Kvalifikace MS fotbal -  ONLINE PŘENOS -  Černá Hora : Nizozemsko - 13. listopadu 2021   20:45

Černá Hora
Černá Hora
82' Vukotić (Osmajić) • 86' Vujnović (R. Radunović)
2:2
(0:1)
Nizozemsko
Nizozemsko
25' Depay   • 54' Depay  (Dumfries)
Černá Hora
Šarkić – Vukčević, Savić /C/, Vujačić, Radunović – Jovović (62. Vujnović), Janković (69. Božović), Osmajić, Tomašević (80. Raičković) – Đurđević (62. Bećiraj), Hakšabanović (69. Vukotić).
Mijatović, Agović – Drešković, Simić, Mirković.
del Cerro – Cebrián, Alonso (ESP)
Gradski stadion, Podgorica
Nizozemsko
Bijlow – Dumfries, van Dijk /C/, de Vrij (90. de Ligt), Blind – Wijnaldum (66. Koopmeiners), de Jong (78. Gravenberch), Klaassen – Malen (46. Bergwijn), Depay, Danjuma (78. Lang).
Flekken, Cillessen – Rensch, Aké, Til, Malacia, Weghorst.

Držení míče: 31 % : 69 %.
Střely na branku: 3:3. Střely mimo: 3:4. Rohy: 5:1. Ofsajdy: 1:2. Fauly: 16:11.
V Podgorici dnes slaví Černohorci, kteří proti favoritovi smazali dvoubrankové manko v závěrečné desetiminutovce a vybojovali nečekaný bod, Nizozemsku proklouzl přímý postup mezi prsty a musí si počkat na závěrečný duel proti Norsku. Doma bude tulipánům stačit bod.
Druhá půle byla fotbalově zajímavější než ta první, v níž Nizozemci vystřelili pouze z penalty. Svým druhým gólem je po pauze nasměroval k výhře Depay, ovšem výběr nejmenší balkánské země dokázal po dvou nádherných akcích v krátkém rozpětí vyrovnat.
Oba střelci Vukotić s Vujnovićem otevřeli svůj reprezentační účet proti soupeři zvučného jména při prvním, respektive druhém startu.
Oranjes měli neplodnou územní převahu, jinak jim byli ve všech statistikách Černohorci rovnocenným soupeřem.
90+4'
90+3'
Černá Hora vybojovala rohový kop, tulipány však v kritické chvíli nezvadly a dostávají míč po menších komplikacích na soupeřovu polovinu.
90+2'
Depay z trestného kopu obstřelil zeď, trefuje však prostor, který měl pokrytý Šarkić.
90+1'
Žlutou kartu dostává Stefan Savić (Černá Hora), který vůbec nebyl srozuměn s odpískáním faulu na Depaye a zakopl míč na tribunu.
90+1'
Španělský sudí nastaví čtyř minuty. Hostům remíza stačí k udržení první příčky ve skupině, ale ne k jistotě postupu.
90'
Střídání v týmu Nizozemsko: ze hřiště odchází Stefan de Vrij, přichází Matthijs de Ligt.
89'
Nadšení domácích se teď musí přeměnit na starost o zadní vrátka po faulu Raičkoviće na Klaassena.
86'
Černá Hora právě vstřelila branku!
Fanoušci v Podgorici ženou domácí za vyrovnáním a ti se odměňují nádherným gólem. Vukotić servíroval míč křížně na levé křídlo, Bećiraj prodlužuje patičkou na Rista Radunoviće, který prvním dotykem posílá padáček před bránu a NIKOLA VUJNOVIĆ přes nedůrazného Blinda zavěšuje hlavičku křížem.
Také pro hráče bělehradského klubu Voždovac je to první gól v národním dresu.
82'
Skvostně sehraný protiútok vrací domácí do hry, přestože běželi proti přesile. Milutin Osmajić prohodil míč na ILIJU VUKOTIĆE, který kličkou jedním dotekem neutralizoval gólmana a zasunul do prázdné brány.
Záložník Boavisty Porto tak skóruje hned při svém reprezentačním debutu proti zvučnému soupeři.
80'
Střídání v týmu Černé Hory: ze hřiště odchází Žarko Tomašević, přichází Miloš Raičković.
79'
Depay zakroutil rohový kop na hlavu de Vrije, který posílá míč obloukem na horní síť.
78'
Dvakrát střídá Nizozemsko: ze hřiště odcházejí Frenkie de Jong a Arnaut Danjuma, přicházejí Ryan Gravenberch a Noa Lang.
76'
Bergwijn se protáhl až na roh malého vápna, do střely mu stačil skočit černohorský kapitán Savić.
74'
Po pravé straně se probíjel Dumfries, jeho křížnou střelu ztlumil skluzem Radunović a míč se obloukem snáší do náruče brankáře Šarkiće.
72'
Vujnović se probíjel k míči přes Danjumu nedovoleným způsobem.
69'
Černá Hora znovu využívá dvojnásobného střídání: hřiště opouštějí Marko Janković a Sead Hakšabanović, přicházejí Draško Božović a reprezentační debutant Ilija Vukotić.
68'
Jenže z rohu vzešel pouze protiútok, který hasí faulem zezadu na de Jonga za cenu žluté karty Nikola Vujnović (Černá Hora)
67'
Hakšabanovićovu křížnou střelu zleva sráží Dumfries na roh.
66'
Střídání v týmu Nizozemska: ze hřiště odchází Georginio Wijnaldum, přichází Teun Koopmeiners.
64'
Ofsajd je odmáván domácímu Hakšabanovićovi.
62'
Dvojnásobné střídání Černé Hory: ze hřiště odcházejí Uroš Đurđević, a Vladimir Jovović, přicházejí Fatos Bećiraj a Nikola Vujnović.
60'
Hodina hry je za námi, Nizozemci prakticky nepůjčují domácím míč a blíží se k postupu do Kataru. Připomínám, že jim stačí k přímému postupu na MS dnes zvítězit, případně získat po bodu dnes i v úterý proti Norsku.
57'
Holanďané znovu dlouze v poklidu kombinovali na útočné polovině. Nakonec si naběhl napravo Bergwijn, jeho přetažený centr dopadl na koncovou čáru a stočil se zpět do hřiště, ale Danjuma se k míči nedostal.
54'
Nizozemsko právě vstřelilo branku!
Dumfriesův přízemní centr po rychlém náběhu na pravé křídlo umístil fantasticky patičkou do sítě MEMPHIS DEPAY.
37. reprezentační gól kanonýra Barcelony v 74. zápase!
54'
Po nepřesnosti hostů si míč staví k odkopu brankář druholigového Birminghamu Matija Šarkić.
52'
Janković trestným kopem z výhodného místa neoslovil spoluhráče k zakončení.
51'
Po střetu a pádu ze sprinterského souboje s Dumfriesem musel být na trávníku ošetřován Uroš Đurđević.
49'
Začátek druhé půle nabízí poněkud neurovnaný fotbal s častými ztrátami.
46'
Nizozemsko nastoupilo do druhé půle s jednou změnou: místo Donyella Malena přichází do hry Steven Bergwijn.
46'
Favorizované Nizozemsko vede v Podgorici díky proměněné penaltě, navzdory velké územní převaze si ale „tulipány“ nevytvořily téměř žádné šance a z protiútoků byli nebezpeční i domácí, kteří rozhodně neskládají zbraně.

Statistiky první půle:
Držení míče 28% – 72%, střely na bránu 1:1, střely mimo 3:2, rohy 3:1, ofsajdy 0:2, fauly 8:7.
45+2'
45+1'
V nastaveném čase rozehráli hosté roh nakrátko, k zakončení se nakonec nedostali.
45'
Nizozemci si hrají bago a vyčkávají na přestávku. Do té chybí ještě 120 nastavených vteřin.
43'
Z dobré pozice asi z 22 metrů namířil přímý kop Hakšabanović. Několik nabíhajících hráčů v červeném se tlačilo k hlavičce, střílený centr však proletěl nikým netečován těsně kolem zadní šibenice.
42'
Žlutou kartu dostává Denzel Dumfries (Nizozemsko).
41'
Danjuma vybíhal z ofsajdu. Jeho křížná střela beztak skončila těsně vedle, takže se na odkopu od brány nic podstatného nemění.
41'
Jankovićovu nepříjemnou skákavou střelu vytahuje Bijlow na rohový kop. Ten rozehrává Hakšabanović, hosté si s přehledem poradili.
40'
Na rozdíl od soupeře se však nedočkali, podle VAR bylo vše v pořádku, ruka u těla se nepíská.
39'
Osmajić dostal míč do šestnáctky a nastřelil zblízka do boku hostujícího Dumfriese. Tomu se balon lehce otřel o ruku, kterou však měl u těla. Domácí reklamují penaltu.
36'
Nizozemci opět dlouhou dobu drželi míč, než se odhodlali k výpadu. Depay po rychlém průniku přihrával pod sebe Danjumovi, jehož střele ještě šikovně uhnul Malen. Proletěla však těsně vedle levé tyče.
33'
Depayova střela z dálky se výrazně odchýlila od potřebného směru.
32'
Savić přihrál na pokutový oblouk Đurđevićovi, který příliš ochotně odpadl od protihráče. Hra pokračuje, míč mají hosté.
30'
Klaassenův trestný kop domácí obránce podběhl, ale nedostali se k němu ani číhající spoluhráči záložníka Ajaxu.
29'
Hakšabanović uvolnil na pravé straně Osmajiće, který pálí bez přípravy z 12 metrů nad břevno.
26'
Jihoslované se vrhají hned po výkopu vpřed, Osmojićův centr z koncové lajny si ale nizozemská obrana pohlídala.
25'
Z pokutového kopu se trefuje nechytatelně k tyči MEMPHIS DEPAY. Brankář Šarkić vystihl směr, ale na umístěnou střelu nemohl dosáhnout.
24'
Penaltu potvrzuje i VAR. Pro domácí je hodně smolná, nejednalo se ani o nějakou šanci.
23'
Byla nařízena penalta pro hosty! Klaassen směřoval ven z vápna a zakopl o nataženou nohu domácího Jankoviće.
20'
Černohorci rychle otáčejí hru a získávají další roh. Hakšabanovićův centr zasáhl ve výrazném záklonu Igor Vujačić, jehož hlavička letí nad břevno.
19'
Nizozemští hlavičkáři na malém vápně vládli a rychlý protiútok přes celé hřiště zastavují domácí až ve své šestnáctce.
18'
Uroš Đurđević si zasekl míč kolem dvou Holanďanů na velkém vápně a odrazem o Stefana de Vrije vybojoval roh.
17'
První šanci utkání měli nečekaně domácí. Vladimir Jovović si ve vzduchu skvěle zpracoval Jankovićův dlouhý pas kolem vybíhajícího Bijlowa a brankář Feyenoordu měl více štěstí než rozumu, když exjablonecký záložník zakončil z těžkého úhlu jen do boční sítě opuštěné brány!
15'
Při protiútoku byl ze strany podražen Milutin Osmajić. Rozhodčí nepískal, Nizozemci ale sportovně vracejí míč po krátké pauze domácím.
14'
Po delším bezzubém obléhání černohorského území vyhlavičkoval Savić de Vrijův lehký dloubák do šestnáctky.
12'
Dortmundský Donyell Malen chtěl přenést hru na levou stranu, pro spoluhráče beznadějná přihrávka letí vzduchem do zámezí.
10'
Nizozemským akcím vždy chybí finální přihrávka. Wijnaldum si naběhl na levé straně za obranu, nadýchaný zpětný centr však adresoval na kopačky Černohorců.
8'
Virgil van Dijk si mistrovsky obhodil Jankoviće a mohl střílet, ale usoudil, že než dalekonosný pokus bude účinnější přihrávka do strany volnému Danjumovi. Ten celou akci zkazil nepřesným zpracováním.
6'
Dumfries dostal uprostřed hřiště bodyček do břicha od Đurđeviće a píská se proti domácím.
5'
Danjuma vybíhal z ofsajdové hrany na van Dijkovu kolmici, ve sprinterském souboji se však dopustil útočného faulu na Vujačiće.
4'
Nizozemci zatím jen rozvážně kombinují proti hluboko zataženému bloku Černé Hory.
1'
Hned v úvodní minutě si oba celky vyměnily nedovolené zákroky.
1'
Do nominace domácích zasáhl pozitivní test, který v den zápasu vyřadil hvězdného Jovetiće.
Černohorští reprezentanti nastoupili v rudých dresech, Nizozemci budou dnes hrát v černých sadách. Stadión v Podgorici je zaplněn jen z menší části, na vině jsou i koronavirová opatření.

Černá Hora: Šarkić – Vukčević, Savić /C/, Vujačić, Radunović – Jovović, Janković, Osmajić, Tomašević – Đurđević, Hakšabanović.
Náhradníci: Mijatović, Agović – Drešković, Božović, Bećiraj, Vujnović, Raičković, Simić, Mirković, Vukotić.

Nizozemsko: Bijlow – Dumfries, van Dijk /C/, de Vrij, Blind – Wijnaldum, de Jong, Klaassen – Malen, Depay, Danjuma.
Náhradníci: Flekken, Cillessen – Rensch, de Ligt, Aké, Bergwijn, Lang, Til, Malacia, Gravenberch, Weghorst, Koopmeiners.

Rozhodčí: del Cerro – Cebrián, Alonso (ESP).
V zářijovém utkání v Eindhovenu domácí Nizozemci porazili nejmenší balkánskou zemi 4:0, když se před přestávkou trefil z penalty Depay a v poslední půlhodině zvýraznili vítězství opět Depay, Wijnaldum a Gakpo.
Nizozemsko prohrálo jediný z posledních třinácti zápasů, čeští fanoušci si jistě vzpomenou na budapešťské osmifinále Eura, kdy poslali „tulipány“ předčasně domů přesnými trefami Holeš a Schick.

Kvalifikaci mají Nizozemci po minulém propadáku, kdy se na MS do Ruska vůbec neprobojovali, rozjetou výborně. Po nečekané odpolední ztrátě Norska, s nímž se utkají v úterý, se mohou již dnes radovat z postupu, pokud v Podgorici zvítězí. V případě remízy budou muset prvenství potvrdit minimálně bodem doma proti Norsku v posledním duelu skupiny.

Prakticky celý nizozemský kádr tvoří hvězdy předních evropských klubů. Osa mužstva patří k absolutní světové špičce – de Ligt z Juventusu, van Dijk z Liverpoolu, de Vrij z Interu Milán, pařížský Wijnaldum, de Jong a nejlepší reprezentační střelec Depay z Barcelony, k tomu sehrané opory Ajaxu Blind s Klaassenem.
Černá Hora přišla již v říjnu porážkou 0:2 v Norsku o naději na postup baráže a ve skupině skončí bez ohledu na zbývající výsledky na čtvrtém místě. Z posledních devíti zápasů od letošního března Černohorci porazili pouze dvakrát Gibraltar.

Na závěrečný dvojzápas skupiny povolal trenér Miodrag Radulović i tři úplné nováčky, z tradičních opor dostal volno záložník Vukčević ze španělského Levante a několik dalších stabilních hráčů. Kapitánem výběru je kanonýr Stevan Jovetić z Herthy Berlín s fenomenální reprezentační bilancí 31 gólů v 62 zápasech. Nechybí ani exjablonecký Vladimir Jovović, hrající dnes za Sutjesku Nikšić, či pilíře obrany Stefan Savić z Atlética Madrid a Adam Marušić z Lazia Řím.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.