MS do 20 let -  ONLINE PŘENOS -  Finsko : Švédsko - 2. ledna 2023   17:10

03:10' O. Kapanen (Kemell, Koivunen) • 44:03' Huuhtanen (Miettinen)
2:3
(1:1, 0:0, 1:2)
Švédsko
Švédsko
16:55' Carlsson  (Jansson, Bystedt) • 56:33' Carlsson  (Bystedt, Wagner) • 58:55' Stjernborg
Finsko
Hamilton (CAN), Tscherrig (SUI) – Wyonzek (CAN), Grillo (USA)
Avenir Centre, Moncton
Švédsko

Švédsko se tedy stalo prvním semifinalistou MS juniorů. Už za chvíli začíná souboj mezi Českem a Švýcarskem a pak následují i další dvě čtvrtfinálové bitvy.

Z mé strany je to vše. Děkuji za pozornost, na počtenou!
Statistiky

Střely na bránu: 35 – 20
Vyloučení: 3 – 3
Góly v přesilovce: 0 – 0
Góly v oslabení: 0 – 1
Vhazování: 29 – 26
Obrovská radost Švédů! Ti totiž dnes vyřadili z turnaje stříbrný celek z minulého MS juniorů. Dlouho to vypadalo, že uspějí Finové, poněvadž v první třetině soupeře jasně přehráli, ale možná klíčovým momentem byla vyrovnávací branka v 17. minutě v podání Lea Carlssona. Finové tedy neodskočili do vyššího vedení, avšak ve třetí periodě skóroval Niko Huuhtanen, takže před Švédy byl další složitý úkol. V posledních čtyřech minutách ale přišel neuvěřitelný obrat. Leo Carlsson svou druhou brankou v zápase nejprve srovnal a 65 sekund před poslední sirénou skóroval ve vlastním oslabení Victor Stjernborg.
59:40'
Švédové vyhodili kotouč přes všechny čáry. V této chvíli jim nahrálo to, že hrají oslabení.
59:31'
Opět Finové zatlačili a tentokrát je branka Švédů posunuta. Uvidíme, kde se bude vhazovat.
59:14'
Carl Lindbom předvedl parádní zákrok proti tvrdě pálícímu Joakimu Kemellovi z levé strany.
59:00'
Po vyhraném buly míří finský brankář okamžitě na střídačku. Začíná powerplay Finů.
58:55'
Švédsko právě vstřelilo branku!
Obrovské zklamání na straně Finska! Švédové dávají branku ve vlastním oslabení po chybě obránce Aleksi Heimosalmiho, který propadl na útočné modré čáře. Dopředu vyrazil důrazný VICTOR STJERNBORG, který zamířil naprosto přesně. 2:3. Bez asistence.
58:28'
Hned na začátku oslabení Švédové puk odpálili přes všechny čáry.
58:14'
Vyloučení v týmu Švédsko:
Fabian Lysell – 2 min., vysoká hůl.
58:07'
Hokejisté Tre Kronor jsou rázem při chuti! Fabian Lysell nabízel puk před bránu a hrací předmět vyplaval před Carlssona, který ale hattrick nedal.
57:41'
Axel Sandin-Pellikka nahazoval od modré čáry těsně vedle vzdálenější tyče.
57:02'
Vypadá to, že první čtvrtfinálový souboj dospěje do prodloužení. Švédsko nyní drží kotouč ve vlastním pásmu.
56:33'
Švédové více než minutu soupeře tlačili a za svou snahu byli po zásluze odměněni. Wagner nabil mezi kruhy Bystedtovi, jehož tvrdou ránu sice Jani Lampinen vyrazil, ale pohotový LEO CARLSSON se postaral o úspěšnou dorážku. 2:2. Asistence: Filip Bystedt a Fabian Wagner.
55:42'
Filip Bystedt byl důraznější než finský zadák. Dostal se k ráně z velkého úhlu, ale klec Finů netrefil.
55:18'
Švédové se nadechli k tlaku. Finsko se muselo spokojit s vyhozením puku na zakázané uvolnění.
54:59'
Victor Stjernborg dostal z rohu kluziště skákavou přihrávku, a proto vystřelit ani nemohl.
54:08'
Další velká šance elitní lajny Finska! Trojice útočníků si rychle vyměnila kotouč při přečíslení, načež vypálil Joakim Kemell. Útočník s číslem 37 na dresu zamířil těsně nad branku.
53:36'
Jimi Suomi to zkoušel po pravé straně individuálně, ale obránce ve žlutém dresu dával pozor.
52:58'
Fabian Wagner je zpět na hrací ploše. Do konce třetí periody zbývá už jen sedm minut.
52:22'
Jani Nyman dostal parádní přihrávku do jízdy a rázem se utrhl obráncům Švédska. Jeho bekhendová klička se ale s úspěchem nesetkala, lapačka Carla Lindboma Švédy zachránila.
51:50'
Simon Robertsson předvedl výborný blok proti dalšímu razantnímu pokusu hokejistů Suomi.
51:24'
Oliver Kapanen dorážel odražený kotouč směrem na bránu. Carl Lindbom ale volný prostor utěsnil.
51:06'
Joakim Kemell z levého kruhu minul svatyni švédského celku o několik centimetrů.
50:58'
Fabian Wagner – 2 min., držení.
50:44'
Jani Nyman předvedl kvalitní práci při napadání v útočném pásmu.
49:52'
Lambert se vrátil na led a rázem se do šance tlačil kapitán Oliver Kapanen, ale kotouč mu v rozhodujícím okamžiku odskočil.
49:32'
Tato přesilovka se Švédům zatím rozhodně nedaří podle představ. Ještě ale pár sekund k dispozici mají.
48:47'
Pobídka Fabiana Lysella z levého kruhu byla sražena do rohu hrací plochy. Následně hokejisté ve tmavých dresech opětovně vyhodili.
48:12'
Švédové napoprvé nedokázali udržet útočné pásmo. Finové se celkem rychle osvobodili.
47:52'
Vyloučení v týmu Finsko:
Brad Lambert – 2 min., sekání.
47:22'
Nahození Topiase Viléna od modré čáry bylo zastaveno. O pár sekund později vyrazili hokejisté ve žlutém do rychlého kontru, ale nedotáhli jej do zdárného konce.
46:40'
Victor Stjernborg vyslal z červené čáry nahození na zadní mantinel. Finští beci to včas dobruslili.
46:06'
Ville Koivunen se probíjel do útočného pásma, ale až ke střeleckému pokusu se nedostal.
45:34'
Leo Carlsson byl jen kousek od toho, aby srovnal! Střelec jediné švédské branky se natlačil před bránu, předvedl dlouhou kličku do bekhendu, jenže Jani Lampinen se dokonale natáhl. Touš pak odpálil obránce.
44:58'
Milton Oscarson se vydal napadat do útočného pásma, ale v souboji byl až jako druhý.
44:03'
Finsko právě vstřelilo branku!
Finské mužstvo jde podruhé v utkání do vedení! Miettinen ve středním pásmu zachytil švédskou rozehrávku a následně přesně přihrál NIKU HUUHTANENOVI. Ten z pravé strany přesně umístil kotouč k přední tyči pod lapačku švédského brankáře. 2:1. Asistence: Verner Miettinen.
43:39'
Otto Salin se šikovně obtočil okolo švédské klece a následně tlačil touš nahoru. Gólman Tre Kronor situaci zvládl.
43:06'
Isak Rosén se připomněl rychlou ranou z vrcholu kruhu, vyrážečka Janiho Lampinena byla v pohotovosti.
42:51'
Aleksanteri Kaskimäki tentokrát už vystřelil, ale Carl Lindbom jeho pokus vyrazil do ochranné sítě.
42:27'
Konsta Kapanen poslal puk za švédskou branku, odkud přišla přihrávka, kterou kousek před brankovištěm promáchl Aleksanteri Kaskimäki.
41:50'
Elias Pettersson se snažil vystřelit z první, jenže kotouč mu vůbec nesedl. Švédové ale pokračují v útočném snažení.
41:36'
Ludvig Jansson nechtěl zbytečně riskovat, a tak na útočné modré čáře poslal puk do rohu kluziště.
41:07'
Finové si situaci ve vlastní třetině úplně nekomplikovali. Jednoduše poslali černou gumu na icing, vhazování bude obstaráno před Janim Lampinenem.
40:33'
Joakim Kemell se snažil prosadit středem kluziště, jenže jeho kličkovaná úplně nevyšla.
40:01'
Pětadvacet minut Švédové nehráli dobře, avšak následně se zvedli a ve zbytku druhé periody byli lepším mužstvem. Ve druhé třetině branka nepadla, tedy zatím ani jedno mužstvo není k semifinále blíže. Nicméně se sluší dodat, že hokej sledujeme velmi kvalitní.
Střely na branku po 2. třetině: 21 – 11
40:00'
39:10'
Padesát sekund před druhou sirénou se do dobré pozice dostal Kalle Väisänen, brankáři na obou stranách v těchto momentech kralují.
38:44'
Victor Sjöholm zakončoval na levém kruhu odražený kotouč, Jani Lampinen ale stačil utěsnit bližší tyč.
38:12'
Filip Bystedt díky svému důrazu získal kotouč na zadním mantinelu, jenže pak jej nepředal ideálně.
37:39'
Ville Koivunen se na druhé straně kluziště snažil tečovat nahození od modré čáry. Pravý beton Lindboma byl připraven.
37:06'
Fabian Lysell velice rychle pronikl do útočného pásma po pravém křídle. Jeho pokus zápěstím jen těsně minul horní růžek u zadní tyče.
36:29'
Fabian Wagner se objevil sám mezi kruhy. Rychle se otočil, rychle vystřelil, nicméně Jani Lampinen byl připraven.
36:03'
Jani Nyman vystřelil při velké finském tlaku. Carl Lindbom ale předvedl další jistý zákrok, pokračovat budeme po komerční přestávce.
35:44'
Aleksi Heimosalmi vystřelil od modré čáry těsně vedle bližší tyče.
35:14'
Kalle Väisänen nedostal na hokejku ideální přihrávku zpoza brány. Tohle byla škoda pro Finy, šlo to vyřešit lépe.
34:39'
Oskar Pettersson předvedl kvalitní blok v obranném pásmu a následně pádil do toho útočného. Nyní sledujeme velmi rychlý hokej z obou stran.
33:59'
Aleksi Malinen zaváhal na útočné modré čáře. Dopředu tedy zamířil William Strömgren, který zvolil střelu, která ovšem minula bránu.
33:31'
Brad Lambert si povyjel na levý kruh, odkud zamířil do připravené lapačky. Finsko alespoň vybojovalo vhazování v útočném pásmu.
33:09'
Hra se v posledních minutách naprosto srovnala, naopak mnohem aktivnější jsou hokejisté ve žlutém. Suomi museli vyhodit na zakázané uvolnění.
32:50'
Po delší době vyrazili Finové do otevřenější obrany rivala. Střelou se prezentoval Aleksanteri Kaskimäki, avšak napálil jen hruď pozorného Carla Lindboma.
32:14'
Simon Robertsson byl aktivní před brankou soupeřova celku, přihrávku ale zastavit nedokázal.
31:44'
Finové už hrají v plném počtu. Kalle Väisänen se vrátil na ledovou plochu.
31:18'
Axel Sandin-Pellikka nahazoval touš před brankoviště. Došlo k dorážkám, ale finský brankář stačil udržet kotouč před brankovou čárou.
30:56'
Poté přišla tvrdá rána z pravého kruhu, Jani Lampinen zakročil vyrážečkou.
30:33'
Fabian Lysell si rychle zpracoval na levém kruhu přihrávku a poté orazítkoval horní tyč.
29:54'
Hned po vhazování posílají Finové kotouč přes všechny čáry. Ocitáme se zhruba v polovině řádné hrací doby.
29:44'
Kalle Väisänen – 2 min., nedovolené bránění.
29:13'
Finové se na druhé straně dostali do přečíslení, ale Niko Huuhtanen prudkou pobídku kolegy promáchl.
28:40'
Teď za finským brankářem cinkala při velkém závaru tyč. Znovu chyběl hokejistům Tre Kronor kousek.
27:40'
Švédové teď předvedli svou jednoznačně nejlepší pasáž v utkání. Ještě zhruba třicet sekund kombinovali v útočné zóně, kvalitní pozici měl před sebou William Strömgren, jenže netrefil.
26:37'
Obrovská šance Švédska brankou nekončí! Jeden z útočníků zakončoval z těsné blízkosti, ale Jani Lampinen zasáhl. Pak ale čekala odkrytá klec před Fabianem Wagnerem, ale útočník s číslem 10 na zádech ji netrefil.
25:57'
Kalle Väisänen soupeře po křídle kupředu nepustil. Měl ale štěstí, že rozhodčí nepískal podrážení.
25:14'
Noah Östlund se snažil probít po levém křídle, ale kotouč mu odskočil. Švédům stále chybí střelba, ve druhé periodě ještě nevystřelili.
24:33'
Finové předvedli sympatickou kombinaci v útočném pásmu. Aktivní byl především Niko Huuhtanen, avšak Carl Lindbom do dalšího zákroku nemusel.
23:45'
Joakim Kemell si už už naváděl kotouč ke kličce, jenže kvalitním a zároveň čistým hitem byl zastaven.
23:22'
Fabian Lysell ztratil kotouč, a tak dopředu mohl pádit Lambert, jenž ale neměl potřebnou rychlost.
22:46'
Lenni Hämeenaho ve velké rychlosti pronikl do útočné zóny, avšak zároveň mu hokejku zablokoval jeden ze švédských beků.
22:01'
Finové vyhodili kotouč přes všechny čáry na zakázané uvolnění. Bude se vhazovat před Janim Lampinenem.
21:24'
Axel Sandin-Pellikka pěkně prokličkoval středním pásmem, až kousek za modrou čárou našel Filipa Bystedta, jehož nahození přesné nebylo.
20:45'
Fabian Wagner se z rychlého kontru snažil natlačit do prostoru před brankou, nicméně finální přihrávka v jeho podání přesná nebyla.
20:26'
Jani Lampinen si za svou klecí poradil s ošemetnou rozehrávkou. Hra se už přenáší do třetiny Švédů.
20:07'
První rozehrávka Finů ve druhé části povedená nebyla. Muselo se pískat zakázané uvolnění.
20:01'
První dějství jasně patřilo Finům, ale stav po dvaceti minutách je nerozhodný. Do vedení poslal dobře hrající finské hokejisty Oliver Kapanen, nicméně na konci 17. minuty se o vyrovnání postaral Leo Carlsson. Švédové dokázali vstřelit branku z pouhých dvou střel mezi tři tyče, budou takto úspěšní i v dalším průběhu?
Střely na branku po 1. třetině: 9 – 2
20:00'
19:36'
Fabian Wagner se bekhendem snažil přihrát před bránu, ale soupeř jeho záměr přečetl.
18:55'
Tentokrát předvedli velkou chybu Švédové. Ville Koivunen vybídl v ideální pozici Olivera Kapanena, který svou druhou dnešní branku nepřidal. Ve velké šanci jej vychytal Carl Lindbom.
18:44'
Ville Koivunen chtěl dostat kotouč do jízdy, ale rychlejší byli vracející se švédští hráči.
18:05'
Vyrovnání je pro Finy samozřejmě velká komplikace. Dá se říct, že hokejisté Tre Kronor zatím vytěžili z minima maximum.
16:55'
Finsko předvedlo dvě chyby v rozehrávce a Švédové okamžitě trestali. Na vrcholu pravého kruhu se uvolnil Jansson, jenž vyslal střílenou přihrávku na brankoviště, kde touš tečoval za brankovou čáru LEO CARLSSON. 1:1. Asistence: Ludvig Jansson a Filip Bystedt.
16:40'
Calle Odelius vyvezl černou gumu z vlastního pásma ve chvíli, kdy se Finové nadechovali k dalšímu tlaku.
16:05'
Ville Koivunen přihrával rozjetému Oliveru Kapanenovi. O pár sekund později přišlo finské nahození od modré čáry, se kterým Carl Lindbom větší problémy neměl.
15:15'
Otto Salin se snažil ve velmi krátké finské přesilovce dostat touš do útočné zóny, avšak úspěšný nebyl.
14:39'
Kalle Ervasti měl co dělat, aby švédského útočníka nepustil do předbrankového prostoru, což se mu povedlo.
14:21'
Axel Sandin-Pellikka dobruslil vyhozený kotouč jako první. Finové se poprvé v dnešním zápase provinili zakázaným uvolněním.
13:55'
Adam Engström si pomohl nahozením do útočného pásma. Za branku se musel vydat finský muž v masce.
13:28'
Finové snadno vyhráli vhazování, načež se ke střele dostal Suomi. Kotouč tlačil do zadní šibenice, jenže rameno švédského brankáře bylo v pohotovosti.
13:22'
Isak Rosén – 2 min., podrážení.
13:01'
Aleksi Heimosalmi – 2 min., vysoká hůl.
12:36'
Ville Ruotsalainen pomohl ofenzívě a prodral se do útočné třetiny. Švédové ale v dané chvíli byli v přesile.
11:45'
Victor Sjöholm poslal z červené čáry kotouč do útočného pásma. Posléze si Jani Lampinen připsal první zákrok v tomto utkání.
11:17'
Aleksi Malinen se dostal ke střele od modré čáry. Jeho pokus zápěstím ale až k brance Švédska nedoputoval.
10:39'
Filip Bystedt dostal přihrávku do tandemu a pak se snažil prosadit na pravé straně, jenže v rozhodujícím okamžiku upadl k ledu.
10:16'
Švédsko je zatím v každém souboji až jako druhé. Převaha Finů je naprosto zřejmá.
09:44'
Brad Lambert u mantinelu zabojoval o kotouč, přičemž Švédové reklamovali faul, ale ani tentokrát pravice jednoho ze sudích nešla nahoru.
09:12'
Jimi Suomi hledal prostor u bližší tyče švédské brány, ale Carl Lindbom zakročil ramenem.
08:35'
Aleksi Malinen předvedl na modré čáře parádní manévr, po kterém se dostal před bránícího hráče. Jeho následná rána ale povedená nebyla.
08:00'
Kalle Väisänen se dostal ke střele z levého kruhu. Jeho pokus byl sražen k mantinelu.
07:26'
Niko Huuhtanen využil své robustní postavy a natlačil se do útočného pásma. Nyní se bojuje o hrací předmět u mantinelu.
07:02'
Po zásahu finských beků kotouč vyskočil mimo hrací plochu. Před námi je první reklamní pauza.
06:43'
Elias Pettersson měl obrovské problémy s finským útočníkem. Pomohl si na hranici pravidel, poprvé se vylučovat zatím nebude.
06:12'
Joakim Kemell se snažil proháčkovat do střelecké pozice v útočném pásmu, ale proti třem bránícím hráčům si neporadil.
05:38'
Aleksi Malinen nyní táhne další rozehrávku Finů. Švédové stále čekají na první střelu na bránu.
05:12'
Topi Rönni byl pořádně důrazný u zadního mantinelu, ale Švédové nakonec ošemetnou situaci zvládli.
04:33'
Sami Päivärinta se objevil sám v mezikruží po přihrávce Kalleho Väisänena. Prvně jmenovaný se ale rozhodl ještě přihrávat do strany, což zřejmě byla chyba.
04:02'
Elias Pettersson nyní má dostatek času a prostoru na rozehrávku z vlastní třetiny.
03:10'
Finové se po zásluze ujímají vedení, protože úvod chytli za správný konec. Koivunen poslal puk do brankoviště, načež se černá guma odrazila k OLIVERU KAPANENOVI, který překonal ležícího švédského brankáře. 1:0. Asistence: Joakim Kemell a Ville Koivunen.
02:50'
První útok Švédů skončil nepřesnou střelou z levého kruhu. Bek následně touš u modré čáry nezachytil.
02:18'
Brad Lambert nabral na levém křídle velkou rychlost. Do koncovky se ovšem nehnal, přihrával před bránu, ale tam kotouč nikoho nenašel.
01:50'
Finové pokračovali v aktivní hře. Hned po vhazování nahazoval od modré čáry Topias Vilén, švédský brankář zakročil lapačkou.
01:34'
Konsta Kapanen si klepl o puk mezi kruhy. Rychle však u něj byli hokejisté ve žlutém, takže útočníkovi Finska se pokus příliš nepovedl.
01:10'
Carl Lindbom si připsal první zákrok, když zlikvidoval ránu od modré čáry.
00:57'
Úvodní minutu Finové strávili v útočném pásmu, do střelecké pozice se ale zatím neprotlačili.
00:25'
Ville Koivunen přidržel kotouč v rohu útočného pásma. Švédové jej ale rychle natlačili na mantinel a přihrávku tedy nepovolili.
00:01'
Švédové dnes nastupují ve žlutých dresech, Finové budou hrát v modrém. Úvodní buly padne už za pár minut.

Finsko: Lampinen (Koskenvuo) – Heimosalmi (A), Vilén, Salin, Malinen, Suomi, Ervasti, Ruotsalainen – Kemell, O. Kapanen (C), Koivunen (A) – Nyman, Miettinen, Huuhtanen – Hämeenaho, Rönni, Lambert – K. Kapanen, Päivärinta, Väisänen – Kaskimäki.
Trenér: Tomi Lamsa

Švédsko: Lindbom (Brännman) – Engström, Sjöholm (A), Odelius, Sandin-Pellikka, E. Pettersson, Jansson, Norén – Lysell, Stjernborg (C), Rosén – Wagner, Bystedt, Carlsson – Lekkerimäki, Östlund, Öhgren (A) – O. Pettersson, Oscarson, Robertsson – Strömgren.
Trenér: Magnus Havelid

Rozhodčí: Hamilton (CAN), Tscherrig (SUI) – Wyonzek (CAN), Grillo (USA).

FINSKO

Finský juniorský hokej patří v posledních letech mezi nejlepší na světě. Suomi pravidelně dokáží trápit favorizované celky Kanady a USA a na posledních čtyřech turnajích získali cenný kov ve třech případech. V roce 2019 brali zlato, o dva roky později bronz a naposledy stříbro po velmi těsném finálovém utkání s Kanadou. Na tomto MS Finy na úvod zaskočili Švýcaři, kteří je porazili v prodloužení. Následovaly ale výhry 5:2 se Slovenskem a 3:0 s Lotyšskem. V boji o první místo ve skupině uspěly Spojené státy americké, které Finy porazily 6:2. Finům schází větší produktivita, tomu odpovídá fakt, že nejproduktivnějším hráčem týmu je čtyřbodový Sami Päivärinta.

ŠVÉDSKO

Švédsko za posledních deset turnajů v juniorské kategorii vybojovalo pět medailí. Třikrát skončilo stříbrné a v letech 2020 a 2022 bronzové. Poslední titul mistrů světa získali mladí hokejisté Tre Kronor v roce 2012 na šampionátu v Calgary. Švédové skončili v základní skupině letošního turnaje na třetí příčce. Na úvod deklasovali 11:0 Rakousko, pak se poměrně trápili s Německem a následně v prodloužení porazili Českou republiku, ačkoliv v utkání rozhodně lepším týmem nebyli. Na závěr skupiny se museli sklonit domácím hokejistům Kanady, kteří zvítězili 5:1. Produktivitě švédského týmu na turnaji vládne obránce Ludvig Jansson, jenž má na kontě 3 branky a stejný počet asistencí.
Oba celky se v posledním velkém zápase naposledy střetly na srpnovém MS, které se dohrávalo místo toho loňského vánočního. Finové tehdy v semifinále porazili Švédy 1:0, nakonec brali stříbrné medaile. Švédové pak v boji o bronz předčili české hokejisty. Je tedy jisté, že minimálně jeden z těchto týmů medaili neobhájí.
Hezké pondělní odpoledne při sledování čtvrtfinálových bitev na MS do dvaceti let v Kanadě. První semifinalista vzejde ze souboje mezi Finskem a Švédskem. Papírově možná nejvyrovnanější čtvrtfinálový souboj startuje v 17:00. Příjemnou zábavu!
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:00.