Formule 1 - Velká cena Velké Británie -  ONLINE PŘENOS -  5. července 2015   14:00

Ukončeno

Velká cena Velké Británie

Přenos se aktualizuje automaticky

Poté následovaly první zastávky v boxech a do čela se postupně propracovali oba jezdci Mercedesu. Vítězství z loňska nakonec obhájil Lewis Hamilton před Nicem Rosbergem a Sebastianem Vettelem.


Vzhledem k tomu, že Velká cena Německa byla pro letošní rok zrušena, se další GP pojede až 26. července, kdy je na okruhu Hungaroring na programu VC Maďarska.


Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji za pozornost a přeji hezký zbytek svátečního dne.

Je za námi Velká cena Velké Británie, která začala být zajímavá ještě předtím, než vůbec odstartovala. Felipe Nasr totiž do závodu ani neodstartoval, protože při předzávodní "inspekci" tratě mu vypověděl službu vůz. Felipe Massa předvedl úžasný start, když se dostal před oba mercedesy a poměrně dlouho byl lídrem závodu. Hned v prvním kole ale vyjel na trať safety car a zároveň odpadlo pár dalších jezdců.
Všichni tři jezdci už jsou na stupních vítězů a my si poslechneme hymny vítěze a vítězné stáje. Následovat bude předání cen a tradiční šampaňské.
Konečné pořadí Velké ceny Velké Británie: 1. Hamilton, 2. Rosberg, 3. Vettel, 4. Massa, 5. Bottas, 6. Kvjat, 7. Hülkenberg, 8. Räikkönen, 9. Pérez, 10. Alonso. Závod nedokončili Nasr, Button, Grosjean, Maldonado, Verstappen, Ricciardo, Sainz.
Konec závodu.
52
LEWIS HAMILTON jako první proťal cílovou pásku a vítězí ve Velké ceně Velké Británie. Druhý dojel Nico Rosberg a třetí Sebastian Vettel.
52
Jezdci najeli do posledního kola a Lewis Hamilton si na domácím okruhu jede pro vítězství ve Velké ceně Velké Británie.
51
Trať je už hodně mokrá, ale jezdci mají před sebou poslední dvě kola, takže závěr závodu by neměl být nikterak ohrožen.
50
Průběžné pořadí: 1. Hamilton, 2. Rosberg, 3. Vettel, 4. Massa, 5. Bottas, 6. Kvjat, 7. Hülkenberg, 8. Räikkönen, 9. Pérez, 10. Alonso.
49
Pro novou sadu gum si dojel Kimi Räikkönen, jehož cestou do boxů následoval Will Stevens, aby si nechal vyměnit přední spoiler.
48
Ve druhém sektoru je máváno žlutými vlajkami, protože Will Stevens vyjel mimo trať, narazil do bezpečnostní bariéry a urval si přední přítlačné křídlo.
47
Do boxů zajel Roberto Merhi, jenž se nachází o dvě kola zpět.
46
Lewis Hamilton si v předchozích dnech stěžoval, že na stupních vítězů dostává místo zlatých pohárů jakési plastové "paskvily". Pokud si udrží vedení, bude moct na vlastní kůži vyzkoušet, jestli se organizátoři této Velké ceny v tomto ohledu polepšili.
45
Průběžné pořadí: 1. Hamilton, 2. Rosberg, 3. Vettel, 4. Massa, 5. Bottas, 6. Kvjat, 7. Hülkenberg, 8. Räikkönen, 9. Pérez, 10. Alonso.
45
Lewis Hamilton předjel na čerstých pneumatikách Felipeho Massu. Vzápětí zamířil do pitlane Nico Rosberg a do čela závodu se tak znovu vrací Lewis Hamilton!
44
Ze záběrů jedné z kamer, která je umístěna nad boxovou uličkou, je jasně vidět, že déšť nabral na intenzitě.
44
Lewis Hamilton z prvního místa zajel do boxů, aby si nechal nazout pneumatiky do přechodných podmínek. Vedení v závodě tak převzal Nico Rosberg!
43
Další déšť je očekáván v 15:20.
43
Připomeňme si, že v závodě už nepokračují Nasr, Button, Grosjean, Maldonado, Verstappen, Ricciardo a Sainz.
42
Déšť na Silverstonu sice ustal, ale podle aktuálních informací začne znovu pršet za několik málo minut.
41
Nico Rosberg je při chuti a teď za sebou nechal Felipeho Massu. Němec ve službách Mercedesu se posunul na druhé místo!
40
Průběžné pořadí: 1. Hamilton, 2. Massa, 3. Rosberg, 4. Bottas, 5. Vettel.
39
O další předjížděcí manévr se postaral Nico Rosberg, jenž se prohnal kolem Valtteriho Bottase na třetí pozici. Následně si krátký výlet mimo trať udělal Lewis Hamilton.
39
Na konci cílové rovinky si Sebastian Vettel vyšlápl na Kimiho Räikkönena a posunul se na páté místo. Räikkönen následně zajel do boxů.
37
Z pohledu jedné z kamer je jasně vidět, že se skutečně jedná o menší kapky. Jezdci tak zatím nemusí do boxů.
36
Diváci na tribunách začínají vytahovat deštníky, což znamená jediné, že avizovaný déšť skutečně dorazil. Zatím to jsou ale jen drobné kapky.
35
Průběžné pořadí: 1. Hamilton, 2. Massa, 3. Bottas, 4. Rosberg, 5. Räikkönen.
35
Virtuální safety car končí a může se tak znovu závodit. Opět je povoleno využívat systém DRS.
34
Aktuální zprávy hovoří o tom, že déšť by měl přijít asi v 15:05.
33
Další jezdec, který dnes neuvidí šachovnicový praporek, je Carlos Sainz, jemuž vypovědělo službu auto. Ke slovu se tak dostává virtuální safety car.
32
Sergio Pérez dohnal Carlose Sainze, ale byl příliš rychlý a nakonec vyjel mimo trať. Rychle se ale zorientoval a vrací se zpět na místo dění.
31
Už se nacházíme za polovinou závodu, ale za chvíli se mohou dít zajímavé věci, protože déšť se stále více blíží. Nad Silverstonem se hodně zatáhlo.
30
Průběžné pořadí: 1. Hamilton, 2. Massa, 3. Bottas, 4. Rosberg, 5. Räikkönen.
29
Můžeme si připomenout, že v závodě nepokračují Nasr, Button, Grosjean, Maldonado, Verstappen a Ricciardo.
28
Vedoucí čtveřice právě předjela jednoho z vozů Manoru, který se nachází o kolo zpět.
27
Na samotném chvostu startovního pole krouží podle očekávání oba jezdci Manoru Marussia v pořadí Will Stevens a Roberto Merhi. Kvůli velkému počtu odstoupivších jezdců krouží na trati už "jen" čtrnáct pilotů.
26
Jezdci dostávají informaci, že pravděpodobnost výskytu deště se o něco zvýšila. Podle aktuálních dostupných informací přímo z okruhu by mohlo začít pršet za dvacet minut.
25
Průběžné pořadí: 1. Hamilton, 2. Massa, 3. Bottas, 4. Rosberg, 5. Räikkönen.
24
V předchozích dnech spatřila světlo světa informace, že formule 1 by mohla mít po 40 letech nové vedení. Akcie od společnosti CVC Capital Partners a Bernieho Ecclestona chce odkoupit skupina amerických investorů a společnost z Kataru. Nechme se překvapit, jak to nakonec celé dopadne.
23
Na má slova skutečně došlo, Daniel Ricciardo kvůli poruše pohonné jednotky odstupuje ze závodu.
22
V boxech rovněž Valtteri Bottas, který po svém návratu na trať musel svést souboj s dotírajícím Nicem Rosbergem, kterého nakonec udržel za sebou.
21
Felipe Massa a Nico Rosberg jeli spolu bok po boku v boxové uličce, ale na konci pitlane se Massa natlačil před Rosberga a vrátil se na trať na třetí příčce.
21
Do boxů zároveň zajíždí Felipe Massa a Nico Rosberg. Tohle může být jeden ze zlomových momentů celého závodu!
20
Průběžné pořadí: 1. Massa, 2. Bottas, 3. Rosberg, 4. Hamilton, 5. Pérez.
20
Rychlý pitstop má za sebou Lewis Hamilton, který se v boxové uličce potkal s Nicem Hülkenbergem.
19
V pitlane se objevil rovněž Daniil Kvjat. První zastávky v boxech tak jsou v plném proudu.
18
Povinný pitstop absolvoval Fernando Alonso, který se po svém návratu na trať zařadil mezi Willa Stevense a Roberta Merhiho na 14. pozici.
18
Nejrychlejší kolo závodu zaznamenal Sebastian Vettel, jenž aktuálně drží poslední bodované desáté místo.
17
Daniel Ricciardo hlásil v týmovém rádiu, že má potíže s pohonnou jednotkou. Není tak vyloučeno, že budeme svědky odstoupení dalšího jezdce.
16
V garáži Mercedesu to vypadalo, že se chystá zastávka některého z jejich jezdců, ovšem patrně šlo jen o oklamání soupeřů, protože mechanici po chvilce znovu zalezli.
15
Mechanici u Ferrari teď měli celkem napilno, neboť se u nich zastavil pro nové gumy i Sebastian Vettel.
15
Průběžné pořadí: 1. Massa, 2. Bottas, 3. Hamilton, 4. Rosberg, 5. Hülkenberg.
14
Své mechaniky přijel pozdravit Kimi Räikkönen, jehož pitstop se obešel bez komplikací. Fin se na trať vrací na desátém místě.
13
Druhý Valtteri Bottas se stále drží jako klíště Felipeho Massy, momentálně na něj ztrácí půl sekundy.
12
Daniel Ricciardo zamířil do boxů, aby si nechal nazout čerstvou směs pneumatik.
11
Valtteri Bottas zaútočil na svého týmového kolegu Felipeho Massu a nechybělo moc, aby Fin ve službách Williamsu uzmul první pozici pro sebe.
10
Průběžné pořadí: 1. Massa, 2. Bottas, 3. Hamilton, 4. Rosberg, 5. Hülkenberg.
9
Bída McLarenu stále nebere konce. Poté, co Jenson Button odstoupil hned v úvodu závodu, drží prapor této stáje Fernando Alonso, jenž se ale nachází na 13. místě.
8
Štafetu nejrychlejšího kola závodu přebírá Lewis Hamilton. Po divokém startu máme zaděláno na zajímavou Velkou cenu.
7
Jezdci dostali informaci, že od tohoto okamžiku mohou používat systém DRS. Nejrychlejší kolo závodu mezitím zajel Felipe Massa.
6
Start se naopak nepovedl Ferrari, Sebastian Vettel se propadl až na deváté místo.
5
Dalším jezdcem, jenž je nucen předčasně odstoupit, je Max Verstappen, který rovněž skončil ve štěrkové zóně.
5
Průběžné pořadí: 1. Massa, 2. Bottas, 3. Hamilton, 4. Rosberg, 5. Hülkenberg.
4
Zpomalovací vůz je pryč a smečka jezdců je znovu puštěna z řetězu. Hamilton hned vyrazil na Felipeho Massu, načež vyjel mimo trať, čehož využil Valtteri Bottas, jenž se posunul na druhou pozici!
3
Safety car zajede do boxů na konci tohoto kola.
2
Spolu s Jensonem Buttonem předčasně odstupují také Romain Grosjean a Pastor Maldonado, který rovněž nechal stát svůj monopost vedle trati.
1
Ovšem hned v prvním kole vyráží na trať safety car, protože Jenson Button zaparkoval vůz vedle trati.
1
Felipe Massa předvedl famózní start, když předjel oba mercedesy! Brazilec se rychle dostal na první místo, načež na Hamiltona útočil i Valtteri Bottas. Brit se nicméně ubránil a zůstává druhý!
Závod právě odstartoval.
Piloti se pomalu seřazují na startovním roštu a Velká cena Velké Británie za malou chvíli začne.
Jezdci právě vyrazili do zaváděcího kola. Ovšem Felipe Nasr zůstal stát v garáži, protože při předzávodní "inspekci" okruhu mu jeho vůz vypověděl službu. Navíc to vypadá, že ani nevyrazí do samotného závodu.
TRAŤ


Okruh Silverstone měří 5 891 metrů a závod je vypsán na 52 kol. Traťový rekord tu drží Mark Webber, loňské vítězství bude obhajovat vítěz kvalifikace Lewis Hamilton.


Přesně před 65 lety se na této trati odjela vůbec první Velká cena v historii MS. Tuto GP v roce 1950 vyhrál Ital Giuseppe Farina. Jedním z jezdců, kteří závod nedokončili, byl jistý Juan Manuel Fangio.


Na trati, která čítá osm levých a deset pravých zatáček, dosahují jezdci průměrné rychlosti 125 km/h.


Okruh Silverstone byl vybudován po druhé světové válce na místě bývalého vojenského letiště. Mezi známé zatáčky patří například Abbey, Arena, Brooklands, Woodcote, Copse, Maggotts, Becketts, rovinka Hangar Straight, dále zatáčky Stowe či Club.

KVALIFIKACE


Bída McLarenu stále nebere konce. Jak Fernando Alonso, tak Jenson Button skončili už v první části kvalifikace, což je další velké zklamání. Spolu s nimi nepostoupili Nasr, Stevens a Merhi.


Mezi desítku nejrychlejších se nevměstnali Pérez, Grosjean, Verstappen, Maldonado a Ericsson.


Pole position si na domácí trati vyjel Lewis Hamilton, který v závěru kvalifikace zamířil do boxů, čehož nevyužil jeho týmový kolega Nico Rosberg, jenž ve druhém sektoru ztratil půl sekundy a odstartuje tak z druhého místa. Druhá řada patří Felipemu Massovi a Valtterimu Bottasovi.

TRÉNINKY


Na první trénink nebude s láskou vzpomínat Pastor Maldonado, neboť jej zradila převodovka. Nico Rosberg měl problémy s hydraulikou, ale navzdory tomu, že většinu tréninku musel vynechat, byl nakonec ze všech nejrychlejší. Druhý čas zajel Lewis Hamilton a třetí Max Verstappen.


Ve druhém tréninku se o vzrušení postarali Romain Grosjean a Roberto Merhi. První jmenovaný zaparkoval svůj vůz do štěrkové zóny, čímž se postaral o vyvěšení červených vlajek. Merhi v samotném závěru zůstal stát na trati, ale v okamžiku, kdy začaly vlát červené vlajky, dokázal svůj monopost restartovat a odjet z místa. Nejrychlejší zůstal Nico Rosberg před Kimim Räikkönenem a Sebastianem Vettelem.


Třetí trénink opanoval tentokrát Lewis Hamilton, který za sebou nechal stájového kolegu Nica Rosberga a Kimiho Räikkönena.

Průběžnému pořadí šampionátu jezdců stále dominuje Lewis Hamilton se ziskem 169 bodů, o dalších deset bodů zpět je na druhém místě jeho stájový kolega Nico Rosberg. Pomyslné stupně vítězů uzavírá Sebastian Vettel se 120 body.


Mezi konstruktéry nemá Mercedes konkurenci. Německá stáj disponuje 328 body, druhé Ferrari nasbíralo 192 bodů a třetí je Williams se 129 body.

Příjemné nedělní odpoledne při sledování textového online přenosu z devátého závodu letošní sezony mistrovství světa vozů formule 1, Velké ceny Velké Británie.
Vítáme vás u on-line přenosu. Závod začíná v 14:00.
Články odjinud