S konstatováním, že český tým má před soubojem s Kanadou na svém kontě čtyři body se s vámi loučím, díky za pozornost a mějte se fajn.
Na straně Česka získává toto ocenění Jaromír Jágr.
Nejlepším hráčem Lotyšska vyhlášen Edgars Masalskis.
Český tým si na šampionátu připisuje první vítězství, které se nerodilo lehce. Lotyši dvakrát vedli, ale český tým spasily přesilové hry. Růžičkův tým dokázal využít tři a raduje se tak z důležité výhry v boji o postup do čtvrtfinále mistrovství světa. Následovat ještě bude vyhlášení nejlepších hráčů duelu a hymna vítězného týmu.
60:00
59:52
Lotyšsko ještě dostává menší trest za příliš mnoho hráčů na ledě.
59:52
Poslední okamžiky zápasu. Češi tento zápas už vyhrají, ještě se však jednou přerušovalo.
59:33
Klepiš ještě hledal hezkou žabičkou Jágra, ten byl ustrážen dvojicí Lotyšů. Masalskis musel rychle zacouvat do branky.
59:10
Poslední minuta hry, druhá formace kontroluje výsledek.
58:50
O rychlý výpad se pokusil Voráček, ale jeho střela z levého kruhu byla sražená mimo.
58:30
Už běží poslední dvě minuty třetí třetiny, Lotyši kombinují v útočném pásmu.
57:57
Střelu Cibulskise od modré nepříjemně schytal Nakládal.
57:30
Kolář se opět snadno zbavil kotouče a Lotyši už spěchají do útočného pásma.
56:57
České publikum výrazně podporuje domácí tým, puk je teď daleko od Pavelce.
56:32
Na druhé straně mířil mezi Masalskisovy betony Erat, ale mezeru mezi nimi nenašel.
55:56
Neuvěřitelnou šanci teď neproměnil Dzerinš, který po výborné přihrávce od Darzinše netrefil úplně prázdnou branku!
55:06
Novotný zkoušel založit akci přihrávkou na Smoleňáka, do té mu však sáhl Redlihs.
54:52
Další buly před Pavelcem, dvoubrankový náskok ale vypadá luxusně.
54:44
Klepiš uvízl s kotoučem na holi v rohu, Jágr tak jeho akci už podpořit nemohl .
54:15
Češi vybojovali puk v obranném pásmu, ale první lajně se nedaří založit kloudnou akci.
53:46
Střela Berzinše končí u Pavelce a je tu komerční přestávka. Češi jsou kompletní.
53:30
Čáslava s Koukalem opět přece jenom vysoukali puk pryč z obranného pásma.
52:55
Těžkou přihrávku Širokovse nezpracoval Dzerinš, Lotyši se sami okradli o útočné pásmo.
52:35
Tentokrát byl v této činnosti úspěšný Zaťovič.
52:05
Redlihs nabízel puk před branku, ale tam zasáhl Pavelec a následně Češi vyhazují puk přes všechny čáry.
51:41
Šance pro Lotyšsko. Dvě minuty za vysokou hůl dostává opět Ondřej Němec.
51:36
Daugavinš s Darzinšem se snaží obstarávat české brance nebezpečí. Teč druhého jmenovaného však skončila nad brankou.
51:14
17 383 diváků sleduje tento duel, je vyprodáno.
51:14
Lotyši vyhazují puk přes všechny čáry, závěr pomalu ale jistě plyne ke svému konci.
51:08
Jordánovo nahození Klepiš minul a neusměrnil ho, Kovář pak dorážel z těžké pozice a hra je přerušena.
50:28
Hraje se dlouho bez hvizdu rozhodčího, Češi kombinují s pukem daleko od Masalskise.
49:55
Pak se odvážně pustil do dvojice lotyšských obránců Zaťovič, jeho průnik ale neměl velkou šanci na úspěch.
49:28
Němec v rychlostním souboji nepustil do nebezpečí Saulietise.
48:55
Tempo hry výrazně zvolnilo, Češi potřebují tři body jako sůl a teď se koncentrují spíše na poklidné dohrání zápasu.
48:30
Jordánovo nahození stíhal Smoleňák, jako první u puku byli Lotyši.
48:08
Darzinš se sice dostával do nadějné pozice, hrál však po ofsajdovém postavení. Je tu televizní přestávka.
47:30
Hraje se dlouho bez přerušení, Lotyši hledají cestu z vlastního obranného pásma.
46:55
Nebezpečné nahození Jerofejevse zpacifikoval Pavelec a vyrazil puk.
46:10
Smoleňákův pokus zlikvidoval Masalskis.
45:50
Ve třetí třetině je to na střely 7:0 pro Česku republiku.
45:29
Česko právě vstřelilo branku!
Upocená přesilovka přece jenom využita! Kovářovu ránu ještě Masalskis vyrazil, pouze však k JAKUBU VORÁČKOVI, který zametl puk do branky. Důležitý moment. Gól však padl už v situaci 5 na 4, takže se pokračuje v plném počtu na obou stranách. Asistence: Jan Kovář.
45:12
Voráček zase trefil jen beton Masalskise, pak vystřelil nad.
44:42
Voráčkovu střelu dorážel Jágr, následně se puk nedostal ke Kovářovi.
44:20
Na ledě elitní přesilovková formace českého týmu.
44:20
Růžička si bere oddechový čas. Česko má šanci rozhodnout zápas.
44:20
Na trestné lavici už sedí Krisjanis Redlihs.
44:10
Vzápětí to sám Jágr zkoušel z ostrého úhlu a dorážel ještě pokus Voráčka. Pak byla česká 68 faulována a Růžičkův tým čeká dlouhá přesilovka 5 na 3. Ta bude trvat 67 sekund.
43:51
Jágr hledal před brankou najíždějícího Kováře, ale ten minul.
43:27
Koba Jass zastavil české přečíslení 3 na 1 pouze za cenu podražení, je tu přesilovka domácího týmu.
43:10
Po výborném forčekingu Červenky měl zčistajasna šanci Smoleňák, plácl do puku bekhendem, ale Masalskis byl pozorný.
42:49
Po zakázaném uvolnění Lotyšska se hra přestěhuje před Masalskise.
42:20
Český tým rozjíždí další akci z vlastního obranného pásma.
41:51
Klepiš přihrávkou zpoza branky hledal Jágra, tomu utekl puk od hole.
41:36
Následná rozehrávka Lotyšska končí pouze zakázaným uvolněním.
41:19
Němec je na ledě, Češi se ubránili i zbytku dělené přesilovky Lotyšska.
41:00
Střela Cibulskise bez přípravy letěla nad branku.
40:33
Pokračuje lotyšská přesilovka, Hejda měl kotouč na bekhendu, ale nevyhodil ho.
40:01
Vše je připraveno na začátek třetí třetiny.
Střely na branku ve druhé třetině:

Lotyšsko 3 – 15 Česká republika
Třetí část hry začne zhruba ve 21:55.
Ve druhé třetině se českému týmu povedlo otočit skóre ve svůj prospěch. Pomohly k tomu zejména dva přesilovkové góly Kováře a Jágra. V české brance už nepokračuje Alexander Salák, jehož nahradil mezi třemi tyčemi Ondřej Pavelec. Zápas je však stále otevřený, český tým stále nemá vyhráno.
40:00
39:55
Lotyši sice najeli do útočného pásma, tam však moc dlouho nevydrželi.
39:34
V oslabení startoval Smoleňák Novotného, neposlal mu ale přesnou přihrávku.
39:17
Za podražení odchází na trestnou lavici Ondřej Němec.
39:04
Daugavinš nabíjel na střelu Darzinšovi, Lotyši mají v závěru třetiny tlak a budou hrát přesilovku. V signalizované výhodě ještě pálil Jerofejevs, ale trefil jen Pavelce.
38:29
Po hrůzostrašné chybě českého týmu při rozehrávce mohl srovnat Cipulis, zcela sám před Pavelcem ale nedotáhl svůj blafák do zdárného konce.
38:08
Klepiš ideální přihrávkou napříč brankovištěm našel Červenku, tomu vložil hůl do střely jeden z lotyšských beků a ztečoval kotouč nad.
37:39
Chybu Galvinše v rozehrávce mohl trestat Zaťovič, ale vzápětí i on pokazil přihrávku.
37:12
Hrdinou utkání zatím nepochybně expert na český hokej, lotyšský brankář Edgars Masalskis, který je pod velkou palbou, společně s celým týmem, ale stále drží naději na dobrý výsledek a bodový zisk.
37:01
Mezitím už jsou Lotyši kompletní. Zvládli dlouhé oslabení se ctí.
36:28
Voráček nabízel puk před branku, kde dorážel Jágr. Následně ještě právě Jágr s Eratem měli velké šance na brankovišti, volný kotouč ale za Masalskise nedoklepli.
36:00
Opět se Lotyši ubránili.
35:33
Klepišova jedovatá rána od modré šla vedle lotyšské branky. Češi střídají.
35:13
Češi hrají teď přesilovku hodně staticky a bez pohybu, štěstí zkusil Nakládal, ale marně.
34:40
Nakládal ihned nahazuje puk do útočného pásma.
34:35
Za dozoru tradičního fanouška české reprezentace Fantomase teď dostávají oba týmy možnost odpočinku, Lotyši se budou bránit ještě dvě minuty a tři sekundy.
34:35
Čechy vyhání z útočného pásma postavení Erata v brankovišti.
34:14
Voráčkova střela z dobré pozice na vrcholu pravého kruhu prolétla vedle branky Masalskise.
33:26
Červenka hledal na modré čáře Němce, ten ovšem se k puku ani dostat nemohl, neboť do něj sáhl jeden z Lotyšů.
33:01
Pokračuje dlouhá česká přesilovka.
32:44
Z velkého tlaku v útočném pásmu se nejprve neujaly příležitosti Erata ani kličkovaná Kováře, po rychlé souhře s Eratem se ale už prosadil JAROMÍR JÁGR. V hale je opět obrovský rámus, Češi otáčí skóre zápasu. Asistence: Martin Erat a Jan Kovář.
32:06
Češi po buly museli opustit útočné pásmo, pak už Jágrova přihrávka Voráčka před brankou nenašla.
31:38
Na ledě opět elitní přesilovková formace s Jágrem, Kovářem a Voráčkem.
31:38
Dvacet sekund přesilovky pět na tři, na trestné už sedí za sekání Sotnieks. Ten navíc dostává trest na pět minut a do konce utkání!
31:22
Češi krouží v útočném pásmu, ale střely Sobotky a Červenky byly zablokovány před Masalskisem.
30:47
Na ledě druhá přesilovková formace.
30:47
Češi mají v přesilovce obrovský nápor, nenechávají Lotyše vydechnout.
30:30
Šikovné ruce Jágra našly puk na brankovišti, ten však pouze prolétl kolem brankové čáry a šel mimo. Následně pálil na pravém kruhu volný Voráček, ale jen do připraveného Masalskise.
30:10
Tvrdou střelu Nakládala od modré zlikvidoval Masalskis.
29:58
Český tým bude hrát přesilovou hru. Z velkého tlaku rezultovalo sekání Andrise Dzerinse.
29:43
Další český tlak obstarávali Sobotka se Simonem, Hejdova střela pak prolétla nad brankou Masalskise.
28:55
Koukal se sice dostával do nadějné pozice a najížděl na Masalskise ze středu útočného pásma, akce nemohla být dokončena kvůli postavení Zaťoviče v brankovišti.
28:27
Po přihrávce od Novotného pálil z pravého kruhu Červenka vedle, Češi usilují o dosažení třetí branky.
28:05
Kolářovo nahození tečoval Smoleňák vedle.
27:58
Po rychlém útoku pálil z pravého křídla Smoleňák, skulinu v postavení Masalskise ale hledal marně.
27:32
Na druhé straně hrozil Saulietis, kterého si čeští obránci moc nevšímali.
27:10
Klepiš hledal křížnou přihrávkou v útočném pásmu najíždějícího Kováře, ten se ke kotouči nakonec nedostal.
26:35
Erat si vyměnil puk s Voráčkem, ten přízemní střelou ohrozil Masalskise. Lotyšský brankář vykopává betonem.
25:48
Daugavinš kroužil kolem Pavelcovy branky, ale jeho bekhendový pokus byl sražený.
25:35
Prudkou přihrávku Koláře nezpracoval Zaťovič, hra se stěhuje před Pavelce.
25:03
Červenkova nabídka hledala před brankou Smoleňáka, ten se k puku nedostal. Češi mají velký tlak.
24:25
Rychle po usazení se v útočném pásmu využívá přesilovku přesnou střelou pod víko JAN KOVÁŘ. Češi tak využili na tomto šampionátu další přesilovku. Bez asistence.
23:46
Maris Jass teď svým vyloučením za vražení na hrazení dává možnost českému týmu vyrovnat.
23:18
Lotyšsko právě vstřelilo branku!
Jenže Lotyši velmi rychle odpovídají! Nepříliš nebezpečná střela z levého kruhu v podání MIKELISE REDLIHSE prošla Salákovi pod rukou a český brankář opouští scénu. Místo něj je na ledě Ondřej Pavelec. Asistence: Janis Sprukts.
22:01
Češi začali druhou třetinu aktivně, puk se dostal na modrou čáru k MICHALU JORDÁNOVI, který vystřelil od modré čáry a Masalskis přes dobrou clonu dvou českých hráčů nic neviděl. Kotouč zastavila až síť. Asistence: Roman Červenka a Jiří Novotný.
Do druhé formace se pro druhou třetinu vrátil Jakub Klepiš.
21:42
Červenkova nabídka před branku hledala Smoleňáka, k tomu se puk nakonec nedostal.
21:30
Několik tvrdých střetů v lotyšském obranném pásmu se obešlo bez faulu.
20:35
Nakládal po vyhraném buly vystřelil, jeho rána se však zastavila v chumlu těl před Masalskisem.
20:29
Dlouhá rozehrávka Lotyšů končí postavením mimo hru.
20:29
Lotyši se při přechodu útočné modré provinili ofsajdem.
20:01
Za minutu odstartuje druhá třetina, oba týmy už krouží na ledě.
V první třetině nedokázali čeští hokejisté využít převahu, kterou si vybudovali. Naopak se dostali do potíží při vlastním oslabení. Ve 14. minutě se prosadil Kaspars Daugavinš, který prostřelil Saláka pod pravou rukou. Hostující hokejisté tak po první třetině vedou o jedinou branku a Růžičkova družina má o čem přemýšlet. Druhé dějství začne zhruba ve 21:02.
20:00
19:59
Berzinš to ještě zkoušel z kruhu po Salákově levé ruce, minul.
19:09
Sobotka si vyměnil puk s Eratem a ten vystřelil Masalskis si připsal další zákrok.
18:49
Hned po vhazování v obraném pásmu Lotyši poslali puk přes všechny čáry. Zakázané uvolnění.
17:53
Jágr s Kovářem se dostali před bránu a snažili se dorážet, hostující obránci nakonec odpálili puk pryč.
17:32
Jágrova formace se usadila v útočném pásmu.
16:17
Nakládalův střelecký pokus z dálky proletěl kolem levé tyče Masalskisovy brány.
16:10
Následuje zakázané uvolnění Lotyšska.
16:03
Další vyhození Česka a Růžičkovi svěřenci jsou kompletní.
15:29
Češi se dobře brání, hostující tým zatím nepustili ke střele.
14:03
Další přesilová hra Lotyšů. Na trestnou lavici usedá za faul vysokou holí Martin Zaťovič.
13:13
Lotyši využívají přesilovku a ujímají se vedení! Na modrou čáru dostal přihrávku do jízdy KASPARS DAUGAVINŠ, dostal se před Saláka a vystřelil bekhendem. Kotouč prošel českému gólmanovi pod pravou paží. Asistence: Lauris Darzinš.
12:57
První formace kroužila v útočném pásmu. Mikelis Radlihs odjel bránu a zlomil hůl v pokusu o zakončení. Češi pak vyhodili puk.
12:17
Jaromír Jágr (CZE) odjíždí na trestnou lavici. Podrazil lotyšského útočníka a Češi se budou dvě minuty bránit.
11:25
Kotouč poskakoval před českou bránou. Ani Darzinš, ani Daugavinš kotouč nemohli trefit.
10:56
Erat přejel modrou čáru a dostal se do hlubokého ofsajdu, Sobotka si toho s kotoučem nevšiml a hra je proto přerušena.
10:45
Džerinš byl natlačený na Saláka a rozhodčí posílají hru do středního pásma.
10:31
Postavení mimo hru v podání lotyšského týmu.
09:42
Jan Kovář se uvolni, i díky dobrému napadání druhé formace, sám před Masalskise, položil si ho a puk poslal těsně vedle levé tyče!
09:10
Jerofejevs uklidnil situaci za vlastní branou.
08:14
Dominik Simon se vyháčkoval z rohu a z ostrého úhlu vystřelil těsně mimo!
07:45
Maris Jass z pravé strany vyprášil betony Saláka.
07:12
Lotyši se teď osvobodili jen za cenu zakázaného uvolnění.
06:30
Jordánovo nahození netrefilo bránu, ale nebezpečně u pravé tyče dorážel Voráček. Masalskis měl prostor u brankové konstrukce pohlídaný.
05:11
Kolář pálil od modré a střela před Masalskisem změnila směr, přesto dokázal hostující brankář zasáhnout.
04:47
Česká rozehrávka končí zakázaným uvolněním.
04:29
Novotný se prosmýkl kolem obrany po levém mantinelu a vyzkoušel Masalskisovu pozornost bekhendovou střelou. Lotyšský gólman puk vyrazil.
03:50
První střela na Saláka z hole Armandse Berzinše, domácí gólman zasáhl betonem a v klidu rozehrál.
03:02
Středem hřiště se nebezpečně dral Sprukts, česká obrana se o něj postarala.
02:20
Lotyši nebezpečně napadali, nakonec vyvezl puk Simon a od modré čáry pálil Hejda. Masalskis chytil puk a přerušil hru.
Jakub Klepiš nakonec odešel přímo do kabiny, Vladimír Růžička tedy musí hned zkraje utkání míchat sestavou.
01:14
Za lotyšskou bránou zůstal ležet Jakub Klepiš. Hvizd rozhodčích v pískotu zanikl a Lotyši pokračovali ve hře ještě poměrně dlouhou dobu a dokonce se jim podařilo dostat puk do české brány. To už ale dávno po odpískané. Jakub Klepiš opustil ledovou plochu po svých.
00:45
Teď už za velkých ovací rozjela akci druhá česká formace.
00:15
Do útočného pásma se hned nahnali Lotyši v čele s Janisem Spruktsem.
00:01
Všichni jsou připraveni, druhé utkání Čechů na domácím MS může odstartovat.
Po ledové ploše se už prohánějí i hokejisté Lotyšska v bílých dresech, Češi je následují.
Dvě a půl minuty do úvodního buly, na led už vyjela čtveřice rozhodčích.
Neopomeňme také fakt, že Vladimír Růžička připsal na soupisku Radka Smoleňáka, který dělal během celé sezóny národnímu týmu kapitána. Smoleňák se zařadí do třetí formace k Novotnému a Červenkovi.
Lotyšskému gólmanovi Ervinsi Musukovsovi se první utkání vůbec nepovedlo. Ve druhé třetině zápasu proti Kanadě ho po pěti obdržených brankách vystřídal o čtyři roky starší Edgars Masalskis, který dnešní utkání začne jako jednička.
Dobrou zprávou pro české fanoušky je, že zranění Jaromíra Jágra není vážné a dnes bude připraven naskočit ve druhé formaci po boku Klepiše a Jana Kováře. Znovu si tedy budeme na místě vychutnávat obrovské ovace pokaždé, když se legendární osmašedesátka dotkne kotouče.
Příjemný večer z vysočanské O2 arény! Druhá bitva českého národního týmu začne už za chvíli. Atmosféra je znovu skvělá, očekává se opět před 17 tisíc diváků přímo v hale.

Lotyšsko: Masalskis – Redlihs, Jerofejevs, Sotnieks, Galvinš, Širokovs, Cibulskis, M. Jass – Sprukts (A), Redlihs, Bukarts – Darzinš (A), Daugavinš (C), Džerinš – Sauleitis, Berzinš, Cipulis – Bajaruns, Skvorcovs, K. Jass – Abols.

Česko: Salák – Hejda (A), Němec, Kolář, Nakládal, Čáslava, Jordán, Krejčík – Sobotka, Erat, Voráček (C) – Klepiš, Kovář, Jágr (A) – Červenka, Novotný, Smoleňák – Koukal, Hertl, Simon – Zaťovič.

Rozhodčí: Olenin, Stricker – Kilian, Puolakka.
Vypadá to však, že se český tým bude muset obejít bez Jaromíra Jágra, který si v jednom ze soubojů poranil svůj ožehavý malíček a nedohrál. Snad se ještě na šampionátu představí.
Lotyšsko:

Pořadí na žebříčku IIHF: 9.

Odehraných turnajů: 22

Registrovaných hráčů: 5 740

Kryté ledové plochy: 17

Umístění na posledním šampionátu: 11.

Lotyši ještě nikdy v historii český národní tým neporazili, pouze dvakrát uhráli remízu a následně prohráli v prodloužení.
Oba soupeři odstartovali šampionát prohrou. Zatímco však Lotyši neměli proti Kanadě šanci a trochu se zvedli až po příchodu náhradního brankáře Masalskise, český tým předvedl ve strhujícím zápase proti Švédsku strhující výkon a podlehl až 5:6 po samostatných nájezdech. Domácí tedy budou v tomto zápase výrazným favoritem.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:15.