ZOH - Lední hokej - ZOH - Lední hokej - muži -  ONLINE PŘENOS -  Švédsko : Slovensko - 19. února 2022   14:10

Ukončeno
Švédsko
Švédsko
0:4
(0:0, 0:2, 0:2)
Slovensko
Slovensko
23:17' Slafkovský  (Čerešňák) • 32:47' Takáč  (Regenda) • 58:26' Slafkovský  (Cehlárik) • 58:46' Regenda  
Švédsko
Sestavy:
Lars Johansson (Hellberg) – L. Bengtsson, Fantenberg, Folin, P. Holm, Pudas, Tömmernes (A), Lennström – C. Klingberg (A), Lander (C), Bromé – Everberg, Wallmark, Holmberg – D. Brodin, Linus Johansson, Rydahl – Friberg, J. de La Rose, Nordström – F. Olofsson.
Rozhodčí
Gouin (CAN), Romaško (RUS) – Lazarev (RUS), Šalagin (RUS)
National Indoor Stadium (Peking)
1 229 diváků
Slovensko
Sestavy:
Rybár (Konrád) – Čerešňák (A), Čajkovský, M. Rosandić, Marinčin, Gernát, Kňažko, Š. Nemec – Slafkovský, Hrivík (C), Cehlárik (A) – Regenda, Miloš Roman, Takáč – Daňo, L. Hudáček, K. Pospíšil – Zuzin, Krištof, Kelemen – Jurčo.
Přenos se aktualizuje automaticky

V rámci olympijského turnaje zbývá odehrát poslední zápas, a sice finále mezi Ruskem a Finskem. Úvodní buly tohoto klání bude vhozeno v neděli v 5:10 SEČ.
Slovenští hokejisté si po jednom přicházejí pro bronzové medaile. A ona ta česká extraliga nebude zas tak špatná, jak se všude říká, vždyť ve slovenském týmu bylo hned devět hokejistů z české nevyšší soutěže. Cenný kov může přivést ukázat Branislav Konrád do Olomouce, Marek Ďaloga, Matej Tomek a Michal Krištof do Brna, Martin Marinčin, Miloš Roman a Marko Daňo do Třince, Peter Čerešňák do Plzně a Miloš Kelemen do Mladé Boleslavi.
Samostatný příspěvek si zaslouží Juraj Slafkovský. Sedmnáctiletý slovenský útočník se v letošní sezóně ve finské lize trápí, v TPS Turku vstřelil ve 21 zápasech jediný gól. Přesto dostal od Craiga Ramsayho důvěru a splatil ji v plné míře. V sedmi zápasech sedmkrát mířil do černého a co bylo nejdůležitější, prosazoval se v důležitých momentech, nikoliv za rozhodnutého stavu či proti slabším soupeřům. Klobouk dolů před výkonem tohoto mladíka, ale také před kanadským koučem Ramsaym, že vložil důvěru do hráče, nad jehož nominací nejeden odborník nejistě pokyvoval hlavou.
Historický moment pro Slovensko, které poprvé v historii samostatné země vybojovali olympijskou medaili! V souboji o bronz vrátili Švédům porážku ze skupiny se vším všudy, severského soupeře porazili vysoko 4:0.

Klíčovou byla druhá třetina, v níž Slovensko odskočilo do dvoubrankového vedení. Za Johanssonem nejprve skončila zdánlivě ledabylá střela Juraje Slafkovského, vedení pak ve 33. minutě navýšil v přesilové hře Samuel Takáč. Slovensko výborně bruslilo a soupeře do větších příležitostí nepouštělo. V samotném závěru střetnutí reprezentace Tre Kronor zkusila hru bez gólmana, ale nulu v kolonce vstřelených gólů nesmazala, naopak do prázdné brány inkasovala další dva góly z hole Juraje Slafkovského a Pavola Regendy.
Konec zápasu.
59:54'
Zatímco na slovenské střídačce probíhá poslední odpočítávání, tak Lars Johansson ještě zasahoval proti Larsi Johanssonovi. Ještě jedno přerušení hry.
59:30'
Zápas se samozřejmě dohrává už jen z povinnosti. Slovenští hokejisté čekají na závěrečnou sirénu, radostí štěstím klepou hokejkami o mantinel. Naši východní sousedé prožívají v rámci samostatné země historické okamžiky a my jim to musíme přát!
58:46'
Slovensko právě vstřelilo branku!
Švédové zkusili hru bez gólmana ještě jednou, výsledkem byl další inkasovaný gól. Váhajícího Theodora Lennströma obral o černou gumu PAVOL REGENDA, načež puk bez potíží dovezl do brány a zaznamenal první gólový úspěch na turnaji. Bez asistence.
58:26'
Slovensko právě vstřelilo branku!
Je to jasné, Slováci budou bronzoví! Střelu Cehlárika srazil Henrik Tömmernes pouze k JURAJI SLAFKOVSKÉMU, pro sedmnáctiletého slovenského ostrostřelce nebyl žádný problém poslat puk do prázdné brány. Asistence: Peter Cehlárik.
58:10'
Švédsko získalo útočné pásmo a Lars Johansson upaluje na střídačku! Reprezentace Tre Kronor zkouší powerplay, je si vědoma, že nemá co ztratit!
57:44'
Slovensko hraje parádně. Soupeře vůbec k ničemu nepouští a samo pokračuje v útočení. Rána Hrivíka z levého kruhu skončila na masce Johanssona.
57:13'
Skvěle přečetl hru Tomáš Jurčo, ve středním pásmu zachytil nahrávku Folina. Vzápětí přejel červenou čáru a vrátil hru do obranného pásma Švédska.
56:35'
Libor Hudáček vybídl ke skórování Pospíšila, jeho pokus Johansson vyrazil levým ramenem. Následně sebral puk znovu Hudáček, jenž udělal chytrou kličku do forhendu, ale přes Pudase nezakončil.
56:03'
Úplně volný zakončoval z osy hřiště Miloš Roman. Při forhendové ráně upadl, Johanssonovu svatyni poměrně výrazně přestřelil!
55:47'
Ze střední vzdálenosti pálil Jacob de La Rose. Takový pokus nemohl Rybárovi nadělat žádné větší starosti, brankář schoval touš ve výstroji.
55:21'
Peter Cehlárik prudkou zpětnou kličkou za sebe vyřadil ze hry Folina a mezi kruhy poslal puk k Hrivíkovi, tomu puk smolně podjel pod hokejkou.
54:46'
Tečovaná střela Pudase přiměla Patrika Rybára zakleknout. Přesto slovenský gólman nezasahoval, situaci za něj vyřešil Martin Gernát.
54:14'
Nahození Mislava Rosandiče nebylo úplně marné, protože jej Henrik Tömmernes tečoval do ochranné sítě. Slovenský zadák vybojoval buly v útočném pásmu.
53:49'
Z levého kruhu střílel zajímavě přes obránce Libor Hudáček. Znovu úřadoval Lars Johansson, levým betonem vyrazil černou gumu do rohu kluziště.
53:27'
Za vlastní bránu vystartoval Patrik Rybár, aby vypomohl spoluhráčům s rozehrávkou. Poradil si skvěle, našel volného Čerešňáka.
52:58'
O pozornost kamer si znovu řekl Peter Cehlárik, ten střílel z levého kruhu na bližší tyč. Neuspěl, Lars Johansson si prostor pohlídal a změnu stavu nepřipustil.
52:19'
Znovu výborně zapracoval Peter Zuzin, v tomto případě čistým způsobem obral Pudase. Další střídání, které Slováci přestáli bez úhony.
51:58'
Philip Holm zkusil rozehrát po pravém mantinelu. Viděl Pontuse Holmberga, k němuž se stáhl Peter Zuzin, soka zastavil čistým způsobem.
51:29'
Čajkovský a po něm Čerešňák, jenž volil nahrávku na střed k Pospíšilovi. Jeho nahození ze střední třetiny splnilo účel, Johansson si na rozehrávku netroufl.
50:54'
Delší dobu se hraje bez přerušení, i tato skutečnost vyhovuje našim východním sousedům. Lukas Bengtsson zkusil dlouhou rozehrávku, mimo dosah Everberga kotouč ztečoval Čerešňák.
50:13'
Rozhodnutí měl na holi Peter Cehlárik! Ujížděl sám na Larse Johanssona, ale únik gólově nezakončil, forhendem vypálil do levého ramene brankáře!
49:31'
Friberga lehce zpomalil Mislav Rosandič, což rozhodlo. Forvard ztratil z nabrané rychlosti a za bránu dojel k puku nejrychleji Slafkovský, po mantinelu zvládl vyhodit do střední třetiny.
49:00'
Sám proti dvěma Gustav Rydahl kotouč na holi neudržel. Bojoval statečně, ale z šermovačky hokejek vyšel jako vítěz bránící Michal Čajkovský.
48:40'
Zakázané uvolnění Švédům do karet pochopitelně nehraje. Lucas Wallmark nedosáhl na nahrávku Nordströma, stojícího útočníka pak bez problémů přebruslil Zuzin.
48:15'
Situaci dvou proti dvěma vzal Libor Hudáček na sebe. Z pravého kruhu si stáhl puk na osu hřiště, střelu zápěstím zblokoval hokejkou Folin do ochranné sítě.
47:55'
Dennis Everberg nabral velkou rychlost ve středním pásmu a po pravém mantinelu se proháčkoval až před bránu. Z bezprostřední blízkosti však na Rybára nevyzrál.
47:08'
Z vrcholku pravého kruhu pálil Juraj Slafkovský. Jeho další souboj s Larsem Johanssonem dopadl vítězně pro gólmana, ten zakročil pravým betonem.
46:44'
Poměrně nejistý zákrok Patrika Rybára, který nahození Pudase od mantinelu vyrazil pouze před sebe. Měl štěstí, že Mislav Rosandič zareagoval včas a před Fribergem zahrál do bezpečí.
46:12'
Pod tlakem Kristián Pospíšil nevymýšlel žádné složitosti a vyhodil na zakázané uvolnění. Marko Daňo ještě zabojoval, leč Folina nepřebruslil.
45:40'
Lukas Bengtsson hledal prostor ke střele. Snahy vzdal a nabil na modrou Theodoru Lennströmovi, jeho ránu zblokoval Pospíšil. Slováci začínají být pasivní, to by se jim nemuselo vyplatit!
45:06'
Švédy vyhnal z útočné třetiny rozhodčí, který si všiml, že Lucas Wallmark přihrál Dennisovi Everbergovi rukou. Vhazování proto proběhne ve středním pásmu.
44:38'
Miloš Roman zaútočil už v momentě, kdy vypršel trest Daniela Brodina. Švédsko může opět začít pomýšlet na kontaktní gól, posléze i na případné vyrovnání.
44:02'
Pokud by Švédové skórovali při vlastním oslabení, určitě by je to nakoplo. Přečíslení tři na dva zakončoval z druhé vlny akci doplňující Theodor Lennström, obětavě padající Čerešňák schytal ránu do pravé nohy.
43:33'
Před brankou se zjevil Juraj Slafkovský. Místo zakončení ještě zkusil protáhnout kličku do forhendu, ale mezitím jej dostihli dva obránci a úspěšně soka obrali.
43:03'
Dvakrát zkusil štěstí Libor Hudáček. Obě střely vyprodukoval z levého kruhu, ani v jednom případě nedostal hrací předmět až k Johanssonovi.
42:21'
Frustrace švédských hokejistů se stupňuje. Tato slova potvrdil Daniel Brodin, jenž po přerušení hry trefil rukavicí do obličeje Marinčina a už si odjíždí odsedět dvě minuty za hrubost.
42:13'
Do mezikruží dostal parádní nahrávku přímo do hokejky Tomáš Jurčo. Střela z první mu nicméně nevyšla ideálně, zblokoval ji pozorný Theodor Lennström.
42:01'
Zpoza brány zkusil puk zamést do brankoviště Kristián Pospíšil. Málem uspěl, v poslední chvíli levou bruslí odkopl černou gumu do bezpečí Christian Folin.
41:44'
Švédský kapitán Anton Lander zkazil jednoduchou přihrávku, výsledkem je další zakázané uvolnění. Ne, takhle reprezentace Tre Kronor na vyrovnání pomýšlet nemůže.
41:03'
Martin Marinčin v rychlostním souboji předčil Gustava Rydahla. Pod tlakem švédského protivníka dokonce zvládl i rozehrát, po mantinelu našel Kňažka.
40:39'
Icing naopak přichází na druhé straně. Max Friberg nedosáhl na prudkou nahrávku Oscara Fantenberga, načež ani nedokázal stáhnout ztrátu na beka Čerešňáka.
40:15'
Třetí třetina má za sebou první vteřiny. Juraj Slafkovský tečoval nahození Hrivíka do útočného pásma, rozhodčí tedy nemohl odpískat zakázané uvolnění.
40:01'
Začala třetí třetina.
Další třetina začne přibližně v 15:52.
Historický úspěch Slovenska je blízko! Naši východní sousedé jsou kousek od zisku olympijských bronzových medailí, k nimž stačí jediné, udržet ve třetí třetině dvoubrankový náskok nad Švédskem. Skóre střetnutí otevřel objev turnaje a velká slovenská naděje Juraj Slafkovský, jehož zdánlivě ledabylou střelu tečoval Folin a Johansson nastavil lapačku špatně, puk proletěl vedle ní. O navýšení náskoku se postaral svým premiérovým gólem na šampionátu Samuel Takáč, který střelou z levého kruhu k bližší tyči využil první slovenskou přesilovou hru na turnaji. Svěřenci kouče Ramsayho vedou zaslouženě. Výborně bruslí, vytváří si šance, je vidět chtíč. Ten u švédských hokejistů zřejmě je také, ale ne takový, v jejich hlavách možná o něco více přetrvává pachuť ze semifinálové prohry s Ruskem.
Střely na bránu po 2. třetině: 16 – 28.
40:00'
Druhá třetina skončila.
39:56'
Do přehuštěného prostoru pálil Lukas Bengtsson. Až k Rybárovi puk nedoputoval, volnou černou gumu následně Marko Daňo vyhodil mimo nebezpečí.
39:09'
Levou stranou dojel Kristián Pospíšil až za bránou soupeře. Zde pošetřil cenné vteřinky, nakonec proti třem protihráčům podle očekávání o puk přišel. Nicméně odvedl velmi dobrou práci.
38:39'
Zpětnou nahrávku Pudase vystihl Pavol Regenda, který okamžitě rozjel rychlý protiútok. Samuel Takáč chtěl ke vstřelenému gólu přidat asistenci, pas na Romana ovšem vystihl Henrik Tömmernes.
38:17'
Snad první zaváhání Patrika Rybára, jemuž vypadlo z výstroje nahození od modré čáry. měl velké štěstí, že Everbergovi se odrazil puk na brusle, tudíž nemohl zakončovat.
37:53'
S dalším zakončením přispěchal Peter Zuzin. Střela od levého mantinelu nebyla příliš prudká, navíc nepřesná. Johansson zasahovat nemusel.
37:25'
Útočné pásmo obsadil elitní slovenský útok. Peter Cehlárik nabil na modrou Peteru Čerešňákovi, tvrdá rána proletěla poměrně výrazně vedle pravé tyče.
36:44'
Výborně zahrál Tomáš Jurčo proti Lucasi Wallmarkovi. Nedovolil mu rychlou rozehrávku, slovenský pohyb je skvělý a Švédové mají obrovské problémy se mu vyrovnat.
36:17'
V problémech Henrik Tömmernes a měl co dělat, aby udržel puk proti Cehlárikovi. Nakonec uspěl, za vlastní bránu posunul touš na Pudase.
35:50'
Peter Cehlárik je zpátky na ledě, Slovensko oslabení přestálo! Další důležitý krok směrem k zisku historického bronzu, parádní úspěch je každou vteřinou blíž a blíž.
35:27'
Ne, reprezentaci Tre Kronor se vůbec nedaří. Holmovu rozehrávku zastavil Peter Čerešňák, bez většího přemýšlení vyhodil do bezpečí.
34:57'
Švédskou rozehrávku výborně odhadl Juraj Slafkovský. Zdržel tak modro-žluté v jejich vlastním obranném pásmu, toto oslabení zvládají Slováci parádně.
34:21'
Ve vlastním oslabení se vydal na zteč Pavol Regenda. Po pravém mantinelu se natlačil až před bránu, bekhendem ovšem na Johanssona nevyzrál.
33:41'
Zbytečné komplikace přidělal slovenskému národnímu týmu Peter Cehlárik. U mantinelu totiž sevřel puk déle, než pravidla dovolují. Dvě minuty za zdržování hry jsou naprosto zasloužené.
33:28'
Švédové začínají být pořádně frustrovaní. Čárový rozhodčí odpískal ofsajdové postavení Fribergovi, tomu se toto rozhodnutí vůbec nepozdává.
32:47'
Slovensko právě vstřelilo branku!
Slovenská střídačka vybouchla nadšením, neboť jejich první přesilovou hru na turnaji využil SAMUEL TAKÁČ! Z levého kruhu vypálil forhendem z první a ani v tomto případě nemůže mít Johansson čisté svědomí, protože nechal mezírku mezi pravým betonem a vyrážečkou, právě tudy kotouč propadl za jeho záda. Asistence: Pavol Regenda.
32:26'
Christian Folin alespoň částečně napravil situaci předcházející prvnímu gólu, kdy jeho teč Slafkovského střely rozhodila Johanssona. Nyní zblokoval střelu Cehlárika, s níž by gólman zřejmě měl problémy.
31:53'
Před bránu se od pravé tyčky zajímavě vytočil Libor Hudáček. Hokejku ovšem nezatočil dostatečně, hrací předmět nasměroval vedle levé tyčky.
31:17'
Max Friberg moc dobře věděl, že Marek Hrivík bude nahrávat po mantinelu. Puk zachytil a bez potíží vyhodil přes všechny čáry do bezpečí.
30:54'
Ne na dlouho! Krátce po návratu Landera putuje na lavici hanby Dennis Everberg. Třicetiletý útočník zezadu nepochopitelně narazil ramenem do hlavy Regendy a může být rád, že dostal jen dvě minuty, nikoliv vyšší trest.
30:50'
Slováci nevyužili na turnaji jedinou přesilovou hru, nepotrestali ani faul Antona Landera. Švédský kapitán je zpátky ve hře, Švédsko kompletní.
30:14'
Peter Cehlárik si prodloužil střídání a před bránou hledal Marka Daňa. V poslední chvíli zblokoval nahrávku Fantenberg, jinak by forvard zakončoval tváří v tvář brankáři.
29:44'
Delší kombinační akci završil střelou z levého kruhu kapitán Marek Hrivík. Lars Johansson i v tomto případě úspěšnější, zakročil pravým betonem.
29:19'
Přes obránce pálil svižně na lapačku gólmana Libor Hudáček. Lars Johansson máchl rukavicí včas a černou gumu v ní s přehledem ukryl.
29:02'
Z velkého úhlu střílel forhendem Peter Cehlárik. Larse Johanssona nepřekvapil, dokonce vůbec netrefil bránu. Slovensko pokračuje v útočném pásmu.
28:45'
První přesilovou hru si zahrají i Slováci. Zbytečný prohřešek v útočné třetině předvedl švédský kapitán Anton Lander, když zahákoval o rozehrávku se snažícího Čerešňáka.
28:05'
Situaci dva na dva hokejisté Tre Kronor nevyřešili ideálně. Výměna puku mezi Wallmarkem a Holmbergem nevyšla, zpětnou nahrávku zastavil Martin Gernát.
27:36'
Na modrou dostal prudkou nahrávku Oscar Fantenberg. Nezvládl zpracování a kotouč mu přeskočil přes čepel hole, Švédové musí vyklidit útočné pásmo.
27:12'
Po nahození Fantenberga se kotouč od zadního mantinelu nebezpečně odrazil přímo před Rybára. Dorážku Friberga vyrazil pravým betonem, skórovat nepovolil ani dorážejícímu Nordströmovi!
26:47'
Na druhé straně zahrozil bekhendem Marek Hrivík. Bylo zřejmé, že Lars Johansson se střelou z poměrně velkého úhlu nepočítal, přesto si pravým betonem poradil.
26:11'
Slovenský gólman Patrik Rybár drží nulu i po ráně Henrika Tömmernese. Zadák mířil do pravého horního růžku, v tomto prostoru se nacházela vyrážečka brankáře.
25:57'
Henrik Tömmernes po útočné modré posunul puk na Jonathana Pudase. Místo očekávaného zakončení přišla střílená nahrávka na Bromého, těsně před ním zvedl puk mimo hru pozorný Peter Čerešňák.
25:29'
V útočném pásmu operoval s kotroučem Linus Johansson. Po mantinelu přenesl hru na modrou čáru, s nahozením Folina neměl Rybár moc starostí.
24:59'
Od modré pálil Michal Čajkovský. Lars Johansson tentokráte překvapení nepřipustil, puk s velkým přehledem schoval do lapačky.
24:16'
S okamžitou odpovědí chtěl přispěchat Lukas Bengtsson. Jeho snahy zastavil hvizd čárového rozhodčího, spoluhráč Gustav Rydahl jej vystavil do ofsajdu.
23:17'
Slovensko právě vstřelilo branku!
Fantazie, Slovensko se ujímá vedení! V obranném pásmu sebral kotouč JURAJ SLAFKOVSKÝ a vydal se na útočný výlet. Nabruslil do útočného pásma a vystřelil nepříliš prudce od levého mantinelu. Drobnou teč Folina gólman Lars Johansson určitě zaregistroval, přesto nakonec zůstal nevěřícně stát, když mu puk proletěl kolem lapačky a s odrazem od břevna se zastavil za brankovou čárou! Asistence: Peter Čerešňák.
22:44'
Tvrdý střet mezi Martinem Gernátem a Lucasem Wallmarkem odnesl hůře slovenský zadák, který upadl na led a moc se mu z něj nechtělo. Nakonec si ale poradil bez cizí pomoci.
22:00'
Po zadním mantinelu Marko Daňo šikovně nahodil na Kristiána Pospíšila. Ten váhal příliš dlouho, nakonec posunul černou gumu jen k bruslím protihráče.
21:46'
Pavol Regenda střílel z pravého kruhu, možnost dorážky měl Samuel Takáč Samuel Kňažko. Rána mu ovšem vůbec nevyšla, úplně minul bránu.
21:22'
Mezi dvojicí protihráčů se zkusil proháčkoval Carl Klingberg. Výborně zapracoval Martin Marinčin, který svou dlouhou hokejkou puk soupeři vypíchl.
20:47'
Peter Čerešňák nahodil kotouč do útočného pásma, v němž trefil Marka Hrivíka. Nahození přišlo pozdě, rozhodčí odpískal ofsajd i na druhé straně.
20:10'
Druhá třetina je v plném proudu, pojďme na ni! Jacob de La Rose sice vyhrál buly, jenže pak právě on způsobil postavení mimo hru. Buly ve střední třetině.
20:01'
Začala druhá třetina.
Další třetina začne přibližně v 15:00.
První třetina souboje o bronz mezi Švédskem a Slovenskem branku nenabídla. Největší příležitost si vytvořil Marek Hrivík, jemuž chyběly centimetry, jeho povedená rána ze zápěstí skončila na levé tyči. Naši východní sousedé mají o něco více ze hry, ale čistý štít Johanssona zatím prolomit nedokázali. Stoprocentní bilanci nicméně drží i Patrik Rybár na druhé straně, k vidění je o poznání vyrovnanější utkání, než jak tomu bylo při vzájemném měření sil v základní skupině.
Střely na bránu po 1. třetině: 8 – 14.
20:00'
První třetina skončila.
19:37'
V útočném pásmu uzmul kotouč Gustav Rydahl. Pod tlakem zvládl posunout za sebe na Holma, nahození schytal do levé brusle Miloš Kelemen.
19:03'
Hodně se Martin Marinčin zlobil na Pavola Regendu, který vedl přečíslení čtyři na tři, jenže pouze nahodil za bránu, čímž slibně vypadající akci zhatil.
18:43'
Švédský kapitán Anton Lander naznačil střelu, aby nakonec posunul kotouč za sebe na Mathiase Bromého, tomu zakončení z první vůbec nevyšlo.
18:11'
Snadný zákrok pro Larse Johanssona poté, co na něj nahodil kotouč Juraj Slafkovský. Schoval puk do lapačky a počkal na přerušení hry rozhodčím.
17:58'
Riskantní rozehrávka se Čajkovskému málem vymstila. Zpomalil ji Jacob de La Rose a zadák měl velké štěstí, že následně nezvládl zdánlivě jednoduché zpracování.
17:09'
Jurčo ukazuje, že si nabídnuté příležitosti hodně cení. Tentokráte střílel od pravého kruhu a už na bránu. Johansson puk vyrazil, Folin nepustil k dorážce Hrivíka.
16:57'
Poprvé se na ledě objevil Tomáš Jurčo, ve čtvrtém útoku minimálně na jedno střídání nahradil Zuzina. Hned zkoušel pálit z otočky, švédskou svatyni minul.
16:29'
Slovenští hokejisté si nevšimli zdvižené ruky čárového rozhodčího, ten tedy musel odpískat postavení mimo hru. Vhazování proběhne ve středním pásmu.
15:47'
Dlouhou nahrávku Martina Marinčina srazil jeden ze švédských obránců, takže hra pokračuje bez přerušení. Christian Folin vyhodil těsně před Hrivíkem.
15:20'
Proniknout skrze žlutou obrannou hráz zkusil Samuel Takáč. Odvážný pokus skončil neúspěchem, stopku Slovákovi vystavil Philip Holm.
14:45'
Jacob de La Rose chtěl hrát dopředu, jenže neměl na koho. Proto se otočil a zvolil zpětný pas na Christiana Folina, hráči ve žlutém nikam nespěchají.
14:14'
Ještě ze středního pásma nahazoval na švédskou bránu Juraj Slafkovský. Johansson bez problémů zasáhl levým betonem, Christian Folin následně s lehkou tečí protihráče poslal hrací předmět na slovenskou střídačku.
13:53'
Švédové mohli postupovat do přečíslení dvou proti jednomu, jenže dezorientovaný Jonathan Pudas netušil, kde má puk. Mezitím se Slováci stihli vrátit a nebezpečí zažehnat.
13:18'
Henrik Tömmernes byl dlouho na ledě, přesto závěr střídání zvládl na jedničku. Přes forčekujícího Zuzina nahrál o mantinel Fantenbergovi.
12:49'
Zády k bráně nahrál Kristián Pospíšil za sebe na Libora Hudáčka. Mířil chytře nad levý Johanssonův beton, brankář Tre Kronor schoval puk v lapačce.
12:19'
Před bránou clonil Takáč, leč kotouč se v jeho blízkosti neocitl, protože nahození Gernáta od modré čáry zblokoval Oscar Fantenberg.
11:33'
Tlak slovenského mužstva pokračoval. V předbrankovém prostoru Švédska se strhla velká bitva o puk, z níž nakonec vyšel jako vítěz ležící gólman Lars Johansson.
11:03'
Slovensko dělily od vedoucího gólu centimetry. Marek Hrivík střílel z pravé strany na přední tyč a Lars Johansson reagoval pozdě, zachránila jej levá část brankové konstrukce!
10:50'
Již bylo zmíněno, že je Lucas Wallmark nejlepším střelcem Švédska turnaje. Proti Slovensku potvrzuje, že rád střílí, z pravého kruhu pálil do levého ramene gólmana.
10:26'
Kamery si vybraly Max Friberg, jenž ohrozil Patrika Rybára střelou zápěstím. Brankář zasahovat nemusel, černá guma prosvištěla těsně nad břevnem.
09:51'
Střílel Peter Zuzin, clonit brankáři zkoušel Miloš Kelemen. Švédský gólman nicméně zasahovat nemusel, pravou bruslí srazil puk Bengtsson.
09:23'
Dobrý forčekink Marka Daňa málem vedl k zisku kotouče. Pontus Holmberg si ovšem s otravujícím útočníkem poradil, obloučkem poslal touš do střední třetiny.
08:52'
Zkušeně si poradil Martin Marinčin. Pod tlakem Everberga odjel za vlastní bránu, kde zvedl hlavu a vybral si nikým neatakovaného Rosandiče.
08:16'
Na druhou stranu vystartoval Gustav Rydahl. Protože neměl podporu od spoluhráčů, tak ujel za bránu soupeře, kde alespoň podržel pár cenných vteřin, kterých spoluhráči využili k vystřídání.
07:33'
Martin Gernát střílel od modré čáry a Lars Johansson puk pouze vyrazil. O dorážku se přihlásil objev šampionátu Juraj Slafkovský, ani on však brankáře nepokořil!
07:18'
Další akci seveřanů zastavil svým hvizdem čárový rozhodčí. Postavení si nepohlídal Joakim Nordström, puk převzal až za útočnou modrou.
06:50'
Hráči ve žlutých dresech premiérovou početní převahu nevyužili. Libor Hudáček je zpátky na ledě, okamžitě spěchá vypomoci spoluhráčům v defenzivě.
06:15'
Reprezentace Tre Kronor často ukončuje kombinaci pasem na Lucase Wallmarka. Stejně jako v tomto případě, kdy střílel forhendem, vyjetý Patrik Rybár však stále drží nulu.
05:42'
Na první asistenci si Wallmark ještě počká. Šikovně si počkal na podporu od Henrika Tömmernese, jemuž ale střela nevyšla, následně zkoušel dorážet právě Wallmark, ale promáchl.
05:03'
Lucas Wallmark chtěl okamžitě potrestat faul na svou osobu. Nejlepší švédský střelec turnaje dostal nabito do pravého kruhu, ránu z první nasměroval jen do boční sítě.
04:48'
První přesilovou hru si zahrají Švédové. Menší dvouminutový trest vyfasoval gólman Patrik Rybár, jenž vyjel z brankoviště a nataženou vyrážečkou smolně podrazil Wallmarka. Trest odpyká Libor Hudáček.
04:37'
Technické dovednosti ukázal Kristián Pospíšil. Staticky stojících Švédů využil k najetí do útočného pásmu a z mezikruží střílel do horních pater brány, Johansson zakročil levým ramenem.
04:18'
Třinecký útočník Miloš Roman obkroužil bránu a před ní hledal Takáče, který přiložil hokejku k ledu příliš pozdě. Kotouč následně nezachytil ani Gernát na modré.
03:36'
Zprava střílel Marek Hrivík. Pokus z úhlu neznamenal pro Larse Johanssona vážnější nebezpečí, gólman s ledovým klidem schoval touš do výstroje.
03:11'
Marinčinovi se rozehrávka nevyšla, Juraj Slafkovský za kotoučem natahoval hokejku marně. Volný hrací předmět sebral Christian Folin, hru přenesl na osamoceného Fantenberga.
02:45'
Po pravém křídle nabral velkou rychlost Lukas Bengtsson. Pod tlakem protihráče vystřelil z velké dálky a trefil slovenský znak na Rybárově výstroji.
02:22'
Oscar Fantenberg vyhodil takovým způsobem, že o zakázaném uvolnění nemohla být řeč, puk totiž směřoval na Rybára. Gólman sklepl vyrážečkou puk pro Kňažka.
01:48'
Slovensko si dalo s následnou rozehrávkou záležet. Situaci na sebe vzal až Libor Huáček, jenž těsně před modrou nahrál k levému mantinelu Daňovi, jehož pokus Johanssonovi moc starostí nenadělal.
01:16'
Na druhé straně nahazoval Henrik Tömmernes. Tečovat se pokoušel Carl Klingberg, ale neuspěl, místo toho zapsal úspěšný blok Martin Marinčin.
00:41'
A hokejisté v modrých dresech okamžitě zahrozili. Od modré čáry zahrozil Michal Čajkovský, jehož pokus zblokoval jeden z obránců. Hrivíkovi moc nechybělo, aby bekhendem dorážel.
00:10'
Je to tady, zápas začal! Na buly se postavili kapitáni obou celků, přičemž uspěl ten slovenský Marek Hrivík. Útočit může Slovensko!
00:01'
Utkání právě začalo.
Hráči jsou na ledě, utkání o bronz za malou chvíli začne!
Úvodní sestavy:

Švédsko: Lars Johansson (Hellberg) – L. Bengtsson, Fantenberg, Folin, P. Holm, Pudas, Tömmernes (A), Lennström – C. Klingberg (A), Lander (C), Bromé – Everberg, Wallmark, Holmberg – D. Brodin, Linus Johansson, Rydahl – Friberg, J. de La Rose, Nordström – F. Olofsson.
Trenér: Johan Garpenlöv

Slovensko: Rybár (Konrád) – Čerešňák (A), Čajkovský, M. Rosandić, Marinčin, Gernát, Kňažko, Š. Nemec – Slafkovský, Hrivík (C), Cehlárik (A) – Regenda, Miloš Roman, Takáč – Daňo, L. Hudáček, K. Pospíšil – Zuzin, Krištof, Kelemen – Jurčo.
Trenér: Craig Ramsay

Rozhodčí: Gouin (CAN), Romaško (RUS) – Lazarev (RUS), Šalagin (RUS).
Slovensko

Slovenská pohádka nebude mít zlatou tečku. Ale i bronzová by rozhodně nebyla k zahození. Naši východní sousedé po senzačním skalpu do té doby suverénních Spojených států amerických změřili síly s Finskem, s nímž sehráli vyrovnanou partii, leč doplatili na nulovou produktivitu, takže museli skousnout porážku 0:2.

Svěřenci kanadského kouče Ramsaye zahájili turnaj dvěma prohrami, a sice 2:6 s Finskem a 1:4 se Švédskem. V souboji o konečné třetí místo ve skupině ovšem zabrali a s přehledem 5:2 porazili Lotyšsko. O zápase s USA již byla řeč, vítězství 3:2 po samostatných nájezdech vystřelil ve čtvrté sérii Peter Cehlárik.

Nejproduktivnějším hráčem týmu je muž, který v sedmnácti letech udivuje celý svět. Juraj Slafkovský už pětkrát mířil do černého a ukazuje, že by mohl být velkým slovenským příslibem do budoucna. Mladíkovi statně sekunduje Marek Hrivík, jenž nasbíral shodně po dvou gólech i asistencích, a Peter Čerešňák, ten má na kontě čtyři gólové přihrávky.

Slováci se v Pekingu pomstili Američanům za porážku z Pchjongčchangu, v Jižní Koreji totiž hokejistům ze zámoří podlehli už v osmifinále vysoko 1:5. Letos předvádějí výrazně lepší výkony, ale jeden krok k úspěchu ještě zbývá udělat, porazit Švédy
Švédsko

Jeden chycený nájezd. Přesně ten chyběl Švédům v utkání proti Ruskému olympijskému výboru k postupu do olympijského finále, jenže Jegor Jakovlev v páté sérii, na rozdíl od Landera proměnil, takže semifinále pokračovalo. Rozuzlení přišlo v osmé sérii, v níž nejprve neuspěl Friberg, načež dvacetiletý Arsenij Gricjuk uspěl forhendovou střelou k pravé tyči a spustil obrovskou radost na ruské střídačce.

Stále platí, že Švédsko na turnaji neprohrálo v základní hrací době. V základní skupině nejprve porazilo 3:2 Lotyšsko, následně zdolalo dnešního soupeře Slovensko 4:1. Ve čtvrtfinále se týmu ze severu Evropy postavila Kanada, nicméně ani hráči s javorovým listem na prsou kádr Tre Kronor nezastavil a po porážce 0:2 se s turnajem rozloučil.

Týmové produktivitě týmu vévodí dvojice Lucas Wallmark, Anton Lander. První jmenovaný během turnaje vstřelil pět gólů, zatímco na žádný neasistoval. Třicetiletý Lander naopak pouze jednou skóroval, hned čtyři branky pak připravil pro spoluhráče.

Co je jisté, tak že si Švédové vylepší umístění z olympiády z před čtyř let. V Pchjongčchangu sice opanovali skupinu, takže byli nasazeni rovnou do čtvrtfinále, v němž padli 3:4 po prodloužení s Německem, to si nakonec překvapivě došlo až pro stříbrné medaile.
Všem fanynkám a fanouškům hokeje přeju krásné sobotní odpoledne. Olympijské hry v Pekingu vrcholí a s ním i hokejový turnaj, který má na programu zápas o bronz mezi Švédskem a Slovenskem.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 14:10.


Články odjinud