Wales – ArgentinaStade de Marseille
Vítěz: 17:29 Přenos se aktualizuje automaticky.
Další informace:
- Rozhodčí
- Peyper (RSA) – Dickson (ENG), Piardi (ITA), videorozhodčí Jonker (RSA)
- Stadion
- Stade de Marseille
Něco se nepovedlo. Zkuste ještě jednou nebo zaktualizujte stránku.
NICOLÁS SÁNCHEZ se ujal míče, počkal si, až vyprší hrací doba, což mu odpočet do nutnosti provedení kopu umožnil, poslal míč s přehledem do branky a 3 body ukončuje zápas, 17:29!
EMILIANO BOFFELLI proměnil jednoduchou konverzi a zatlouká poslední hřebíček do rakve Walesu, 26:17!
Obrovská chyba Velšanů po mlýnu nejspíš rozhoduje zápas! NICOLÁS SÁNCHEZ si počkal na správnou chvíli, vystihl přihrávku na půlící čáře a rozběhl se pod háčko! Měl toho sice po sprintu přes půl hřiště plné zuby, ale hráči protivníka ho nedohonili a střídající útoková spojka si užila skok pod háčko, kde následně vznikla obrovská modrobílá hromada! 24:17!
EMILIANO BOFFELLI zachoval chladnou hlavu a proměňuje konverzi z dobré pozice, posílá svůj tým znovu do vedení, 19:17!
Několikaminutový tlak hostů před brankovištěm nakonec slaví úspěch! Střídající JOEL SCLAVI je tím, kdo dokázal propadnout do brankoviště a položit míč na zem, čímž vyrovnává na 17:17!
DAN BIGGAR se z jednoduché konverze ze středu hřiště nemýlí a zvyšuje na 17:12!
TOMOS WILLIAMS je na hřišti jen 7 minut a znovu překlápí skóre na stranu Walesu! Odvážnou individuální akcí překvapil střed obrany soupeře a doběhl až přímo pod háčko! 15:12!
EMILIANO BOFFELLI měl před sebou 55metrový kop ze středu hřiště, ale poradil si s tím fantasticky! Zakroutil ho k pravé tyči a modrobílí fanoušci v hledišti šílí, jelikož jejich tým jde do vedení! 12:10!
EMILIANO BOFFELLI i tentokrát bezpečně proměňuje krátký kop a přibližuje svůj tým na rozdíl jediného bodu, 9:10!
EMILIANO BOFFELLI se ze sotva 10 metrů nemýlí, posílá míč doprostřed háčka a hosté jsou zpátky na dosah! 6:10!
EMILIANO BOFFELLI měl tu nejjednodušší možnou pozici a bez problémů poslal míč do háčka! Argentina se dostává na tabuli a snižuje na 3:10!
DAN BIGGAR se z trestného kopu přímo ze středu hřiště nemýlil, proměnil 43metrový kop a zvyšuje na 10:0!
DAN BIGGAR kopal konverzi zprostředka, což pro kopáče jeho kvalit nebyl žádný problém a zvyšuje na 7:0!
Velšané si počkali na mezeru ve středu, vrhli se do ní a dvěma přihrávkami překonali 35 metrů až do end zóny! Klíčový průnik zařídil George North, předal míč Garethu Daviesovi, který byl ještě složen, ale vedle něj běžel DAN BIGGAR, který svou první pětkou na mistrovství otevírá skóre a má z tohoto netradičního počinu obrovskou radost!
Historie vzájemných střetnutí Walesu a Argentiny se píše od roku 1968, avšak první 3 souboje nepovažuje Wales za oficiální utkání svého národního týmu, ale za utkání výběru pod názvem Wales XV. K prvnímu oficiálnímu duelu národních týmů tak došlo až v roce 1991 v základní skupině mistrovství světa. Od té doby se tyto celky střetly 21× a bilance je výrazně příznivější pro Wales, jenž zvítězil ve 14 zápasech, Argentina v 6 a souboj z 10. července 2021 v Cardiffu skončil remízou 20:20.
Walesu se daří i v současnosti. Za posledních 10 let ovládl 5 ze 7 střetů s Argentinci. Kromě již zmíněné remízy pak nezvládli ani odvetu hranou jen týden po ní a opět v Cardiffu prohráli rozdílem 22 bodů, což je zároveň nejvyšší vítězství pum nad draky v historii. Od té doby dostali Velšané jednu příležitost k odvetě a využili ji. V rámci loňského Autumn International opět v Cardiffu zvítězili 20:13.
Na mistrovství světa půjde o 3. duel těchto zemí. Oba dosavadní vyhrál Wales, avšak oba se odehrály v základních skupinách, v minulém století a navíc se konaly v Cardiffu. I tak je domácí vyhráli pouze jednociferným rozdílem. Nyní se Wales s Argentinou utkají na šampionátu poprvé na neutrální půdě a navíc půjde o čtvrtfinále. Dá se předpokládat, že v hledišti budou mít převahu příznivci draků, ale bude tomu tak i na hřišti?
Posledních 5 vzájemných zápasů:
WAL–ARG 20:13 (12. 11. 2022, Cardiff)
WAL–ARG 11:33 (17. 6. 2021, Cardiff)
WAL–ARG 20:20 (10. 6. 2021, Cardiff)
ARG–WAL 12:30 (16. 6. 2018, Resistencia)
ARG–WAL 10:23 (9. 6. 2018, San Juan)
Los Pumas jsou pravidelným účastníkem mistrovství světa, ani v jeho počátcích nikdy nechyběli, ačkoliv se do širší světové špičky prosadili až na přelomu století. Od roku 1999 mají víc postupů do čtvrtfinále než konců po základní skupině. Play-off si dosud zahráli 4×, v polovině případů dokonce postoupili do semifinále. A právě ve Francii v roce 2007 dosáhli svého největšího úspěchu, když prohráli pouze v semifinále s pozdějšími mistry světa z Jižní Afriky a vybojovali historické bronzové medaile. Před 8 lety v Anglii opět proti Jižní Africe nezvládli tentokrát souboj o bronz a skončili čtvrtí. Poslední turnaj v Japonsku však pro ně skončil zklamáním, hned na úvod těsně podlehli Francii a právě tento výsledek zavinil jejich konec již po základní skupině. Pohodlná vítězství s Tongou a USA společně s jasnou porážkou od Anglie nestačily na lepší než 3. místo ve skupině C.
Argentinci od roku 2012 hrají The Rugby Championship, ekvivalent turnaje Six Nations pro jižní polokouli, v němž v konkurenci Nového Zélandu, Austrálie a Jižní Afriky obvykle končí poslední, avšak letos v polovičním vydání, kdy se nehrálo každý s každým doma–venku, ale každý s každým jen jednou, se představili ve velmi dobrém světle. Nejprve sice doma podlehli Novému Zélandu o 29 bodů, avšak poté dokázali v samotném závěru zlomit na svoji stranu zápas v Austrálii a na závěr o jediný bod prohráli v Jižní Africe. V následných přípravných utkáních před mistrovstvím opět podlehli Jižní Africe, ale na turnaj se naladili vysokým vítězstvím ve Španělsku. Pod vedením australského trenéra Michaela Cheiky, který je u týmu od března roku 2022, vstupovali do mistrovství s optimismem a touhou napravit poslední neúspěch.
Nahrávalo jim i rozlosování, skupiny se totiž tvoří již 3 roky před turnajem, a skupina D se ukázala jako jedna ze slabších. Hned na úvod sice narazili na favorita skupiny Anglii a ačkoliv hráli celý zápas proti 14 hráčům po vyloučení Curryho, nedokázali přesilovku využít a prohráli 10:27. Následně však poměrn s přehledem přehráli Samou, která na 19:10 snižovala až v závěru, v prestižním zápase zdemolovali sousední Chile 59:5 a v souboji kdo s koho o postup do čtvrtfinále vyzvali Japonsko, které v nádherném zápase, v němž ani jednou neprohrávali, ale většinu doby vedli jen těsným rozdílem, zvítězili 39:27 a zajistili si vstupenku do vyřazovacích bojů. Splněno mají, teď už můžou jen překvapit a v dobrém rozpoložení se postaví Walesu, na jehož zdolání určitě mají. Dokáží to?
Velšané patří dlouhodobě mezi nejsilnější ragbyové národní týmy světa, ale na mistrovství světa to obvykle neumí prodat. Na předchozích 9 šampionátech totiž hned 3× vůbec nepostoupili ze skupiny, jen 3× prošli aspoň do semifinále a jedinou medaili mají hned z premiérového turnaje v roce 1987, kdy vybojovali bronz. Na posledním Světovém poháru před 4 lety v Japonsku měli velké ambice. Krátce před turnajem byli dokonce lídry světového žebříčku, bez ztráty jediného čtyřlístku projeli základní skupinou a otočili nepříznivě se vyvíjející čtvrtfinále s Francií, ale v bojích o medaile opět selhali. V semifinále sehráli naprosto vyrovnaný duel s pozdějšími mistry světa z Jižní Afriky, který ztratili až v naprostém závěru, v boji o bronz pak dostali nařezáno od Nového Zélandu a opět skončili bez medaile.
Letos nejspíš v koutku duše nepomýšlí na titul, jelikož se jim v posledním roce příliš nedařilo. Před 11 měsíci senzačně prohráli v rámci série přípravných utkání Autumn Internationals doma s Gruzií a na každoročním prestižním turnaji Six Nations na konci zimy skončili s jediným vítězstvím předposlední. Ani letní příprava před turnajem se moc nepovedla, výhru a porážku ve dvojzápase s Anglií následoval debakl o 36 bodů s Jižní Afrikou. Tým, který již 16 let koučuje novozélandský trenér Warren Gatland, tak rozhodně nevstupoval do turnaje s extra velkým sebevědomím.
A bylo to znát. Draci hned v úvodním utkání čelili Fidži a právě tento výsledek měl určit, jakým směrem se budou na mistrovství ubírat. Skupina C byla papírově jednou z těch slabších a nakonec toho dokázali využít. Fidžijce po zpackaném závěru nakonec udolali 32:26, když ještě 9 minut před koncem vedli o 18 bodů a mohli i prohrát, ale přesto je důležité vítězství nakoplo k lepším výkonům. Na tomto turnaji nečekaně dobře hrající Portugalsko zdolali 28:8, dlouhodobě se trápící Austrálii deklasovali 40:6 a prakticky ji poslali ven z turnaje, na závěr pak neměli sebemenší problém s Gruzií a po výsledku 43:19 dokázali podruhé v historii projít základní skupinou mistrovství světa bez porážky. Do čtvrtfinále postoupili z prvního místa a předem daný pavouk play-off jim přisoudil druhý tým z taktéž slabší skupiny D, Argentinu. Proti ní jsou jasným favoritem, dokáží tuto roli potvrdit a poprvé ve své historii postoupit do semifinále na dvou šampionátech v řadě?