Rusové se ve středu utkají už v Montrealu v semifinále s vítězem večerního duelu USA – Švýcarsko. Do té doby díky za pozornost a nashledanou.
Kirill Kaprizov (RUS)
Ruští videotrenéři se na novinářské tribuně mohutně radují, jejich tým splnil papírové předpoklady a po vítězství nad Dány je v semifinále. Bylo to zasloužené vítězství a jasná střelecká převaha (32:14) sborné, která si hned v úvodní části vybojovala dvougólové vedení, které už nepustila. Dánové měli několik šancí, ale gólově se prosadit nedokázali a na turnaji končí.
59:26
Ještě ruské zakázané uvolnění.
58:55
Korsgaard inkasoval tvrdý hit u mantinelu, vzápětí se ruskému obránci revanšoval zcela stejně.
57:26
Utkání se dohrává. Dánové rozhodně účastí ve čtvrtfinále podruhé za sebou překvapili, sami ale asi doufali (i po loňském dramatu), že Rusům budou vyrovnanějším soupeřem.
56:25
Zakázané uvolnění Dánska.
55:35
Rusko právě vstřelilo branku!
Ruský kapitán KIRILL KAPRIZOV dává razítko na postup sborné, poté co se z protiútoku trefuje švihem z pravého kruhu přesně pod břevno. Asistence: Alexander Polunin.
55:09
Blichfeld zavezl puk do pásma a vytvořil dobrou příležitost. Mieritz nejprve netrefil z pravého kruhu, následně Rondbjerga vychytal Samsonov.
54:05
Rusko je v plném počtu a jednou nohou v semifinále.
53:46
Krásná akce Kirilla Urakova, který se v oslabení zbavil obránce na pravém křídle, natlačil se před gólmana a orazítkoval pravou tyč.
53:09
Nejde to, Dánové kombinují pomalu a předvídatelně, přihrávku teď vystihli Rusové a vyhazují.
52:38
Rusové už jsou ve čtyřech, nadále pod tlakem.
52:20
Blichfeld dostal nabito na pravý kruh, jeho rána ale prosvištěla pouze mimo.
52:05
Dánové si vzali oddechový čas a spřádají plány.
52:05
Kudako vyhodil puk z vlastní třetiny do hlediště a před Dány se otevírá přeci jen zajímavá možnost hrát 16 vteřin v pěti proti třem.
51:48
Dánové mají tlak, ale chybí jim pohyb. Přesto se nyní Samsonov musí hodně otáčet.
51:05
True mohl snížit, dostal se k volnému puku před brankou, ale svůj blafák na malém prostoru nedotáhl do konce.
50:21
Vyloučení v týmu Rusko (Grigorij Dronov – 2 min., držení protihráče).
49:51
Oba celky už hrají opět v pěti.
49:03
Sergačjov dostal skvělou přihrávku na vrchol kruhů, z první ale přestřeluje.
47:51
Boysen u mantinelu přidržel Urakova, ten se po něm ohnal. Výsledkem je současné vyloučení.
47:51
47:12
Zřejmě je rozhodnuto. Gurjanov po pravém křídle najel do pásma, obskočil obránce, poté sice svou piruetu neustál, ale za ním jedoucí PAVEL KARNAUCHOV pohotově prostřelil Kroga z mezikruží. Asistence: Denis Gurjanov, Danila Kvartalnov.
46:56
Rondbjerg napřáhl na pravém kruhu a řádně vylekal Samsonova, ten se štěstím zasahuje.
46:21
Koch napálil volný kotouč z vrcholu kruhu přímo na branku, ruští obránci obětavě padli do rány a zabránili nebezpečí.
45:36
True zavezl kotouč do pásma po levém křídle, ale jeho spoluhráči šli střídat.
44:25
Dánský výkon je sympatický, jejich progres za poslední roky obdivuhodný, ale pro úspěch v tomto duelu by potřebovali v útočném pásmu něco vymyslet – a to se jim zatím nedaří.
43:12
Krag a Rondbjerg využili zaváhání v ruské rozehrávce a natlačili se před Samsonova, ten musel volný kotouč přikrýt.
42:01
Příliš, příliš mnoho nepřesností je v dánské kombinaci. Odskakující kotouče pak sbírají ruští hráči.
41:41
Polunin zavezl kotouč za dánskou branku, ale nenašel volného spoluhráče.
41:04
První útočné pokusy na obou stranách postrádaly přesnost.
40:01
Po druhé dvacetiminutovce zůstává skóre stále 2:0 pro Rusko. Sledujeme zvláštní zápas. Dánové hrají s Rusy poměrně vyrovnanou partii, často drží kotouč, jenže v útočné třetině jsou bezzubí. I přes několik přesilovek a akcí měl Samsonov po čtyřiceti minutách jen sedm zásahů. To dánští brankáři museli čelit 24 střelám. Přesto zatím není rozhodnuto. Další třetina začne přibližně ve 20:47.
40:00
39:42
Po dlouhém náporu přichází zakázané uvolnění Dánů.
39:08
V závěru třetiny tlačí Rusové. Kaprizov před brankou spoluhráče nenašel, Kudakova rána od modré končí na Krogových betonech.
38:10
Rusové jsou v plném počtu.
37:55
Kvartalnov v oslabení ujel na Kroga, střelu mezi betony ale dánský gólman vyráží.
36:46
Dánsko je nastěhované v útočném pásmu, ale bez větší efektivity. Seveřané si zatím připsali jen sedm střel na branku.
36:10
Dánsko bude hrát přesilovku poté, co Urakov trochu zbytečně podrazil soupeře.
35:08
Na druhé straně se Krogovi připomněli i Rusové, Gurjanov z levého křídla donutil Kroga k reflexivnímu zásahu vyrážečkou.
34:03
Úlohu pálícího obránce od modré přebral Larsen, jeho projektil končí na zadním mantinelu.
32:46
Dánové ostřelují Samsonova ze všech možných pozic.
32:11
Samsonov přidržel nahození Dánů ze středního pásma.
31:06
Rusko je v plném počtu.
31:05
K dorážce před ruskou brankou se tlačil Andersson, z úhlu ale nepřekonal pozorného Samsonova.
30:26
Dlouhý dánský zámek zakončoval střelou od modré opět Gatz, ovšem netrefuje bránu.
29:46
Gatz tvrdou ranou od modré zaměstnal Samsonova, ten vyráží.
29:06
Teď si přesilovku zahraje i Dánsko, Voronkov bruslí podtrhl soupeře a odchází na trestnou lavici.
28:48
Dánsko je v plném počtu.
28:18
Zbytek oslabení už Dánové zvládají lépe. Rusko je s pukem až za Samsonovovou brankou.
27:52
Sergačjov od modré střílel velmi tvrdě, Krog si nadvakrát poradil.
26:48
Jenže v pěti nehráli dlouho, Mieritz si půjde sednout za držení protihráče.
26:46
Dánové se dlouhému oslabení ubránili.
26:18
Krog vyráží Poluninův pokus z levého kruhu.
25:23
Až nyní se první formace Ruska dostala do útoku, Rykovova bomba od modré míjí branku.
24:46
Půl ruské výhody je pryč bez většího vzrušení, Dánové se dobře brání.
23:52
Rusko nehraje přesilovku v nějakém velkém tempu, drží kotouč na hokejkách a hledá cestu před Kroga.
22:46
Korsgaard v souboji u mantinelu zasáhl hokejkou do obličeje protihráče. Jedná se o krvavé zranění, a tak dánský útočník dostává 2 + 2 minuty. Rusy čeká dlouhá přesilovka.
22:39
Sergačjov z pozice obránce projel až do zakončení před Kroga, ten předvedl výborný zásah betonem.
22:22
Dánsko vybojovalo útočné pásmo a po vyhraném buly pálil tvrdě Gatz. Samsonov kryje.
20:53
Rusové začali aktivně, Vorobjov ale míjí z levého kruhu.
20:01
Dánové mění brankáře, chybujícího Petersena vystřídal Kasper Krog.
20:01
Po poměrně vyrovnaném prvním dějství vedou efektivnější Rusové 2:0. Do vedení jim pomohla velká chyba dánského brankáře Petersena, který propustil střelu od červené čáry, jejich elitní formace se poté prosadila i jedenáct vteřin před koncem třetiny v přesilovce. Další třetina začne přibližně v 19:58.
20:00
19:49
Přesilovku Rusové ještě před přestávkou využívají. Vorobjov zpoza branky našel KIRILLA KAPRIZOVA, a ten procedil puk mezírkou mezi Petersenem a jeho bližší tyčí. Asistence: Michail Vorobjov, Jakov Trenin.
18:57
Po závaru před dánskou brankou je vyloučen Wejse za hrubost a první přesilovku si zahraje i Rusko.
18:32
Kvartalnov se prokličkoval až před brankáře Petersena, nedokázal ale přesněji zakončit a po srážce obou borců je hra přerušena.
17:03
Rusové mají lehce navrch, hrají většinu doby s kotoučem a zkouší proniknout do dánského pásma.
16:27
Rondbjerg se chtěl protáhnout mezi třemi protivníky, ale přišel o kotouč.
15:47
Kaprizov tečoval těsně před Petersenem Sidorovovo nahození, dánský brankář si nadvakrát poradil.
15:02
14:56
From se před brankou dostával k nebezpečné dorážce, ale přestřelil.
14:28
From a True ostřelují Samsonova, ten zatím pohotově vyráží.
13:57
Tahle přesilovka se Dánům zatím nedaří. Neusadili se v pásmu a Rusové opětovně vyhazují.
13:02
Vyloučení v týmu Rusko (Michail Sidorov – 2 min., hákování).
12:53
Už už se Dánové hnali do přečíslení tří na jednoho, když Sidorov zatáhl za záchrannou brzdu. Bude z toho další dánská přesilovka.
11:22
Poluninův bekhend z pravého kruhu zblokovali dánští obránci.
10:48
Madsen hledal před brankou spoluhráče, ale kombinace Dánům nevyšla.
10:24
Dány tahle situace může hodně mrzet, v přesilovce měli několik slibných šancí, nyní ale musí dotahovat.
08:45
Tak to je pro Dány šok. Obrovskou chybu vyrobil brankář Lasse Petersen, který nezachytil nahození ALEXANDRA POLUNINA od červené čáry. Kotouč letěl vzduchem, Petersen nastavil lapačku, ovšem puk minul a ten zapadl přesně k tyči. Asistence: Michail Vorobjov.
07:29
Rusové v plném počtu.
07:23
Teď ale skandinávský tým chyboval v kombinaci a přichází o pásmo.
06:52
Dánové hrají přesilovku velmi nebezpečně. Tečované nahození od modré nadělalo Samsonovovi obrovské problémy, spolu s obránci si nakonec poradil a udržel puk před čarou.
06:22
Rychlou dánskou kombinaci zakončuje střelou z pravého kruhu Andersen. Brankář Samsonov vyráží.
05:29
05:29
True si najížděl na prudkou přihrávku před branku, k puku se ale i kvůli faulu Sidorova nedostal. Dánové si zahrají přesilovku.
05:00
Sražený kotouč končí na dánské střídačce. Vhazování ve středním pásmu.
04:12
Po pravém křídle projel Gurjanov, jeho bekhend kryje pohotově brankář Petersen.
03:58
Sidorov chtěl pálit od modré čáry, ale trefuje jen prvního clonícího hráče před sebou.
03:11
Tečovaná rána Gurjanova končí v ochranné síti.
01:58
Blichfeld v rohu kluziště obehrál ruského obránce, jeho střílená přihrávka ale nenašla adresáta.
01:15
Velmi sympaticky začínají i Dánové, Krag se uvolnil na pravém kruhu a prudkým švihem jen těsně míjí Samsonovovu branku.
00:23
Hned v úvodu hledal Kaprizov chytrou přihrávkou před branku Polunina, ale ten nezpracoval kotouč.
00:01
Oba týmy jsou na ledě, za chvíli začínáme.
Ještě jednou hezký večer z Toronta, kde se schyluje k prvnímu čtvrtfinálovému duelu. Na tribunách Air Canada Centre je odhadem přibližně pět tisíc diváků, několik dalších se ještě na svá místa trousí.

Dánsko: Petersen (Krog) – Gatz Nielsen, Weichel (A), Larsen, Mieritz (A), Koch, Røndbjerg, Jensen – Thykjær Andersson, From, True (C) – Blichfeld, Røndbjerg, Krag Christensen – Andersen, Boysen, Høeg – Korsgaard, Wejse, Ladehoff – Madsen.

Rusko: Samsonov (Krasotkin) – Sidorov, Rykov (A), Kudako, Sergačjov, Zborovskij, Voronkov, Dronov – Kaprizov (C), Polunin, M. Vorobjov – D. Kvartalnov (A), P. Karnauchov, Gurjanov – Urakov, Beljajev, Trenin – Rubcov, Alexejev.

Rozhodčí: Lemelin (USA), Rohatsch – Kohlmüller (oba GER), Suominen (FIN).
RUSKO

Rusové zatím zůstávají trochu za očekáváním. V torontské skupině skončili třetí poté, co podlehli USA i Kanadě a porazili Slovensko a Lotyšsko. Tedy vše dle očekávání. Problém je, že trenér Bragin má k dispozici jen jeden útok elitní úrovně – ten první s kapitánem Kaprizovem, produktivní dvojici Polunin, Vorobjev a skvělým ofenzivním zadákem Rykovem.

Ostatní formace ale této úrovně nedosahují. A Rusové tak podávají nevyrovnané výkony, přestože mají k dispozici v Iljovi Samsonovovi jednoho z nejlepších gólmanů turnaje.

Výsledky Ruska na šampionátu
Kanada – Rusko 5:3
Lotyšsko – Rusko 1:9
Rusko – USA 2:3
Rusko – Slovensko 2:0
DÁNSKO

Dánové sel loni málem postarali o jednu z největších senzací poslední doby juniorského šampionátu, když ještě minutu před koncem nad Ruskem v Helsinkách vedli 3:2. Poté ale sborná dala dva góly a nakonec v prodloužení zvítězila.

Dánský tým si zatím vede skvěle i letos. Porazil Finy, v prodloužení i Čechy, až v nastaveném čase prohrál se Švýcary a ve skupině skončili na senzačním druhém místě. Jediný zápas, kdy tým odešel bez bodu, byl proti Švédsku. Kromě výborných brankářů se celek může spolehnout hlavně na první útok s Fromem, Blichfeldem a Kragem.

Výsledky Dánska na šampionátu
Švédsko – Dánsko 6:1
Dánsko – Finsko 3:2
Dánsko – Česko 3:2p
Švýcarsko – Dánsko 5:4sn
Příjemný den z kanadského Toronta, které bude dnes naposledy hostit utkání světového juniorského šampionátu – konkrétně dvě čtvrtfinále. V tom prvním se proti sobě postaví Dánsko a Rusko.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:00.