Kvalifikace na ME -  ONLINE PŘENOS -  Ázerbajdžán : Chorvatsko - 9. září 2019   18:00

Ázerbajdžán
Ázerbajdžán
72' Chalilzade (Šejdajev)
1:1
(0:1)
Chorvatsko
Chorvatsko
11' Modrić
Ázerbajdžán
Balajev – Pašajev (46. Chalilzade), Medveděv (C), Mustafazade, Krivocjuk – Garajev, D. Husejnov (60. E. Mahmudov) – Emreli, Nazarov (90. Ejubov), Rahimov – Šejdajev.
Schärer – De Almeida, Heiniger (všichni SUI)
Bakcell Arena, Baku
Chorvatsko
Livaković – Bartolec (76. Brekalo), Lovren, D. Vida, Barišić – Modrić (C), Brozović – Rebić (86. Oršić), Vlašić, Perišić – Petković.
L. Kalinić, Sluga – Caktaš, Mitrović, Brekalo, Rog, Oršić, Škorić, Pašalić, Melnjak, Badelj, Juranović.

Z tohoto zápasu je to vše, děkujeme za pozornost.
Žluté karty: 4 – 2.
Je dobojováno! Chorvatsko začalo na hřišti domácího outsidera skvěle, od jedenácté minuty díky Modrićem proměněné penaltě vedlo a pak si vytvořilo i pár dalších zajímavých příležitostí. Do poločasu se ale skóre nezměnilo a po změně stran už hostující aktivita vyprchala. Ázerbájdžán si naopak začal věřit a nakonec dokázal skórovat i v pátém utkání probíhající kvalifikace, když zvětšenou aktivitu korunoval gólem střídající Chalilzade. Zaskočené Chorvatsko se už k ničemu nedostalo a kvůli ztrátě dvou bodů si mírně zkomplikovalo cestu na evropský šampionát.
90+4'
90+4'
Čerstvý Rašad Ejubov přenesl míč na volnou levou stranu. Chalilzademu se ale nechtělo centrovat a po přihrávce na Emreliho byla celá akce zbržděná.
90+3'
Bod za remízu Ázerbájdžánu pochopitelně bere všemi deseti. Za zdržování před provedením vhazování dostal Medveděv žlutou kartu.
90+2'
Petković rozhodně nehraje nejpovedenější zápas ve své fotbalové kariéře. Sám nebezpečný není a teď ani nedokázal prostrčit míč za obranu na Perišiće.
90+1'
Na začátku čtyřminutového rozehrál Brozović rohový kop. Od praporku sice objevil Vidu, ale ten nebyl v tak dobré pozici, aby mohl lépe naložit se zakončením.
90'
Střídání v týmu Ázerbájdžán: ze hřiště odchází Dimitrij Nazarov, přichází Rašad Ejubov.
89'
Garajev odzbrojil Petkoviće a alespoň na pár vteřin ulevil obraně Ázerbájdžánu. Pokus o vysunutí Šejdajeva mu každopádně vůbec nevyšel.
87'
Žádný chorvatský tlak se v probíhajícím závěru zápasu zatím nekoná. Po faulu Barišiće na Medveděva budou vícemistři světa z loňského roku znovu bránit.
86'
Střídání v týmu Chorvatsko: ze hřiště odchází Ante Rebić, přichází Mislav Oršić.
85'
Šejdajev jenom odevzdal míč Modrićovi, který pozval k zakládání útočné akce také Livakoviće. Balajevova branka pak v ohrožení nebyla, dobrou defenzivní práci totiž odvedl Chalilzade.
84'
Luka Modrić to vzal na sebe. Až na hranici šestnáctky musel míč přenechat Vlašićovi, aby všechno skončilo nepřesnou střelou z dálky od Brekala.
83'
Lovren hodně nešikovně prodloužil Šejdajevův centr na zadní tyč, kde nechtěně našel úplně volného Chalilzadeho. Naštěstí pro Chorvaty z toho nebyla žádná větší šance.
82'
Borna Barišić u domácí střídačky fauloval Emreliho. Chorvati kvůli tomu přichází o další cenný čas, který jim zbývá na rozhodnutí.
81'
Chorvati nedostali míč pryč od vlastní branky. Dimitrij Nazarov tak mohl pálit z pravého kraje šestnáctky, nicméně na Livakoviće čekal jen rutinní zákrok.
80'
Emreli vůbec neposlal míč do vápna. Tak později učinil až Medveděv, ale Mustafazade nedostal od obránců povolení k hlavičce.
79'
Dimitrij Nazarov se dostal do kleští mezi Brozoviće a Vlašiće, kteří jej odzbrojili jen díky faulu. Domácí budou mít výhodu standardní situace!
78'
Balajev odrazil Brozovićův centr jen částečně. Před jeho brankou vznikl velký závar, který přerušil až hvizd rozhodčího. Na hřišti totiž zůstal ležet Rahimov, na kterého z výška spadl domácí brankář.
77'
Ázerbájdžánci po gólu hodně zalezli. Zhruba čtvrthodinu před koncem budou muset bránit už osmý chorvatský roh v zápase.
76'
Střídání v týmu Chorvatsko: ze hřiště odchází Karlo Bartolec, přichází Josip Brekalo.
75'
Díky gólu ožilo také publikum, které dává domácím fotbalistům čerstvou krev do žil. U míče jsou ale hosté, kteří hledají mezery v zataženém bloku.
74'
Chorvati musí reagovat. Za pár vteřin bude kouč Zlatko Dalić poprvé střídat, u lavičky se už chystá Josip Brekalo z Wolfsburgu.
72'
Ázerbájdžán právě vstřelil branku!
Domácí v posledních minutách zjistili, že se s velkým favoritem dá hrát. Výkvětem jejich zvětšené aktivity je dokonce vyrovnávající gól! Střídající TAMKIN CHALILZADE po pasu Šejdajeva dlouho hledal spoluhráče na přihrávku. Na rohu vápna to ale zkusil sám, elegantně se prosmýkl mezi dvěma beky a z bezprostřední blízkosti prostřelil i Livakoviće.
71'
Perišić se snažil uvolnit před velkým vápnem. Proti sobě měl hned čtyři modré dresy, které zakoply míč do autu. Vhazovat bude Bartolec.
70'
A žlutí se také na chorvatské straně. Borna Barišić šel do skluzu a jednoznačně trefil nohy Mahira Emreliho.
68'
Domácí hráči i fanoušci začínají být dosti frustrovaní. Šlápnutím na nárt Petkoviće to potvrdil i Tamkin Chalilzade, který okamžitě vyfasoval žlutou kartu.
67'
Dimitrij Nazarov proti správnému rozhodnutí sudích protestoval tak vehementně, že si řekl o žlutou kartu.
67'
O pár vteřin později bylo v pokutovém území Chorvatska ještě rušněji. Emreli dorazil spoluhráčovu střelu z hranice vápna, míč poslal mezi brankářovy nohy, ale znovu tomu předcházel ofsajd.
66'
Tamkin Chalilzade si dal hodně záležet na tom, aby po přesném centru Medveděva vystřelil z voleje. Tak i učinil, jenže trefil jenom Perišiće.
65'
Nazarov dlouhým pasem po pravé straně hledal Emreliho. Domagoj Vida byl znovu ve správný čas na potřebném místě a nepustil ho s balónem před Livakoviće. Co na tom, že si přitom drobně pomohl rukou.
64'
Chorvatská reprezentace si ještě rozhodně nemůže myslet, že má vítězství v kapse. Ázerbájdžán dokázal skórovat ve všech předchozích kvalifikačních duelech a rád by tak učinil i dnes.
63'
Modrićova standardka byla rozehraná za vzdálenější tyč. Sklepnutý balón směřoval do malého vápna, jenže tam nebyl nikdo v červenobílém, kdo by jej mohl dorazit do sítě.
62'
Ještě jednou šikovný Nikola Vlašić z CSKA Moskva, který to nyní zkusil individuálně. Šikovně přitom přepadl přes vysunutou nohu Krivocjuka a sudí nemohl jinak, než vytáhnout žlutou kartu.
62'
Vida hraje vynikající zápas. I díky jeho zachycení míče v pokutovém území mohl Vlašić v protiútoku dostat do šance Petkoviće, ale jeho pokus proletěl vedle pravé tyče Balajevovy branky.
61'
Držení míče: 41% – 59%.
60'
Střídání v týmu Ázerbájdžán: ze hřiště odchází Džávid Husejnov, přichází Emin Mahmudov.
59'
Místo Modriće tentokrát rozehrával Marcelo Brozović. Balón však spadl k Šejdajevovi a ten ho pro jistotu poslal zpět za koncovou čáru.
58'
Luka Modrić pasem z vlastní půlky nastartoval Rebiće, kterého včas zakřižoval Bahlul Mustafazade. Co zajímavého nám přinese nařízený roh?
57'
Vlašićův přetažený centr sklepl Rebić na Petkoviće. Do střelecké pozice ho ale nedostal a všechno skončilo jen ofsajdem druhého jmenovaného.
55'
Centr z pravé strany ale nebyl vůbec nebezpečný. Medveděv v další útočné vlně seběhl na levou stranu, ale po krkolomné spolupráci se Šajdejevem neodcentroval ideálně.
54'
Až teď se muži v modrém dostali útokem do nekompletní obrany dovnitř pokutového území. Střela Chalilzadeho však byla pozorným Vidou sražená na rohový kop.
53'
Ani po změně stran se domácím nedaří dostat k nějakému souvislejšímu útoku. Kvůli nedovolenému zákroku Emreliho na Modriće musí zůstat v obranném bloku.
52'
Ivan Perišić si na levé straně narazil se spoluhráčem, jenže před zraky Garajeva se už dostal s balónem do autu. Následuje odkop od Balajevovy branky.
51'
Znovu Chorvati bez míče, ale zhruba v sedmi lidech na útočné polovině. Do hodně komplikované rozehrávky Ázerbájdžánu se musí zapojit i gólman Belajev.
50'
Další porci soubojů u postranní čáry domácí zvládli, po autu Medveděva se ale nevykombinovali přes střed hřiště a už musí znovu pečlivě bránit.
49'
Mustafazade měl co dělat s Petkovićem, který nevypustil souboj s hráčskou přesilou soupeře. Ze všeho resultuje Perišićův aut z křídelního prostoru.
48'
Petkovićovi se nepovedlo zpracovat dlouhý nákop z hloubi pole. Neúspěšný útok posléze provedl také Vlašić, jenž nalevo nezískal ani rohový kop.
47'
Brozović nepřihrál vůbec dobře podél šířky hřiště, nebýt pohotové reakce jeho spoluhráčů, upaloval by Mahri Emreli úplně sám na Dominika Livakoviće!
46'
Střídání v týmu Ázerbájdžán: ze hřiště odchází Pavel Pašajev, přichází Tamkin Chalilzade.
46'
Žluté karty: 0 – 1.
Vícemistři světa od prvních vteřin naplňovali roli favorita a zhruba do patnácté minuty vůbec nepustili Ázerbájdžán na svou polovinu. Domácí se dostali k prvním útokům až ve chvíli, kdy měli jednogólové manko vzniklé proměněnou penaltou Modriće. Chorvatsko v dalším průběhu hodně střílelo z dálky, Ázerbájdžán zase hrozil z brejků, ale žádná další branka ze všech těch akcí už nepadla.
45+2'
45+2'
Gara Garajev perfektním pasem z hloubi pole překonal hned devítku obránců. Nazarov se zjevil sám před Livakovićem, nicméně po gólové střele zjistil, že mu byl odmáván jasný ofsajd.
45+1'
Nastavují se dvě minuty.
45'
Důvěru k exekuci přímého kopu dostal Ivan Perišić, který překopl zeď, ale společně s ní i celou ázerbájdžánskou branku.
44'
Luka Modrić utekl Husejnovovi, ale hned vzápětí byl skolen Medveděvem. V závěru první půle mohou hosté zahrozit z nadějného trestného kopu.
43'
Mustafazade šel po odkopu Livakoviće do souboje s Petkovićem. Za faul na jeho osobu si od rozhodčího Schärera vyslechl dlouhé slovní kázání.
42'
Rebić se v obležení dvou zadáků na poslední chvíli zbavil míče přihrávkou na Vlašiče. Jeho další projektil Balajev vyrazil jenom před sebe, nicméně Perišić se k dorážce dostat nestihl.
41'
Individuální akce Nazarova pořádně zamotala hlavu hned čtyř Chorvatům. Ti mu nezabránili v přihrávce pod sebe, které mohl využít Džávid Husejnov, nicméně balón poslal nad břevno.
40'
Už podruhé je v péči lékařů tvrdý chorvatský obránce Domagoj Vida, kterého v mele před brankou zboural gólman Balajev. O nedovolený zákrok se rozhodně nejednalo.
39'
Modrić rozehrál na krátko, takže kvalitní centr přišel až s drobným zpožděním. Balón v nebezpečném prostoru odhlavičkoval do klidnější části hřiště Emreli.
38'
Hosté i ve třech lidech dokázali pořádně potrápit minimálně sedmičku protihráčů. Po sražené střele z osmnácti metrů od Petkoviće se chystá další rohový kop.
37'
Asi nejsoustavnější nápor Ázerbájdžánu ukončil další dlouhý pas z kraje hřiště, Šejdajev ho každopádně poslal přesně do rukavic Dominika Livakoviće.
36'
Nazarov měl možnost centrovat z levého křídla. Klíčovou hlavičku však zvládli obránci Chorvatska a postupně vytlačili celou akci až k půlící čáře.
35'
Další útočné hrátky Chorvatů zastavil švýcarský čárový rozhodčí, který si dobře všiml, že se Perišić v momentě přihrávky nestihl vrátit z ofsajdového postavení.
34'
Hosté se z chyby v obraně rychle vzpamatovali. Jejich protiútok skončil už čtvrtým rohem, z něhož vzešla Brozovićova nepřesná střela z dálky.
33'
Pavel Šejdajev u půlící čáry utekl prakticky všem chorvatským obráncům. Měl ale nevýhodu, že na brankáře běžel z pravého kraje hřiště, a střelou z pravé strany Livakoviće nepřekonal.
32'
Pašajev se nenechal obehrát Rebićem. Souboj mezi těmito dvěma se přesunul z koncové čáry na levou stranu a ve finále skončil domácím vhazováním.
31'
Nakonec se v předchozí situaci faul nepískal, takže se konal míč rozhodčího. Postupnou akci z vlastní poloviny rozjíždí Ázerbájdžán.
30'
Držení míče: 40% – 60%.
29'
Hlavní arbitr dopískl faul na Bruna Petkoviće, který schytal od Bahlula Mustafazadeho ránu do hlavy. Nějakou tu chvíli se bude ošetřovat.
28'
Bartolec poslal dlouhatánský aut až na střed vápna. Odražený balón se dostal k Barišićovi, který to zkusil z poměrně velké dálky, ale brankáře Balajeva v tomto případě nezaměstnal.
27'
Rahimov nezpracoval přihrávku Šejdajeva. Domácí o balón přišli a Husejnov si pak ve středovém kruhu pomohl faulem na Vlašiće.
25'
Vysunutý Ivan Perišić složitě krotil nákop za obranu. Postupně se zahnal až ke koncové čáře a balón mu nakonec utekl do zámezí.
24'
Ante Rebić přihrál na osu hřiště Vlašićovi, který z kroku vyslal štiplavou falšovanou střelu. Tu Balajev u své levé tyče ale zvládl vyrazit.
23'
Přenesení hry na pravou stranu Ázerbájdžánu nevyšel. Vcelku zbytečný sprint za dlouhým balónem absolvoval Mahir Emreli.
22'
Po nedovoleném zákroku Rebiće na Pavla Pašajeva rozehrával ze středu hřiště Medveděv, ovšem chorvatská defenziva si s jeho nákopem věděla rady.
21'
Nazarovovi přistála na achilovce kopačka Marcela Brožoviće, který byl dodatečně potrestán žlutou kartou.
20'
Chorvati chtěli útočit i ve chvíli, kdy moc dobře věděli o ležícím Nazarovovi. Jedna z přihrávek ale byla nepřesná a pak už se hra přerušila.
18'
Šejdajevův průnik ještě v prvotní fázi zastavil učebnicový skluz Vidy. Domácí se pak přesunuli na pravou stranu, odkud přišel centr na Nazarova. Jeho střela z jedničky trefila u levé tyče operujícího Livakoviće ve chvíli, kdy už byl máván ofsajd.
17'
Ivan Perišić si nabíhal na centr zpoza levého rohu velkého vápna. Míč ale dostal na dlouhou nohu a u zadní tyče pořádně nezakončil.
16'
Ramil Šejdajev se řítil do další akce, jenže bez podpory spoluhráčů nemohl vymyslet nic kloudnějšího. Nakonec mu nevyšla ani maximální snaha o zisk rohového kopu.
15'
Až teď se poprvé podívali do útoku také domácí fotbalisté. Solidní kombinační akci však zastavil odmávaný ofsajd Antona Krivocjuka.
14'
Hned vzápětí další skvělý zákrok Balajeva, který čelil úniku Rebiće, a ani teď mu nedovolil z vyložené šance skórovat. Chorvatský útočník to ale nevyřešil nejlépe, když zakončoval jen doprostřed branky.
13'
Nikola Vlašić našel volnou uličku před rozběhnutého Rebiće, který měl na noze druhý gól, ale pětadvacetiletý gólman Ázerbájdžánu tentokrát svůj tým podržel.
11'
Chorvatsko právě vstřelilo branku!
Zatím to nevypadá na žádné překvapení! Poměrně přísnou penaltu zrealizoval LUKA MODRIĆ, který vystřelil ze svého pohledu k levé tyči. Beljajev směr vystihl, ale na dobře umístěný balón přesto nedosáhl.
11'
První gól je na spadnutí! Petković se v těžké pozici ve vápně snažil obhodit Krivocjuka, který podle rozhodčích zahrál rukou – penalta!
10'
Favorit je od začátku neustále nastěhovaný na útočné polovině. Důsledkem toho byl další roh, jenže Modrićův centr zleva domácí obrana zneškodnila.
9'
Nakonec to byla další střela z větší než dvacetimetrové vzdálenosti. Rebić každopádně trefil jenom bránícího Pavla Pašajeva.
8'
Emiľ Balajev si před sebe postavil pětičlennou zeď, která Petkovićovu střelu srazila na roh. Po rozehrávce Modriće se nikdo z hostů k zakončení nedostal.
7'
Petković byl stažen k zemi Husejnovem, což hostům nabízí příležitost z přímého kopu. Rozehrávat bude sám faulovaný.
6'
První šance pro hosty! Modrić napřáhl z nějakých třiadvaceti metrů, pokus to byl tečovaný a Balajev musel vytáhnout vynikající zákrok pravou rukou, aby zamezil brzké pohromě pro Ázerbájdžán.
5'
Faul se nepískal, takže balón do hry vhodil Emreli a jeho spoluhráči jej sportovně vrátili k Dominiku Livakovićovi.
4'
Nejpříjemnější okamžiky nyní neprožívá Domagoj Vida, který zřejmě inkasoval ránu do obličeje. Muž s culíkem se však sám zvedl a zřejmě bude moci pokračovat.
3'
Luka Modrić rozehrál na krátko, přihrávku podél koncové čáry přebral Rebić, ale k finální přihrávce do předbrankového prostoru se nedostal.
2'
Ani velice zvučný soupeř moc diváků na jedenáctitisícový stadion nepřivábilo. Tribuny jsou zaplněné zhruba ze dvou třetin. Nyní mohly sledovat akci Perišiće, který vybojoval pro Chorvaty rohový kop.
1'
Úvodní výkop zápasu obstarali domácí, kteří nastupují v modrých, zatímco hosté v červenobílých dresech. Hned první nákop neúspěšně hledal Emreliho, který si pak neodpustil drobný faulík na Livakoviće.
1'

Ázerbájdžán: Balajev – Pašajev, Medveděv (C), Mustafazade, Krivocjuk – Garajev, D. Husejnov – Emreli, Nazarov, Rahimov – Šejdajev.
Náhradníci: S. Agajev, Mahammadalijev – Abdullajev, E. Mahmudov, Ramazanov, Ejubov, Buludov, Ru. Dadašov, Re. Dadašov, Chalilzade, R. Almeida.

Chorvatsko: Livaković – Bartolec, Lovren, D. Vida, Barišić – Modrić (C), Brozović – Rebić, Vlašić, Perišić – Petković.
Náhradníci: L. Kalinić, Sluga – Caktaš, Mitrović, Brekalo, Juranović, Rog, Oršić, Škorić, Pašalić, Melnjak, Badelj.

Rozhodčí: Schärer – De Almeida, Heiniger (všichni SUI).
1. vzájemný zápas

21.03.2019
Chorvatsko – Ázerbájdžán 2:1
Branky:
44. Barišić, 79. Kramarić – 19. Šejdajev.
Ázerbájdžán

Zatímco na mezinárodní klubové úrovni předvádí ázerbájdžánské týmy více než solidní výkony, tak na reprezentační úrovni patří tato zem stále do podprůměru. Důkazem je i probíhající kvalifikace, ve které už je Ázerbájdžán takřka bez šance postoupit, protože z posledního místa ztrácí na druhou příčku propastných devět bodů. Po čtyřech z osmi zápasů je úplně bez bodu, když prohrál 1:2 s Chorvatskem, 1:3 s Maďarskem, 1:5 se Slovenskem a v pátek i 1:2 s Walesem. Specifický duel to dnes bude pro hlavního trenéra Nikolu Jurčeviće, který pochází právě z Chorvatska. Proti svým krajanům se bude spoléhat zejména na Mahira Emreliho a RamIla Šejdajeva, nikdo jiný z ázerbájdžánské reprezentace v probíhající kvalifikaci totiž neskóroval.
Chorvatsko

Vícemistři světa absolvovali dlouhou cestu do oblasti Kavkazu ve skvělém rozpoložení. Před pár dny až nečekaně snadno zvládli utkání v Trnavě, kde proti domácím Slovákům triumfovali vysoko 4:0. Pro Chorvaty to bylo hodně důležité vítězství, neboť si ještě v březnu zkomplikovali vyrovnaný boj o postup porážkou 1:2 v Maďarsku. Před pondělní várkou zápasů je výběr trenéra Zlatka Daliće na druhém místě pětičlenné skupiny E, přičemž má stejně bodů jako první Maďarsko a tříbodový náskok na pronásledovatele z Walesu a Slovenska. Ve čtyřech zápasech dali Chorvati dohromady devět branek, jen Ivan Perišić ale dokázal skórovat alespoň dvakrát.
Všem fotbalovým fanouškům přeji příjemné chvíle při sledování textového přenosu ze zápasu kvalifikace na mistrovství Evropy 2020. Od osmnácti hodin se můžeme těšit na měření sil mezi výběry Ázerbájdžánu a Chorvatska!