MS v hokeji -  ONLINE PŘENOS -  Lotyšsko : Kazachstán - 22. května 2021   19:15

27:44' Darzinš (Daugavinš) • 45:25' Rihards Bukarts (Cibulskis)
(0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)

3:4 (SN)

Kazachstán
Kazachstán
38:59' Šin  (R. Starčenko, Dietz) • 45:37' Blacker  (Svedberg, Sagadějev) • ' Makljukov
Lotyšsko
Frandsen (DEN), Nord (SWE) – Kroyer (DEN), Yletyinen (SWE)
Riga Arena
Kazachstán
Bojarkin (Šutov) – Dietz (A), Makljukov, Blacker, Svedberg, Stěpaněnko, Šalapov, Samat Danijar – Šin, R. Starčenko (C), Rymarev – Michajlis, Valk, Savickij – Akolzin, Sagadějev, Ševčenko – Paňukov, Šestakov, Asetov (A) – Petuchov.

To je od nás pro dnešek z Rigy naprosto vše! Díky za pozornost a sledujte i další přenosy světového šampionátu v Lotyšsku. Na počtenou!
Lotyši své druhé tažení k vítěznému konci nedotáhli. Kazaši vždy dokázali srovnat. V první třetině jsme se gólů nedočkali, ve druhé oba dva týmy skórovali jednou a to samé v poslední periodě. V prodloužení Kazaši měli k dispozici přesilovou hru, ve které mohli rozhodnout, ale jejich pokusy lapil skvěle chytající Matiss Kivlenieks. V samostatných nájezdech byli nejdříve úspěšnější Lotyši, ovšem jejich sok dokázal srovnat stav a poté dokázal vstřelit rozhodující gól.
Nejlepší hráči zápasu:
Uvis Janis Balinskis (LAT)
Darren Dietz (KAZ)
V samostatných nájezdech zvítězil tým Kazachstán.

Autorem vítězné branky je ALEXEJ MAKLJUKOV.
Je konec! Bukarts si na Bojarkina napřišel, ten jeho pokus lapil do lapačky.
Makljukov šikovným manévrem někudy procpal puk do sítě!
Darzinš zkusil kličku do bekhendu, ale také nebyl úspěšný.
Michajlis také nedává, Kivlenieks vytasil levý beton!
Indrašis zkusil střelu na vyrážečku, ale brankář jeho pokus vytěsnil.
Starčenko tentokráte neproměňuje, betonem si lotyšský gólman poradil.
Dietz trefuje levou tyč!
Rihards Bukarts nebyl úspěšný. Se svojí střelou si na gólmana nepřišel.
Starčenko dává. S chladnou hlavou.
Daugavinš se rozjel velmi pomalu a zkusil si natáhnout brankáře doprava, ovšem puk už do branky nedostal.
Michajlis střelou na lapačku skóruje!
Všichni střelci Lotyšska úspěšní! Bukarts byl také se svojí kličkou do bekhendu úspěšný.
Valk si roztáhl Kivleniekse, ale překonat se mu ho nepodařilo.
I třetí střelec je úspěšný! Darzinš po kličce do forhendu dokázal propasírovat kotouč do branky.
Alexander Šin provedl skvělou kličku a skóruje! 1:1.
Indrašis se s tím moc nemazal a propálil brankáře Kazachstánu mezi nohy!
Samostatné nájezdy začínají.
Roberts Bukarts ještě upozorňuje obě rolby, aby byl pás pro nájezdy pěkně připravený. A daří se.
Ani prodloužení neurčilo vítěze, následují samostatné nájezdy. každý tým má pět pokusů, pokud bude stav nerozhodný, budou se týmy střídat v rámci nástavby po jednom.
65:00'
Prodloužení skončilo.
64:49'
Lotyši se konečně dostali k puku, do konce prodloužení zbývá deset vteřin.
64:45'
Vypadá to vypadá na nájezdy...
64:28'
Lotyši už jsou ve čtyřech.
64:23'
Darren Dietz nabil sjíždějícímu Jessemu Blacker ovi, který vypálil z první, ale pouze doprostřed brány.
64:05'
Lotyši se osvobozují zásluhou Džerinše.
63:59'
Opět kapitán Starčenko, jehož golfák vyráží Kivlenieks do rohu. Brankář Lotyšska si poradil i o chvilku později s pokusem z druhé strany. Dobrá práce.
63:36'
Darren Dietz vystřelil na teč a Curtis Valk do nabídky vložil hůl, což bylo kontraproduktivní, jelikož tečoval puk úplně mimo.
63:28'
A další pokus v přesilovce. Kapitán Starčenko vypálil štiplavou střelu, ale Kivlenieks kryje.
63:20'
Darren Dietz vystřelil od kruhu, Matiss Kivlenieks však svůj tým v těžkých chvílích drží.
63:12'
Dietz zachytil vyhození, Kazaši dále v útočném pásmu.
62:55'
Nakonec se ke střele odhodla Dietz, ale jeho pokus byl zblokován mimo.
62:36'
Kazaši vyhráli buly a už kombinují v útočném pásmu.
62:27'
Oddechový čas pro Kazachstán.
62:27'
Velká šance pro Kazachy! Kazaši totiž budou hrát přesilovku. Daugavinš nabral rychlost ve vlastním pásmu a vyrazil do útoku. Před brankou ale zvedl hokejku tak nešikovně, že trefil pod mřížku brankáře Bojarkina, a tak je vyloučen.
62:22'
Půlka prodloužení za námi, oba dva týmy měli zatím dvě větší šance.
61:55'
Alexej Makljukov drží puk za brankou a rozjíždí útočnou akci.
61:34'
Buly po pravici Bojarkina a Kazaši získávají puk.
61:19'
Darren Dietz měl obrovskou šanci! Obránce Lotyšska si hlídal druhého najíždějícího hráče, tudíž Dietz měl volný prostor k zakončení, Matiss Kivlenieks však skvěle chytá.
61:01'
A opět na protější stranu, tam hrozilo Lotyšsko, ale jeden z útočníku netrefil branku.
60:50'
Na druhou stranu míří Lotyši, ale Balinskis puk pouze předal Džerinšovi a míří na střídačku.
60:36'
Uvis Janis Balinskis se hned pustil do útoku, ovšem zavezl poté puk zpět do vlastního obraného pásma. Lotyši stále na puku.
60:01'
Prodloužení započne ve 21:30.
Střely na branku ve třetí třetině (celkem):
Lotyšsko: 5 (13)
Bělorusko: 11 (26)
Máme za sebou třetí dvacetiminutovku, ve které jsme viděli na každé straně po jedné brance. Následuje tříminutová přestávka a poté pětiminutové prodloužení tři na tři.
60:00'
59:59'
Lotyšům se nepovedla rozehrávka, a tak se 1,8 vteřiny do konce vhazuje před Kivlenieksem.
59:34'
Rodrigo Abols dostal nabito nad kruhy, sjel si blíže, ale do pokusu se mu přimotal jeden ze spoluhráčů, takže z akce vyšel naprázdno.
59:05'
Vypadá to vypadá, že uvidíme prodloužení...
58:54'
Ronalds Keninš bojuje o puk v rohu, ale souboj posléze prohrál a Lotyši musí zakládat svůj útok znovu.
58:02'
Dvě minuty do konce, Dmitrij Ševčenko se pokusil vystřelit, ale rána mu vůbec nesedla.
57:46'
Přerušená hra, Kazaši totiž porušili pravidla, píská se přihrávka rukou.
57:32'
Jevgenij Rymarev hledal před brankou žabičkou Alexandra Šina, kterému ale puk přeskočil hůl a skončil v rohu.
57:19'
Rodrigo Abols zavezl puk na nepřátelské území. Lotyši se na něm ale dlouho neudrželi.
56:44'
Velký závar před lotyšskou svatyní! Nakonec ale Lotyši rychle otáčí a své štěstí zkusil Ronalds Keninš, ale trefil prostředek brány.
55:52'
Alexej Makljukov vypálil od modré a trefil pravou tyč!
55:41'
Alexandr Šin zavezl puk po středu hřiště do útočného pásma a vypálil. Trefil však pouze břicho maskovaného muže v brance Lotyšska.
55:07'
Curtis Valk se pokusil vystřelit, ovšem puk mu sklouznul a ze střely nic nebylo.
54:42'
Uvis Janis Balinskis střílel, ovšem trefil pouze Andrise Džerinše.
54:21'
Lotyši v útočném pásmu svádí souboj u mantinelu.
54:15'
Ronalds Keninš zkusil nahodit na Nikitu Bojarkina, ale jeho pokus byl tečován do ochranné sítě. Komerční přestávka.
53:45'
Sakra to byla bomba! Obrovský bek Svedberg nyní trefil tyč svou střelou od modré. Lotyši měli velkou kliku.
53:22'
Útok Kazachů vede Jevgenij Rymarev, větší šance, ale nepřichází.
52:01'
Pavel Akolzin jel se svými spoluhráči akci tři na dva, ale puk mu trochu sklouznul a akci nechtíc přibrzdil. Nakonec z útoku nic nebylo.
51:55'
Lotyšům se stále nedaří dostat se přes střední pásmo, teď se jim to i docela povedlo, ale puk skončil mimo hrací plochu.
51:27'
Lotyšům nevyšla rozehrávka a musí znovu od vlastního brankáře.
50:46'
Kirill Savickij se dobře natlačil před branku Lotyšska a dokázal zakončit, ovšem Matiss Kivlenieks podržel svůj tým!
50:12'
Pavel Akolzin teď osvobodil Kazachy a oba celky střídají.
49:36'
Lotyši usazení v útočném pásmu, ke střele se ale nedostávají.
49:24'
Ronalds Keninš si najel na pravý kruh a vystřelil, ovšem Nikita Bojarkin připraven.
48:46'
Daugavinš si po levé straně nabruslil do pásma a švihem vypálil, Borjakin ramenem kryje. Ochozy to jen zahučelo.
48:12'
Po obrovském závaru před lotyšskou brankou střílel Darren Dietz, ale do jeho rány se obětavě vrhnul Rihards Marenis a nebezpečí zažehnal! Obrovská šance pro Kazachstán!
47:31'
Pavel Akolzin se na druhé straně snažil propašovat puk přes lotzyšské obránce, ale nepovedlo se mu dostat ani ke kruhům.
47:30'
Teď se tempo trošku přidalo, rychlé branky tomu jen a jen pomohly.
46:55'
Lauris Darzinš poslal puk mezi kruhy na Rodriga Abolse, který na puk s těží dosáhl, i tak dokázal zakončit, ovšem Nikita Bojarkin si s jeho pokusem bez problémů poradil.
46:02'
Rodrigo Abols se žene do útoku, dobrovolníci zde Lotyše opravdu velmi podporují.
45:37'
Kazachstán právě vstřelil branku!
To byla neskutečně rychlá odpověď Kazachů! Za dvanáct sekund se totiž prosazuje po velkém závaru před brankou JESSE BLACKER. Kivlenieksovi vypadla střela Svedberga a Blecker dorazil do sítě. A zadělal na drama! Asistence: Viktor Svedberg a Anton Sagadějev.
45:25'
Lotyšsko právě vstřelilo branku!
RIHARDS BUKARTS dostal pas od Oskarse Cibulskise a z pravé strany ujel sám na Nikitu Bojarkina, kterému propašoval puk mezi nohama. Asistence: Oskars Cibulskis.
44:42'
Kazaši jsou teď rozhodně aktivnější. O rozehrávku se snažil Roman Starčenko, ale jeho pas přeletěl všechny čáry a puk končí na zakázaném uvolnění.
44:04'
Velká šance Kazachů! Akolzin našel před brankou Valka, a ten z dobré pozice trefil pouze lapačku brankáře.
43:50'
Curtis Valk vystřelil z většího úhlu, ale jeho rána pouze prolítla okolo všech hráčů.
43:32'
Oba dva týmy se teď do moc věekých šancí nedostávají.
43:15'
Bičevskis z dobré pozice zamířil mimo, to je škoda. Ale rána to byla dobrá, jen postrádala přesnost.
43:02'
Darren Dietz nahrál Alexeji Makljukovi do vcelku zajímavé pozice, odkud vypálil, ovšem opět zblokováno.
42:08'
Ivan Stěpaněnko střílel z kruhu, ale jeho rána byla také zblokována.
41:57'
Nikita Michajlis se snažil ujet lotyšské obraně, ta ho však rychle dostihla. Kazašský forvard se tak rychle obtočil a bekhendem protáhl Kivleniekse.
41:41'
Mikelis Redlihs a Andris Džerinš zkoušeli vystřelit od modré, ovšem v obou případech trefili pouze clonící hráče, následně mají puk Kazaši.
41:32'
Rodrigo Abols vystihl úmysl Kazachstánu na modré čáře a rychle rozehrál, ovšem jeho pas byl nepřesný.
40:59'
Tentokrát se aktivita Kazachstánu moc nepovedla, píská se zakázané uvolnění.
40:25'
Kazaši se hned nastěhovali do útočného pásma, zatím se však ke střele nedostali.
40:01'
Máme za sebou druhou třetinu utkání skupiny B mezi domácím Lotyšskem a Kazachstánem, která přinesla dvě branky. jako první šli do vedeni Lotyši, když se trefil Lauris Darzinš. Na jeho trefu reagovali Kazaši až v závěru, když využil přesilovku Alexandr Šin. Zajímavostí je, že Matiss Kivlenieks dokázal držet čisté konto 98 minut a 59 vteřin. Třetí třetina startuje cca ve 20:52.

Střely ve druhé třetině (celkem):
Lotyšsko 4 (8)
Kazachstán 7 (15)
40:00'
39:54'
Alexej Makljukov zavezl puk do pásma, kde ho však o něj připravil Uvis Janis Balinskis a tím druhá perioda končí.
39:20'
Velká šance na druhé straně, Rubins dostal pas do jízdy a ranou prověřil Borjakinovu výstroj. Lotyši mohli rychle zase vést.
38:59'
ALEXANDR ŠIN dostal nahrávku od Romana Starčenka do slotu, odkud nekompromisně vypálil a Kivlenieks se nestačil přesunout! Asistence: Roman Starčenko a Darren Dietz.
38:48'
Darren Dietz dostal nabito u pravého kruhu a vypálil, ovšem jeho pokus byl nepřesný.
38:30'
Nezapomeňme, že Matiss Kivlenieks už neinkasoval takřka sto minut. Pokud vydraží do konce třetiny, bude to přímo stovka.
38:23'
Roman Starčenko vyslal nebzpečnou ránu na Kivleniekse, který si s těžkou situací poradil velmi dobře!
38:16'
Šance na vyrovnání! Kazaši jdou hrát přesilovku, Balinskis podrazil v obranném pásmu soupeře.
38:08'
Hostům se nevyvedl přechod modré čáry, Lotyši se tak dostali do útoku, který také neměl dlouhé trvání.
37:46'
Oddechový čas pro Lotyšsko.
37:46'
Alexej Makljukov vyslal prudkou ránu na lotyšskou bránu, ale jeho pokus byl nepřesný, Lotyši opět vyhazují za cenu zakázaného uvolnění.
37:06'
Pavel Akolzin obkroužil celou třetinu už dvakrát a následně poslal pas na Samata Danijara, který pokračuje v kombinaci v útočném pásmu.
36:12'
Lotyši brání úzký náskok jedné branky, Kazaši naopak napadají ve třech hráčích a jsou aktivnější.
35:52'
Jesse Blacker vypálil hned po buly od modré, Pavel Akolzin se ještě snažil tečovat, ale Matiss Kivlenieks v pohodě chytá.
35:47'
Martinš Dzierkals neodkázal dostat puk za modrou, načež se opakovala rozehrávka domácích, kterou pokazil Cibulskis a máme tady třetí icing v řadě!
35:30'
Další icing Lotyšů.
35:15'
Miks Indrašis protečoval puk na polovině hřiště, ovšem rozhodčí si stojí za názorem, že to bylo ještě před červenou čárou a píská se i proti nevoli Lotyšů zakázané uvolnění.
34:46'
Oskars Cibulskis vypálil od modré, jeho pokus zblokován.
34:15'
Chyba Lotyšů a viděli jsme přečíslení! Alexandr Šin si však spolu s Curtisem Valkem nedokázali přihrát přesně, a tak lotyšští plejeři nebezpečí zažehnali.
33:52'
Rihards Marenis střílel od modré na teč, před brankou se snažil tečovat Maris Bičevskis, ale jeho pokus zlikvidoval hostující brankář.
33:02'
Kostrbatý přechod domácím vyšel, bojuje se teď o puk u mantinelu. Posléze však opět Kazaši vyhazují.
32:11'
Kazaši vyhazují. Lotyši musí začít od svého brankáře.
31:26'
Vyloučení v týmu Kazachstán (Šalapov – 2 min., podrážení).
31:25'
Jeden z Lotyšů jel skoro sám na bránu a byl podražen! Rozhodčí však signalizuje, že se bude jednat o dvouminutové trest, nikoliv trestné střílení.
31:10'
Lotyši v plném počtu a hned se ženou dopředu.
30:50'
Nikita Michajlis ztratil puk v rohu a Lotyši se můžou osvobodit.
30:26'
Roman Starčenko zkusil najít místečko mezi betony domácího brankáře, ten si však jeho pokus pohlídal.
29:30'
Kazaši už se rozestavěli v pásmu, ale Roman Starčenko ztratil puk. Lotyši se osvobozují.
29:10'
Vyloučení v týmu Lotyšsko (Roberts Bukarts – 2 min., vysoká hůl).
27:59'
Doufejme, že utkání získá gólem novou šťávu. To by se nám totiž velmi hodilo.
27:44'
Neurovnanou část hry ukončuje svým gólem LAURIS DARZINŠ, který otevírá skóre a byl to tedy hodně smolný gól pro Kazachy. Obránce totiž nahození Daugavinše zastavil bruslí přímo před Darzinše, který nadvakrát překonal Borjakina. Asistence: Kaspars Daugavinš.
26:20'
Oba celky se marně snaží vybojovat pásmo pro sebe. Sledujeme opravdu neurovnanou část zápasu plnou nepřesností.
25:31'
Hra se nyní celkem uklidnila a čekáme na další šance.
24:21'
Pavel Akolzin vystřelil bekhendem na Matisse Kivleniekse, jenž vyrazil pokus ramenem nad brankou a měl štěstí že mu nezapadl za záda!
24:01'
Dmitrij Ševčenko si po pravé najel do pásma a vystřelil. Kivlenieks si celkem v pohodě poradil.
23:59'
Kazaši však dokáží rychle reagovat a brejky Lotyšska se snaží zastavovat hned v počátku.
23:18'
Lotyši přece jenom zvýšili obrátky a je to znát.
22:10'
Zase Darzinš! Opět se chtěl hnát do přečíslení, ale v něm zbytečně zpomalil a o puk přišel. To byla škoda, protože na jeho příhru čekal Džerinš.
21:10'
Lauris Darzinš ujížděl do přečíslení, ale v něm neměl možnost přihrát. A tak se puk odrazil k Janisi Jaksovi, který neskutečnou bombou přestřelil.
20:25'
Kazaši začali druhou třetinu podobně aktivně jako tu první, a tak se hned hnali do útoku.
20:01'
Jdeme na to!
Arénou zní znělka IIHF, start druhé dvacetiminutovky se blíží. Oba týmy již jsou na ledě.
Další dějství započne zhruba v 20:04.
V první dvacetiminutovce se nic zajímavého nedělo. Minimálně v první polovině byli aktivnější Kazaši, poté se Lotyši trochu zvedli a začali hrozit před brankou Borjakina. Žádnou branku jsme neviděl, a tak doufejme, že se dočkáme ve třetině s pořadovým číslem dvě.
Střely na branku v první třetině:

Lotyšsko 4
Kazachstán 8
20:00'
19:34'
Málem vlastní branka! Roberts Bukarts vybruslil zpoza branky a zřejmě chtěl nahrávat před ní a Borjakin si málem srazil puk za svá záda. To bylo velice těsné.
18:59'
Ivan Stěpaněnko od červené čáry napřáhl, Kivlenieks vyráží do rohu.
18:03'
Z Čech známý Oskars Cibulskis teď nebezpečně nahazoval na Borjakina, ten však vkleče kryje a přerušuje.
17:50'
Ruhards Bukarts dobře najel do pásma, kde ale neměl řádnou podporu bratra Robertse ani Andrise Džerinše, a tak z akce nic není.
17:09'
Nikita Michajlis z pravého kruhu napřáhl tahem a vypálil, pro Matisse Kivleniekse však nepředstavoval pokus žádné nebezpečí.
16:59'
Martinš Karsums chtěl hledat v dobré pozici Ralfse Freibergse, Kazaši však jeho úmysl přečetli, a tak z akce nic nebylo. Škoda, arénou to jen tak zahučelo.
16:38'
Alespoň zatím nepřijde, hra je přerušena a vhazuje se ve středním pásmu.
16:14'
Lotyši už konečně mohli vystřídat, a tak se také děje. Domácí jsou navíc také na puku. Přijde nějaká šance?
15:51'
Kazaši jsou teď takřka minutu usazeni v útočném pásmu, Lotyši se dokázali osvobodit jen zásluhou vyhození na zakázané uvolnění.
14:20'
To byla velká možnost, Pavel Akolzin hledal z pravého křídla před odkrytou brankou svého spoluhráče, ale ten promáchl nebo na přihrávku nedosáhl.
14:02'
Po dlouhé chvíli si na kotouč sáhl také Kivlenieks, to když musel tlumit střelu Dietze od modré čáry. Kazašský zadák nevyslal vůbec špatnou střelu. Následuje komerční pauza.
13:18'
Špatnou rozehrávku Kazachů vystihl Roberts Bukarts, který krátce s Andrisem Džerinšem dělal v pásmu problémy. Ale nakonec si obrana bílých poradila.
12:58'
Balinskisovi se vůbec nepovedla rozehrávka, kotouč skončil na lotyšské střídačce. Tahle situace zaváněla hrou v šesti. Sudí jsou však v klidu.
12:23'
A další přerušení. Kazachům se nepovedl přechod přes modrou čáru.
11:26'
Keninš nabral ve svém pásmu rychlost a vyrazil dopředu. Z akce však nic nebylo, protože na jeho nahození nedokázal nikdo reagovat.
10:31'
Darzinš vyrazil směrem dopředu, ale kazašští beci jej rychle o kotouč připravili.
10:12'
Zatím se tady v Riga Areně nehraje rozhodně atraktivní utkání. Ale doufejme, že se to časem zlepší.
10:12'
Po krátkém výpadu Kazachů je na řadě komerční přestávka.
09:35'
Nebezpečí před brankou Borjakina, Abols z pravé strany nahodil před branku a Dietz si málem kotouč srazil do branky.
09:09'
A v krátkém čase druhý icing Lotyšska a někteří hráči toho mají plné kecky. Ale musí zpět na led.
08:35'
Dobrá akce Kazachů, zpoza branky dostal přihrávku Kirill Savickij a ten z voleje ihned vypálil. Kivlenieks si však vkleče poradil. Jeho spoluhráči následně vyhazují na zakázané uvolnění.
07:55'
Curtis Valk sice získal puk hezky do jízdy, ale v útočném pásmu se zapomněl Nikita Michajlis, a tak se píská ofsajd.
07:11'
Ronalds Keninš dobře vyrazil dopředu a předložil puk rozjetému Redlihsovi, ten však nedokázal prudce vystřelit a Borjakin tak měl lehkou práci. Škoda pro domácí, to vypadalo nadějně.
06:50'
Jevgenij Rymarev sice dostal špatnou přihrávku, ale jeho forčeking nadělává soupeřům velké problémy.
06:12'
Krátce po jeho návratu zkusil štěstí čerstvý český mistr s Třincem Ralfs Freibergs a jeho nahození brankář Borjakin kryje. Následuje komerční pauza.
05:54'
Kirill Savickij už je na ledě, Kazaši v plném počtu.
05:46'
A zase nic. Zbývá osm sekund z trestu Savického a Lotyši se ještě nedokázali ani usadit v útočném pásmu.
05:25'
Uvis Janis Balinskis si nerozuměl se svými spoluhráči a puk končí na zakázaném uvolnění.
05:01'
Zatím tedy Lotyši nepředvedli v početní převaze vůbec nic. Kazaši jsou úplně v klidu.
04:45'
Ale Kazaši se braní velice dobře, ve čtyřech se drží v útočném pásmu dobrých dvacet sekund.
03:54'
Vyloučení v týmu Kazachstán (Kirill Savickij – 2 min., nedovolené bránění).
03:40'
Darren Dietz si sjel ke kruhu a dostal přihrávku, ze které rovnou vypálil a dost tvrdě trefil lotyšského brankáře. Poté se ještě jeden hráč pokoušel dorážet a dopustil se při tom faulu.
03:40'
Až nyní se dostal Roberts Bukarts do pásma a hned z toho byla šance. Nový útočník Vítkovic ale přestřelil.
03:13'
Lotyši se zatím ještě nedostali do pásma, tak dobrý měli Kazaši start do utkání!
02:51'
Po dobré práci Petuchova na brankovišti musel Kivlenieks přerušit hru.
02:00'
Kristaps Zile ztratil nůž a musel se odklouzat po ledě až na střídačku. Vcelku kuriózní moment, naštěstí pro Lotyše nijak zásadní.
01:30'
Po kombinaci se na modré objevil Dietz a jeho dvě nahození od modré čáry nadělaly celkem dost problémů.
00:30'
Dietz hned rychle vypálil na Kivleniekse, ale jeho rána mířilo mimo.
00:19'
Hned ze začátku tu máme vyloučení a Kazachstán si zahraje přesilovku, Rubins dostává dvě minuty za držení.
00:10'
Odstartováno, do prvního útoku se derou Kazaši.
00:01'
Na úvodní vhazování se postaví Anton Sagadějev proti Miksi Indrašisovi.
Oba celky se pozdravily a popřály štěstí svému gólmanovi. Nic nebrání tomu, abychom mohli odstartovat!
Znělka IIHF už se nám rozezněla halou a oba týmy už jsou na ledě. Za chvilku začneme.
Lotyši museli přece jenom trochu pozměnit sestavu, pravděpodobně kvůli zranění do dnešního duelu nezasáhnou Renars Krastenbergs a Oskars Batna, jejich místa zabrali Mikelis Redlihs a také českým fanouškům známý Maris Bičevskis z Mladé Boleslavi.

Oproti minulému mači spolu v lajně naskočí také sourozenci Bukartsovi, v sestavě domácího týmu nechybí ani další hráči s českou minulostí. Hraje Oskars Cibulskis, Andris Džerinš, Ralfs Freibergs i Uvis Janis Balinskis.
Do začátku dnešního večerního duelu tady v Riga Areně zbývá dvacet minut, rozbruslení je za námi.
V brance Lotyšska by měl opět začít hrdina z předchozího duelu s Kanadou Matiss Kivlenieks. Na druhé straně, tedy v brance Kazachů naskočí pravděpodobně Nikita Borjakin.
V Riga Areně aktuálně probíhá rozbruslení před večerním duelem, domácí tým Lotyšska nastoupí ve tmavé, tedy vínové variantě. Hokejisté Kazachstánu tak vstoupí do turnaje v bílém.

Lotyšsko: Kivlenieks (Punnenovs) – Balinskis, Rubins, Cibulskis, Jaks, Sotnieks, Freibergs, Zile – Darzinš (A), Abols, M. Redlihs – Rihards Bukarts, Džerinš (A), Roberts Bukarts – Daugavinš (C), Indrašis, Bičevskis – Marenis, Dzierkals, Keninš – Karsums.

Kazachstán: Bojarkin (Šutov) – Dietz (A), Makljukov, Blacker, Svedberg, Šalapov, Stěpaněnko, Samat Danijar – R. Starčenko (C), Šin, Rymarev – Michajlis, Valk, Savickij – Akolzin, Sagadějev, Ševčenko – Paňukov, Šestakov, Asetov (A) – Petuchov.

Rozhodčí: Frandsen (DEN), Nord (SWE) – Kroyer (DEN), Yletyinen (SWE).

Nominace Kazachstánu na MS 2021

Brankáři: Andrej Šutov (Usť-Kamenogorsk), Nikita Bojarkin (Karaganda), Demid Jeremejev (Temirtau),

Obránci: Jesse Blacker, Samat Danijar, Darren Dietz, Alexej Makljukov, Valerij Orechov, Viktor Svedberg, Jegor Šalapov (všichni Nur-Sultan/KHL), Ivan Stěpaněnko (Atyrau), Kirill Polochov (Tambov/VHL),

Útočníci: Pavel Akolzin, Alichan Asetov, Sajan Danijar, Dmitrij Gurkov, Nikita Michajlis, Kirill Panjukov, Jegor Petuchov, Anton Sagadějev, Roman Starčenko, Arkadij Šesťakov, Dmitrij Ševčenko, Curtis Valk (všichni Nur-Sultan/KHL), Arťom Lichotnikov, Kirill Savickij, Alexandr Šin (všichni Usť-Kamenogorsk), Jevgenij Rymarev (Chanty-Mansijsk/VHL).

Kazachstán

Kazaši dnes teprve vstoupí do programu mistrovství světa. V rámci přípravy odehráli tři zápasy a všechny vyhráli. Kazachstán se vrací do první divize mistrovství světa po pěti letech, poslední účast byla v roce 2016, kdy tým získal pouze dva body a z nejvyšší divize se pakoval. Drtivá většina současného kádru hraje KHL v týmu Nur-Sultan, ten vypadl v prvním kole play off letošního ročníku.
Kanada VS. Lotyšsko

Branky a nahrávky: 20. Indrašis (Keninš), 29. Batna (Keninš)

Kanada: Kuemper (Hill) – C. Miller (A), Ferraro, S. Walker, Stecher, Bernard-Docker, Beaudin, Schneider, Power – Henrique (C), Comtois, Pirri – Danforth, Hagel, Co. Brown (A) – Vilardi, N. Paul, Bunting – Foudy, Anderson-Dolan, Perfetti.
Lotyšsko: Kivlenieks (Punnenovs) – Balinskis, Rubins, Cibulskis, Jaks, Sotnieks, Freibergs, Zile – Darzinš (A), Daugavinš (C), Abols – Karsums, Džerinš (A), Roberts Bukarts – Dzierkals, Indrašis, Keninš – Krastenbergs, Marenis, Batna – Rihards Bukarts.

Lotyšsko

Na úvod šampionátu se pořadatelská země postarala o jeho zatím největší překvapení, když dokázala porazit tým Kanady 2:0. Dvě sekundy před první sirénou se prosadil Indrašis a ještě před polovinou zápasu přidal druhou branku Blatna. Lotyši to pak už dokázali udržet a dojít si jak pro výhru a tři body, tak i pro čisté konto brankáře Kivleniekse, které asi málokdo čekal. Lotyšský tým je tak po úvodní dni mistrovství světa na druhé příčce skupiny B, Němci mají lepší skóre.
Zdravím všechny fanoušky mezinárodního hokeje. V rámci druhé hracího dne mistrovství světa se utkají týmy Lotyška a Kazachstánu.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:15.