Premier League - 21. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Crystal Palace : Newcastle - 21. ledna 2023   18:30

Crystal Palace
Guaita – J. Ward (C) (71. Clyne), C. Richards, Guéhi, Mitchell – C. Doucouré, Schlupp (65. Hughes) – Ayew, Eze (65. Olise), Zaha (65. Mateta) – Édouard (90. Ozoh).
Johnstone – Wells-Morrison, Riedewald, Milivojević.
Pawson – Perry, Ledger
Selhurst Park, Londýn
25 350 diváků
Newcastle
Pope – Trippier (C), Schär, Botman, Burn – S. Longstaff, Guimarães, Willock (69. Isak) – Almirón (86. Murphy), C. Wilson (69. Saint-Maximin), Joelinton.
Dúbravka – J. Lewis, Lascelles, Manquillo, Ritchie, Anderson.

Držení míče: 39 % : 61 %.
Střely na branku: 1:7. Střely mimo: 1:7. Rohy: 3:15. Ofsajdy: 0:1. Fauly: 14:8.
Newcastle United měl v Londýně velkou převahu, vyloženou šanci si ale prakticky za celý zápas proti domácímu Crystal Palace nevytvořil. Tu měli paradoxně jen domácí uprostřed druhé půle, Matetu ovšem jednou rukou skvěle vychytal jinak zcela nezaměstnaný Pope.
Hosté si patnáctým ligovým zápasem bez porážky vylepšili klubový rekord, zároveň se ale devátou remízou osamostatnili na čele této statistiky. Crystal Palace neskóroval v pátém z posledních šesti utkání.
90+4'
90+4'
Tak nakonec přichází jen jedna žlutá karta pro Crystal Palace, držitelem je Michael Olise.
90+4'
Do šarvátky se poté zapojilo hromadně větší množství hráčů, rozhodčí bude udělovat další karty.
90+4'
Žlutá karta pro Newcastle United. Ve strkanici s Olisem si počínal příliš hrubě Joelinton de Lira.
90+1'
Na levém křídle si na Isakovi vynutil faul domácí Hughes.
90'
Střídání v týmu Crystal Palace FC:
ze hřiště odchází Odsonne Édouard, přichází David Ozoh.
90'
Patnáctý roh Newcastlu domácí defenzíva zvládla bez potíží.
89'
Murphy si krásně narazil a vnikl do šestnáctky, jeho prudká přihrávka kopírovala celou délku malého vápna, až si ji našel Saint-Maximin a vypálil. Do rány mu v posledním okamžiku vložil nohu Olise a tečoval ji na roh.
88'
Dnešní utkání sleduje 25 350 diváků.
87'
Žlutá karta pro Crystal Palace. Cheick Doucouré se provinil zezadu na rozběhnutém Saint-Maximinovi.
86'
Střídání v týmu Newcastle United:
ze hřiště odchází Miguel Almirón, přichází Jacob Murphy.
85'
Vzápětí další roh pro Newcastle, zády k bráně hlavičkoval vysoko nad břevno Fabian Schär.
84'
Protiútok podnikl po nějaké době Crystal Palace, na Ayewův nadýchaný centr nabíhal Mateta, ale k míči ho nepustil Burn.
83'
Sean Longstaff naběhl na průnikovou přihrávku a dloubl míč od styku velkého vápna s koncovou lajnou rovnoběžně s brankovou čarou až na protější stranu, kde ho zachytil Joelinton, nic převratného však nevymyslel.
82'
Guaita si pohlídal Schärovu hlavičku a uklidní hru dlouhým výkopem.
82'
A znovu to bude série, již třináctý roh Newcastlu se stěhuje na pravé křídlo.
81'
Richards zmateně odhlavičkoval míč přímo na kopačku Almiróna, jehož křížnou střelu tečoval zády na roh přikrčený Guéhi.
80'
Guimarãesovu přihrávku rovnoběžně s velkým vápnem výborně vystihl Clyne, při vyvážení míče jej však také ztrácí.
79'
Série rohů nepřinesla ohrožení brány, ovšem Newcastle zůstal u míče a po nějaké půlminutě našel Trippier pěkným centrem Isaka, který hlavičkuje přesně doprostřed brány. Pro Guaitu další lehký zákrok.
78'
Tentokrát míč odhlavičkoval Mateta a bude to třetí roh v řadě, tentokrát z opačné, tedy pravé strany.
78'
Hosté spěchali s rozehrávkou rohového kopu a po odrazu o Clynea si ho zopakují.
76'
Na druhé straně šikovně prodloužil dlouhý nákop hlavou za sebe Longstaff, v šestnáctce ovšem chyběl krok Joelintonovi.
75'
Žlutá karta pro Crystal Palace. Will Hughes přišlápl uprostřed hřiště Trippiera.
74'
Rohový kop hosté odvracejí jen k Doucourému, který sestřelil na solar Botmana a tečovaný míč zachytává Pope ještě na koncové čáře.
73'
Obrovská šance dosud neškodného Crystal Palace! Vše zavinil ztrátou míče Joelinton, k propadlému míči se v šestnáctce dostal střídající Mateta a i v pádu dokázal vyslat pořádnou pumelici pod břevno, kterou fantasticky vyškrábl na roh Nick Pope. Ten si tedy zákrok večera dlouho schovával!
71'
Střídání v týmu Crystal Palace:
ze hřiště odchází Joel Ward, přichází Nathaniel Clyne.
69'
ze hřiště odchází Callum Wilson, přichází Allan Saint-Maximin,
ze hřiště odchází Joe Willock, přichází Alexander Isak.
68'
Ayew sebral míč před vlastním velkým vápnem Almirónovi, který ho poté sekl přes kotník.
67'
Rohový kop odvracejí domácí až na soupeřovu polovinu.
66'
Willock si zasekl míč na okraji šestnáctky, neměl příliš kudy pokračovat a nakonec byl vybojovaný roh na Wardovi asi maximem možného.
65'
Trojnásobné střídání v mužstvu Crystal Palace:
ze hřiště odchází Eberechi Eze, přichází Michael Olise,
ze hřiště odchází Wilfried Zaha, přichází Jean-Philippe Mateta,
ze hřiště odchází Jeff Schlupp, přichází Will Hughes.
64'
Jedno ze střídání bude nucené, Wilfried Zaha to po předchozí situaci zkusil ještě rozběhat, ale teď mu již masér tejpuje stehno.
63'
Na domácí lavičce se již začínají hromadně převlékat náhradníci. S tím, co jeho mužstvo předvádí, nemůže být spokojen trenér Vieira ani jeho nadřízení.
63'
Po rohu netrefil domácí bránu hlavou Sven Botman.
62'
Nakonec přišel z dlouhého obléhání pěkný oblouček za obranu na Trippiera, kterého zablokoval za cenu rohu Richards.
61'
Hosté uzamkli Crystal Palace v jeho pokutovém území.
59'
Na trávníku se svíjí a vzteká zastavený Zaha, v šestnáctce se pro změnu zlobí na sebe Édouard, že lépe nezpracoval přihrávku a míč mu odskočil do zámezí.
57'
Žlutá karta pro Newcastle United. Kieran Trippier u postranní čáry podrazil Zahu.
57'
Hosté se revanšují protiútokem, po Almirónově přihrávce si navedl míč na střelu z 20 metrů Joelinton, ale proti jeho pokusu stačilo Guaitovi nastavit náruč.
55'
Doucouré dostal míč proti noze od Ezeho a vypálil, obrannou hradbu Newcastlu však nepřekonal.
54'
U rohového praporku na opačné straně se neprosadil Zaha a po odrazu o jeho spoluhráče Mitchella vhazují „straky“.
53'
Slabá hlavička Calluma Wilsona po rohovém kopu Kierana Trippiera směřuje přímo do rukavic Vicenteho Guaity.
52'
V Joelintonově zastavené akci pokračoval Guimarães a získal pro Newcastle sraženým stříleným centrem roh.
52'
Do šestnáctky zakroutil nízký pas Joe Willock, domácí Richards míč odkopl především do výšky, ale i tak účinně.
51'
První ofsajd celého zápasu je odmáván Trippierovi, který si nabíhal na Almirónovu průnikovku.
50'
Odsonne Édouard rozběhl útočnou akci Londýňanů, prostrčil míč na volného Warda, ale jeho zpětnou přihrávku na malém vápně odvrátili bílozelení v dostatečném počtu.
48'
Přerušení je u konce, domácí záložník se hlásí opět u postranní čáry do hry.
47'
Na hřišti je ošetřován Doucouré po puštěné srážce, která vedla k popsané možnosti Newcastlu.
46'
Hosté okamžitě vyrazili napadat rozehrávku a po 25 vteřinách se dostali k zajímavé akci. Longstaff našel napříč šestnáctkou Wilsona, který si však neporadil a míč odevzdal.
46'
Druhý poločas začne přibližně v 19:34.
Zahajovací dějství v londýnském Selhurst Parku mnoho zajímavého nenabídlo. Hosté jsou o něco aktivnější, vytvořili si i pár náznaků šancí, zatímco Pope byl celý poločas bez práce, ale skóre zůstalo bezbrankové.

Statistiky první půle:
Držení míče 39% – 61%, střely na bránu 0:3, střely mimo 1:5, rohy 2:4, fauly 8:3, ofsajdy 0:0.
45+2'
45+1'
Po rohovém kopu se Crystal Palace vůbec poprvé dostal do zakončení, Richardsova hlavička z 10 metrů však letí nad břevno.
45'
Na dlouhý míč přes půl hřiště nabíhal ještě před ofsajdovou hranou za obranu Zaha, ale než si skákavý míč zpracoval na střelu, stáhli se k němu dva stopeři a odstavili jej od míče. Domácí útočník padl na zem, vše je ale v duchu pravidel. Z druhé vlny pak střílel Édouard a tečí o Trippiera vybojoval roh.
43'
Domácí to zkoušejí pravým křídlem, Warda však čistě zastavil Guimarães.
42'
Před Édouardem si pokryl dlouhý nákop tělem Schär a podává malou domů jinak zcela nezaměstnanému Popeovi.
40'
Nepřesné založení útoku severoanglického klubu zapříčinilo odkop od domácí brány.
39'
Pokračuje nelíbivá opatrná hra, ve středovém kruhu fauloval domácí Ayew Botmana.
37'
Rozhodčí už jednou Newcastlu roh přisoudili neprávem, takže to teď kompenzují a pro změnu hostům regulérní rohový kop upřeli, když neviděli zásah Wardovy kopačky.
36'
Na malém vápně si našel odražený míč Joelinton de Lira, z otočky kulečníkově o Mitchella trefuje hruď dobře postaveného Guaity na čáře. Brazilec marně reklamoval ruku protihráče, která pokud už, tak byla přitisknutá k tělu.
35'
Po sérii hlaviček v přehuštěném prostoru dokázal Guimarães prostrčit míč na volného Almiróna, toho však okamžitě zablokoval Zaha na roh.
35'
Trestný kop pro Newcastle zavinil Mitchell faulem na Longstaffa.
34'
Eberechi Eze se zvedá na nohy a bude pokračovat v zápase.
32'
Zatímco na trávníku je ošetřován zraněný Eze, ostatní hráči využívají pauzu k občerstvení.
31'
Nakonec se ke střele z 20 metrů dostal Willock a docela těsně minul domácí levou tyč.
31'
Hosté zkusili nacvičený signál, po rozehrávce do strany nakopl svíci za červenomodrou zeď Bruno Guimarães, v hlavičkovém souboji však vládli londýnští hráči.
30'
Na sklonku úvodní půlhodiny si vynutil Callum Wilson na Guéhim přímý kop pro hosty po pěkném uvolnění a uličce Joelintona de Liry.
27'
Ward vypíchl míč Willockovi a ještě otřením o jeho nohu získal pro Crystal Palace odkop od brány.
26'
Schlupp hledal nákopem do šestnáctky Guéhiho, kterého čistě odzbrojil Longstaff.
25'
Ve středovém kruhu fauloval Schluppa hostující Bruno Guimarães.
23'
Domácí obrana při nákopu do své šestnáctky uskákala Burna a míč se vrací až před Popea, který z první rozehrává další akci hostů.
23'
Tyrick Mitchell odvrací míč na další roh pro Newcastle United.
20'
Po chvilce si naběhl do šestnáctky odbarvený blonďák Joelinton na Schärovu uličku a střílí přímo do brankáře Guaity.
20'
Po rohu se natlačil do zakončení Callum Wilson, hlavou ale mezi tyče nezamířil.
19'
Almirón si povodil míč a otřel ho o domácího Schluppa, který se vehementně hlásí o odkop od brány, jenže sudí se teď upískli a přisoudili neprávem roh Newcastlu.
16'
Trippier na půlící čáře podrazil zezadu kličkujícího Ezeho.
14'
Po odvráceném rohu zůstali hosté v šestnáctce, vrácenku sklepl Longstaff hlavou přímo na nohu Burna, který se opřel do míče vší silou, ale prudkou ranou trefuje u tyče jen připraveného Guaitu.
13'
Almirón pěkně prostrčil míč do uličky na Longstaffa, jehož střílený centr špičkou kopačky odvrací nad břevno domácí brány Guéhi.
12'
První roh Crystal Palace odhlavičkoval z malého vápna zcela snadno vysoký Dan Burn.
11'
Ayew mířil do protiútoku, ale zabrzdil a vrátil míč zpět, postupně se domácí dostávají až k malé domů.
9'
Hosté se nedočkali rohového kopu, jako poslední se podle pomezního, který měl situaci před očima, dotkl míče Sean Longstaff.
6'
Joe Willock utekl po levé straně a připravil první šanci zápasu skvělým přetaženým centrem přes celou obrannou čtveřici Crystal Palace pro Miguela Almiróna. Ten z rohu malého vápna střílel z voleje těsně vedle.
5'
K míči se po trestném kopu a dvou hlavičkách ve vápně dostal Joelinton de Lira, vystřelit se však neodvážil a akce zabředla v přihrávkách směrem k vlastní bráně.
4'
Žlutá karta pro Crystal Palace. Marc Guéhi rozeběhl pěkný driblink, ztrátu míče však řešil šlapákem na Botmana.
3'
První dvě minuty se nesly v oťukávacím duchu, na začátku té třetí utíká domácímu kapitánu Wardovi kolmá přihrávka Doucourého za postranní čáru.
1'
Domácí hrají v modročervených dresech, hosté oblékli bílé dresy a zelené trenýrky a výkopem uvádějí míč ze středového kruhu do hry.
1'

Crystal Palace FC: Guaita – Ward (C), Richards, Guéhi, Mitchell – Doucouré, Schlupp – Ayew, Eze, Zaha – Édouard.
Náhradníci: Johnstone – Clyne, Wells-Morrison, Riedewald, Ozoh, Olise, Milivojević, Hughes, Mateta.
Trenér: Vieira

Newcastle United: Pope – Trippier (C), Schär, Botman, Burn – Longstaff, Guimarães, Willock – Almirón, Wilson, Joelinton.
Náhradníci: Dúbravka – Lewis, Lascelles, Manquillo, Ritchie, Anderson, Murphy, Isak, Saint-Maximin.
Trenér: Howe

Rozhodčí: Pawson – Perry, Ledger.
Vzájemné zápasy

Dnešní soupeři se utkali v této sezóně již dvakrát, vždy na severu Anglie a branku diváci neviděli za celých 180 minut. V ligovém utkání si kluby rozdělily body, v Ligovém poháru musel o postupu rozhodnout penaltový rozstřel, který vyhrál Newcastle.
Ani loni to nebyly žádné gólové hody, Crystal Palace získal bod za remízu 1:1 doma, v Newcastlu poté prohrál 0:1.
Newcastle United

Loni touto dobou se čerstvě nejbohatší klub světa topil v sestupové bažině, letos míří naopak do Ligy mistrů a bojuje s oběma giganty z Manchesteru o druhé místo. Po včerejší porážce Tottenhamu může nejbližšímu rivalovi v boji o Champions League cuknout dokonce o osm bodů.
Newcastle neprohrál již 14 ligových utkání, má nejlepší obranu Premier League a již pět zápasů v řadě uhrál s čistým kontem (3-2-0, 5:0). Na druhou stranu je také remízovým králem soutěže.

Střelci: 9 – Almirón, 6 – Wilson, 4 – Guimarães.
Crystal Palace FC

Londýnský klub se pohybuje v klidném středu tabulky, to mu ale nemusí dlouho vydržet, pokud bude pokračovat ve výkonech z poslední doby. Z pěti utkání čtyřikrát nebodoval ani neskóroval, jediný úspěch si připsal výhrou 2:0 na hřišti Bouremouthu. Navrch ještě Crystal Palace vypadl z obou anglických pohárů. Naposledy prohrál derby na hřišti Chelsea 0:1 hlavičkou Havertze z 64. minuty.

Střelci: 6 – Zaha, 5 – Édouard, 3 – Eze.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:30.