Druhým postupujícím čtvrtfinalistou Mistrovství světa se stává reprezentační celek Uruguaye, který vyřadil Portugalsko 3:2 po penaltovém rozstřelu. Semifinálovým protivníkem Uruguaye bude Venezuela.

Portugalci smutní, protože ztratili dobře rozehraný zápas. Dvakrát vedli o gól, ale hubený náskok nedokázali udržet. Po výsledku 2:2 v základní hrací době následovalo prodloužení, které gól nenabídlo. V penaltovém rozstřelu se pak štěstěna přiklonila na stranu Jihoameričanů, kteří mohou horlivě slavit postup do semifinále světového šampionátu.
Santiago BUENO proměňuje a posílá Uruguay do semifinále!
Rozhodnout může Bueno.
Andre RIBEIRO neproměňuje.
Ani José GOMES neproměňuje.
Matías VIÑA nastřelil břevno.
Rodrigo AMARAL mohl rozhodnout, ale trestuhodně přestřelil!
Střílení penalt začíná.
Trenéři právě pečlivě vybírají exekutory pokutových kopů.
2:2. Takový stav panuje i po prodloužení. Nervydrásající čtvrtfinálovou bitvu tak rozsoudí až penaltová loterie.
120
Druhé prodloužení skončilo.
120
Portugalsku byl odmáván ofsajd.
118
Mizerná přihrávka Pedra Rodriguese skončila v zámezí. Vhazování pro Uruguay.
117
Vše nasvědčuje tomu, že budeme svědky penaltového rozstřelu.
115
Amaralův centr z rohu hřiště paseku nenadělal. Obránci Portugalska si totiž náběh svých soupeřů pohlídali.
114
Uruguay je aktivní. Teď pustil uzdu své střele Valverde, jeho pokus zpoza vápna srazil obránce na roh.
113
A za nařízené standardky "hosté" zahrozili. Amaral nadýchaným centrem oslovil před malou chvílí faulovaného Viñu, který hlavou vystřelil mimo cílené zařízení.
112
Diogo Dalot (Portugalsko) podrazil Viñu. Ptáte se na jeho trest? Samozřejmě žlutá karta.
110
Na opačné straně fotbalové šachovnice se snažil prosadit Valverde, ani on ovšem neměl dostatečně přesně seřízena mířidla.
109
To, že Pedro Rodrigues (Portugalsko) umí vystřelit z velké dálky, je chválihodné. Měl by však myslat na to, že důležitá je také přesnost.
108
Agustín Canobbio (Uruguay) fauloval Yuriho Ribeira a inkasoval za to žlutou kartu.
107
Vierova skákavá nabídka doputovala až k nohám portugalského brankáře Dioga Costy.
106
Střídání v týmu Portugalsko: Xande Silva se na trávník nevrátil, čerstvou sílou je Florentino Luís.
106
Začalo druhé prodloužení.
První prodloužení gól nenabídlo. Hráči si jenom vymění strany a bude se pokračovat ve hře, takže rozhodně nikam neodcházejte.
105
První prodloužení skončilo.
104
Ardaiz se uvedl střelou, které scházela potřebná přesnost. Balon si našel cestu daleko od pravé tyče.
103
Střídání v týmu Uruguay: ze hřiště odchází Nicolás Schiappacasse, přichází Joaquín Ardaiz.
102
K míči se dostali Portugalci a ti právě obléhají pokutové území.
101
Diogo Dalot neudržel míč na hrací ploše. Vhazovat budou Uruguayci.
100
Bruno Xadas podle očekávání kopl balon přímo do pokutového území a tam nejvýše vyskočil jeden z uruguayských beků.
99
Alexandre Silva (Portugalsko) se pustil do souboje jeden na jednoho a získal výhodu rohového kopu.
97
Také Portugalsko vystřídalo potřetí: Dioga Gonçalvese nahradil José Gomes.
95
Ofenzivní akce Jihoameričanů zastavil ofsajd. Přistižen v něm byl Viera.
94
Nucené střídání v týmu Uruguay: za pomoci nosítek je ze hřiště odnášen Marcelo Saracchi, zraněného spoluhráče nahradí Matías Viña.
93
Nakonec z toho vzešla střela Andrého Ribeira, která Meleho přinutila k zákroku na zemi.
92
Na začátku prodloužení se Portugalsko usadilo na útočné polovině, kde se snaží vymyslet nějakou kulišárnu.
91
Začal první poločas prodloužení.
Základní hrací doba vítěze utkání neurčila. O postup do semifinále tak budou týmy bojovat v prodloužení, které začne za okamžik.
90+4
Druhý poločas skončil.
90+4
V samém závěru poločasu mohla Uruguay zahrozit z rohového kopu. Ihned po uvedení míče do hry však došlo k útočnému faulu.
90+3
Žlutou kartu dostává Yuri Ribeiro (Portugalsko).
90+2
Hráči už se připravují na prodloužení.
90+1
Nad rámec řádné hrací doby sudí nastavil tři minuty.
90
Na druhé straně musel vyběhnout z brány Diogo Costa, aby vychytal zakončujícího Saracchiho. Po srážce mezi oběma fotbalisty dochází k ošetření.
88
Gedson Fernandes (Portugalsko) sestrojil ránu jako z děla a ta nedělala melemu pořádné starosti. Brankář Uruguaye vyrazil míč s vypětím všech sil a je dost možné, že mu k tomu dopomohla tyč.
87
Uruguay kopala roh. U zadní tyče zůstal špatně obsazený Olivera, střela hlavou mu však vůbec nesedla.
84
Saracchiho nepřesný centr dopadl za branku. Hra bude navázána odkopem strážce portugalské pokladnice.
83
Amaral (Uruguay) si uvnitř vápna naskakoval na dobrý centr, ale v obležení několika soupeřů se k hlavičce nakonec nedostal.
81
Pochopitelně následovala exekuce rohového kopu. Provedl ji Diogo Gonçalves, nicméně jeho pas nenašel správného adresáta.
80
Ránu Bruna Xadase srazil obránce mimo tři tyče.
79
Další výměna v týmu Uruguay: hrací plochu opustil také Nicolás de la Cruz a zahrát si přišel Rodrigo Amaral.
79
Střídání v týmu Uruguay: ze hřiště odchází Carlos Benavídez, přichází Santiago Viera.
78
Roh pro Portugalsko. Diogo Gonçalves posadil míč na hlavu Jorgeho Fernandese a ten trefil přesně ten prostor, v němž se vyskytoval Mele.
76
Bruno Xadas (Portugalsko) vytáhl ze své dílny nepřesný pokus.
74
Diogo Costa (Portugalsko) musel vyběhnout daleko ze své brány, aby před dobíhajícím útočníkem stihl odkopnout míč do bezpečí.
73
Střídání v týmu Portugalsko: dohrál Bruno Costa a na jeho místo nastoupil Andre Ribeiro.
73
Valverde zkusil štěstí přímou střelou, ta se ale mezi tři tyče nevešla. Škoda pro Uruguay.
72
Portugalsko bude čelit standardní situaci. Costa si proto staví zeď.
70
Olivera (Uruguay) se rozběhl podél levé lajny, cestu mu však zavřel Gedson Fernandes.
69
Canobbio (Uruguay) vyprodukoval přihrávku za obranu, ale jeho záměr zůstal ze strany spoluhráčů nepochopen.
68
Gedson Fernandes osvobodil Portugalce dlouhým nákopem míče daleko na soupeřovu polovinu.
65
Portugalci přesto zůstali u balonu, jenomže Bruno Costa v souboji jeden na jednoho na svého soupeře nevyzrál.
64
Změnit to mohl portugalský roh, ale nestalo se tak.
63
Sledovat můžeme poněkud hlušší pasáž hry.
60
Benavidez (Uruguay) pozdravil Costu střelou z úctyhodné vzdálenosti.
58
Mezitím Portugalci kombinují poblíž středového kruhu.
56
Au! Olivera (Uruguay) byl zasažen míčem do choulostivých míst. To muselo bolet! Nejspíš bude chvíli trvat, než to rozchodí.
55
Defenziva Uruguaye čelila rohovému kopu a svou úlohu zvládla na výbornou.
54
Střídání v týmu Portugalsko: ze hřiště odchází Pedro Delgado, přichází Gedson Fernandes.
53
Canobbiovu střelu zbrzdil některý z portugalských beků.
50
Uruguay právě vstřelila branku!
Míč si na značku pokutového kopu postavil FEDERICO VALVERDE, a ačkoliv Costa směr jeho střely vystihl, zabránit balonu v cestě do brány nedokázal.
49
Yuri Ribeiro uvnitř šestnáctky přišlápl Canobbiovi nárt. Penalta pro Uruguay!
47
Nabídku Dioga Gonçalvese (Portugalsko) sebral pozorný Mele.
46
Hlavní aktéři se vrátili na hřiště. Utkání bude pokračovat druhým poločasem.
Po úvodní pětačtyřicetiminutovce jsou spokojenější fotbalisté Portugalska, kteří vedou 2:1. Hned první minutě je poslal do vedení Xande Silva, a přestože Bueno po čtvrthodině hry vyrovnal, Gonçalves v závěru poločasu opět překlopil pomyslné misky vah na stranu země ležící na Pyrenejském poloostrově.
45+1
45
Cesar Ramos nastavil v první půli jedinou minutku.
44
Fernandes (Portugalsko) v souladu s pravidly odstavil od míče Schiappacaseho.
41
Portugalsko právě vstřelilo branku!
Portugalci si před koncem prvního poločasu berou vedení zpět. U levého rohu velkého vápna napřáhl ke střele DIOGO GONÇALVES a balon zapadl nechytatelně ke vzdálenější tyči.
39
Bezprostředně po ztrátě míče došlo k útočnému faulu, po němž mohou kombinovat "domácí".
38
Víc než autové vhazování ale nevytěžili.
37
Uruguayci navštívili portugalské území a na něm se snaží vymyslet nějakou tu kulišárnu.
35
Tato pasáž utkání je poměrně nezáživná.
34
Bruno Costa zprava servíroval balon do předbrankového prostoru, tam se ovšem žádný z Portugalců nenacházel.
32
Zranění, které utrpěl Schiappacase, nemělo vážný charakter. Uruguay už je kompletní.
31
Schiappacase se drží za záda a v doprovodu týmových lékařů odchází za postranní čáru. Uruguay tak bude chvíli hrát bez něj.
30
Schiappacase se po střetu s Delgadem ocitl na zemi a nechce se z něj zvednout. Povoláni museli být lékaři týmu.
28
De La Cruz neposlal balon rovnou do pokutového území, ale zvolil přihrávku na kratší vzdálenost.
27
Yuri Ribeiro (Portugalsko) odvrátil centr Saracchiho na roh.
24
Hra se otočila a kupředu se řítil Schiappacase, toho skvělým obranným zákrokem zastavil Rúben Dias.
23
Portugalští fotbalisté se pokoušejí proniknout hlouběji do pole. Zatím bezvýsledně.
21
Portugalci byli vytlačeni ke středovému kruhu.
19
Canobbio (Uruguay) se na polovině svého týmu poblíž postranní čáry provinil faulem.
16
Po čtvrthodině hry je vyrovnáno! Centr z rohového kopu zamířil k zadní tyči a tam zakončující hráč trefil břevno. Od horní brankové konstrukce se balon odrazil na hlavu SANTIAGA BUENA, který už měl snadnou úlohu.
14
Žlutou kartu dostává Bruno Costa (Portugalsko).
13
Skvělá individuální práce Schiappacaseho mohla znamenat vyrovnávací gól. Hráč Uruguaye si šikovně poradil s dvojicí soupeřů a díky tomu mohl zevnitř vápna vyslat pořádnou dělovku, tu Costa vyrazil na roh.
12
Rušno bylo na opačné straně. Olivera před hranicí šestnáctky předal balon de La Cruzovi a jeho rána skončila přibližně metr od levé tyčky.
10
Evropané se nadechli k další ofenzivní akci a získali výhodu rohového kopu. Diogo Gonçalves ho rozehrál nakrátko.
9
Portugalská šance! Ze střední vzdálenosti se do balonu opřel Diogo Gonçalves a jeho rána prosvištěla kolem levé tyče.
7
Hned z dalšího útoku Uruguay vytěžila premiérový roh. Výrazněji se však z něj neprosadila.
6
Jihoameričané roztáhli hru na levou stranu. De la Cruz tam rozběhl Saracchiho, jehož centr před bránu nepatřil mezi úspěšné.
4
Favorizovaná Uruguay je nepříznivým vývojem v úvodu zápasu evidentně zaskočena.
1
To byla rychlovka! Někteří diváci se ještě ani nestačili usadit na svá místa a už se stali svědky gólu. Na začátku gólové akce stál Xadas, který na útočné polovině vybojoval balon, aby ho poté adresoval XANDEMU SILVOVI. Ten neváhal vniknout do pokutového území a prostřelit vyběhnuvšího Meleho.
1
Zahajovacího výkopu se ujali fotbalisté Uruguaye.
1
Portugalsko odehraje zápas v červených dresech, zatímco Uruguay se představí v bílém kompletu.
Stadionem se rozezní národní hymny.
Reprezentanti obou zemí už nastoupili na hrací plochu.

Portugalsko: D. Costa – Dalot, Dias (C), J. Fernandes, Y. Ribeiro – Rodrigues – Gonçalves, Xadas, P. Delgado, B. Costa – X. Silva.
Náhradníci: P. Silva, Maximiano – Empis, A. Ribeiro, F. Ferreira, H. Ferreira, F. Luís, M. Luís, Gomes, G. Fernandes.

Uruguay: Mele – J. L. Rodríguez, Rogel, Bueno, Olivera – Saracchi – de la Cruz (C), Valverde, Canobbio, Benavídez – Schiappacasse.
Náhradníci: Tinaglini, Freitas – Gularte, Ardaiz, Amaral, Boselli, Viera, Viña.

Rozhodčí: Ramos – Torrentera, Hernandez (všichni MEX).
Uruguay
Zatímco Portugalsko na letošním světové šampionátu prohrálo, tak to samé nemůžeme říci o soupeři z Uruguaye. Celek z Jižní Ameriky postoupil celkem snadno po sedmi získaných bodech v základní skupině D z prvního místa a dá se říci, že poměrně bez problémů si zajistil účast ve vyřazovací fázi mistrovství světa.

V základní skupině navíc Uruguay neinkasovala. V prvním utkání v prvním poločase sice De La Cruz v souboji s Itálií neproměnil penaltu. Avšak o výhře rozhodl gól Amarala z 76. minuty.

Následoval zápas s Japonskem a další tři body pro jihoamerické mužstvo. Mohlo za to vítězství 2:0. V prvním poločase se prosadil Schiappacase, v závěru v 91. minutě poté Olivera.

V závěrečném vystoupení s Jižní Afrikou již branka nepadla, ale i přes bezbrankovou remízu Uruguay postoupila s náskokem tří bodů na druhou Itálii do osmifinále.

A ani tam toto mužstvo neinkasovalo. K postupu stačil proměněný pokutový kop De La Cruze z 50. minuty.

I proto je Uruguay mírným favoritem tohoto čtvrtfinále. Hlavně díky své výborné defenzivě.
Portugalsko
Krajané Cristiana Rolanda jsou vedeni jako domácí mužstvo a zároveň se jedná o mírného outsidera tohoto čtvrtfinále. Nejlepšími střelci Portugalska na světovém šampionátu jsou Diogo Goncalves, což je hráč Benfiky Lisabon B, a Xadas, fotbalista Bragy. Oba mladíci se prosadili na mistrovství světa celkem dvakrát.

Portugalci zakončili základní skupinu na druhém místě, a sice v konkurenci Zambie, vítěze skupiny C, Kostariky, třetího celku skupiny a Íránu, čtvrtého mužstva skupiny.

Nejprve Portugalci v úvodním vystoupení v Asii nestačili na Zambii poměrem 1:2. Soupeř šel do vedení 2:0, když nejprve skóroval v 51. minutě Chiluya, posléze se přidal přesným zásahem v 76. minutě Sakala. Konečné skóre upravil až v nastaveném čase, konkrétně v 91. minutě Castro Ferreira.

Následovala remíza 1:1 s Kostarikou. Diváci viděli dvě penalty a obě byly proměněné. Portugalsko šlo do vedení po gólu Goncalvese z 32. minuty, Kostarika srovnala po Marinově pokutovém kopu z 48. minuty. Zajímavé bylo, že v 71. minutě se nechal po druhé žluté kartě vyloučit Dias (Portugalsko).

Ve svém posledním vystoupení v základní skupině přemohlo Portugalsko Írán 2:1. Protivník šel do vedení již ve čtvrté minutě, kdy úvodní gól zápasu vstřelil Shekari. V dramatickém závěru nejprve srovnal na 1:1 Goncalves v 54. minutě, čtyři minuty před vypršením normální hrací doby zajistil Portugalsku vítězství a tři body Silva.

To znamenalo, že evropský celek půjde ve čtvrtfinálovém souboji na Jižní Koreu. Tam přišla cenná výhra 3:1. Po dvou trefách Xadase a jedné Costy vedlo Portugalsko 3:0, poté Portugalci inkasovali po brance Lee-Sang Heona, a sice v 86. minutě.
Delegace
Tento duel se pochopitelně neobejde bez rozhodčích. Jako hlavní sudí bude toto čtvrtfinále rozhodovat Mexičan César Ramos. Role asistentů se zhostí jeho krajané Marvin Torrentera a Miguel Angel Hernandez Paredes. Jako čtvrtý rozhodčí bude připravený Matt Conger z Nového Zélandu.
Dějiště zápasu
Druhé čtvrtfinále MS hráčů do dvaceti let se odehraje v korejském Daejeonu. Jedná se o páté největší místo Jižní Korey. Žije v něm 1,5 milionu obyvatel. Souboj mezi Portugalskem a Uruguayí bude hraný na stadionu, jehož oficiální název je Daejeon World Cup Stadium.
Hezké dopoledne! Je tady čtvrtfinále MS hráčů do 20 let, ve kterém se střetnou Portugalsko a Uruguay. Zápas začíná v 11:00 a textovým přenosem vás provede Vít Muzikář.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 11:00.