To je z osmého hracího dne skupiny B v Petrohradu vše, už v sobotu pokračuje světový šampionát dalšími utkáními. U řeky Něvy se postupně střetnou Francie s Finskem, Maďarsko s Běloruskem a Kanada se Slovenskem.
Nejlepším hráčem Běloruska byl vyhlášen Andrej Stěpanov, který se ve druhé třetině blýskl povedenou individuální akcí. Na straně Německa si pro cenu přijíždí brankář Thomas Greiss, který prožil premiéru na tomto turnaji.
Skončilo nám utkání mezi Německem a Běloruskem, které ovládli po výsledku 5:2 němečtí hokejisté, kteří o svém triumfu rozhodli už v prvním dějství, kdy si vytvořili klíčový náskok tří branek. Naši západní sousedé se tak přiblížili účasti ve čtvrtfinále, zato Bělorusové budou muset bojovat s Maďary o záchranu mezi elitou.
59:50
Německo právě vstřelilo branku!
Pravděpodobně definitivní tečku za zápasem dává PHILIP GOGULLA, který trefuje od mantinelu opuštěnou běloruskou branku. Asistence: Daryl Boyle.
59:32
Běloruský gólman prchá z branky, Lewisův tým to zkouší bez gólmana.
59:11
Nejdřív Ehrhoff střílel tvrdě od modré, vzápětí dorážel u levé tyče Flaake. Roztáhnutý Koval odolal.
58:29
Macek pálil z ideální střelecké pozice vysoko nad Kovalovu klec. To však Němcům nemusí vadit, dál mají kotouč na svých holích.
58:05
Obrovská chyba běloruského útočníka Sergeje Kosticyna, který v podstatě připravuje svůj tým o možnost vyrovnání. V útočné třetině si pomohl háčkem, který neunikl pozornosti hlavního sudího. Přesilová hra pro Německo.
57:09
Schütz se vydal na útočný výlet, objel si Kovalovu branku, ale u druhé tyče neměl prostor k tomu, aby zasunul puk mezi tyče.
56:32
A stále stejný obrázek. Němci se už soustředí pouze na to, aby udrželi dvoubrankový náskok.
55:43
A znovu přišlo jen vyhození tak, aby se nejednalo o zakázané uvolnění. Bělorusové rychle otáčejí hru a míří ke Greissovi.
54:49
Bělorusové jsou dál nastěhováni v útočné třetině, ale německá obrana zatím odolává.
54:00
A málem to bylo pouze o gól! Německá obrana totiž trestuhodně nechala za sebou rozjetého Artura Gavruse, který však Greisse překonat nedokázal, když mířil nepřesně.
53:03
Němci jen vyhazují kotouč do středního pásma, takový obrázek bude asi v závěru velmi častý.
52:23
Na programu je v pořadí šestá komerční přestávka, dokáží ještě Bělorusové v posledních necelých osmi minutách aspoň srovnat skóre a vynutit si prodloužení?
51:59
Na druhé straně se před Kovala natlačil Hager, běloruský gólman byl připraven a srazil jeho pokus do rohu kluziště.
51:13
Bělorusové cítí šanci, ale po snížení se zatím k žádné další šanci nedostali.
50:09
Probudili se opět také běloruští příznivci, kteří ženou své hráče za další trefou, která by Němce určitě ještě víc rozhodila.
49:14
Bělorusko právě vstřelilo branku!
Tak tuhle branku si Greiss za rámeček rozhodně nedá! Lisovec jen nahazoval kotouč na ANDREJE STASE, který ho ve středním pásmu protečoval směrem k německému brankáři, který si kus černé pryže směřující mimo prostor tří tyčí poslal nepochopitelně sám do branky. Bělorusové jsou zase zpátky ve hře, i díky druhé asistenci Vitalije Kovala. Asistence: Jevgenij Lisovec, Vitalij Koval.
48:58
Až nyní se Bělorusové osvobozují.
48:19
Na druhé straně má práci Koval, Schützův pokus od mantinelu byl nepřesný. Přesto Němci pokračují v tlaku.
47:23
Greiss teď dost riskantně vyjel z branky, ale naštěstí pro Němce se vrátil včas a dokázal Děmkovovu střelu zlikvidovat.
46:58
Běloruská přesilovka je minulostí, Němci se pohodlně ubránili a dál drží luxusní náskok tří branek.
46:36
Kotouč znovu směřuje až ke Kovalově brance, tentokrát však po tvrdé střele jednoho z běloruských hráčů.
46:09
Hager vyváží kotouč z obranné třetiny a šetří cenné sekundy. Němci tohle oslabení zvládají na jedničku.
45:41
Bělorusové tak dlouho kombinovali, až o kotouč přišli. Němci se osvobozují.
44:57
Jenže znovu předvedli zbytečný útočný faul, na trestnou lavici usedá Marcus Kink – 2 minuty za krosček. Přesilovka pro Bělorusy.
44:36
Ale už znovu útočí naši západní sousedé, kteří se usadili v útočné třetině a pohodlně kombinují, čímž zároveň šetří cenné sekundy.
43:50
Menší kotel německých příznivců už pěje vítězné chorály, mezitím se usadili Bělorusové před Greissem.
43:09
Reimer na opačné straně neměl dobře seřízená mířidla, jeho střela skončila na zadním mantinelu.
42:44
Gotovecův pokus od modré výborně zablokoval Draisaitl.
41:56
Nic nenasvědčuje tomu, že by se ještě Bělorusové zmohli na nějaký zvrat. Kotouč mají na holích němečtí hráči.
41:08
Běloruská obrana teď úplně zapomněla na Gogullu, který však samostatný únik nevyřešil ideálně, když nic nevymyslel a minul Kovalovu branku.
40:53
Závěrečné dějství začalo znovu řadou nepřesností, německý tým posílá kotouč přes všechny čáry. Píská se zakázané uvolnění.
40:01
Střely na branku ve 2. třetině: 2:10.
Závěrečná třetina začne přibližně v 20:54.
Je za námi druhé dějství, které přineslo zpočátku obrovskou převahu Bělorusů, kteří se v přesilové hře dočkali zásluhou luxusní individuální akce Stěpanova zaslouženého snížení. Běloruský nápor však otupila tečovaná dělovka Maceka, jenž vrátil našim západním sousedům pohodlné tříbrankové vedení.
40:00
39:33
Bělorusové budou mít ještě možnost ke snížení, vhazuje se po pravici německého brankáře poté, co hráči v černo-žlutých dresech předvedli přihrávku rukou.
38:59
Běloruští příznivci jsou znovu slyšet, Greiss však v nepřehledné situaci ustrážil své brankoviště, v němž se roztáhl.
38:16
Andrej Kosticyn už se dostával za německou obranu, ale neměl dostatek sil a nic nevymyslel.
37:35
Oba týmy teď znovu předvádějí řadu nepřesností.
36:51
Stas posílal puk před branku, kde operoval Linglet. Od jeho brusle se kus černé pryže odrazil jen kousek od Greissovy pravé tyče.
36:07
Běloruský tlak je minulostí, Němce vstřelená branka nabudila a srovnali hru. Přesto dál prohrávají na střely ve druhé části 2:10.
35:27
Už se zdálo, že se Alexej Kaljužnyj dostane do samostatného úniku na Greisse, ale zastavuje ho čárový rozhodčí – ofsajd.
34:53
V obranné třetině Bělorusů vznikla menší mela, rozhodčí se však nechystají vylučovat.
34:23
Tohle přesně Němci potřebovali. Okamžitě po buly se do puku opřel BROOKS MACEK a s pomocí teče jednoho z bránících hráčů kotouč zaplaval až pod horní tyč Kovalovy branky. Němci si berou tříbrankové vedení zpět. Asistence: Denis Reul, Marcel Noebels.
34:17
Po běloruském zakázaném uvolnění se Němci po dlouhé době dostali ke střele. Následuje komerční přestávka.
33:22
Němci se snaží držet kotouč na svých holích a přerušit tak tlak rozjetého soupeře.
32:27
Ani tento německý útok nic nepřinesl, hra se zase rychle stěhuje na opačnou stranu. Tedy před Greisse.
31:36
Němci jsou kompletní, stále však nemohou najít herní pohodu z první třetiny. Bělorusové jsou teď mnohem aktivnější.
30:55
Andrej Kosticyn se dostal do dobré střelecké pozice, jeho pokus zablokovala německá obrana, která se má ve druhé třetině co ohánět.
30:16
Platt, který před chvíli při jednom ze soubojů inkasoval nějakou ránu, zůstal na chvíli sám před Greissem, ale z těžkého úhlu už ho nedokázal prostřelit.
29:36
Marcel Goc v útočné třetině zbytečně fauluje a Bělorusové mají k dispozici další přesilovku. Verdikt sudích zní hákování.
28:40
Bělorusové pokračují v aktivitě, probouzejí se také fanoušci, kteří se málem dočkali rychle druhé branky. Hra je nakonec přerušena kvůli posunuté německé brance.
28:08
Tak to bylo neuvěřitelné, co nyní předvedl ANDREJ STĚPANOV, který získal kotouč za vlastní brankou a udělal si z německých hráčů doslova kužely, když kolem nich projel až příliš hladce, dostal se před Greisse a přesnou střelou pod horní tyč rozjásal arénu. Asistence: Charles Linglet, Vitalij Koval.
27:36
Korobov trefuje pouze německého obránce, naši západní sousedé vyhazují puk až za Kovalovu branku.
27:18
Bělorusům se zatím přesilovka nedaří. Kotouč opouští hrací plochu, vhazuje se ve středním pásmu.
26:39
Patrick Hager je tím hráčem, který se dle názoru rozhodčích provinil, inkasuje menší trest za podražení. Po komerční přestávce budou mít Bělorusové k dispozici druhou přesilovku.
26:19
Bělorusové jsou znovu nastěhováni v útočné třetině a vybojovali výhodu. Koval prchá z branky.
25:30
Gavrus vyzkoušel Greissovu pozornost střelou od modré, německá posila z NHL chytá.
24:52
Hra se rychle přestěhovala na opačnou stranu, Němce zastavuje ofsajd.
23:56
Sergej Kosticyn měl na holi snížení. V nepřehledné situace před brankou se dostal ke kotouči, který však nedokázal poslat do víc než z poloviny odkryté brány. Greiss v tu chvíli ležel, Kosticyn ale branku netrefil.
23:43
Na startu druhého dějství sledujeme mnoho nepřesností z obou stran, Bělorusy zastavuje hvizd čárového sudího – ofsajd.
22:52
Souboj o puk ve středním pásmu vyhráli Němci. Konkrétně český rodák Kahun, nic z toho však nebylo.
22:06
Němci pouze posouvají puk do středního pásma. Tak, aby to nebylo zakázané uvolnění a unavená pětice mohla vystřídat.
21:16
Jevenko to zkoušel od modré, brankář Islanders však působí velmi jistě. Jeho pokus vyrazil hokejkou do rohu.
20:33
Stas zlomil ve slibné šanci hůl, vzápětí se Bělorusové sami svou nepřesností připravují o útočnou třetinu.
20:01
Střely na branku v 1. třetině: 12:4.
Druhá třetina začne přibližně v 20:04.
Je za námi úvodní dějství, v němž se Němci výrazně přiblížili k vítězství, když v rozmezí šesti minut skórovali celkem třikrát po trefách Reimera, Draisaitla a Schütze. V závěru prvního dějství sice Bělorusové přidali, ale snížit nedokázali. Na světelné kostce tak svítí skóre 3:0.
20:00
19:27
Seidenberg to neprovedl vůbec špatně, nabruslil si do ideální pozice mezi kruhy, ale ve finální fázi mu jeho pokus zablokoval jeden z bránících hráčů.
19:01
Bělorusové jsou opět nastěhováni před Greissem, vhazuje se po jeho pravici.
18:31
Fanoušci bouří při každém běloruském útoku, těch v posledních minutách přibývá. Dokáže Lewisova družina ještě do přestávky snížit?
17:39
Teď je k vidění atraktivní hokej, hra se přelévá z jedné strany na druhou. Holzer to zkoušel od modré.
16:53
Geoff Platt se dostal až za německou obranu, při samostatném úniku to neudělal vůbec špatně, ale zastavila ho tyč Greissovy branky.
16:25
Bělorusko přidalo. Linglet vyslal na Greisse další nebezpečnou střelu.
15:38
Bělorusové mohli snížit poté, co němečtí beci nechali puk trestuhodně za sebou. Před Greissem se z ničeho nic zjevil Pavlovič, ale německý gólman se vyznamenal také při následné dorážce Kitarova.
14:31
Holzerovu střílenou nahrávku Koval znovu jen vyrazil před sebe a měl tentokrát štěstí, že se kotouče neujal žádný z německých hráčů.
13:52
Na opačné straně Bělorusko nastěhováno před Greissem, ale německá obrana dnes funguje na jedničku a soupeře k ničemu nepouští.
13:03
Němci znovu v útočné třetině roztočili svůj kolotoč přihrávek, ke střele se dostal Akdag, běloruští zadáci ale včas zakročili.
12:26
Následuje další komerční přestávka, po ní se bude vhazovat v obranné třetině Německa.
11:49
Reul to zkoušel od modré, Německo má nadále jasně navrch a ukazuje, že vítězství nad Slováky nebo potrápení Kanady nebylo náhodné.
10:47
Bělorusové si pochopitelně vyžádali oddechový čas.
10:47
Němcům stačilo pouhých 24 sekund na to, aby využili svou první přesilovku. Goggula střílel od modré a před Kovalem se nejlépe zorientoval FELIX SCHÜTZ, který dorazil kotouč za bezmocného běloruského gólmana. Němci vedou už 3:0! Asistence: Philip Gogulla, Patrick Hager.
10:23
Přesilovou hru si vyzkouší také německý tým, na lavici hanby usedá Alexej Kaljužnyj – 2 minuty za držení protihráče.
09:52
Stěpanov to zkoušel tvrdě z velké dálky, jeho pokus však postrádal přesnost. Greiss je zatím téměř bez práce.
09:19
Diváci si přejí běloruské snížení, ovšem hráči v červeno-bílých dresech se zatím trápí.
08:53
Ale už zase útočí Němci, kteří byli velmi blízko ke vstřelení třetí branky. Hager zůstal úplně sám před brankou, ale ani natřikrát nedokázal procpat kotouč za běloruského gólmana.
08:00
Na opačné straně zasahuje po delší době Greiss, protáhl ho Platt.
07:16
Němci jsou na koni, Braun to zkoušel z levého kruhu. Koval schoval puk do lapačky a vhazuje se po jeho levici.
06:49
Zatím se hraje ve velkém tempu, po dvou bleskových německých úderech následuje první komerční přestávka.
05:44
Tak tohle je pro Bělorusy skutečně studená sprcha! Další rychlý přechod do útočné třetiny znamená německé vedení 2:0. A byla to vskutku pohledná akce, na jejímž konci LEON DRAISAITL posílal puk do poloprázdné branky bezmocného Kovala. Asistence: Marcel Noebels, Brooks Macek.
04:26
Němci se ujímají vedení po rychlé akci, na jejímž konci se PATRICK REIMER opřel na vrcholu kruhu do puku, který skončil až za zády překvapeného Kovala. Zdálo se, že kotouč ještě tečoval Hager, ale pravděpodobně šlo o některého z bránících hráčů. Asistence: Moritz Müller.
04:13
Z hlediště se ozývají běloruští fanoušci, kteří zde jsou znovu v početném zastoupení.
03:32
Německo je kompletní, první oslabení přečkalo bez výraznějších problémů.
03:08
Gavrus se na brankovišti natahoval po puku, který nakonec jen těsně míjí pravou tyč Greissovy branky. V publiku to jen zahučelo.
02:14
Hager se vydal na útočný výlet a šetří cenné sekundy. "Hostům" se přesilovka nedaří.
01:32
Bělorusové si zahrají přesilovku, na lavici hanby usedá Marcel Noebels. Verdikt hlavních sudích zní hákování.
01:04
Flaake to zkoušel přes obránce, jeho pokus však zblokovala běloruská obrana do ochranné sítě.
00:33
Kink se šikovně protáhl podél mantinelu do útočné třetiny, kde se před brankou pokoušel najít Seidenberga. Německý útočník trefil jen připravený beton Kovala.
00:01
Oba týmy jsou na ledové ploše, zanedlouho vypukne druhé utkání osmého hracího dne MS v Rusku mezi Německem a Běloruskem.
V německé brance se poprvé na turnaji představí zámořská posila Thomas Greiss, třicetiletý gólman v letošní sezoně odchytal za Islanders dohromady 52 zápasů. V minulosti si zachytal také za San Jose, Phoenix nebo Pittsburgh a pro naše západní sousedy by měl být velkou posilou. Běloruský trenér Lewis pak ukázal na zkušeného Vitalije Kovala, který v Petrohradu odchytal už dva zápasy. Z 56 střel inkasoval osmkrát.

Německo: Greiss (Pielmeier) – Holzer, Ehrhoff (A), Reul, Müller, Boyle, Akdag, Braun – Seidenberg, Goc (C), Kink (A) –Gogulla, Hager, Schütz – Noebels, Draisaitl, Macek – Flaake, Kahun, Reimer – Fauser.

Bělorusko: Koval (Lalande) – Djukov, Korobov (A), Jevenko, Gotovec, Lisovec, Chenkel, Ustiněnko – S. Kosticyn, Kaljužnyj (C), A. Kosticyn (A) – Platt, Stas, Linglet – Gavrus, Kovyršin, Stěpanov – Komarov, Kitarov, Děmkov – Pavlovič.

Rozhodčí: Fonselius (FIN), Iverson (CAN) – Kilian (NOR), Malmqvist (SWE).
BĚLORUSKO

Bělorusku aktuální patří sedmá pozice, když po třech jasných výhrách zabralo a naposledy dokázalo ve třetím dějství otočit zápas se Slovenskem z 0:2 na 4:2, čímž se udrželo ve hře o postup do čtvrtfinále. Na momentálně čtvrté Slováky ztrácejí svěřenci trenéra Lewise pouhé tři body. Bělorusové se však musejí dívat rovněž za záda, v případě porážky by pak pro ně bylo mimořádně důležité záchranářské utkání s Maďarskem.
NĚMECKO

Hokejisté Německa mají v nohách duel s Kanadou, které velmi statečně vzdorovali. Ještě po druhém dějství svítilo na světelné kostce skóre 2:2, ale nakonec naši západní sousedé podlehli 2:5. Němci mají aktuálně v našlapaném středu tabulky skupiny B na kontě čtyři body za vítězství 5:1 nad Slovenskem a prohru 2:3 po nájezdech s Francouzi. Na pozici zaručující postup do čtvrtfinále aktuálně Sturmova družina ztrácí pouhé dva body.
Vážení hokejoví příznivci, srdečně vás vítáme při sledování dalšího pokračování světového šampionátu, petrohradská skupina dnes přinese kromě souboje Američanů s Maďary také bitvu Německa s Běloruskem.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:15.