Přenos se aktualizuje automaticky

Rusové jsou po úvodním dni v čele skupiny A se třemi body, Polsko s Řeckem si dnes připsali jeden bod za vzájemnou remízu a čtvrté místo obsazuje český tým. Ovšem stále před námi jsou ještě dva hrací dny, ten první hned v úterý, kdy se od 18 hodin střetne český výběr s Řeckem ve velmi důležitém zápase, kdy minimálně nesmíme prohrát a ve 20:45 bude hrát Polsko s Ruskem, shodou okolností ve dni ruského státního svátku Dne nezávislosti. Evropský šampionát ale pokračuje každý den, už zítra budeme přenášet další dvojici zápasů, ve "skupině smrti" se představí o šesté hodině večerní útočně nabití Nizozemci proti Dánsku a večer přinese boj Německa s portugalskou skupinou kolem hvězdného Cristiana Ronalda.
Ve Vratislavi je pro dnešek dobojováno. Čeští fotbalisté nestačili na Rusy, kteří nás přehráli po všech stránkách a kromě mnoha zahozených šancí především stříleli branky. O tu první se v patnácté minutě postaral Alan Dzagojev, na jehož práci navázal druhou brankou Širokov. Po přestávce zdvihl pokleslý český prapor Václav Pilař, ovšem to bylo ze strany českých fotbalistů vše. Další část zápasu opět patřila Rusům, například jen Keržakov zahodil dvě vyložené příležitosti. Po pohledné souhře středem hřiště už byl podstatně úspěšnější Dzagojev, který přidal svojí druhou branku v tomto zápase a závěrečné slovo si vzal ránou do horního rohu české branky Pavljučenko.
Konec zápasu.
90+3
V závěru ještě Milan Petržela dokázal prostřelit Malafejeva a nasměrovat míč do sítě, ovšem využil k tomu ofsajdového postavení a angličtí rozhodčí branku neuznávají.
90+2
Po Petrželově průniku se do pokutového území neprobil Pilař. Hübschman následně nepropálil bránící Rusy.
90+1
Rusové spokojeně kombinují s míčem na útočné polovině, čeští fotbalisté už ani neatakují jejich rozehrávku.
90+1
I k druhým pětačtyřiceti minutách Howard Webb nastavuje další dvě.

 Na Staromáku je ticho. Bílek ven se sice nekřičí, ale fanoušci rezignovali. Úsměv na tváři mají jen skupiny ruských fanoušků, kterých se zdá být čím dál víc.

90
Petržela od pravé postranní čáry poslal míč před branku, ovšem namířil jej pouze do území nikoho.
88
Stadiónem se rozléhá mohutný pokřik českých fanoušků směřující proti trenéru Bílkovi.
87
Čeští fotbalisté získali zajímavou standardní situaci v bezprostřední blízkosti pokutového území, Plašilově ráně však chybělo takřka všechno aby ohrozila brankáře Malafejeva, především razance a směr, a proletěla zhruba metr nad brankou.

„Rusové jsou trochu vyšší level fotbalu, nemáme na ně. Když chtějí hrát, tak jsou výborní. Ale počítejte s tím, že přijdou i zápasy, kdy se jim chtít nebude a bude to katastrofa.“

86
Poslední změna v české sestavě, Milan Baroš za pískotu ruských i českých fanoušků vpouští do hry Davida Lafatu.

Tak teď udělal Pavljučenko z Hubníka trhací kalendář.

85
Rusové střídají, dvougólový střelec Alan Dzagojev přepouští místo na hřišti Alexandru Kokorinovi.

 Fanouškovství se mění ve frustraci, zlost a ironii. Někteří už si z toho dělají srandu, jiní se chytají za hlavu.

84
Petržela vnikl do ruské "šestnáctky", poněkud divoce ještě dokázal udržet míč na hrací ploše, posunul jej Rosickému, který střílel hned po zpracování, ovšem pouze do připraveného Malefejeva.
83
Rusové jsou při chuti, Aňukov na pravé straně vybídl k individuálnímu průniku Aršavina, jenž se pokusil efektně obelstít technickou kličkou Sivoka, ten se však nenechal nachytat.

Roman Hubník hrál celý zápas slušně, ale teď se zapomněl a pokazil ofsajdovou past...

82
Rusko právě vstřelilo branku! Aršavin získal míč ve středu pole, rozběhl se směrem k pokutovému území, před nímž předal míč na levé křídlo ROMANU PAVLJUČENKOVI. Ruský kanonýr vběhl do pokutového území, kde obtančil Hubníka a nekompromisně namířil míč do horního rohu české branky!
79
Rusko právě vstřelilo branku! Rusové další povedenou kombinací přelstili českou obranu. Širokov rozehrál míč Pavljučenkovi, který jej mezi čtyřmi protihráči posunul ALANU DZAGOJEVOVI a ruský špílmachr z hranice pokutového území prostřelil Petra Čecha.
78
Ten si poté mohli zopakovat ještě jednou, ovšem žádný z Aršavinových centrů nenašel původně určeného adresáta.
78
Rychlý Žirkov si narazil míč s Aršavinem a vřítil se do pokutového území, ovšem jeho akci stačil zbrzdit Hubník a Rusové budou pokračovat pouze prostřednictvím rohového kopu.
77
Aršavin se umně zbavil Hubníka, ale ještě před pokutovým územím jej dokázal zastavit Sivok.
76
Druhé české střídání, Jiráčka nahrazuje Petržela a tým Michala Bílka by se měl vrátit k původnímu rozestavení z prvního poločasu. Ve středu hřiště bude hrát Hübschman a na pravém křídle Petržela.

Ruský novinář Ivan Židkov mi před zápasem říkal, že velkou slabinou Keržakova je proměňování šancí. Tak snad na tom není Pavljučenko o moc líp...

75
Malafejev měl plné ruce práce, aby zlikvidoval štiplavou střelu Tomáše Rosického a udržel ji před dobíhajícími protihráči.
74
Pavljučenko, který se v zimě vrátil z Tottenhamu do moskevského Lokomotivu, patří k řadě ruských útočníků, kteří po přestupu do západní Evropy nenaplnili vysoká očekávání a vrátili se do ruské nejvyšší soutěže. Podobně jako dříve Syčev s Keržakovem nebo v zimě rovněž Aršavin.
73
Keržakov už toho dnes více nepředvede, neboť Dick Advocaat místo něj posílá do hry Romana Pavljučenka.
72
Pilař přenesl hru na pravé křídlo, kde se z voleje parádně opřel do míče Gebre Selassie, ovšem z úhlu ruskou branku minul.
71
Další přímočará ruská akce, Dzagoev přízemním pasem hledal na pravém křídle Aňukova, před ním měl blíže k míči Kadlec.
70
Keržakov dnes k našemu velikému štěstí neobul střelecké kopačky. Na hranici pokutového území převzal přihrávku od Širokova, zasekl si míč kolem Sivoka a zcela osamocen nepochopitelně namířil míč daleko vedle české branky.
69
Čeští fotbalisté rozehrávají od Čecha s Hubníkem, pohled na českou hru už je přeci jen výrazně příjemnější než v úvodním dějství.
68
Keržakov se rozběhl do pokutového území, posunul si míč kolem Hubníka, ten mu ale nedopřál prostor k ideální střele a ruský útočník výrazně minul českou branku.
67
Rosický si po průniku středem hřiště k pokutovému území vybral pro spolupráci rozběhnutého Gebre Selassieho, ovšem jeho úmysl vystihl Žirkov a měl k míči blíže než liberecký obránce.

"Už v prvním poločase se o něco na levé straně pokoušel Pilař, ale měl na sobě rychlíka Aňukova, takže to měl těžké. Ale alespoň se snažil, teď v druhém poločase je ještě nebezpečnější."

66
Aršavin na levém křídle posunul míč do běhu Žirkovovi, ten jemným obloučkem hledal před branku naběhnuvšího Keržakova, před ním však odhlavičkoval míč do bezpečí Sivok.
65
Aršavin si vyměnil míč s Dzagojevem a ocitl se zcela osamocen uvnitř českého pokutového území, z bezprostřední blízkosti však míjí českou branku.
64
Širokov uvolnil na levém křídle Žirkova, kterému se však postavil do cesty Jiráček a ruský obránce se přes něj nedokázal probít do pokutového území.
62
Zyrjanov dokázal propasírovat svoji kolmici za českou obranu na Keržakova, toho však zvládl ubránit Hubník a vybojoval odkop od naší branky.

Z českých náhradníků se teď rozcvičují Tomáš Pekhart, Daniel Kolář a David Lafata. Vypadá to, že příští tah Michala Bílka bude posílení ofenzivy.

61
Baroš v obklíčení dvou protihráčů padl k zemi a přišel o míč. Poté už pouze vyčítavě vzhlížel k rozhodčímu Webbovi, který nechal pokračovat ve hře.

„Rusové jsou občas takoví flinkové. Jsou nevyzpytatelní. Po psychické stránce je to strašně složitý mančaft. Nám naopak po vstřelení branky narostlo sebevědomí. “

60
Keržakov třicetimetrovým pasem poslal míč přímo na hrudník Aršavinovi, který si jej posouval k vytvoření střelecké pozice, ovšem kulatý nesmysl si příliš předkopl a už jej nedokázal udržet.
59
Rusové se vydali do dalšího rychlého protiútoku, na jehož konci byl Dzagojev, jenž nepřesným pasem hledal Keržakova.
58
Rosický svoji prudkou přihrávku neprostrčil skrz ruskou obranu.

 Český gól způsobil salvu radosti. Rázem nevadí, že začíná poprchávat.

58
Aršavinovu útočnou snahu přerušil zdvižený praporek pomezního rozhodčího Mullarkeyho signalizující ofsajd.
57
Dzagojevovu kolmici směřující na rozběhnutého Keržakova výborným zákrokem zastavil Sivok, poté nekontrolovaně odkopl míč k rohovému praporku, kde jej stihl Petr Čech zpracovat ještě na hrací ploše a odkopává míč daleko od své svatyně ve středu hřiště.
55
Širokov z dvaceti metrů minul českou branku.
55
Plašilův centr nepřinesl ohrožení pro Malafejeva, naopak Rusové odstartovali další rychlý brejk, ovšem Širokova výborným zákrokem v rámci pravidel zastavil Jiráček.

„Volalo mi asi deset novinářů z Ruska a říkali, že máme nebezpečné strany, které považovali za naše nejsilnější zbraně.“ Právě Pilař, levý záložník, po parádním náběhu snížil na 1:2.

54
Fotbalisté v bílém zvýšili aktivitu a získali rohový kop.
53
Čeští fanoušci v hledišti si žádají "ještě jeden".

Pilař si parádně naběhl mezi stopery, to jako pravák hrající zleva dělá rád. A Plašil ho našel skvěle načasovanou přihrávkou. Zaspali Aňukov a Berezuckij.

52
Česko právě vstřelilo branku! Češi se vrací do hry o body! Plašil parádní kolmicí vysunul za ruskou obranu VÁCLAVA PILAŘE, který přelstil ofsajdovou past i vinou Ignaševiče, jenž byl mírně odstoupený za svými spoluhráči. Pilař se tím mohl řítit vstříc brankáři Malafejevovi, kterého obešel a zasunul míč do odkryté branky!
50
Na pravé straně pokutového území se uvolnil Keržakov, nepřesnou střelou však minul českou branku.
48
Pilař u levé postranní čáry vystihl rozehrávku Ignaševiče, ovšem proti trojnásobné početní převaze nedokázal míč udržet.
46
Začal druhý poločas.
46
Český tým do druhého poločasu mění svojí jedenáctku, Jana Rezka nahrazuje Tomáš Hübschman, defenzivní záložník ukrajinského Šachťaru Doněck.

Střídání Jana Rezka, jednoho z aktivnějších hráčů českého týmu, mi nedává smysl...

Centr Denisova zastavil svým hvizdem Howard Webb a ukončil tím první poločas, který pro český tým dopadl velmi zle, neboť Rusové nás v klíčových chvílích přehráli ve středu hřiště a z rychlých akcí dvakrát skórovali.
První poločas skončil.

Za postranní čarou se rozcvičuje Tomáš Hübschman. Zdá se, že Michal Bílek sáhne o poločase k pokusu o zamezení dalších inkasovaných gólů...

45+2
Jiráčkova dalekonosná rána proletěla nad ruskou brankou.
45+1
Rozhodčí Webb k úvodním pětačtyřiceti přidává dvě nastavené minuty.
45
Na Plašilův přetažený centr si přes Aňukova naběhl nepříliš častý hlavičkář Pilař, o zem ale namířil míč pouze do rukavic Malafejeva.
45
Čeští fotbalisté nakonec vybojovali alespoň rohový kop, ovšem Plašil při jeho zahrávání uklouzl a míč poté prolétl pokutovým územím až k protější postranní čáře.
44
Jiráček rozjel původně rychlou akci českého týmu, ovšem nepřesnou přihrávkou ji výrazně zbrzdil. Míč zůstává na kopačkách českého týmu, ale Kadlec už od postranní čáry musel vrátit míč k Sivokovi do středu pole.
43
Keržakov si posunul míč kolem Plašila, který jej poté podrazil.

Stadionem teď nejhlasitěji zní skandování "Polska, Polska" ze dvou sektorů na hlavní tribuně. Čeští fans jsou smutní, Rusové "nažraní".

42
Souhra Zyrjanova s Keržakovem na pravém křídle nepřinesla Rusům očekávaný efekt a tak mohl dopředu podél postranní čáry vyrazit Pilař, ovšem byl brzy zastaven Aňukovem.
41
I druhý pokus o mexickou vlnu dopadl naprosto stejně. Rusové mezitím hrají s míčem ve středu hřiště.
40
Ruští fanoušci odstartovali ve svém sektoru mexickou vlnu a poté, co byla přerušena u prvního českého sektoru, spustili hluboký pískot.

Pohled na to, jak si Rusové dokážou přihrát na padesát metrů, zatímco rozhozeným Čechům teď dělá problémy základní kombinace, je depresivní.

39
Za oslavných výkřiků svých fanoušků Rusové rozehrávají v hloubi vlastní poloviny.
38
Po Plašilově přihrávce se v postavení mimo hru ocitl Rezek.
37
Denisov přenesl hru na levou stranu, kde před Žirkovem odhlavičkoval míč do zámezí Gebre Selassie.

Rusové sice předvedli dvě perfektní gólové akce, ale naše obrana reagovala špatně. Hubník před první brankou nešel do míče, otočil se zády, celkově obrana stála špatně, ale nutino uznat, že Rusové to vyřešili téměř geniálně.

36
Do ruského pokutového území si to namířil Pilař, ovšem příliš si předkopl míč a už jej nedokázal dostihnout.
35
Aršavin poslal příliš dlouhou přihrávku na levé křídlo Keržakovovi, ten ještě rychlým sprintem stačil alespoň odkopnout míč za postranní čáru, aby naši vhazovali v blízkosti rohového praporku místo odkopu od Čechovy branky.
33
Další velká ruská šance! Aršavin na hranici pokutového území předal míč do křídla Zyrjanovovi, ten přesným pasem posunul míč přímo proti noze Denisovovi, který ale z dvanácti metrů míjí českou branku.
33
Kadlecův centr snadno stahuje ze vzduchu Malafejev.

Je vidět velký rozdíl v kvalitě. Rusové mají celkově lepší hráče takřka na každém postu, my máme jen Čecha a Rosického. Ruská kvalita je vidět. Naše mužstvo ukázalo jen pokusy v kombinaci, ale nevíme, jak ji dál před pokutovým územím řešit.

32
Aršavin se znovu rozběhl s míčem od středové čáry vstříc pokutovému území, tam ale nepřesně hledal Keržakova.
31
Čeští fotbalisté zvyšují svojí aktivitu, k Pilařově centru neměli daleko Baroš s Hubníkem, míč však pouze prolétl do rukavic zkušeného brankáře Malafejeva.
31
Plašilův nebezpečně vyhlížející centr nedokázal zasáhnout Hubník.

Góly Rusů rozjásaly desítky ruských fanoušků na Staromáku. Hloučky českých fanoušků už začínají odcházet.

30
Gebre Selassie se neprobil kolem Žirkova, tomu poté přiběhl vypomoci Denisov a českého obránce etiopského původu nedovoleně srazil k zemi.
29
Aršavina na kraji pokutového území nepříliš důsledně bránil Sivok, ruský kapitán dokázal přihrát míč před branku, kde naštěstí nedobíhal žádný z jeho spoluhráčů, jinak by mohl bezpečně dopravit míč do odkryté branky.

Náběh Širokova nikdo nezachytil stejně jako při prvním gólu Češi nechali za zády Keržakova, který jako první hlavičkoval do tyče. Vracení se do defenzivy dnes Bílkovým svěřencům nejde.

27
Rusové se dožadovali odpískání pokutového kopu po střetu Plašila s Aršavinem, píšťalka anglického sudího ale zůstala němá. Následný český protiútok už ale Webb přerušil odpískáním útočného faulu Baroše.
26
Na útočný výlet se vydal Kadlec a po Rosického přihrávce si i našel střelecký prostor, ovšem tísněný Aňukovem nedokázal svoji střelou výrazněji ohrozit Malafejeva.

Rusové josu na nás výborně nachystaní. Havně při rychlých přechodech do útoku nás trestají, české obraně dělají obrovské problémy.

24
Rusko právě vstřelilo branku! Rusové dominují ve středu pole a to je základem jejich úspěchu. Rychlou kombinací ve středovém kruhu se okamžitě dostali na dostřel pokutového území, kde Aršavin přízemní přihrávkou vysunul za českou obranu ROMANA ŠIROKOVA, petrohradský středopolař jemně přehodil vyběhnuvšího Čecha a mohl se běžet radovat!
23
Na Plašilův centr k přední tyči si naběhl Jan Rezek, hlavou ale mířil pouze do připraveného Malefejeva.
22
Rezkův centr před branku Rusové odvrací na rohový kop.
21
Baroš na pravém křídle prolétl kolem Žirkova, poté ještě stačil na brankové čáře přihrát před branku, kde ale nebyl nikdo v bílém. Ruský obránce z Machačkaly poté marně signalizoval k brankovému rozhodčímu, že míč už před Barošovým pasem opustil vymezený prostor ke hraní.
20
Rusové si znovu úspěšně přihrávají uprostřed hřiště, našim se nedaří přerušovat jejich rozehrávku.

Rusové ukazují, v čem jsou nebezpeční: rychlý přechod do protiútoku. A Češi teď úplně zbytečně ztrácejí míče.

20
Rusové znovu vyrazili do rychlého brejku, Keržakov si na hranici pokutového území všiml na pravém křídle zcela osamoceného Dzagojeva, předložil mu přesnou přihrávku do běhu, mladý supertalent moskevského CSKA ale v obrovské šanci míjí českou svatyni!
19
Rezkovu vzdušnou přihrávku Rosický prodloužil za sebe, kde čekal rozběhnutého Baroše, výrazně blíže ale měl k míči Ignaševič.

Rusové jsou trochu specifičtí. Hodně záleží na tom, jak se jim chce hrát a zda se jim hned ze začátku podaří pár akcí. Od toho se to bude všechno odvíjet. Když se takovému Širokovovi či Aršavinovi nebude dařit, dokáží tím otrávit celé mužstvo. Vstřelená branka jim naopak může nasadit křídla.

18
Po zhruba minutovém přerušení už se může opět pokračovat.
17
Rozhodčí Webb přerušil hru, neboť ze hlediště přilétla na hrací plochu světlice.

A sakra... Teď byla česká obrana rozhozená - začalo to tím, že se srazili Jiráček a Kadlec. Dzagojev ukázal, proč je označován za největší ruský talent. To on akci nastartoval.

15
Rusko právě vstřelilo branku! Rusové získali ve středu pole míč a vyrazili do rychlého brejku po pravém křídle. Zyrjanov načechral míč na vzdálenější tyč, kam si zabíhal Keržakov, jehož křižná hlavička se odrazila od tyče, míč ale dokázal do částečně odkryté svatyně dorazit ALAN DZAGOJEV!
14
Po ruském autovém vhazování se na levé straně hřiště osamostatnil Aršavin, předložil přízemní pas do pokutového území Keržakovovi, ten měl naštěstí míč na dlouhou nohu a už jej nestačil nasměrovat před branku.
14
Aršavin od rohového praporku hledal na bližší tyči Denisova, ten prodloužil míč za sebe, kde už se Rusové prosadit nedokázali.
13
Aršavinův centr srazil Gebre Selassie, Čech už poté lapil míč až za brankovou čárou.
12
O první střelecký pokus dnešního zápasu se postaral Tomáš Rosický, jeho dalekonosná rána ale mířila nad ruskou svatyni.

 Staromák už se opravdu slušně zaplňuje. Teď už bych to tipoval na takových 5 až 6 tisíc.

12
Kadlecův přetažený centr ještě stačil na hřišti dostihnout Rezek, vracel míč před branku, kde ale z druhé vlny nenabíhal žádný z českých fotbalistů.
11
Rusové rozehrávali u středové čáry, následný nákop Berezuckého na hranici pokutového území měl k přesnému velmi daleko.

Na Milanu Barošovi ani Tomáši Rosickém není vidět ani známka toho, že se potýkali se zraněními. Oba jsou hodně aktivní.

9
Jiráček se na pravém křídle uvolnil přes Žirkova a hledal před brankou Baroše, míč však do zámezí odvrací Berezuckij.
9
Pilař se na levém křídle neprobil přes Aňukova, naši zůstali u míče prostřednictvím autového vhazování, ale ani druhý pokus o průnik do pokutového území nebyl úspěšný.
8
Češi zbytečně ztratili míč nedaleko svého pokutového území, ruskou kombinaci ale brzy ukončil velmi nepřesným pasem Aršavin a odkopávat od své branky bude Petr Čech.
7
Plašil se uvolnil na útočné polovině a hledal kolmicí za ruskou obranou rozběhnutého Baroše, ten ale měl k míči dále než Alexej Berezuckij.
6
Pořádně se při podpoře svého týmu ozývají ruští fanoušci, kteří jsou na Městském stadiónu v početní převaze.

Šest hráčů ze základní ruské sestavy jsem trénoval. Jde o Malafejeva, Aňukova, Denisova, Aršavina, Keržakova a Zyrjanova. V Petrohradu jsem jim dal první ligovou šanci. Jsem hodně zvědaví, jak se předvedou v utkání s Českem.

6
Míč do pokutového území načechral Plašil, Hubník jej hlavou prodloužil výrazně mimo ruskou branku.
5
Po Rosického pasu si Rezek došel pro faul Aňukova.
4
Tentokrát před branku centroval Rosický, Malafejev vyboxoval míč daleko od své branky.
4
Po Plašilově centru míč nebezpečně propadl před brankou, nikdo z českých fotbalistů se ale k zakončení nedostal. Situace se bude opakovat od opačného rohového praporku.

Oba týmy se patrně budou ze začátku oťukávat a bude se čekat na to, které mužstvo si vytvoří první šanci či vstřelí první gól. Ale zatím se hraje poměrně tvrdě.

3
Gebre Selassie si na pravém křídle narazil míč s Rezkem a po ruské teči mají Češi možnost prvního rohového kopu.
2
Pas Širokova si Aršavin nezpracoval ideálně, navíc pomezní rozhodčí Kirkup jej viděl v ofsajdovém postavení.
2
Českou souhru na útočné polovině zakončil nepřesným pasem do pokutového území Rezek.
1
Už ale je míč na kopačkách fotbalistů v bílém.

Musím opravit svůj předchozí postřeh. Když Rusové během hymny vstali a zpívali, bylo jasné, že jich tady je mnohem víc...

1
Během úvodní půlminuty se čeští fotbalisté dvakrát provinili proti pravidlům ve středu pole.
1
V červeném hrající Rusové rozehráli míč do hry a česká cesta evropským šampionátem začíná!

Ještě před chvílí na Staromáku moc lidí nebylo, ale prostor před velkoplošnou obrazovskou se postupně slušně zaplňuje a vypadá to už tak na dva až tři tisíce lidí. Převahu mají čeští fanoušci, ale jsou slyšet i ti ruští. Navíc se tu pohybuje docela dost zvídavých turistů.

1
Utkání právě začalo.
Zmíněnému rozhodčímu, který už má ve svém fotbalovém životopise i řízení finále světového šampionátu nebo Ligy mistrů, budou asistovat pánové Michael Mullarkey a Peter Kirkup. Čtvrtým rozhodčím je Portugalec Manuel De Sousa a brankovými budou další Angličané, Atkinson s Clattenburgem.

Ve Wroclawi se hodinu a půl před zápasem spustil hodně hustý déšť, který teď trochu polevil. Trávník je přesto mokrý a míč po něm bude létat rychle.

Čtyřicetiletý Howard Webb, dle mnohých nejlepší rozhodčí současnosti, přivádí na fotbalové jeviště všechny hlavní aktéry dnešního zápasu. Poslechneme si státní hymny obou zúčastněných národů.

Jaký úvod zápasu můžu očekávat? Už úvodní utkání Polska s Řeckem mě překvapilo. Myslel jsem, že to bude jednoznačné, ale Poláci mohli i prohrát...

Ještě jednou vítám všechny čtenáře u dnešního přenosu. Příjemný zážitek s vítězným koncem všem přeje Tomáš Kohlmann. V sektorech obou fanouškovských táborů na Městském stadiónu ve Vratislavi panuje skvělá atmosféra. Tolik očekávaný šampionát konečně začíná!
Úvodní sestavy: Rusko: Malafejev - Aňukov, Ignaševič, Berezuckij, Žirkov - Širokov, Denisov, Zyrjanov - Dzagojev - Aršavin, Keržakov Česko: Čech - Gebre Selassie, Hubník, Sivok, Kadlec - Jiráček, Plašil - Rezek, Rosický, Pilař - Baroš Rozhodčí: Webb - Mullarkey, Kirkup (vš. Anglie).
Rusové nastoupí v očekávané sestavě. Největším otazníkem bylo místo brankáře, neboť jedničkou měl být brankář CSKA Moskva Igor Akinfejev, jehož ale po posledním přípravném zápase s Itálií trápilo zranění a v brance se tak objeví Vjačeslav Malafejev, který tak bude jedním ze sedmi hráčů Zenitu Petrohrad v základní sestavě!
Je známa základní sestava českého celku. V brance se samozřejmě objeví Petr Čech, před ním bude hrát obranné kvarteto ve složení Gebre Selassie, Hubník, Sivok, Kadlec. Ve středu zálohy nastoupí tradiční trio Jiráček - Plašil - Rosický, na krajích Rezek s Pilařem a na hrotu nakonec uzdravený Milan Baroš. Pouze na lavičce náhradníků tak mimo jiných začne levý obránce David Limberský.
Dějištěm zápasu bude zmíněný Městský stadión ve Vratislavi, jehož stavba začala v dubnu 2009 a kompletně dokončen byl stadión po necelých dvou a půl letech. Otevřel jej boxerský zápas o světový titul mezi Tomaszem Adamkem a Vitalijem Kličkem v září 2011. Prvním fotbalovým zápasem byl duel místního Slasku s Lechií Gdaňsk, který desátého října vyhráli domácí 1:0. Kapacita stadiónu je 42 771 míst, ovšem k dispozici pro evropský šampionát jich bude "pouze" čtyřicet tisíc a všechna budou dnes vyprodána.
Rusové zvítězili v kvalifikační skupině před Irskem, Arménií a Slovenskem, přičemž museli otáčet nepříznivý vývoj skupiny po úvodních nečekaných ztrátách, nešťastné domácí prohře se Slovenskem a remíze v Arménii. Poté už ale výběr Dicka Advocaata skupině kraloval a uhrál postupové první místo.
Naším dnešním soupeřem budou Rusové. Podle mnohých považováni za černého koně celého turnaje. Letos budou v Polsku a na Ukrajině obhajovat semifinálovou účast z posledního šampionátu a především mají tým ještě kvalitnější než před čtyřmi lety. Kostru týmu tvoří středová formace ze Zenitu Petrohrad Širokov - Denisov - Zyrjanov, které by měl doplňovat velký talent z CSKA Moskva Dzagojev. Do útoku pak mohou vybírat ze čtyř výborných fotbalistů, Aršavina, Keržakova, Pavljučenka a Pogrebňaka. Podle všeho by dnes příležitost od úvodní minuty měli dostat první dva jmenovaní. Z třiadvacetičlenného kádru pak semifinále z před čtyř let pamatuje 11 fotbalistů.
Během přípravy na turnaj se dlouho spekulovalo o zdravotním stavu Tomáše Rosického, který podstatnou část přípravné fáze promarodil s bolavým lýtkovým svalem, nakonec ale bude v pořádku a k dnešnímu zápasu nastoupí. Zatím jediný otazník visí Milanem Barošem, které také postihlo svalové zranění a ač včera trénoval, stále není jeho start jistý.
V té jsme přivítali černého koně celé kvalifikace, fotbalisty Černé Hory, kteří ve skupině s Anglií, Švýcarskem, Bulharskem a Walesem dokonce během první poloviny skupiny ani jednou neinkasovali a třikrát vyhráli. Tým kolem útočníků z italské Serie A Vučiniče a Jovetiče Češi na Letné zdolali 2:0 brankami Pilaře a v nastaveném čase Sivoka. V odvetě jsme přežili několik výrazných šancí Černohorců a v 81. minutě mohl celý fotbalový národ rozjásat povedenou individuální akcí Petr Jiráček a o postupu na evropský šampionát bylo rozhodnuto.
Pojďme si shrnout cestu českých fotbalistů počínaje začátkem kvalifikace. Ten svěřencům Michala Bílka absolutně nevyšel, když na olomouckém Andrově stadiónu nestačili na reprezentaci Litvy 0:1. Důležitou výhru nad výhradně bránícím Skotskem poté vystřelil Roman Hubník a udržel reálné naděje českého týmu na postup. Rok 2010 zakončili čeští fotbalisté povinnou výhrou v Lichtenštejnsku 2:0. Do Španělska jeli naši jako výrazní outsideři, přesto díky nečekané brance Plašila ještě po třech čtvrtinách zápasu vedli, obrat ale inscenoval David Villa a dvěma brankami rozhodl o vítězství favorita. Poté si fotbalisté dojeli do Českých Budějovic pro vítězství 2:0 nad Lichtenštejnskem. V létě, před závěrečnou fází kvalifikace, bylo jasné, že postupové ambice týmu Michala Bílka se upínají do Hampden Parku k bitvě s domácími Skoty, přičemž porážka by nás takřka jistě odsoudila na třetí místo. I díky více než spornému pádu Jana Rezka v pokutovém území během závěru dokázal Michal Kadlec v 90. minutě z pokutového kopu vyrovnat na důležitých 2:2 a udržel český tým před Skotskem. Na Letné se proti Španělům překvapení nekonalo a i bez několika hvězd si fotbalisté z Pyrenejského poloostrova odvezli vítězství 2:0. Do závěrečného zápasu v Litvě jel náš tým z třetího místa, ale domácí výběr dokázal snadno zdolat 4:1 a protože Španělé v domácím prostředí nezaváhali se Skotskem, mohli jsme se těšit na baráž.
Po postupu z baráže přes Černou Horu přiřkl druhého prosince kyjevský los svěřencům trenéra Bílka velmi zajímavé soupeře, domácí Polsko, semifinalistu ME 2008 Rusko a evropské šampióny o čtyři roky dříve, Řecko. Své tažení turnajem zahajují čeští fotbalisté tedy právě dnes proti Rusku.
Po 1 455 dnech se český národní tým představí přímo v akci na vrcholném fotbalovém šampionátu. Přeji příjemný zážitek při sledování on-line přenosu ze zápasu Česko - Rusko na Městském stadiónu ve Vratislavi. Výkop zápasu je plánován na dvacátou hodinu a pětačtyřicátou minutu.


Články odjinud