Tolik tedy z tohoto zápasu skupiny F, já se znovu přihlásím v neděli u zápasu Řecko – Kostarika. Do té doby na počtenou.
Je dobojováno. Írán boj o postup nezvládl a na turnaji končí. Dlouho se mu nedařila vstřelit branka, nakonec se až za stavu 2:0 dočkal čestného gólu útočník Ghoochanneijhad a byl to pro jeho tým vůbec první a poslední gól na mistrovství. Na nějaký ten bodík to však nestačilo a spolu s Bosnou odjíždí Írán domů.

Bosna vyhrála naprosto zaslouženě, byla herně lepší a několik dalších šancí navíc neuvyžila. Domů tak může odjíždět s dobrým pocitem, třetí místo pro nováčka není vůbec špatné a tým kolem hvězdného Edina Džeka určitě neudělal ostudu.
90+2
Duel se pouze dohrává, o výsledku a třech bodech pro Bosnu je už jasno.
90
Brankář Begovič si připsal v tomto zápase jeden zákrok...
90
...zatímco Haghighi o tři víc, tedy čtyři.
90
Nastavovat se budou tři minuty.
89
Ztratila však míč a do útoku pádila Bosna, střela Višči neměla potřebnou přesnost.
88
Od nohy Kolašinace doputoval míč na roh, ještě může Írán alespoň zkorigovat výsledek.
88
Žlutou kartu dostává Karim Ansarifard (Írán).
86
I když druhý poločas nabídl příliš hluchých míst, poslední pětiminutovka nabídla zajímavý fotbal.
85
Střídání v týmu Bosna a Hercegovina: ze hřiště odchází Edin Džeko, přichází Edin Višća.
83
Bosna právě vstřelila branku!
AVDIJA VRŠAJEVIĆ korunuje svůj výborný výkon gólem. Nepřipustil žádné komplikace a dokázal rychle odpovědět na inkasovanou branku. Po rychlém brejku se dostal k zakončení a nedal střelou na zadní tyč Haghighimu šanci. Asistence: Sejad Salihović.
82
Írán právě vstřelil branku!
Íránci se dočkali první branky na turnaji. REZA GHOOCHANNEIJHAD si naběhl před brankáře Begoviče a využil přesný centr Nekounama. To byla pro něj lahůdka a zakončení takřka do prázdné branky. Celá situace zaváněla ofsajdem, ale rozhodčí hru pustili. Asistence: Javad Nekounam.
81
Íráncům není přáno, aby vstřelili aspoň čestný gól. Kdo jiný, než Reza Ghoochanneijhad se dostal do šance. Jeho pokus byl sražený na rohový kop, tak ani tato střela neprošla.
80
Střídání v týmu Bosna a Hercegovina: ze hřiště odchází Tino-Sven Sušić, přichází Sejad Salihović.
80
Zhruba deset minut do konce zápasu, chystá se další střídání v týmu Bosny a Hercegoviny.
79
Zcela zbytečný zákrok Bešiče, který dohrál souboj s Montazerim a je za to potrestán.
78
Žlutou kartu dostává Muhamed Bešić (Bosna a Hercegovina).
77
V posledních minutách si Bosna dělá co chce, místo je to exhibice.
76
Bude se kopat od branky Haghighiho, který měl v zápase daleko víc práce než jeho protějšek.
75
Íránci očividně rezignovali, boj o postup je pouze v oblasti teorie. A dát tři branky, to by se musel stát zázrak.
73
Ghoochanneijhad si chytal míč ke střele, jenže to trvalo strašně dlouho a znovu se nic zvláštního neděje.
72
V Salvadoru je něco kolem 28°C a nyní docela hustě prší, hráčům to možná ani nebude vadit.
71
Snaha Sušiče byla zbytečná, Bosna se dostala do ofsajdového postavení.
70
Dvacet minut před koncem zápasu je stav stále 2:0 a není pochyb o tom, že je to vedení zasloužené. Írán jen prohlubuje svou střeleckou nemohoucnost. Možná to bude jediný tým, který na šampionátu nevstřelil ani jednu branku.
68
Střídání v týmu Írán: ze hřiště odchází Ashkan Dejagah, přichází Karim Ansarifard.
67
Poslední minuty jasně patří Bosně, která operuje s míčem na svém útočné polovině.
66
Solidně napřáhnuto měl Pjanič, ale jeho střela byla sražená na rohový kop.
65
Bosna si vytvořila velký tlak, u všeho byl Edin Džeko, který se snažil najít prostor ke střele, ale obrana soupeře si vše pohlídala.
64
Střela mladého Jahanbakhshe nemohla Begoviče překvapit. Bosenský gólman se tak po delší době protáhl.
63
Střídání v týmu Írán: ze hřiště odchází Ehsan Hajsafi, přichází Alireza Jahanbakhsh.
63
Írán ještě zkouší něco vymyslet Dejagahem, který byl držený za dres Kolašinacem, faul se nepíská.
62
Bosna poprvé vystřídala a je blízko historickému úspěchu, vůbec první výhře na mistrovství světa.
61
Střídání v týmu Bosna a Hercegovina: ze hřiště odchází Anel Hadžić, přichází Ognjen Vranješ.
59
Hraniční situace, přesto rozhodčí pustili MIRALEMA PJANIĆE, který se svou šancí naložil parádně. Z malého vápna vypustil jedovatou střelu, která zapadla podruhé do íránské sítě. Tím už jsou postupové akcie tohoto týmu na úplné nule. Asistence: Tino-Sven Sušić.
58
Další ofsajd, Ghoochanneijhad marně rozhazuje rukama.
57
Když už se povedlo vystřelit Dejagahovi, byl odpískán ofsajd. Ona tedy ta střela nebyla zrovna z nejlepších, přesto z toho mohla být dobrá šance.
56
Írán vybojoval rohový kop, po něm propadl míč na Hajsafiho, který ale trefil pouze před sebou stojícího hráče.
55
Pro míč si pohodlně došel Haghighi, bohužel sledujeme pasáž hry, kdy se vůbec nic neděje. Pouze chybné přihrávky a velké množství nepřesností.
53
Útočné akce Íránu jsou nevýrazné, pro Bosnu nemohou znamenat nějakou výraznější komplikaci.
52
Ghoochanneijhadův centr prošel sice do vápna, ale tam opět nikdo.
51
Střídající Heydari si proklestil cestu středem hřiště, kde přišel centr do vápna a tam už nikdo. Tedy pouze bosenský brankář Begovič.
50
Haghighi musel dávat bedlivý pozor po střele Pjaniče, který však pálil těsně vedle. Zákrok si tak íránský brankář připisovat nebude.
49
Navíc Nigérie vyrovnala na 2:2, tento výsledek Íráncům nevyhovuje už vůbec.
48
Dva a půl zápasu jsou Íránci bez vstřelené branky, což na postup nemůže stačit.
47
Portugalský trenér ve službách Íránu potřebuje oživit herní projev svého týmu a hlavně ofenzivu. Zkusil tak zařadit Heydariho.
46
Střídání v týmu Írán: ze hřiště odchází Masoud Shojaei, přichází Khosro Heydari.

Druhý poločas začne přibližně v 19:03.
První poločas je již minulostí a Bosna vede zásluhou Edina Džeka 1:0. Vedení je to zasloužené, šancí bylo víc, aktivita byla také poměrně jasná. Protivník začal hrát fotbal až po inkasované brance, konkrétně Shojaei mohl vyrovnat, ale trefil břevno.

Víc už toho Írán nepředvedl a na postup to s ním příliš nevypadá. Ještě má na zvrat druhou polovinu, ale za první poločas může být rád, že neinkasoval podruhé, Vršajevič však mířil z dobré pozice nepřesně.
45+3
45+2
Půle se dohrává, Bosna drží míč na své útočné polovině a nikam nepospíchá.
45+1
Írán zkouší v závěru poločasu ještě něco vymyslet, měl k dispozici trestný kop, ale centr Hajsafiho byl nízký.
45
Nastavují se tři minuty nad rámec prvního poločasu.
45
Už se hraje poslední minuta prvního poločasu, který nebyl vůbec špatný. Něco málo jsme přeci jen viděli.
44
Řešení mohlo být určitě lepší, což platí i u střely Ibiševiče, který pro změnu pálil pánu bohu do oken. Nutno Bosnu pochválit, šancí měla v tomto poločase víc a vedení je zasloužené.
43
Obrovská šance Bosny. Edin Džeko viděl v náběhu Vršajeviče a pustil na něj míč na pravou stranu vápna, jenže jeho rána z první zamířila zhruba dva metry vedle pravé tyče.
42
Kdepak, prudký centr Nekounama končí u připraveného bosenského brankáře.
41
Bešič si hodně koledoval, nakonec žlutou kartu nevyfasoval. O pár chvil později bude muset spolu se svým týmem bránit další standardku.
40
Balkánský tým zaútočil Ibiševičem, ale chyběl mu kousek, aby zakončil. Byl tísněn a hlavně dobře bráněn Hosseinim.
39
Haghighi špatně rozehrál a byl daleko ze svého stanoviště. Džeko si toho vůbec nevšiml, aby jej případně přeloboval.
38
Obléhání bosenské svatyně končí nepřesnou přihrávkou Hajsafiho. Občas dokáže Írán zahrozit, má světlé chvilky, ale pak přijde nepřesnost a je po šancích.
37
Na place nosítka, lékaři a vypadá to na střídání. Smutné loučení Spahiče s mistrovstvím světa.
36
Na trávníku leží Spahič, který se drží za koleno. Tohle je jeho dlouhodobější problém a teď se to proklaté koleno zase ozvalo.
35
Deset minut před koncem poločasu začala Bosna víc bránit a hlídá si přijatelný výsledek.
34
A když už se povede dostat za obranu Bosny, je z toho ofsajd. V pasti nalezen pro komentátory záludný hráč jménem Reza Ghoochanneijhad.
33
Centrům však chybí přesnost, některé náznaky šancí nevypadají zle, ale provedení je horší.
32
Írán začal hrát, vytvořil si další rohový kop a je daleko častěji u balónu.
31
Hajsafiho střela neprošla přes bosenské bloky, následoval centr na trojici íranský fotbalistů, kteří byli v jasném ofsajdu.
30
Shojaei vybojoval standardku z velice dobré palebné pozice, Begovič musí být ve střehu.
29
Írán však konečně pochopil, že je potřeba hrát aktivněji, důrazněji a napadat rozehrávku. Tudy by to mohlo jít.
28
Navíc zůstává u míče a pokouší se o další útočné akce.
27
Ale zatím jim není přáno, díky gólu Edina Džeka může být Bosna rozhodně spokojenější.
26
Pak že neumí íranští fotbalisté útočit, jde to. Chyběl opravdu kousek.
25
No podívejme se, Írán mohl velice rychle vyrovnat. Střela Shojaei z dálky skončila na břevnu a posléze na čáře. Rozhodčí situaci vyhodnotili na videu a vše bylo v pořádku. Následná dorážka Timotiana byla z ofsajdu, což už v pořádku nebylo. Stav zůstává stejný.
23
Zasloužené vedení a postaral se o něj EDIN DŽEKO, který se od půlky hřiště rozběhl s míčem a poté střelou z hranice vápna zamířil přesně k levé tyči gólmana Haghighiho. Ten se natahoval marně, neboť Džeko to trefil parádně. Asistence: Miralem Pjanić.
23
Po Spahičově centru se k míči tlačil Džeko, ale bylo to na něj příliš dlouhé.
23
To Bosna vypadá v útoku daleko nebezpečnější. Nyní bude zahrávat rohový kop.
22
A bez gólů to nejde, Írán na celém mistrovství nedal ani jeden. Ani dnes to nejsou z jeho pohledu ofenzivní manévry.
20
Dvacet minut hry za námi a stav je stále 0:0. Ve druhém souběžně hrajícím zápase vedla o 3. minuty Argentina Messiho gólem, soupeř z Nigérie dokázal o dvě minuty později zareagovat. Tento výsledek tak Íránu rozhodně nevyhovuje.
19
Centr Hajsafiho na Ghoochanneijhad proskotačil přesně do rukavic Begoviče. Bosna se může uklidnit a pokusit se o rychlý přechod do útoku.
18
Portugalský trenér ve službách Íránu by však měl tým povzbudit k útočení, je to hodně pasivní hra a pro Bosnu z toho nemůže být žádná větší potíž.
17
Utkání to bude hodně nervózní, i v prostoru mezi střídačkami to nebudou mít rozhodčí jednoduché. Teď dal o sobě vědět kouč Carlos Queiroz, kterému se vůbec nelíbil aut pro soupeře.
16
Výborně zapracoval zkušený obránce Kolašinac, vzápětí se tento hráč provinil faulu. Írán tak může pokračovat v útočné akci.
15
Jedna z možností, jak ohrozit Begovičovu bránu jsou právě standardky. Sadeghi se vrátil na hřiště a ihned se dostal ke střele, respektive centru z levé strany, ale neuspěl.
14
Shojaei faulován třicet metrů od pokutového území, bude z toho trestný kop pro Íránce.
13
Pokračuje se dál, íránský fotbalista je momentálně za lajnou, ale chystá se vrátit do boje.
12
Zkusil to právě Pjanič, jehož bomba trefila Sadeghiho rovnou na solar plexus. Tak to muselo bolet, jsou dvě místa, které hodně bolí a břicho je jedním z nich.
11
Spahič prodloužil míč na Pjaniče, který byl těsně před vápnem přidržen. Rozhodčí má v ruce sprej a bude se lajnovat.
10
Bosňané pokračují v náporu, zahrávali zajímavou standardku, kterou musel na poslední chvíli likvidovat obránce Pooladi. Následovat bude rohový kop.
9
Hezký centr Bešiče, který stihl doběhnout míč těsně před brankovou čárou a svým centrem našel hlavičku Edina Džeka. Ten však zamířil přesně doprostřed brány, kde byl připravený Haghighi.
8
Málem se tak skutečně stalo. Spahić v poslední moment zasáhl před dotírajícím Hajsafím.
7
Na hřišti zůstává ležet Nekounam, bude se kopat proti Begovičově bráně. Írán se možná dostane k nějaké šanci.
6
Znovu byl u míče Džeko, který hledal volný prostor pro své spoluhráče. Sušić dělal co mohl, aby zakončil, ale osm hráčů soupeře se k němu sletělo a nepustilo ho ke střele.
5
Bosna je o něco málo aktivnější a hráči drží častěji míč na svých kopačkách.
4
Někdejší fotbalista Teplic Edin Džeko ukázal svou šikovnost a natlačil se před íránskou bránu. Následovala střela z otočky, která končí těsně nad. To nebyla vůbec špatná šance.
3
Zatím je to dle očekávání opatrné, Írán by měl útočit, ale nedostal se ani za půlku.
2
Hajsafi upadl v pokutovém území, ale rozhodčí zůstává v klidu.
1
Bosna začala s první útočnou akcí, určitě se bude chtít rozloučit s turnajem výhrou, která by byla vůbec první v historii.
1
Írán potřebuje vyhrát o dvě branky a čekat, jak dopadne Argentina s Nigérií. Teď už je vše připraveno, jdeme na to.
Dozněly hymny obou týmů a za pár chvil odstartuje tento poslední zápas ve skupině F. Irán má teoretickou šanci, Bosna už nikoliv.

Bosna a Hercegovina: Begović – Vršajević, Šunjić, Spahić (C), Kolašinac – Hadžić, Pjanić, Bešić, Sušić – Džeko, Ibišević.
Náhradníci: Avdukić, Fejzić – Bičakčić, Mujdža, Vranješ, Misimović, Lulić, Ibričić, Medunjanin, Višća, Hajrović, Salihović.

Írán: A. Haghighi – Hosseini, Sadeghi, Montazeri, Pooladi – Dejagah, Timotian, Shojaei, Nekounam (C), Hajsafi – Ghoochanneijhad.
Náhradníci: Ahmadi, Davari – Heydari, Mahini, Alnameh, Beitashour, R. Haghighi, Hadadifar, Rahmani, Beikzadeh, Jahanbakhsh, Ansarifard.

Rozhodčí: Carballo (Španělsko) – Yuste (Španělsko), Alonso (Španělsko).
Rozhodčí zápasu:

Carballo (Španělsko) – Yuste (Španělsko), Alonso (Španělsko).
Arena Fonte Nova Salvador:

Tento stadion byl postaven pro účely Konfederačního poháru FIFA 2013 a následně především pro Mistrovství světa 2014. Stadion s maximální kapacitou 55 000 diváků, se nachází ve městě Salvador da Bahia.

Salvador je hlavní město brazilského federativního státu Bahia a zároveň největší město ležící na severovýchodním pobřeží Brazílie.

Írán:

Důležité jsou samozřejmě body, ale dalším kritériem je skóre, které nemá Írán zrovna ideální, ale šanci stále má, neboť Nigérie v případě výraznější prohry s Argentinou může odjíždět domů.

Jenže za dva zápasy nedali Íranci ani gól a proti silné Bosně je nečeká nic lekhého. Musí totiž vstřelit více branek, než v souběžně hraném utkání Nigérie a hlavně vyhrát. Nováček světového šampionátu se bude chtít jistě rozloučit důstojně a alespoň jednou vyhrát, takže žádná legrace.

Bosna a Hercegovina:

Bosňané nehrají na turnaji nějak špatně, přesto je na jejich kontě nula. S Argentinou to byl vyrovnaný zápas, přesto vlastní gól a prohra, s Nigérii přišla další a po těsné porážce 1:0 bylo po nadějích. Bez gólů to prostě nejde a velká škoda, Bosna má v týmu řadu střelců, ale jejich potence se v Brazílii zadrhla.
Sportu zdar a fotbalu zvlášť. Hezký středeční den přeji u sledování posledního zápasu Bosny a Hercegoviny a Íranu ve skupině F. Bude to duel ve znamení loučení, mužstvo kolem kanonýra Džeka je již bez šance na postup a podobně je na tom soupeř. Byť u něj teoretická šance existuje.