NHL - Základní část -  ONLINE PŘENOS -  St. Louis : Arizona - 12. února 2023   02:00

St. Louis
St. Louis
30:20' Saad (Bučněvič, Parayko) • 37:19' Blais (Leddy, B. Schenn) • 41:27' Thomas (Kyrou, Bučněvič) • 46:44' Rosén (T. Pitlick, Toropčenko) • 48:33' Rosén (B. Schenn, Kyrou) • 61:02' O'Reilly (Bučněvič, Parayko)
6:5
(0:2, 2:0, 3:3 - 1:0)
Arizona
Arizona
00:51' Keller  (Schmaltz, Välimäki) • 09:31' Schmaltz  (Keller, Välimäki) • 49:47' Keller  (Hayton, Stecher) • 53:14' Bjugstad  (Schmaltz, Välimäki) • 59:03' Crouse  (Schmaltz, Välimäki)
St. Louis
Hebert, Brenk – Suchánek, Marquis.
Enterprise Center, St. Louis
18 096. diváků
Arizona
Vejmelka (Ingram) – Stecher, Välimäki, Nemeth, J. Brown, Moser, Mayo – Schmaltz, Hayton, Keller (A) – Crouse (A), Bjugstad, Maccelli – Fischer (A), Boyd, N. Ritchie – Kassian, McBain.

Děkuji vám za pozornost, přeji krásnou neděli a všem Slavěnám vše nejlepší k svátku!

3. Ryan O'Reilly (STL) 1+0
Jak již bylo zmíněno, divoké utkání definovaly dva velké zvraty, z nichž nakonec jen jeden lze pojmenovat i jako obrat. Domácí ze stavu 0:2 otočili na 5:2, o vedení na konci třetí třetiny stihli zase přijít, ale v prodloužení nakonec přeci jen vstřelili ještě o ten jeden rozhodující gól víc než soupeř. V konečném zúčtování se nedá říct, kdo si to zasloužil víc, neboť oba týmy měly dlouhé pasáže, kdy byly tím o poznání lepším, nicméně sluší se vyzdvihnout výkony hostujících Nicka Schmaltze (1+3) a Juusa Välimäkiho (0+4), kteří se sice nedostali mezi tři oficiální hvězdy zápasu, ale oba si připsali po čtyřech bodech.

Utkání v Enterprise Center sledovalo 18 096 diváků.
61:02'
St. Louis právě vstřelilo branku!
Napodruhé to už RYANU O'REILLYMU vyšlo a Blues nakonec přeci jen vítězí! Pavel Bučněvič v útočném pásmu předal puk napravo O'Reillymu do rychlé jízdy, díky které se domácí kapitán dostal za obranu. Před Vejmelkou si klasicky přehodil kotouč na forhend a kolem betonu zakončil do odkryté klece. Asistence: Pavel Bučněvič a Colton Parayko.
60:43'
První velkou šanci prodloužení měl Ryan O'Reilly, jenž na levé straně trefil jen Vejmelkův beton.
60:01'
Začalo prodloužení.
Utkání, které díky dvěma velkým zvratům nakonec bylo skutečně strhující, stále nekončí. Domácí St. Louis v něm nejprve hrálo příšerně a prohrávalo 0:2, od druhé třetiny se ale zvedlo, vyrovnalo a ve třetí třetině otočilo na 5:2. Arizona se však překvapivě nevzdala a třemi góly senzačně vyrovnala. Jdeme na prodloužení.
60:00'
Třetí třetina skončila.
59:03'
Arizona právě vstřelila branku!
Tak to je zápas, dámy a pánové! Hosté vyhráli klíčové vhazování v útočném pásmu, kde si poté trpělivě předávali puk rychlými pasy. Několikrát už mohli vystřelit, ale neudělali to. Počkali zkrátka na ideální moment, v němž dostal puk na ose hřiště LAWSON CROUSE, jenž prostřelil obranu i Jordana Binningtona. Asistence: Nick Schmaltz a Juuso Välimäki.
58:26'
Bude se vhazovat před Jordanem Binningtonem, a tak si hostující trenér Andre Tourigny bere oddechový čas. Karel Vejmelka už zůstává na střídačce, Arizona zkouší hru v šesti.
58:15'
Arizona už držela puk v útočném pásmu, ale Vejmelka zatím zůstal v brance.
57:20'
Konečně se Kojoti vymanili z tlaku, a tak protiútok vyřešili poměrně rychle, přičemž Binningtona donutili k přikrytí puku a přerušení hry.
56:52'
Hosté se sice ubránili, ale strávili celé dvě minuty oslabení ve vlastním pásmu, takže je jejich bránící formace dost unavená. Nyní se stále nemůže dostat s pukem za modrou čáru.
56:13'
Arizona hraje v plném počtu.
55:53'
Calle Rosén se pokusil o završení hattricku tvrdou ránou z dálky, ta ovšem netrefila svůj cíl.
55:36'
Dlouhou kombinaci zakončoval z mezikruží Ivan Barbašev, jeho nepříliš povedenou ránu Vejmelka drží v náručí.
54:50'
Coyotes vědí, že teď už zkrátka inkasovat nesmí, takže jsou v oslabení velmi aktivní, Blues ale zatím drží pásmo.
54:13'
Vyloučení v týmu Arizona Coyotes:
Juuso Välimäki – 2 min., držení.
53:14'
Tak s tím, že je o vítězi rozhodnuto, jsem se před několika minutami skutečně unáhlil. Hosté totiž svou dnešní čtvrtou přesilovku využívají bleskovou souhrou po ose Välimaki – Schmaltz – NICK BJUGSTAD. Schmaltz si tentokrát sjel až na brankovou čáru, odkud po rychlém míchání posunul puk na druhou stranu připravenému Bjugstadovi, proti jehož zakončení neměl Binnington šanci. Asistence: Nick Schmaltz a Juuso Välimäki.
53:05'
Vyloučení v týmu St. Louis Blues:
Ivan Barbašev – 2 min., podrážení.
52:55'
Domácí chtěli co nejrychleji dostat puk zase od své branky na druhý konec hřiště, což se jim povedlo. Navíc donutili Karla Vejmelku puk přikrýt.
52:21'
St. Louis hraje v plném počtu.
51:29'
Coyotes několikrát prováhali příležitost pro nebezpečnou střelu, a tak nakonec Nick Schmaltz alespoň z povinnosti otestoval Binningtona od levého mantinelu.
50:55'
Schmaltz pěkně našel křižným pasem na pravé straně Kellera, jenž si však netroufl na střelu. Arizona tedy pokračuje v trpělivé přesilovkové kombinaci.
50:21'
Ryan O'Reilly – 2 min., hákování.
49:47'
No tak nepředbíhejme. Rozdíl ve skóre se zase snižuje, protože CLAYTON KELLER možná neúmyslně nachytal domácího gólmana jednoduchým nahozením puku po ledě z rohu na branku. Binningtonovi kotouč kdoví kudy propadl do sítě. Asistence: Barrett Hayton a Troy Stecher.
48:33'
A je tam další. Obrana Arizona už zůstala ve vlastním pásmu jen do počtu, a tak Kyrou po nepovedeném zakončení přenechal puk Schennovi. Ten z úrovně brankové čáry vylepšil pozici CALLEMU ROSÉNOVI, jenž podruhé během dvou minut zvyšuje vedení svého celku. Zřejmě je definitivně rozhodnuto o vítězi dnešního zápasu. Asistence: Brayden Schenn a Jordan Kyrou.
46:44'
Velmi jednoduchý přechod středního pásma si vzal na starost Tyler Pitlick, jenž natáhl puk k pravému mantinelu. Když už byl skoro v rohu, předložil kotouč nečekaně volnému CALLEMU ROSÉNOVI před branku, který tam prostřelil Vejmelku zřejmě mezi betony. Asistence: Tyler Pitlick a Alexej Toropčenko.
46:33'
Konečně povedené střídání Yotes nutí domácí tým k vyhození na zakázané uvolnění.
45:43'
Nick Bjugstad prověřil Jordana Binningtona ihned po přejetí modré čáry, nebyl to však příliš nebezpečný pokus.
44:57'
St. Louis jednoduše vykombinovalo prostor v útočném pásmu, takže nakonec Colton Parayko mohl střílet od modré. Vejmelka zasahuje lapačkou.
43:40'
Hosté se stále nemohou dostat z vlastní třetiny a zdaleka už nepůsobí tím dojmem, kterým působili v první periodě.
42:48'
Místo toho, aby se Coyotes zvedli, spíš doufají, že je Vejmelka bude držet skvělými zákroky. Těch už dnes několik musel předvést a nyní v tom pokračoval proti Barbaševovi.
41:27'
Vyloučení hostujícího Mosera sice již skončilo, ale Blues nepustili hosty z pásma. ROBERT THOMAS sebral puk na ose hřiště, vytočil se s ním směrem k brance a parádní střelou do levé šibenice nedal Karlu Vejmelkovi šanci. Asistence: Jordan Kyrou a Pavel Bučněvič.
41:07'
40:40'
Domácím ještě zbývá čas z přesilové hry, takže se rychle rozestavili do přesilovkové formace. Ryan O'Reilly zakončoval akci z mezikruží, Karel Vejmelka připraven.

Vhazování 25:11
Druhá třetina už vypadala úplně jinak než ta první, především za to mohl o dost zlepšený výkon domácích. Ti se konečně probudili a začali svého soupeře přehrávat, k čemuž jim pomohlo i několik přesilovek. V nich sice zatím Blues neskórovali, ale dvěma góly při hře pěti proti pěti vyrovnali, takže dosáhli, čeho potřebovali. Navíc skutečně po celou třetinu udávali tempo hry a do poslední dvacetiminutovky půjdou s větším sebevědomím než Arizona.

Třetí třetina začne přibližně ve 3:56.
40:00'
39:52'
Patrik Nemeth měl za vlastní brankou dost času, takže mohl klidně vyhodit, ale rozhodl se napálit puk po mantinelu. Od něj kotouč vyletěl mimo hřiště, takže se ještě jednou bude vhazovat před Vejmelkou.
39:07'
Janis Moser – 2 min., podrážení.
37:19'
Hostům se stalo to, co v hokeji často hrozí: po nevyužité přesilovce zapomněli na hráče vracejícího se z trestné lavice. Tím byl v tomto případě SAMMY BLAIS, který dostal přesný pas na útočnou modrou. Před Vejmelkou měl tedy spoustu času, což využil k pohlednému blafáku do bekhendu a nekompromisnímu zavěšení pod horní tyčku. Asistence: Nick Leddy a Brayden Schenn.
37:09'
36:50'
Další ránu od modré nebezpečně tečoval Hayton, po něm ještě dorážel Ritchie. Jordan Binnington drží svůj tým se štěstím.
36:38'
Clayton Keller dostal dvakrát dobře nabito, střelami z první ale nemíří dobře.
35:56'
I domácí ukazují, že umí zahrozit v oslabení. Toropčenko vystrašil Vejmelku povedeným zakončením bekhendem.
35:12'
Arizona hraje v plném počtu, začíná její přesilová hra.
35:09'
Sammy Blais – 2 min., sekání.
35:09'
První polovina přesilové hry Blues vypadala špatně, ta druhá naopak velmi dobře. Karel Vejmelka musí podruhé během chvilky držet puk v lapačce.
34:20'
Stačila ale jediná střela a málem bylo vyrovnáno. Bučněvičova jedovka zápěstím orazítkovala tyčku.
33:50'
Teď se naopak zase domácím nedaří udržet se v útočném pásmu a rozvinout přesilovkovou kombinaci. Naopak z protiútoku málem zahrozil Barrett Hayton.
33:12'
Dysin Mayo – 2 min., zdržování hry / vystřelení nebo vyhození puku mimo hrací plochu.
32:50'
Ve druhé třetině sledujeme opravdu úplně jiný tým St. Louis než v úvodu utkání. Arizona se nyní jen velmi těžko dostává přes střední pásmo.
31:53'
Noel Acciari se také pokusil projít přes obranu středem a málem se mu to povedlo. Nakonec vyslal skrytý pokus přes Troye Stetchera, takže Karel Vejmelka musel pohotově vykopnout puk pravým betonem.
30:20'
BRANDON SAAD proklouznul hostující obranou, před brankou se snažil vymíchat Vejmelku kličkou do forhendu. Vejmelka nechal beton na ledě a vytlačil útočníka mimo ideální střeleckou pozici, takže to vypadalo, že je po nebezpečí. Saad ovšem stále držel puk, a tak neváhal a zpoza branky ho chytře odrazil zezadu o českého gólmana přeci jen do branky. Asistence: Pavel Bučněvič a Colton Parayko.
29:49'
Noel Acciari zkoušel individuální štěstí, když nabral na levém křídle dobrou rychlost a bekhendem nahrnul puk na Vejmelku.
28:48'
28:09'
Kombinace již v útočném pásmu se teď Bluesmanům povedla, Sammy Blais dostal skvělý křižný pas na levou stranu. Snažil se procpat střelu na bližší tyč, Karel Vejmelka ovšem stihl nacpat své rameno tam, kam potřeboval.
27:17'
Hosté vyhodili puk z vlastního pásma a v tom protějším pak domácí obrana předvedla solidní minelu. Ke zcela volnému puku se dostal Jake McBain, který si z levého rohu naváděl kotouč před branku, ovšem Jordan Binnington mu ho vypíchl.
26:48'
Zack Kassian – 2 min., hákování.
25:33'
Josh Brown vyplaval úplně sám na pravém kruhu, kde měl spoustu času na zakončení. Jordan Binnington se ale také díky tomu stihnul přesunout a ucpal všechny průduchy mezi pukem a brankou.
24:50'
Přestávka po první třetině zřejmě domácím prospěla, neboť do té druhé třetiny vstoupili o dost sebevědoměji. Především při bránění středního pásma jsou nyní nekompromisní.
23:50'
Hra se nyní přelévá z jednoho konce kluziště na druhý, ani Jordan Binnington se však nenechává zahanbit při likvidování akce Kojotů.
22:25'
Jordan Kyrou protáhl Karla Vejmelku nečekanou střelou z levého kruhu, která prudce mířila na protější tyčku. Vejmelka předvedl perfektní zákrok vyrážečkou.
21:29'
Christian Fischer se prosmýkl podél levého mantinelu za obranu a tak tak, že na puk nedosáhl před brankovou čárou. Nakonec musel branku objet a z nadějně rozjeté akce nic nebylo.
20:34'
Karel Vejmelka zasahuje poprvé ve druhé třetině, nahození od modré jeho lapačce nedělalo potíže.

Vhazování 10:5
Na domácím St. Louis je dost vidět ztráta herní praxe (poslední zápas hráli Blues na konci ledna). Naopak Arizona má za sebou tento týden již dvě utkání na rozehrání a do toho třetího dnes vstoupila velice aktivně. Je pravda, že oba góly zařízené trojicí Keller – Schmaltz – Välimäki padly se štěstím, nicméně herně Coyotes svého soupeře výrazně převyšovali. Až ke konci periody se domácí konečně začali dostávat do tempa, což se projevilo zejména v přesilové hře, kterou sehráli velmi nadějně.

Druhá třetina začne přibližně ve 3:00.
20:00'
19:53'
19:20'
Přesilovková kombinace domácích vypadá slušně, puk chodí rychle kolem útočného pásma a hostující obrana nestíhá. Nakonec byl úplně volný nalevo Jordan Kyrou, jehož zakončení Vejmelka se štěstím vytěsnil levým betonem.
18:06'
Torey Krug měl před sebou volný prostor na ose hřiště, nepříjemné nahození bylo tečováno těsně vedle branky.
17:53'
Barrett Hayton – 2 min., hákování.
17:13'
Dobře sehraná kombinace po vhazování uvolnila Ryana O'Reillyho na vrcholu levého kruhu, který ovšem zápěstím nevystřelil přesně.
16:38'
Útočníci St. Louis kolem branky Karla Vejmelky zdaleka tolik volného prostoru nemají, naopak musí o puky tvrdě bojovat u mantinelů. Jeden takový dlouhý boj nyní rozhodčí raději přerušil.
15:33'
Zadovku před branku dostal úplně volný Barrett Hayton, jenž chtěl zasunout kotouč za ležícího Jordana Binningtona. Domácí gólman ovšem nechal beton na ledě a se štěstím udržel puk před brankovou čárou.
14:48'
Nyní hráči obou týmů předvádějí neučesanou pasáž plnou nepřesností.
13:35'
Konečně se domácí na chvíli udrželi v útočném pásmu a mohli se tam systematicky rozestavit. Střela Justina Faulka nebyla pro Vejmelku ničím neřešitelným, ale konečně se aspoň český gólman nenudí.
11:55'
Teď však zřejmě na vavřínech usnula i hostující obrana, která za sebou nechala Pavla Bučněviče. Ruský útočník jel úplně sám na Vejmelku, před kterým volil jednoduchou střelu zápěstím, avšak neuspěl.
10:30'
Je opravdu trochu zarážející, nakolik zrovna Arizona přehrává Bluesmany. Ti první polovinu první třetiny skutečně prospali.
09:31'
To, že se hostům v přesilovce nedařilo, jim nemusí vadit, když jim pomůže vlastním gólem soupeř. Keller hezkou žabičkou křižně našel napravo NICKA SCHMALTZE, který ještě chtěl rychle vrátit zpět Bjugstadovi. Přihrávka se však od Parayka odrazila do prázdné branky. Asistence: Clayton Keller a Juuso Välimäki.
08:50'
V přesilové hře se ale zatím hostům vůbec nedaří, domácí vyhazují jeden puk ze svého pásma za druhým.
08:12'
Pavel Bučněvič – 2 min., podrážení.
07:35'
Brandon Saad spěchal za přihrávkou za obranu, jenže byla příliš dlouhá. Na puk si tedy mohl počkat Karel Vejmelka, který poté s velkým klidem rozehrál.
06:50'
Arizona hrála zápas právě včera a jeden další už před pár dny. Rozehranost je na jejích hráčích v úvodu utkání vidět zcela zřetelně v porovnání s domácím mužstvem, které naposledy do zápasu nastoupilo na konci ledna.
05:55'
Nathan Walker si na vlastní modré čáře počkal na správném místě, aby nepustil dál Barretta Haytona. Ten jako by narazil do stromu.
04:20'
Zato Coyotes si při útočení s ničím hlavu nelámou. Troy Stetcher si všimnul, že Binnington nemá hokejku, čehož chtěl využít tvrdou střelou z dálky.
03:22'
Torey Krug od útočné modré poslal nesmyslnou zadovku, kvůli které se jeho tým musí vrátit až k vlastní brance.
02:45'
Domácí se snaží také něco vymyslet v útočném pásmu, ale zatím tam nemohou udržet puk. Karel Vejmelka byl zatím bez práce.
01:56'
Další útok hostů vede Lawson Crouse, jehož bekhendové zakončení Jordan Binnington v klidu pokryl.
00:51'
Domácí obrana se zřejmě ještě neprobudila, neboť CLAYTON KELLER v pohodě vjel do útočného pásma po levé straně a zkusil zakončit po pěkné stahovačce na střed hřiště. První pokus sice zblokoval Parayko, jenže pak dovolil Kellerovi dorážku bekhendem, která zapadla pod horní tyčku. Asistence: Nick Schmaltz a Juuso Välimäki.
00:01'

St. Louis Blues: Binnington (Greiss) – Parayko (A), Leddy, Faulk, Krug, Rosén, Tucker – Bučněvič, O'Reilly (C), Saad – Kyrou, Thomas, B. Schenn (A) – Barbašev, Acciari, Blais – T. Pitlick, N. Walker, Toropčenko.
Trenér: Craig Berube.

Arizona Coyotes: Vejmelka (Ingram) – Välimäki, Chychrun, Moser, Nemeth, J. Brown, Stecher – Schmaltz, Hayton, Keller – Crouse, Bjugstad, Maccelli – Fischer, Boyd, N. Ritchie – Kassian, McBain, O'Brien.
Trenér: Andre Tourigny.

Rozhodčí: Hebert, Brenk – Suchánek, Marquis.

Karel Vejmelka (ARI) – 36 OZ, 90,8 % úspěšnost zákroků, 3,16 GAA, 3 ČK
Vzájemné zápasy

27.01.2023 Arizona – St. Louis 5:0
25.09.2022 Arizona – St. Louis 4:5
24.04.2022 Arizona – St. Louis 4:5 po prodl.
05.04.2022 St. Louis – Arizona 5:1
17.11.2021 St. Louis – Arizona 2:3
Arizona Coyotes

Že je na spodních místech Západní konference Arizona, to překvapuje málokoho. S 41 body jsou Coyotes až na 14. místě konference a spíš než v postup do play-off jejich fanoušci pravděpodobně doufají v co nejlepší pozici na letošním draftu. Nějakou tu volbu navíc by Arizona před uzávěrkou ještě jistě získat mohla, zcela vážně se mluví o výměně gólmana Karla Vejmelky, o nějž určitě má zájem řada týmů. Sám Vejmelka však o přestup neusiluje, dle svých slov je v týmu spokojený a nenechává se rozptylovat spekulacemi kolem své osoby.

St. Louis Blues

Blues se vrací do hry po pauze způsobené All-star game. Fázi před ní zakončili příšernou šňůrou pěti prohraných utkání v řadě. Bodů v tabulce mají aktuálně 49, což jim stačí pouze na 11. místo v Západní konferenci. Ztráta na příčku zajišťující postup do play-off činí devět bodů a vypadá to, že St. Louis právě tuto sezonu odpískalo. Předevčírem totiž vyměnilo svou dlouholetou oporu Vladimira Tarasenka do New York Rangers, kam ještě poslalo obránce Nika Mikkolu. Na oplátku Blues získali 26letého útočníka Sammyho Blaise, 21letého obránce Huntera Skinnera, podmínečnou volbu v prvním kole draftu 2023 a volbu ve čtvrtém kole draftu 2024.

Winnipeg – St. Louis 4:2
Colorado – St. Louis 4:2
St. Louis – Buffalo 3:5
St. Louis – Chicago 3:5