Kvalifikace na ME -  ONLINE PŘENOS -  Skotsko : Kypr - 25. března 2023   15:00

Skotsko
Skotsko
21' McGinn (Robertson) • 87' McTominay (Dykes) • 90+3' McTominay (Robertson)
3:0
(1:0)
Kypr
Kypr
Skotsko
Gunn – Porteous, Hanley, Tierney – Hickey (79. Patterson), Jack (67. Christie), McGregor, Robertson (C) – McGinn, Armstrong (67. McTominay) – Adams (57. Dykes).
Clark, Kelly – L. Cooper, Jac. Brown, L. Ferguson, Hyam, Gilmour, McLean.
Strukan – Zobenica, Jakšić (CRO)
Hampden Park, Glasgow
48 195 diváků
Kypr
Demetriou – Kousoulos (46. M. Špoljarić), Gogic (79. Loizou), Roberge – Antoniou, Kyriakou (68. Charalampous), Laifis, Artymatas, N. Ioannou – Kastanos (79. Tzionis) – Pittas (68. Kakoullis).
Panagi, A. Špoljarić – Efrem, Antoniades, Christofi, M. Ioannou, Karo.

Skotsko do kvalifikace o mistrovství Evropy vstoupilo hladkou výhrou nad Kyprem. Tým už v prvním poločase nastartoval John McGinn, v závěru utkání pak dvěma trefami pečetil tři body Scott McTominay. Vysněný reprezentační debut prožil Angus Gunn, který tento moment oslavil čistým kontem.
Držení míče: 60% : 40%.
Střely na branku: 6:2. Střely mimo: 2:3.
Rohy: 8:0. Ofsajdy: 2:3. Fauly: 17:14.
90+6'
90+5'
Druhá žlutá a následně červená karta pro tým Kypr (Nicholas Ioannou).

Nicholas Ioannou se nezachoval zrovna sportovně a do sprch míří jako první.
90+3'
Skotsko právě vstřelilo branku!
Třetí hřebíček do kyperské rakve zatloukl SCOTT MCTOMINAY! Skotové po faulu u levé lajny překvapili bleskurychlou rozehrávkou, centr z křídla soupeř sice odvrátil, ale Robertson pak krátkou kolmicí nabil svému spoluhráči a ten střelou z úrovně penalty kolem nehybného Demetrioua dal výsledku radostnější podobu.
90+2'
Když nevíš co s míčem, tak vystřel. Touto fotbalovou poučkou se řídil Minas Antoniou. Ale nebylo to dobré rozhodnutí, protože balon poslal na tribunu.
89'
Andrew Robertson v honbě za třetím gólem kyperskou branku přestřelil.
87'
Uklidňující gól domácí vytěžili z úspěšného napadání rozehrávky soupeře! Balon vybojoval Ryan Christie aod koncové čáry ho odcentroval na ve vápně stojícího Dykese, jenž přiťukl hlavou. SCOTT MCTOMINAY měl první dotek stehnem na zpracování a při tom druhém nedal gólmanovi half-volejí šanci – 2:0.
86'
Podruhé v utkání měl práci Angus Gunn. Tentokrát zlikvidoval nedůraznou střelu od Kakoullise a vypadá to, že při svém reprezentačním debutu vychytá nulu.
85'
Dnešní utkání sleduje 48 195 diváků.
84'
Následoval krátký brejk, při kterém nešika Marinos Tzionis zahrál na útočné půlce rukou.
83'
Skotsko zůstalo u míče díky autu. Po něm John McGinn poslal nízký centr před branku, kam dobíhal Lyndon Dykes. Tomu scházel krok.
82'
Konstantinos Laifis na hraně vápna předvedl výborný obranný skluz, kterým odzbrojil Dykese.
80'
Ofsajd! Uvízl v něm střídající Loizos Loizou.
79'
Střídání v týmu Skotsko:
ze hřiště odchází Aaron Hickey, přichází Nathan Patterson.
79'
Zatímco Temuri Ketsbaia vyměnil dva hráče, Steve Clarke bude v tomto ohledu o něco skromnější.
79'
Střídání v týmu Kypr:
ze hřiště odchází Alex Gogic, přichází Loizos Loizou.
79'
ze hřiště odchází Grigoris Kastanos, přichází Marinos Tzionis.
77'
Skotové s blížícím se koncem mění styl hry a chodí více do těla. To právě pocítil Valentin Roberge, kterého nevybíravě srazil Ryan Christie – faul.
76'
Držení míče: 61% : 39%.
75'
Žlutá karta pro tým Skotsko (Ryan Porteous).

Taxativní karta za úmyslné podražení stojné nohy.
73'
Kieran Tierney si z jednoho ze soubojů odnesl nějakou bolístku, ale ihned pokračuje ve hře.
71'
Vzhledem k předchozímu varování Kypr uklidňuje hru a dvacet minut před koncem prohrává stále jenom o gól.
70'
Velice rušno bylo před kyperskou bránou! Dokopat do ní míč se snažila hned dvojice hráčů, ovšem Ryan Christie ani Scott McTominay neuspěli. Vlastního brankáře totiž obětavě zastoupil Valentin Roberge.
68'
ze hřiště odchází Ioannis Pittas, přichází Andronikos Kakoullis.
68'
ze hřiště odchází Chambos Kyriakou, přichází Charalambos Charalampous.
68'
Dvojnásobné střídání chystá i Temuri Ketsbaia.
67'
ze hřiště odchází Ryan Jack, přichází Ryan Christie.
67'
ze hřiště odchází Stuart Armstrong, přichází Scott McTominay.
67'
V přerušené hře bude Skotsko dvakrát střídat.
66'
Skotsko už zase hraje to, na co jsme od něj byli zvyklí v prvním poločase. Stuart Armstrong zakončil z první pod břevno a Demetris Demetriou se musel hodně natáhnout, aby míč nepustil za sebe.
65'
Možná to byla jen uspávací taktika. Domácí totiž nečekaně zrychlili hru, přihrávku na levou stranu vápna dostal Andrew Robertson a vypálil křížem. Škoda pro Skotsko, že přibližně dva metry vedle.
63'
Skotský vliv na hřišti upadá a Kypr cítí šanci.
61'
Lyndon Dykes stál po Tierneyho nahrávce sám proti třem. Nulová šance na úspěch.
60'
Držení míče: 64% : 36%.
59'
Kostakis Artymatas si poblíž laviček vyšlápl na Hanleyho. Domácí pak nakopli míč na Robertsona, který byl zahnán do kouta hřiště a z něj už se nedostal.
57'
Nucené střídání v týmu Skotsko:
ze hřiště odchází Che Adams, přichází Lyndon Dykes.
57'
Opakované záběry ukázaly, že se Che Adams před chvílí srazil v pokutovém území s Gogicem. A na první pohled běžná srážka byla natolik vážná, že skotského reprezentanta vyřazuje ze hry.
56'
Che Adams se v přerušené hře zničehonic posadil na zadek a potřebuje ošetřit.
55'
Aaron Hickey si na pravé straně udělal místo pro centr. Mířil na zadní tyč, ale tam žádný z jeho spoluhráčů neběžel. Následuje odkop.
54'
Valentin Roberge v problémech u vlastní brankové čáry. Byl napadán Adamsem, ale ze svízelné situace se nakonec vymotal.
53'
Žlutá karta pro tým Kypr (Nicholas Ioannou).

Levý křídelník stáhl Hickeyho k zemi.
51'
Dva rohy pro Skotsko v krátkém časovém sledu. Andrew Robertson vždy zahrál směrem od brány a při druhém pokusu míč poslal do země nikoho.
49'
Hru kouskují útočné fauly. Prvním se provinil Ioannis Pittas, druhým pak na opačném konci hřiště Aaron Hickey.
48'
Po přestávce sledujeme velmi vlažné tempo se spoustou nepřesných přihrávek z obou stran.
46'
Poločasové střídání v týmu Kypr:
na hřiště se nevrátí Ioannis Kousoulos, místo něj přichází Matija Špoljarić.
46'
Skotsko bylo výkonnostně lepší. Skoro dvojnásobné držení míče, častější střelba na branku a více nebezpečných příležitostí. Oproti tomu Kypr tahal za kratší konec provazu, i když pár náznaků tam měl. I proto se domácí budou muset snažit rozdíl ve skóre co nejdříve zvýšit, ještě nemají zdaleka nic vyhráno.
Držení míče: 65% : 35%.
Střely na branku: 3:1. Střely mimo: 1:2.
Rohy: 5:0. Ofsajdy: 2:1. Fauly: 6:6.
45+2'
45+2'
S nařízeným rohem si Kypr poradil. Ze všech hráčů vyskočil nejvýše Ioannis Kousoulos a zažehnal nebezpečí. Vzápětí Duje Strukan ukončil první poločas.
45+1'
Vypadalo to, že byl Che Adams uvnitř vápna podražen, ale Duje Strukan nařizuje pouze roh. Opakované záběry mu dávají za pravdu, k faulu nedošlo.
44'
Andrew Robertson měl štěstí na odražený míč a trochu překvapivě to vyzkoušel z voleje. Trefil pouze před sebou postaveného stopera Gogice.
43'
Tomu se Kypr snadno ubránil, ale ostražitý zůstává.
42'
Kypr se znovu bránil a měl namále! John McGinn obdržel přihrávku na pravou stranu vápna, odkud poslal Adamsovi balon proti noze. Che Adams vypálil z první do horní části branky a její strážce Demetriou musel vytasit reflexivní zákrok – roh.
41'
Stuart Armstrong si střihl běžecký souboj s Kousoulosem, který ho dostihl. Následoval proto obrat o 180 stupňů tak, aby skotská akce mohla pokračovat.
39'
Grant Hanley fauloval ve středu hřiště Pittase, který si dobře pokryl balon tělem.
38'
Skotsko kombinovalo poblíž šestnáctky, Armstrongův centr pak soupeř srazil na roh. Z něj Andrew Robertson nikoho v tmavě modrém dresu nenašel.
36'
Strážce kyperské branky už je v pohodě, připraven dál chytat. A v první řadě odkopnout míč po zmíněném faulu na jeho osobu.
35'
Od vlastního brankáře se Skotsko posunulo až na druhou stranu hřiště. Rozběhnutý John McGinn tam při centru ze strany lehce vrazil do Demetrioua, kterého teď čeká chvíle ošetření.
34'
Angus Gunn dobře vyhodnotil situaci, když došel pro míč až ke kraji velkého vápna. Kdyby tak neučinil, byl by tam Ioannis Pittas a s ním i riziko nebezpečí.
32'
Žlutá karta pro tým Kypr (Grigoris Kastanos).

Podhrotový útočník nechtěně podkopl Tierneyho. Od karty ho neuchránila ani okamžitá omluva.
31'
Ofsajd a v něm Andrew Robertson.
30'
Držení míče: 66% : 34%.
29'
Kypr opět v útoku a tentokrát to bylo o poznání lepší. Palebnou pozici so nějakých dvacet metrů od brány vytvořil Kostakis Artymatas, ale neměl přesnou mušku.
27'
Hosté kontrovali přihrávkou, za kterou upaloval Ioannis Pittas. Bylo by vše v pořádku, kdyby se kyperský hráč nenacházel v postavení mimo hru.
26'
Che Adams před bránou nedoskočil Hickeyho lob.
24'
S nepříznivým skóre se hosté jen tak nehodlají smířit. Chambos Kyriakou proto napřáhl ze střední vzdálenosti, ale bohužel pro Kypr mu střela nesedla.
23'
Platnost gólu ještě odsouhlasil VAR.
21'
Už je tam! Z hrany ofsajdu vybíhající Andrew Robertson dostal přímočarou přihrávku, po které odcentroval míč na zadní tyč. Jeden z obránců balon možná ještě přizvedl a osamocený JOHN MCGINN měl na malém vápně jednoduchou úlohu.
20'
Při snaze o nový zisk míče se navíc Callum McGregor provinil útočným faulem, takže gólman Demetriou rozehrával z naprostého klidu.
19'
Callum McGregor šel blíže k brance a přitom si střihl souboj jeden na jednoho, v němž neuspěl.
18'
Hra uprostřed hřiště, míč má v moci Skotsko.
17'
Hosté vystrčili růžky. Grigoris Kastanos předvedl pěknou individuální akci, na jejímž konci vystřelil. Angus Gunn na ránu zpoza vápna dobře viděl a uprostřed své branky neměl sebemenší problém zakročit.
15'
Žlutá karta pro tým Skotsko (Stuart Armstrong).

Ofenzivní záložník v souboji o míč podrazil Kastanose.
14'
Tomu už se Kypr hravě ubránil.
13'
První střela na branku v podání domácího celku. Na pravé straně vápna si udělal prostor Aaron Hickey, když se šikovně vyhnul dvěma obráncům. Pravačkou pak mířil k přední tyči a brankáři tím nadělal pořádné starosti! Demetris Demetriou musel honem k zemi, aby vyrazil míč na roh.
12'
Kypr uklidňuje hru poblíž středového kruhu.
11'
Che Adams v ofsajdu. Jenže domácí se záhy dostali zpět k míči a Stuart Armstrong ho zleva poslal před branku. Tam zakončoval John McGinn, ale protože měl míč na dlouhou nohu, tak ho nedokázal dobře trefit.
10'
Držení míče: 68% : 32%.
9'
Souboj u střídaček a balon mezi nimi. Autové vhazování provede Skotsko, jmenovitě Aaron Hickey.
8'
Třeba jako teď, kdy Kieran Tierney poslal směrem k bráně přímočarou přihrávku. Spěchal za ní Che Adams, ale Demetris Demetriou byl venku z branky včas.
7'
Zatímco Skotsko hýří sebevědomím, Kypr je poněkud zaskočený a většinu času se brání.
6'
Nařízené standardce se Skotsko hravě ubránilo a už je zase v útoku. Stuart Armstrong zrovna rozbíhal Robertsona, na něj byla přihrávka příliš dlouhá.
5'
U odvráceného centru byl první Kieran Tierney, ale ani jeho pas správného adresáta nenašel. Rychlý brejk pak zastavil Ryan Porteous faulem.
4'
Po něm se dostal k míči Andrew Robertson, rozhlédl se kolem sebe a vyprodukoval jednoduchou přihrávku. Tu hosté srazili na roh.
3'
Jeden z prvních útoků vymyslel Stuart Armstrong. Domácí fotbalista se rozběhl po levé lajně, kde proti němu vykročil Minas Antoniou a odkopl míč do autu.
2'
Od prvních vteřin je jasné, kdo bude dění na hrací ploše ovládat. Skotsko drží balon na kopačkách a soupeři ho vůbec nepůjčuje.
1'
Výkop pro Skotsko, hrající v tmavě modrých dresech. Kypr oblékl bílou sadu trikotů.
1'
Hráči na ploše, hymny doprovázeny dudami. Kapitáni obou zemí jdou na povinný los. Skotsko se postavilo Kypru sedmkrát a pokaždé vyhrálo. Zůstane jeho bilance stoprocentní i po dnešním utkání?

Skotsko: Gunn – Porteous, Hanley, Tierney – Hickey, Jack, McGregor, Robertson (C) – McGinn, Armstrong – Adams.
Náhradníci: Clark, Kelly – L. Cooper, Jac. Brown, L. Ferguson, Dykes, Hyam, Gilmour, McLean, Christie, Patterson, McTominay.
Trenér: Steve Clarke.

Kypr: Demetriou – Kousoulos, Gogic, Roberge – Antoniou, Kyriakou, Laifis, Artymatas (C), M. Ioannou – Kastanos – Pittas.
Náhradníci: Panagi, A. Špoljarić – Efrem, Antoniades, Charalampous, Christofi, N. Ioannou, Karo, Kakoullis, Loizou, M. Špoljarić, Tzionis.
Trenér: Temuri Ketsbaia.

Rozhodčí: Strukan – Zobenica, Jakšić (všichni Chorvatsko).
Rozhodčí přiletěli z Chorvatska. Hlavním bude osmatřicetiletý Duje Strukan, asistenty Bojan Zobenica a Alen Jakšić. Jako čtvrtý arbitr se představí Igor Pajac, VAR budou obsluhovat Ivan Bebek a jeho asistent Fran Jović.
Kypr ze sebe zkusí strhnout nálepku outsidera skupiny. Úplně nereálné to není, když v Lize národů dokázal uhrát stejný počet bodů jako jeho skupinový soupeř Severní Irsko a dokonce si vyšlápl na Řecko. Třeba reprezentace ostrovního státu překvapí i v Glasgow na národním stadionu Hampden Park.
Skotsko by rádo zopakovalo postup a připsalo si čtvrtou účast na ME. V konkurenci Španělska a Norska, jehož reprezentuje jeden z nejlepších fotbalistů současnosti, to ale nebude vůbec snadné. Důležitý je úspěšný vstup, což by proti Kypru neměl být problém. Ale vzpomeňme na Slováky s Lucemburskem...
Složení skupiny A:

Španělsko (obhájce bronzové medaile)
Skotsko (vyřazeno v základní skupině)
Norsko (bez účasti – vyřazeno v baráži)
Kypr (bez účasti – vyřazen v kvalifikaci)
Gruzie (bez účasti – vyřazena v kvalifikaci)

V závorkách je uvedena účast na posledním ME.
Kvalifikace na mistrovsví Evropy se v sobotu odpoledne rozjede i ve skupině A, do které byl nalosován i obhájce bronzové medaile Španělsko. Nás ovšem bude zajímat duel Skotsko – Kypr, který začne už v 15 hodin.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.