Kvalifikace na ME -  ONLINE PŘENOS -  Srbsko : Černá Hora - 17. října 2023   20:45

Srbsko
Srbsko
9' A. Mitrović (Lukić) • 74' A. Mitrović (Tadić) • 77' Tadić (A. Mitrović)
3:1
(1:1)
Černá Hora
Černá Hora
36' Jovetić  (Marušić)
Srbsko
V. Milinković-Savić – Milenković, Veljković, Pavlović – Živković (90. Babić), Gudelj (68. Maksimović), Ilić (46. S. Milinković-Savić), Mladenović (46. Kostić) – Tadić (C), Lukić (79. Samardžić) – A. Mitrović.
Petrović, B. Radunović – Radonjić, Terzić, S. Eraković, Ratkov, Đuričić.
Marciniak – Sokolnicki, Listkiewicz (POL).
Stadion Rajko Mitić, Bělehrad
Černá Hora
Mijatović – Tući (85. Raičković), Savić, Tomašević – Marušić, Janković (85. Osmajić), Kuč (85. Mugoša), Camaj (72. Jovović), A. Vukčević (31. R. Radunović) – Krstović, Jovetić (C).
D. Petković, Ličina – M. Vukčević, Kosović, Lončar, Milović, Bakič.

To je ode mne pro dnešek vše, přeji vám příjemný zbytek večera. Napočtenou někdy příště!
Svěřencům kouče Stojkoviće tak nyní stačí akorát vytěžit jeden bod z listopadového utkání s Bulharskem, aby měli definitivní jistotu. Černohorci oproti tomu budou muset doufat, že k tomu nedojde, a zároveň vyhrát oba zbývající kvalifikační duely s Litvou a Maďarskem.
Bělehrad hlásí dohráno, Srbové v balkánském derby s Černou Horou vítězí 3:1 a dělají obrovský krok směrem k zajištění si své historicky první účasti na finálovém turnaji Mistrovství Evropy! Outsider dnes sice na Stadionu Rajka Mitiće velmi dlouho vzdorovali a snažili se udržet pro ně velmi výhodnou remízu, domácí ale nakonec odhodlané soky zlomili a dvěma góly v rozmezí tří minut rozhodli o svém úspěchu.
Držení míče: 65 % : 35 %.
Střely na branku: 7:3. Střely mimo: 8:4. Rohy: 6:3. Ofsajdy: 1:0. Fauly: 17:14.
90+4'
90+3'
Závěr zápasu se kouskuje, nyní byla k vidění i menší výměna názorů. Hostující kapitán Jovetić se ale do situace vložil a zdánlivě jí rychle uklidnil.
90+2'
Marušićovo poměrně nadějně vyhlížející vhazování si domácí hravě pohlídali, Černá Hora tak z něj nebyla schopna vykřesat nějakou šanci.
90+1'
V ochozech to zašumělo. Kostić se pokusil nařízený kop zakroutit na zadní tyč, jenže jeho projektilu chyběla malá dávka přesnosti. Míč šel vedle tyče.
90'
Střídání v týmu Srbsko:
ze hřiště odchází Andrija Živković, přichází Srdjan Babić.
89'
Kartónek vzápětí vidí také Žarko Tomašević (CHO), který šel do souboje s Mitrovićem ostře.
88'
U srbské střídačky teď zřejmě došlo k nějakému nesportovnímu projevu ze strany Vladimira Jovoviće (CHO), jenž tak zbytek duelu dohraje s kartou.
87'
Závod k odraženému míči mezi Kostićem a Tomaševićem vyhrál druhý jmenovaný, kterému se podařilo balón uchránit a nechat ho zajet za hostující klec.
86'
Mugošova střela byla zblokována. Pár sekund nato to z opačné strany zkusil českým fanouškům dobře známý Jovović, jenž ale srbské zařízení minul.
85'
Střídání v týmu Černá Hora:
ze hřiště odchází Marko Tući, přichází Miloš Raičković,
ze hřiště odchází Edvin Kuč, přichází Stefan Mugoša,
ze hřiště odchází Marko Janković, přichází Milutin Osmajić.
83'
Janković byl faulován Tadićem, hosté standardkou dostávají šanci nastartovat další protiútok.
82'
Černohorci ještě nehází ručník do ringu, přes zpevněnou defenzívu Srbů se ale prokousávají stěží.
81'
Kostić táhne míč dopředu přes střed hřiště, domácí kontrolují hru a evidentně chtějí ještě jeden gól.
80'
Krstović ve snaze získat míč na soupeřově polovině poslal k zemi bránícího Pavloviće, za malou chvíli tak uvidíme odkop z dílny Vanji Milinkoviće-Saviće.
79'
ze hřiště odchází Saša Lukić, přichází Lazar Samardžić.
78'
Hosté se snaží na inkasované zásahy odpovědět, domácí je ale nepouští na svou polovinu hřiště.
77'
Srbsko právě vstřelilo branku!
Vzdorující Černá Hora kolabuje, v Bělehradu už je velmi pravděpodobně rozhodnuto! Ochozy stadionu Crvene zvezdy po souhře s Mitrovićem poslal na nohy kapitán DUŠAN TADIĆ, proti jehož zakončení Mijatović neměl šanci – 3:1!
76'
Srbsko se rázem dostalo do další obrovské šance! Mijatović teď měl obrovské štěstí, že prudká střela zkraje vápna šla do středu klece!
74'
Domácí dělají obrovský krok směrem k letenkám do Německa! Po chybě hostující obrany se do vápna protlačil Tadić, který přihrávkou vybídl ke střele nehlídaného ALEKSANDARA MITROVIĆE a ten jednoduše zakončil do obrovského odkrytého prostoru. Tohle si černohorská defenzíva zcela jistě za rámeček nedá – 2:1!
72'
ze hřiště odchází Driton Camaj, přichází Vladimir Jovović.
71'
Teď se ale jedna přeci jen našla! Kostić parádním centrem zprava připravil další hlavičku pro Mitroviće, domácí střelec pak ale balón poslal jen nad břevno! Velká škoda pro Srby!
70'
Do konce utkání zbývá něco málo přes dvacet minut, nepočítaje tedy nastavení. Srbsko je v křeči: sice důkladně kontroluje míč, ale netvoří si šance.
69'
Tadić v ideální pozici na kraji vápna hodně dlouho otálel se zakončením, až ho nakonec o míč obral protihráč. Mijatović tak znovu nemusel zakročit.
68'
ze hřiště odchází Nemanja Gudelj, přichází Nemanja Maksimović.
67'
Mijatović se za Tadićovou střelou jen ohlédl, ani tato srbská střela se do brány nevešla.
66'
Jovetić chtěl hodně dlouhou přihrávkou poslat dopředu Krstoviće, míč ale skončil až u brankáře.
65'
Gudelj si nyní zahrával s ohněm. Už před chvílí byl varován žlutou kartou, teď protihráče ve snaze získat míč omylem nohou trefil do obličeje.
64'
Tohle mělo potenciál! Tlak Srbů vyvrcholil vzdušným pasem Živkoviće Milinkoviće-Saviće, jehož hlavičku připravený Mijatović parádně vyrazil! Domácí čeká kop od praporku!
63'
Janković přímo před zraky hlavního rozhodčího podkopl Živkoviće, uvidíme další standardku z dílny Srbů.
62'
Do dráhy Živkovićova nízkého centru vložil nohu Savić, jenž balón vytěsnil za svou svatyni.
61'
Hodina hry je za námi. Domácí ubránili roh Černé Hory, vrátili se na míč a přešli do útoku.
60'
Zatímco Srbové teď dlouho bez výsledku dobývali hostující klec, Camaj na druhém konci hřiště nic neřešil a prudkou ranou donutil gólmana zakročit.
59'
Je to tak, agresivní bránění Stefana Saviće (CHO) se bez pozornosti hlavního rozhodčího neobešlo.
58'
A právě Mitrović se teď v přerušené hře před brankou postrkával se Savićem, domácí borec padl k zemi. Uvidíme, zdali z toho bude karta.
57'
Mitrović se kvůli bránícímu protihráči nedostal k pořádné hlavičce, jeden z jeho spoluhráčů pár sekund nato svému celku vybojoval další rohový kop.
56'
Domácí se prokousávají přes hodně zahuštěnou levou stranu, kde naráží na velký odpor protihráčů.
54'
Gudelj se odhodlal k přímé střele, která zaplula vysoko nad Mijatovićovu svatyni. Srbové už musí být trochu frustrovaní, černohorský brankář odkopává.
53'
Živković se blýskl hodně dlouhým hodem, který dopadl až zhruba k penaltovému puntíku. Tam byl ale v té době jen protihráč, jenž balón odvrátil.
52'
Mijatović bez váhání odkopl míč, který k němu přiskákal, do zámezí. Srbové budou vhazovat.
51'
Ani Kostićův centr se neujal. Smyčka kolem hostujícího vápna se nicméně stahuje, černohorská svatyně je pod čím dál tím intenzivnějším náporem.
50'
Domácí mají balón častěji pod kontrolou také ve druhé půli, v ofenzívě jim ale zatím něco chybí. Lukićův dlouhý míč do vápna teď skončil v Mijatovićově náručí.
49'
Polský sudí Marciniak poprvé vytáhl žlutou kartu, kterou za okatý faul ve snaze zastavit rychlý hostující protiútok obdržel Nemanja Gudelj (SRB).
48'
Živković centrem z pravé strany vyhlížel nabíhajícího Tadiće, jeden z Černohorců se ale k balónu dostal jako první a hlavou ho zahrál mimo vápno.
47'
Srbsko nyní drží míč na středu hřiště a hledá nějakou skulinu ve velmi pevné hostující obraně.
46'
Na stadionu Crvene zvezdy se rozběhl druhý poločas, do kterého domácí vstoupili s novými tvářemi na trávníku. Uvidíme, zdali jim to dodá potřebný impulz.
46'
ze hřiště odchází Filip Mladenović, přichází Filip Kostić,
ze hřiště odchází Ivan Ilić, přichází Sergej Milinković-Savić.
46'
Kdo v Bělehradě očekával jasnou záležitost, ten se trpce mýlil. Černá Hora v prvním poločase ukázala, že to s bojem o účast na Euru myslí vážně, a její duel se Srbskem je zatím vyrovnaný. Domácí sice měli na hřišti po většinu doby mírnou převahu, hosté ale jejich obranu deptají rychlými a nebezpečnými protiútoky. Inu, uvidíme, jak se utkání bude vyvíjet dál.
Držení míče: 60 % : 40 %.
Střely na branku: 2:2. Střely mimo: 2:3. Rohy: 1:2. Ofsajdy: 0:0. Fauly: 8:6.
Druhý poločas začne přibližně ve 21:54.
45+3'
45+3'
Černohorská obrana těsně před svou brankou odzbrojila vysunutého Lukiće, to už bude z první půle vše.
45+2'
Tadićův míč po následné protiakci vypadal o poznání nebezpečněji. Balón letěl přesně do míst, kde číhal Lukić, kterého si ale pohlídal bránící Marušić.
45+1'
Radunović na rohu parádně obehrál Živkoviće, pěknou akci ale následoval hodně nepovedený centr.
44'
Lukić se na kraji vápna přes dva protihráče nedostal, vidíme zrod dalšího černohorského protiútoku.
43'
Srbsko se po pár minutách v obraně snaží znovu přejít do ofenzívy, zatím ovšem bezúspěšně.
42'
Hosté získali další standardku, tentokrát na soupeřově straně. Milinković-Savić si udržel přehled o dlouhém balónu a nekompromisně ho pěstí odrazil pryč.
41'
Úvodní poločas se pomalu chýlí ke konci. V posledních minutách jsou na míči výhradně Srbové, jejichž působení na polovině hostů teď ovšem ukončil faul.
40'
Kuč se teď na sebe hodně zlobí, Pavlovićův špatný balón si totiž nedokázal zpracovat a jen ho odrazil za branku. Tím domácím nabídl další rohový kop.
39'
Černohorská obrana to Mijatovićovi udělala jednoduché, zakončující protihráč se nedokázal od soků včas odpoutat a jeho střele pak chyběl důraz.
38'
Kuč je už minimálně podruhé varován hlavním rozhodčím za faul, ani tentokrát ale kartónek nevidí. Srbsko rozehrává míč ze středového kruhu.
37'
Domácí se snaží na inkasovaný zásah rychle odpovědět, obrana Černé Hory ale má situaci pod kontrolou. Z bělehradských ochozů se line tichý pískot.
36'
Černá Hora právě vstřelila branku!
Srbská standardka gólem neskončila, následný rychlý brejk hostů ale ano! Marušíć táhl míč dopředu po pravé straně a narýsoval perfektní přihrávku za posledního obránce na STEVANA JOVETIĆE, jenž následně ranou z vápna nedal brankáři šanci. Začínáme odznova – 1:1!
34'
Camaj frustrovaně rozhazuje rukama, Gudelja ale podrazil dost jasně. Srbsko má šanci balónem do vápna po delší době znovu potrápit Mijatoviće.
33'
Savić nadýchaným míčem poslal dopředu Marušiće, na kterého se okamžitě nalepil dobíhající srbský obránce a balón vytěsnil za bránu. Roh pro Černou Horu.
32'
Camaj byl na levé straně rychle zneškodněn, následná snaha dalšího z hostů vybojovat míč zpět vede jen k odkopu z dílny Milinkoviće-Saviće.
31'
ze hřiště odchází Andrija Vukčević, přichází Risto Radunović.
29'
No, tak problémy černohorského zadáka jsou zřejmě horší, než se zdálo. Trenér Radulović bude nejspíš muset střídat, jeho svěřenec znovu sedl na pažit.
28'
Milinković-Savić si počíhal na další dlouhý černohorský centr a míč pak odevzdal své obraně.
27'
Hostující obránce má nějaký menší problém s nohou, nejspíš šlo o křeč. Pomalu se nicméně vrací do formy a zdá se, že bude moci pokračovat.
26'
Vukčević zůstal po souboji o míč ležet na trávníku, na hřiště poprvé v zápase míří zdravotníci.
25'
Jako blesk z čistého nebe ale přišla obrovská šance Srbska! Černá Hora nechala úplně otevřenou pravou stranu, odkud chtěl po zachycení pasu zaúřadovat volný Živković, jenže balón nasměroval těsně vedle zadní tyče!
24'
Mitroviće lehkým kontaktem poslal k zemi Tomašević. Z obou stran je to teď hodně taktické, ani jeden tým se pro jistotu nechce vrhat do divokých útoků.
23'
Nabíhající Marušić navzdory dotěrnému Mladenovićovi zvládl hlavou tečovat skákající míč z pravé strany, který pak Milinković-Savić hravě lapil.
22'
Balón má nyní ve své moci hostující obrana, která hledá cestu skrz domácí rozestavení.
21'
Gudelj byl na středu hřiště parádně zastaven Camajem, jenž obratem nastartoval rychlý brejk Černé Hory. Ten pak ovšem na srbské polovině vyhořel.
19'
Vidíme první záblesky aktivity ze strany hostů od Mitrovićova zásahu. Černohorci nehodlají skládat zbraně, pevná obrana Srbska je ale k ničemu nepouští.
18'
Mladenović se vyznamenal na křídle a rychle připravil o míč útočícího Marušiće. Následně nicméně balón zahrál do outu, soupeři tak získali vhazování.
17'
Chvilku to vypadalo, že Milinković-Savić po nepovedené akci soupeřů rozehraje nakrátko, ale nakonec se rozhodl míč odkopnout pryč. Srbsko jde vpřed.
16'
Po Lukićově držení je nařízena standardka pro Černou Horu z pozice hned pár desítek metrů od brány. Pár hráčů z obou táborů si ještě vyměnilo pár jistě velmi slušných slov, atmosféra začíná rychle houstnout.
15'
Publikum v Bělehradě se určitě nenudí, domácí gólem vzdorující hosty úplně zlomili. Trávník je plný hráčů v červeném, jenž se prokousávají k Mijatovićovi.
14'
Kuč na kruhu zřejmě přišlápl nohu Mitrovićovi, který se okamžitě svalil na trávník. Žlutá karta z toho nebude, Srbsko nicméně získává volný kop.
13'
Dění se nyní drží u postranní čáry, Černé Hoře se stále nedaří protihráče na delší dobu odzbrojit.
12'
Mitrović je při chuti, jeho další střela ovšem putovala jen do středu svatyně. Mijatović lehký balón hravě lapil.
11'
Domácí ovládají hru, nepouští soupeře k balónu a snaží se si co nejdříve pojistit svůj náskok.
10'
Srbsku jeden gól evidentně nestačí. Lukíć naběhl dopředu po straně a následně míč poslal na střed na Mitroviće, kterému ale zakončení tentokrát nevyšlo.
9'
Černá Hora byla sice v posledních minutách aktivnějším týmem na hřišti, jako první se dnes ale ujímají vedení domácí! Nezasloužil se o to nikdo jiný než legendární ALEKSANDAR MITROVIĆ, který se po krátké přihrávce uvolnil ve vápně a pěknou střelou na zadní tyč překonal Mijatoviće o čisté konto – 1:0!
8'
Milinković-Savić si první kop od praporku v dnešní bitvě pohlídal a bez obtíží jej vyboxoval ven ze své šestnáctky. Hosté se pak ale rychle vrátili zpět na míč.
7'
Černohorci se evidentně papírových favoritů nezalekli a chtějí jít co nejdříve do vedení. Camajův pěkný centr někdo z domácích srazil za branku, uvidíme roh.
6'
Tadić si během souboje o balón na hostující polovině počínal neomaleně a protihráče okatě podržel. Míč se po zásahu sudího vrátí do držení Černé Hory.
5'
Milenković rozehrává míč dopředu, domácí hledají cestu zpátky před Mijatovićovu svatyni.
4'
Vukcević táhl hru dopředu po pravé straně. Jeho přihrávka do šestnáctky následně střelu nepřinesla, Srbsko zvládlo akci hostů rozebrat včas.
3'
Nekonečná kombinace nakonec přinesla první šanci. Tadić centrem z kraje vápna připravil zakončení pro Mitroviće, jehož hlavička šla nad břevno.
2'
Srbsko nepouští soupeře na míč a snaží se se dostat dopředu skrz krátké přihrávky, jenže Černohorci je zatím nepouští na svou polovinu bitevního pole.
1'
Zhruba s pětiminutovým zpožděním jsme v Bělehradě konečně začali. Domácí se hned po startu stáhli na svou polovinu hřiště, odstartovali opatrně.
1'
Úvodní výkop obstarají Srbové, jdeme na věc!
Oba kluby nastupují na hrací plochu, domácí v rudých dresech a hosté v bílých. Za chvíli startujeme.
Ještě jednou vás zdravím a přeji vám příjemný úterní večer, začátek duelu se rychle blíží. Níže si v mezičase můžete prohlédnout dnešní kompletní sestavy.

Srbsko: V. Milinković-Savić – Milenković, Veljković, Pavlović – Živković, Gudelj, Ilić, Mladenović – Tadić (C), Lukić – A. Mitrović.
Náhradníci: Petrović, B. Radunović – Maksimović, Radonjić, Terzić, Kostić, Babić, S. Eraković, Ratkov, Samardžić, S. Milinković-Savić, Đuričić.
Trenér: Dragan Stojković.

Černá Hora: Mijatović – Tući, Savić, Tomašević – Marušić, Janković, Kuč, Camaj, A. Vukčević – Krstović, Jovetić (C).
Náhradníci: D. Petković, Ličina – R. Radunović, M. Vukčević, Mugoša, Jovović, Kosović, Raičković, Lončar, Osmajić, Milović, Bakič.
Trenér: Miodrag Radulović.

Rozhodčí: Marciniak – Sokolnicki, Listkiewicz (POL).
DNEŠNÍ DELEGACE

Na dodržování pravidel budou v Bělehradu dohlížet sudí z Polska. Tím hlavním bude českým fanouškům známý Szymon Marciniak, který ve své kariéře řídil mimo jiné i jedno derby pražských "S". Na stranách pak uvidíme Pawła Sokolnického a Tomasze Listkiewicze.
PRVNÍ VZÁJEMNÝ ZÁPAS

O tom, že se dnes od Srbů čeká vítězství, svědčí krom řady dalších ukazatelů také výsledek prvního vzájemného duelu dnešních soupeřů v rámci letošní kvalifikace. Jarní bitva v Podgorici totiž skončila výhrou hostů 2:0, pod kterou se dvěma zásahy podepsal útočník Juventusu Dušan Vlahović.

24. 3. 2023: Černá Hora – Srbsko 0:2 (0:0)

Branky: 78. Vlahović (Mladenović), 90+6. Vlahović (Lukić).

Žluté karty: 26. Krstović (CHO) – 59. Živković (SRB), 87. Mladenović (SRB).

Držení míče: 38 % : 62 %.
Střely na branku: 2:2. Střely mimo: 6:4. Rohy: 4:1. Ofsajdy: 3:0. Fauly: 16:13.

Černá Hora: Mijatović – Vujačić, Savić, Tomašević (41. Šipčić) – Vešović, Savićević (70. Jovović), Šćekić (76. Lončar), Hakšabanović (76. Camaj), Marušić – Jovetić (70. Osmajić), Krstović.
Hlavní trenér: Miodrag Radulović.

Srbsko: V. Milinković-Savić – Milenković, Gudelj, Pavlović – Đuričić (46. Vlahović), Ilić (46. Živković), Grujić (81. Lukić), Mladenović – Tadić (89. Eraković), S. Milinković-Savić – Mitrović (85. Račić).
Hlavní trenér: Dragan Stojković.
ČERNÁ HORA (3. místo)
5 Z, 2–2–1, 5:5, 8 bodů

Černá Hora bude na stadionu Crvene zvezdy platit za outsidera, jehož potenciální vítězství by nicméně pořádně zamíchalo kartami. Svěřenci trenéra Raduloviće by se totiž najednou posunuli na druhé místo, přičemž oproti Srbům mají ještě jedno utkání k dobru.

Naději na postup na finálový turnaj hostům dodala zářijová výhra nad posledním Bulharskem, které se z Podgorice vracelo s prázdnou po gólu Stevana Jovetiće z šesté minuty nastavení. Konečné skóre znělo 2:1, autorem první trefy vítězů byl Stefan Savić.
SRBSKO (2. místo)
6 Z, 3–1–2, 10:6 (+4), 10 bodů

Srbští fanoušci museli v sobotu kousat hořké zklamání. Do přímého souboje o první místo ve své skupině sice vstupovali jako favorité, ale nakonec v zaplněné Puskás Aréně podlehli domácím Maďarům 1:2. Pod jejich jediný zásah se tehdy podepsal Strahinja Pavlovič.

Tým kouče Strojkoviće tak přišel o důležité tři body a zároveň o šanci si už dnes zajistit postup na Mistrovství Evropy. Pokud se jim podaří uspět proti Černé Hoře, budou k němu mít už opravdu blízko, ale na definitivní potvrzení si budou muset počkat až do listopadu.
Příjemné úterý u sledování kvalifikace na Mistrovství Evropy! V Bělehradě bude dnes večer k vidění důležitý duel skupiny G mezi Srbskem a Černou Horou.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.