Konec utkání

88. minuta

Teď už můžeme být v klidu, branka Jiráčka definitivně zlomila odpor domácích. Myslím, že postup na Euro už nám nemůže nic sebrat.

83. minuta

Tak tohle bývala moje paráda - mezi tři a šup to! Jiráček to udělal nádherně a přišlo to v pravý čas. Při jejich narůstajícím tlaku takový úder. Už je rozhodnuto, už to nepustíme.

82. minuta

Zrovna jsem chtěl napsat, že Jiráček nehraje tak dobrý zápas jako v Praze!

Goooooooooooooooooooooool!!! Nádherný gól Jiráčka!

77. minuta

Brnovič až teď poslal na hřiště Vukčeviče, který patřil v Praze k lepším hráčům Černé Hory. Podle mě je velká chyba, že ho nechal od začátku na lavičce, jeho kreativita domácím chyběla. Už v Praze přispěl Brnovič k porážce špatným střídáním. Asi nemá šťastnou ruku...

71. minuta

Černohorci si o přestávce uvědomili, že řečmi zápas nevyhrají a šli do 2. půle agresivněji. Vytvořili si dvě obrovské šance, ale přežili jsme. Byl to hukot. Teď už zase kontrolujeme hru, podle mého jim i docházejí síly.

68. minuta

Pekhart se sice do vážnější příležitosti nedostal, ale i tak je velice platným hráčem. Vepředu drží balon, kluci se ho snaží doplňovat. Záloze pomáhá, už v prvním poločase hrál dobře.

65. minuta

Poprvé jsou slyšet čeští fanoušci, kteří jsou zastrčení v rohu stadionu  na nízké tribuně. Tlak domácích z úvodu druhé půle polevil, připadá mi, že i zkušení hráči jako Vučinič nebo Damjanovič jsou v koncovce nervózní.

61. minuta

Od Vučiniče čekám víc. Hráč jeho kvalit a se zkušenostmi z Říma a teď Juventusu by měl hrát mnohem lépe. Zatím je nejhorším hráčem na hřišti, jen se rozčiluje. Potvrdil to i momentem, kdy hlavou spálil obrovskou šanci.

54. minuta

Tomáš Rosický zatím nehraje jako první zápas, ale i tak to zvládá dobře. Roli hraje i špatný terén, na něm téměř nejde dát balon z první. To je problém i pro domácí hráče, kteří jsou také techničtí.

50. minuta

Břevno! To se mi zvedl žaludek! Byla to nádherná akce na jeden dotek, vybagovali nás. I když se štěstím. Říkám pozor, aby nás neukolébali. Dostat gól, byl by problém.

49. minuta

Černohorce by samozřejmě nakopla první branka, pak by ten zápas vypadal úplně jinak. Teď jsme při střele Damjanoviče měli obrovské štěstí.

48. minuta

Návod na 2. poločas. Hlavně nepolevit, pořád být soustředění. Teď to začnou nakopávat, půjdou víc do rizika, nic jiného jim nezbývá. Možná yb mohl přijít Baroš, rychlý, rušový útočník nám chybí. Ale nevím, v jakém je zdravotním stavu. Hrajeme dobře, forma přišla v pravou chvíli.

47. minuta

Atmosféra se už během první půle výrazně zklidnila, rozhodně to není peklo, jaké domácí slibovali. Možná jsou fanoušci sami rozčarovaní z jalové ofenzivy svého týmu.

46. minuta

Kluci hrají disciplinovaně, zápas mají absolutně pod kontrolou. Nikdo nemůže čekat, že dneska budou hrát na vítězství. Důležitý je postup, o nic jiného nejde. Nemáme důvod se tlačit dopředu.

Začal druhý poločas

V prvním poločase se mi líbil Jaroslav Plašil. Dobře čte hru, vystihl několik přihrávek a vyhrává hlavičkové souboje. Spolehlivý defenzivní záložník, navíc si rozumí s balonem.

S naší kativní hrou si hráči Černé Hory nevědí vysloveně rady. Obránci jsou zodpovědní, není mezi jedna zbytečná riskatní přihrávka, hned to dávají dopředu. Domácí jsou bezradní, při soubojích jeden na jednoho jsou to samé fauly. Měli jednu šanci, ale s tím se musí počítat, jsou doma.

Černá Hora to zatím vůbec nezvládá, hráči rozhazují rukama, místo aby hráli fotbal. My zatím máme zápas absolutně pod kontrolou a jdeme si víc za postupem.

Konec 1. poločasu

42. minuta

Petr Čech musí celou dobu stát někde mezi značkou penalty a hranicí šestnáctky. Malé vápno mu pomalu plní žluté a červené koule ze zmačkaných fólií.

38. minuta

Branko Brnovič skoro celý první poločas předvádí, podle jakého tvora má jeho tým přezdívku. Neustále rozpřaženýma rukama zřejmě imituje křídla "udatného sokola".

35. minuta

Tohle že je peklo! To má být ta atmosféra, kdy se má soupeř podělat? Ne, to není nic. Peklo je na Marakaná v Bělehradě,kde hraje Cervená Zvezda. Tohle je pohoda, pohodička. To nás nerozhází

28. minuta

Čtvrtina za námi, hrajeme dobře. Mám z toho dobrý pocit. Máme to dobře zhuštěné po stranách, i před stopery. Jakmile získáme míč, jdeme dopředu. Černohorci si nejsou tak jistí, když na ně vystartují Rezek nebo Pekhart, když je presují, tak si nepřihrají, ztrácejí balony. Držíme se.

24. minuta

Začátek kluci zvládli, to je nesmírně důležité. Pokud bychom dostali rychlý gól, vypadalo by to všelijak. Takhle zatím všechno hraje pro nás, Černohorce jsme k ničemu nepustili.

V konečném součtu obou zápasů však Češi vítězí 3:0 a stávají se čtrnáctým účastníkem evropského šampionátu. Přeji příjemné pokračování vítězné noci.
Vedla k ní ovšem velmi trnitá cesta, během prvního poločasu se nám dařilo držet soupeře v úctyhodné vzdálenosti od české branky, po přestávce už ale vstávaly českým fanouškům vlasy hrůzou, neboť brzy Damjanovič orazítkoval břevno naší branky, poté Vučinič hlavou přestřelil odkrytou svatyni Petra Čecha, ten pak měl plné ruce práce při těžkém dvojnásobném zákroku proti osamocenému Vučiničovi a nebezpečně vyhlížela i Jovetičova výhodná pozice krátce před českou vítěznou brankou.
Po domácím dvoubrankovém vítězství si naši připisují výhru bez inkasované branky i v dnešní odvetě a zásluhou trefy Petra Jiráčka si domů odváží kromě postupu i cennou výhru, která se nepodařila ani například Anglii.
V Podgorici je dobojováno a český národní tým si zajišťuje účast na červnovém evropském šampionátu!
90
Barošova střela z dvaceti metrů proletěla nad břevnem černohorské branky.
90
I přes rozhodnutý vývoj barážového dvojzápasu se dohrává ve výborné atmosféře, černohorští fanoušci si užívají největší fotbalový zápas jejich samostatné historie, byť opouští scénu jako poražení.
90
Italský sudí Rizzoli k dnešním devadesáti přidává další tři nastavené minuty.
90
Jovetič se z levého křídla neprobil přes Plašila s Gebre Selassiem.
89
Po hlavičkovém souboji Djaloviče s Hubníkem se míč odrazil za branku zřejmě od našeho stopera, nic to však nemění na signalizaci rozhodčích směrem k české svatyni a vykopávat tak bude Petr Čech.
87
Jovetič připravil další dobrou příležitost Vučiničovi, ten z hranice pokutového území českou branku přestřeluje.
86
Čech nejistě vyběhl daleko ze své branky, tísněný Djalovič jej však nedokázal oběhnout.
86
Čeští fotbalisté s přehledem drží míč daleko od své svatyně a míří nejen k postupu, ale i druhé barážové výhře.
84
Tomáš Pekhart na závěrečné minuty pouští na hřiště Milana Baroše, ten tak dostává příležitost zapsat se do historie dnešního zápasu i jiným způsobem než žlutou kartou zpoza hřiště.
82
Česko právě vstřelilo branku! Černohorci v druhém poločase zahodili celou řadu příležitostí a Češi je trestají hned ze své první vážnější akce! PETR JIRÁČEK tak dlouho přemýšlel před pokutovým územím co s míčem, až vymyslel efektní obhození Saviče a následně tváří v tvář uspěl i proti brankáři Božovičovi a vedoucí brankou posílá český nároní tým velmi blízko na šampionát!
81
Další závar před českou brankou. Ve skrumáži těl se nejlépe zorientoval Delibašič, připravil střeleckou pozici pro Jovetiče, jenž ve výborné příležitosti míč zcela netrefil a ten se dokutálel mimo českou branku.
80
Poslední střídání hráčů v červeném, Vladimíra Božoviče nahrazuje Radomir Djalovič.
78
Pospěch mohl vyrazit do protiútoku, příliš si však předkopl míč a už jej nedostihl před Vladimirem Božovičem, alespoň tak udržel cenné sekundy na domácí polovině.
77
Střídání černohorského trenéra Brnoviče, ze hry stahuje Damjanoviče a do boje vysílá Vukčeviče.
76
Vučinič si marně hledal střelecký prostor v přeplněném pokutovém území a Plašil odvrátil míč z dosahu naší branky.
75
Nepřesná rozehrávka Damjanoviče končí v rukavicích hvězdného českého brankáře.
74
Černohorská rozehrávka po zemi si nepotykala s přesností.
74
Kolář se nedovoleně provinil proti Drinčičovi a kopat se bude proti české brance.
72
Savič vložil nohu do cesty rozběhnutému Petru Jiráčkovi a ani on nemůže nijak diskutovat proti udělení žluté karty.
71
Vučinič si na ofsajdové hraně zpracoval v pokutovém území přihrávku Drinčiče a dvojnásobně nechal vyniknout Petra Čecha. Ten svými zákroky teď výrazně podržel český tým.
69
Druhá změna v české sestavě, Kolář nahradí Pilaře, ten se dnes neprosadil tak jak v prvním duelu.
69
Černohorci roztáčejí další kolotoč pasů za českou obranu, ta je stačí odvracet před nabíhajícími útočníky.
67
Rosický si na pravém křídle narazil míč s Jiráčkem, před Pekhartem však stačil odhlavičkovat míč Džudovič.
66
... a o pár sekund později i Sivokovi, po jehož zákroku na Vučiniče nechal hru plynout ponechanou výhodou. Nutno podotknout, že karetní tresty v posledních minutách rozdává v duchu fotbalových pravidel.
65
Italský arbitr Rizzoli rozehrál karetní mariáš, v dalším přerušení uděluje žlutou kartu nejdříve Drinčičovi ...
65
Čeští fotbalisté podobně jako v prvním zápase přežili velký černohorský nápor během úvodních minut druhého poločasu a drží míč daleko od své branky.
63
Dalším žlutě potrestaným hráčem je Mirko Vučinič.
62
Mimochodem naprosto zbytečná žlutá karta Milana Baroše znamená pro českého útočníka stop pro další soutěžní zápas národního týmu, kterým v případě dnešního úspěchu bude úvodní zápas na evropském šampionátu.
61
Poprvé hýbe sestavou i Michal Bílek, vysílá do hry Pospěcha místo Rezka.
59
Po autovém vhazování Pavičeviče se Vučinič v pokutovém území obtočil kolem bránícího Pilaře, k míči však měl příliš daleko a ten doskákal za českou branku.
57
Střídání domácích, Beqiraj přepouští svůj post Andrijovi Delibašičovi, jednomu z nejzkušenejších borců v domácím kádru.
55
Rohový kop domácích vyústil v čistokrevnou tutovku! To když Savič hlavičkou překonal českou obranu a nabídl Vučiničovi míč před odkrytou branku, hvězdný útočník ji však hlavou přehazuje!
53
Milan Baroš se poprvé zapojil do dnešního zápasu, ovšem nepříliš fotbalově a pouze za postranní čárou, když v roli rozcvičujícího se hráče vběhl do hřiště.
51
Nádherná souhra domácích končí na břevně české branky! Rychlou akci rozehrál Damjanovič, po souhře s Beqirajem a Vučiničem jej druhý jmenovaný přiťukl právě Damjanovičovi za českou obranu a naše naděje drží břevno branky Petra Čecha, do nějž si to namířila Damjanovičova pumelice.
50
Vučinič měl u rohu pokutového území k míči blíže než Pilař, český křídelník jej skluzem zasáhl do paty, sudí Rizzoli však nedovolený zákrok neviděl.
48
Vučiničův střelecký pokus srazila česká obrana mimo branku, poradila si i s následným rohovým kopem Drinčiče.
47
Damjanovič se neprosadil v souboji s Plačilem, u míče však zůstávají domácí.
46
Do druhé pětačtyřicetiminutovky, která dělí české fotbalisty od postupu na evropský šampionát, vstupují oba celky v zahajovacích sestavách.
46
45+2
Pavičevič se nedovoleně provinil v souboji s Jiráčkem a i on vidí v ruce sudího Rizzoliho žlutou kartu. Rozehrávat se už nebude, neboť italský rozhodčí právě ukončil první poločas, v němž jsme branku neviděli a čeští fotbalisté tak i nadále mají k postupu na závěrečný šampionát blíže než jejich balkánský soupeř.
45+2
Pilař si hledal nadějnou pozici pro střelecký pokus, míč si však příliš předkopl a tím jej nabídl soupeři.
45+1
V prvním poločase se bude hrát dvě minuty nad vymezený čas.
45
I centr Jovetiče však měl k přesnému daleko.
45
Sivok poslal k zemi Vučiniče a Černohorci získávají standardní situaci v hloubi útočné poloviny.
44
Domácí v posledních minutách posílají před českou branku stále více centrů, naštěstí pro české barvy velmi nepřesných.
44
Pilař v osobním souboji neobelstil Pavičeviče a rozehrávat může domácí obránce.
42
Souboj Hubníka s Damjanovičem sudí Rizzoli neočekávaně ohodnotil jako faul domácího fotbalisty, ten za následné protesty vůči italskému rozhodčímu je prvním žlutě napomenutým hráčem dnešního zápasu.
40
Černohorci si vypracovali první příležitost, Zverotičovu lobovanou přihrávku si mezi českými stopery zpracoval Damjanovič, střelou z otočky posléze míjí českou branku.
39
Hubník měl velké problémy s dotírajícím Vučiničem, dokázal však divoký míč zkrotit a odkopnout včas.
38
Nákop Vladimíra Božoviče na Vučiniče včas vystihl Plašil a míč odkopl z dosahu naší branky.
36
Po Gebre Selassieho centru do pokutového území soupeře neuspěl proti obrovské početní převaze osamocený Pekhart.
35
Jovetičova přízemná rána míjí českou bránu o nějaké dva metry.
34
Po souboji s Vučiničem se k zemi skácel Rezek a za doprovodu lékaře a bouřlivého pískotu publika kráčí do zámezí.
33
Vučinič propasíroval míč českou obranou na Damjanoviče, toho posléze viděl pomezní sudí Faverani správně v ofsajdové pozici.
31
Plašilův jemný centr doletěl přímo k brankáři Božovičovi.
31
Po souboji se Savičem odletěl na trávník Pekhart a k velkému překvapení domácích odpískal Rizzoli nedovolený zákrok domácího stopera.
30
Hubník si dokázal pokrýt míč před dotírajícím Vučiničem, černohorský útočník jej navíc poslal k zemi a rozehrávat se bude od naší branky.
29
Beqiraj se neprobil přes pozornou českou defenzivu a odkopávat od své branky bude neohrožený vládce české "šestnáctky" Petr Čech.
27
Jiráček průnikem z levého křídla narazil do Pavičeviče, jehož počínání ohodnotil arbitr Rizzoli jako nedovolené, z následné standardní situace hledal Rosický Sivoka, nalezl jej pouze v ofsajdovém postavení.
25
O poznání kvalitnější byl centr Plašila od rohového kopu, hlavičku Sivoka však domácí srazili mimo svoji branku. Následný pátý roh českého týmu už žádné nebezpečí pro soupeřovu branku nepřinesl.
24
Rezek dostal plno prostoru na pravém křídle, centr před branku mu však absolutně nevyšel, Vladimír Božovič jej však nešikovně odvrací za vlastní branku, určitě měl lepší příležitosti jak naložit s míčem.
22
Vladimír Božovič razantním odkopem trefil Plašila, který, evidentně otřesený, se těžce zvedal na nohy. Během krátké chvíle bude český středopolař fit.
20
Pekhart s Jiráčkem výborně atakovali černohorskou rozehrávku a donutili Saviče odehrát míč do zámezí.
19
Gebre Selassieho odstavil od míče Jovetič a po jeho dlouhém nákopu měl Hubník plno práce, aby zastavil Vučiniče, povedlo se mu to odkopem do zámezí.
18
Po rychlém autovém vhazování domácích se za míčem dral Damjanovič, ovšem brankář Čech včas vyběhl a míč ukryl před dobíhajícím Černohorcem.
17
Damjanovičův průnik středem hřiště zastavil Jiráček a ještě vybojoval odpískaný faul na svoji osobu.
16
Po Pilařově pasu Pekhart pouštěl míč pro Rezka, ten měl ke kulatému nesmyslu podstatné dále než Zverotič.
14
Rosický tentokrát rozehrál s Jiráčkem po zemi, centr druhého jmenovaného pak byl zblokovaný na další rohový kop, ten už Rosickému vůbec nevyšel a Černohorci snadno odvrací za postranní čáru.
13
O poznání úspěšnější byl Pekhart v souboji se Savičem a proti obránci Manchesteru City vybojoval rohový kop, druhý pro český tým během krátké chvíle.
12
Pilař u postranní čáry neobelstil Pavičeviče a míč doklopýtal za černohorskou branku.
12
Rosického následný rohový kop doplachtil k připravenému brankáři Božovičovi.
11
Plašil vysunul kolmicí za černohorskou obranu po levém křídle Pilaře, tomu stihl ještě před koncovkou ustřelit míč z kopaček včasným skluzem Savič.
9
Po Pavičevičově centru na vzdálenější tyč vracel míč před branku Vučinič, našel však jen hlavu Sivoka jenž lehce riskantně, ale přesně prodloužil míč do rukavic Čecha.
9
Dle všech očekávání mají v úvodu zápasu míč na svých kopačkách především Černohorci a naši vyčkávají na možnost rychlého protiútoku.
8
Centr Drinčiče však snadno stahuje ze vzduchu pozorný Čech.
7
Po zákroku Hubníka na Vučiniče získávají Černohorci příležitost standardní situace z velmi zajímavé pozice poblíž pokutového území.
6
Drinčič dokázal v těžké pozice najít přesným pasem Beqiraje, jehož souhra s Damjanovičem už tolik úspěchu neměla.
5
Poprvé se naši vydali s míčem na útočnou polovinu, po Jiráčkově kolmici nepustil Rezka k pokutovému území Pavičevič.
3
Rozehrávku Drinčiče zblokoval Jiráček, míč se od něj odráží pouze k brankáři Božovičovi.
2
Po Zverotičově nákopu a hlavičkovém souboji s Vučiničem se na hrací ploše svíjí Roman Hubník a jeho zdravotní stav má momentálně k ideálnímu na míle daleko.
1
Jovetič se neprosadil v prvním vzdušném souboji a následně fauloval Rezka.
1
Trojice italských sudích v čele se čtyřicetiletým Nicolou Rizzolim přivádí dnešní protagonisty na trávník stadiónu v Podgorici, následovat budou hymny obou zúčastněných národů.
Oba celky dnes obléknou opačné barevné kombinace než v pátek na Letné, Češi tedy vběhnou do boje celí v bílém, domácí v červeném.
Stadión už je téměř naplněný, na východní tribuně se tísní okolo dvou stovek českých příznivců. Ti budou mít plné hlasivky práce, aby dokázali konkurovat dvanáctitisícové převaze místních fanatiků.
Hrát se dnes budou i další tři barážové souboje, Aviva Stadium v Dublinu se chystá na postupové oslavy Irů proti Estonsku, které si na Britské ostrovy odváží čtyřbrankové manko. O moc lépe si v domácím prostředí nevedli Turci a podlehli Chorvatsku překvapivě vysoko 0:3, i tam by dnešní odveta měla být formalitou. O poznání atraktivnější souboj se chystá v Lisabonu, kde se Cristianem Ronaldem vedení Portugalci střetnou s ambiciózní Bosnou a protože bosenský střelec Ibiševič v obrovské příležitosti odmítl rozhodnout úvodní duel, na vstřelenou branku v tomto barážovém dvojzápase se stále čeká.
Horkokrevní fanoušci domácích se pomalu začínají trousit do ochozů Podgorica Stadium, i přes nepříznivý vývoj dvojzápasu z černohorského pohledu dnes zřejmě bude vyprodáno a skutečně pekelná atmosféra.
Domácí trenér Brnovič musel z disciplinárních důvodů udělat dvě změny v základní sestavě, hrát nebude levý obránce Jovanovič a defenzivní záložník Pekovič, místo nich si od úvodní minuty zahrají Zverotič s Vladimirem Božovičem. Do sestavy se také nevešel jeden z ofenzivních tahounů Vukčevič, který své místo přepouští Beqirajovi.
Český kouč Michal Bílek udělal v základní sestavě jedinou změnu oproti úspěšnému letenskému zápasu, po karetním trestu se do hry vrací Roman Hubník místo Daniela Pudila, na svůj tradiční levý kraj obranného kvarteta se tak vrátí Michal Kadlec a Hubník bude se Sivokem tvořit stoperskou dvojici. Na hrotu zůstává Tomáš Pekhart, ani v druhém zápase se tak nenašlo místo v základní sestavě pro Milana Baroše.
Na Letné se hodinu hry čekalo na úvodní branku, své šance nevyužili Černohorci Vučinič s Vukčevičem, na druhé straně dvakrát ve výborné pozici netrefil branku Petr Jiráček a tak se úspěšného zásahu dočkal až jeho plzeňský spoluhráč a benjamínek v reprezentačním dresu, Václav Pilař. Češi si poté dokázali pohlídat jednobrankový náskok, navíc jej zdvojnásobil v nastaveném čase přesnou hlavičkou Tomáš Sivok a připravil tak českému týmu výbornou výchozí pozici do dnešní odvety.
Čeští fotbalisté barážovou bitvu rozehráli skvěle, když v domácím prostředí na Letné zdolali svého dnešního soupeře 2:0 a k postupu jim tak stačí i jednobranková prohra, případně dvoubranková při alespoň jedné vstřelené. Domácí jsou však velmi optimističtí a hlásají postupové cíle. Máme se nač těšit.
Den D nastal, český fotbalový tým hraje zcela jistě poslední bitvu o postup na ME 2012. Příjemný večer při sledování přenosu z Podgorici, kde se v černohorské metropoli střetne domácí výběr se svěřenci trenéra Michala Bílka, přeje Tomáš Kohlmann. Výkop dnešního zápasu je naplánován na panáct minut po dvacáté hodině.

Souhlasím s trenérem Bílkem, že vrátil do základu Romana Hubníka. Je na místě stopera z možných variant nejzkušenější a očekáváme na obranu velký tlak. Kadlec se přece jen cítí lépe na levé straně, kde hraje v Leverkusenu, kde bude prospěšnější. Není to necitelný zásah, Hubník je s ostatními sehraný, vypadl jen na jeden zápas pro trest.