Za zvuku finské hymny Maamme, která v překladu znamená Má vlast, se vámi pro dnešek loučíme. Zítra se vám přihlásíme s třízápasovým programem, který odstartuje od 11:45 souboj Ruska s Lotyšskem. Přejeme dobrou páteční noc.
Nejlepší hráči obou mužstev: Za Švýcary je to střelec první branky Reto Suri (SUI), za Finy to je zcela zaslouženě a již podruhé na tomto mistrovství světa brankář Pekka Rinne (FIN).
V samostatných nájezdech zvítězil tým Finsko.
IIRO PAKARINEN se s tím nepáral a poté, co se dostal mezi kruhy, vypálil mezi Berrovy betony. Stává se tak jediným úspěšným řešitelem nájezdů a zajišťuje tak svému týmu bonusový bod navíc!
Rozhodnout může Pakarinen.
Damien Brunner po takzvané Dacjukově kličce odmítl vedení, Rinne však skvěle zasáhl!
Petri Kontiola naznačil střelu a šel do forhendu, což Berra čekal a vychytal jej.
Série se obrátila, opět jeli Švýcaři. Kevin Fiala trefil tyč!
Švýcarská čtyřiadvacítka trefuje Rinneho lapačku! Stále 0:0.
Reto Suri...
Pokusil se o technický blafák do bekhendu se zakončením mezi nohy. Berra chytá!
Za Finy jede jako třetí Erik Haula.
Denis Hollenstein se snažil o střelu mezi nohy. Rinne vyráží do rohu.
Jori Lehtera se rozjel jako druhý, byl brance také velmi blízko. Po blafáku do bekehndu ho Berra vychytal.
Švýcarský útočník nepředvedl žádný pohyb a po střele do Rinneho je stav po první sérii 0:0.
Za Švýcary se jako první rozjede Damien Brunner.
Jarkko Immonen trefuje z mezikruží tyč!
Jako první pojede Jarkko Immonen.
Samostatné nájezdy začínají.
Do branky se jako první staví Reto Berra, začnou tedy Finové.
K boxů časoměřičů se nyní sjeli oba kapitáni svých celků – Mathias Seger a Olli Jokinen. Kdo začne, se dozvíme za chvíli.
Takže rozhodne dovednostní soutěž. Oba týmy si tuto situaci vyzkouší poprvé v turnaji. Poté, co obě rolby upraví led do přijatelné podoby, budeme moci začít.
65:00
Prodloužení skončilo.
64:53
Roman Josi ještě jednou v šanci, přízemní ranou minul.
64:40
Roman Josi po přechodu útočné modré čáry vypálil do finského gólmana, ten následně hru přerušil.
64:05
Probíhá poslední minuta prodloužení.
63:53
Petri Kontiola tečuje Hietanenovu ránu jen těsně vedle. Další méně příjemný okamžik pro švýcarskou obranu, brankář Colorada Avalanche Reto Berra však zamezil jakékoli komplikaci.
63:29
Denis Hollenstein pálil z levého kruhu. Rinne byl pozorný a jeho pokus ukryl v lapačce.
63:10
Reto Schäppi velmi důsledně dostihl finského útočníka, který se užuž dostával do úniku.
62:32
Brunner se prodral až před Rinneho a chyběl mu jen kousek k tomu, aby rozhodl!
62:18
Vhazovat se po ofsajdu Švýcarů bude ve středním pásmu.
62:46
Hráči ze země pod Alpami přežili krušné chvíle, Romy je na ledě!
61:47
Karalahtiho střelu vyráží Berra betonem do rohu a následně se Švýcaři osvobozují.
61:27
Švýcaři jsou nadále svírání finskou čtveřicí.
60:57
Haula vybídl Kontiolu před prázdnou branku, Petri však míjí kotouč!
60:46
Ve stejném čase si vybírá Sean Simpson oddechový čas. Švýcarský tým se již radí u střídačky.
60:46
Švýcaři hrají oslabení zatím velmi dobře. Navíc i srdnatě. Teď vložil do střely Karalahtiho nohu Reto Schäppi. Puk skončil v ochranné síti.
60:16
Velmi nepříjemná situace pro tým helvétského kříže. Kevin Romy (SUI) je vyloučen na dvě minuty za hákování. Přesilovka 4 na 3 pro Suomi hned v úvodu prodloužení.
60:05
Mäntylä začne po vyhraném vhazování svého celku za svou brankou.
60:01
Prodloužení začne za necelou minutu.
Na střely zvítězili v poslední třetině hráči helvétského kříže poměrem 12:9. Celkově to pak skončilo 26:22 pro taktéž pro Švýcary.
Švýcaři se nevzdali, za což byli odměněni nejprve Suriho snížením a poté také srovnáním, o které se postaral Roman Josi, spoluhráč finského brankáře Pekky Rinneho z Nashvillu. Následuje pětiminutové prodloužení. Pokud nerozhodne ani tento nastavený čas, přijdou na řadu samostatné nájezdy.
60:00
59:37
Damien Brunner z brankoviště mohl rozhodnout! Chyběly centimetry, aby dosáhl na vyražený kotouč!
59:30
Přesně půl minuty před koncem se bude vhazovat ve finském obranném pásmu.
59:09
Olli Jokinen se dostal až mezi kruhy, odkud v dobré pozici střílel do připraveného švýcarského brankáře.
58:46
Jere Karalahti nebyl vpuštěn do zakončení. Zabránil mu v tom totiž Denis Hollenstein svým neodbytným bráněním.
58:08
Jori Lehtera se zjevil před švýcarskou brankou. Reto Berra po skvělém zákroku kotouč raději podržel pod lapačkou.
57:35
Spolupráce Kevina Fialy a Reta Suriho ve třetí třetině funguje velice dobře. Nejmladší hráč turnaje našel druhého jmenovaného, který nechal vyniknout finskou pětatřicítku mezi třemi tyčemi.
57:27
Švýcary vyrovnávací branka viditelně nakopla. Po další střele Bluma Rinne raději přerušil hru. Bude se vhazovat po jeho levici.
57:11
Denis Hollenstein najel po pravém křídle a pálil z bodu pro vhazování. Rinne se schoulil a přitom skryl kotouč do výstroje.
56:35
Švýcarsko právě vstřelilo branku!
Výbuch radosti v Minsk Areně přesně tři minuty a pětadvacet sekund před koncem třetí třetiny! Romy našel ROMANA JOSIHO, který po výjezdu zpoza branky zakončil a překonal nic netušícího Rinneho, svého spoluhráče z Nashvillu. Finský brankář měl totiž skvěle zakrytý výhled. Asistence: Kevin Romy, Reto Suri.
56:08
Do šance se na pravé straně dostával Dean Kukan, ale jeho zadovku stopl holí Ohtamaa.
55:45
Vhazuje se ve švýcarském pásmu, a to po odpískání icingu.
55:28
Velká skrumáž před finskou brankou vrcholí dorážkou Segera. Švýcarský kapitán zakončoval bekhendem a před sebou měl pouze ležícího Rinneho. Netrefil!
54:30
Tuhý boj za brankou vyhrál Brunner, jenže místo přihrávky na svého spoluhráče našel pouze hůl Pakarinena, který se hnal v akci dvou na jednoho na švýcarskou branku. Zvolil nahrávku, což bylo špatné řešení. Berra stačil zasáhnout holí.
53:59
Švýcaři po finském vyhození opět zakládají další útok.
53:43
Stále se z něj nevymanili. Ovšem teď Kivistö pro jistotu přisedl kotouč, aby dal možnost své formaci vystřídat, vhazuje se po Rinneho levici.
53:14
Švýcaři jsou opět ve finském pásmu, ovšem pouze v rohu.
53:04
Kotouč mimo hrací plochu. Vhazuje se u finské střídačky.
52:30
Kevin Fiala se ihned po vhazování prodral přes Hietanena a po stahovačce zkusil pálit na Rinneho. Brankář Finů nemusel zasahovat, obrana byla opět a zase pozorná.
52:20
Komerční pauza. Vhazovat se po ní bude ve středním pásmu blíže finskému obrannému pásmu.
52:08
Brunner vybídl po přistrčení od Webera ke skórování Kevina Romyho, který nestačil po rychlé reakci finské obrany zakončit na klečícího Rinneho!
51:43
Teď jsou v pásmu usazeni hráči helvétského kříže.
51:11
Romy si dal kotouč na dlouhou hůl, následný bekhendový pokus končí za finskou brankou.
50:40
Nic závratného, jako po čas většiny utkání, hráči v bílém nevymysleli a odjíždějí střídat.
50:11
Finové jsou usazeni v útočném pásmu Švýcarů a kombinují za Berrovou brankou.
49:49
Na druhé straně jel Lehtera s Kontiolou v přečíslení dva na jednoho. První jmenovaný zvolil střelu a jen těsně přestřelil švýcarskou branku.
49:19
Reto Suri mohl v podstatě z totožné situace srovnat. Nyní však měl před sebou obránce. Namířil přímo mezi jeho nohy a Rinne jeho tvrdou ránu švihem více méně nevědomky vyrazil jen těsně vedle!
48:44
Jere Sallinen sjel do prostoru v mezikruží, odkud vypálil do Berrovy lapačky.
48:32
Yannick Weber hledal před brankou Brunnera, pozorná obrana finských lvů zasáhla bez problému.
47:50
Teď bylo Hollensteinovi odpuštěno. Poté, co sekl Karalahtiho, dokonce zlomil hůl. Na trestnou ho však rozhodčí nepošlou.
47:43
Ihned po vhazování pálil Jere Karalahti. Mimo. Navíc jeho střela skončila až za hrazením, takže se vhazuje ve středním pásmu.
47:40
Po dalším závaru před brankou srazil Immonen Berrovi masku z hlavy. Hra je přerušena a bude se vhazovat v útočném pásmu Suomi.
47:12
Juuso Hietanen dostal zadovku od Jokinena a krátký výlet útočným pásmem zakončil nepřesnou nahrávkou na Komarova.
46:51
Po vhazování ve střednímu pásmu se opět hraje.
46:51
Po ofsajdu Finů následuje komerční přestávka.
46:29
Mäntylä osvobodil svůj tým vyhozením přes všechny čáry, zakázané uvolnění to nebude. Kotouč tečoval jeden z hráčů země pod Alpami.
46:00
Další výpad švýcarských hokejistů, po kterém pálil z mezikruží Brunner. Vedle.
45:27
Hollenstein hledal ve druhé vlně najíždějícího Romyho, kterému stačil zablokovat hůl Ohtamaa.
44:59
Švýcarské nadšení zastavuje icing po nepřesné rozehrávce Josiho.
44:40
Probral se i kotel švýcarských fanoušků. Opět jsou slyšet tradiční alpské zvony a populární pokřik "Hopp Schwitz".
43:59
Ten je přerušen ofsajdem.
43:46
Chvilka poezie v útočném pásmu pro finské hokejisty končí. Roman Josi je odzbrojil a zakládá útok svého týmu.
42:55
Rufenacht krásně překřížil na levou stranu a našel ve druhé vlně sjíždějícího Mathiase Segera, který v podobné jako před chvíli Suri zklamal!
42:23
Finové se derou po švýcarském snížení do útoku, zastavil je ale kapitán Švýcarů Mathias Seger.
41:57
No konečně se švýcarským hráčům podařilo prolomit defenzivní blok Finů! Kevin Fiala krásně našel na modré RETA SURIHO a ten ještě pohledněji zakončil golfovým úderem nad Rinneho beton! Ještě bude drama. Asistence: Kevin Fiala.
41:21
Kevin Fiala se prodral až před Rinneho, odkud zakončoval pouze do výstroje finského brankáře.
40:46
Yannick Weber vzal kotouč takzvaně na vidle a vyhodil jej s přispěním plexiskla mimo hrací plochu.
40:23
Švýcaři začali třetí třetinu zvýšeným pohybem. Střelou na Rinneho v podání Mosera končí první střídání úvodní formace helvétského kříže.
40:01
Střely po druhé třetině obou celků. Finsko – Švýcarsko 13:14.
Pokračuje nuda. Hokejový fanoušek si dnes na své hokejové chutě prostě nepřijde. Finská defenzivní taktika, která by se bezesporu uplatnila ve fotbalové italské Serii A, zatím funguje. A funguje oproti první třetině dvojnásob, protože z ojedinělé šance skóroval v třiatřicáté minutě Olli Jokinen. Útočník Winnipegu Jets tak dal před třetí třetinou současnou podobu výsledku – 2:0.
Třetí třetina začne přibližně ve 21:11.
40:00
39:34
Střela Brunnera skončila na výstroji finského brankáře Pekky Rinneho, který si kotouč následně nechal v lapačce.
39:16
Andres Ambühl se natahoval po přihrávce od Hollensteina, chyběl mu krůček a mohl zakončovat z mezikruží v podstatě sám.
39:05
Probíhá poslední minuta druhé třetiny.
38:27
Yannick Weber vypálil po úniku na pravém křídle v podstatě ze zoufalství. Jeho střela z rohu zablokoval holí Ohtamaa.
37:52
Stancescu je na ledě, švýcarský tým hraje v plném počtu.
37:51
Přihrávka rukou v podání Pakarinena, vhazuje se ve středním pásmu.
37:33
Nakonec Thomas Rufenacht byl tím, kdo vyhazuje přes všechny čáry a dává tak svému týmu oddech.
37:10
Až nyní se Finové usadili na půdě švýcarského útočného pásma, zatím jim však chybí střelba.
36:50
Roman Josi opakuje počin svého spoluhráče a švýcarská čtveřice střídá.
36:19
Helvétský kříž se zásluhou Ambühla osvobozuje.
35:52
Závěrečný tlak Švýcarů ve druhé třetině se odkládá. Vyloučen Viktor Stancescu (SUI) na dvě minuty za nedovolené bránění.
35:43
Švýcaři střídají a Finové budou zakládat útok od Rinneho.
34:58
Kontiola po krátkém výjezdu z rohu hledal před brankou Palolu, švýcarští obránci však zasáhli holí a puk odvrátili.
33:09
Prešovský beton, tak by se dala nazvat hra Finů. Pokud si někdo z vás vzpomíná na herní projev vítěze mistrovství Evropy ve fotbale na půdě Portugalska z roku 2004, Řecka, k vidění je v podstatě to samé, pouze ve finském podání.
32:43
Po ofsajdu Finů následuje komerční pauza.
32:26
Finsko právě vstřelilo branku!
Tak to je opravdu rána pro Švýcary. Nutno říci, že Finové si opravdu nezasloužili branku. To je ale hokej. Komarov nahodil kotouč, který následně dojel Haula. Finská šestapadesátka posunula na OLLIHO JOKINENA a nejzkušenější hráč Suomi zasunul z otočky pod Berrou. Asistence: Erik Haula.
31:57
Mathias Seger střílel sice od modré, ovšem jeho rána šla až příliš vysoko, aby se jí dalo říci ohrožující. Rinne má puk v lapačce.
31:26
Damien Brunner hledal střílenou přihrávkou Mosera, kterému ve zpracování zabránil Mäntylä.
31:13
Po levém křídle ujelo duo Rufenacht a Stancescu, druhý jmenovaný našel svou ranou Rinneho lapačku.
30:51
Ránu jednoho z bratří Sallinenů ve finské sestavě zastavuje Berra betonem.
30:13
Minsk Arena se baví alespoň sama, když už se o to nestarají hráči na ledě. Halou se vine mexická vlna.
29:37
Pakarinen se prohnal po pravém křídle podél švýcarských obránců, kteří následně jeho střelu stačili zablokovat.
29:16
Denis Hollenstein se vymanil z útisku finské obranné taktiky a z pravého křídla vyslal schovanou střelu. Tu si Rinne našel a vyrazil betonem.
28:38
Stále stejná píseň, švýcarskou rozehrávku opět zastavuje finský defenzivní blok ve středním pásmu.
28:16
Následuje okamžitý ofsajd při pokusu o švýcarské přejití modré čáry.
28:13
Čtvrtý finský útok vyvezl kotouč až k Berrovi a uhání na střídačku.
28:01
Snaha o finskou rozehrávku končí zakázaným uvolněním. Bude se vhazovat po Rinneho levici.
27:19
Švýcaři se tlačí do útočného pásma, ovšem skvěle propracovaný defenzivní systém, který stačil v průběhu turnaje vtisknout Westerlund svým svěřencům je opravdu nezdolný.
26:41
Po komerční pauze se vhazuje v útočném pásmu Švýcarů.
26:41
Velké šance Švýcarů, které rozpoutal svou nahrávkou na Romyho Damien Brunner. Švýcarská osmaosmdesátka vypálila. Pekka Rinne ukázal své velké kvality rozštěpem přes celé brankoviště a kotouč vytáhl mimo tři tyče!
26:04
Finové jsou opravdu velmi zatažení. Ale funguje to. Takzvaný box kolem branky Švýcaři jen těžko překonávají.
25:18
Roman Josi obkroužil branku, ale shluk všech pěti finských hráčů mu zamezil vystřelit tak, aby kotouč došel až na Rinneho.
24:44
O první větší šanci Švýcarska se v dnešním utkání zasadil Benjamin Plüss, který donutil Rinneho ke skvělému zákroku lapačkou.
24:21
Nic zázračného však nevymyslel, dokonce nevymyslel nic a kotouč je opět za finskou brankou.
23:54
Finové zakládají útok za svou brankou. S kotoučem vyjíždí známý bouřlivák Jere Karalahti.
23:10
Rufenacht a Reto Schäppi se ve skrumáži před Rinnem nezorientovali, a tak Finové opět vyhazují kotouč daleko od svého brankáře, který na klubové scéně hájí barvy Nashvillu Predators, takže dnes svádí přímý souboj se svým spoluhráčem – Romanem Josim.
22:43
Salomäki pálí z voleje pouze do zadního hrazení za Berrovou brankou.
22:01
Palola našel ve druhé vlně najíždějícího Marttinena, který svou ránu namířil pouze do vyjetého Berry.
21:17
Finsko je v plném počtu.
21:03
Tuukka Mäntylä opět vyhazuje, Švýcarsku se přesilová hra vůbec nevyvedla.
20:46
Helvétský kříž opět začíná od své branky.
20:18
Červený tým se nemůže usadit v útočném pásmu, Rinne zastavil za brankou kotouč a Ohtamaa vyhodil.
20:01
Obě zahajující formace se shromažďují kolem středového kruhu. Ještě minutu a sedmnáct sekund budeme svědky švýcarské přesilovky, pokud jí tedy hráči helvétského kříže nevyužijí.
To, že jsme svědky taktické bitvy, dokazuje poměr střel. Posuďte sami. Finsko – Švýcarsko – 4:4. Očekávat nějaké změny ve druhé třetiny nelze, dle mého soudu bude pokračovat defenzivní a účelný hokej.
Skončila nám první třetina velmi důležitého, ovšem nepříliš záživného utkání mezi Švýcarskem a Finskem. Oba týmy jsou svázáni vážností zápasu, a tak se opět velmi solidně naplněná Minsk Arena netěší z ofenzivního představení. Zatím jedinou branku utkání vstřelil v šesté minutě finský obránce Tommi Kivistö, který na začátku druhé třetiny bude ještě pykat za svůj faul v čase 19:17.
Druhá třetina začne přibližně ve 20:27.
20:00
19:45
Finové se po chvíli ve svém pásmu osvobozují. Švýcarská přesilovka bude pokračovat i na začátku druhé třetiny.
19:17
Konečně se hokejisté helvétského kříže vymanili z obranného pásma a Damien Brunner si vynutil po průniku faul. Vyloučen střelec zatím jediné branky Tommi Kivistö (FIN) za podražení.
19:05
Poslední minuta první třetiny.
18:28
Finové mají optický tlak, jenže nestřílejí, což se obvykle v hokeji dělává.
17:49
Hokej je opravdu nezáživný, brankáři budou hlásit do pozápasového zápisu, do kolonky zranění, omrzliny.
16:58
Střídání druhé Jokinenovy formace končí bez vystřeleného kotouče na branku a finský útok odjíždí na střídačku.
16:43
Suomi se usadili v útočném pásmu a kombinují.
16:31
Dlouhou dobu bez přerušení ukončil až finský ofsajd. Začíná komerční pauza, po které se bude vhazovat ve středním pásmu.
15:57
Hraje se dlouhé minuty bez přerušení. Utkání má tempo, je ovšem viditelně nervózní. Hlavně neudělat chybu. Toť motto dnešního střetnutí.
14:26
Yannick Weber dostal kotouč na modrou a hned poté vypálil ránu golfovým úderem. Jen škoda, že tam zrovna stál jeden z jeho spoluhráčů. Ten jeho střelu nešťastně zablokoval. Jinak by Rinne neměl nárok.
14:07
Švýcaři krouží kolem finské branky, chybí tlak do branky.
13:12
Thomas Rufenacht se probil po levém křídle, ovšem finská obrana je velice pevná. Taktiku, kterou zvolil Erkka Westerlund po druhé prohře s Ruskem sice není nikterak k pozorování, ovšem je velmi účelná.
12:18
Olli Palola se po přihrávce od Kontioly na moment mihl v mezikruží zcela sám. Napřáhl a vypálil vysoko nad.
11:45
Jere Sallinen střílel zpoza obránce a těsně minul švýcarskou branku, kterou dnes hájí klubový brankář Colorada Avalanche Reto Berra.
11:08
První náznak švýcarské šance. Andres Ambühl se po přihrávce od Cuntiho z otočky neprosadil, ba co více Rinneho ani neohrozil.
10:15
Leo Komarov byl vybídnut ke skórování, jenže jeho rána postrádala přesnost. Finové mohli vést 2:0, kdyby se trefil.
09:47
Jere Karalahti si najel do útočného pásma a v plné rychlosti vypálil z voleje. Reto Berra byl připraven.
09:08
Lehtera v šanci na vrcholu kruhu, kde jej našel Petri Kontiola, útočník první formace se však netrefil mezi tři tyče.
08:45
Tuukka Mäntylä opět nejistý v rozehrávce, tentokrát však svou chybu zažehnal a rozjel ještě nakonec finský útok.
08:12
Finská čtvrtá formace nyní bojovností svírá Švýcary v pásmu, chybí tomu větší tlak do branky.
07:19
Salomäki po výjezdu z rohu tak dlouho váhal co s kotoučem, až ho ztratil a finská šance je tak rázem pryč.
06:59
Švýcaři vyhráli buly a Reto Schäppi vyváží kotouč do bezpečného prostoru středního pásma.
06:52
Po komerční pauze se bude vhazovat ve švýcarském obranném pásmu.
06:52
Střely jsou zatím 2:2. Opravdu taktické představení, ani jeden z týmů prostě nechce při svých kvalitách a historii chybět v play-off. Žádné velké ofenzivní představení tak není na místě.
05:14
A to byl možná důvod, proč teď Reto Berra nereagoval příliš rychle. Teprve druhá střela končí za jeho zády. Jarkko Immonen zavezl kotouč do útočného pásma, poté z otočky našel hůl TOMMIHO KIVISTA. Finský obránce vypálil z voleje a nedal střelou nad beton švýcarskému brankáři šanci. Po vlažném úvodu první třetiny tak jdou Suomi do překvapivého vedení. Asistence: Jarkko Immonen, Miikka Salomäki.
04:44
Ještě ani jeden tým nevystřelil pořádně na branku, oba strážci svých svatyní se zatím musí udržovat v kondici zákroků.
03:48
Juuso Hietanen se dostal svým váháním do svízelné situace, Švýcaři teď napadali velmi úspěšně, ovšem další postup byl bez momentu překvapení.
03:13
Jeho pobyt v útoku však neměl dlouhého trvání. Tuukka Mäntylä si počkal na jeho pohyb a bezpečně zasáhl.
02:46
Švýcaři vyvážejí kotouč do středního pásma a odchází střídat. Mezitím se usadil v pásmu Moser.
02:17
Zakázané uvolnění Finů. Utkání zatím provází velká nervozita, ani jeden z týmů nechce brzy a první inkasovat.
01:42
Denis Hollenstein se s klidem projel až k Rinnemu a po vyjetí zpoza branky hledal naslepo někoho ze svých spoluhráčů. Nevyšlo.
01:12
Atte Ohtamaa dostal přihrávku od Komarova a vypálil, jeho ránu ovšem zablokovala švýcarská obrana.
00:44
Yannick Weber nahazuje do útočného pásma a oba týmy střídají.
00:19
Lehtera našel kotouč u mantinelu a z otočky vypálil do betonu Reta Berry.
00:01
Za velkého povyku celé haly vjíždí červený i bílý tým. Tedy Švýcaři a hokejisté Finska.
Na ledě jsou rozhodčí dnešního utkání, českou stopou bude dvojice hlavních – Martin Fraňo a Antonín Jeřábek.
Když se pět minut před začátkem podíváme do haly, spatříme vyrovnanou bitvu obou táborů fanoušků. Sem tam se ozve Suomi, jindy zase oblíbený pokřik fanoušků helvétského kříže: "Hopp Schwitz".
Hráči Suomi ve včerejším duelu s domácím Běloruskem nepřesvědčili. Utrápené vítězství 2:0 zařídil Kontiola, který dal oba góly. Ovšem nebýt skvěle chytajícího Pekky Rinneho, nevím, nevím, jak by to s týmem ze Skandinávského poloostrova dopadlo.
Výsledek minulého utkání ještě více zamotal dění ve skupině, takže dnešní duel bude pro oba celky stěžejní. Tým, který dnes zažije prohru, bude mít prakticky po účasti v play-off. Především Švýcaři. Ti v případě prohry ještě budou bojovat s Kazachstánem o udržení. To by byl trochu šok s ohledem na loňskou finálovou účast ve Stockholmu.
Při pohledu do sestav narazíme na velké změny v týmu Švýcarska. Sean Simpson nechal pohromadě pouze první útok v čele s Damienem Brunnerem. Po zbytku útočných formací nezbyl kámen na kameni. Rufenacht se Stancescem zaujali svými výkony a posunuli se ze čtvrté do třetí formace. Ze druhého útoku naopak vypadl do čtvrté nejmladší účastník MS Kevin Fiala.

Finsko: Rinne (Koskinen) – Mäntylä, Hietanen, Ohtamaa, Karalahti, Kivistö, Lajunen, Marttinen – Lehterä, Kontiola, Palola – Jokinen, Haula, Komarov – Salomäki, Immonen, Pakarinen – T. Sallinen, J. Sallinen, Huhtala – Savinainen.

Švýcarsko: Berra (Genoni) – Schlumpf, Josi, Seger, Weber, Kukan, Blum, Grossmann – Moser, Romy, Brunner – Ambühl, Cunti, Hollenstein – Rufenacht, Schäppi, Stancescu – Fiala, Suri, Froidevaux – Plüss.

Rozhodčí: Martin Fraňo, Antonín Jeřábek (oba CZE) – Jimmy Dahmen (SWE), Andre Schrader (GER).
Švýcarsko:
Všelijak, jen ne podle plánu se vyvíjí skupina B pro Švýcary. Ti zatím po čtyřech odehraných zápasech mají na svém kontě jen tři body a místo boje o čtvrtfinále to zatím vypadá na strachování se o záchranu. Hokejistům ze země helvétského kříže by hodně pomohla výhra právě nad Finskem, skupina B by se ale ještě víc zamotala – o postup do play-off se i tak pravděpodobně bude hrát až do posledního kola. Pokud by naopak Švýcaři v tomto zápase prohráli, zařadili by se do hry o sestup. Souboj se zatím posledním Kazachstánem je totiž teprve čeká.
Finsko:
Finové se po čtvrteční vydřené výhře nad domácím Běloruskem konečně posunuli na vytoužená a očekávaná postupová místa. Vzhledem k tomu, jak je tabulka vyrovnaná, nemají ale zatím zdaleka nic jistého – na svém kontě mají šest bodů, stejně jako čtvrtí Američané a pátě Bělorusko, jen o bod méně mají Němci a na dostřel jediného vítězství za tři body jsou právě i Švýcaři. Pro oba soupeře se tak možná jedná o klíčový duel ve zbytku základní skupiny – pokud by Finové vyhráli, dotáhli by se bodově i na druhé Lotyše.
Předchozí zápasy obou soupeřů:

Finsko – Lotyšsko 2:3 (1:1, 1:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 5. Salomaki, 32. Mantyla (Kontiola, Hietanen) – 7. Daugavinš (Redlihs), 48. Sotnieks (Pujacs, Indrašis), 53. Kulda (Daugavinš, Cipulis).

Finsko – Rusko 2:4 (1:2, 1:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 10. Hietanen (Lehtera, Kontiola), 40. Karalahti (Lajunen, Jokinen) – 2. Tichonov (Kalinin, Bělov), 5. Ovečkin (Orlov, Zaripov), 23. Kuljomin, 35. Kalinin (Zaripov, Tichonov).

Finsko – Německo 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 10. Kontiola (Lehterä), 15. Immonen (Lajunen, Huhtala), 32. Palola (Kontiola), 33. Komarov (Ohtamaa, Karalahti).

Finsko – Bělorusko 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 17. Kontiola (Mäntylä, Rinne), 60. Kontiola (Lehterä, Jokinen)

Švýcarsko – Rusko 0:5 (0:3, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 1. Plotnikov (Denisov, Šipačjov), 7. Ovečkin (Zaripov, Bělov), 18. Šipačjov (Čudinov), 30. Bělov (Kuljomin, Širokov), 59. Zaripov (Ovečkin)

USA – Švýcarsko 3:2 (0:0, 1:2, 2:0)
Branky a nahrávky: 27. Mueller (Stapleton, Petry), 42. Smith (Nelson, Johnson), 54. Johnson (Jones) – 22. Hollenstein (Fiala), 30. Brunner (Romy)

Švýcarsko – Bělorusko 3:4 (2:1, 0:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 7. Weber (Josi, Brunner), 18. Schäppi, 44. Froidevaux (Seger) – 6. S. Kosticyn, 24. Stas (Korobov, Platt), 50. Kosticyn (Kaljužnyj, Grabovskij), 58. Grabovskij

Švýcarsko – Německo 3:2 (1:1, 2:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 13. Brunner (Josi, Weber), 33. Hollenstein (Josi, Cunti), 37. Romy (Brunner, Moser) – 14. Oppenheimer (Hospelt, Hördler), 39. Oppenheimer (Hospelt, Akdag)
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:45.