve vápně Liberce blízko.
18'
Reinberkův centr se odrazil od stehna Preislera na rohový kop.
17'
Prebsl odehrál míč před dotírajícím Vechetou raději do autu.
17'
Ani Nigerijec Victor Olatunji nepřihrál přesně svým spoluhráčům.
16'
Dominik Plechatý dal do centru za obranu až příliš mnoho razance a ani rychlík Višinský toto nemohl stihnout.
15'
Holzerovi utíká balon za autovou čáru.
13'
Slovácko ale tuto šanci ustálo a hraje s míčem.
12'
Červ orazítkoval břevno
12'
Do odraženého míče po standardní situaci se opřel domácí Červ a neskutečnou ranou málem přepůlil břevno za zády Nguyena! To se třese ještě teď!
11'
Denis Višinský zatáhl míč po pravé straně, ale od spoluhráčů se nedočkal dostatečné podpory. Faul Kohúta na jeho osobu byl tak pro Liberec vysvobozením.
10'
Olatunjimu nevyšel krok do přihrávky od Višinského. Jinak by to byl souboj jeden na jednoho proti Kadlecovi.
9'
Preislerův centr dostal z vápna svého mužstva hlavičkující Kadlec.
8'
Liberečtí kombinují na své polovině.
6'
Petržela si rychle vyměnil míč s Holzerem, ale útok hostů zastavil Prebsl.
5'
Hned první minuty utkání tak nabídly po jedné velké šanci na každé straně.
4'
O pár chvil později si naskočil na centr z hloubi pole Denis Višinský a hlavou prověřil brankáře Nguyena.
3'
Reinberkovu ránu vyrazil Vliechen na tyč
3'
První gólovou šanci si připisují hráči trenéra Svědíka, kteří se po levé straně prokombinovali až k centru do vápna. Ten hlavou odvrátil jeden z libereckých stoperů jen k nohám Reiberka, jehož tvrdou ránu vyrazil brankář Vliegen na tyč!
1'
Olatunjiho přihrávka byla nepřesná. Hrát může Slovácko.
1'
Pro první balon do vápna si došel Olivier Vliegen.
1'
Teď už nic nebrání tomu, aby hosté zahájili zápas úvodním výkopem.
Ještě před utkáním se hráči postavili na hranici středového kruhu a drželi minutu ticha za nedávno zesnulého slávistu Františka Cipra a oběti ničivého zemětřesení v Turecku.
Obě mužstva společně s rozhodčími nastupují na hrací plochu. Domácí budou hrát v modrém, hosté z Uherského Hradiště v bílém.

FC Slovan Liberec: Vliegen – Prebsl, Plechatý (C), Purzitidis – Fukala, Červ, Valenta, Preisler – Višinský, Frýdek – Olatunji.
Náhradníci: Bačkovský – Lehoczki, Varfolomejev, Doumbia, Polyák, Mészáros, Tupta, Rabušic, Rondić, M. Kozák, Ghali.
Trenér: Luboš Kozel

1.FC Slovácko: Nguyen – Kalabiška, Hofmann, M. Kadlec (C), Reinberk – Holzer, Havlík, Daníček, Kohút, Petržela – Vecheta.
Náhradníci: Borek – Břečka, Trávník, Doski, Brandner, Mihálik, Kim, Šašinka.
Trenér: Martin Svědík

Rozhodčí: Radina – Leška, Hádek; VAR: Kocourek, AVAR: Machač.

1. FC SLOVÁCKO – STŘÍDMÝ POČET BRANEK A BOJ O TOP ŠESTKU

Slovácko se kvalifikovalo z předešlé sezony do evropských pohárů, nejspíše i proto jim vstup do ligové soutěže tolik nevyšel. Fotbalisté z Moravy podřídili začátek podzimu právě mezinárodním soutěžím, a přestože si zahráli skupinu Evropské konferenční ligy, v tabulce české nejvyšší soutěže jim patřila po 14 kolech až dvanáctá příčka. I proto se trenér Svědík netajil tím, že by chtěl se svým týmem v jarní části výše: „První šestka by se nám určitě líbila, cíle máme i v poháru. Záležet bude i na vstupu do jarní fáze,“ prohlásil Svědík na předsezónní tiskové konferenci. (zdroj: klubový web 1. FC Slovácko)

Tým z Uherského Hradiště měl přípravu nabitou. Realizační tým vsadil na zahraniční podmínky a vydal se celkem na dvě soustředění. První z nich se odehrávalo v Turecku a bylo více zaměřeno na kondici. Druhé, herní, proběhlo v chorvatském Umagu, kde se Slovácko představilo i ve třech přípravných utkáních. Na úvod remizovalo 1:1 s Hajdukem Split, následovala těsná porážka 0:1 s maďarským týmem Budafoki a na závěr i vítězství 2:1 proti slovinskému celku Bravo.

Kádr Slovácka se pro jarní část ligy příliš nezměnil. Tým opustil útočník Libor Kozák, který v jedenácti ligových zápasech vstřelil pouze jednu branku. Citelnějším oslabením je odchod obránce Michala Tomiče, který přestoupil do Slavie a obratem se vydal na hostování do Mladé Boleslavi. Jedinou potvrzenou posilou Slovácka je korejský záložník Seung-Bin Kim, který přestoupil z Dukly.

Svěřenci trenéra Svědíka se v prvním ligovém kole po pauze radovali z těsného vítězství, když porazili doma České Budějovice 1:0. Jedinou branku utkání vstřelil Daniel Holzer. V minulém týdnu ziskali bod, když remizovali 0:0 se Sigmou Olomouc. Potvrzuje se, že i nadále fotbalisty Slovácka trápí koncovka. V lize vstřelili pouze 21 branek a v tomto ohledu patří k horším týmům. Proti Olomouci vystřelili pouze jednou na branku soupeře.

FC SLOVAN LIBEREC – ZISK DŮLEŽITÝCH BODŮ PŘED DOMÁCÍM DVOJUTKÁNÍM

Liberec je v dosavadní jarní části ligy stále neporažen. Na úvod remizoval v domácím prostředí s Pardubicemi 1:1, premiérovou trefu si připsal Nigerijec Victor Olatunji. V minulém kole pak liberečtí zvládli zápas s Českými Budějovicemi a odvezli si tři body za výhru 2:0. Zpoza vápna se prosadil Lukáš Červ a v 87. minutě dokázal proměnit pokutový kop po faulu brankáře Janáčka na unikajícího Ghaliho bosenský útočník Imad Rondić.

Díky výhře poskočil Slovan v tabulce na osmou příčku. S bilancí 7 výher, 4 remíz a 7 porážek mu připadá 25 bodů, což znamená ztrátu pouze tří na čtvrté Bohemians. Nejlepšími střelci ze současného kádru jsou, již zmiňovaní, Lukáš Červ a Imad Rondić, oba dva si připsali dvě trefy. I v počtu asistencí se o první příčku dělí dva fotbalisté, konkrétně Christian Frýdek s Lukášem Červem (oba mají tři). Jedničkou v bráně je Olivier Vliegen, který udržel čtyři čistá konta. Minule ho nahradil z důvodu karetního trestu Hugo Jan Bačkovský, jenž ve svém premiérovém startu v libereckém dresu udržel nulu.

Při posledním vzájemném měření sil mezi Slováckem a Libercem se z výhry radoval severočeský celek. Ještě v první půli otevřel skóre Theo Gebre Selassie. V nastavení první části pak byl vyloučen slovácký Daníček. Na začátku druhého poločasu zvýšil Mick van Buren, který ale již hraje zpět ve Slavii. Slovácko dokázalo pouze snížit díky brance Ondřeje Mihálika. Vzájemná bilance vyznívá lépe pro Liberec, který dokázal ze 41 vzájemných střetnutí 22x zvítězit.

V 19. kole FORTUNA:LIGY na sebe narazí domácí FC Slovan Liberec proti týmu 1.FC Slovácko. Celku z Moravy patří v tabulce aktuálně sedmé místo s jednobodovým náskokem právě na Severočechy. I proto se očekává vyrovnaný duel, který může napovědět o dalším vývoji v tabulce.