Liga mistrů - 6. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Šachtar : Lipsko - 2. listopadu 2022   18:45

Šachtar
Šachtar
0:4
(0:1)
Lipsko
10' Nkunku  (Werner) • 50' And. Silva  (Simakan) • 62' Szoboszlai  (Nkunku) • 68' Bondar (vl.) (Olmo)
Šachtar
Trubin – Konoplja (59. L. Taylor), Bondar, Matvijenko, Mychajličenko – Sudakov (59. Djurasek), Stěpaněnko (C) – Petrjak, Bondarenko (81. Kryskiv), Mudryk (74. Totovyckyj) – Traoré (59. Sikan).
Pjatov, Ševčenko – Kozik, Kryvcov, Kulakov, Očeretko, Topalov.
Oliver – Burt, Bennett (vš. Anglie)
Městský stadión Legie Varšava, Varšava (Pol.)
26 045 diváků
Lipsko
Blaswich – Simakan (67. Henrichs), Orbán (C), Gvardiol, Raum (67. Halstenberg) – Schlager (74. Diallo), Kampl – Szoboszlai (67. Olmo), Nkunku, Werner (19. Forsberg) – And. Silva.
Nickisch, Schlieck – Haidara, Novoa.

Držení míče: 51 % : 49 %.
Střely na branku: 1:7. Střely mimo: 3:5. Rohy: 2:3. Ofsajdy: 2:3. Fauly: 15:10.
Michael Oliver k druhému poločasu nenastavil vůbec nic a ukončil zápas, v němž Lipsko hladce zvítězilo ve Varšavě nad Šachtarem Doněck 4:0, čímž si zajišťuje účast v osmifinále Ligy mistrů, na Šachtar čeká Evropská liga.

Hosté měli převahu od začátku do konce a vítězí zcela zaslouženě, branky postupně stříleli Christopher Nkunku, André Silva, Dominik Szoboszlai a po střele Daniho Olma si tečí připsal vlastní gól Valerij Bondar.
90'
90'
Petrjakův dobrý centr doputoval k volnému Totovyckému, ten ale netrefil míč po odskoku dobře a nasměroval jej vysoko nad branku.
89'
Danylo Sikan si snad zasedl na Gvardiola, teď jej podrazil a už dostává žlutou kartu.
89'
Danylo Sikan si počínal příliš důrazně při snaze obrat o míč Gvardiola u pokutového území Lipska a chorvatského zadáka fauloval.
87'
Už je to zmar v domácích řadách, Mychajličenkovi teď odskočil míč za postranní čáru a balónu se znovu zmocní Lipsko.
86'
Na přetažený centr Henrichse nedoskočil dobře bráněný André Silva.
84'
Diallo si našel střeleckou pozici za pokutovým územím, mířil ale velmi nepřesně.
82'
Po rohovém kopu se k hlavičce sice dostal Valerij Bondar, mířil ale jen do připraveného Janise Blaswicha.
81'
Střídání v týmu FK Šachtar Doněck:
ze hřiště odchází Arťom Bondarenko, přichází Dmytro Kryskiv.
81'
Petrjak připravil střeleckou pozici pro Sikana, jeho rána je sražena na rohový kop.
80'
Po střetu s Mychajličenkem znovu skončil na trávníku Dani Olmo, už se ale zvedl zpět na nohy.
79'
Olmův přetažený centr našel volného Halstenberga, tomu ale nevyšla střela z voleje, která mířila výrazně vedle branky.
78'
Z rohu hosté nijak nezahrozili, brzy však bude následovat další.
78'
Benjamin Henrichs průnikem po pravé straně hřiště vybojoval rohový kop.
77'
Nkunku pak pálil přímo na branku, tu ale těsně minul.
76'
Mychajličenko podkopl Daniho Olma v blízkosti rohu pokutového území, tady visela ve vzduchu druhá žlutá karta pro domácího zadáka, Michael Oliver se nad ním ale slitoval.
74'
ze hřiště odchází Michajlo Mudryk, přichází Andrij Totovyckyj.
74'
Střídání v týmu RB Lipsko:
ze hřiště odchází Xaver Schlager, přichází Abdou Diallo.
73'
Michajlo Mudryk se až nyní dostal ke své první střele v zápase, individuální akci zakončil povedenou ránou, která mířila jen těsně nad břevno.
72'
Neúspěšná souhra Andrého Silvy s Olmem, v držení míče je Šachtar.
70'
Xaver Schlager vybojoval míč na útočné polovině jen pomocí faulu, rozehrávky se ujme Vitalij Trubin.
68'
Lipsko právě vstřelilo branku! Neuvěřitelné! Dani Olmo přišel na trávník, převzal míč od Kampla, jenž s Forsbergem rozehrál volný kop nakrátko, Olmo jej potáhl do pokutového území a přesnou střelou o vzdálenější tyč se okamžitě zapisuje do střelecké listiny!

Dani Olmo nakonec nebude usilovat o nějaké rekordy v nejrychleji vstřelené brance po příchodu na trávník, neboť branka je zpětně uznána jako vlastní VALERIJI BONDAROVI.
67'
ze hřiště odchází Dominik Szoboszlai, přichází Dani Olmo.
67'
ze hřiště odchází David Raum, přichází Marcel Halstenberg.
67'
ze hřiště odchází Mohamed Simakan, přichází Benjamin Henrichs.
66'
Lucas Taylor se nedostal k míči přes Davida Rauma, toho fauloval jen za cenu žluté karty.
65'
Další změnu chystá hostující trenér Marco Rose, pokyny u lavičky dostává Marcel Halstenberg.
63'
O osudu skupiny F se tak zdá být naprosto jasno, Real Madrid totiž v souběžně hraném zápase s Celticem vede už 4:0 a skupinu tak vyhraje, Lipsko téměř s jistotou skončí druhé, Šachtar ze třetího místa půjde do Evropské ligy a pro Celtic letošní evropské poháry skončí, což koneckonců byla jediná jistá věc před dnešními zápasy.
62'
Lipsko právě vstřelilo branku! Lipsku vyšla rychlá akce do otevřenější obrany, Nkunku vysunul do úniku DOMINIKA SZOBOSZLAIE, ten udělal kličku brankáři Trubinovi a snadno zakončil do prázdné branky!
59'
ze hřiště odchází Georgij Sudakov, přichází Neven Djurasek.
59'
ze hřiště odchází Juchym Konoplja, přichází Lucas Taylor.
59'
ze hřiště odchází Lassina Traoré, přichází Danylo Sikan.
58'
Šachtar zahrával standardní situaci, Mudrykův centr se ale neujal, další nákop do pokutového území stáhl ze vzduchu Blaswich.
56'
Předchozí situace se ještě prověřovala u videa, Traorého ofsajd už ale byl potvrzen.
55'
Z následného rohového kopu se Lipsko neprosadilo, ba naopak se do brejku dral Lassina Traoré, před brankou nebyl puštěn do zakončení na hraně faulu a penalty, to už však vyletěl nad hlavu praporek pomezního rozhodčího Burta na znamení ofsajdu.
54'
Emil Forsberg si po výborné patičce Nkunka našel palebnou pozici v pokutovém území a jeho dobře mířenou ránu pod břevno stačil Trubin vytáhnout nad břevno!
52'
Mychajličenkův centr doletěl přímo do rukavic brankáře Blaswiche.
50'
Lipsko právě vstřelilo branku! Lipsko navyšuje své vedení! Mohamed Simakan si naběhl na dlouhý pas do pokutového území, hlavou nasměroval míč vysokým obloukem ke vzdálenější tyči, kde se prosadil ANDRÉ SILVA!
48'
Šachtar pak zahrával vůbec první rohový kop zápasu, z něj domácí nijak nezahrozili.
47'
Mychajličenko pronikl po levém křídle, pak centroval před branku, k míči se ale neprotlačil Ivan Petrjak.
46'
O přestávce se žádné změny neudály, tou dosud jedinou tak zůstává nahrazení zraněného Wernera Emilem Forsbergem.
46'
Lipsko mělo v prvním poločase trvalou převahu, kterou využilo k vedoucí brance Christophera Nkunkua už v desáté minutě. Šachtar se fotbalově probudil až v poslední desetiminutovce, zatím ale domácí stále jen jednou slabě vystřelili a čekají na svoji první příležitost.
45+1'
45+1'
Rozhodčí Oliver k úvodním pětačtyřiceti minutám přidává jednu nastavenou.
45'
Michajlo Mudryk se po dalším Petrjakově centru tlačil do zakončení, v nadějné situaci se mu ale vystřelit nepovedlo.
43'
Traoré z pravého křídla pronikl do pokutového území, pak přihrál Petrjakovi, jeho centr mířil do prostoru, kde nebyl nikdo v oranžovém.
42'
Bondarenko ostrým skluzem sejmul Orbána, ten už se zvedá zpět na nohy.
41'
Po nákopu Mychajličenka brankář Blaswich nejistě vyběhl daleko z branky, Mudrykovi se ale nepovedlo potrestat toto zaváhání, pak už se Lipsko dostalo k míči.
40'
Traoré byl znovu faulován, tentokrát ale byl zároveň přistižen v ofsajdu, rozehrávat tak může Lipsko.
39'
Joško Gvardiol si podle rozhodčího Olivera pomohl nedovoleně v souboji s Traorém, domácí rozehrávají u středové čáry.
38'
Za drobného pískotu netrpělivého publika si Lipsko znovu přihrává ve středu hřiště, dopředu se teď moc nežene.
36'
Sudakov ve středu hřiště rozjel rychlý protiútok, jenž skončil nepřesným centrem Mudryka.
35'
Šachtar se pokusil napadat rozehrávku Lipska ve více hráčích, Schlager ale odehrál míč do bezpečného prostoru k Raumovi u postranní čáry.
34'
Dominik Szoboszlai se ujal šťastně odraženého míče a navedl si jej k pokutovému území, pak pálil příliš vysoko. Až pátá střela Lipska tak mířila mimo branku.
33'
Nkunku si naběhl na šikovný oblouček Schlagera na levou stranu pokutového území, z voleje pak chtěl vrátit míč před branku, mířil ale jen k domácím zadákům.
31'
Až po půlhodině se domácí dostali ke svému vůbec prvnímu střeleckému pokusu, Petrjak z dálky mířil nepřesně.
29'
Emil Forsberg potáhl míč po ose hřiště, pak pravačkou pálil po zemi sice prudce, ovšem nepříliš umístěně a brankář Trubin tak se zákrokem neměl vážnější potíže.
27'
Znovu se hraje pod taktovkou bundesligového týmu, ten si přihrává v okolí středové čáry.
25'
Centr Szoboszlaie odehrál do bezpečí Lassina Traoré.
24'
Bohdan Mychajličenko nepříjemně atakoval rozběhnutého Simakana a prohlíží si žlutou kartu.
24'
Z další domácí ztráty míče teď nedokázal Nkunku vytěžit průnik do pokutového území, míč si špatně zpracoval a přišel o něj.
23'
Lipsko dnes mohlo hrát o první místo ve skupině, to v případě pokud by uhrálo více bodů než Real Madrid, ten však v domácím prostředí vede nad Celticem už 2:0 díky dvěma úspěšným penaltám a boj o první místo se i přes vedení Lipska zdá být brzy rozuzlen.
22'
Na Konopljův dlouhý nákop si za obranu Lipska nabíhal Traoré, do zakončení jej nepustil Orbán, navíc byl domácímu útočníkovi máván ofsajd.
20'
Vypadá to, že s příchodem Forsberga bude Lipsko hrát v klasickém rozestavení 4-4-2.
19'
ze hřiště odchází Timo Werner, přichází Emil Forsberg.
18'
Šachtaru se po zisku míče nepovedlo rozjet brejk, na ně je specialista Michajlo Mudryk, přihrávka Stěpaněnka mu ale mířila za paty.
17'
Emil Forsberg už si na lavičce utahuje kopačky a bude to právě švédský fotbalista, kdo nahradí Tima Wernera.
16'
Zdravotní potíže Wernera jsou následkem nepříjemného skluzu Tarase Stěpaněnka.
15'
Obrovská nepříjemnost pro Lipsko, Timo Werner se posadil na trávník a trápí jej výrazné zdravotní potíže. Nahradit by jej mohli nejspíše Dani Olmo nebo Emil Forsberg.
14'
Centr Davida Rauma ze standardní situace byl velmi kvalitní, naskakující Gvardiol na něj ale těsně nedosáhl.
13'
Domácí kapitán Stěpaněnko nepříjemným skluzem zasáhl Tima Wernera a může být rád, že se vyhnul žluté kartě.
12'
Další útočné snažení Lipska zastavil ofsajd, v němž se objevil nabíhající krajní obránce David Raum.
10'
Lipsko právě vstřelilo branku! Důležitý moment na úvod zápasu, Lipsko se ujímá vedení! Hosté získali míč na útočné polovině, Nkunku jej potáhl k pokutovému území, připravil další obrovskou možnost pro Tima Wernera, jenž znovu nevyzrál na Trubina, CHRISTOPHER NKUNKU ale dorazil míč do sítě!
8'
První šance Lipska! Nkunku si naběhl do pokutového území na dlouhý pas z hloubi pole, zpracoval si míč a přihrál patičkou do běhu Timu Wernerovi, jeho přízemní ránu dokázal Trubin vykopnout!
7'
Hosté si přihrávají ve středu hřiště a hledají cestu před branku Šachtaru.
5'
Petrjakovi se nepovedla přihrávka z pravého křídla před branku, měl dost prostor na přesný pas, přihrával ale zcela mimo dosah nabíhajících spoluhráčů.
4'
Lipsko se pokusilo o první kombinační akci, Kampl obloučkem vysunul do pokutového území Nkunkua, ten se ale u brankové čáry dostal pod tlak a bude se jen kopat od branky Vitalije Trubina.
2'
Neúspěšný průnik Konopljy k pokutovému území, odraženého míče se ale zase ujali domácí, kteří jsou zatím aktivnější.
1'
Úvodního výkopu se ujal Šachtar a je rozehráno!
1'
Šachtar se představí v tradiční oranžové barvě, Lipsko obléklo bílé dresy.
Trojice anglických rozhodčích v čele s Michaelem Oliverem přivádí fotbalisty na trávník varšavského stadiónu, utkání bude brzy zahájeno.

FK Šachtar Doněck: Trubin – Konoplja, Bondar, Matvijenko, Mychajličenko – Sudakov, Stěpaněnko (C) – Petrjak, Bondarenko, Mudryk – Traoré.
Náhradníci: Pjatov, Ševčenko – Djurasek, Kozik, Kryvcov, Kryskiv, Kulakov, L. Taylor, Očeretko, Totovyckyj, Topalov, Sikan.
Trenér: Igor Jovičević

RB Lipsko: Blaswich – Simakan, Orbán (C), Gvardiol, Raum – Schlager, Kampl – Szoboszlai, Nkunku, Werner – And. Silva.
Náhradníci: Nickisch, Schlieck – Diallo, Forsberg, Haidara, Halstenberg, Henrichs, Novoa, Olmo.
Trenér: Marco Rose

Rozhodčí: Oliver – Burt, Bennett (vš. Anglie).
RB Lipsko

Sezóna Lipska by se dala rozdělit na dvě části, tristní první a výbornou druhou. Je tomu tak i v Lize mistrů, kde Lipsko v prvních dvou kolech neuhrálo ani bod, když ke zmíněnému domácímu propadáku se Šachtarem přidalo prohru 0:2 na Realu Madrid, která ostudou nebyla, ovšem rozhodně nepřispěla k dobré výchozí pozici do dalších bojů. Do ní se Lipsko dostalo až po následných třech výhrách v řadě, kdy nejdříve dvakrát zdolalo poslední Celtic, naposledy ve skvělé bitvě přemohlo i Real Madrid, který zdolalo 3:2.

První zápas se Šachtarem v kombinaci s bídným vstupem do bundesligy stál místo trenéra Tedesca, jeho nástupci Marcu Rosemu se ale daří skutečně výborně. Od prohry v Mönchengladbachu 17. září Lipsko drží devítizápasovou sérii soutěžních zápasů bez porážky, v bundeslize z posledních pěti kol uhrálo bilanci 3-2-0 a z druhé poloviny tabulky už se vyšplhalo na šestou příčku se ztrátou tří bodů na čtvrtý Dortmund, tedy pozice zajišťující účast v příštím ročníku Ligy mistrů, což je jasný cíl pro Lipsko v této sezóně.
FK Šachtar Doněck

Šachtar rozehrál skupinu zmíněnou výhrou 4:1 v Lipsku, od té doby ale na další vítězství čeká marně. Kromě prohry 1:2 na Realu Madrid odehrál všechny tři další zápasy shodně 1:1, dvakrát se Celticem, jednou to byla odveta s Realem Madrid, kdy Šachtar ztratil vedení v samém závěru. V posledním zápase na Celticu.

Tam ukrajinský celek mohl litovat obrovského selhání Sikana, jenž nedokázal trefit naprosto prázdnou branku, ovšem by aby měl lepší pozici před dnešní bitvou, potřeboval by to zkombinovat s udržením vedení na Realu. Takhle Šachtar může být ještě rád, že v nastaveném čase na Celticu přežil tyč domácích a tím vůbec zůstal ve hře o postup.

Ukrajinská liga se stále hraje v nestandardním režimu bez diváků, Šachtar má za sebou osm zápasů s bilancí 6-2-0 a je v tabulce o pět bodů za vedoucím Dniprem, které ale má o jeden odehraný zápas více. Historický rival Šachtaru Dynamo Kyjev je až osmé, oba týmy ale před sezónou přišly o většinu svých cizinců.
Hezký podvečer při sledování atraktivního přenosu přímého souboje o postup do jarní fáze Ligy mistrů, ve Varšavě se Šachtar Doněck utká s Lipskem, které bylo před začátkem skupiny výrazným favoritem na postup, po prvním kole a domácí prohře 1:4 se Šachtarem se role otočily, do dnešního zápasu ale zase vstupuje vpředu Lipsko, které před ukrajinským celkem vede o tři body a dnes mu stačí k postupu remíza.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:45.