16:44' Rosén (Lysell, Stakkestad) • 49:49' Andrae (Wallinder, Ljungman)
Rogers Place, Edmonton
Lotyšsko

To už je z tohoto utkání vše. Mějte se krásně!
Střely na branku – 27:13 (11:6, 5:6, 11:1)
Hokejisté Švédska splnili proti Lotyšsku roli favorita, na postup do semifinále se ale až nečekaně nadřeli. V 17. minutě otevřel skóre duelu v přesilovce Isak Rosén, ovšem Lotyši srovnali v závěru druhé části gólem obránce Gustavse Ozolinše. Na začátku třetí dvacetiminutovky pak Tre kronor zazdili pětiminutovou přesilovku po vyloučení Lavinše a nervozita na jejich střídačce viditelně stoupala. Vysvobození přinesla až 50. minuta a rána kapitána Emila Andraeho. Lotiši se snažili až do samotného konce, ale v útoku příliš nebezpeční nebyli. K vyrovnání jim už tedy nepomohla ani hra bez gólmana.
Jelikož Lotyši na turnaji končí, vyhlášeni byli také jejich tři nejlepší hráči na turnaji. Těmi jsou Raimonds Vitolinš, Ralfs Bergmanis a brankář Bruno Bruveris.
Nejlepším hráčem Lotyšska v utkání byl vyhlášen Dans Ločmelis. Za Švédsko byl oceněn Victor Stjernborg.
59:53'
Těžký zákrok Wallstedta po střele z levého kruhu. Brankář zasáhl špičkou levého betonu a moc nescházelo, aby se k dorážce do odkryté klece dostal ločmelis! Švédské vyhození pak směřovalo na opuštěnou branku. Gavars kotouč dojel, ale Lotyši už nemají čas!
59:15'
Lotyši to zkoušejí s šesti bruslaři, tedy bez brankáře!
58:27'
Lotyši se zatím neusadili v útočné třetině. Bruveris tak zatím zůstává v brance.
58:02'
Ohlášeny poslední dvě minuty třetí třetiny. Fenenko zaváží puk do obranného pásma Švédska.
57:10'
Lotyši zvyšují intenzitu napadání. Nyní puk v útočném pásmu získali a ke střele se dostal Klavs Veinbergs. Z osy mířil mimo.
56:02'
Čtyři minuty do konce třetí třetiny. Švédové stále nemají nic jistého.
55:28'
Tre kronor okamžitě vyvezli puk do bezpečí. Magnussonovu střelu z levé strany ukryl v lapačce Bruveris. Ten má dnes na kontě zatím 25 úspěšných zákroků.
55:20'
Švédský kapitán Andrae zahrál na zakázané uvolnění. Lotyši mají buly v útočné třetině.
55:03'
Po střele Oskara Magnussona přerušil hru Bruveris. Lotyši mají na vyrovnání pět minut.
54:40'
Lotyši mají ve třetí třetině na kontě jedinou střelu na branku. Z toho se skórovat v podstatě nedá.
53:52'
Daniel Torgersson se od zadního mantinelu tlačil do brankoviště, defenziva soupeře si ale poradila.
53:01'
Zakázané uvolnění Švédska. Lavička Lotyšska předtím reklamovala zákrok Wallindera na Silkalnse, který se snažil obejít švédského beka. Rozhodčí ale zůstali klidní.
51:53'
Isak Rosén nabral rychlost a z pravé strany se natlačil až před Bruverise. Mířil na bližší tyčku, ovšem lotyšský gólman vytěsnil kotouč levým ramenem do ochranné sítě!
51:30'
Obránce Fenenko zavezl puk do útočného pásma a dokonce pak napadal švédskou rozehrávku. Z toho mohl těžit Felikss Gavars, který ale nebyl mezi kruhy připuštěn ke střele.
50:53'
Lotyši teď asi budou muset více otevřít hru. To by mohlo Švédům vyhovovat.
49:49'
Švédsko právě vstřelilo branku!
Švédové přeci jen strhávají vedení na svou stranu! Po zakázaném uvolnění Lotyšů se vhazovalo na levém kruhu. Ljungman buly vyhrál, Wallinder posunul puk na EMILA ANDRAEHO a na střelu švédského kapitána od modré čáry Bruveris lapačkou nedosáhl. Zřejmě měl zakrytý výhled – 2:1. Asistence: William Wallinder a Daniel Ljungman.
49:26'
Lotyši výborně blokují střely soupeře. Nyní na branku neprošel pokus Ljungmana.
48:55'
Střely na branku – 19:12
47:15'
Zakázané uvolnění Lotyšů. Hra se vrací do jejich obranného pásma.
46:37'
Po vyhraném švédském buly střílel od modré čáry Mans Forsfjäll. Tečovaný puk přelétl branku.
46:29'
Andrae střílel od modré čáry. Bruveris puk vyrazil do rohu a pětiminutová švédská přesilovka končí!
45:59'
Na švédské straně je vidět vzrůstající nervozita. Tre kronor asi čekali trochu jiný průběh utkání.
45:47'
Lotyši se opět osvobodili. Další pokus Tre kronor dostat se do pásma skončil ofsajdem.
44:47'
Švédové se v přesilovce trápí. Momentálně se nemohou usadit v útočném pásmu.
44:23'
Ozolinš vyhazuje.
44:08'
Lotyši za sebou mají polovinu dlouhého oslabení.
43:38'
Gavars měl puk na holi, ale přes Granse nedokázal vyhodit. O chvíli později to už jeho spoluhráči zvládli.
42:59'
Puk vypadl na lotyšskou střídačku. Vhazuje se po levici Bruverise.
42:42'
Lotyši vyhodili.
42:29'
Fabian Lysell dostal přihrávku na levý kruh. Bruveris se přemístil a puk končí na jeho hrudi.
41:29'
Lavinš opravdu dostává trest na 5 minut + do konce zápasu! Pro Švédy velká šance odskočit.
41:29'
Pozor, Martins Lavinš dohrál protihráče u mantinelu a rozhodčí signalizují pětiminutový trest! Ještě se ale podívají na video.
41:20'
Třetí třetina je v plném proudu. Naplní Švédové roli favorita, nebo uvidíme lotyšskou seznaci?
40:01'
Další třetina začne přibližně ve 23:20
Střely na branku – 16:11 (11:6, 5:5)
Ve druhé třetině měli dlouho více ze hry Švédové. Lotyši se dostali k prvním střelám na branku až krátce po polovině utkání. Tre kronor však nedokázali své vedení navýšit a s blížícím se koncem periody hráči z Pobaltí stále více ožívali. V čase 38:46 pak přišlo vyrovnání. Gustavs Ozolinš svou střelu šikovně skryl a brankář Wallstedt nedokázal zakročit.
40:00'
39:48'
Povzbuzení Lotyši ještě zahrozili v závěru třetiny. Po ráně Sandise Vilmanise přerušil hru Wallstedt.
38:46'
Lotyšsko právě vstřelilo branku!
Je srovnáno! Dans Ločmelis s pukem obkroužil švédskou branku. Poté nahrál na modrou čáru GUSTAVSOVI OZOLINŠOVI. Ten si vybruslil více na střed a švihem se trefil k pravé tyčce z pohledu brankáře Wallstedta. Ten měl zakrytý výhled. Asistence: Dans Ločmelis a Sandis Vilmanis.
37:58'
Puk byl sražen na švédskou střídačku. Do konce druhé části scházejí dvě minuty.
36:54'
V samotném závěru přesilovky minul před odkrytou brankou kotouč Daniels Andersons! Lotyši byli blízko vyrovnání.
36:27'
Švédové vyhazují.
35:14'
Z levé strany hned dvakrát střílel Dans Ločmelis. První rána byla zablokována, druhou vyrazil Wallstedt.
34:53'
První vyloučení na straně Švédska. Helge Grans si počkal ve středním pásmu na Lavinše a následný střet byl posouzen jako nedovolené bránění švédského beka.
33:50'
Po vyhraném buly střílel od modré čáry Mans Forsfjäll. Bruveris si připsal jednoduchý zákrok lapačkou.
33:21'
Theodor Niederbach mířil z pravého kruhu do ramene Bruverise, který byl nalepen u své tyčky. Už to bylo z poměrně ostrého úhlu.
32:55'
Bruveris si pohlídal střelu ze středního pásma. Puk vyrazil do rohu.
31:34'
Konečně zajímavé střídání Lotyšů, kteří Švédům připomněli, že je třeba si dávat pozor i na obranu.
31:04'
Viděli jsme první střely Lotyšů ve druhé třetině. Z pravé strany pálil Klavs Veinbergs. Wallstedt zasáhl vyrážečkou a kotouč se odrazil doleva k Sandisovi Vilmanisovi. Tomu chvíli trvalo, než si ho srovnal a švédský brankář tak měl dost času na přesun.
29:51'
Momentálně se hraje za viditelné převahy Tre kronor. Lotyši ale stále ztrácejí jediný gól, takže se může stát cokoliv.
29:12'
Oskar Magnusson to zkoušel zprava na přední tyčku. Bruveris byl připraven.
27:58'
Fabian Lysell vlétl do útočného pásma. Z pravého kruhu vypálil nad horní tyčku.
27:33'
Lotyši se ve druhé třetině především brání. První část byla z jejich strany aktivnější.
27:08'
Po střele od modré čáry se puk odrazil mezi kruhy, odkud střílel Victor Stjernborg. Svému brankáři pomohl Ozolinš, jenž jinak možná gólovou ránu zablokoval!
26:08'
Nahození Ludviga Janssona vyrazil Bruveris do bruslí obránce Ozolinše. Ten si musel dávat pozor, aby hrací předmět nesrazil do vlastní branky.
24:50'
Niederbach našel před brankou volného Oskara Olaussona, kterého vychytal Bruveris! Lotyšský brankář teď výrazně podržel svůj tým.
24:07'
Gavars nabral rychlost na levém křídle. Dojel do rohu a následně už nic nebezpečného nevymyslel.
23:36'
Zakázané uvolnění Lotyšska.
23:20'
Ve druhé třetině se zatím hraje bez nějaké větší příležitosti ke skórování.
22:09'
Od modré vypálil Emil Andrae. Úspěšný zákrok si připsal Bruveris.
22:01'
Dukurs a Ločmelis si v útočné třetině několikrát vyměnili kotouč. Žádná příležitost z toho ale nevzešla.
21:09'
Zajímavé švédské kroužení v útočném pásmu šanci nepřineslo. Hra pak byla přerušena pro zásah vysokou holí.
20:26'
Výlet Nikse Fenenka do útočného pásma Švédové zastavili a sami mohou zaútočit.
20:01'
Další třetina začne přibližně ve 22:30.
Střely na branku – 11:6
Po první třetině vedou Švédové nad Lotyšskem těsně 1:0. Lotyši byli v úvodu překvapivě aktivnější, ovšem nějaké větší příležitosti si nedokázali vytvořit. Tre kronor dostala do tempa až přesilová hra, kterou v čase 16:44 využil po skvělé Lysellově akci Isak Rosén. Gól švédské hráče uklidnil a do přestávky ještě několikrát zahrozili.
20:00'
19:32'
Puk skončil na lotyšské střídačce. Vhazuje se ve středovém kruhu.
19:06'
Švédy uklidnil vedoucí gól. Další ránu Granse vykopl Bruveris levým betonem. K dorážce se pak dostal Daniel Ljungman, který zblízka nepřekonal lotyšského gólmana! Následovalo vyhození na icing.
18:37'
Zakázané uvolnění Lotyšů.
18:06'
Helge Grans se dostal k puku po lotyšské ztrátě v obranném pásmu. Od modré čáry vypálil, Bruveris kotouč vyrazil mimo dosah clonících soupeřů.
16:44'
Nakonec využitá přesilovka Švédů! Skvěle to udělal Fabian Lysell, který přebral puk na pravém křídle. Ve velké rychlosti objel branku a přihrávkou skrz brankoviště našel ISAKA ROSÉNA, jenž z pravého kruhu trefoval odkrytou klec. Asistence: Fabian Lysell a Ake Stakkestad.
16:26'
Od modré střílel Helge Grans. Lotyši jeho střelu zablokovali a vyhodili.
16:16'
Proti voleji Isaka Roséna se včas přemístil Bruveris. Ten svým zákrokem přerušil hru.
15:38'
Felikss Gavars sebral puk Andraeovi a vyrážel do samostatného úniku. Švédský kapitán se však výtečně vrátil a čistě útočníka soupeře odzbrojil!
15:25'
Za krosček je potrestán Gustavs Ozolinš. Uvidíme švédskou přesilovku!
15:25'
Leo Lööf nahazoval puk na branku od modré čáry, ovšem Bruveris předvedl jistý zákrok. Následně se strhla před lotyšskou brankou šarvátka a zřejmě se bude vylučovat.
14:59'
Emil Andrae pod tlakem dokázal vyvézt puk dopředu a rozehrát. Od pravého mantinelu pak ostře pálil Victor Stjernborg, který však přestřelil lotyšskou branku.
14:18'
Pokus Sandise Vilmanise z pravé strany byl sražen do ochranné sítě za švédskou brankou.
14:03'
Liam Öhgren vystřelil z pravé strany hřiště. Puk je ve výstroji Bruverise a tak je tu čas na reklamní přestávku.
13:40'
Střely na branku – 4:6
12:10'
Zatím sledujeme dobrý výkon Lotyšska, které je místy dokonce aktivnější než favorit.
10:08'
Girts Silkalns zavezl puk zleva až před branku, ovšem nepřekvapil Wallstedta na přední tyčce. Poté obkroužil klec Tre kronor Felikss Gavars, který rovněž švédského brankáře nenachytal. Wallstedt pak pokryl i dorážku Silkalnse a další střelu obránce Bergmanise. To byl dobrý tlak Lotyšů!
09:19'
Lööf nahodil puk za lotyšskou branku. Tam vyjel brankář Bruveris, který pomohl spoluhráčům s rozehrávkou.
08:27'

Střely na branku – 2:3
07:49'
Liam Öhgren vyrazil dopředu na levém křídle. Jeho střela skončila vedle vzdálenější tyčky lotyšské branky.
06:25'
Olausson ztratil puk na útočné modré. Dopředu tak vyrazil Anri Ravinskis, který se však v souboji 1 na 1 neprosadil.
05:47'
Zajímavá zadovka Vitolinše od zadního mantinelu. Před brankou netrefil kotouč Andersons.
04:20'
První zákrok Bruna Bruverise. Lotyšský brankář vyrazil střelu z pravé strany.
03:43'
Ake Stakkestad se dostal k puku na modré čáře. Na ose se zbavil protihráče, pak ale nedokázal přesně přihrát najíždějícímu kolegovi z útoku.
02:47'
Zdá se, že Lotyši nepřišli hrát žádného zanďoura. Naopak si to chtějí se Švédskem rozdat na férovku.
01:41'
Tohle byla dobrá šance Lotyšů! Bogdans Hodass nahodil puk od modré čáry do zadního mantinelu. Odražený kotouč si našel Darels Dukurs, který z levé strany neprostřelil Wallstedta.
01:06'
První zákrok si musel připsat Jesper Wallstedt. Martins Lavinš vypálil od pravého mantinelu a švédský brankář puk odrazil vyrážečkou do ochranné sítě.
00:29'
Švédové vyrazili do první útočné akce. Lotyšská obrana je vytlačila k mantinelu a tam získal kotouč pobaltský celek.
00:01'
Aktéři zápasu už nastupují na hrací plochu. Za malou chvíli se začne.

Švédsko: Wallstedt (Clang) – Edvinsson (A), Grans, Lööf, Forsfjäll, Andrae (C), Wallinder, Jansson – Rosén, Ljungman, Lysell – Olausson, Niederbach, Torgersson – Öhgren, Stakkestad (A), Lekkerimäki – Magnusson, Stjernborg, Sjödin – Sjöberg.

Lotyšsko: Bruveris (Berzinš) – Fenenko, Bergmanis (C), Simanovičs, Brants, Ozolinš, Hodass, Goršanovs – Ravinskis, Veinbergs, Vilmanis – Darzinš, Ločmelis, Dukurs – Gavars, Lavinš (A), Silkalns – Vitolinš (A), Rullers, Andersons – Purmalis.

Rozhodčí: Fernandez (USA), Kowalski (CAN) – Hofer (GER), Rey (USA).
Švédsko:
Švédové jsou i v této věkové kategorii velmi silní. Šampionát dvacetiletých vyhráli dvakrát v letech 1981 a 2012. Naposledy získali medaili v roce 2020, kdy skončili bronzoví. Na letošním MS Tre kronor obsadili druhé místo ve skupině B. Přehrát dokázali 3:2 Švýcary, 6:0 Rakušany a 4:2 Němce. Naopak prohráli 2:3 s Američany. Tento zápas dokázali švédští hokejisté alespoň zdramatizovat, když v jeho průběhu prohrávali už o tři góly.

Poměrně dost v nejvyšší švédské soutěži odchytali oba brankáři – Jesper Wallstedt a Calle Clang. Wallstedt se bude v nové sezóně snažit prosadit do NHL do kádru Minnesoty, zatím by měl působit na farmě v Iowě. To Clang zůstává v Rögle. Oba maskovaní muži se ve skupinové fázi podělili o zátěž rovným dílem. Nejproduktivnějším hráčem Švédů je obránce Emil Andrae. Prospekt Philadelphie zaznamenal 7 bodů (3+4). Bilancí 1+4 pak disponuje Oskar Olausson, kterého loni draftovalo v 1. kole Colorado.
Lotyšsko:
Lotyši se v dosavadní historii v elitní skupině šampionátů 20 letých buď zachraňovali, nebo bojovali o postup z Divize IA. Mezi elitou nevyhráli až do turnaje v Edmontonu jediný zápas v základní skupině. Také na probíhajícím MS se nejprve zdálo, že se na tomto faktu nic měnit nebude. Finům podlehl pobaltský celek 1:6, poté sice předvedl velmi dobrý výkon proti vysoce favorizované Kanadě, ovšem to nestačilo na lepší výsledek než porážku 2:5. Ve zdánlivě klíčovém duelu pak Lotyšsko padlo se Slováky 2:3 po nájezdech a vypadalo to, že na čtvrtfinále budou muset hráči z této země zapomenout. Pak ale přišel souboj s Českem, v němž Lotyši favorita zaskočili a připsali si historický triumf po výsledku 5:2. To mimochodem znamenalo také třetí místo v tabulce skupiny A.

Nejproduktivnějším hráčem týmu je obránce Ralfs Bergmanis (3+2), který zaznamenal všechny své trefy v duelu s Českem. Jedná se o hokejistu, který bude v příští sezóně nastupovat v americké univerzitní NCAA za Vermont. Tři body za asistence pak má na kontě Girts Silkalns, nebezpečí pak může jít i od Klavse Veinbergse (letos ho drafotovala v 7. kole Tampa), či prospekta Bostonu Danse Ločmelise. Dobré výkony pak na turnaji předvádí brankář Bruno Bruveris (3 zápasy, průměr 3,24, úspěšnost 91,3 %). Duel proti Kanadě pak odchytal Patriks Bērziņš, který byl i přes pět obdržených branek vyhlášen hráčem utkání.
Vítám tu všechny hokejové příznivce! Mistrovství světa hráčů do 20 let v kanadském Edmontonu dospělo už do čtvrtfinálové fáze. Já Vás provedu soubojem Švédska s Lotyšskem. Švédové patří k hlavním medailovým aspirantům, Lotyši naopak postoupili do vyřazovacích bojů šampionátu dvacetiletých vůbec poprvé v historii.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:30.