Kvalifikace na ME -  ONLINE PŘENOS -  Turecko : Island - 14. listopadu 2019   18:00

Turecko
Günok – Celik (90+5. Bayram), Demiral, Söyüncü, Meraş – Yokuşlu, Tekdemir, Tufan – Çalhanoğlu (87. K. Ayhan), B. Yılmaz (C), Ünder (81. Yazıcı).
Taylor – Beswick, Nunn (ENG)
Türk Telekom Arena, Istanbul
Island
Halldórsson – Pálsson, Árnason, R. Sigurdsson, A. Skúlason (85. Anderson) – Bödvarsson, G. Sigurdsson (C), B. Bjarnason, Traustason (63. Magnússon) – Sigthórsson, Finnbogason (24. Sigurdsson).
I. Jónsson, Kristinsson – Fjóluson, Fridjónsson, Hermannsson, Ingason, Magnússon, Sigurdsson, Thrándarson, Anderson, Eyjólfsson.

Držení míče: 59 % : 41 %.
Střely na branku: 3:0. Střely mimo: 5:4. Rohy: 2:4. Ofsajdy: 1:1. Fauly: 11:17.
Turci uhráli vytoužený bod proti Islandu a postupují na mistrovství Evropy! Naopak pro Island možnost postoupit z kvalifikace končí, měl by ale dostat ještě šanci v jarním play-off.

Utkání nabídlo naprosté minimum zajímavých situací. Tou nejdůležitější byl rohový kop Islandu v 82. minutě, po němž Magnússonovu hlavičku přímo z brankové čáry vyhlavičkoval bránící Demiral.
90+5'
90+5'
Příliš přetaženému centru Gylfiho Sigurdssona se Turci ubránili a turecká euforie může vypuknout!
90+5'
Ještě jeden roh pro Island, před branku běží i brankář Halldórsson.
90+5'
Jeden z členů turecké lavičky je vyloučen za to, že zabránil Magnússonovi v rychlém vhazování.
90+5'
Střídání v týmu Turecko: ze hřiště odchází Zeki Celik, přichází Ömer Bayram.
90+4'
Žlutou kartu dostává Zeki Celik (Turecko).

Celik příliš pomalu střídal.
90+4'
Sigthórsson fauloval Zekiho Celika ve středu hřiště, to je asi konec islandských nadějí.
90+2'
Po nebezpečně vyhlížející islandské souhře se v pokutovém území objevil naprosto osamocený Pálsson, Umut Meras ale zablokoval jeho střelu.
90+1'
Yusuf Yazici tísněn u postranní čáry se snažil jen nacentrovat míč někam před branku, trefil ale břevno! Halldórson teď výrazně podcenil tuto situaci a měl obrovské štěstí.
90+1'
Rozhodčí Taylor oddaluje závěrečný hvizd o čtyři nastavené minuty.
90'
Po následném centru Gylfiho Sigurdssona se Islanďané marně dožadovali odpískání pokutového kopu.
89'
Mikael Anderson drobně přihrál faul v hloubi útočné poloviny, následovat bude standardní situace pro Island.
88'
Islanďané se nadechují k závěrečnému náporu, další centr ale končí jen odmáváním ofsajdu Arnóra Sigurdssona.
87'
Střídání v týmu Turecko: ze hřiště odchází Hakan Çalhanoğlu, přichází Kaan Ayhan.
87'
Neúspěšná turecká souhra na pravém křídle, Zeki Celik měl k přihrávce Buraka Yilmaze příliš daleko.
86'
Standardní situace pro Island, přetažený centr Bjarnasona se Sigthórsson pokusil nasměrovat k penaltovému bodu, tam ale nebyl nikdo v bílém.
85'
Střídání v týmu Island: ze hřiště odchází Ari Skúlason, přichází Mikael Anderson.
84'
Žlutou kartu dostává Kolbeinn Sigthórsson (Island).

Zkušený útočník je potrestán za faul na Yokusla ve středu hřiště.
82'
Türk Telekom Arena pořádně ztichla při islandském rohu! Po hlavičce Magnússona Turky zachránil Merih Demiral, jenž odhlavičkoval míč přímo z brankové čáry!

Hostům se pak ani při následném závaru nepovedlo propasírovat míč do branky.
82'
Žlutou kartu dostává Okay Yokuşlu (Turecko).

Domácí fotbalista je potrestán ve strkanici pře islandským rohem.
81'
Střídání v týmu Turecko: ze hřiště odchází Cengiz Ünder, přichází Yusuf Yazıcı.
81'
Po sraženém centru Hördura Magnússona bude následovat rohový kop pro Island.
80'
Islanďané se usadili u pokutového území Turecka, ke střeleckému pokusu se ale fotbalisté v bílém nedostali.
79'
Calhanoglova střela je odražena za postranní čáru, Umut Meras rychle vhodil míč zpět do hry.
78'
Domácí příznivci neúnavně povzbuzují svůj tým, ten je nadále na výborné cestě k zajištění postupu na evropský šampionát už v dnešním zápase.
77'
Söyüncü se pokusil dlouhým pasem přenést hru na pravé křídlo Cengizi Ünderovi, tomu se nepovedlo zpracovat míč ve hřišti.
75'
Po dlouhém autu Magnússona byl míč prodloužen za tureckou branku, rozhodčí mylně viděli zásah Árnasona, ačkoliv míč zahrál bránící Yokuslu a Turci se tak vyhnout bránění rohového kopu.
74'
Ošetřen musí být domácí kapitán Burak Yilmaz.
73'
Tuci sehráli pohlednou kombinaci před pokutovým územím Islandu, Ozanu Tufanovi pak ale vůbec nevyšla střela, která se jen dokutálela k Halldórssonovi. Ten už si připsal tři zákroky, nijak se na ně ale nenadřel.
71'
Po dlouhém autu Magnússona do tureckého pokutového území hosté jen prodloužili míč k brankáři Günokovi.
70'
Hakan Calhanoglu před pokutovým územím předal míč Buraku Yilmazovi, ten střílel přes nohu a jeho pokus sice mířil na branku, chyběla mu ale veškerá razance a Halldórsson tak míč s jistotou zachytil.
68'
Série soubojů ve středu hřiště, po odrazu míče do zámezí mohou vhazovat Islanďané.
66'
Na nebezpečný centr Cengize Ündera jen těsně nedoskočil Söyüncü.
66'
Turci se čím dále častěji nadechují ke střelám z dálky, ta Calhanoglova je sražena za branku.
65'
Turci drží míč ve středu hřiště a nikam nespěchají.
63'
Střídání v týmu Island: ze hřiště odchází Arnor Traustason, přichází Hördur Magnússon.

Traustasonovi poraněný sval skutečně nedovolil v zápase pokračovat.
63'
Ozan Tufan napřáhl ke střeleckému pokusu z velké dálky, jeho rána prosvištěla nad břevnem islandské branky.
62'
O další střelu se postaral Burak Yilmaz, od rohu pokutového území mířil výrazně mimo branku.
61'
Na opačné straně si střeleckou parketu před pokutovým územím našel Cengiz Ünder, jeho tečovaná střela zamířila přímo k brankáři Halldórssonovi.

Zaznamenáváme vůbec první střelecký pokus do prostoru ohraničeného třemi tyčemi na obou stranách.
60'
Bödvarsson se šikovně uvolnil u postranní čáry, potáhl míč do pokutového území a přihrál do druhé vlny nabíhajícímu Arnoru Sigurdssonovi, ten neprostřelil bránící Turky.
58'
Arnor Traustason se snaží rozběhat toto zranění, ale drží se za zadní stehenní sval.
57'
Traustasona trápí svalové potíže a není vyloučeno, že hosté budou muset podruhé nuceně střídat.
57'
Centr Calhanogla hledal před brankou Söyüncüho, ten se k hlavičce nedostal přes bránícího Árnasona.
56'
Rozhodčí Taylor udělil žlutou kartu domácímu trenérovi Senolu Günesovi.
55'
Cengize Ündera podrazil Skúlason, Islanďanům se daří kouskovat hru daleko od svého pokutového území.
54'
Centr Buraka Yilmaze z pravého křídla pohladil horní část břevna a doskákal až za protější postranní čáru.
53'
Arnor Sigurdson ve středu hřiště nedovoleně atakoval Mahmuta Takdemira, Turci se mohou přesunout na islandskou polovinu.
52'
Gylfi Sigurdsson se pokusil šikovným driblinkem uvolnit v pokutovém území Turků, mezi dvěma soky se ale ke střele nedostal a domácí pak odrazem míče od Arnóra Sigurdssona vybojovali odkop od branky.
50'
Bödvarsson byl faulován při přechodu na útočnou polovinu, hosté mohou rozehrávat míč z klidu.
48'
Islanďanům vůbec nevyšlo autové vhazování u útočného rohového praporku, pak měli co dělat, aby ubránili rychlý turecký brejk, Arnor Traustason ale výborně načasoval svůj skluz pod nohy Buraka Yilmaze, kterému čistým způsobem ukopl míč.
47'
Po rohu Cengize Ündera byla odpískána ruka Yokuslumu, rozehrávat může brankář Halldórsson.
46'
Turci už v závěru úvodní minuty druhého dějství vybojovali rohový kop.
46'
Po přestávce se pokračuje v sestavách shodných s těmi, v nichž oba týmy dohrály první poločas.
46'
V prvním poločase jsme se nedočkali žádné střely na branku, skóre tak zůstává bezbrankové. V jediné šanci celého poločasu Burak Yilmaz hlavou přestřelil.

Turci zatím vypadají, jakoby hráli na postupovou remízu, Island se snaží být živější, hosté se ale jen stěží dostávají přes kompaktní tureckou defenzivu.
45+3'
45+2'
Nastavený čas se zatím odehrává tak, jako předchozích pětačtyřicet minut, tedy ve středu hřiště.
45+1'
Rozhodčí Taylor k úvodním pětačtyřiceti minutám přidává tři nastavené.
44'
Nepovedený střelecký pokus Calhanogla z dálky, míč se dokutálel několik metrů vedle islandské branky.
42'
Bödvarsson se pokusil individuálně proniknout po pravé straně hřiště, výborně jej tělem odstavil od míče Söyüncü, objev v obraně Leicesteru.
41'
Dlouhý nákop Celika si hosté pohlídali před nabíhajícím Burakem Yilmazem, využili početní převahy proti tureckému kapitánovi.
39'
Utkání v těchto momentech nenabízí nějakou nadprůměrnou kvalitu, je to spíše boj plný nepřesností ve středu hřiště.
38'
Islanďané se pokusili o rychlejší přechod do útoku, Bödvarssonovi ale hrubě nevyšel první dotyk s míčem, který si ukopl do zámezí.
36'
Žlutou kartu dostává Arnor Traustason (Island).

Při předchozím pokusu o turecký brejk Traustason fauloval Buraka Yilmaze, rozhodčí Taylor ponechal výhodu a při nejbližším přerušení ukazuje islandskému záložníkovi žlutou kartu.
34'
Centr Gylfiho Sigurdssona Günokovi vypadl, ke štěstí tureckého brankáře ale poblíž nebyl nikdo v bílém a Turci dokonce mohli zamířit do protiútoku, ten se hostům povedlo přibrzdit.
34'
Po dlouhém autu Skúlasona se Sigthórsson sice neprotlačil k hlavičce přes Buraka Yilmaze, následovat bude další roh.
33'
Sigurdssonově centru od praporku se Turci ubránili, po odrazu míče za postranní čáru ale Island může vhazovat.
32'
Hosté vybojovali rohový kop a mohou se nastěhovat před tureckou branku.
31'
Je za námi úvodní půlhodina zápasu, zatím nadále čekáme na první střelu na branku a není tak divu, že skóre zůstává bezgólové.
30'
Na perfektní centr Celika si naběhl Burak Yilmaz, ten ale nepotvrdil roli skvělého střelce a v první výrazné šanci zápasu hlavou přestřeluje!

To byla takřka tutovka, protože Burak Yilmaz byl před brankou zcela osamcen.
28'
Centru Hakana Calhanogla se Islanďané bezpečně ubránili a už přenesli hru do středu hřiště.
28'
Bjarnason u postranní čáry fauloval Umuta Merase, následovat bude standardní situace pro Turecko.
27'
Turci mají míč pod kontrolou, rozehrávají od obranného kvarteta.
25'
Utkání už se přehouplo do druhé čtvrtiny a zatím čekáme na výraznější moment.
24'
Střídání v týmu Island: ze hřiště odchází Alfred Finnbogason, přichází Arnór Sigurdsson.
23'
Do hry se chystá Arnór Sigurdsson.
23'
Finnbogason zůstává nadále ošetřován, má poraněnou ruku a nebude schopen v zápase pokračovat.
21'
Nedobře vypadá stav Finnbogasona, ten po jednom ze soubojů zůstává ležet u postranní čáry a je v péči hostujících fyzioterapeutů.
20'
Burak Yilmaz vybojoval míč na útočné polovině jen pomocí hraní rukou, což rozhodčím neuteklo, rozehrávat mohou hosté.
18'
Na opačné straně střílel zpoza pokutového území Traustason, branku minul.
17'
Cengiz Ünder rychle pronikl do pokutového území, kde se pokusil prosadit rychlou narážečkou s Burakem Yilmazem, zpětná přihrávka ale mířila příliš daleko pro Ündera, ten už se do zakončení nedostal.
15'
Zdravotní potíže trápí Buraka Yilmaze, ten musel být krátce ošetřen, měl by ale být v pořádku.
14'
Gylfi Sigurdsson vystřelil zpoza pokutového území, otřel svoji ránu o záda Söyüncüho, angličtí rozhodčí ale teč obránce Leicesteru neviděli a Sigurdsson se tak marně dožadoval odpískání rohového kopu.
13'
Při islandském rohu je pískán faul Bjarnasonovi, rozehrávky se ujme brankář Günok.
12'
Kolbeinn Sigthórsson dokázal na útočné polovině udržet míč, ačkoliv byl proti početní přesile osamocen, Islanďané pak na levém křídle vybojovali rohový kop.
11'
Cengiz Ünder potáhl míč od rohu pokutového území k ose hřiště, pak se pokusil vystřelit, rána mu ale vůbec nesedla a míč si neproklestil cestu ani k brankáři Halldórssonovi.
9'
Následná standardní situace se neujala, Islanďanům se ale daří zatím často hrát na turecké polovině.
8'
Přeci jen domácí brzy dostávají žlutou kartu, Ozan Tufan je potrestán za skluz pod nohy Victora Pálssona, domácí fotbalista byl zcela bez šance odehrát míč.
6'
Následný nákop do pokutového území si pohlídal brankář Günok a vyrazil míč k postranní čáře.
5'
Tentokrát se píská proti domácím po Yokusluho úderu loktem do obličeje Sigthórssona, to už zavánělo žlutou kartu, Anthony Taylor ji zatím nechal v kapse.
3'
Birkir Bjarnason ve středu hřiště fauloval domácího kapitána Buraka Yilmaze, Turci už rozehráli.
2'
Úvodní desítky sekund se odehrávají ve středu hřiště, při islandském držení míče zní z hlediště znovu bouřlivý pískot.
1'
Rozehráno! V bílém hrající Islanďané se ujali zahajovacího výkopu, Turci oblékli tradiční červené dresy.
1'
Bouřlivá atmosféra, to je ještě slabé slovo ke zhodnocení toho, co se děje na istanbulském stadiónu.
Turečtí fanoušci hromadně vypískali islandskou hymnu, to není zrovna příjemný start tohoto utkání.
Angličtí rozhodčí v čele s Anthony Taylorem přivedli aktéry zápasu před zcela zaplněné ochozy istanbulské Türk Telekom Arény, čekají nás hymny.

Turecko: Günok – Celik, Demiral, Söyüncü, Meraş – Yokuşlu, Tekdemir, Tufan – Çalhanoğlu, B. Yılmaz (C), Ünder.
Náhradníci: Bolat, Çakır – K. Ayhan, Bayram, Belözoğlu, Kabak, Kaldırım, Karaca, Sangaré, Türüç, Ünal, Yazıcı.

Island: Halldórsson – Pálsson, Árnason, R. Sigurdsson, A. Skúlason – Bödvarsson, G. Sigurdsson (C), B. Bjarnason, Traustason – Sigthórsson, Finnbogason.
Náhradníci: I. Jónsson, Kristinsson – Anderson, Eyjólfsson, Fjóluson, Fridjónsson, Hermannsson, Ingason, Magnússon, Sigurdsson, Thrándarson.

Rozhodčí: Taylor – Beswick, Nunn (ENG).
Island

Na minulém mistrovství Evropy Islanďané senzačně zdolali v osmifinále Anglii a probojovali se až mezi nejlepších osm týmů, s účastí na nadcházejícím kontinentálním šampionátu to ale z jejich pohledu nevypadá vůbec dobře.

Prohráli totiž oba vzájemné zápasy s Francií, především pak před měsícem nestačili na Albánii, které na jejím trávníku podlehli 2:4 a tím utrpěli zřejmě klíčovou ztrátu, jinak si to mohli rozdat s Turky ještě o postup. Vzhledem k losu, kdy Turecko končí v Andoře, už Islanďany zřejmě nespasí ani případná dnešní výhra.
Turecko

Turci míří za nečekaným triumfem v celé skupině, když bez ohledu na další výsledky jim k tomu stačí jakékoliv výhry nad Islandem a v posledním zápase v Andoře.

V prvních třech zápasech kvalifikace Turecko neinkasovalo jedinou branku, když po výhrách 2:0 v Albánii a 4:0 nad Moldavskem dokázalo senzačně porazit v domácím prostředí i mistry světa z Francie 2:0. Narazilo až při utkání na Islandu, nicméně ani prohra 1:2 by Turky v závěrečném účtování neměla nijak trápit. Druhá bodová "ztráta" pak přišla v Paříži, kde remizovali s Francií 1:1, to je ale udrželo v čele celé skupiny.

Turecko se spoléhá zejména na Cenka Tosuna, útočníka anglického Evertonu.
Hezký večer při sledování přenosu zahajovacího utkání závěrečného programu kvalifikace ME, v Istanbulu bude pořádně živo, neboť domácí Turci si v případě jakéhokoliv bodového zisku zajistí účast na závěrečném šampionátu. Naopak Island potřebuje zvítězit, aby si ještě udržel alespoň teoretickou naději.