MS do 20 let -  ONLINE PŘENOS -  Česko : Rusko - 26. prosince 2019   15:00

Česko
Česko
02:46' Kubíček (Jeník, Teplý) • 07:41' Myšák (Teplý) • 25:31' Blümel  • 37:25' Jeník (Teplý, Šír)
4:3
(2:2, 2:1, 0:0)
Rusko
Rusko
10:19' Zamula  (Chovanov, Denisenko) • 14:32' Podkolzin  (Marčenko, A. Romanov) • 26:16' Zamula  (Voronkov, Alexandrov)
Česko
Lawrence (CAN), Macfarlane (USA) – Obwegeser (SUI), Synek (SVK)
Ostravar Aréna, Ostrava (kapacita: 10 004 míst)
8693 diváků
Rusko
Askarov (41. Miftachov) – Žuravljov, A. Romanov, Zamula, Malyšev, Galeňuk, Pylenkov – Chovanov, Denisenko, Dorofejev – Voronkov, Sokolov, Alexandrov – Ivan Morozov, Marčenko, Podkolzin – Sorkin, Rtiščev, Grošev.

Statistiky:

Střely na branku: 22 – 36
Vyloučení: 6 – 7
Využité přesilovky: 2 – 0
Vhazování: 42 – 25
Česká dvacítka bere na úvod domácího šampionátu důležité vítězství 4:3 nad Ruskem! Svěřenci Václava Varadi se během první osmi minut ujali dvoubrankového vedení po trefách Šimona Kubíčka s Janem Myšákem. Rusko ještě do konce třetiny srovnalo stav na 2:2, znovu do vedení poslal Čechy Matěj Blümel, na jehož trefu rychle odpověděl Zamula. Rozhodující branka padla ve 38. minutě, kdy využil dvojnásobnou početní výhodu Jan Jeník. Během třetí dvacetiminutovky Češi svědomitě bránili a nejtěsnější možný náskok už nepustili.
Další utkání čeká české mladíky v Ostravě v sobotu 28. prosince od 15:00 proti Německu.
Nejlepší hráči utkání:
Česko – Jan Myšák
Rusko – Jegor Zamula
59:39'
Puk je venku z obranného pásma Česka, vypadá to tak už velice nadějně.
59:10'
Miftachov je pryč z branky a Rusové to zkouší v šesti hráčích v poli!
59:07'
Oddechový čas pro hosty.
59:07'
Dostál se natáhl lapačkou za svou branku pro puk ve vzduchu a raději přerušil hru.
58:33'
Česká přesilovka je u konce, ruský celek se připravuje na závěrečný nápor.
57:36'
Rusové získali kotouč u vlastní střídačky, poslali ho až k Dostálovi a stihli prostřídat.
56:53'
Češi kombinují v útočné třetině, ke střele se ještě nedostali. Pro uklidění by se jim hodilo přidat ještě pátou branku.
56:31'
Galeňuk narazil tvrdě na mantinel v rohu hřiště Čajku, Česko tak bude mít k dispozici dvojnásobnou početní výhodu. Galeňuk inkasoval dvě plus deset minut za vražení na hrazení.
56:04'
Střelec dnešních dvou ruských gólů Zamula oslabuje své mužstvo v koncovce zápasu, dostal dvě minuty za držení.
55:49'
Raška předvedl obětavý zákrok v leže v obranné pásmu a poté ještě zvládl vyvézt puk do útočné třetiny, aby mohli jeho spoluhráči vystřídat.
55:09'
Hra se nyní přelévá ze strany na stranu, českým hokejistům chybí k důležitému vítězství ještě pět minut.
54:33'
Při rychlém protiútoku zakončoval z mezikruží bekhendem Blümel, poté ale museli domácí hokejisté rychle zpět do obrany.
52:57'
Teplý dlouho váhal s přihrávkou u levého mantinelu ve vlastním pásmu, nakonec ještě zajel s pukem za bránu, poté se Česku povedlo dostat puk ven z vlastní třetiny.
52:24'
Češi se osvobozují vyhozením na zakázané uvolnění.
51:51'
Do rychlého brejku se hnal po levé straně Myšák, tomu nevyšla prohazovačka na obránce, na čemž celá akce ztroskotala.
51:14'
Složitou situaci nyní musel řešit český gólman Dostál, nadvakrát dokázal zlikvidovat útočnou snahu Ruska.
50:58'
Češi se soustředí převážně na obrannou činnost, což jim zatím vychází a drží nejtěsnější možné vedení.
Úvodní utkání světového šampionátu hráčů do dvaceti let sleduje v Ostravar Aréně 8693 diváků.
50:12'
Myšákovi nevyšla prohazovačka ve vlastním pásmu, čehož mohl využít Sorkin, pálil ale do připraveného Dostála.
49:22'
Českým hráčům se dvakrát po sobě povedlo zblokovat dělovku Zamuly od modré a již hrají v plné počtu.
48:24'
Nyní už se Česku povedlo osovobodit a na led stihla naskočit čerstvá čtveřice hráčů.
47:48'
Šír je bez hokejky, což je další potíž pro český výběr při bránění oslabení.
47:36'
Rychlou ruskou kombinaci zakončoval ranou ze středu pravého kruhu Marčenko, brankář Dostál byl připraven.
47:17'
Martin Haš se provinil u vlastní branky držením protihráče, ještě než začne ruská přesilovka, tak proběhne komerční přestávka.
47:06'
Stejně jako v druhé třetině jsou to Rusové, kdo je s pukem více v útočné třetině soupeře.
46:14'
Zamulův pokus od modré vyrazil Dostál pouze koncem lapačky do rohu kluziště, tam se ujali puku Češi.
45:21'
Českému týmu se nepovedlo vyhodit puk ven z vlastního pásma, z mezikruží hrozil Morozov, ani jedno jeho zakončení ale neprošlo přímo na Dostála.
43:29'
Do zajímavé šance se dostal na pravé straně na útočné modré zapomenutý Jeník, jeho střela rozvlnila pouze boční síťku branky!
43:02'
Kubíček našel dlouhou přihrávkou z vlastního pásma na pravé straně Pekaře, jenž získal pro Česko útočné pásmo.
42:02'
Voronkov se protéhl podél levého mantinelu a bekhendem nahrál blíže k brance Alexandrovovi, s jeho střelou z první si Dostál poradil.
40:26'
Jeník se snažil prosadit středm hřiště, své nahození na zadní mantinel si dobře dojel a získal pro svůj tým útočné pásmo.
40:01'
Rusové sáhli před začátkem třetí části ke změně brankářů, Askarova nahradil v brankovišti Amir Miftachov.
40:01'
Statistiky po 2. třetině:

Střely na branku: 17 – 26
Vyloučení: 5 – 6
Vhazování: 31 – 21
Druhá část utkání už tak bohatá na góly nebyla, to ale nemusí výběr trenéra Varadi příliš mrzet, jelikož odchází do kabin za jednobrankového vedení. Rusové byli po většinu třetiny směrem do útoku aktivnější, Češi je ale příliš nepouštěli do výraznějších příležitostí. Domácí národní tým si počkal na tu správnou chvíli ke skórování, při dvojnásobné početní výhodě ve 38. minutě rozjásal arénu trefou do horního rohu brány Jan Jeník. Početní výhoda českého výběru ještě pokračovala dále, další branku už ale bohužel do konce třetiny nepřidali.

Třetí třetina začne zhruba v 17:12.
40:00'
39:48'
Česká přesilovka je u konce, vypadá to, že Češi už dohrají druhou dvacetiminutovku v útočném pásmu.
39:26'
Haš pálil příklepem přímo ze středu pravého kruhu, jeho zakončení skončilo na hrudi brankáře Askarova.
39:08'
Ve dvojnásobné početní výhodě Češi sevřeli soupeře v jeho pásmu, tři ruští hráči však dobře zahustili prostor před bránou a Čechům se nedařilo propálit puk přes obránící hráče.
38:24'
Češi jsou již usazeni v útočné třetině a připravují si šance pro zakončení, zatím ani jedno neprošlo až na Askarova.
37:44'
Vyloučení v týmu Rusko (Anton Malyšev – 2 min., hákování).
37:25'
Česko právě vstřelilo branku!
Českému týmu stačily ke skórování pouze čtyři vteřiny dvojnásobné početní výhody. Po vyhraném vhazování putoval puk po ose Šír – Teplý k JANU JENÍKOVI, jenž poslal puk zápěstím přesně do levého horního rohu brány. Asistence: Michal Teplý a Jan Šír.
37:21'
Češi po zákroku Askarova dobře operovali v předbrankovém prostoru, vznikla z toho další šarvátka, po které míří na trestnou lavici Rtiščev.
36:54'
Haš nahrál na modré na ránu z první Zábranskému, před Askarovem ještě clonil český hráč, i přesto ale dokázal ruský gólman zakročit.
36:02'
Vyloučení v týmu Rusko (Dmitrij Voronkov – 2 min., sekání).
36:02'
Voronkov dostal křižnou přihrávku přes celou šíři kluziště na levou stranu, kde byl zcela volný. Mířil mezi betony dostála, ten je dal včas k sobě a přerušil hru. Voronkov poté ještě zajel do českého brankáře, čímž vyvolal drobnější potyčku.
34:56'
Češi se dobře brání při ruské kombinaci v útočné třetině, nepouští soupeře do výraznějších šancí na zakončení.
33:59'
Hra nyní byla plná nepřesností ve středním pásmu, po protečovaném nahození českého týmu do útočné třetiny se puku ujalo Rusko.
33:22'
Morozov se protlačil do zakončení přes obránce Kubíčka, jeho střele ale chyběla razance a Dostál si s ní v pohodě poradil, puk skončil v jeho lapačce.
32:27'
Úmysl ruského hráče dobře vystihl Matěj Pekař, ujal se kotouče ve vlastním pásmu a rychle s ním uháněl do brejku. Nadějná gólová příležitost však skončila pouze zákrokem lapačkou v podání Askarova.
31:14'
Rusové už dlouho drží soupeře v jeho pásmu, zatím se ale nedostali do žádné výraznější příležitosti.
30:23'
Blümelovi se povedlo dostat puk alespoň ven z českého obranného pásma, Češi tak mohli prostřídat a poslat na led čerstvé síly.
28:35'
Žuravljov předvedl při rychlém protiútoku stahovačku, po které střílel přes obránce, puk ale nešel přímo na Dostála, prolétl těsně vedle levé tyče.
27:57'
Češi již více než půl minuty bojují v útočném pásmu, kde drží puk převážně u mantinelu.
26:46'
Po zákroku Dostála proti střele z levé strany následuje komerční přestávka.
26:16'
Rusko právě vstřelilo branku!
Českému národnímu týmu bohužel nevydrželo vedení ani minutu, inkasoval z rychlého protiútoku. Voronkov nahrál z pravé strany za obranu si najíždějícímu JEGORU ZAMULOVI, jenž zakončil nad beton Dostála, kterého dnes překonal již podruhé. Asistence: Dmitrij Voronkov a Nikita Alexandrov.
25:31'
Češi se ujímají zpět vedení! MATĚJ BLÜMEL byl tísněný protihráčem, z pravého kruhu si najížděl s pukem směrem na střed a připravoval si ideální pozici na střelu. Už to vypadalo, že ani nezakončí, nakonec však poslal puk po ledě přesně ke vzdálenější tyči.
25:19'
Po rychlém přenesení hry z rohu hřiště na modrou čáru a na osu hřiště střílel Kubíček, jeho sražený pokus skončil v ochranné síti.
25:06'
Po delší době český tým ohrozil branku Askarova, ten si připsal poměrně snadný zákrok.
24:09'
Romanovův střelecký pokus od modré byl několikrát tečovaný, nakonec puk vyletěl vedle levé tyče české svatyně.
23:33'
Češi se osvobozují pouze za cenu zakázaného uvolnění.
23:18'
Češi přišli o kotouč v útočném rohu a musí rychle zpět, Rusové založili rychlý protiútok.
22:53'
Po ledě poslal puk na Dostála od modré obránce Galeňuk, český gólman pro jistotu podržel puk v lapačce a přerušil hru.
21:59'
Sražená střela Marčenka od modré skončila vedle české brány, Rusko se však udrželo v útočné třetině.
21:06'
Klikorka se parádně protáhl mezi třemi protihráči, vyvezl puk z vlastní třetiny a zároveň tím založil rychlou protiakci. Při přechodu přes útočnou modrou nahrál na pravou stranu Šikovi, s jeho střeleckým pokusem neměl brankář Askarov větší problém.
20:33'
Čechům se povedlo vyhodit puk po levém mantinelu přes celé hřiště, píská se však zakázané uvolnění.
20:20'
První útoční výpad druhé třetiny podnikli Češi, rychle jdou ale do čtyř, když se u branky soupeře provinil podrážením Petr Čajka.
20:01'
Statistiky po 1. třetině:

Střely na branku: 5 – 18
Vyloučení: 4 – 3
Vhazování: 17 – 9
První třetina úvodního duelu světového šampionátu do dvaceti let mezi Českem a Ruskem je minulostí, nabídla celkem čtyři branky. Již na konci třetí minuty otevřel skóre tvrdou ranou od modré Šimon Kubíček, české vedení navýšil v 8. minutě přesnou trefou do horního rohu brány Jan Myšák. Ruskému výběru se však povedlo během čtyř minut srovnat na 2:2, nejprve se prosadil Jegor Zamula a v 15. minutě těsně po konci českého oslabení Vasilij Podkolzin.

Druhá třetina začne zhruba v 16:12.
20:00'
19:42'
Jeník nahrál na modré na střelu z první Kubíčkovi, jeho pokus prolétl půl metru vedle pravé tyče ruské brány.
18:48'
Češi se snaží být aktivní ve střelbě, nyní však dvakrát nastřelili protihráče stojící před nimi.
18:31'
Češi mají na konci první části ideální příležitost překlopit vedení zpět na svou stranu, na dvě minuty míří na tresnou lavici za hákování Daniil Pylenkov.
18:11'
Do rychlého protiútoku se hnal Adam Raška, na levé straně už si chystal puk na střelu, při snaze zakončit ale nechal puk za sebou.
17:36'
Marčenko pálil z pravé strany z téměř nulového úhlu, Dostál kotouč vyrazil rukou na druhou stranu kluziště.
17:03'
Rusové si rychlou kombinací připravují ideální pozici na střelu, do konce jejich početní výhody zbývá ještě půl minuty.
16:39'
Marčenko přihrál na krátkou vzdálenost v pravém kruhu Morozovovi, ten na nic nečekal a hned pálil, gólman Dostál byl ale pozorný.
15:56'
Při vlastním oslabení vypíchl soupeři kotouč ve středním pásmu Pytlík a hnal se s ním rychle na bránu Askarova. Rusové se bohužel dokázali rychle vrátit a nedovolili českému útočníkovi ideálně zakončit.
15:30'
Poměrně zbytečného faulu se nyní dopustil ve středním pásmu Matěj Pekař, ten si odsedí na trestné lavici dvě minuty za podrážení.
14:32'
První oslabení v zápase Česko ubránilo, druhé také, jenže pouze vteřinu poté, co Radek Kučeřík naskočil na led Rusové srovnávají stav na 2:2. Po sražené střele Marčenka z levé strany se k odraženému kotouči dostal před bránou VASILIJ PODKOLZIN, toho čeští hokejisté neubránili a on z první poslal kotouč za bezmocného Dostála. Asistence: Kirill Marčenko a Alexandr Romanov.
13:39'
Český strážce branky má plné ruce práce, puky na něj z létají z obou stran, Česku se nedaří osvobodit.
12:39'
Rusko v úvodu přesilovky vyhrálo buly po pravici dostála a z druhé strany pálil příklepem Chovanov, Dostál jeho pokus pokryl.
12:31'
Vyloučení v týmu Česko (Radek Kučeřík – 2 min., hrubost).
12:09'
Blümel posunul kotouč ve středním pásmu k pravému mantinelu Šikovi, jenž byl tvrdě, ale zároveň čistě dohraný a puku se vzápětí ujali Rusové.
11:02'
Rychlou ruskou souhru zakončoval z levé strany z téměř nulového úhlu Marčenko, z první však trefil pouze boční oblouk brány.
Jakub Lauko, jenž schytal tvrdý střet v úvodu utkání již přavděpodobně do dnešního zápasu nezasáhne, nyní je v péči lékařů.
10:19'
Před brankářem Dostálem byla skrumáž hráčů, čehož dokázal využít obránce JEGOR ZAMULA svou střelou od modré čáry, které prolétla až do české sítě. Asistence: Alexander Chovanov a Grigorij Denisenko.
10:01'
Chovanovu ránu příklepem od pravého mantinelu zablokoval jeho protihráč, který clonil před Dostálem.
09:29'
Dostál si poradil se střelou Sokolova z levého kruhu, puk nejprve vyrazil před sebe, rychle ho ale dokázal skrýt před dojíždějícími protihráči.
09:13'
Rusové kombinují v útočné třetině, ke střele se ale ještě neodhodlali.
08:06'
Vyloučení v týmu Česko (Tomáš Dajčar – 2 min., podrážení).
07:41'
To je parádní začátek od českého týmu! Češi vybojovali puk ve vlastní třetině a hned se vrhli do rychlého přečíslení. Ve středním pásmu dostal nahrávku JAN MYŠÁK, jenž měl před sebou na pravé straně dostatek prostoru, čehož využil a následně zakončil zápěstím do levého horního rohu brány. Asistence: Michal Teplý.
06:56'
Na Jeníka dotíral u pravého mantinelu protihráč, neměl tak čas na zpracování přihrávky, pouze protečoval kotouč do útočné třetiny, kde si ho sebrali soupeři.
06:27'
Z levého kruhu pálil zápěstím Podkolzin, před brankářem Dostálem stáli dva hráči, měl tak výrazně zhoršený výhled, puk ale skončil na jeho hrudi. Následuje komerční přestávka.
05:47'
Klikorka posunul puk od modré směrem do útočného pásma na Kubíčka, jeho zakončení šlo těsně vedle pravé tyče.
04:58'
Rusové jsou velice aktivní v napadání, rychle bruslí, čímž dělají českým hráčům problémy při rozehrávce.
04:07'
Při hře čtyři na čtyři se protáhl mezi obránci až před českou branku Zamula, s jeho bekhendovým pokusem si Dostál poradil.
03:41'
Vyloučení v týmu Česko (Libor Zábranský – 2 min., hrubost).
Vyloučení v týmu Rusko (Kirill Marčenko – 2 min., hrubost).
02:46'
Český národní tým bleskově využil nabídnutou početní výhodu, po vyhraném vhazování v levém kruhu se puk dostal po sérii přihrávek na modrou k ŠIMONU KUBÍČKOVI a ten tvrdou ranou poslal kotouč přesně k levé tyči. Asistence: Jan Jeník a Michal Teplý.
02:32'
Anton Malyšev (RUS) mimo hru zasáhl vysokou holí Jeníka a Češi mají výhodou první početní výhody.
01:47'
Po dlouhém nahození po pravém mantinelu spěchal za kotoučem Blümel, díky tomu se nepískalo zakázané uvolnění a Česko získalo pásmo, dlouho se v něm však neohřálo.
01:17'
O první střelecký pokus mířící na bránu se postaral od modré ruský obránce Pylenkov, Dostál na kotouč dobře viděl a po zákroku ještě dokázal rychle rozehrát.
00:52'
Oba týmy vstoupily do zápasu v ostrém tempu, na konci první minuty museli rozhodčí přerušit hru, jelikož ve středním pásmu zůstal ležet na ledové ploše po tvrdém střetu Jakub Lauko.
00:10'
Po úvodním vhazování puk putoval do obranného pásma českého výběru, ten ho ale rychle dostal do střední třetiny a může se poprvé vydat do útoku.
00:01'
Hráči obou týmů jsou již na ledové ploše, utkání za pár okamžiků vypukne!
Ještě před startem úvodního utkání šampionátu mezi Českem a Ruskem probíhá v Ostravar Aréně zahajovací ceremoniál.

Česko: Dostál (Pařík) – Klikorka, Zábranský, Kučeřík, Kubíček, Haš, Dajčar – Pekař, Teplý, Jeník – Lauko, Pytlík, Šír – Čajka, Raška, Myšák – Pavel, Šik, Blümel.

Rusko: Askarov (Miftachov) – Žuravljov, A. Romanov, Zamula, Malyšev, Galeňuk, Pylenkov – Chovanov, Denisenko, Dorofejev – Voronkov, Sokolov, Alexandrov – Ivan Morozov, Marčenko, Podkolzin – Sorkin, Rtiščev, Grošev.

Rozhodčí: Lawrence (CAN), Macfarlane (USA) – Obwegeser (SUI), Synek (SVK).
Konečné nominace obou týmů

ČESKO
Brankáři: Nick Malík (Třinec/ELH), Lukáš Pařík (Spokane Chiefs/WHL), Lukáš Dostál (Ilves Tampere/Finsko).

Obránci: Martin Hugo Haš (Tappara Tampere/Finsko), Tomáš Dajčar, Jan Mlčák (Litoměřice/CHANCE LIGA), Radek Kučeřík (Saskatoon/WHL), Karel Klikorka (Mladá Boleslav/ELH), Ivan Lytvynov (České Budějovice/CHANCE LIGA), Libor Zábranský (Moose Jaw/WHL), Šimon Kubíček (Seattle Thunderbirds/WHL).

Útočníci: Karel Plášek (Kometa Brno/ELH), Jan Myšák (Litvínov/ELH), Petr Čajka (Servette Ženeva/Švýcarsko), Jan Šír (Liberec/ELH), Vojtěch Střondala, Otakar Šik (Litoměřice/CHANCE LIGA), Ondřej Pavel (Fargo/USHL), Jan Jeník (Hamilton/OHL), Matěj Pekař (Barrie/OHL), Jaromír Pytlík (Sault Ste. Marie/OHL), Michal Teplý (Winnipeg Ice/WHL), Adam Raška (Rimouski/QMJHL), Matěj Blümel (Pardubice/ELH), Jakub Lauko (Providence/AHL)

RUSKO
Brankáři: Jaroslav Askarov (Petrohrad/VHL), Daniil Isajev (Jaroslavl/KHL), Amir Miftachov (Kazaň/KHL)

Obránci: Alexandr Romanov (CSKA Moskva/KHL), Danila Galeňuk (SKA Petrohrad/KHL), Daniil Žuravlev (Kazaň/KHL), Jegor Zamula (Calgary Hitmen/WHL), Anton Malyšev (Buran/VHL), Daniil Misjul (Jaroslavl/KHL), Daniil Pylenkov (Podolsk/KHL)

Útočníci: Grigorij Děnisenko (Jaroslavl/KHL), Kirill Marčenko, Ivan Morozov, Vasilij Podkolzin (vš. Petrohrad/KHL), Maxim Grošev (Nižněkamsk/KHL), Pavel Dorofejev (Magnitogorsk/KHL), Nikita Alexandrov (Charlottetown/QMJHL), Dmitrij Voronkov (Kazaň/KHL), Nikita Rtiščev, Maxim Sorkin (oba CSKA Moskva/KHL), Jegor Sokolov (Cape Breton/QMJHL), Alexandr Chovanov (Moncton/QMJHL), Ilja Kruglov (Dynamo Moskva/KHL)
Poslední 3 vzájemná utkání
10.11.2019 Rusko x Česko 5:2 (Turnaj 4 zemí)
23.08.2019 Rusko x Česko 4:1 (Turnaj 4 zemí)
29.12.2018 Česko x Rusko 1:2 (MS U20 2019)

PS: Uvedené výsledky dosáhly rozdílné sestavy, které se od dnešních mohou lišit. Statistika má spíše ukázat, jak jednotlivým celkům vyhovuje hokejový styl určité země.
Příprava obou týmů na šampionát

Česko
08.11.2019 Česko x Švédsko 1:2 (Turnaj 4 zemí)
09.11.2019 Finsko x Česko 1:2 pr. (Turnaj 4 zemí)
20.12.2019 Česko x Švédsko 1:5 (příprava ve Frýdku-Místku)
22.12.2019 Česko x Slovensko 4:2 (příprava v Třinci)

Rusko
05.11.2019 QMJHL x Rusko 3:4 (World Series)
06.11.2019 Rusko x QMJHL 3:4 pr. (World Series)
08.11.2019 OHL x Rusko 4:1 (World Series)
08.11.2019 Finsko x Rusko 1:2 (Turnaj 4 zemí)
09.11.2019 Švédsko x Rusko 6:1 (Turnaj 4 zemí)
12.11.2019 Rusko x OHL 3:2 náj.(World Series)
14.11.2019 WHL x Rusko 2:1 pr. (World Series)
15.11.2019 Rusko x WHL 4:3 náj. (World Series)
21.12.2019 Rusko x Kazachstán 5:0 (příprava v Kravařích)
23.12.2019 Slovensko x Rusko 1:9 (příprava v Žilině)
Rusko
Ruská juniorská reprezentace se prakticky před každým šampionátem hokejistů do 20 let pasuje do role favorita na zlato. Vždyť patří po Kanadě s 22 medailemi k nejčastějším sběratelům cenných kovů (hokejisté dřívějšího SSSR přidali dalších 14 medailí). Poslední ruský triumf se pak váže k šampionátu v roce 2011, v Bufallu se ze zlata radoval Dmitrij Orlov, opora Washingtonu Jevgenij Kuzněcov nebo třeba superstar New Yorku Rangers Artěmij Panarin. Na tento seznam hvězd však jejich mladší kolegové navazovali osm šampionátů v řadě jen marně.

V roce 2018 dokonce Rusové neprošli přes čtvrtfinále a skončili pátí. Ruský výběr nebyl v kontextu předchozí bilance na turnaji z roku 2018 výrazněji favorizován. Pro řadu skautů je totiž MHL nebo VHL mnohem méně zmapovaná než třeba skandinávské soutěže. Rusové spíše v kanadském Vancouveru překvapovali. V základní skupině si poradili s Dány, Čechy, Švýcary a dost nečekaně i s pořádající Kanadou. Ve čtvrtfinále, do kterého šli výhodně z prvního místa ve skupině, navíc přehráli Slováky. V semifinále je ovšem v parádní bitvě zastavil výběr USA. Sestava okolo Romanova, Kočetkova nebo Děnisenka se tak musela spokojit pouze s bronzem, který sborná získala po výhře nad Švýcary.

Koho z Rusů sledovat? Rozhodně Děnisenka s Podkolzinem. 19letý křídelník Grigorij Denisenko patří mezi největší z klenotů ruského mládežnického programu. Odchovanec Lokomotivu Jaroslavl je brán za jednoho z budoucích tahounů dospělé sborné. Děnisenka loni draftovala v 1. kole Florida na 15. místě, na minulém šampionátu dvacítek nicméně všechna očekávání skautů překonal, když se stal nejproduktivnějším hráčem turnaje. 18letý útočník Vasilij Podkolzin je dalším z řady talentovaných ruských bomberů. Skauti na něm obdivují jeho neuvěřitelnou komplexnost. Letos si ho v prvním kole na desátém místě vybral Vancouver, prozatím však zůstává v Petrohradu, kde kombinuje zápasy v KHL, VHL i MHL. Kapitán letošních vicemistrů světa do 18 let se objevil už na loňském šampionátu dvacítek, tyto zkušenosti by měl prokázat i v Ostravě a Třinci. Jedničkou v brance by měl být Jaroslav Askarov, krom něj nelze zapomínat ani na nejlepšího beka loňského šampionátu Alexandra Romanova, jenž v minulé sezóně vybojoval s CSKA Moskva Gagarinův pohár pro vítěze KHL-

Ruským lodivodem je extrémně zkušený, 63letý matador Valerij Bragin, kterému navíc na letošním šampionátu pomůže hvězdné duo. Novým asistentem bude Igor Larionov, který doposavad působil jako konzultant u dospělé reprezentace. Dvojnásobný olympijský medailista a majitel tří Stanley Cupu označovaný za hokejovou ikonu 80. letu u týmu nahradí Jurije Babenka. Další hvězdou na trenérském postu bude Nikolaj Chabibulin, jenž bude mít na starost přípravu brankářů. Bývalý elitní golman má doma zlato z olympiády i Stanley Cup, který vybojoval s Tampou Bay.

Rusové se v listopadu na tradičním World Series prezentovali s kvalitním týmem, proti výběrům kanadských juniorských soutěží vybojovali čtyři výhry z šesti, na Turnaji 4 zemí v Helsinkách pak skončili druzí. Po prosincovém kempu v Novogorsku potvrdili svou roli favorita, bez problému si v přípravě již na česko/slovenské půdě poradili jak s Kazachstánem, tak se Slováky. V kontextu těchto faktů by právě sborná měla patřit v konkurenci zámořských týmů mezi aspiranta na pohodový postup do čtvrtfinále.
Česko
Český výběr bude mít na domácím šampionátu nesmírně těžký úkol. Skupina smrti v podobě dvou zámořských gigantů, Ruska a nesmírně talentovaných Němců v kombinaci se slabším ročníkem 2000 nedělá z Čechů takového favorita jako třeba loni, kdy se v Britské Kolumbii proháněli Nečas, Galvas, Zadina a spol. Svěřenci kouče Václava Varadi tak budou po dvanáctileté pauze, kdy se Česku juniorský šampionát vyhýbal, spíše v pozici, kdy od se od něj spíš čeká překvapení a ústředním cílem bude vyhnutí se boji o udržení.

Přitom český, respektive československý výběr patří mezi nejúspěšnější celky historie šampionátu. Ale až do roku 2000 čekal na první mistrovský titul, který tehdejší skvadra okolo trenéra Jiřího Holíka a mladých es Václava Nedorosta nebo Martina Havláta obhájila i o rok později. Poslední medaili mladí Češi získali roku 2005, kdy bronz vybojoval jako kouč Alois Hadamczik při šéfování Adamu Svobodovi nebo Rostislavu Oleszovi. Od té doby trvá nepřetržitý medailový půst, přes čtvrtfinále od té doby prošli Češi pouze roku 2018 v Bufallu.

Loni se ve Vancouveru a Victorii hvězdami nabitý tým sice pokusil o zopakování podobného výsledku, nicméně lídři týmu bohužel v Kanadě neměli na konci prosince ideální formu. Nečas a spol. zvládli porazit ve skupině Dány a Švýcary a padli s Kanadou i Ruskem, ve čtvrtfinále je nicméně čekalo hořké vyřazení s Američany, což pro osu týmu s ročníkem 1999 bylo pod jeho očekávání.

Letošní výběr má největší hvězdu v podobě Jakuba Lauka, prospekta Bostonu, který zatím působí na farmě Bruins v Providence. Devatenáctiletý všestranný útočník nabral velké zkušenosti už v Česku, kde působil v extraligovém Chomutově. Kromě něj bude tým stát na výkonech brankáře Lukáše Dostála, který byl zjevením na loňském šampionátu. Momentálně je jedničkou ve finském Ilves Tampere. Kromě nich je určitě nutné vypíchnout i útočníky ze zámoří Jana Jeníka s Matějem Pekařem nebo beka Martina Hugo Haše, jenž hraje letos ve druhé finské lize. Kapitánem je stejně jako v minulých letech u tohoto ročníku Libor Zábranský mladší.

Češi se v přípravě prezentovali ne příliš překvapivými výsledky, na listopadovém Turnaji 4 zemí v Helsinkách zvládli vybojovat jen dva body proti pořádajícímu celku, který však je paradoxně obhajujícím šampionem. Celkově to Varaďovým svěřencům stačilo na třetí místo. Po přípravném kempu ve Frýdku-Místku se pak už s posilami ze zámoří vykrystalizovala aktuální nominace, ve frýdeckomístecké hale Polárka však Češi nakonec své snažení neproměnili v radost, neboť v přípravě podlehli Švédům. V generálce nicméně slavili, když zdolali v Třinci Slováky trefami v samotné koncovce.
Hezké čtvrteční odpoledne, česká sportovní událost roku je tady! Po dvanácti letech se vrací do tuzemska světový šampionát hráčů do 20 let v ledním hokeji, který tentokrát přivítá Moravskoslezský kraj, konkrétně Ostrava s Třincem. Zahajovací utkání skupiny B a celého turnaje navíc bude ve znamení třaskavého derby, když se proti Rusku pokusí rozradostnit domácí ochozy výběr Česka. Utkání startuje v 15:00!
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.