Kvalifikace na ME -  ONLINE PŘENOS -  Island : Lichtenštejnsko - 16. října 2023   20:45

Island
Island
22' Sigurdsson  • 44' Finnbogason (Willumsson) • 49' Sigurdsson (Traustason) • 63' Haraldsson (Thorsteinsson)
4:0
(2:0)
Lichtenštejnsko
Island
E. Ólafsson – Sampsted, Ingason (C), Pálsson, Finnsson – Willumsson (57. M. Anderson), Traustason (80. A. Gunnarsson), Sigurdsson (57. Jóhannesson) – Haraldsson, Finnbogason (57. Óskarsson), Thorsteinsson (80. A. Gudjohnsen).
Rúnarsson, Valdimarsson – Thorarinsson, Hermannsson, Sigurdsson, Magnusson, Hlynsson.
Bitigen – Sesigüzel, Tugral (všichni Turecko).
Laugardalsvöllur, Reykjavík
B. Büchel (C) – Mart. Marxer, Wieser, Traber – Meier (71. Netzer), Lüchinger (75. Beck), M. Büchel (71. Lorenz), Sele, Göppel – N. Hasler (90. Notaro), Salanović (90. Kindle).
J. Ospelt, Foser – Malin, Schlegel, Marc. Marxer, Haas, Hofer.

Dva góly v prvním a dva góly ve druhém poločase rozhodly o jasné výhře Islandu nad Lichtenštejnskem v kvalifikačním utkání o mistrovství Evropy. Vydařený comeback prožil Gylfi Sigurdsson, navrátilec do reprezentace oslavil svůj 80. start v národním dresu dvěma přesnými zásahy.
Držení míče: 63% : 37%.
Střely na branku: 9:2. Střely mimo: 4:2.
Rohy: 6:1. Ofsajdy: 5:1. Fauly: 9:8.
90+5'
90+5'
Hostující rozehrávku napadající Hákon Arnar Haraldsson přetlačil Netzera jen za cenu faulu, po kterém Abdulkadir Bitigen ukončil lichtenštejnské trápení.
90+3'
Někteří Lichtenštejnci už toho mají dost. Na konci sil je viditelně zesláblý Andrin Netzer, který už by se nejraději viděl v teplé sprše. A myslím, že není sám.
90+2'
Aut pro Island z levé straně. Vhazování se ujal Kolbeinn Finnsson, žádný dlouhý hod to nebyl.
90'
Střídání v týmu Lichtenštejnsko:
ze hřiště odchází Nicolas Hasler, přichází Fabio Notaro.
90'
ze hřiště odchází Dennis Salanović, přichází Kenny Kindle.
89'
Orri Óskarsson přistižen v ofsajdu. I když podle opakovaného záběru se asistent rozhodčího nejspíš umávl. Za stavu 4:0 to ale nic neřeší.
87'
Velice snadno teď domácí ubránili roh. Na jeho rozehrání si Dennis Salanović nedal vůbec záležet a podle toho to taky dopadlo.
86'
Úspěšné přihrávky: 385 : 145.
85'
Orri Óskarsson ve vápně přizvedl míč pro Haraldssona a jeho střelu špičkou nohy musel vychytávat Büchel! Tato střela se nicméně do statistik nepočítá, předcházel jí totiž ofsajd.
83'
Do stejného místa jako předtím Ingason teď stejnou částí těla mířil Orri Óskarsson. Islanďané potřebují svá zakončení zpřesnit.
82'
Sampstedův centr odkopl Martin Marxer na roh. Do Johannessova polovysokého centru pak Sverrir Ingason trkl hlavou mimo prostor tyčí.
81'
Střely na branku (mimo): 9:2 (2:2).
80'
Střídání v týmu Island:
ze hřiště odchází Arnor Traustason, přichází Aron Gunnarsson.
80'
ze hřiště odchází Jón Dagur Thorsteinsson, přichází Andri Gudjohnsen.
79'
Při novém útoku si Orri Óskarsson nepohlídal ofsajd. V přerušené hře uvidíme dvojnásobné střídání.
78'
Na druhé straně se činil Orri Óskarsson, ovšem jeho pokus Lars Traber na brankáře nepustil.
76'
Ojedinělou akci Lichtenštejnska zakončil Dennis Salanović střelou zpoza vápna. Elías Rafn Ólafsson si připsal rutinní zákrok na zemi.
75'
ze hřiště odchází Simon Lüchinger, přichází Niklas Beck.
73'
Simon Lüchinger neprožívá nejlepší chvíle svého života. Lichtenštejnský reprezentant leží v bolestech na zemi, a i když povolaná nosítka nakonec nepotřebuje, na jeho pokračování v zápase to nevypadá.
71'
ze hřiště odchází Livio Meier, přichází Andrin Netzer.
71'
ze hřiště odchází Marcel Büchel, přichází Jacob Lorenz.
70'
Držení míče: 60% : 40%.
69'
Zdravě naštvaný Orri Óskarsson si vypracoval palebnou pozici za šestnáctkou. Benjamin Büchel měl otevřený výhled a střelu letící doprostřed brány zneškodnil.
68'
Žlutá karta pro tým Island (Orri Óskarsson).

Za zmíněný skluz na Trabera vidí Óskarsson ŽK.
67'
Ísak Bergmann zleva poslal balon před branku a Jóhannesson Haraldsson ho z první zavěsil pod břevno! Domácí fotbalisté se však radovali předčasně! Orri Óskarsson totiž před brankou zasáhl ve skluzu Larse Trabera a namísto oslavy páté trefy je tu útočný faul.
65'
Livio Meier má nějaký zdravotní problém a v doprovodu lékařů odchází za postranní čáru.
63'
Island právě vstřelil branku!
V signalizované výhodě Thorsteinsson sklepl balon pro HÁKONA ARNARA HARALDSSONA a ten nártem ze dvou metrů přeloboval Büchela. Hosté jsou po čtvrtém gólu zralí na ručník.
61'
Islanďané byli blízko čtvrté brance! Ísak Bergmann Jóhannesson se v pokutovém území prodral kolem pasivního Marxera a z úhlu orazítkoval bližší levou tyč.
60'
Držení míče: 61% : 39%.
59'
Žlutá karta pro tým Lichtenštejnsko (Aron Sele).

Sele pyká za zdržování při vhazování.
58'
Odstupivší Sigurdsson tak hattrick nezkompletuje.
57'
ze hřiště odchází Gylfi Sigurdsson, přichází Ísak Bergmann Jóhannesson.
57'
ze hřiště odchází Alfred Finnbogason, přichází Orri Óskarsson.
57'
ze hřiště odchází Willum Willumsson, přichází Mikael Anderson.
55'
Po návratu zpátky prověřil Büchelovu pozornost Hákon Arnar Haraldsson. Jeho pokus zpoza vápna lichtenštejnský brankář hravě zkrotil.
53'
Bezprostředně po něm spáchal Arnor Traustason útočný faul, takže se Island musí z vápna vystěhovat.
52'
Roh pro Island.
51'
Žlutá karta pro tým Lichtenštejnsko (Martin Marxer).

Pravý bek fauloval Sigurdssona, na dvougólového střelce si počkal u středového kruhu.
49'
Po přestávce dělá Island třetí krok za vítězstvím! Traustason po kostrbaté akci procedil míč do vápna, GYLFI SIGURDSSON si ho nikým neobtěžovaný levou nohou zpracoval a po zvednutí hlavy ho pravačkou nechytatelně poslal na zadní levou tyč. V dnešním utkání tak oslavil druhý gól a může směle zaútočit na hattrick.
47'
Benjamin Büchel musel upalovat z branky, aby byl u nákopu dřív než Hákon Arnar Haraldsson.
46'
Přestávka se obešla bez střídání.
46'
Island potvrzuje roli favorita a po prvním dějství vede nad Lichtenštejnskem 2:0. Ve 22. minutě ze z penalty trefil Sigurdsson, ve 44. minutě pak ze hry Finnbogason. Hosté měli v nastavení jedinečnou možnost snížit, ale Wieser opakovanou penaltu ledabyle zahodil.
Držení míče: 62% : 38%.
Střely na branku: 5:1. Střely mimo: 1:2.
Rohy: 4:0. Ofsajdy: 1:1. Fauly: 4:6.
45+5'
45+5'
To jsou věci! Sandro Wieser selhal při penaltě i podruhé! Tentokrát ani netrefil branku a sám sebe proklíná.
45+3'
K nařízené penaltě se postavil Sandro Wieser, Elías Rafn Ólafsson ho vychytal, ale kdosi z dobíhajících hráčů míč dorazil do sítě! Jenže z kontaktní trefy se hosté neradovali dlouho! Dorážející fotbalista totiž vyběhl předčasně a pokutový kop se bude opakovat.
45+2'
Pozor, Alfons Sampsted zablokoval centr Marcela Büchela uvnitř vápna rukou, načež Abdulkadir Bitigen ukázal na značku pro pokutový kop!
44'
Při druhém gólu domácí těžili z vyhraného hlavičkového souboje před šestnáctkou. Do vápna přilétl oblouček, který Willumsson prodloužil hlavou dál a před brankářem osamocený ALFRED FINNBOGASON neměl problém trefit odkrytý kout brány.
42'
Vzhledem k předchozímu varování Lichtenštejnci raději uklidňují hru.
41'
Alfred Finnbogason se vyhnul ofsajdové pasti a najednou stál přímo před vyběhnuvším brankářem. V ostrém úhlu si musel vylepšit pozici a vracející se obránci ho mezitím dostali pod tlak. Proto musela přijít rychlá střela, kterou Benjamin Büchel vychytal.
39'
Zatímco byl Simon Lüchinger mimo hřiště ošetřován, šli domácí do útoku. Přihrávku za obranou převzal Jón Dagur Thorsteinsson, ale podle sudího byl v ofsajdu.
38'
Simon Lüchinger se drží za levé lýtko.
37'
Zničehonic se na zadek posadil Simon Lüchinger, rozhodčí přišel zkontrolovat jeho zdravotní stav a na hřiště povolal lékařský tým.
36'
Sverrir Ingason udržel na zádech Salanoviće, který se rozběhl za nakopnutým míčem.
35'
Střely na branku (mimo): 3:0 (1:1).
34'
Willum Willumsson patou ve středu hřiště neoslnil, volný balon sebral jeho soupeř Marcel Büchel.
33'
Marcel Büchel poslal vysoký míč k zadní tyči, kam nabíhal Maximilian Göppel. Přetažený centr ale skončil v zámezí a Elías Rafn Ólafsson už se chystá na odkop.
32'
Hru přerušili dva fauly. Nejprve Aron Sele nepřiměřeně atakoval Pálssona a potom se Alfons Sampsted pomstil na Göppelovi. Hosté rozehrají na útočné polovině.
30'
29'
Gylfi Sigurdsson poslal balon přímo do náruče brankáře a ten rozehrál rychlý brejk. Škoda pro Lichtenštejnsko, že měl jepičí život. Ale právě tudy vede cesta.
28'
Livio Meier na pravém křídle převálcoval Thorsteinssona, Islanďané mají k dispozici standardku.
27'
Island v krátkém časovém sledu zahrával dva rohy, ani po jednom už však Büchelovu bránu neohrozil.
26'
Do pokutového území vracející se Lars Traber ve skluzu zneškodnil ránu Sigurdssona z úhlu.
24'
Už se hraje. Do útoku se dostal Dennis Salanović, ale bez podpory spoluhráčů neměl šanci.
23'
Islanďané stále oslavují gól.
22'
GYLFI SIGURDSSON zvolil při pokutovém kopu sílu a se štěstím napálil míč o břevno! I když Benjamin Büchel správně určil směr, tak vysoko nemohl být ani náhodou.
21'
A turecký sudí už má jasno: PENALTA!
20'
Abdulbakir Bitigen je přivolán k monitoru.
19'
Pozor, VAR zkoumá ruku, kterou po Sigurdssonově centru uvnitř vápna zahrál Martin Marxer. Kopne si Island penaltu?
17'
Sigurdssonův centr tentokrát hosté spolehlivě odvrátili.
16'
Lars Traber nedostoupil Sigurdssona a ten protáhl Büchela křižnou střelou z hranice vápna! Po dalším důležitém zákroku lichtenštejnského brankáře uvidíme roh.
15'
Střely na branku (mimo): 1:0 (1:1).
14'
Kolem středového kruhu kombinující Island trpělivě hledá cestu vedoucí hlouběji do pole.
13'
Teprve teď se svěřenci Konrada Fünfstücka osvobodili dlouhým nákopem.
11'
Island od úvodních minut ukazuje, kdo bude určovat ráz utkání. Lichtenštejnci nemůžou ani na okamžik vydechnout.
10'
Držení míče: 67% : 33%.
9'
Další zákrok. Po rohovém kopu Sigurdssona hlavičkoval na Büchela Arnor Traustason.
8'
Lichtenštejnská obrana má plné nohy práce. Tentokrát ji na levé straně utekl Jón Dagur Thorsteinsson a po jeho střele z úhlu musel situaci zachraňovat gólman Büchel.
7'
Od úvodních minut aktivní Gylfi Sigurdsson šel na kraji vápna do kontaktu s Wieserem a po souboji hráčů s číslem 10 upadl. Islanďané chtěli penaltu, ale rozhodčí byl proti.
5'
Gylfi Sigurdsson z Islandu se na levé straně vápna uvolnil zaseknutím míče, načež v první šanci utkání trefil technickou střelou břevno!
3'
Simon Lüchinger se skácel k zemi poté, co mu na kopačku šlápl Willum Willumsson. Podle tureckého arbitra Bitigena o faul nešlo.
2'
První střela pro Lichtenštejnsko. Ve střední vzdálenosti od branky se uvolnil Nicolas Hasler, jeho rána proletěla přibližně dva metry vedle zadní levé tyče.
1'
Oficiality máme za sebou, ještě povinný los kapitánů a můžeme jít na věc.
Diváci na stadionu Laugardalsvöllur si poslechnou národní hymny. V Reykjavíku panují chladné teploty pohybující se jen několik stupňů nad bodem mrazu.
Turecký rozhodčí Abdulkadir Bitigen přivádí obě reprezentační jedenáctky na hřiště.

Island: E. Ólafsson – Sampsted, Ingason (C), Pálsson, Finnsson – Willumsson, Traustason, Sigurdsson – Haraldsson, Finnbogason, Thorsteinsson.
Náhradníci: Rúnarsson, Valdimarsson – Thorarinsson, Hermannsson, Sigurdsson, A. Gunnarsson, Magnusson, M. Anderson, Jóhannesson, Óskarsson, A. Gudjohnsen, Hlynsson.
Trenér: Åge Hareide.

Lichtenštejnsko: B. Büchel (C) – Mart. Marxer, Wieser, Traber – Meier, Lüchinger, M. Büchel, Sele, Göppel – N. Hasler, Salanović.
Náhradníci: J. Ospelt, Foser – Malin, Schlegel, Notaro, Kindle, Netzer, Marc. Marxer, Haas, Lorenz, Beck, Hofer.
Trenér: Konrad Fünfstück.

Rozhodčí: Bitigen – Sesigüzel, Tugral (všichni Turecko).
Dobrý večer, dovolte mi vás ještě jednou přivítat u sledování textové on-line reportáže u kvalifikačního utkání o mistrovství Evropy mezi Islandem a Lichtenštejnskem. Zápas v Reykjavíku začne ve 20:45 a vy jste k jeho sledování srdečně zváni.
Nominace rozhodčích

Hlavní rozhodčí: Abdulkadir Bitigen.

Čtyřicetiletý rodák z turecké Kayseri je rozhodčím FIFA teprve dva roky. Často pracuje jako asistent videorozhodčího, v dubnu 2021 byl takhle vybrán pro zápasy fotbalového turnaje na Letních olympijských hrách v Japonsku, o rok dříve na finále tureckého poháru a za sebou má třeba i zápas Kosovského Superpoháru.

Asistenti: Ceyhun Sesigüzel a Mehmet Tugral.

Island

V tabulce pátí Islanďané mají už jen teoretickou šanci na postup, tři kola před koncem kvalifikace ztrácejí na druhé Slovensko šest bodů. Klíčový souboj je čeká na Tehelném poli přesně za měsíc. Ale ani případní výhra v Bratislavě jim letenku na evropský šampionát do Německa automaticky nezajistí, k tomu by ještě potřebovali příznivý souběh dalších výsledků.

Nejlepší střelec: Aron Gunnarsson (3 góly).

Fotbalový trpaslík kráčí evropskou kvalifikací od porážky k porážce. Naposledy o víkendu nestačil na Bosnu a Hercegovinu, jíž po klasicky špatném výkonu podlehl 0:2. Pro Lichtenštejnsko to byla alarmující dvacátá prohra v řadě! V pondělním utkání se pokusí odčinit největší gólový příděl v probíhající kvalifikaci, který v březnu schytalo právě od Islandu (0:7).

Nejlepší střelec: Sandro Wolfinger (1 gól).
V Reykjavíku proběhne další kvalifikační duel na mistrovství Evropy ve fotbale. Aby Island ještě mohl promluvit do boje o postup, musí doma bezpodmínečně porazit Lichtenštejnsko. Pondělní zápas začne na stadionu Laugardalsvöllur ve 20:45.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.