Nizozemsko - Dánsko | ONLINE | 9.6.2012 18:00 | Mistrovství Evropy ve fotbale 2012 | ŽIVĚ | iSport.cz
Přenos se aktualizuje automaticky

To je pro tuto chvíli vše, nenechte si utéct druhý zápas skupiny B mezi Německem a Portugalskem, který za malou chvíli začne. Já vám přeji pěkný zbytek fotbalového večera a na počtenou.
Pokud bych měl zvolit hráče utkání, byl by to určitě střelec jediného gólu Krohn-Dehli. Utkání se mu velice vydařilo a Holanďanům dělal velké problémy.
STATISTIKY - Holanďany mohou těšit pouze statistiky, pochybuji však, že by je to uchlácholilo. V držení míče měli Nizozemci navrch - 53%. Na střely zvítězili 28:8. Na pokusy, které mířily mezi tři tyče, to však bylo 8:8. Nizozemci obdrželi jednu žlutou kartu, Dánové dvě. Na rohy pak Oranjes "zvítězili" 11:4. Ale co je hlavní, na góly vyhráli Dánové.
Třetí zápas na EURU nabídl první větší překvapení. Dáni vyhrávají úvodní zápas skupiny B nad Holandskem 1:0 brankou z první půle a jejich šance na postup ze skupiny smrti výrazně vzrostly. Nizozemci měli šance, ovšem ani jednu nedokázali proměnit. V závěru to pak už byla spíše křeč. Každopádně skupina B dostala po tomto klání zajímavou zápletku.
Konec zápasu.
90+3
Kuijtův centr do vápna zblokovaný, tohle už Holanďanům nevyjde.
90+2
Tak ruka to byla a penalta se kopat měla, ale čas už vrátit nelze a Holanďanům stěžování bod nepřinese.
90+1
Heitinga si nasakoval na rohový kop, ale nezakončil hlavou v těžké pozici dobře.
90+1
Ještě tři minuty navíc budou mít Holanďané k tomu, aby vyrovnali.
90
Zatím jsem neviděl opakovaný zákrok, ale je možné, že se bude o předchozím okamžiku po zápase hodně mluvit.
89
Huntelaar operoval s míčem ve vápně a chtěl zakončit, či přihrát. Kolem něj se však prohnal dánský hráč a nejspíše zahrál rukou. Rozhodčí však nechává hru pokračovat a musí se bránit nálet nizozemského ostrostřelce.
88
Bendtner si zabíhal za obranu, ale Stekelenburg celou situaci přečetl a došel si pro míč.
87
Pro holandské fanoušky to bude jistě velké zklamání, pokud Oranjes prohrají. Ve skupině B může být každá ztráta fatální.
86
Dánové zatím dokáží držet Holanďany na uzdě, a zabraňovat tak jejich závěrečnému tlaku, který tak nepřichází a nepřichází.
85
Poslední trumf Holanďanů. Na hřiště přichází dříč Dirk Kuijt nedávno přestoupivší do Fenerbachce Istanbul a ze hry odchází obránce Ajaxu Gregory van der Wiel.
84
Dánové podruhé střídají. Ze hry mizí Dennis Rommedahl a na hřiště vstoupí Tobias Mikkelsen.
83
Van Bommelova standardka se také minula účinkem, začíná to být velké oranžové trápení.
81
Kvist zahrál rukou a to znamená jediné žlutou kartu, ve vápně by to samozřejmě mělo daleko horší následky.
80
Zatím to nevypadá, že by Holanďané chtěli nějak extra vyrovnat. Očekávaný tlak nikde a do konce základní hrací doby deset minut.
79
Robben střílel opět ze své klasické pozice, ale dnes mu pšenka nekvete. Znovu pálil mimo tři tyče.
78
Druhou žlutou kartu dnes vytahuje rozhodčí a tentokrát ji ukazuje dánskému Simonu Poulsenovi.
77
Nizozemský rohový kop vyrovnání neznamenal, ale jak už jsem jednou říkal, Dánové jsou při bránění standardek silní.
76
Dánská standardka k úspěchu nevedla. Dvougólové vedení by se samozřejmě Dánům náramně hodilo.
75
Čas rychle ubíhá a předchozí neproměněná šance by mohla ještě Holanďany pořádně mrzet. Jisté však je, že to určitě nebyla poslední možnost.
74
Velká šance pro Huntelaara krátce po jeho střídání, když ho našla přihrávka od Sneijdera. Proti němu však dobře vyběhl brankář Andersen a nizozemský útočník ho trefil. Pak sice mohli Holanďané dorážet, ale to už přišel faul právě na Andersena.
74
Střídají i Dánové. Ze hřiště odchází Eriksen a nahrazuje ho Schöne.
71
Nyní přichází čas pro nejlepšího střelce letošní sezóny Bundesligy. Druhým střídajícím je totiž Huntelaar, který nahradí Afellaye.
71
Avizované střídání. Do hry jde nejprve Rafael van der Vaart, který nahrazuje defenzivního záložníka Nigela de Jonga. Tedy jednoznačné posílení ofenzivy.
70
To Krohn-Dehli si zápas užívá, vstřelil gól a teď vyslal nebezpečnou střelu na Stekelenburga. Ten musel vytáhnout proti přízemnímu pokusu k levé tyči zákrok.
70
Afellay se sice s míčem dostal do vápna, ale tam byla pro šikovného ofenzivního hráče konečná.
69
Bendtner si zápas na hrotu útoku asi moc neužívá, ale asi ani nečekal, že by Dánové nějako ofenzivně Nizozemce válcovali a on se dostával k míči co nejčastěji.
69
Dánský rohový kop, který ve vápně pohlídal a míč odvrátil Vlaar.
68
U postranní čáry už stepuje duo Huntelaar, van der Vart. Bude se střídat.
67
Co by to byl za zápas, kdyby van Bommel nedostal žlutou kartu. Dnes je to první udělená karta. Radost z ní defenzivní záložník však rozhodně nemá.
66
Dánové stále plní plán a drží nadějné vedení. Ani je to v posledních chvílích nestojí moc velkou námahu. Nizozemci stojí a Dánové je napodobují, o ni však mohou, protože vedou.
65
Dánský pas z pravé strany do oranžového moře před bránou nemohl mít šanci na úspěch.
64
Robben v šanci. Ovšem na jeho osobu se ocitl v netradiční situaci. Naběhl si na centr do vápna a hlavičkoval vedle levé tyče. Ani Robben není nějaký skvostný hlavičkář. Být tam van Persie, nebo Huntelaar, vypadalo by to určitě jinak.
63
Zdá se mi, že Nizozemci ztrácejí elán. Už nejsou vidět náběhy a hra v pohybu, je to takové statické.
62
...dobrý Sneijderův centr, ovšem mířil na Vlaara, který byl v ofsajdu.
62
Další nizozemská standardka...
61
Dánové poměrně lacino přišli o míč, podařilo se jim však hru přerušit a opět se zformovat do uceleného bloku.
60
Nizozemský rohový kop zahrávaný Sneijderem končí neochvějně v rukavicích brankáře Andersena.
60
Nizozemci už by potřebovali oživit a posílit útok, střídání se však stále nechystá. Bert van Marwijk všem hráčům na hřišti zatím věří.
59
...Sneijder to zkusil přímo, ale trefil pouze vyskakující dánskou zeď. Honba Holanďanů za vyrovnáním tak pokračuje.
58
Sneijder nebyl v ideální pozici, v bílém obležení však dokázal vykouzlit faul na svoji osobu...
57
Jacobsenův centr z pravé strany proletěl nizozemským vápnem bez povšimnutí, nikdo se k zakončení nedostal.
57
Nebylo z toho nic a Dánové se bez většího úsilí dokázali dostat k míči.
56
Po menší dánské ofenzivní anabázi opět na útočném špacíru Nizozemci, uvidíme, co z toho tentokrát bude.
55
Ani roh Dánům druhou branku nepřinesl, dále tak budou bránit těsné jednobrankové vedení.
54
Simon Poulsen předvedl dobrou individuální akci po levé straně a následně zpětně přihrával před bránu, tam se však nenašel nikdo, kdo by zakončoval a celou situaci pohlídal vracející se Afellay.
54
Krohn-Dehli zatím svým umem dělá Nizozemcům největší problémy, teď si opět počínal před vápnem dobře, ale nemohl střílet a přihrávat nebylo komu.
53
Dva rohy krátce za sebou nyní rozehrávali Oranjes a přitom druhém se k hlavičce dostal Heitinga, důraznou hlavičkou poslal míč metr nad bránu.
52
Se zajímavými možnostmi se roztrhl pytel. Nyní pálil zpoza vápna Ibrahim Afellay a jeho střela po zemi jen těsně minula levou tyč.
51
Roh byl zahrán nakrátko, což se neukázalo pro Holanďany jako správná varianta.
51
Van Bommel napřáhl a zvětší vzdálenosti donutil Andersena k zákroku, když míč mířil k levé tyči...
50
Další zajímavá možnost pro van Persieho, tentokrát už to nebyla tak dobrá pozice a útočník Arsenalu střílel ve skluzu.
50
Robin van Persie v šanci. Dostal se k míči ve vápně na levé straně, ale stala se mu neobvyklá věc. Míč promáchl.
49
Bendtner teď překvapivě až ve středu hřiště, kam si došel pro míč. Jako hrotový útočník se dnes k míči Bendtner moc nedostává, ale snaží se, co to jde.
48
...rohový kop našel van Persieho, ten se však prosadit nedokázal.
48
Robben a jeho klasická akce. Míč si posunul levačkou do středu hřiště a pálil na bránu, střela byla tečována...
47
Nizozemci se od úvodu druhé půle snaží tlačit před bránu. Dánové nyní museli řešit ošemetnou situaci ve vápně, kde operovalo trio Sneijder, van Persie a Afellay.
46
Žádné změny o přestávce neproběhly. Na hřišti tedy máme stejné jedenáctky jako v první půli. Huntelaar tedy zatím stále pouze na lavičce, ale jeho chvíle určitě přijde.
46
Začal druhý poločas.
NEJVÍCE METRŮ naběhal v první půli z Dánů Christian Eriksen - 6169. Z holandských hráčů je na tom nejlépe v této statistice Nigel de Jong, který naběhal 5591 metrů.
STATISTIKY - Držení míče bylo v první půli na straně Nizozemska - 56%. I střelecky byly Tulipány aktivnější, celkem vyslaly na bránu 13 střel oproti pěti dánským. Ovšem všech pět dánských pokusů šlo přímo na bránu, u Nizozemců jen tři. Nizozemci zahrávali tři rohové kopy, Dánové jeden. Slovinský rozhodčí zatím karty vytahovat nemusel.
Po první půli tu máme do jisté míry překvapivý výsledek. Dáni totiž vedou díky brance Krohna-Dehliho 1:0. Nizozemci byli hlavně do vstřeleného gólu lepším týmem. Dokázali si připravit šance a bez problému kontrolovali hru. Po inkasované brance, to však už nebyl takový svěží výkon, přesto byl blízko vyrovnání Robben a v závěru půle tak van Persie.
První poločas skončil.
45+1
Běží nám už nastavení, které bude trvat zhruba minutu.
45
...centr mířil na Aggera, tomu chybělo k hlavičce opravdu velmi málo. Míč prolétl za něj a doslova trefil Bendtnera, který to vůbec nečekal, kdyby ano, měl byl velkou šanci.
44
Dánové v ofenzivě. Míč šel na hrot na Bendtnera, který sice uklouzl, ale dokázal míč udržet. Po chvíli pak přichází dánský roh...
43
Daniel Agger blokoval dlouhý centr do vápna, míč se však odrazil ke Sneijderovi, který vyslal do gólovky van Persieho. Toho však vystínoval brankář Andersen a van Persie pálil pouze do něj.
42
Krohn-Dehli to nezkoušel vůbec špatně. Z osmnácti metrů zkoušel po zemi technicky obstřelit Stekelenburga. Ten nakonec míč lapil.
41
Probudili se nizozemští fanoušci, kteří nyní spustili skandování na podporu svého národního týmu.
40
Dánové hrají až na chybu Andersena před malou chvílí takticky velmi dobře. Teď se mohli dostat do dobré šance po centru do vápna, kde odvracel za pomoci velkého úsilí Heitinga.
39
Projevují se velké individuální dovednosti Nizozemců. Hráč Barcelony Ibrahim Afellay teď předvedl opět krásný kousek, uvolnil se ke střele a zpoza vápna napálil míč ostře na bránu. Lopta proletěla jen těsně nad břevnem.
38
Vedoucí tým si může na chvíli oddechnout, protože má míč ve své moci.
37
Robben opět u míče, Ale neporadil si se Simonem Poulsenem, který ho dobře přečetl.
36
Velká chyba Dánů v rozehrávce, kterou má na svědomí brankář Andersen a Holanďané mohli trestat. K míči se dostal Robben, který míč přivedl až na hranici vápna a ačkoliv mohl nahrávat, nikoho nepřekvapilo, že jako soukromník střílel. Ovšem střílel velmi dobře a chybělo málo, orazítkoval levou tyč!
35
Dánský centr z levé strany se povedlo Holanďanům odvrátit a mohou se soustředit opět na útok.
34
Rommedahlovi se povedlo dostat k míči a také poslat míč vzduchem do vápna na Bendtnera, tomu bylo holandskou přesilou dovolenou pouze míč zpracovat, nic víc.
33
Willemsovi se povedlo zblokovat dánský centr z pravé strany a jedinou prací Stekelenburga tak bylo chytit míč ještě předtím, než se dostane do zámezí.
32
Van der Wiel si narazil na pravém křídle s van Persiem, ale do vápna se s míčem nedostal.
31
Dánský tým nepouštěl dlouho Holanďany k míči. Trenéru Mortenu Olsenovi je jasné, že s postupem času bude favorit nervóznější.
30
U jsou míče Dánové a pochopitelně se do útoku dvakrát neženou a snaží se držet co nejdéle míč.
29
Hra se nám trochu pozdržela kvůli ošetřování Vlaara, nebylo to však nic vážného.
28
Nizozemci zahrávali rohový kop a bylo to hodně nebezpečné. Na míč si totiž naběhl Vlaar a trefit míč lépe, mohlo být s Dány zle.
27
Simon Poulsen zahrál rukou a mělo být pískáno. Rozhodčí však tento moment přehlídli.
26
Máme sice 26. minutu, ale pojďme trochu hypoteticky zauvažovat. Pokud tento stav vydrží i do přestávky, v druhé půli můžeme očekávat příchod Huntelaara.
25
No a máme tu zajímavou zápletku. Dá se čekat, že ofenzivní snaha Nizozemců se ještě znásobí.
24
Dánsko právě vstřelilo branku! Tak se podívejme, jaký umí být fotbal. Nizozemci byli doposud lepší, ale hraje se na góly a ten vstřelil soupeř. Skvělou akci provedl MICHAEL KROHN-DEHLI, který naznačil před vápnem střelu a následně pronikl do vápna a střelou mezi nohy vybíhajícího Stekelenburga rozvlnil síť.
23
Robin van Persie byl ve vápně zády k brance. Obtočil se na pravé straně kolem svého strážce a ihned pálil. Jeho střela však minula vzdálenější tyč zhruba o dva metry.
22
Sneijder po centru do vápna signalizoval hrání rukou jednoho z Dánů. Rozhodčí nechávají hru pokračovat.
21
Willems fauloval, ale Dáni dlouho u míče nedostali. Netřeba asi zmiňovat, kdo má zatím navrch v držení míče.
20
Nizozemský roh si pohlídal brankář Andersen, který si nekompromisně udělal pořádek před vlastní bránou.
19
Dánům se zatím zrovna dvakrát nedaří zachytávat útoky po stranách. Nizozemci se dokáží na jeden dotek prokombinovat a uvolňovat do dobrých prostorů.
18
Oranjes začínají opět od vlastní brány a předvedli perfektní akci po levém křídle. Důležitou postavou byl Robben, který si patičkou narazil s van Persiem, který ho poslal do dobré šance. Robben už se dostal do vápna a hledal přihrávkou někoho ze svých spoluhráčů. Našel však pouze vracejícího se Jacobsena, jenž posunul míč na brankáře Andersena.
17
Trochu prostoru pro zkušeného Rommedahla na pravém křídle, povedlo se mu odcentrovat před bránu, kde už však číhal připravený Stekelenburg.
16
Robben si svoji zázračnou levačkou připravil míč na střelu. Jeho přízemní střela ale skončila bezpečně v moci brankáře Andersena, který si dnes nejspíše chytání pořádně užije.
15
Dáni se do útoku dostávají opravdu sporadicky a prakticky neustále se musí bránit. Těžko očekávat, že by dánský tým bezhlavě otevřel hru.
14
Nizozemci zahrávali rohový kop, ale dát z nich branku bude hodně složité proti stoperskému duu Agger, Kjaer. To se také ukázalo, Dánové se ubránili a nic na tom nezměnila ani dalekonosná střela van Bommela.
13
...Robin van Persie se ujal exekuce přímého kopu, ovšem podklouzl a trefil zeď stejně jako před několika minutami Eriksen na druhé straně.
12
Van Persie měl míč přilepený na noze a Zimling ho poslal pět metrů od vápna k zemi...
12
Robin van Persie nestřílí jen góly, ale gólové akce i vymýšlí. Ten našel parádním centrem za obranu Sneijdera, který však hlavou v dobré pozici Andersena neohrozil. Co si budeme nalhávat, Sneijder není hlavičkář ani náhodou.
11
A prokousali se až ke střele Afellaye, který udělal kličku z levé strany do středu hřiště a z hranice vápna pálil technicky nad bránu. Míč proletěl nad břevnem.
10
Nizozemci rozehrávají od své brány a nikam nespěchají a postupnou kombinací se prokousávají dopředu.
9
...z více jak dvaceti metrů to zkoušel Eriksen a napálil pouze oranžovou zeď.
8
Vlaar si pomohl nedovoleným zákrokem proti Bendtnerovi a bude z toho přímý kop pro Dány...
7
K van Persiemu se odrazil míč po pasu Robbena a ihned pálil zhruba z penalty na bránu. Mezi tři tyče se však netrefil. První vážnější šance utkání.
6
Nizozemská standardka, která však byla rozehrána pouze nakrátko. K ohrožení dánské branky tak nedošlo.
5
Robbenův centr na zadní tyč stihl van Persieho, který ještě stihl míč a vracel ho před bránu. Tam zakončoval v krkolomné pozici Afellay.
5
Obrázek, který zřejmě budeme v dnešním utkání často vidět. Tedy Holanďané s míčem na kopačkách a v útočném snažení.
4
Willems rozhodně netrpí ve svém mladém věku nízkým sebevědomím. Teď to zkusil z velké dálky a byla to nadějná střela, která jen těsně přeletěla bránu. Brankář Andersen celou situaci jistil.
3
Robben se poprvé rozhodl potrápit dánskou obranu, ta si s ním prozatím poradila.
2
První standardní situace pro dánský tým. Centr do vápna poslal Simon Poulsen a našel hlavu Aggera, s jeho zakončením však Stekelenburg neměl problémy.
1
Nizozemci rozehráli zápas a mohou tak jako první do útoku. V ochozech je solidní počet fanoušků, vyprodáno však není.
1
Utkání právě začalo.
Mark van Bommel a Daniel Agger, kapitáni obou týmů, si potřásli rukou a provedli potřebný los.
Poslední měření obou týmů na velkém turnaji proběhlo na minulém MS v JAR v roce 2010. V základní skupině tehdy Nizozemsko zvítězilo 2:0.
Nizozemci i Dáni nastoupí v podobném rozestavení, tedy 4 - 2 - 3 - 1. Mnozí očekávají ofenzivní fotbal, ale nizozemský trenér Bert van Marwijk je především pragmatik a rozhodně se nebojí svému týmu naordinovat obrannou taktiku, za což je v Holandsku někdy terčem kritiky například od Johana Cruyffa.
Oba týmy přicházejí na trávník, jak je zvykem v dětském doprovodu. Budou následovat národní hymny.
Dánský tým přišel před EUREM o svoji brankářskou jedničku, Thomas Sorensen neodcestoval na turnaj kvůli bolesti zad. Holandský trenér pro dnešní zápas musel oželet stopera Jorise Mathijsena.
LAVIČKA DÁNSKO: Lindegaard (GK), Schmeichel (GK), Bjelland, Okore, Wass, C. Poulsen, Kahlenberg, Pedersen, Mikkelsen, Schöne.
LAVIČKA NIZOZEMSKO: Vorm (GK), Krul (GK), Mathijsen, Bouma, Boulahrouz, Schaars, Strootman, van der Vaart, Kuijt, Huntelaar, L. de Jong, Narsingh.
ROZHODČÍ - Hlavním sudím bude šestatřicetiletý Damir Skomina. Účastnil se již loňského EURA, ale pouze jako čtvrtý rozhodčí. Na OH 2008 v Pekingu už měl důležitější roli a řídil jedno ze čtvrtfinále. V letošní sezóně jste mohli zaznamenat například při soudcování osmifinále Ligy Mistrů mezi Arsenalem a AC Milán a poté také čtvrtfinále mezi Chelsea a Benficou. Na pomezí mu budou dnes asistovat jeho krajané Primož Arhar a Matej Žunič. Čtvrtým rozhodčím pak bude český sudí Pavel Královec.
SESTAVA DÁNSKO: Andersen - Kjaer, Agger (C), S. Poulsen, Jacobsen - Kvist, Zimling - Eriksen, Rommedahl, Krohn-Dehli - Bendtner.
SESTAVA NIZOZEMSKO: Stekelenburg - van der Wiel, Heitinga, Vlaar, Willems - van Bommel (C), N. de Jong - Robben, Sneijder, Afellay - van Persie.
STŘÍPKY Z HISTORIE - Psal se 22. červen 1992 a na ME 1992 se hrál druhý semifinálový zápas mezi favorizovaným Nizozemskem a podceňovaným Dánskem, které se dostalo na turnaj jako náhradník a do semifinále se prosmýklo na poslední chvíli. Nizozemce zaskočil už v páté minutě gól Larsena. Zaskočil, ale nezlomil. Ještě v první půli vyrovnával Bergkamp. Ovšem ještě v téže části vrátil Dánům vedení opět Larsen. Nadějný výsledek držel outsider až do 86. minuty, kdy poslal zápas do prodloužení Rijkaard. Rozhodovat nakonec museli až penalty. Všichni proměnili až na jednoho, od kterého se to nejméně čekalo - střelu Marco van Bastena lapil Peter Schmeichel. Dánové nakonec dokonali senzaci ve finále, kde porazili Němce a celý turnaj vyhráli.
MORTEN OLSEN (TRENÉR DÁNSKA) - „Jsme outsider stejně jako před dvaceti lety. Nizozemci jsou naopak jedním z hlavních favoritů, ale to neznamená, že dáme kůži lacino. Naopak chceme chytnout šanci a postarat se o překvapení. K tomu ale musíme podat maximální výkon a mít také štěstí.“ (zdroj: čtk)
JOHN HEITINGA (OBRÁNCE NIZOZEMSKA) - „Myslím, že Dánové hrají jako tým lépe, než před dvěma lety (souboj v základní skupině MS, Holanďané vyhráli 2:0). Bude to dobrý zahajovací zápas naší skupiny. Všichni od nás očekávají, že vyhrajeme. Samozřejmě chceme vyhrát, protože je důležité, aby byl první krok správným směrem. Nemyslím si ale, že bude tak snadné Dánsko porazit jako před dvěma lety.“ (zdroj: uefa.com)
GREGORY VAN DER WIEL (OBRÁNCE NIZOZEMSKA) - „O Dánech víme z před dvou let (souboj v základní skupině MS, Holanďané vyhráli 2:0). Od Christiana Eriksena (spoluhráč z Ajaxu) jsem však slyšel, že nyní je to jiný tým se spoustou mladých hráčů. Zlepšili se, takže si myslím, že budeme čelit silnému Dánsku.“ (zdroj: uefa.com)
BERT VAN MAARWIJK (TRENÉR NIZOZEMSKA) - „Pro nás je to možná nejdůležitější zápas mistrovství. Nemáme před Dány tajemství. I díky tomu, že jejich hráči působí v Nizozemsku, hrají podobným stylem jako my. Bude záležet, komu se to víc podaří realizovat na hřišti.“ (zdroj: ČTK)
DÁNSKO - Dánové jsou v těžké skupině považováni za outsidera. Vedle Němců, Portugalců a Nizozemců se jim nedávají prakticky žádné šance na postup do čtvrtfinále. Ale podceňovat tento tým by nebylo moudré. Své o tom vědí i Portugalci, kteří v kvalifikační skupině skončili až za Dány. Trenér Morten Olsen bude spoléhat na mládí a dravost svého týmu. Dánský kádr skýtá řadu velkých talentů, kteří by klidně mohli na EURU zazářit. Řeč je především o dvacetiletém ofenzivním záložníkovi Christianu Eriksenovi, jemuž bude za chvíli jeho působiště, Ajax Amsterdam, malé. Velmi dobře se pak jeví stoperské duo Kjaer, Agger, přes které se bude soupeři prosazovat velmi těžko. Nechybí však ani zkušenost například v podobě Dennise Rommedahla. Je to přesně dvacet let, co Dáni slavili svůj překvapivý úspěch na ME 1992 ve Švédsku. Na turnaj se dostali jako náhradníci doslova za pět minut dvanáct a z přiřčené pozice kulisy favoritů se dokázali vymanit až k titulu.
NIZOZEMSKO - Nizozemci opanovali svoji kvalifikační skupinu suverénním způsobem a s postupem na EURO tak neměli sebemenší problém. Pouze jednou prohráli a nastříleli neuvěřitelných 37 branek. Finalisté posledního světového šampionátu jsou považováni právem za jednoho z favoritů na titul. Nepostup i z těžké skupiny by tak byl brán jako velký neúspěch, což dobře ví i trenér Bert van Marwijk. Zkušený trenér se bude opírat o řadu zářivých hvězd. K dispozici má opravdu nepřeberné množství kvalitních hráčů, a to především v ofenzivě. Na lavičce náhradníků třeba musí vysedávat Klaas-Jan Huntelaar, nejlepší střelec německé Bundesligy. Na jeho místě totiž hraje ještě lepší formou disponující Robin van Persie z Arsenalu, pro změnu nejlepší kanonýr anglické Premier League. Když pak přidáte Robbena, Afellaye Sneijdera, van der Varta a další, je to opravdu hodně výbušný mix. Evropu ovládli Oranjes zatím v jednom případě. V roce 1988 dokázali předčit i pořádající SRN a stali se po vítězství ve finále nad SSSR šampiony. To bylo také jejich první a také poslední evropské finále. Na minulém turnaji měli Holanďané po základních skupinách dobře našlápnuto, ovšem ve čtvrtfinále skončili překvapivě na kopačkách ruského týmu.
METALIST STADION CHARKOV - Základní kámen stadiónu byl položen v roce 1925 a už o rok později byl dokončen. Fotbalový stánek samozřejmě musel před EUREM 2012 projít renovací, slavnostně pak bylo zrekonstruované dílo otevřeno v roce 2009. Kapacita pro ME byla stanovena na 35000 diváků. Jediným týmem, který zde odehraje všechny zápasy budou Nizozemci. Stadión je jinak domovem ukrajinského klubu Metalist Charkov. Disponuje několika tělocvičnami, lékařským centrem, konferenčním sálem a rehabilitací. V Charkově se odehrají tři celkem tři utkání, všechny v rámci skupiny B.
PŘEDSTAVENÍ MĚSTA CHARKOV, UKRAJINA - Charkov je druhým největším ukrajinským městem se zhruba půl druhým milionem obyvatel. Město bylo založeno v roce 1656 ukrajinskými kozáky jako pevnost na ochranu jižní hranice Ruské říše. Postupem času však ztrácel Charkov svůj vojenský význam, ovšem nikterak politický, protože plnil v 18. století roli hlavního města Ukrajiny, stejná role mu připadla i během let 1917-1934 v rámci Ukrajinské SSR. Smutné chvíle pamatuje město především za 2. světové války, kdy se stalo jedním z hlavních bojišť. I díky velkému poničení a ztrátám na životech přišel Charkov o statut největšího města Ukrajiny. Mezi nejdůležitější a nejnavštěvovanější památky patří například Pokrovský chrám, nebo Blagověščenský kostel.
Na každém velkém turnaji dostane jedna ze skupin pomyslné označení "skupina smrti". Na ME 2012 byla tím označením počastována skupina B. A rozhodně to není od věci, o dvě postupová místo do čtvrtfinále se poperou Nizozemci, Dáni, Němci a Portugalci, tedy opravdu vybraná společnost. Skupinu B otevře v ukrajinském Charkovu utkání Nizozemsko - Dánsko.
Pěkný sobotní den. Vítáme vás u on-line přenosu ze základní skupiny B v rámci ME 2012, ve kterém se střetnou Nizozemsko a Dánsko. Utkání začíná v 18:00.


Články odjinud