Rusko tedy bez ztráty bodu vyhrálo skupinu B a ve čtvrtfinále se utká s Francií. Bělorusko jde do play-off ze třetího místa a ve čtvrtfinálovém duelu se pokusí zaskočit Švédy. To už je z mé strany pro dnešek vše. Děkuji za pozornost a přeji hezký zbytek večera!
Hokejisté Ruska si i po sedmém utkání na šampionátu vyslechli svou státní hymnu. Lehké to dnes ovšem rozhodně neměli. Po první zahřívací části sice v prostřední třetině opanovali ledovou plochu a zaslouženě si vypracovali dvoubrankový náskok, když se krátce po sobě prosadili Plotnikov a Šipačjov. Běloruský tým však ve 46. minutě nastartovalo snížení kapitána Denisova a sborná najednou měla s nadšeně bojujícím soupeřem problémy. S šancemi týmu z pořádající země si však poradil brankář Sergej Bobrovskij, který tak potvrdil pozici statisticky nejlepšího gólmana mistrovství.

Střely na branku ve 3. třetině – 10:12, celkem – 27:20
Na řadě je vyhlášení nejlepších hráčů zápasu. Na běloruské straně si cenu přebral Kavin Lalande, který ve 37. minutě nahradil zraněného Kovala a pochytal Rusům řadu šancí. Za sbornou je vyhlášen také brankář, Sergej Bobrovskij.
60:00
59:59
Rusové si vhazování pohlídali a už se nic nestane!
59:56
Až teď se Bělorusové dostali ke střele, Bobrovskij zasahuje a čtyři sekundy před koncem přerušil hru! Asi poslední buly.
59:42
Domácí usazeni v útočném pásmu, mají puk za brankou.
59:24
Oddechový čas Běloruska. Glen Hanlon svým svěřencům kreslí plán závěrečného náporu.
59:04
Poslední minuta. Malkin zkoušel od červené čáry přelobovat běloruského obránce, ale úmysl mu nevyšel. Domácí sebrali kotouč a zakládají další útok.
58:35
Je to tady, Lalande na střídačce!
58:13
Pořádající celek se potřebuje dostat do pásma, aby mohli myslet na hru bez brankáře.
57:59
Zakázané uvolnění Ruska. Dvě minuty do konce třetí třetiny.
57:36
Rusko se snaží dohrát zápas v útočném pásmu. Od modré čáry pálil Denisov. Před Lalandem byl velký provoz, ale běloruský brankář si puk i tak našel a zachytil ho.
57:07
Do konce necelé tři minuty, Bělorusové stále věří, že by mohli srovnat.
56:58
Kuljominovu střelu Lalande vyrazil k Malkinovi, který se už chystal dorážet do odkryté klece. Lalande mu ovšem ukradl kotouč z hole lapačkou. Skvělý zákrok.
56:33
Po dobré práci Širokova za brankou se do velmi dobré šance dostal Anisimov! Ruský útočník ani nadvakrát neprotlačil kotouč za Lalanda.
56:10
Pokus o dlouhý pas skončil až u Bobrovského, který následně rozehrál na svého obránce.
55:38
Zakázané uvolnění sborné. Domácí fanoušci si žádají vyrovnání.
55:16
Rozehrávající Lalande zkušeně podržel kotouč před dojíždějícím Plotnikovem a poté nahrál svému spoluhráči.
54:47
Zakázané uvolnění Rusů.
53:49
Sergej Kosticyn hledal dlouhou přihrávkou Kovyršina. Ten nezpracoval a je z toho icing.
53:24
Hned po buly se natlačil před Bobrovského Andrej Kosticyn, který ani nadvakrát ruského gólmana nepřekonal! Bobrovskij teď má více práce, než měl za celý předchozí průběh zápasu.
53:20
Stěpanov si ze souboje v rohu s Bělovem vyjel až do zakončení mezi kruhy. Bobrovskij má kotouč v lapačce! Dobrá možnost.
53:02
Rusko v plném počtu. Bělorusko má sedm minut na vyrovnání.
52:30
Tentokrát vyvezl kotouč až do útočného pásma Kuljomin.
51:36
Plotnikov s Šipačjovem Rusku ušetřili cenné sekundy v útočném pásmu. Dobrá práce těchto hráčů.
51:10
Hned po buly si musel Bobrovskij poradit s nahozením Denisova. Zvládl to a Rusové poté vyhazují.
51:01
Viktor Tichonov vyloučen za seknutí Lalanda.
51:01
Lalande přikryl volný kotouč. Poté se před jeho brankou strhla šarvátka, po které sudí vylučují Viktora Tichonova.
50:26
Rozehrávku Čudinova vystihl Platt a hned prověřil Bobrovského, který jeho ránu nadvakrát likviduje.
49:56
Ve třetí třetině je k vidění nejzajímavější hokej v celém utkání. Gól Běloruska hře prospěl.
48:31
Obrovskou příležitost měli také Bělorusové! Stas nahrál do šance Sergejovi Kosticynovi, který se z levé strany řítil na Bobrovského. Místo zakončení však ještě vracel Stasovi, který byl pokrytý. Tady měl Kosticyn střílet!
48:08
Jevgenij Malkin teď ukázal svou jedinečnost! Krásně se prokličkoval přes tři bránící hráče a dostal se až před Lalanda. Místo zakončení se ještě rozhodl nahrát před odkrytou klec Tichonovovi, který už kotouč netrefil.
47:28
Lalande má v lapačce také pokus Malkina, který přišel hned po buly.
47:24
Rusko se opět pustilo do ofenzivy. K zakončení se dostal Denis Denisov, ale Lalande byl připraven.
47:05
Po ofsajdu Ruska tu máme reklamní přestávku. Utkání najednou dostalo nový rozměr.
45:49
Bělorusko právě vstřelilo branku!
Z ničeho nic přichází snížení! Bělorusové se dostali do rychlého protiútoku, jenž táhl Kitarov, který zavezl kotouč do útočné třetiny a napříč pásmem našel přesně kapitána VLADIMIRA DENISOVA, který se z levého kruhu trefil nad lapačku Bobrovského. Minsk Aréna vybuchla nadšením! Asistence: Alexander Kitarov a Dmitrij Korobov.
45:06
Bělorusové jen bruslí bez kotouče, což pro ně musí být ubíjející. Také Malkinova řada pokračuje v náporu.
44:12
Rusové neubírají ze své aktivity a mačkají soupeře v útočném pásmu.
43:01
Po vhazování otestoval Lalanda Dadonov, trefil vyrážečku gólmana Běloruska.
42:38
Na výlet se vydal obránce Gotovec. Ten se natlačil na střed hřiště a bekhendem pořádně protáhl Bobrovského, který měl co dělat, aby jeho střelu vytěsnil!
42:13
V dobré šanci byl Kuljomin. Poté se před Lalanda dostal Anisimov, ale běloruský gólman se natlačil na bližší tyč a nepustil puk za svá záda.
41:48
Sborná však zahájila aktivně také třetí periodu. Před Lalandem operovali Malkin a Tichonov. Další ruský gól z toho není.
41:09
Pokud chtějí Bělorusové s vývojem zápasu něco udělat, musí přidat směrem dopředu. Otázkou je, zda to je v silách svěřenců Glena Hanlona.
40:31
Rusko v plném počtu.
40:01
Třetí třetina začne přibližně ve 21:30.
Ve druhé třetině favorizované Rusko soupeře přitlačilo, začalo více střílet a v její druhé desetiminutovce se zaslouženě dostalo do dvoubrankového vedení. Ve 33. minutě nejprve pohlednou přesilovkovou akci přetavil v gól Sergej Plotnikov, kterému nahrával Šipačjov. O tři minuty později si pak oba útočníci vyměnili pozice a tentokrát to byl Plotnikov, kdo obral o puk běloruského obránce a vyzval ke skórování Vadima Šipačjova. Běloruský tým krátce poté postihla i další pohroma, když musel odstoupit zraněný brankář Vitalij Koval.

Střely na branku ve 2. třetině – 13:3, celkem – 17:8.
40:00
39:55
Stěpanov vyslal na ruskou branku tvrdou střelu, ale trefil jen Denise Denisova. Ten se v bolestivém předklonu odebral na střídačku.
39:33
Od modré vypálil Gotovec, Bobrovskij přidržel kotouč na hrudi.
39:01
Poslední minuta druhé třetiny.
38:54
Graborenko zahrál s kotoučem, když čárový signalizoval ofsajd. Úmyslné postavení mimo hru a vhazovat se bude v obranném pásmu Běloruska.
38:32
Jegor Jakovlev poslal kotouč do hlediště a je vyloučem. Přesilová hra pro Bělorusko.
38:04
Lalande má za sebou svůj první úspěšný zákrok. Nebylo to nic těžkého.
37:13
Rusko má zápas už velmi dobře rozehraný. Navíc Bělorusko přišlo o svou brankářskou jedničku a nerozchytaný Lalande musí čelit rozjeté ruské mašině.
36:14
Koval není schopen pokračovat a do branky Běloruska nastupuje Kevin Lalande.
36:14
Vitalij Koval zůstává ležet na ledě po střetu s Malkinem. S běloruským gólmanem to vůbec nevypadá dobře.
35:47
Rusko právě vstřelilo branku!
Rusko dlouho svíralo soupeře v útočném pásmu a paradoxně skórovalo, až když už se zdálo, že se domácí alespoň pro tuto chvíli ubrání. Obránce Gotovec totiž při vyvážení kotouče udělal velkou chybu, když se nechal obrat Plotnikovem, který následně nahrál před branku VADIMU ŠIPAČJOVOVI a ten poslal puk za záda Kovala, jenž se nestihl proti střelci všas postavit. Asistence: Sergej Plotnikov.
33:58
Mohlo to být 2:0! Střelu Jakovleva od modré vytěsnil Koval do břevna!
32:46
Tuhle přesilovku už sborná využívá! Rusové sehráli rychlou kombinaci, kdy Tichonov předal za brankou kotouč Šipačjovovi, který poslal parádní přihrávku před brankoviště na hůl najíždějícího SERGEJE PLOTNIKOVA a ten zblízka překonal Kovala, čímž potěšil ruské fanoušky v hledišti. Asistence: Vadim Šipačjov a Viktor Tichonov.
31:53
Jevenko vyhodil kotouč do hlediště a odchází na trestnou za zdržování hry.
31:51
Širokov z bezprostřední blízkosti trefuje hruď Kovala!
31:43
Puk se po buly vykutálel až před Kovala, který ho přikryl.
31:29
Kutuzov se z pozice beka vydal na ofenzivní výlet, jeho bekhend se mezi tyče nevešel.
31:03
Rusko má nyní velkou optickou převahu, ale schází větší důraz a častější střelba.
30:17
Hned po buly vypálil Medveděv, Koval předvedl další jistý zákrok.
30:12
Kalinin se nacpal přes Denisova až před Kovala, ovšem běloruský gólman svou tyčku uhájil a kotouč přikryl.
29:32
Bělorusko v plném počtu. Rusko teď nesehrálo povedenou početní výhodu.
28:49
Až teď pálil Bělov. Kotouč zůstal po Kovalově zákroku ležet před brankovištěm, ale jeho obránci mu pomohli a nepřipustili dorážky.
28:19
Rusko v útočném pásmu, ale hráči sborné nestřílejí.
27:31
Vyloučení na běloruské straně. Dmitrij Korobov dostává dvě minuty za podražení.
27:05
Puk se od hole Tichonova odrazil do hlediště. Buly ve středním pásmu.
26:43
Zakázané uvolnění hráčů z pořadatelské země. Stále čekáme na první gól.
Dnešní utkání sleduje 14669 diváků, což je zatím rekord tohoto mistrovství!
26:22
Rusové po skončení oslabení opět útočí. Střelu Burmistrova vyrazil Koval do ochranné sítě.
25:49
24:58
Sergej Kosticyn trefil Medveděva a Rusové vyrazili do protiútoku, na jehož konci hledal Plotnikov mezi kruhy Širokova. Tomu vložil do zakončení hůl jeden z obránců.
24:30
Rusové vyhazují.
23:53
Kovyršinův pokus zlikvidoval Bobrovskij, který přerušil hru.
23:48
Viktor Tichonov fauloval před běloruskou brankou Usenka. Je vyloučen za držení a Bělorusko si zahraje přesilovku.
23:35
Až Koval trochu uklidnil své spoluhráče. Ránu Burmistrova ukryl na svém těle.
23:11
Domácí tým najednou vůbec nemůže rozehrát. Rusové vše zachytávají a vrhají se dopředu.
22:15
Rusové i po přesilovce zůstávají v útočném pásmu. Na střely už vedou 7:5.
21:41
Bělorusko v plném počtu.
21:05
Anisimov se na bližší tyči snažil zasunout kotouč za Kovala, který odolal a má hrací předmět pod betony.
20:35
Rusové se díky přesilovce dostávají do tlaku. Rána Medveděva za Kovalem neskončila.
20:01
Rusko bude v úvodu druhé části dohrávat 100 sekund přesilové hry.
V souběžně hraném zápase prohrává po první třetině český tým s Francií 1:3. Ohlášení tohoto výsledku vzbudilo v Minsk Aréně docela bouřlivou reakci.
Další třetina začne přibližně ve 20:37.
První třetina branku nepřinesla. Je evidentní, že především Rusům už v tomto duelu o tolik nejde, a tak se nikam moc neženou. Běloruský výběr navíc vsadil na kvalitní obranu středního pásma a tato taktika pořádajícímu týmu zatím vychází. Zápasu oboustranně schází větší četnost střelby.

Střely na branku v 1. třetině – 4:5
20:00
19:58
V první třetině se už nic nestane. Rusko si přenese zbytek početní výhody do druhé periody.
19:40
Nicméně, bylo to s faulem Dmitrije Korobova na Malkina. Přesilovka pro Rusko.
19:40
Rusové teď byli před brankou hodně důrazní. Puk se za záda Kovala snažil dostat Tichonov, ale neuspěl.
19:12
Širokov to nyní zkoušel z ostrého úhlu, Koval drží kotouč a přerušil hru.
18:52
Po levé straně vjel do pásma Platt, svou přihrávkou hledal najíždějícího Andreje Kosticyna, ten se však ke kotouči nedostal.
18:39
Ruský útok skončil ofsajdem. Zajímavé je, že na střely vede Bělorusko 2:5.
18:06
Kalinin z rohu našel před brankou volného Plotnikova, který netrefil přesně. To byla další velká šance ruského výběru.
17:02
Jevgenij Kuzněcov si najížděl před Kovala, ale náhle hru stáhl za branku, kterou objel a málem zasouval do prázdné klece. Bělorusko zachránil obránce Denisov, který mu do zakončení vložil hůl.
16:21
Denisov naskakuje na led a Rusko je kompletní.
16:01
Vyhozený kotouč skončil na ruské střídačce. Vhazovat se bude před Bobrovskim.
15:39
Rusové se osvobodili vyhozením Bělova.
14:59
Bratři Kosticynové vytvořili dobrou pozici pro Kovyršina, který se však musel s pukem otáčet a nedostal se k zakončení.
14:20
Druhá přesilovka pro Bělorusko. Potrestán je Denis Denisov za faul na Stěpanova. Sudí signalizoval držení.
13:39
Širokov se Zaripovem kombinovali ve středním pásmu, ale nevedlo to ke střele na branku. První třetina je zatím střelecky hodně chudá.
12:35
Bělorusko předvádí velmi dobrou obranu vlastní modré, soupeř se přes ní těžko dostává.
11:44
Po domácí přesilovce se hraje především ve středním pásmu, puk drží Rusové.
10:38
Pořádající celek v přesilovce vůbec nic nepředvedl, sborná v plném počtu.
10:15
Vitalij Koval pobavil diváky, když při rozehrávce místo hokejkou odkopl kotouč bruslí.
09:51
Denis Denisov vyhazuje a ušetřil Rusům další cenné sekundy.
09:15
Bělorusko se zatím nemůže dostat do útočného pásma, Rusko výborně brání.
08:37
Alexander Burmistrov poslal k zemi Andreje Kosticyna. Přesilovou hru si zahrají i domácí.
07:57
Brankář Koval raději přikryl kotouč, který Rusové nahrnuli do jeho brankoviště. Následuje buly po jeho pravici.
07:43
Bělorusko oslabení ustálo a je v plném počtu.
07:29
Přihrávka Zaripova byla domácí defenzivou tečována do ochranné sítě.
07:00
Bělorusové dostali kotouč do středního pásma a mohou vystřídat.
06:25
Malkin našel křížnou přihrávkou Tichonova, který pálil z voleje. Střela mu však nesedla a puk skončil vysoko nad brankou.
05:41
Alexander Kitarov podrazil Plotnikova a Rusko si zahraje první přesilovku.
05:17
Pěkná individuální akce Plotnikova, který se od mantinelu prodral až před Kovala. Běloruského gólmana nepřekonal.
04:47
Ruští hráči se ujali kotouče a snaží se něco vymyslet.
03:40
Registrovali jsme první větší šanci, kterou však neproměnil Dadonov. Ten se dostal před brankou ke kotouči, ale nedostal ho za Kovala.
03:28
Zaripov si v útočném pásmu narazil kotouč s Anisimovem a ranou z pravé strany vyzkoušel Kovala. Ten má puk v lapačce.
02:57
Utkání začalo v pomalejším tempu, obě mužstva se zatím oťukávají.
02:14
Ruskému týmu byl odpískán ofsajd.
01:53
Bělorusové se pustili do rychlého protiútoku. Přihrávku do druhé vlny dostal obránce Gotovec, ovšem jeho střelu ukryl Bobrovskij ve své výstroji.
01:30
Puk opustil hrací plochu, vhazuje se ve středovém kruhu.
01:00
Rusové se dopustili zakázaného uvolnění. V hledišti je i mnoho fanoušků sborné, kteří se překřikují s domácími příznivci.
00:18
Po zákroku Bobrovského se bude vhazovat před ruskou svatyní.
00:07
Jevgenij Malkin se postavil hned na úvodní vhazování, které prohrál.
00:01
Aktéři utkání právě nastupují na led zaplněné Minsk Arény.

Rusko: Bobrovskij (Vasilevskij) – D. Denisov, Čudinov, Medveděv (A), Kutuzov, Jakovlev, Bělov, Zubarev – Plotnikov, Kalinin, Šipačjov – Tichonov, Malkin, Kuljomin (A) – Zaripov (C), Anisimov, Širokov – Dadonov, Burmistrov, Kuzněcov. Trenér: Oleg Znarok

Bělorusko: Koval (Lalande) – Korobov, Graborenko, V. Denisov (C), Gotovec, Jevenko, Usenko, Karev – Volkov, S. Kosticyn (A), Kovyršin – Platt, Stas, A. Kosticyn (A) – Ugarov, Stěpanov, Kitarov – Jefimenko, Osipov. Trenér: Glen Hanlon

Rozhodčí: Nord (SWE), Patafie (USA) – Carnathan (CAN), Suominen (FIN).
V ruské sestavě podle očekávání figuruje posila z Pittsburghu Jevgenij Malkin, který bude hrát ve formaci s Tichonovem a Kuljominem. Naopak chybí zraněný Alexander Ovečkin. Jeho kapitánské céčko dnes převzal Danis Zaripov.

Běloruský kouč Glen Hanlon již šetří své hvězdy na čtvrtfinále, hrát tak nebude dosud nejlepší hráč týmu Michail Grabovskij a s ním ani jeho spoluhráč z první formace Alexej Kaljužnij.
Bělorusko se v případě tříbodového zisku ještě může v tabulce skupiny B posunout ze třetího místa na druhé. Ruský výběr je již jistým vítězem skupiny.
Poslední zápasy obou týmů:

Lotyšsko – Bělorusko 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 34. Kulda (Niživijs) – 9. Platt (Graborenko, Stas), 9. Grabovskij (Kaljužnyj, Korobov), 60. S. Kosticyn

Rusko – Německo 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 44. Šipačov (Plotnikov, Jakovlev), 51. Širokov (Zaripov, Anisimov), 60. Tichonov (Anisimov)
Bělorusko slaví a bude slavit nehledě na výsledek tohoto zápasu. Díky vítězství 3:1 nad Lotyšskem totiž má rezervované místo mezi nejlepšími osmi týmy turnaje, což je pro pořadatelskou zemi obrovský úspěch. I přes dobré výkony a skvělé výsledky ale asi ani sami Bělorusové neočekávají, že by v zápase s favoritem celého turnaje mohli dosáhnout na nějaký senzanční výsledek, který by jim třeba ještě zajistil lepší výchozí pozici pro čtvrtfinále. Hlavním cílem tak nejspíš bude, aby se nikdo nezranil a aby tým nepřišel o nabyté sebevědomí.
Rusko už nemá v podstatě co řešit – postup z prvního místa má už předem zajištěný, a tak jde v dnešním zápase hlavně o udržení herní pohody před jedním z klíčových zápasů každého turnaje – čtvrtfinále. Rusové zatím na MS ani jednou nezaváhali, na potkání rozdělují příděly branek a jedinou kaňkou na jejich výkonech je zranění největší hvězdy Alexandra Ovečkina. Ten si poranil koleno v posledním zápase s Německem, podle vlastních slov by ale měl být v pořádku a pravděpodobně nastoupí ve čtvrtfinále. Do týmu pro zápas s Běloruskem ale přibyde jiná superstar – po vyřazení z play-off NHL se k týmu už v pondělí večer připojil Jevgenij Malkin, který dost možná zaujme právě Ovečkinovo místo.
Dnes nás čeká úplně poslední zápas skupiny B mistrovství světa, ve které budeme sledovat jasného vítěze, tým Ruska, a slavící tým z pořadatelské země, který se díky vítězství v zápase s Lotyšskem kvalifikoval do čtvrtfinále.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:45.