Pro dnešek je to vše. Díky za pozornost a na shledanou.
V 6. sérii samostatných nájezdů ukázal svou šikovnost Marko Daňo a zařídil Slovensku bod navíc.
Bláznivé utkání tak končí vítězstvím Slovenska po nájezdech. Na Slovácích je vidět mírné zklamání. Z dnešního utkání chtěli jednoznačně 3 body. Tím spíše je to mrzí, když si uvědomí, že Dánové ve třetí třetině vstřelili 2 branky ze 4 střel. Slováci měli kromě první třetiny jednoznačně navrch. Ale to je nepodstatné. Podstatné jsou góly. A těch daly oba týmy za 65 minut stejně.
Na druhé straně přebírá ocenění nejlepšího hráče svého týmu brankář Patrick Galbraith. K tomu opravdu není co dodávat. Úctyhodných 39 zákroků stojí za pochvalu.
Jak jsem již předestíral. Nejlepším hráčem ve slovenském kádru byl nejen podle mě Vladimír Dravecký. Jeho formace s Viedenským a Lušňákem patřila k příjemným překvapením.
V samostatných nájezdech zvítězil tým Slovensko.
Autorem vítězné branky je MARKO DAŇO.
Nichlas Hardt Jána Laca neprostřelil. Znamená to, že Slováci vítězí.
Marko Daňo prokázal, že má neskutečně rychlé ruce. Párkrát zamíchal s pukem a poslal je jej víka.
Ani Dánové neproměňují. Morten Green nic zázračného nevymyslel.
Slováci mají v nájezdech pech. Marek Videneský trefuje tyč!
Jesper Jensen střelou do betonu neuspěl.
Marián Gáborík si věří. Pojede svůj druhý nájezd. Znovu se ale nepodařilo. Dnes to není Gáboríkův den.
Zřejmě nejlepší hráč dnešního utkání Vladimír Dravecký nic nenaznačoval, prostě sjel mezi kruhy, vystřelil a trefil spojnici tyčí!
Thomas Spelling střílí na lapačku. Slovenský brankář vyráží levým ramenem.
Marek Viedenský se štěstím překonává Galbraitha, který si na puk šáhl.
Morten Madsen vykoupal Laca kličkou do forhendu.
A za Slováky začíná Marián Gáborík. Zvolil zakončení střelou, ale nezadařilo se. Galbraith chytá lapačkou.
Jako první se rozjíždí Nichlas Hardt. Ján Laco si na jeho zakončení počíhal lapačkou. Nádherný zákrok.
Samostatné nájezdy začínají.
Nastavený čas vítěze neurčil. Rozhodnout musí samostatné nájezdy.
65:00
Prodloužení skončilo.
64:49
A obránce pražské Sparty se dostal až před Galbraitha. Na pořádné zakončení už ale nezbylo sil.
64:39
Čas na poslední útok, který rozjíždí Marek Ďaloga.
64:12
Milan Bartovič se přes Markuse Lauridsena neprosadil. Skvělá práce dánského obránce.
64:01
Začíná poslední minuta prodloužení.
63:38
Nahození Marka Daňa bylo sraženo do rohu kluziště.
62:59
Libor Hudáček teď se zakončením příliš otálel. Dvakrát už mohl střílet, místo toho si vyměňoval puk s Dominikem Graňákem.
62:24
Mads Bödker střílí vedle. Kotouč zaduněl o zadní mantinel.
61:48
Nepříjemné nahození Daniela Nielsena, které Ján Laco uviděl na poslední chvíli. I tak si ale s nahozením dánského obránce dokázal poradit.
61:10
Milan Bartovič zařadil vyšší rychlost ve středním pásmu. Chyběla pouze razantnější střela. Skvěle zapracovala obrana Dánů.
60:27
Julian Jakobsen si vyjel od mantinelu až mezi kruhy. Zakončení mu ale úplně nesedlo. Prostor mezi třemi tyčemi vůbec netrefil.
60:01
To začne za pár okamžiků.
Dovolte mi v krátkosti sesumírovat třetí třetinu, ve které jsme viděli 5 branek. Slováci zužitkovali svůj drtivý tlak a díky Sersenovi a Viedenskému se dostali do vedení 2:1. Z obratu ve skóre se ale neradovali dlouho. 33 vteřin po Viedenského trefě srovnal Hardt. Když už se zdálo, že trefa Dominika Graňáka z 52. minuty může být vítěznou, trefil se do černého Daniel Nielsen, a poslal tak utkání do prodloužení.
Je to tak. Tři třetiny na určení vítěze napínavého duelu nestačily. Po krátké přestávce bude následovat pětiminutové prodloužení.
60:00
59:47
Puk je za brankou Jána Laca. vypadá to, že se bude prodlužovat.
59:12
Dánové vyhazují do středního pásma. To jim bohatě stačí. Čas běží pro Slováky neúprosně.
58:46
Ne, Marián Gáborík neprožívá nejlepší zápas své kariéry. Teď vjel do ofsajdu, hra je přerušena.
58:16
Třetí třetina se chýlí ke konci. Stav je nerozhodný 3:3. Slováci chtějí zvítězit v základní hrací době. Na Dánech je vidět touha po bodu. Stojí v pěti lidech na modré čáře.
57:51
Richard Pánik se nehodlá smířit s nerozhodným stavem. Teď na tom ale nic nezmění. Jeho střela je ztečována a končí v ochranné síti.
57:46
Dánsko právě vstřelilo branku!
Tak přeci jen se Dánům podařilo vyrovnat. Vyloučený Michal Sresen se vracel pomoci svým spoluhráčům, ale nestihl to. Režisér dánským přesilovek DANIEL NIELSEN nahodil puk na Jána Laca, který měl zakrytý výhled. Na puk si sice šáhl levým ramenem, ale nedokázal ho zastavit. To je závěr utkání jako víno.
57:29
Slováci už oddechují pořádně ztěžka. Dánové mají obrovský tlak.
56:59
Skvělá práce Vladimíra Draveckého, který zamezil křižnému pasu přes celé pásmo.
56:25
Dánové už jsou usazeni před Jánem Lacem. Kombinaci řídí z vrcholu deštníku Daniel Nielsen.
56:10
Marek Viedenský naspořil cenné vteřinky v útočném pásmu.
55:42
Michal Sersen (SVK) se rukavicí natáhl po puku, ale nešťastně jej vyhodil do ochranné sítě, což znamená, že půjde na trestnou lavici za zdržování hry. Bude to ještě velké drama.
55:21
Puk mají na svých hokejkách hokejisté Slovenska.
54:59
Patrick Galbraith si připisuje další úspěšný zákrok. Na řadu přijde buly po jeho levici.
54:34
Vladimír Dravecký se ještě chvíli pomazlil s pukem. teď už odchází na střídačku. Hra však stále pokračuje.
54:03
Vladimír Dravecký přihrává Milanu Jurčinovi, ten vrací puk do rohu.
53:18
Tomáš Surový si najíždí před branku. Michel Miklík to vidí a přihrávkou z rohu mu nalévá na volej. Patrick Galbraith vyráží pravým betonem.
52:31
No tak musím říct, že Slováci si vzali zpět vedení zcela zaslouženě. Na střely je to ve třetí třetině 14:2. A nyní je řada na Dánech.
51:11
Slovensko právě vstřelilo branku!
Jejdánku, to je najednou branek. Více než 48 minut jsme sledovali na branky chudé utkání. Teď už ale vše jinak. Nahození DOMINIKA GRAŇÁKA propadlo nešťastnému Galbraithovi pod rukou až za brankovou čáru. Slovensko se ujímá vedení 3:2. Asistence: Vladimír Dravecký, Ján Laco.
49:57
A je vyrovnáno. Tak to je studená sprcha pro Slováky. Vůbec první střela Dánů ve třetí třetině končí za zády Jána Laca. NICHLAS HARDT si sjel před branku. To viděl Morten Madsen a vyzval ho ke skórování přihrávkou zpoza brány. Útočník švédského Linköpingu se trefuje přesně do víka. Asistence: Morten Madsen.
49:26
Naprosto zasloužený obrat ve skóre. MAREK VIEDENSKÝ trefuje z bezprostřední blízkosti přesně do pravé šibenice. Pohledná kombinace slovenských hokejistů. Nahrávky lítaly z hokejky rychlostí blesku. Asistence: Vladimír Dravecký, Patrik Lušňák.
48:08
A je to tady. Libor Hudáček nabil MICHALU SERSENOVI, který se opřel do puku z voleje a prostřelil Patricka Galbraitha. Dánský brankář měl zakrytý výhled. S tímhle nemohl nic dělat. Slováci využívají početní výhodu a srovnávají skóre. Asistence: Libor Hudáček.
48:00
Až teď. Michal Sersen kombinuje s Liborem Hudáčkem.
47:58
Slovákům se nedaří usadit v útočném pásmu.
46:57
Morten Madsen (DEN) odchází na trestnou lavici. Bude to pátá přesilová hra Slováků v dnešním utkání.
46:31
A Slováci budou hrát přesilovku. Marián Gáborík mohl ještě předtím skórovat, ale proti byl dánský brankář.
46:21
Abychom byli spravedliví, musíme pochválit dánské hokejisty. Ti jsou sice pod velikým tlakem, ale padají do střel, nevzdávají žádný souboj. To je nasazení hodné mistrovství světa.
46:20
Slovensko je ve třetí části jasně lepší. Dopředu ho žene také zaplněná ČEZ Arena.
45:31
Morten Poulsen krásným hitem poslal k zemi Vladimíra Draveckého. Nicméně slovenský hokejista dosáhl svého. Zabrzdil rozjíždějícího forvarda Dánska, který se spíše než puku začal věnovat jemu.
44:59
Marek Viedenský se nebál vrhnout mezi dvojici obránců. Ti jej ale zablokovali. Puk se sotva došoural ke Galbraithovi.
44:49
Další zakázané uvolnění Dánů. Ten gól opravdu visí ve vzduchu. Tenhle tlak Dánové nemůžou přestát.
44:28
Střely na branku ve třetí části 7:0 pro Slováky. Je potřeba něco dodávat?
43:55
Nemůže následovat nic jiného než oddechový čas Dánů. Ti jsou od začátku třetí třetiny pod drtivým tlakem. Navíc teď po zakázaném uvolnění nemohli vystřídat.
43:55
Mário Bližňák a po něm ani Marek Ďaloga. Dánové brání s vypětím všech sil. Píská se icing.
42:50
Milan Jurčina, to je statný hoch. Jeho střela tomu odpovídala. Patrick Galbraith měl ale naprosto odkrytý výhled. Puk nabral na hokejku jako na vidle a ztečoval ho vysoko nad plexisklo.
42:35
Vladimír Dravecký si vyžádal přihrávku od Patrika Lušňáka. Ale hokejkou si klepl o led tak hlasitě, že přilákal pozornost dánského obránce, který k němu okamžitě přistoupil a obral ho o puk.
42:07
Andrej Meszároš nezachytil puk na modré čáře. Slováci musejí vyjet minimálně do středního pásma.
41:21
Markus Lauridsen v kombinaci s bratrem Oliverem. Slovenští obránci ale měli rychlý přístup. Nedovolili dánským hokejistům otočit se čelem do hry. A u mantinelu se těžko střílí góly.
40:15
To je neskutečné! Tomáš Kopecký sám před brankou. Skvělý zákrok Galbraitha. Marko Daňo dorážel do prázdné branky, ale trefil tyčku. Další dorážka mířila znovu do odkryté klece, ale Galbraitha zastoupil Oliver Lauridsen, který svou rukavici použil jako vyrážečku. Slovákům dnes zkrátka není přáno.
40:01
Třetí třetina začne v 13:51. Podaří se Slovákům otočit průběh utkání? Dozvíte se z našeho onlajn přenosu.
Slováci svého soupeře ve druhé periodě přestříleli jednoznačně 18:5. Ale famózní Galbraith zatím za svá záda nepustil jediný puk.
Máme za sebou druhou třetinu. V ní byli o parník lepší hokejisté Slovenska, ale jak už to tak v hokeji občas bývá, vyhráli ji Dánové. Ve 26. minutě se prosadil tečí Jensenovy pobídky Patrick Björkstrand a byl to jediný gólový moment dnešního utkání.
40:00
39:31
Marko Daňo vyhazuje puk z obranného pásma mezi diváky. Byla tam ale teč o plexisklo. Vylučovat se v žádném případě nebude.
39:12
Na střelu Marka Ďalogy dánský gólman viděl. Potěšil se efektivním zákrokem lapačkou.
39:01
Dominik Graňák střílí vyloženě na teč. Pochopil to Marko Daňo, který tečuje Graňákům pokus do masky Patricka Galbraitha.
38:04
Julian Jakobsen si všimnul, že Ján Laco se zasekl u levé tyče. V rychlosti tedy obkroužil branku a pokusil se zasunout puk ke druhé tyči. Třiatřicetiletý gólman se stihl přemístit a na poslední chvíli se natáhl lapačkou po puku.
36:51
Milan Bartovič vyslal parádní přihrávku na rozjetého Richarda Pánika. Slovenský mladík si nabruslil po pravém křídle až na vrchol kruhu a zkusil střelu mezi betony. Patrick Galbraith ale chytá ve velké pohodě.
36:03
Andrej Meszároš nahazuje od modré čáry. Vynikající blok Mortena Poulsena. Patrick Galbraith byl bez práce.
35:19
Morten Madsen váhal ve středním pásmu se zavezením puku do útočné třetiny. Tak dlouho kličkoval, až mu jeho spoluhráči přejeli modrou čáru. Je to ofsajd.
34:32
Tohle byla konečně vynikající přesilová hra Slováků. Chybělo málo a mohlo být vyrovnáno. Smekám před dánským brankářem, který předvádí neuvěřitelné zákroky.
34:29
Andrej Meszároš pálí, Galbraith chytá. Ani dorážka Marka Daňa neměla gólovou příchuť.
33:56
Slováci mají veliký tlak. To už ale neplatí. Dánům se podařilo s vypětím všech sil vyhodit puk do středního pásma.
33:32
Libor Hudáček sám mezi kruhy. Netrefuje cílový prostor. ČEZ Arenou to jen zahučelo.
32:54
Michal Sersen v obrovské příležitosti. Neskutečný zákrok Patricka Galbraitha.
32:19
Sudí si všimnul, že Kiril Starkov (DEN) zasáhl hokejkou obličej Tomáše Surového. Takže následuje čtvrtá přesilovka Slováků.
32:08
Hra se rychle přelila na druhou stranu. Ján Laco si po delším čase sáhl na kotouč. A když už jej měl, chvíli si ho pochoval. Vhazovat se bude po jeho pravé ruce.
31:59
A znovu aktivní Vladimír Dravecký. Mušku má ale mírně vychýlenou.
31:27
Vladimír Dravecký proniká do pásma po levém křídle. Svižná rána míjí levou tyč o decimetry.
30:58
Marián Gáborík to zkouší vzít na sebe. V obklíčení tří Dánů ale neměl příliš velkou šanci na úspěch.
30:36
Michel Miklík to zkoušel z nulového úhlu. Nulová šance na úspěch.
29:47
Milan Bartovič střílí bez přípravy. Puk ale neprošel chumlem hráčů. Respektive prošel, ale odrazil se vysoko do ochranné sítě.
29:42
Slováci zvýšili střeleckou aktivitu. Ve druhé třetině vedou na střely 6:3. V hokeji je ale důležité něco jiného. Góly. A v této disciplíně jsou o jeden krok napřed Dánové.
29:41
Patrick Galbraith zalehává puk, který se třepotal na hraně brankoviště. Hra je přerušena a pokračovat se bude po komerční přestávce.
29:15
Zdálo se, že Richard Pánik byl faulován. Sudí ale nesouhlasně kroutí hlavou. Vylučovat se nebude.
28:51
Nepřesnosti v rozehrávce slovenských hokejistů vyústili až v zakázané uvolnění.
28:28
Dánové mají poctivě zavřené střední pásmo. Tohle bude pro Slováky velká řehole.
27:33
Slovákům se v dnešním utkání přesilovky nedaří. Ani třetí početní výhoda nebyla využita.
27:15
Libor Hudáček nechal vyniknout Patricka Galbraitha. Krásný hokejový moment. Slovenský útočník z bezprostřední blízkosti mířil do pravé šibenice. Proti byla ale připravená lapačky dánského brankáře.
26:37
Markus Lauridsen posílá puk po mantinelu až do středního pásma.
26:14
Už ne. Dánové vyhazují a odchází střídat. Střídá také pětice Slováků.
25:45
Marián Gáborík zachytil vyhození Juliana Jakobsena. Slováci zůstávájí v útočném pásmu.
25:32
Ostrý zákrok u mantinelu na útočníka Columbusu, Marka Daňa. Nichlas Hardt (DEN) si půjde odpočinout na trestnou lavici.
25:05
Využitá přesilovka. Secvičená kombinace, kdy Jesper Jensen nahazoval od mantinelu puk do středu. Tam stál PATRICK BJÖRKSTRAND, jemuž stačilo pouze šikovně nastavit hokejku. Ján Laco byl bez šance. Asistence: Jesper Jensen, Jesper B. Jensen.
24:46
Dánové si vyměňují přihrávky v útočném pásmu.
24:25
Marián Gáborík (SVK) trefil hokejkou do obličeje jednoho z dánských playerů. Není o čem, slovenská hvězda odchází na trestnou lavici.
24:13
Dánové mají výhodu. Sudí bude vylučovat.
23:24
Dánové se poněkud překotně dostali do útočného pásma. Vzápětí ale přišli o puk.
22:12
A právě Marko Daňo si dojel pro odražený puk po své střele a zakončuje do břevna. To je druhé břevno Slováků v dnešním utkání!
21:40
Libor Hudáček kombinuje s Markem Daňem v útočném pásmu.
20:59
Frederik Storm míchá s pukem za brankou. Předává jej Jesperu Jensenovi. Ten ale o nadvládu nad pukem přichází.
20:36
Dvakrát v krátkém časovém sledu končí puk v ochranné síti nad mantinelem.
20:01
Další třetina začne přibližně v 13:02.
Pokud chtějí Slováci pomýšlet v dnešním utkání na vítězství, musí jednoznačně zvýšit střeleckou aktivitu. Pouhé 3 střely, které mířily mezi tři tyče, to je strašně málo. Dánové svého soka přestříleli v poměru 7:3.
Poslední vážnější šanci si vypracoval v 15. minutě Patrik Lušňák, který dorážel do odkryté klece, ale trefil břevno.
Úvodní dvacetiminutovka je minulostí. Oba celky si vytvořili příležitosti ke skórování. Hned ve 3. minutě mohl otevřít skóre Marián Gáborík, ale střílenou přihrávku Tomáše Kopeckého tečoval nad bránu. Ve 13. minutě měl jedinečnou příležitost na druhé straně Morten Madsen. Sám mezi kruhy vypálil pořádnou pumelici. Výborným zákrokem se zaskvěl Ján Laco.
20:00
19:48
Milan Bartovič ještě v závěru první třetiny zahrozil únikem po levém křídle. Patrick Galbraith jeho střelu kryje do lapačky.
19:12
Akci Dánů zastavuje hvizd čárového, který odpískal ofsajd.
18:33
Nichlas Hardt doráží střelu Mortena Madsena, který dostal trestuhodně volného prostoru. Ján Laco zalehává kotouč a hra je přerušena.
17:59
Morten Poulsen si klepl o nahrávku. Sjel si mezi kruhy a přihrávka skutečně mířila zpoza brány na jeho hokejku. Skvělý zásah Jána Laca, který dánskou myšlenku překazil svým příložníkem.
17:09
Je po přesilovce. Svěřencům Vladimíra Vůjtka se zatím v početní převaze příliš nedaří.
16:44
Dánové se několikrát dostali k puku a vyhodili jej k Jánu Lacovi. Přesilovka Slováků se chýlí ke konci.
16:13
Tvrdá střela Michala od modré čáry jen těsně míjí Galbraithovu klec.
15:23
Dánové se neunáhlili. Ještě než vyhodili kotouč z obranného pásma, párkrát si přihráli a našetřili cenné vteřinky.
14:59
Oliver Lauridsen (DEN) je tím hráčem, který odchází na trestnou lavici – 2 minuty za krosček.
14:19
Slováci hrají notnou chvíli v šesti proti pěti Dánům. Sudí totiž bude vylučovat. Patrik Lušňák doráží střelu Mariána Gáboríka a trefuje břevno.
13:01
Ofajd Dánů. Oliver Lauridsen byl při přejezdu modré čáry příliš horlivý.
12:46
Morten Madsen střílí z mezikruží. Výborný zákrok Jána Laca, který působí v úvodu utkání jistým dojmem.
12:29
Střely na branku zatím 4:2 pro dánské hokejisty. Slováci zatím vyslali na Galbraitha pouze 2 střely. To je proklatě málo za 12 minut.
12:10
Slováci přežili oslabení bez úhony. Vyloučený Milan Bartovič míří zpět na střídačku.
11:36
Thomas Spelling střílí z levé strany. Ján Laco měl odkrytý výhled, proti střelci si povyjel a chytil ji levým betonem.
11:09
Obětavý zákrok Patrika Lušňáka, který padl do rány Daniela Nieslena.
10:22
Daniel Nielsen se na modré čáře opřel do puku. Střela byla ale tečována jedním z bránících hráčů. Kotouč je v ochranné síti.
10:10
Frederik Storm si v souboji s Milanem Bartovičem (SVK) počínal na hraně faulu. Zdálo se mi, že natlačil slovenského útočníka do svého brankáře. Ale opak je pravdou. Na trestnou lavici odchází právě hráč Slovanu Bratislava za atak na dánského brankáře.
09:28
Vladimír Dravecký zavezl puk do pásma. Po jeho nahození do zadního mantinelu se puk překvapivě odrazil přímo na hokejku Andreje Meszároše, který stál metr od branky. Zkušený slovenský zadák byl ale nastalou situací tak překvapen, že zakončil jen takovou, promiňte mi ten výraz, žblabuňou.
08:47
Kotouč se odrazil od Dominika Graňáka do ochranné sítě. Nebo ne. Zřejmě to bylo bez teče. Vhazovat se totiž bude ve středním pásmu.
08:02
Čároví sudí viděli postavení Dánů mimo hru.
07:53
Frederik Storm si najížděl za obranu. Nedostal ale přesnou přihrávku.
06:44
Sersen nahrával na Tomáše Surového. Přihrávka byla ale natolik prudká, že útočník Banské Bystrice puk nezkrotil na své čepeli.
06:11
Utkání se hraje ve vynikající atmosféře. Slovenští fanoušci ženou své miláčky kupředu od prvních minut a vysílají tak na dálku vzkaz do Prahy českým fanouškům: "Takhle se má fandit."
06:11
Slováci se provinili postavením mimo hru. Pokračovat se bude po reklamní přestávce.
05:54
Vladimír Dravecký obkroužil branku. Nikdo z Dánů mu nevěnoval pozornost. To byla obrovská příležitost. Pochvalme dánského gólmana, který jej skvěle vybruslil a nedovolil skórovat.
05:41
Vyloučený Emil Kristensen naskakuje zpět na ledovou plochu.
05:16
Dánové znovu vyhazují přes všechny čáry. Přesilovka Slováků se chýlí ke konci.
04:50
Marián Gáborík střílí z levé strany. Patrick Galbraith byl připraven a zasáhl pravým rmenem.
04:27
Patrick Björkstrand vyváží puk až k Lacovi. Chvilka oddechu pro dánské hokejisty.
04:12
Slováci kombinují v pásmu. Ke střele se zatím nedostali.
03:41
Emil Kristensen (DEN) vyhazuje puk z obranného pásma mezi diváky. Nemůže následovat nic jiného než 2 minuty za zdržování.
02:59
Kopecký přihrával do jízdy Mariánu Gáboríkovi. Ten pouze nastavil hokejku, ale puk tečoval vysokou nad poloprázdnou klec na zády Patricka Galbraitha.
02:47
Přihrávka na Andreje Meszároše byla tečována, puk míří do středního pásma. Slováci musejí opustit pásmo útočné.
02:14
Marek Ďaloga se vydal na výlet s pukem holi až do útočného pásma. Ale nemohl pokračovat ve hře, sudí signalizoval ofsajd.
01:47
Jesper Jensen pálí ostrými. Brankář Ján Laco je připraven.
01:23
Dobrá práce Milana Jurčiny, který na modré čáře zachytil puk a nahodil jej do rohu.
01:02
Drobná nepřesnost v rozehrávce Slováků. Píská se zakázané uvolnění.
00:28
Morten Madsen nepřešel přes modrou čáru. Na druhou stranu upaluje Marián Gáborík. Ani on ale nezakončil svou akci střelou na branku.
00:09
Hned po 9 vteřinách hry si připisuje Ján Laco první zákrok. Vhazovat se bude po jeho pravici.
00:01
V brance Slováků dostává důvěru brankář Barysu Astana Ján Laco. Na druhé se do brankoviště postaví dle očekávání devětadvacetiletý Patrick Galbraith.
Tomáš Tatar ani Tomáš Jurčo v dnešním utkání Slovensko neposílí. Momentálně ještě sedí v letadle. Vladimír Vůjtek se tak bude muset v zápase proti Dánům obejít bez služeb dua z Detroitu.

Slovensko: Laco (J. Hudáček) – Jánošík, Meszároš, Sersen, Jurčina, Mikúš, Ďaloga, Graňák – Gáborík, Mikulík, Kopecký (C) – Pánik, Bližňák, Bartovič – Surový, Daňo, L. Hudáček – Dravecký, Viedenský, Lušňák.

Dánsko: Galbraith (Dahm) – Nielsen, Lauridsen, Kristensen, J. B. Jensen, Bödker, Lauridsen, Uldall – Madsen, Jakobsen, Hardt – Storm, Björkstrand, J. Jensen – Green (C), Poulsen, Spelling – Starkov, Poulsen, Hansen.

Rozhodčí: Vjačeslav Bulanov (RUS), Jyri Rönn (FIN) – Nicolas Fluri (SUI), André Schrader (GER).
Nominace Slovenska na mistrovství světa:

brankáři: Ján Laco (Barys Astana, Kaz./KHL), Július Hudáček (Örebro/Švéd.), Branislav Konrád (Dukla Trenčín)

obránci: Andrej Meszároš (Buffalo/NHL), Dominik Graňák (Fribourg), Marek Ďaloga, Juraj Mikuš (oba Sparta Praha/ČR), Michal Sersen, Ivan Baranka (oba Slovan Bratislava/KHL), Milan Jurčina (Dinamo Riga, Lot./KHL), Adam Jánošík (HC Košice)

útočníci: Marián Gáborík (Los Angeles Kings/NHL), Tomáš Kopecký (Florida Panthers/NHL), Richard Pánik (Toronto Maple Leafs/NHL), Marko Daňo (Columbus Blue Jackets/NHL, Springfield Falcons/AHL), Milan Bartovič, Libor Hudáček (oba Slovan Bratislava/KHL), Tomáš Surový (HC Slovan Bratislava/KHL, HC'05 Banská Bystrica), Mário Bližňák (Slovan Bratislava/KHL, HC Plzeň/ČR), Martin Réway (Sparta Praha/ČR), Marek Viedenský (HPK Hämmeenlinna/Fín.), Michel Miklík, Patrik Lušňák (Junost Minsk.), Vladimír Dravecký (HC Oceláři Třinec/ČR), Tomáš Jurčo, Tomáš Tatar (oba Detroit Red Wings/NHL).
Posily pro Slovensko

Krátce před začátkem mistrovství světa přiletěla na Slovensko skvělá zpráva. Tým posílo duo z Detroitu Red Wings. Tomášové Tatar a Jurčo. Ti po vypadnutí z bojů Stanley Cup projevili zájem připojit se ke slovenskému týmu. To trenérský štáb ve složení Vladimír Vůjtek, Peter Oremus a Vladimír Országh přijal s nadšením.

Především Tomáš Tatar by se měl stát vůdčí osobností celého týmu. Čtyřiadvacetiletý útočník prožil v zámoří svou nejlepší sezónu. V základní části nevynechal jediný zápas a zaznamenal 56 bodů (29+27). Uznávaný kouč Mike Babcock jej samozřejmě postavil i do všech zápasu play-off. V nich se trefil do sítě celkem třikrát.

Kádr Slováků ještě před zahájením šampionátu opustí obránce Christián Jaroš ze švédského Luleå a útočník Marcel Haščák z Chabarovsku. Po dvoudenní anabázi se loučí také třinecký Štefan Růžička. Vrásky na čele dělá realizačnímu týmu také lehká viróza, která postihla Martina Réwaye.

Jasná už je situace kolem Jaroslava Haláka, jehož Islanders vypadli v prvním kole play-off s Ovečkinovým Washingtonem. Fanoušci Slovenska věřili, že se připojí k týmu. Před dvěma dny se ale rodák z Bratislavy pro zranění omluvil.
Nominace Dánska na mistrovství světa:

brankáři: Sebastian Dahm (Roedovre), Patrick Galbraith (Karlskrona/SWE), Simon Nielsen (Lörenskrog/NOR)

obránci: Daniel Nielsen, Bjoern Uldall (oba Herning), Mads Boedker (SoenderjyskE), Nicholas B. Jensen (Aalborg), Markus Lauridsen (Lake Erie/AHL), Oliver Lauridsen (Leigh Valley/AHL), Emil Kristensen (Oskarshamn/SWE), Jesper B. Jensen (Färjestad/SWE)

útočníci: Anders Poulsen, Morten Poulsen (oba Oskarshamn/SWE), Morten Madsen, Julian Jakobsen (oba Hamburk/GER), Mathias Bau Hansen (Frederikshavn), Thomas Spelling (SoenderjyskE), Frederik Storm (Malmö/SWE), Patrick Bjorkstrand (SaiPa Lappeenranta/FIN), Morten Green (Schwenningen/GER), Kiril Starkov (Red Ice Martigny/SUI), Kim Staal (Tohoku/ALIH), Jesper Jensen (Rögle/SWE), Nichlas Hardt (Linköping/SWE).
Dánům se rozpadá sestava

Měli to být dva tahouni. Jannik Hansen a Frans Nielsen. Borci z NHL, na které měl švédský trenér Janne Karlsson spoléhat, se ale šampionátu nakonec nejspíše nezúčasní. Hansen se omluvil ze zdravotních důvodů. Nielsen neprošel v Islanders výstupní lékařskou prohlídkou. Zda se mu podaří vedení Ostrovanů přesvědčit a do Ostravy dorazit, není jasné. Pravděpodobnější je ale, že své dánské spoluhráče neposílí.
Poslední vzájemné zápasy:

20.05.2014 (MS) Dánsko – Slovensko 3:4
09.05.2011 (MS) Slovensko – Dánsko 4:1
Slovensko

Na svěřence Vladimíra Vůjtka bude v Ostravské ČEZ Aréně čekat domácí prostředí. Slováci stejně jako před 11 lety skupují lístky díky malé vzdálenosti od hranic ve velkém.

A naše sousedy rozhodně není radno podceňovat. Útočným esem Slovenska je bezesporu Marián Gáborík (Los Angeles Kings). Ten ač neprožil v zámoří se svým týmem zrovna dvakrát vydařenou sezónu, bude patřit k nejvytěžovanějším mužům Vůjtkovy sestavy. Po dvou letech zdravotních komplikací a strádání konečně odehrál více než 50 utkání. Konkrétně 69. V nich si připsal 47 bodů za 27 branek a 20 asistencí.

Zapomenout na hrůzné chvíle, které letos prožil v organizaci Toronta Maple Leafs, bude chtít Richard Pánik. Čtyřiadvacetiletý rodák z Martina se trefil pouze 11krát. Svezl se tak s bídnými výkony svých spoluhráčů.

Toronto v průběhu ročníku vyměnilo hlavního trenéra Randyho Carlyla, jehož nahradil jeho dřívější asistent Peter Horachek, ale změna k lepšímu nepřišla. Leafs prožily jedno z nejsmutnějších období ve svých dějinách. Hůře v celé NHL dopadly pouze celky Buffala, Edmontonu a Arizony. O to větší bude mít Pánik chuť dokázat všem, že je stále vynikajícím hokejistou.

Zazářit by mohly mladé pušky slovenského hokeje. Marko Daňo má za sebou první krůčky v NHL. A v dresu Columbusu si nepočínal vůbec špatně. Hezkých 19 bodů ve 35 zápasech, to je statistika, jíž se nemůže pochlubit každý nováček.

Talentem číslo dvě je dvacetiletý forvard Martin Réway. Skvělými výkony v dresu pražské Sparty si vysloužil ocenění nováčka sezóny. Sám jsem zvědavý, kolik prostoru na ledě tito mladíci dostanou.

Branku se pokusí zatarasit brankářský šoumen Jůlius Hudáček (Örebro) ve spolupráci s třiatřicetiletým kolegou Jánem Lacem (Barys Astana).
Dánsko

Tým Janneho Karlssona má ve svém středu jedno blyštivé jméno. Frans Nielsen (New York Islanders) je jedním z osmi dánských hokejistů, kteří působí v kanadsko-americké NHL. V této sezóně si připsal v 78 zápasech 43 bodů za 14 gólů a 29 asistencí.

Dánští fanoušci budou spoléhat také na druhého nejproduktivnějšího dánského hokejistu v nejlepší hokejové soutěži světa, Jannika Hansena. Pravé křídlo z Vancouveru Canucks prožilo dobrou sezónu. V ní vynechalo jediné utkání. A po vypadnutí v prvním kole play-off s Calgary přislíbilo účast na mistrovství světa.

Branku Dánů by měl strážit zkušený Patrick Galbraith (Karlskrona). Záda mu bude krýt duo osmadvacetiletých gólmanů Sebastian Dahm (Rödovre), Simon Nielsen (Lörenskog).
Druhý hrací den šampionátu se na scénu dostanou také naši sousedé ze Slovenska. Ti ve svém zahajovacím utkání vyzvou na souboj Dánsko.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 12:15.