VC Španělska | ONLINE | 14.5.2017 14:00 | Formule 1 2017 | ŽIVĚ | iSport.cz

Formule 1 - VC Španělska -  ONLINE PŘENOS -  14. května 2017   14:00

Ukončeno

VC Španělska

Přenos se aktualizuje automaticky

Sebastian Vettel ale zůstává v čele průběžného pořadí šampionátu jezdců, kde má na druhého Lewise Hamiltona šestibodový náskok. Další Velká cena je na programu 28. května, kdy se na okruhu v Monte Carlu pojede formulová klasika Grand Prix Monaka. Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a užijte si zbytek víkendu.
Je za námi Velká cena Španělska, v jejímž průběhu se o první místo přetahovali Lewis Hamilton a Sebastian Vettel. Nakonec zvítězil pilot stáje Mercedes, druhý skončil Vettel a třetí dojel Daniel Ricciardo, jemuž bronzová pozice doslova spadla do klína po odstoupení Valtteriho Bottase. Výborný výsledek zaznamenali oba závodníci stáje Force India, Pérez byl čtvrtý a Ocon pátý. Životní závod jel i Pascal Wehrlein, který sice projel cílem jako sedmý, ale k jeho času bude přičtena pětisekundová penalizace. Hned v úvodu spolu kolidovali Räikkönen a Verstappen a oba odstoupili již na začátku.
Všichni tři jezdci už jsou na stupních vítězů a my si poslechneme hymny vítěze a vítězné stáje. Následovat bude předání cen a tradiční šampaňské.
Konečné pořadí Velké ceny Španělska: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Vettel (Ferrari), 3. Ricciardo (Red Bull), 4. Pérez (Force India), 5. Ocon (Force India), 6. Hülkenberg (Renault), 7. Wehrlein (Sauber), 8. Sainz (Toro Rosso), 9. Kvjat (Toro Rosso), 10. Grosjean (Haas). Závod nedokončili Räikkönen, Verstappen, Vandoorne a Bottas.
Konec závodu.
66
LEWIS HAMILTON jako první proťal cílovou pásku a vítězí ve Velké ceně Španělska. Druhý dojel Sebastian Vettel a třetí Daniel Ricciardo.
66
Jezdci najeli do posledního kola a Lewis Hamilton si jede pro vítězství ve Velké ceně Španělska!
65
Magnussena v závěru závodu postihl defekt pneumatiky a dánský jezdec musí do boxů!
65
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Vettel (Ferrari), 3. Ricciardo (Red Bull), 4. Pérez (Force India), 5. Ocon (Force India), 6. Hülkenberg (Renault), 7. Wehrlein (Sauber), 8. Sainz (Toro Rosso), 9. Kvjat (Toro Rosso), 10. Grosjean (Haas).
64
Valtteri Bottas už konzultuje s Nikim Laudou, co bylo špatně a jaký byl důvod jeho odstoupení. Bylo vidět, že Bottasův vůz zachvátil menší požár.
63
Pokud by Grand Prix Španělska takto skončila, udržel by si Sebastian Vettel vedení v průběžném pořadí šampionátu jezdců, kde by měl šestibodový náskok na Lewise Hamiltona.
62
Ještě jednou si můžeme připomenout, že v závodě nepokračují Räikkönen, Verstappen, Vandoorne a Bottas.
61
Máme tady deja vú. Felipe Massa opět trochu zbrzdil Sebastiana Vettela, který v současné chvíli nahání na prvním místě jedoucího Lewise Hamiltona. Stejnou situaci jsme viděli i před dvěma týdny v Rusku, kde Vettel doháněl Valtteriho Bottase.
60
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Vettel (Ferrari), 3. Ricciardo (Red Bull), 4. Pérez (Force India), 5. Ocon (Force India), 6. Hülkenberg (Renault), 7. Wehrlein (Sauber), 8. Sainz (Toro Rosso), 9. Magnussen (Haas), 10. Kvjat (Toro Rosso).
59
Abych to ale ještě nezakřikl. Sainz totiž do týmového rádia hlásil nějaké problémy na svém voze. Podle všeho by se ale nemělo jednat o nic vážného.
58
Když své fanoušky nepotěší Fernando Alonso, trochu radosti jim může udělat Carlos Sainz. Španěl ve službách Toro Rosso je momentálně osmý, ale může skončit sedmý, pokud Wehrlein po časové penalizaci klesne pořadím.
57
Lídr závodu Lewis Hamilton má na druhého Sebastiana Vettela k dobru 4,380 sekundy. Jedná se o poměrně velký náskok, ale vzhledem k tomu, že do konce závodu zbývá devět kol, není to náskok nedostižný.
56
Max Verstappen mezitím vysvětloval španělským novinářům, co že se stalo hned po startu, kdy kolidoval s Kimim Räikkönenem a oba borci museli odstoupit.
55
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Vettel (Ferrari), 3. Ricciardo (Red Bull), 4. Pérez (Force India), 5. Ocon (Force India), 6. Hülkenberg (Renault), 7. Wehrlein (Sauber), 8. Sainz (Toro Rosso), 9. Magnussen (Haas), 10. Kvjat (Toro Rosso).
54
Fernando Alonso a Jolyon Palmer už nabrali hodně velké manko, protože na čelo startovního pole ztrácí dvě kola. To je hodně velký rozestup.
53
Kvůli povinnému pit stopu se Alonso propadl až na předposlední místo. Poté, co potěšil své fanoušky ve včerejší kvalifikaci, dnes budou odcházet fandové Fernanda Alonsa hodně zklamaní.
52
Fernando Alonso zajel do boxů a dnes už je to pro něj třetí pit stop. Alonsova zastávka trvala 3,7 sekundy.
51
Kimi Räikkönen s celým týmem Ferrari ukázal hodně velké srdce. Jeden z jeho fanoušků totiž obrečel, že finský pilot odstoupil hned po startu. Ovšem zklamání malého caparta vystřídalo ohromné nadšení, protože Iceman věnoval svému fanouškovi čepici a nechal se s ním vyfotit. Krásné gesto od stáje z Maranella!
50
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Vettel (Ferrari), 3. Ricciardo (Red Bull), 4. Pérez (Force India), 5. Ocon (Force India), 6. Hülkenberg (Renault), 7. Wehrlein (Sauber), 8. Sainz (Toro Rosso), 9. Magnussen (Haas), 10. Kvjat (Toro Rosso).
49
Hodně zajímavý je časový rozestup mezi prvním Hamiltonem a pátým Oconem, který činí téměř minutu a půl. Jezdci za Oconem už jsou o kolo zpět.
48
Pro Wehrleina je škoda, že zrovna v této Velké ceně dostal časovou penalizaci, protože má rozjetý hodně dobrý závod. Pokud nezrychlí, může spadnout za bodované pozice.
47
Pascal Wehrlein dostal penalizaci pěti sekund za porušení pravidel při vjezdu do boxů.
46
Můžeme si připomenout, že v závodě už nepokračují Räikkönen, Verstappen, Vandoorne a Bottas.
45
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Vettel (Ferrari), 3. Ricciardo (Red Bull), 4. Pérez (Force India), 5. Ocon (Force India), 6. Hülkenberg (Renault), 7. Wehrlein (Sauber), 8. Sainz (Toro Rosso), 9. Magnussen (Haas), 10. Kvjat (Toro Rosso).
44
Je tomu skutečně tak! Lewis Hamilton aktivoval systém DRS a prohnal se kolem Sebastiana Vettela, který svému soupeři nekladl téměř žádný odpor. Hamilton je zpět v čele závodu!
43
Lewis Hamilton je Sebastianu Vettelovi v patách a podle všeho nebude trvat dlouho a budeme svědky dalšího útoku, tentokrát ze strany trojnásobného mistra světa.
42
Sebastian Vettel s Lewisem Hamiltonem předjíždějí závodníky o kolo zpět. Právě Vettel kvůli tomuto manévru přišel v minulém závodě v Rusku o možnost bojovat o vítězství až do posledních metrů, protože jej zdržel o kolo zpět jedoucí Felipe Massa.
41
Z odstoupení Valtteriho Bottase nejvíce vytěžil Daniel Ricciardo, který se posunul na třetí místo. Hodně dobrý závod zatím jede dvojice z týmu Force India Sergio Pérez a Esteban Ocon, kteří jsou na čtvrté, respektive páté pozici.
40
Průběžné pořadí: 1. Vettel (Ferrari), 2. Hamilton (Mercedes), 3. Ricciardo (Red Bull), 4. Pérez (Force India), 5. Ocon (Force India), 6. Hülkenberg (Renault), 7. Wehrlein (Sauber), 8. Sainz (Toro Rosso), 9. Magnussen (Haas), 10. Grosjean (Haas).
39
Valtteri Bottas odstavil svůj vůz vedle trati a pravděpodobně kvůli technickým problémům odstupuje ze závodu. Z jeho vozu se navíc vynořil kouř.
38
Tak to byl krásný souboj mezi Sebastianem Vettelem a Lewisem Hamiltonem! Vettel vyjížděl z boxů a jakmile mohl zvýšit rychlost, hned na to pořádně šlápl. Vzápětí se ocitl hned vedle Hamiltona a mezi oběma piloty zřejmě došlo ke kontaktu. Vettel ale zuby nehty udržel vedoucí příčku!
37
Prapor McLarenu tak po odstoupení Vandoorna drží už jen Fernando Alonso, který se ale nachází daleko za bodovanými pozicemi.
36
Lewis Hamilton právě teď zajel do boxů a jeho zastávka proběhla bez komplikací. Brit se vrátil na svou původní druhou pozici.
35
Průběžné pořadí: 1. Vettel (Ferrari), 2. Hamilton (Mercedes), 3. Bottas (Mercedes), 4. Ricciardo (Red Bull), 5. Pérez (Force India), 6. Ocon (Force India), 7. Hülkenberg (Renault), 8. Wehrlein (Sauber), 9. Sainz (Toro Rosso), 10. Magnussen (Haas).
35
Jezdci využívají této situace k zastávkám v boxech. U Mercedesu se už už chystal pit stop, ale Lewis Hamilton k mechanikům nakonec neodbočil.
34
Felipe Massa byl bok po boku se Stoffelem Vandoornem a mezi oběma kohouty došlo ke kontaktu! Zatímco Massův vůz zůstal nepoškozen, Vandoorne ze závodu odstupuje a ředitelství závodu aktivovalo režim virtuálního safety caru.
33
Jak už bylo zmíněno, Fernando Alonso se nezúčastní další Velké ceny v Monaku. V jeho monopostu jej nahradí mistr světa z roku 2009 Jenson Button.
32
Fernando Alonso přijel pozdravit své mechaniky a ti mu nasadili novou směs pneumatik.
31
Zdá se, že svůj životní závod jede Pascal Wehrlein na Sauberu, protože německý pilot se v tuto chvíli nachází na sedmém místě. Jeho stáj Sauber bude od příští sezony odebírat motory od Hondy. Mnoho diváků nad tímto krokem kroutilo hlavami vzhledem k tomu, jak špatné výsledky má McLaren, který rovněž používá agregáty od Hondy.
30
Průběžné pořadí: 1. Vettel (Ferrari), 2. Hamilton (Mercedes), 3. Bottas (Mercedes), 4. Ricciardo (Red Bull), 5. Pérez (Force India), 6. Ocon (Force India), 7. Wehrlein (Sauber), 8. Hülkenberg (Renault), 9. Magnussen (Haas), 10. Sainz (Toro Rosso).
28
Když už je řeč o Fernandu Alonsovi, je třeba informovat, že dvojnásobný mistr světa dal své stáji McLaren ultimátum. Pokud mu do října nebude dán k dispozici lepší vůz, Alonso v tomto týmu skončí.
27
Miláček španělského publika Fernando Alonso je aktuálně třináctý. Domácí závodník už má za sebou úvodní tréninky na závod 500 mil Indianapolis, kterého se zúčastní místo Velké ceny Monaka. Symbolicky bude v americké sérii IndyCar hájit barvy stáje McLaren.
26
Svůj první povinný pit stop si odbyl Valtteri Bottas, který se na trať vrátil na třetí pozici. Můžeme si připomenout, že v závodě už nepokračují Max Verstappen a Kimi Räikkönen.
25
Průběžné pořadí: 1. Vettel (Ferrari), 2. Hamilton (Mercedes), 3. Bottas (Mercedes), 4. Ricciardo (Red Bull), 5. Wehrlein (Sauber), 6. Pérez (Force India), 7. Ocon (Force India), 8. Hülkenberg (Renault), 9. Magnussen (Haas), 10. Sainz (Toro Rosso).
25
Teď už to Sebastianu Vettelovi vyšlo! Když to před chvílí nešlo po vnější stopě, zkusil Vettel zdolat Bottase po stopě vnitřní. Finský jezdec se tentokrát už neubránil a Sebastian Vettel se vrací do čela závodu!
24
Německý závodník ve službách Ferrari zaútočil na Valtteriho Bottase na cílové rovince, ale Bottas zaujal defenzivní stopu a Vettelův úmysl po vnější straně vyšel naprázdno.
23
Sebastian Vettel by mohl být relativně v klidu, protože nebude trvat dlouho a Valtteri Bottas zajede do boxů. Čtyřnásobný mistr světa si chce ale všechno ubojovat sám a chystá si útok na svého soupeře.
22
Do pit lane zajel Jolyon Palmer, který se kvůli zastávce v boxech propadl na poslední místo. Na opačném konci startovního pole Sebastian Vettel nahání Valtteriho Bottase, za nímž má odstup půl sekundy.
21
Incident mezi Sainzem a Magnussenem nebude nadále trestán. V boxech mezitím Lewis Hamilton a do čela závodu se tak posunul Valtteri Bottas, jehož také čeká povinný pit stop. U svých mechaniků byl rovněž Daniel Ricciardo.
20
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Bottas (Mercedes), 3. Vettel (Ferrari), 4. Ricciardo (Red Bull), 5. Wehrlein (Sauber), 6. Pérez (Force India), 7. Ocon (Force India), 8. Hülkenberg (Renault), 9. Magnussen (Haas), 10. Sainz (Toro Rosso).
20
Incident mezi Carlosem Sainzem a Kevinem Magnussenem, při němž chtěl Sainz předjet Magnussena po trávě, právě vyšetřují sportovní komisaři.
19
Své mechaniky přijel pozdravit Sergio Pérez, jehož týmový kolega Esteban Ocon byl v pitlane před malou chvílí. V boxech také Marcus Ericsson.
18
Zatímco Lewis Hamilton s Valtterim Bottasem dosud nebyli v boxech, Felipe Massa, momentálně kroužící na posledním místě, byl u mechaniků už dvakrát.
17
Incident mezi Bottasem, Räikkönenem a Verstappenem z úvodu závodu nebudou sportovní komisaři nadále trestat.
16
Sebastian Vettel využil toho, že má na svém voze čerstvější pneumatiky a předjel Daniela Ricciarda. Lze očekávat, že se Vettel brzy vrátí do čela závodu, protože Hamiltona s Bottasem ještě čeká povinná zastávka.
15
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Bottas (Mercedes), 3. Ricciardo (Red Bull), 4. Vettel (Ferrari), 5. Pérez (Force India), 6. Ocon (Force India), 7. Hülkenberg (Renault), 8. Grosjean (Haas), 9. Wehrlein (Sauber), 10. Ercisson (Sauber).
15
Z prvního místa odbočil do boxů Sebastian Vettel a hned za ním se tam objevil i Felipe Massa. Vedení v závodě tedy přebral Lewis Hamilton!
14
V pit lane jsou také Magnussen a Sainz. Sainzova zastávka v boxech byla o nějakou desetinu pomalejší, což chtěl Sainz napravit při výjezdu z boxů, kdy se chystal Magnussena předjet po trávě. Naštěstí pro něj si svůj úmysl rozmyslel, jinak by mohla následovat penalizace.
13
Jako první zajel k mechanikům Fernando Alonso, jehož vzápětí následují Lance Stroll a Stoffel Vandoorne. První série pit stopů tedy začíná. Alonso se vrátil na trať na 14. místě.
12
Sportovní komisaři si na nedostatek práce v úvodu závodu rozhodně stěžovat nemohou. Další situací, kterou vyšetřují, je incident trojice Räikkönen, Verstappen, Bottas.
11
Incident mezi Felipem Massou a Fernandem Alonsem, po němž vyjel Alonso z dráhy, nebude sportovními komisaři nadále trestán.
10
Průběžné pořadí: 1. Vettel (Ferrari), 2. Hamilton (Mercedes), 3. Bottas (Mercedes), 4. Ricciardo (Red Bull), 5. Pérez (Force India), 6. Ocon (Force India), 7. Hülkenberg (Renault), 8. Magnussen (Haas), 9. Sainz (Toro Rosso), 10. Grosjean (Haas).
9
Pro Velkou cenu Španělska se počítá se dvěma, případně třemi zastávkami v boxech. První regulérní pit stopy nás teprve čekají.
8
Specifikace pneumatik pro dnešní závod je měkká, střední a tvrdá. Většina jezdců nazula od začátku měkkou sadu pneumatik, tři piloti obuli střední směs.
7
Dobrý start prožili jezdci stáje Force India. Sergo Pérez a Esteban Ocon momentálně okupují páté, respektive šesté místo. Zato Fernando Alonso, jemuž se včera povedla kvalifikace, se propadl na 11. pozici.
6
Lídr závodu Sebastian Vettel má na druhého Lewise Hamiltona náskok 2,5 vteřiny. O dalších šest vteřin zpět je třetí Valtteri Bottas.
5
Průběžné pořadí: 1. Vettel (Ferrari), 2. Hamilton (Mercedes), 3. Bottas (Mercedes), 4. Ricciardo (Red Bull), 5. Pérez (Force India), 6. Ocon (Force India), 7. Hülkenberg (Renault), 8. Magnussen (Haas), 9. Sainz (Toro Rosso), 10. Grosjean (Haas).
5
Opakované záběry ukázaly, že po startu do sebe ťukli Max Verstappen a Kimi Räikkönen. Jejich incident, který nebude sportovními komisaři nadále trestán, byl důvodem jejich předčasného odstoupení.
4
Na samotný chvost startovního pole se propadl Felipe Massa. Po startu se od jeho vozu začalo kouřit, ale co bylo skutečně příčinou, nelze v tuto chvíli přesně identifikovat.
3
Jezdci dostali informaci, že od tohoto okamžiku mohou používat systém DRS, čili pomůcku pro usnadnění předjíždění.
2
Kimi Räikkönen není jediným jezdcem, který vypadl hned na začátku závodu. Problémy má také Max Verstappen, který tedy neobhájí loňské vítězství a rovněž předčasně odstupuje.
2
Zatímco Fernando Alonso po krátkém výletu pokračuje v závodě, Kimi Räikkönen končí!
1
Hned po startu přišel Lewis Hamilton o první místo, protože Sebastian Vettel vyrazil jak neřízená střela a ještě před první zatáčkou se dostal před Hamiltona! Kimi Räikkönen a Fernando Alonso si udělali výlet mimo trať.
Závod právě odstartoval.
Piloti se pomalu seřazují na startovním roštu a Velká cena Španělska za malou chvíli začne.
Jezdci právě vyrazili do zaváděcího kola.
TRAŤ


Okruh poblíž Barcelony měří 4 655 metrů a závod je vypsán na 66 kol. Traťový rekord tu drží z roku 2008 Kimi Räikkönen časem 1:21.670. Loňské prvenství bude obhajovat Max Verstappen, který se díky vítězství ve Španělsku stal nejmladším pilotem v dějinách formule 1, který dokázal vyhrát nějaký závod.


Na této trati se první Grand Prix jela v roce 1991. Dráha, na které jezdci ujedou celkem 307,104 km, čítá devět pravých a sedm levých zatáček. Zajímavostí je, že tento okruh je využíván také při testování.


Poslední úprava tratě se datuje k roku 2007, kdy byla v závěrečném sektoru přidána šikana. Na cílové rovince se uskutečnila časovka družstev na silničních kolech v rámci LOH 1992.

KVALIFIKACE


Kvalifikace proběhla bez nehod a dalších komplikací. Z první části nepostoupili Ericsson, Palmer, Stroll, Vandoorne a Kvjat. Především poslední místo Daniila Kvjata bylo velkým překvapením.


Ve druhém kvalifikačním segmentu skončili Magnussen, Sainz, Hülkenberg, Grosjean a Wehrlein. Velkým úspěchem tak byl postup miláčka španělského publika Fernanda Alonsa mezi deset nejrychlejších.


Pole position získal Lewis Hamilton, pro něhož to bylo 64. vítězství v kvalifikaci a jen jeden triumf mu schází na vyrovnání Ayrtona Senny. Druhé místo nakonec získal po skvělém finiši Sebastian Vettel, který na poslední chvíli odsunul Valtteriho Bottase na třetí pozici. Ve druhé řadě spolu s Bottasem bude jeho krajan Kimi Räikkönen. Příjemným překvapením bylo sedmá příčka Fernanda Alonsa.

TRÉNINKY


První trénink byl v režii Mercedesu. Na okruhu poblíž Barcelony byl v pátek dopoledne nejrychlejší Lewis Hamilton (1:21.521), druhý Valtteri Bottas zaostal o 29 tisícin a třetí Kimi Räikkönen ztratil téměř vteřinu. Smůla stále provází Fernanda Alonsa a celý tým McLaren. Miláček španělského publika skončil v prvním tréninku předčasně, neboť jej zradil motor. Sebastian Vettel měl problémy s převodovkou a technické potíže postihly také Kevina Magnussena.


Čelo výsledkové listiny bylo po druhém tréninku totožné jako po prvním. Nejlepší čas zaknihoval znovu Lewis Hamilton (1:20.802), druhý Valtteri Bottas nabral manko 90 tisícin a třetí dojel Kimi Räikkönen se ztrátou 310 tisícin. Fin se navíc musel vypořádat s problémy s pohonnou jednotkou, které se objevily také na voze Fernanda Alonsa. O krátké přerušení se postaral Carlos Sainz, z jehož monopostu zůstaly na trati ležet úlomky.


Hegemonie Mercedesu byla narušena až ve třetím tréninku, který pro sebe uzmul Kimi Räikkönen časem 1:20.214. S odstupem 242 tisícin dojel druhý Sebastian Vettel a Lewis Hamilton, který ovládl úvodní dva tréninky, skončil třetí s mankem 381 tisícin. Ještě před startem třetího tréninku měl potíže Valtteri Bottas, jemuž byla kvůli problémům s elektronikou rozebrána pohonná jednotka, přičemž mu byl nakonec nasazen nový motor.

PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ JEZDCŮ


Po čtyřech odjetých závodech zůstává v čele průběžného pořadí šampionátu jezdců Sebastian Vettel se ziskem 86 bodů. Druhé místo si drží Lewis Hamilton, jenž má na svém kontě 73 bodů. Třetí Valtteri Bottas ztrácí na Hamiltona 10 bodů.


PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ TÝMŮ


Mezi konstruktéry se na první místo vrátila stáj Mercedes (136 bodů), o pouhý bod méně má druhé Ferrari a třetí Red Bull už výrazněji zaostává, neboť dosud získal 57 bodů.

Příjemné nedělní odpoledne při sledování textového online přenosu z pátého závodu letošní sezony mistrovství světa vozů formule 1, Velké ceny Španělska.
Vítáme vás u on-line přenosu. Závod začíná v 14:00.
Články odjinud