Premier League - 34. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Arsenal : Chelsea - 2. května 2023   21:00

Arsenal
18' Ödegaard (Xhaka) • 31' Ödegaard (Xhaka) • 34' Jesus
3:1
(3:0)
Chelsea
65' Madueke  (Kovačić)
Arsenal
Ramsdale – White, Kiwior, Magalhães (86. Holding), Zinčenko (74. Tierney) – Ødegaard /C/, Jorginho (86. Partey), Xhaka – Saka (74. Nelson), Jesus, Trossard (59. Martinelli).
Turner – Smith-Rowe, Vieira, Nketiah.
Jones – Wood, Smith
Emirates Stadium, Londýn
60 144 diváků
Chelsea
Arrizabalaga – Azpilicueta /C/, Fofana (86. Chalobah), Silva, Chilwell – Kanté, Fernández (71. Mudryk), Kovačić – Madueke (79. Zíjáš), Aubameyang (46. Havertz), Sterling (71. Gallagher).
Mendy – Badiashile, Loftus-Cheek, Félix.

Fotbalisté Arsenalu sice ve druhé půli další gól nepřidali a z ojedinělé možnosti hostů inkasovali, nicméně vítězství 3:1 stačí k návratu do čela tabulky před Manchester City, který má ovšem dva zápasy k dobru.
Všechny branky vítězů se vešly do rozmezí 16 minut, u všech asistoval Xhaka – dvakrát nabil na góly přízemními přihrávkami zleva Ødegaardovi a poté jeho sraženou střelu dorazil Jesus.
Provizorní trenér Lampard těžko kouše šestý prohraný soutěžní zápas v řadě, na vítězství čeká miliardovými posilami nabitá Chelsea neskutečných devět utkání.
Držení míče: 55 % : 45 %.
Střely na branku: 10:4. Střely mimo: 3:1. Rohy: 7:2. Ofsajdy: 1:0. Fauly: 10:10.
90+5'
90+5'
Conor Gallagher (Chelsea) zajel zezadu do Parteyho a dostává zaslouženou žlutou kartu.
90+5'
Ødegaard nabil Xhakovi, který zpoza velkého vápna míří jen doprostřed brány do náruče Kepy Arrizabalagy.
90+4'
Chelsea v nastavení dohání, co 90 minut zameškala. Mudrykův centr se odráží od zad naskakujících hráčů obloukem do rukavic domácího brankáře.
90+3'
Ramsdalea zaměstnal ještě Havertz, který se prosadil v souboji o vysoký míč a práskl z úhlu na bližší tyč. Brankář Arsenalu byl však na místě a prostor si pokryl.
90+1'
Při přechodu do protiútoku domácí ztratili míč a Chelsea otočila hru, vše končí pokusem Hakíma Zíjáše po Kovačićově přihrávce vysoko nad.
90+1'
Trestný kop obrana Arsenalu snadno odvrátila.
90'
Faulovaný Chilwell se domáhá i žluté karty, bude si ale muset vystačit se získaným trestným kopem z výhodné pozice. Červenobílá zeď se staví dovnitř pokutového území.
89'
Dnešní utkání sleduje 60 144 diváků.
88'
Hakím Zíjáš se uvolnil na pravém křídle a překvapivě prostrčil míč do dobré pozice v šestnáctce Kantému, jenže ten celou akci zkazil nepřesným posunutím do míst, kde snad tušil Azpilicuetu.
87'
White napadal proti pravidlům rozehrávajícího Mudryka.
86'
Současně provedla poslední střídání také Chelsea:
ze hřiště odchází Wesley Fofana, přichází Trevoh Chalobah.
86'
Arsenal pro dnešek dostřídal:
ze hřiště odchází Jorginho Frello, přichází Thomas Partey,
nuceně je stažen také zraněný Gabriel Magalhães, kterého vyměnil Rob Holding.
84'
Kepa Arrizabalaga se vrhl na zem a vyrazil Ødegaardovu prudkou přízemní střelu z úhlu. Nor se zatím hattricku v derby nedočkal.
82'
Ošetřován byl krátce také domácí Magalhães. Uvidíme, zda to zvládne rozběhat. Zasahovat do fungující obrany trenér Arteta jistě nechce.
80'
Mateo Kovačić (Chelsea) dostává za intenzivní skluz na Jesuse první žlutou kartu zápasu.
79'
Nucené střídání v mužstvu Chelsea:
ze hřiště odchází zraněný Noni Madueke, přichází Hakím Zíjáš.
79'
Roh nic nepřinesl ani hostům a hra se stěhuje doprostřed hřiště.
78'
Nápor Blues bude pokračovat rohem, Silva byl při hlavičce zablokován Kiwiorem.
78'
Nadějná standardka od levé postranní čáry pro Chelsea po faulu Nelsona na Gallaghera.
76'
Chvilkové přerušení hry pro ošetření autora jediné branky Chelsea Maduekeho je u konce.
74'
Mudryk vysunul svého souputníka z lavičky náhradníků Gallaghera, jeho zpětný centr se však stáčel ven z pokutového území Arsenalu.
74'
Dvě změny v sestavě Arsenalu:
ze hřiště odchází Olexandr Zinčenko, přichází Kieran Tierney,
ze hřiště odchází Bukayo Saka, přichází Reiss Nelson.
73'
Z rohu domácí znovu nic nevytěžili. Gabriel Magalhães se provinil faulem na Thiaga Silvu.
72'
Saka založil další útok kanonýrů, avšak Chilwell zablokoval Jesusovu střelu na roh.
71'
Dvojité střídání připravil trenér Chelsea Frank Lampard:
ze hřiště odchází Raheem Sterling, přichází Conor Gallagher,
ze hřiště odchází Enzo Fernández, přichází Mychajlo Mudryk.
68'
Chelsea se Sakovu centru ubránila, Zinčenko však přerušil zárodek jejího protiútoku.
67'
Arsenel nechce pustit otěže z rukou a vybojoval další roh.
65'
Chelsea právě vstřelila branku!
Skvělou přihrávku Enza Fernándeze za obranu převzal NONI MADUEKE. Prvním dotykem se odpoutal od Zinčenka, nechal si míč spadnout na nohu a druhým obhodil Ramsdalea mezi nohama marně skluzujícího Magalhãese.
63'
Hosté vzápětí utekli do přečíslení, které domácí zpacifikovali dost nešťastně a po sérii odrazů míče se dostal do palebné pozice úplně volný Noni Madueke. Vyhnal se však ze střeleckého úhlu a zpětná přihrávka naslepo nenašla adresáta.
63'
Arrizabalaga vyboxoval centrovaný míč před Saku, který při střele uklouzl.
62'
Jesus přenesl hru na levý okraj šestnáctky Martinellimu, který v souboji na těsno s Azpilicuetou vybojoval roh. Španělský obránce si vehementně žádá odkop od brány, ale verdikt byl naprosto v pořádku.
59'
Poprvé střídá Arsenal:
ze hřiště odchází Leandro Trossard, přichází Gabriel Martinelli.
57'
O chvilku později vyslal Saka pěknou točenou ránu ze střední vzdálenosti těsně vedle levé tyče.
56'
Martin Ødegaard vysunul do běhu Bukaya Saku, jehož přihrávku na Whitea vyvedl z dráhy Chilwell. Míč se ale vrátil k anglickému reprezentantovi, který z těžkého úhlu nastřelil jen Arrizabalagovy nohy.
54'
Při pokusu o protiútok hostů centruje Ben Chilwell z plného běhu do zámezí.
54'
Rohový kop zavíral na zadní tyči Jesus, v pádu však z voleje přestřelil odkrytou část brány.
53'
Krásná útočná akce Arsenalu. Saka – Xhaka se hezky zarýmovalo, posledně jmenovaný si obhodil posledního beka a pálil po zemi k tyči. Skvělým zákrokem teď hosty uchránil od další pohromy Arrizabalaga.
51'
Domácí hráči už po rohu zvedali ruce, hlavičku Gabriela Magalhãese však dokázal v poslední chvíli vykopnout z brankové čáry Thiago Silva. Záznam prokázal, že ji míč ještě celým objemem nepřešel.
50'
Trossardův centr srazil Sterling do boční sítě a následuje klasický rohový kop.
50'
Jesuse naháněli hned dva hráči Chelsea, Azpilicueta s Fofanou. Prvně jmenovaný mu zavadil o nohu a zavinil krátký roh proti hostům.
48'
Na Havertzovu kolmici naběhl Madueke, jeho centr však nikoho z hráčů Chelsea neoslovil.
46'
První akce Arsenalu po změně stran končí útočným faulem Jesuse proti Chilwellovi.
46'
S jednou změnou vyrukovala do druhé půle Chelsea:
nepovedený návrat na hřiště prožil Pierre-Emerick Aubameyang, kterého nahradil Kai Havertz.
46'
Druhý poločas začne přibližně ve 22:04.
Statistiky první půle:
Držení míče 59% – 41%, střely na bránu 5:1, střely mimo 0:0, rohy 2:1, fauly 3:5, ofsajdy 0:0.
Tři údery během 16 minut zničily naděje utrápené Chelsea v londýnském derby. Ve všech měl prsty Granit Xhaka, který připravil dvě krásné trefy úplně totožnými přízemními přihrávkami Martinu Ødegaardovi, poté jeho zblokovanou střelu dorazil do sítě Gabriel Jesus. Chelsea měla jednu velkou příležitost k vyrování, Chilwella však vychytal Ramsdale. To je ovšem zoufale málo na celý poločas.
45+2'
45+2'
Mateo Kovačić narazil do šestnáctky Raheemu Sterlingovi, který neudržel rovnováhu a míč mu utíká do Ramsdaleových rukavic.
45+1'
Jesusovi byl odpískán útočný faul na Sterlinga.
43'
Opět byla přihrávka příliš prudká pro Aubameyanga, který si nedokázal míč zpracovat na špičce a utíká mu do zámezí.
43'
Něco přes minutu se nehrálo, ošetřován byl hostující Fofana. Pokračovat ale minimálně do přestávky bude bez omezení.
41'
Kanté fauloval na levém křídle Trossarda.
40'
Rozběhnutého Jesuse srazil na trávník nedovoleně Sterling.
38'
Po dlouhé době v základní sestavě se zatím Aubameyang na hřišti hledá. Pro výborný obranný zákrok polského stopera Kiwiora se nedostal k nakopávanému míči.
36'
Sakův ostrý centr proletěl nikým netečován pokutovým územím Chelsea.
34'
Arsenal právě vstřelil branku!
White centroval na zadní tyč. GABRIEL JESUS nejprve po zpracování na prsou sklepl míč Xhakovi, který neprostřelil modrý dvojblok, ale odražený míč se vrátil zpět k brazilskému útočníkovi, který již zblízka napnul síť.
34'
Sakův střílený centr uklidil čelem k vlastní bráně akrobatickou patičkou Fofana.
31'
Velice podobná přízemní kombinace jako u vedoucí branky kanonýrů. Najdeme pár rozdílů? Xhaka udělal na levém křídle vše stejně, MARTIN ØDEGAARD střílel o něco blíže bráně, prakticky z penaltové značky, a tentokrát se gólová rána obešla bez odrazu o břevno.
30'
Gabriel Jesus přihrával pod sebe Xhakovi trochu na paty, než si mohl záložník Arsenalu míč srovnat na střelu, připravili ho o něj modří obránci.
28'
Martin Ødegaard jen zakroutil trestný kop do rukavic brankáře Arrizabalagy.
28'
Trossardovu střelu z 20 metrů zastavil Chilwell břichem, možná se mu míč otřel lehce i o ruku, kterou však měl u těla.
26'
Roh Chelsea vyhlavičkoval rázně až k půlící čáře Jakub Kiwior.
25'
Aaron Ramsdale podržel Arsenal při obrovské příležitosti Bena Chilwella. Ten se prosadil v souboji o křížný pas a uháněl sám na brankáře, ránu na zadní tyč však domácí brankář vyškrabuje na roh.
23'
Zatím jsme popisovali pouze akce Arsenalu, z prostého důvodu, že ze strany Chelsea ještě žádná nepřišla. Nyní si hosté vylepšují alespoň statistiku držení míče, prokombinovali se ale jen zpět do vlastních zadních řad. Silva se bezradně rozhlíží, komu rozehrát.
21'
I po vstřeleném gólu domácí kontrolují hru, teď však musejí odevzdat míč po útočném faulu Jorginha Frella na Enza Fernándeze.
18'
Hosté jen sledovali sérii přihrávek, která se postupně přibližovala k jejich bráně. Přízemní přihrávka Granita Xhaky zleva prošla jednomu z bránících hráčů mezi nohama a fantastickou placírkou o břevno z velkého vápna otevírá skóre MARTIN ØDEGAARD.
17'
Kanonýři kombinují do plných a přihrávají si na jistotu okolo půlící čáry.
15'
Arsenal tentokrát s rozehrávkou spěchal. Nejprve pálil z úhlu Jesus, pak přišel Trossardův centr a nenápadná hlavička Bukaya Saky, která pořádně vystrašila Arrizabalagu, jenž pouze vytahoval míč ve skoku před sebe.
15'
Xhaka na koncové lajně vybojoval další roh pro domácí.
12'
Po rozehrávce nakrátko poslal příliš vysoký míč pro nabíhající spoluhráče z vrcholu pokutového území White.
11'
Ochozy ožívají, Arsenal bude po obranném skluzu Wesleyho Fofany kopat první roh utkání.
10'
N'Golo Kanté se vrátil do obrany a obral o míč pomalu postupujícího Xhaku.
8'
Arsenal pokračuje v tlaku, Bukayo Saka ale prudkou přihrávku nestihl. Hůře dopadl dobíhající Thiago Silva, který v pádu zabrzdil až o tvrdý reklamní panel.
6'
Šlapákem na půlící čáře proti Enzu Fernándezovi se provinil domácí Gabriel Magalhães.
5'
Hostům zavařil nedůraznou hlavičkou za sebe César Azpilicueta. Nechtěně přiťukl do šance Granitu Xhakovi, který ale šajtlí z bezprostřední blízkosti nepropálil roztaženého Kepu Arrizabalagu.
3'
Přetažený centr Benjamina Whitea vyhlavičkoval z vápna dobře postavený Noni Madueke.
1'
Saka si naváděl míč na velkém vápně na levačku, obrannou hradbu Chelsea ale prvním střeleckým pokusem nepropálil.
1'
Obě mužstva ctí tradiční barvy. DOmácí hrají v červenobílých dresech, hosté v modrých.
1'

Arsenal: Ramsdale – White, Kiwior, Magalhães, Zinčenko – Ødegaard (C), Jorginho, Xhaka – Saka, Jesus, Trossard.
Náhradníci: Turner – Tierney, Holding, Partey, Smith-Rowe, Vieira, Martinelli, Nketiah, Nelson.
Trenér: Arteta.

Chelsea: Arrizabalaga – Azpilicueta (C), Fofana, Silva, Chilwell – Kanté, Fernández, Kovačić – Madueke, Aubameyang, Sterling.
Náhradníci: Mendy – Chalobah, Badiashile, Loftus-Cheek, Mudryk, Zíjáš, Gallagher, Havertz, Félix.
Trenér: Lampard.

Rozhodčí: Jones – Wood, Smith.
Arsenal vyhrál pět ze šesti londýnských derby posledních tří let, na Chelsea nestačil pouze v minulém utkání na Emirates. V loňském ročníku šlo o domácí ligovou premiéru a skončila porážkou kanonýrů 0:2. Naopak na Chelsea zvítězili loni 4:2 a na podzim probíhajícího ročníku 1:0 gólem Magalhãese ze 63. minuty.
Chelsea Londýn prožívá po odchodu Romana Abramoviče strmý pád a měsíc před koncem soutěže je v Premier League až dvanáctá. Hůře skončila naposledy v roce 1994. Zatím nezabraly ani impozantní zimní nákupy, naopak v dubnu Chelsea dokonce ze sedmi soutěžních zápasů v anglické lize a Lize mistrů získala pouhý bod a vstřelila v nich jen jeden gól. Naposledy doma padla 0:2 s průměrným Brentfordem. Nemá tak už ani teoretickou šanci probít se ještě do evropských pohárů.

Střelci: 9 – Havertz, 7 – Sterling, 3 – Mount, Jorginho, Aubameyang.
Arsenal Londýn okupoval většinu sezóny čelo tabulky a snil o prvním zisku mistrovského titulu od roku 2004, kdy k němu kanonýři v čele s Henrym, Vieirou či Bergkampem došli bez jediné porážky.
Až do finiše ale Arsenal skvělou formu neudržel, po třech remízách v řadě přišla jasná porážka od obhájce titulu Manchesteru City 1:4 a pád na druhé místo o bod za své přemožitele, navíc s odehraným zápasem navíc.

Střelci: 15 – Martinelli, 14 – Saka, 12 – Ødegaard.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.