Premier League - 38. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Everton : Bournemouth - 28. května 2023   17:30

Everton
57' A. Doucouré
1:0
(0:0)
Everton
Pickford (C) – Mina, Coady, Tarkowski – Garner, Gueye, A. Doucouré, McNeil – Onana, Iwobi – D. Gray (87. Simms).
Begović, Lonergan – Keane, Holgate, Welch, McAllister, Maupay.
Attwell – Hatzidakis, Mainwaring
Goodison Park, Liverpool
39 438 diváků
Bournemouth
Travers – A. Smith (C) (83. Anthony), Zabarnyj, Senesi, Kelly – Billing, Lerma – Brooks (56. Viña), Christie (65. Moore), Ouattara – Solanke.
Randolph – Stephens, Mepham, Stacey, L. Cook, Sadi.

Hřiště Evertonu je pojmenované po inženýru Goodisonovi, který v polovině 19. století vysušil zdejší močály. A liverpoolský klub se dnes druhý rok po sobě dokázal vyhnout v poslední chvilce sestupové bažině, v níž na dost dlouhou chvíli tonul, než ho vysvobodila miliónová gólová rána Doucourého v 57. minutě. Hosty předtím třemi neskutečnými zákroky podržel skvělý Travers, s touto bombou však nemohl nic nadělat.
Everton posílá po sedmi letech od mistrovského titulu do druhé ligy Leicester City a udržel se na poslední nesestupové příčce. Hřiště vzápětí zaplnily davy fanoušků, kteří slaví spolu s hráči nadcházející 70. sezónu bez přerušení v nejvyšší soutěži.
Bournemouth slaví navzdory porážce klidnou záchranu z patnácté příčky.
Držení míče: 38 % : 62 %.
Střely na branku: 6:2. Střely mimo: 5:3. Rohy: 9:3. Ofsajdy: 0:1. Fauly: 12:13.
90+11'
90+10'
Domácím fotbalistům se daří kouskovat hru neustálými odkopy za postranní čáru.
90+9'
Dobrých 10 vteřin se naopak hosté před svým vhazováním museli u podavačů domáhat míče, který jim byl nakonec neochotně vhozen obloukem do hřiště. Ani „Cherries“ ho dlouho neudrželi. Závěr je nesmírně nervózní, tep atakuje několikanásobek počtu zbývajících vteřin.
90+8'
Diváci bouří a hecují domácí hráče z plných hrdel před autovým vhazováním na úrovni šestnáctky Bournemouthu. Ti však o míč hned přicházejí a musejí opět myslet na zadní vrátka.
90+7'
Opatrná rozehrávka na zdrženou nevedla k ničemu, míč je na kopačkách Bournemouthu.
90+6'
Everton standardku hostů zvládl a naopak vzápětí vybojoval sám rohový kop.
90+5'
Jordan Pickford byl celý zápas bez práce, teď ale jeho klíčový zákrok možná rozhodl o udržení Premier League pro její služebně druhé nejstarší mužstvo. Po hlavičkovém souboji napálil odražený míč z voleje levačkou z 18 metrů parádně Matías Viña, domácí brankář se však vrhl po levici a prudkou ránu vyráží. Spoluhráči se na něj přímo sesypali s gratulacemi, ovšem ještě je čeká ubránění rohu.
90+3'
Rozhodčí Attwell rezolutně rozpažuje po pádu Iwobiho.
90+2'
Solanke dostal od Ouattary vynikající průnikovou přihrávku do vápna, střelu mu však obětavým skluzem zblokoval Coady a poté pomezní opožděně zvedá praporek, takže veškeré vzrušení bylo zbytečné.
88'
Po opakovaném rohu nakrátko naskočil na Garnerův centr Tarkowski, jenže hlavičkoval spíš do výšky než mezi tyče.
87'
Došlo na odloženou rozehrávku rohu, který si po zásahu Billinga na zadní tyči domácí zopakují z opačné strany.
87'
Vůbec poprvé střídá Everton FC:
ze hřiště odchází zraněný Demarai Gray, přichází Ellis Simms.
86'
Další ošetření si žádal Gray, ze hřiště odchází v doprovodu maséra kulhajíc a nevypadá to na pokračování v zápase.
85'
Doucouré si na křídle povodil střídajícího Anthonyho a střílel křížně, bránící hráč stačil jeho projektil lehce tečovat na roh.
84'
Dnešní utkání sleduje 39 438 diváků.
83'
Střídání v týmu AFC Bournemouth:
ze hřiště odchází Adam Smith, přichází Jaidon Anthony.
81'
Z rychlého kontru liverpoolského mužstva střílel poměrně sobecky a ukvapeně zleva nad břevno Doucouré.
81'
Ouattarův pas do šestnáctky Evertonu se stáčel ven z brány a z otočky ho odkopl do bezpečí McNeil.
80'
Demarai Gray zakončil z voleje z úhlu nepřesně.
79'
Billing se pěkně protáhl přes dva hráče, jeho průnikovku do vápna však vystihl Doucouré.
77'
Za protesty dostává žlutou kartu trenér Bournemouthu Gary O´Neil.
75'
Onana se zlobí na pomezního, který byl blízko jeho střetu se Smithem a neporadil hlavnímu rozhodčímu odpískat faul.
74'
Hra bude po několikaminutovém ošetření brankáře Pickforda pokračovat, střídání nebude potřeba.
71'
Do hádky s rozhodčím se zapletl kapitán AFC Bournemouth Adam Smith a vykoledoval si také žlutou kartu, když si marně žádal penaltu.
70'
Za potyčku po odpískání dostává žlutou kartu také domácí brankář Jordan Pickford.
70'
Útočník Bournemouthu Dominic Solanke je napomínán žlutou kartou.
69'
Nebezpečný centr hostů mířil před bránu, kde se k míči tlačil Solanke, dostal se však do klinče s brankářem Traversem a balon zakopává z brankové čáry Coady.
68'
Trestný kop rozehráli domácí nakrátko, po teči jednoho z obránců míč vyletěl do oblouku a dopadl přímo do rukavic Marka Traverse.
67'
Z následného brejku vzešla první žlutá karta pro AFC Bournemouth. Za sražení rozběhnutého Graye ji dostává Marcos Senesi.
67'
Garner vystihl soupeřovu kombinaci kolem velkého vápna.
65'
Domácí hrají od vstřeleného gólu opravdu velice pasivně, sice zatím nepouštějí soupeře k ničemu, ale taková taktika se často nevyplácí.
65'
ze hřiště odchází Ryan Christie, přichází Kieffer Moore.
62'
Trenér Dyche ordinuje svým svěřencům za stavu 1:0 zpevnění obrany, o kterou se zatím nesmělé útočné pokusy hostů snadno rozbíjejí.
61'
V souboji o dlouhý nákop fauloval hostující Christie.
60'
Střídající Viña se uvedl útočným faulem na Garnera.
57'
Everton právě vstřelil branku!
Goodison park šílí nadšením. Do skákavého míče se po dlouhém nákopu a hlavičkovém souboji ve vápně opřel z 19 metrů ABDOULAYE DOUCOURÉ a za jeho pumelicí do sítě se Travers stačil jen ohlédnout přes levé rameno.
56'
Nucené střídání v týmu AFC Bournemouth:
ze hřiště odkulhal po svých zraněný David Brooks, kterého nahrazuje Matías Viña.
56'
Na zemi leží po souboji s Tarkowským hostující Brooks, chytá se za sval a Lerma signalizuje „mlýnkem“ k lavičce, že bude nutné střídání.
54'
Brooksův centr od rohového praporku domácí na přední tyči odvracejí, následně pronikal ještě Christie a svedl souboj u koncové lajny s Onanou. Podle rozhodčího se jako poslední dotkl míče útočící hráč a ukazuje tedy na odkop od brány Evertonu.
54'
Ouattara se úchvatně protáhl přes několik hráčů a slalom zakončil přihrávkou šajtlí na Brookse, jehož ostrý centr srazil hlavou na roh domácí Brooks.
51'
Dva hostující fotbalisté se neohrabaně srazili na malém vápně, Illja Zabarnyj tak hlavou nechtěně přiťukl do obrovské šance úplně volnému Grayovi, jehož hlavičkový hřebík vyškrabuje Travers z brankové čáry. Jestli někdo drží Leicester v Premier League, tak je to dnes úžasně chytající brankář Bournemouthu!
50'
Everton rozehraje po faulu Philipa Billinga na Amadoua Onanu zajímavý přímý kop od pravé lajny, ale jen pár metrů od linie velkého vápna.
Leeds doma prohrává 0:2 a je prakticky ze hry o záchranu venku. Rozhodne se mezi Leicesterem a Evertonem.
47'
Senesi fauloval Graye, který se proháněl pravým křídlem.
46'
Statistické okénko:
Držení míče 47% – 53%, střely na bránu 3:0, střely mimo 3:3, rohy 5:2, fauly 6:4, ofsajdy 0:0.
Everton nevyužil po slabé půlhodině v závěru poločasu dvě obrovské šance a má tak blíže k sestupu po 69 letech do druhé ligy. Bournemouth sice o nic nehraje, ale nehodlá body rozdat zdarma. Pokud se nechtějí domácí spoléhat na příznivý zvrat v Leicesteru, potřebují po přestávce vstřelit nejméně jeden gól.
45+4'
45+4'
Sudí Attwell nechal Everton rozehrát ještě opakovaný roh, z něj již žádné nebezpečí pro hosty nevzešlo.
45+3'
Travers vytáhl míč jednou rukou před Doucourém, za velkým vápnem ho ale zachytil Garner a vyslal parádní střelu do šibenice, jenže brankář Bournemouthu se dnes překonává a pardálím skokem likviduje konečky prstů i tuto šanci.
45+2'
Brankář Travers si plácl s Kellym, který odvrací nebezpečný přízemní centr na čtvrtý roh pro domácí.
45+1'
Hosté svou příležitost nevyužili a „Karamelky“ míří do protiútoku.
45'
David Brooks vnikl do šestnáctky a skvěle sklepl míč šajtlí pod sebe pro Solankeho, jehož tutovku dokázal tečovat včasným skluzem na roh Mina.
43'
McNeil neudržel těžký přetažený míč na hrací ploše, hosté mohou rozehrávat od své brány.
42'
Gray pálil z levé strany pokutového území jen do dvojbloku černých dresů.
40'
Doucouré šikovně získal míč na zemi a založil akci pro Onanu, který byl důraznější než Senesi, ale střílel nepřesně.
38'
A z rohu málem hosté ještě přiložili k ponuré náladě v hledišti. Signál mířil rovnou za velké vápno na Brookse, jehož nepřesný volej ještě zachytil spoluhráč Billing a přistrčil Senesimu. Ten si udělal šikovně prostor a křížnou střelou z otočky po zemi těsně minul domácí pravou tyč.
38'
Z protiútoku po pravém křídle vybojoval Bournemouth první roh.
36'
Everton má stále vše ve svých rukou a především dolních končetinách, ale potřebuje vstřelit gól. K tomu se zatím s výjimkou jediné obří šance nepřiblížil. Jeho další akci zhatil útočný faul Garnera na Billinga.
34'
Solanke se dopustil útočného faulu na Tarkowského, domácí posílají dlouhý míč do šestnáctky a Gray padá v sevření dvou hráčů. Penalta se ale nepíská, přestože k lehkému kontaktu se Smithem došlo.
33'
Znovu pálil Gueye, tentokrát z uctivé vzdálenosti a Travers míč rutinně chytá u své pravé tyče.
Rozruch v hledišti vzbudila zpráva z Leicesteru, který se ujímá vedení nad West Hamem a posílá tak průběžně Everton do druhé ligy!
32'
Z následného rohu nic nebylo.
31'
Po půlhodině hry jsme se dočkali první šance. Bleskovou přízemní kombinaci Evertonu zakončil z plného běhu šlehou pod břevno Idrissa Gueye, ztroskotal ale na bez přehánění fantastickém zákroku Marka Traverse.
30'
Doucouré neobešel Zabarného, který beztak raději v tísni odkopl za postranní čáru.
26'
Doucouré centruje do šestnáctky Bournemouthu po zemi, jenže přímo na kopačky Kellyho. Marně číhající Gray jen zakroutil hlavou.
25'
Senesi vletěl pod nohy Grayovi a odpálil mu míč čistým skluzem do autu.
23'
Naopak na druhé straně Onana přeskočil Kellyho a hlavičkuje z rohu malého vápna vysoko nad břevno.
23'
Travers je v pořádku, hra pokračuje dlouhým výkopem hostů, jejichž ofenzivní hráči se k míči nedostali.
21'
Na trestný kop Evertonu naskakoval Mina a dostal se do střetu s Traversem, který kroucený míč jednou rukou vyboxoval. Píská se faul na brankáře, který musí být ošetřen přímo na hřišti.
20'
Christie nedaleko postranní čáry podrazil Tarkowského.
19'
Tentokrát se modrobílí nedostali do zakončení.
18'
Centrovaný míč do šestnáctky „Cherries“ poslal zleva Tarkowski, hostující Brooks posouvá míč za sebe na další roh.
16'
Odražený míč po rohu propadl před Graye, který ho prudkou ranou z 22 metrů posílá na tribunu.
15'
Konečně mohli diváci zatleskat povedené akci. Demarai Gray převzal kolmou přihrávku v šestnáctce, kličkou se zbavil soupeře a poslal ostrý centr před bránu, který se od kolene Lloyda Kellyho odráží na první roh.
14'
Everton se nemůže před zaplněným hledištěm Goodisonova parku chytit, jeho počínání se omezuje na alibistické kombinace uprostřed hřiště.
11'
Brooks stáhl za rameno po lajně unikajícího Iwobiho.
9'
Další Brooksův ostrý centr po náběhu na pravé křídlo zvládla obrana Evertonu zpracovat.
8'
Hra pokračuje malou domů po rozehrávce Bournemouthu, který následně lacino odevzdává míč.
7'
Při dopadu na zem z hlavičkového souboje si ublížil hostující kapitán Smith, míří k němu masér, ale o nic vážného se snad nejedná.
6'
V obdobné situaci si hráči Bournemouthu počínali dovedněji. Ouattara sklepl centr hlavou pod sebe, ale Lerma halfvolejem přestřeluje domácí bránu.
5'
Everton získal míč, Dwight McNeil pronikl po levé postranní čáře, jenže centruje pouze do Traversovy náruče.
5'
Hosté mohou hrát zcela uvolněně, zatím toho využívají jen k přihrávkám zprava doleva a zase zpátky mezi obrannou řadou.
Do sítě Leedsu se hned ve druhé minutě trefil Harry Kane, to je dobrá zpráva pro Everton.
3'
Domácím se zatím nedaří založit útočnou akci, nakopávaný míč končí u brankáře Traverse.
1'
Domácí hrají v modrých dresech a bílých trenýrkách, hosté jsou celí v „rozhodcovské“ černi.
1'

Everton FC: Pickford (C) – Coady, Mina, Tarkowski, McNeil – Gueye – Garner, Onana, Doucouré, Gray – Iwobi.
Náhradníci: Begović, Lonergan – Keane, Holgate, Welch, McAllister, Maupay, Simms.
Trenér: Dyche

AFC Bournemouth: Travers – Smith (C), Zabarnyj, Senesi, Kelly – Billing, Lerma – Brooks, Christie, Ouattara – Solanke.
Náhradníci: Randolph – Stephens, Viña, Mepham, Stacey, Cook, Anthony, Moore, Sadi.
Trenér: O´Neil

Rozhodčí: Attwell – Hatzidakis, Mainwaring.
Vzájemná bilance nevěstí pro naděje Evertonu nic dobrého, s Bournemouthem totiž prohrál čtyřikrát v řadě. Na podzim se oba celky utkaly během jediného týdne a Bournemouth slavil vítězství jak v Ligovém poháru 4:1, tak v Premier League 3:0.
Také předloni se „Třešně“ představily v Gooddison parku v posledním zápase sezóny a navzdory výhře 3:1 sestoupily. Po roční pauze v Championship míří opět na místo činu, tentokrát jsou to ale domácí, kterým půjde o přežití.
AFC Bournemouth
Nováček má splněno, přestože by na jeho záchranu sázel po 26. kole, kdy uzavíral tabulku, jen málokdo. Z následujících osmi zápasů však vybojoval šest vítězství a zajistil si záchranu, přestože v posledních třech kolech opět přišly samé porážky – s Chelsea, Crystal Palace a naposledy 0:1 s Manchesterem United. Na sestup má pohodlný polštář osmi bodů, naopak může ještě ohrozit třináctý Wolverhampton a čtrnáctý West Ham.

Střelci: 7 – Solanke, Billing, 5 – Lerma, Tavernier.
Everton FC
Liverpoolský klub hraje Premier League nepřetržitě 69. sezónu, pouze Arsenal má v tomto směru delší sérii. Stejně jako loni ovšem visí její pokračování na vlásku, jistotu účasti pro příští ročník nemá ani kolo před koncem.
Z trojice, z níž vzejdou dva zbylí sestupující k Southamptonu, má ovšem Everton nejlehčí úlohu. Pokud zvítězí nad Bournemouthem, nemusí se ohlížet na výsledky soupeřů. V případě domácí ztráty záleží na výsledcích Leicesteru a Leedsu, které zaostávají o dva body. Na rozdíl od většiny soutěží v Anglii rozhoduje při rovnosti bodů skóre. To má Leicester lepší, Leeds naopak o tři góly horší než Everton.
„Karamelky“ z posledních deseti utkání získaly jedinou výhru, i když poměrně impozantních 5:1 v Brightonu.
Zraněné koleno teprve doléčuje Coleman, svalové zranění vyřadilo Mykolenka a tak chybějí obě hlavní varianty pro kraje obrany.

Střelci: 7 – McNeil, 6 – Gray, 4 – Doucouré.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:30.