VC Bahrajnu | ONLINE | 31.3.2019 17:10 | Formule 1 2019 | ŽIVĚ | iSport.cz

Formule 1 - VC Bahrajnu -  ONLINE PŘENOS -  31. března 2019   17:10

Ukončeno

VC Bahrajnu

Přenos se aktualizuje automaticky

Další Grand Prix je na programu 14. dubna, kdy se na okruhu v Šanghaji pojede Velká cena Číny, která bude jubilejním 1000. závodem v historii formule 1. Za dva týdny tedy proběhnou velké oslavy královny motorsportu a budeme se mít určitě na co těšit. Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek neděle.
Zklámáním je určitě páté místo Sebastiana Vettela. Čtyřnásobný mistr světa udělal v souboji s Hamiltonem chybu, roztočil se a navíc přišel o přední přítlačné křídlo a musel do boxů. Naopak dobrý výsledek zajel nováček Lando Norris, který dojel šestý. Dva body za devátou pozici bere další novic ve formuli 1 Alexander Albon.
Máme za sebou hodně zajímavou a napínavou Velkou cenu Bahrajnu, kterou nakonec ovládl Lewis Hamilton, ale zpočátku tomu nic nenasvědčovalo. Vítěz kvalifikace Charles Leclerc sice hned v prvních metrech přišel o první místo, ale celkem brzy si ho vzal zpět. Ve 48. kole ale nastal rozhodující okamžik, Leclerc hlásil do rádia poruchu motoru, čehož využil nejen Lewis Hamilton, ale posléze také Valtteri Bottas, kteří Leclerca předjeli. V samotném závěru musel na trať safety car, neboť Daniel Ricciardo s Nicem Hülkenbergem skončili mimo trať. Právě zpomalovací vůz zajistil Leclercovi alespoň třetí místo.
Všichni tři jezdci už jsou na stupních vítězů a my si poslechneme hymny vítěze a vítězné stáje. Následovat bude předání cen a místo tradičního šampaňského se bude podávat šumivý jablečný nektar, protože Bahrajn je muslimská země.
Konečné pořadí Velké ceny Bahrajnu: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Bottas (Mercedes), 3. Leclerc (Ferrari), 4. Verstappen (Red Bull), 5. Vettel (Ferrari), 6. Norris (McLaren), 7. Räikkönen (Alfa Romeo), 8. Gasly (Red Bull), 9. Albon (Toro Rosso), 10. Pérez (Racing Point). Závod nedokončili Grosjean (Haas), Ricciardo (Renault) a Hülkenberg (Renault).
Konec závodu.
57'
LEWIS HAMILTON jako první proťal cílovou pásku a vítězí ve Velké ceně Bahrajnu. Druhý dojel jeho týmový kolega Valtteri Bottas, který podtrhl double Mercedesu. S vypětím všech psychických a technických sil dojel třetí Charles Leclerc, který se podle diváků stává jezdcem dne.
57'
Jezdci najeli do posledního kola a Lewis Hamilton si jede pro vítězství ve Velké ceně Bahrajnu.
56'
Vypadá to, že Grand Prix Bahrajnu se dojede za safety carem. Bezpečnostní vůz nezajel do boxů, a tak je o výsledku závodu v Sáchiru rozhodnuto. Mercedes bude mít díky vítězství Lewise Hamiltona a druhému místu Valtteriho Bottase double a Charles Leclerc zůstane třetí.
55'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Bottas (Mercedes), 3. Leclerc (Ferrari), 4. Verstappen (Red Bull), 5. Vettel (Ferrari), 6. Norris (McLaren), 7. Räikkönen (Alfa Romeo), 8. Gasly (Red Bull), 9. Albon (Toro Rosso), 10. Pérez (Racing Point).
55'
Ředitelství závodu vyslalo na trať safety car, což by mohlo nakonec pomoci Charlesu Leclercovi uhájit alespoň třetí místo.
55'
Ve stejném kole a na stejném místě odpadávají jak Nico Hülkenberg, tak Daniel Ricciardo! To je velká ráda pro Renault, neboť ani jeden z jeho jezdců nedokončí dnešní závod. Vypadá to, že oba piloty zradily technické problémy.
54'
Na konci cílové rovinky Valtteri Bottas dokonal svůj úkol, předjel nebohého Charlese Leclerca a odsunul jej na třetí pozici. Mercedes tak má blízko k doublu. Leclerc bude rád, pokud udrží alespoň stupně vítězů. Čtvrtý Verstappen má manko pěti vteřin.
53'
Valtteri Bottas má Charlese Leclerca na dosah, nyní ztrácí jen dvě vteřiny a podle všeho Leclerc neudrží druhé místo. V závěsu navíc číhá čtvrtý Max Verstappen.
52'
Lewis Hamilton hlásil do týmového rádia také nějaké problémy s vozem, ale asi se nebude jednat o nic vážného, protože svůj náskok 16 sekund na Leclerca drží bez potíží. Naopak Hamilton ještě více přidal a zvýšil náskok na téměř dvacet vteřin.
51'
Valtteri Bottas stále dotahuje Charlese Leclerca, který má momentálně náskok patnáct vteřin. Do konce závodu chybí šest kol a my budeme hlavně sledovat, zda Leclerc zůstane alespoň na stupních vítězů. To je velká škoda nejen pro Ferrari, ale hlavně pro samotného Leclerca.
50'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Leclerc (Ferrari), 3. Bottas (Mercedes), 4. Verstappen (Red Bull), 5. Vettel (Ferrari), 6. Hülkenberg (Renault), 7. Norris (McLaren), 8. Räikkönen (Alfa Romeo), 9. Ricciardo (Renault), 10. Gasly (Red Bull).
49'
Vypadá to, že Charles Leclerc bude vůbec rád, pokud dojede do cíle Velké ceny Bahrajnu. Valtteri Bottas je dalším jezdcem, který se pomalu přibližuje Charlesu Leclercovi a můžeme tak být svědky doublu Mercedesu.
48'
Je to tady! Devět kol před koncem závodu předjíždí Lewis Hamilton Charlese Leclerca a přebírá vedení v závodě! Z tohoto okamžiku evidentně nemá radost ani samotný Fernando Alonso.
48'
Charles Leclerc nyní do týmového rádia přiznal, že motorgenerátor nepodává optimální výkon a Lewis Hamilton už je těsně za Charlesem Leclercem.
47'
Připomeňme si, že v závodě už nepokračuje Romain Grosjean. Lewis Hamilton mezitím stahuje Charlese Leclerca, co to jde. Leclercův náskok se smrsknul na pět vteřin. Tohle asi nedopadne pro Leclerca dobře.
46'
Daniel Ricciardo vzápětí ztrácí další pozici, tentokrát se kolem něj prohnal Kimi Räikkönen. Charles Leclerc v týmovém rádiu přiznal, že má nějaké problémy s motorem! Máme před sebou tedy zajímavý závěr Velké ceny Bahrajnu.
45'
Průběžné pořadí: 1. Leclerc (Ferrari), 2. Hamilton (Mercedes), 3. Bottas (Mercedes), 4. Verstappen (Red Bull), 5. Vettel (Ferrari), 6. Hülkenberg (Renault), 7. Norris (McLaren), 8. Räikkönen (Alfa Romeo), 9. Ricciardo (Renault), 10. Gasly (Red Bull).
44'
Lando Norris je dnes při chuti, v nájezdu do první zatáčky si vyšlápl na zkušenějšího Daniela Ricciarda, kterého nechal za sebou a posunul se na sedmou pozici. Nováček ve formuli 1 podává zatím velmi dobré výkony.
43'
Ve druhém sektoru bylo máváno žlutými vlajkami, ale nejednalo se o nic vážného a žluté vlajky vzápětí zmizely. Hülkenberg se v týmovém rádiu před chvíli divil, co se to stalo v souboji s Ricciardem. Opakovaný záběr prokázal, že Hülkenberg lehce najel na část předního spoileru Daniela Ricciarda a měl štěstí, že mu Ricciardo neprotrhl pneumatiku.
42'
Charles Leclerc má na dosah fantastický úspěch v podobě vítězství ve Velké ceně Bahrajnu. Do konce závodu zbývá ještě patnáct kol, ale monacký pilot je prakticky celou dobu v čele závodu. Na druhého Lewise Hamiltona má náskok deseti vteřin, a tak má vše ve vlastních rukách.
41'
Opakované záběry ukázaly, že Sebastian Vettel přišel o přední přítlačné křídlo o něco dříve než v souboji s Lewisem Hamiltonem. Na cílové rovince totiž jeho monopost lehce nadskočil, což nevydržel přední spoiler.
40'
Průběžné pořadí: 1. Leclerc (Ferrari), 2. Hamilton (Mercedes), 3. Bottas (Mercedes), 4. Verstappen (Red Bull), 5. Hülkenberg (Renault), 6. Ricciardo (Renault), 7. Norris (McLaren), 8. Vettel (Ferrari), 9. Räikkönen (Alfa Romeo), 10. Albon (Toro Rosso).
39'
Pilot stáje Ferrari ihned zajel k mechanikům, kde se navíc ještě trochu zdržel a propadl se až na deváté místo. To byla velká chyba Sebastiana Vettela v souboji s Lewisem Hamiltonem. Následně spolu zabojovali Nico Hülkenberg a Daniel Ricciado, mezi nimiž došlo také ke kontaktu a vítězně z tohoto špílu vyšel Hülkenberg.
38'
Sebastian Vettel v nájezdu na cílovou rovniku překonal Valtteriho Bottase, který ale vzápětí zamířil do boxů. Na Vettela znovu zaútočil Lewis Hamilton, který zapnul systém DRS a natlačil se před německého závodníka. Vettel se navíc v souboji roztočil a přišel o přední přítlačné křídlo. Čtyřnásobný mistr světa bude muset do boxů.
37'
Je tomu skutečně tak. Charles Leclerc si dojel pro novou sadu gum a vzhledem k tomu, že měl před druhým Bottasem hodně velký náskok, vrátil se na dráhu v roli lídra závodu. Hamilton atakoval Sebastiana Vettela, který se tak tak ubránil, ale možná, že mezi oběma kohouty došlo k lehkému kontaktu.
36'
Povinné dostaveníčko v boxové uličce si dal také Sebastian Vettel, který spadl za Valtteriho Bottase. Za chvíli by měl stavět rovněž Charles Leclerc.
35'
Do pit lane odbočil také Lewis Hamilton, který se na trať vrátil na čtvrté pozici. Kimi Räikkönen zužitkoval čerstvé pneumatiky a nechal za sebou jak Alexandera Albona, tak i Daniila Kvjata. Fin je v současné chvíli jedenáctý.
35'
Průběžné pořadí: 1. Leclerc (Ferrari), 2. Vettel (Ferrari), 3. Bottas (Mercedes), 4. Hamilton (Mercedes), 5. Norris (McLaren), 6. Verstappen (Red Bull), 7. Gasly (Red Bull), 8. Ricciardo (Renault), 9. Hülkenberg (Renault), 10. Giovinazzi (Alfa Romeo).
34'
Max Verstappen využil novějších pneumatik a předjel Kimiho Räikkönena. Další jeho kořist by se měla jmenovat Lando Norris, který je momentálně pátý, ale Verstappen jej hodně stahuje. V boxech také Räikkönen.
33'
Na návštěvu k mechanikům zajeli Max Verstappen a Nico Hülkenberg, kteří za odměnu dostali novou sadu pneumatik. Verstappen ztratil v boxech nějakou tu sekundu, protože mechanici se zdrželi při utahování kola.
32'
Poslední bodovanou, tedy desátou pozici drží Sergio Pérez, který by si za současné konstelace připsal jeden bod.
31'
V předchozích dnech byl položen základní kámen okruhu ve Vietnamu. V Hanoji by se mělo závodit už příští rok a Velká cena Vietnamu tak rozšíří kalendář formule 1 o další podnik. Okruh bude dlouhý 5 565 metrů a bude mít dvaadvacet zatáček. Jezdci by tam mohli dosáhnout rychlosti až 335 km/h.
30'
Daniel Ricciardo jednoznačně předjel Kevina Magnussena, který nekladl žádný vážný odpor a celkem bez boje pustil Ricciarda před sebe. Australan se na konci cílové rovinky posunul na 11. místo a možná zaútočí na bodovanou desítku, ale na Péreze ztrácí čtyři vteřiny.
30'
Průběžné pořadí: 1. Leclerc (Ferrari), 2. Vettel (Ferrari), 3. Hamilton (Mercedes), 4. Bottas (Mercedes), 5. Verstappen (Red Bull), 6. Hülkenberg (Renault), 7. Norris (McLaren), 8. Räikkönen (Alfa Romeo), 9. Gasly (Red Bull), 10. Pérez (Racing Point).
29'
Můžeme si připomenout, že v závodě už nepokračuje Romain Grosjean, který před malou chvílí smutně opustil garáž a šel vydýchat tento neúspěch někam do pedoku.
28'
Do boxů zajel Robert Kubica, který se od začátku sezony trápí. Trápí se totiž celý Williams, který nestihl včas připravit auto pro předsezónní testování a následky si tato tradiční stáj ponese možná ve zbytku celé sezony.
27'
V Bahrajnu je přítomný také Fernando Alonso, který se rozhodně ve sportovním důchodu nenudí. Kromě toho, že u McLarenu pracuje jako poradce a ambasador obou jezdců, stihl si vyzkoušet vůz, který ovládl letošní Rallye Dakar. Alonso by rád získal slavnou Trojkorunu, k zisku této trofeje mu chybí triumf v Indy 500.
26'
Lando Norris celkem zkušeně projel kolem Kimiho Räikkönena, kterému zamával a uzmul pro sebe sedmé místo. Iceman vzápětí zapnul systém DRS, ale ani to nepomohlo Räikkönenovi, který tedy zůstává za Norrisem.
26'
Daniel Ricciardo zamířil do boxů až ve 25. kole, čímž opustil bodovanou desítku a na dráhu se vrátil na 13. místě. U mechaniků také Lance Stroll a Carlos Sainz.
25'
Průběžné pořadí: 1. Leclerc (Ferrari), 2. Vettel (Ferrari), 3. Hamilton (Mercedes), 4. Bottas (Mercedes), 5. Verstappen (Red Bull), 6. Hülkenberg (Renault), 7. Räikkönen (Alfa Romeo), 8. Norris (McLaren), 9. Gasly (Red Bull), 10. Pérez (Racing Point).
24'
Sebastian Vettel vyrobil drobnou chybu, ale Lewis Hamilton toho nedokázal využít. Čtyřnásobný mistr světa ale stejně ztratil nějakou desetinu a Hamilton se teď může ještě více přiblížit. Na posledním místě celého startovního pole nadále zůstává Carlos Sainz, který doplatil na kolizi v úvodu závodu.
23'
Sebastian Vettel aktivoval systém DRS a celkem bez problémů se prohnal kolem Lewise Hamiltona. Hamilton neměl prakticky žádnou možnost, jak se bránit. Vettel se dostal na druhou pozici, Hamilton je třetí, což neudělalo radost šéfovi Mercedesu Totu Wolffovi.
22'
Lídr závodu Charles Leclerc má náskok na druhého Lewise Hamiltona už 6,5 sekundy. Leclerc si zatím podmanil dosavadní průběh závodního víkendu. Ovládl totiž dva tréninky a včerejší kvalifikaci, čímž se stal druhým nejmladším pilotem v historii, který získal pole position.
21'
Sportovní komisaři nebudou nijak trestat kolizi mezi Antoniem Giovinazzim a Daniilem Kvjatem. Incident vyhodnotili jako běžný závodní manévr. Nico Hülkenberg se po vnitřní stopě natlačil před Kimiho Räikkönena a posunul se na sedmou příčku. Räikkönen si chtěl záhy vzít ztracenou pozici zpět, ale Hülkenberg své místo uhájil.
20'
Průběžné pořadí: 1. Leclerc (Ferrari), 2. Hamilton (Mercedes), 3. Vettel (Ferrari), 4. Bottas (Mercedes), 5. Verstappen (Red Bull), 6. Ricciardo (Red Bull), 7. Räikkönen (Alfa Romeo), 8. Hülkenberg (Renault), 9. Norris (McLaren), 10. Pérez (Racing Point).
19'
Romain Grosjean zajel do boxů, odkud se už ale nevrátí. Mechanici jej zatlačili až do garáže a Grosjean je tak prvním jezdcem, který v tomto závodě odstupuje. Vlajku týmu Haas tak drží už jen Kevin Magnussen, který je momentálně třináctý.
18'
Daniil Kvjat dostal penalizaci pěti sekund nikoliv za incident s Giovinazzim, ale za překročení povolené rychlosti v boxové uličce. Valtteri Bottas a Max Verstappen se mezitím dostali před Daniela Ricciarda. Australan spadl během krátké chvíle z druhé až na šestou pozici.
17'
Velkou cenu Bahrajnu si nenechal ujít ani bývalý vynikající fotbalista David Beckham, který se do fotbalové historie zapsal především nevěřitelnou technikou při zahrávání přímých volných kopů.
16'
Lewis Hamilton má také novou sadu pneumatik, což bylo výhodou v souboji s Danielem Ricciardem, kterého bez problémů předjel. Ricciardo se vzápětí propadl o další pozici, protože jej za sebou nechal rychlejší a na čerstvějších pneumatikách jedoucí Sebastian Vettel.
15'
Průběžné pořadí: 1. Leclerc (Ferrari), 2. Hamilton (Mercedes), 3. Ricciardo (Renault), 4. Vettel (Ferrari), 5. Bottas (Mercedes), 6. Verstappen (Red Bull), 7. Räikkönen (Alfa Romeo), 8. Giovinazzi (Alfa Romeo), 9. Hülkenberg (Renault), 10. Norris (McLaren).
15'
Charles Leclerc využil čerstvých pneumatik a dostal se opět před Daniela Ricciarda na první pozici! Leclerc má navíc náskok přes dvě sekundy. Sportovní komisaři budou vyšetřovat ťukanec mezi Giovinazzim a Kvjatem.
15'
Sebastian Vettel odbočil do pit lane a na druhé místo se díky tomu vyšvihl Daniel Ricciardo. Australan ale také ještě nebyl v boxech. Vettel se na trať vrací na čtvrtém místě těsně před Valtterim Bottasem.
14'
Lídr závodu Charles Leclerc zajel do boxů, ke stejnému kroku sáhl také Lewis Hamilton. Do čela Velké ceny Bahrajnu se tak posunul Sebastian Vettel, jehož povinná zastávka u mechaniků ještě čeká. Nejrychlejší kolo závodu mezitím zaznamenal Max Verstappen.
13'
V boxech si dal dostaveníčko Valtteri Bottas, jehož následoval také Nico Hülkenberg. Antonio Giovinazzi ťukl do Daniila Kvjata, který se po kontaktu dostal do hodin a ztratil drahocenné vteřiny.
12'
Ke svým mechanikům zamířil Max Verstappen, jehož pit stop proběhl bez komplikací, ale pilot stáje Red Bull se propadl na deváté místo. Do pit lane odbočil také Robert Kubica, který se před malou chvíli ocitl na desátém místě, ale to bylo z důvodu pit stopů jeho soupeřů.
11'
Incident mezi Maxem Verstappenem a Carlosem Sainzem nebudou sportovní komisaři nikterak trestat.
10'
Průběžné pořadí: 1. Leclerc (Ferrari), 2. Vettel (Ferrari), 3. Hamilton (Mercedes), 4. Bottas (Mercedes), 5. Verstappen (Red Bull), 6. Ricciardo (Renault), 7. Hülkenberg (Renault), 8. Kvjat (Toro Rosso), 9. Giovinazzi (Alfa Romeo), 10. Kubica (Williams).
10'
Do boxů zamířili Alexander Albon, Pierre Gasly a Kimi Räikkönen. První zastávky v boxech začínají! Incidentem mezi Lancem Strollem a Romainem Grosjeanem z úvodu závodu se nebudou sportovní komisaři nijak dál zabývat.
9'
Charles Leclerc udělal drobnou chybu, čímž ztratil drahocenné desetiny vteřiny před druhým Sebastianem Vettelem. Také třetí Lewis Hamilton se o něco přiblížil. Sportovní komisaři si posvítí na incident mezi Maxem Verstappenem a Carlosem Sainzem, po němž skončil Sainz mimo trať.
8'
Na chvostu startovního pole krouží Romain Grosjean a Carlos Sainz. Je to dáno tím, že oba piloti museli zajet po startu do boxů, aby mechanici mohli vyměnit poničené části vozu. Díky tomu se posunul Williams na 16., respektive 17. místo.
7'
Na vedoucí pozici jedoucí Charles Leclerc má na druhého Sebastiana Vettela náskok 1,4 sekundy. Třetí Lewis Hamilton ztrácí tři vteřiny a čtvrtý Valtteri Bottas dokonce sedm sekund. Možná, že Ferrari promění GP Bahrajnu ve svůj vlastní závod.
6'
Teď už to Leclercovi vyšlo! Charles Leclerc opět aktivoval systém DRS a tentokrát se zkušeně prosmýkl kolem stájového kolegy Sebastiana Vettela! Leclerc se tak vrací do čela závodu. Tohle může být hodně zajímavá Velká cena Bahrajnu.
5'
Sebastian Vettel udělal menší chybu, ale Charles Leclerc byl od něj hodně daleko, a tak mu předjetí nemohl vrátit. Co není, může za chvíli být. Leclerc zapnul systém DRS, ale ani tato technická vychytávka mu v souboji s Vettelem nepomohla.
5'
Průběžné pořadí: 1. Vettel (Ferrari), 2. Leclerc (Ferrari), 3. Hamilton (Mercedes), 4. Bottas (Mercedes), 5. Verstappen (Red Bull), 6. Magnussen (Haas), 7. Ricciardo (Renault), 8. Räikkönen (Alfa Romeo), 9. Hülkenberg (Renault), 10. Pérez (Racing Point).
4'
Carlos Sainz zaútočil na Maxe Verstappena. Už to vypadalo, že španělský jezdec se dostane před Verstappena, ale mladý Nizozemec svoji pozici zuby nehty ubránil i za cenu lehkého kontaktu, po němž se Sainz dostal na chvíli mimo dráhu.
3'
Nejrychlejší kolo závodu zajel Charles Leclerc (1:36.602). Na lídra závodu Sebastiana Vettela ale ztrácí skoro dvě vteřiny. O další dvě sekundy zpět je třetí Lewis Hamilton. Čtvrtý Valtteri Bottas je pomalejší už o šest vteřin. Ředitelství závodu mezitím povolilo využití systému DRS.
2'
Valtteri Bottas v nájezdu do první zatáčky probrzdil a Charles Leclerc mu hned vrátil předjetí a vrátil se na druhou příčku. Bottas ovšem neudržel ani třetí místo, protože ho za sebou nechal Lewis Hamilton. V boxech mezitím Stroll a Grosjean, kteří spolu lehce kolidovali po startu závodu.
1'
Charles Leclerc trochu zaspal start, čehož využil Sebastian Vettel, který se natlačil před Leclerca. Monacký pilot vzápětí ztrácí i další pozici, neboť se kolem něj prohnal Valtteri Bottas, jenž jde na druhé místo. Na Leclerca bude co nevidět dotírat také Lewis Hamilton.
Závod právě odstartoval.
Piloti se pomalu seřazují na startovním roštu a 999. Velká cena v historii formule 1 za malou chvíli začne.
Jezdci právě vyrazili do zaváděcího kola.
Startovní rošt Velké ceny Bahrajnu: 1. Leclerc (Ferrari), 2. Vettel (Ferrari), 3. Hamilton (Mercedes), 4. Bottas (Mercedes), 5. Verstappen (Red Bull), 6. Magnussen (Haas), 7. Sainz (McLaren), 8. Räikkönen (Alfa Romeo), 9. Norris (McLaren), 10. Ricciardo (Renault), 11. Grosjean (Haas), 12. Albon (Toro Rosso), 13. Gasly (Red Bull), 14. Pérez (Racing Point), 15. Kvjat (Toro Rosso), 16. Giovinazzi (Alfa Romeo), 17. Hülkenberg (Renault), 18. Stroll (Racing Point), 19. Russell (Williams), 20. Kubica (Williams).


Romain Grosjean sice skončil v kvalifikaci osmý, ale sportovní komisaři jej penalizovali za to, že během kvalifikace překážel Landu Norrisovi. Francouz ztratil tři místa na startu.

TRAŤ


Okruh Sáchir měří 5 412 metrů a závod je vypsán na 57 kol. Traťový rekord ze závodu zde drží Pedro de la Rosa, který v roce 2005 zajel čas 1:31.447. Loňské vítězství bude obhajovat Sebastian Vettel.


První Grand Prix se na této trati jela v roce 2004 a od roku 2014 se jezdí pod umělým osvětlením. Dráha, na které jezdci ujedou celkem 308,238 km, čítá devět pravých a šest levých zatáček.


Od roku 2004 se Velká cena Bahrajnu neuskutečnila pouze jednou, neboť v roce 2011 zasáhly zemi občanské nepokoje. Vzhledem k tomu, že Bahrajn je muslimská země, jezdci po závodě nebudou stříkat klasickým šampaňským, ale dostanou šumivý jablečný nektar.

KVALIFIKACE


V první části kvalifikace překvapivě skončil Nico Hülkenberg, jenž obsadil až 17. místo. Zajímavostí je, že Hülkenberg má za sebou přes 150 závodů, ale ještě nikdy se nedostal na stupně vítězů. Soudě podle jeho výsledku v kvalifikaci se na tom nic nezmění ani v Bahrajnu. Spolu s Hülkenbergem do dalších bojů neprošli Giovinazzi, Stroll, Russell a Kubica. Williams se znovu trápí.


Druhá fáze kvalifikace se stala konečnou pro Daniela Ricciarda, který na poslední postupové místo ztratil 17 tisícin sekundy. Mezi desítku nejrychlejších nepostoupili ani Albon, Gasly, Pérez a Kvjat. Kimi Räikkönen měl dvakrát namále, ale pokaždé urval postup.


První pole position v kariéře získal Charles Leclerc, který všem svým pronásledovatelům doslova vypálil rybník a kromě dvou tréninků ovládl i samotnou kvalifikaci časem 1:27.866. Do první řady se ještě postaví jeho týmový kolega Sebastian Vettel. Druhou linii obsadí Lewis Hamilton a Valtteri Bottas. Osmý sice dojel Romain Grosjean, ale vzhledem k tomu, že během kvalifikace zbrzdil Landa Norrise, který byl ve svém rychlém kole, bude Francouz vyšetřován sportovními komisaři.

TRÉNINKY


Prvnímu tréninku dominoval Charles Leclerc, který zaznamenal čas 1:30.354. Druhý Sebastian Vettel ztratil na Leclerca 263 tisícin a třetí Valtteri Bottas zaostal o necelou vteřinu. Hned za Bottasem dojel jeho týmový kolega Lewis Hamilton. Na chvostu startovního pole se opět umístili jezdci stáje Williams v pořadí George Russell, Robert Kubica. V průběhu úvodní tréninkové jednotky se o větší vzrušení postaral Lance Stroll, který ve čtvrté zatáčce neukočíroval svůj vůz a lehce narazil do bariéry. Před vypršením časového limitu spolu kolidovali Antonio Giovinazzi a Nico Hülkenberg.


Ve druhém tréninku zůstalo nejrychlejší Ferrari, tentokrát si ale piloti na čele výsledkové listiny prohodili pořadí. Nejrychlejší čas zajel Sebastian Vettel (1:28.846), který za sebou nechal stájového kolegu Charlese Leclerca o 35 tisícin sekundy. Lewis Hamilton, který tentokrát zdolal Valtteriho Bottase, byl pomalejší o více než půl sekundy než Vettel.


Závěrečný trénink byl opět v režii Ferrari. Před kvalifikací se nejlépe naladil Charles Leclerc časem 1:29.569. Na druhém místě umístivší se Sebastian Vettel ztratil 169 tisícin sekundy a třetí Lewis Hamilton 765 tisícin. Několik desítek minut před startem kvalifikace byly karty rozdány jasně. Tréninkům vládlo Ferrari a jeho jezdci tak byli horkými kandidáty na zisk pole position. Ale Mercedes dokáže být nevyzpytatelný.

PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ JEZDCŮ


Po úvodním podniku v Austrálii se do čela šampionátu jezdců dostal Valtteri Bottas, který si za vítězství připsal 25 bodů a jeden bod navíc získal za nejrychlejší kolo v závodě. Druhé místo patří Lewisi Hamiltonovi se ziskem 18 bodů a třetí pozici zaujímá Max Verstappen, který má na svém kontě 15 bodů.


PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ TÝMŮ


Díky doublu z Albert Parku je v čele Poháru konstruktérů stáj Mercedes, která nastřádala 44 bodů. Druhé Ferrari nasbíralo 22 bodů a o dalších sedm bodů zpět je třetí Red Bull.

Příjemné nedělní odpoledne při sledování textového online přenosu z druhého závodu letošní sezony mistrovství světa vozů formule 1, Velké ceny Bahrajnu.
Vítáme vás u on-line přenosu. Závod začíná v 17:10.
Články odjinud