MS v klasickém lyžování - běh na lyžích - Týmové sprinty mužů a žen, volně, Oberstdorf -  ONLINE PŘENOS -  28. února 2021   11:00

Ukončeno

Týmové sprinty mužů a žen, volně, Oberstdorf

Přenos se aktualizuje automaticky

To už je ode mě v tuto chvíli z Oberstdorfu vše, ale budu se společně s Vámi těšit na vyvrcholení týmového závodu sdruženářů, který startuje v 15:00 a k jeho sledování Vás srdečně zvu.
Další dvě sady medailí znají své nové majitelky a majitele. Ve sprintu dvojic znovu vlají nejvýše vlajky severských velmocí Švédska a Norska.

Jonna Sundlingová je dvojnásobnou vítězkou a mistryní světa z Oberstdorfu 2021. Spolu s Majou Dahlqvistovou zvládly nejlépe všechny nástrahy okruhu 1,2 km a pro Švédsko zajistily zlato. V cíli Sundlingová přespurtovala Švýcarky, které se i tak v cíli obrovsky radovaly a Nadine Fähndrichová a Laurien van der Graaffová slaví historický úspěch. Po parádním finiši nakonec Anamarija Lampičová jako vedoucí žena pořadí sprintu potvrdila svou pozici, nevzdala souboj v cílové rovině, předjela uvadající Rusky a slaví v Německu druhý cenný kov a bronz putuje do Slovinska.

Mezi muži to byla jasná záležitost. Na nadpozemský finiš Johannese Høsflota Klæba zase neměl nikdo sebemenší nárok a tento běžecký fenomén zajistil pro Norsko další zlato. Jeho kolega Erik Valnes se o něj ale musel hodně strachovat, protože na jeho úseku prohrál výrazně s Alexanderem Bolšunovem. Jenže jeho parťák Gleb Retivych se nechal dojet Klæbem, v závěrz mu došly síly a Rusko pod neutrální vlajkou se muselo spokojit s bronzem. Stříbrnou medaili jim totiž vyfoukli Finové, kteří jeli celou dobu schovaní v zákrytu, ale fantastickým taktickým výkonem, který Joni Mäki vyšperkoval kvalitním finišem, si severská země dojela pro titul vicemistrů světa.

Češi dojeli v obou finálových jízdách na osmém místě, což se dá považovat za relativní úspěch, vzhledem k výsledkům před dvěma lety.
Závod právě skončil.
Výsledky finále mužů:

1. Norsko 15:01,74
2. Finsko +1,68
3. RSF +2,09
4. Francie +13,91
5. Itálie +16,66
6. Švédsko +17,02
7. Kanada +17,06
8. Česko +25,41
9. Švýcarsko +29,64
10. Polsko +37,40
Cíl'
Smutné budou týmy Francie a Itálie, které vůbec nezareagovaly na nástup Bolšunová na pátém okruhu a na medaili jim nakonec chybělo zbytečně moc. Češi dojíždí stejně jako jejich kolegyně na osmém místě. Možná se od Šellera s Novákem očekávalo trochu víc, ale ve světové konkurenci je to stále velmi cenný výsledek.
Cíl'
Retivychovi stejně jako Něprjajevové úplně došla energie v závěrečné rovině, měl ale štěstí, že Francouzi a Italové byli hodně daleko. Hlavně Bolšunov tedy na svém posledním okruhu zajistil pro Rusko aspoň bronz, protože famózní Joni Mäki jel chytře, celou dobu se vyvážel a v cíli zapnul sekundární motory a přejel Rusa. Pro něj je to obzvlášť sladké, po tom incidentu ze světového poháru, kdy ho Bolšunov přetáhl hůlkou a ještě ho zbořil v cíli.
Cíl'
Johannes Høsflot Klæbo stejně jako Jonna Sundlingová je dvojnásobným zlatým medailistou z Oberstdorfu! Valnes mu dnes bude líbat nohy, protože Bolšunov mu na předposledním úsekem hodně ujel, pro Klæba to ale nebyl žádný problém a Norsko je opět nejrychlejší na světě.
7 km'
Je to jasné. Takovému zrychlení, jaké dokázal opět předvést Klæbo v závěrečném kopci, nemůže nikdo na této planetě a možná ani na jiných ve vesmíru konkurovat. Norsko bude zlaté!
6,8 km'
Skvěle se drží i Joni Mäki, který se vyvezl za Klæbem a vybojuje pro Finsko nesmírně cenný bronz!
6,4 km'
Retivych jede ze všech sil, ale Klæbo se přibližuje. Bude záležet na lyžích a ty jedou Norovi skvěle. Vypadá to, že norský fenomén zase svůj tým spasí.
E5'
Retivych má náskok přes 4 sekundy a má před sebou 1200 metrů pravdy. Třetí jsou překvapivě Finové, za nimi už ztrácí Jouve a Pellegrino pět vteřin! To bude těžké pro elitní sprintery, aby ještě zabojovali o bronz!
5,6 km'
Poslední stoupání rozhodně! Bolšunov soupeřům nedává nic zadarmo, Valnes na rovině vůbec nemůže Bolšunovovi konkurovat a navíc parádně zvládl i závěrečný kopec a Valnes na to vůbec nedokázal reagovat, nemluvě o dalších soupeřích. Parádní jízda Rusů, to by mohl Retivych na svém úseku udržet!
5,2 km'
Alexander Bolšunov se za to snaží brát, jak může, neskutečná dynamika a tempo Rusa, který už znatelně ujel Valnesovi!
E4'
Klæbo poměrně rychle Retivycha ve stoupání dorazil, vše si hlídá i Pellegrino, Jouve a Mäki. V této pětici se nejspíš rozhodne o medailích, Švýcarům už trochu na elitní skupinku chybí.
4,2 km'
Retivych se snaží jet, co to dá, stále drží Klæba i Pellegrina bezpečně za sebou. Nor se to snaží umazat, zatím se mu to ale nedaří. Samozřejmě ale zatím nejede naplno a nechává si rezervu.
E3'
Bolšunov si po svém včerejším premiérovém titulu mistra světa věří. Najel na soupeře ve stoupání a na horizontu dvě vteřiny, druhý vyjel Klæbo, za ním Pellegrino a Jouve. Bohužel, Luděk Šeller na Rusův nástup nezareagoval a předal jako poslední ze znatelnou mezerou za devátými Švédy.
3 km'
Jako by mě Saša slyšel a před závěrečným stoupáním znatelně zvýšil frekvenci. Soupeřům trochu poodjel.
2,8 km'
Alexander Bolšunov by asi měl pole zase pořádně roztahat, tak jak to má ve zvyku. Zatím je ale poměrně v klidu, aby to Rusy nakonec nemrzelo, stejně jako jejich kolegyně před malou chvílí.
E2'
Druhá předávka proběhla bez problémů, první jak jinak než Norové, za nimi Rusko, Itálie a Francie, Češi se drží v kontaktu na páté příčce a s pouhou půlsekundou ztráty.
1,8 km'
Pellegrino nepostoupil ve sprintu jednotlivců ani do finále a dnes si to bude chtít vynahradit měrou vrchovatou. Stále si hlídá čelo, ale jede se opravdu hodně pozvolna.
E1'
Valnes znovu nedopustil, aby na předávce figuroval na prvním místě někdo jiný než Norsko. Jede se ale velmi v poklidu, celá desítka je v necelých třech vteřinách. Druhá je Francie, třetí Rusové a čtvrtí Italové, aby jim náhodou něco neuteklo.
0,6 km'
Chanavat bez problémů vyskákal obě stoupání na trati, skvěle silově vybavený závodník si kontroluje čelo spolu s Valnesem a Bolšunovem.
F'
Startovní výstřel zazněl a Erik Valnes vyrazil za obhajobou titulu pro Norsko ze Seefeldu, kde ale on nestartoval, o větší bude mít dnes motivaci. Největší konkurenci tvoří Italové, Rusové, Francouzi a Švédi, své by si ale mohla říct i česká dvojka Šeller-Novák, která jela v semifinále hodně suverénně!
F'
Startovní listina finále mužů:

1. Norsko (Erik Valnes, Johannes Høsflot Klæbo)
2. Itálie (Francesco De Fabiani, Federico Pellegrino)
3. RSF (Aleksander Bolšunov, Gleb Retivych)
4. Česko (Luděk Šeller, Michal Novák)
5. Švédsko (Karl-Johan Westberg, Oskar Svensson)
6. Francie (Lucas Chanavat, Richard Jouve)
7. Kanada (Antoine Cyr, Graham Ritchie)
8. Švýcarsko (Jovian Hediger, Roman Furger)
9. Polsko (Maciej Staręga, Dominik Bury)
10. Finsko (Ristomatti Hakola, Joni Mäki)
F'
Výsledky finále žen:

1. Švédsko 16:27,94
2. Švýcarsko +0,95
3. Slovinsko +3,46
4. RSF +3,95
5. USA +5,83
6. Norsko +18,94
7. Finsko +24,26
8. Česko +29,37
9. Německo +36,65
10. Francie +1:03,80
Cíl'
Ruska Natalja Něprjajevová v závěru přeci jen úplně odpadla a Anamarija Lampičová prokázala neuvěřitelnou sílu a vůli ve finiši a zajistila pro Slovinsko bronz, i když to po pátém úseku na medaili vůbec nevypadalo! Rusky jsou smutné, Stupaková odjela famózní závod ale její kolegyně slibně rozjetý týmový sprint v závěru prokoučovala a došly jí síly. Smutné jsou i Norky, které nakonec doklouzaly do cíle až na šesté pozici.
Cíl'
Švýcarka Fähndrichová nakonec přijela do cílové rovinky s mírným odstupem, který už proti ve famózní formě závodící Sundlingové nemohla stáhnout. I tak ale propuká švýcarská dvojice v obrovskou radost, protože po té blamáži v závodě jednotlivkyň a osmém místě ze Seefeldu se radují ze stříbra!
Cíl'
Tak nakonec to Švýcarky nezvládly! Jonna Sundlingová je dvojnásobnou mistryní světa z Oberstdorfu!
7 km'
Nadine Fähndrichová má perfektně připravené lyže dojela dvojici soupeřek na čele a jde do čela! Poslední kopec rozhodne a Švýcarka vypadá parádne, naopak Ruska odpadá a bude hájit bronz.
6,6 km'
O zlato si to, zdá se, rozdají pouze Sundlingová a Něprjajevová. Fallaová z Norska nemá nárok, navíc Američanka upadla a zbrzdila i Lampičovou! Další komplikace pro Slovinky.
E5'
Vypadá to, že Dahlqvistové v závěrečném kopci trochu došly síly, Stupaková ji přejela a předává jako první. Naopak úplně odpadla Slovinka Urevcová a slivinské favoritky asi cenný kov neobhájí. Lampičová ztrácí šest vteřin, uvidíme, co vedoucí sprinterka SP s touto ztrátou provede. Švédsko a Rusko předaly spolu, Norsko, USA a Švýcarsko jsou tři vteřiny zpět.
5,4 km'
Na posledním úseku prvních závodnic ve dvojici už se není na co šetřit, Dahlqvistová jede naplno. Za ní se posunula na druhé místo Stupaková, pronásledovaná Wengovou, Van Der Graaffovou a Urevcovou, to bude ještě hodně napínavé!
E4'
Jonna Sundlingová se snažila co nejvíce unavit soupeřky v závěrečném stoupání a na horizontu přeci jen trochu ujela soupeřkám a vytvořila si skoro dvouvteřinový náskok. Druhý už je zásluhou Lampičové tým Slovinska, třetí Rusky, čtvrté Američanky a až páté Norky. Švýcarky se jich těsně drží, zbytek pole už ztrácí výraznějším způsobem.
4,2 km'
Švédky nepolevují a táhnou celý závod. Za nimi se chytře vyváží Fallaová, následovaná Něprjajevovou a Lampičovou.
E3'
Druhé úseky finišmanek načíná jako první Sundlingová za Švédsko, těsně je ale stále následují Norky, Rusky, Slovinky, Američanky i Švýcarky, za sedmou Fiskou štafetou už je znatelná mezera, Česko, Německo i Francie na výraznější úspěch mohou pomalu zapomenout.
3 km'
Katka Razýmová se snaží ze všech sil a dostala se do kontaktu s Nemeckem a Francií. Na čele už se snaží diktovat tempo Dahlqvistová, tak jak to činila i v semifinále, s jasnou snahou roztrhat pole co nejvíce.
E2'
Švédka a čertsvá mistryně světa Jonna Sundlingová předala jako první a nechce přenechat čelní příčku svým soupeřkám ani na chvíli. Za ní Fallaová, Něprjajevová, Fähndrichová i Lampičová do jedné sekundy odstupu, favoritky si hlídají čelo. Katka Razýmová už ztrácí 6 vteřin a ze všech sil se snaží stahovat ztrátu způsobenou pádem své kolegyně.
1,8 km'
Dalšího pádu na rozměklé trati se přihodil Němce Krehlové, která zavadila ve stoupání o lyži finské soupeřky a také ona byla výrazně zbrzděna.
E1'
Bohužel, přichází další pád, který se týkal Katky Janatové a zrovna v ten nejhorší moment na horizontu dlouhého stoupání, před kterým je dlouhý sjezd na stadion. Tam jí soupeřky hodně ujely. Nejednalo se ale o její zapříčinění, Katka uklouzla v zatáčce, když si hledala svou pozici.
0,6 km'
Tempo není závratné, to se dalo čekat. I když Maja Dahlqvistová už v semifinálových jízdách drtila své soupeřky od prvních metrů. Tentokrát zatím síly šetří, ale hlídá si čelo.
F'
Hned na startu se dostala do kontaktu se soupeřkou Krista Pärmäkoskiová a padá k zemi, hned od začátku bude muset stahovat a utratí hodně ze svých naspořených sil.
F'
Je to tady, souboj o třetí sadu medailí mezi ženami se nachýlil a dnes se budou oceňovat nejlěpší sprinterské dvojice. A do souboje o cenné kovy by se mohly zapojit i Češky Janatová a Razýmová, ale proti sprinterským gigantům ze Švédska, Norska, Slovinska nebo Ruska to budou mít hodně složité.
F'
Startovní listina finále žen:

1. Švédsko (Maja Dahlqvistová, Jonna Sundlingová)
2. Slovinsko (Eva Urevcová, Anamarija Lampičová)
3. RSF (Julija Stupaková, Natalja Něprjajevová)
4. USA (Rosie Brennanová, Sadie Maubetová Bjornsenová)
5. Norsko (Tiril Udnes Wengová, Maiken Caspersen Fallaová)
6. Švýcarsko (Laurien van der Graaffová, Nadine Fähndrichová)
7. Německo (Victoria Carlová, Sofie Krehlová)
8. Finsko (Krista Pärmäkoskiová, Jasmi Joensuuová)
9. Česko (Kateřina Razýmová, Kateřina Janatová)
10. Francie (Flora Dolciová, Lena Quintinová)
SF2'
Výsledky 2. semifinále mužů:

1. Itálie 14:53,56
2. Česko +0,29
3. Francie +0,68
4. Švýcarsko +1,02
5. Rakousko +1,88
6. Německo +15,37
7. USA +15,56
8. Kazachstán +20,84
9. Španělsko +38,18
10. Lotyšsko +44,62
Cíl'
Postup je doma! Michal Novák svůj úsek zvládl takticky skvěle, využil také chybiček týmu za ním a slaví druhým místem přímý postup do finále! Před ním nakonec jen o tři desetiny dojel Pellegrino spořící síly, pro postup si dojel i třeti Jouve za Francii a nakonec i Švýcaři, které při předávce smetl Američan Gus Schumacher. USA je bez finále, stejně jako Rakousko a Německo, protože tato jízda byla výrazně pomalejší než ta první. Jako šťastní poražení tedy přeci jen slaví Finové a taky Poláci, pro které je to velký den.
7 km'
Skvelě vyskákal Michal Novák i závěrečný kopec a vypadá to, že si dojede pro postup! Pellegrino zužitkoval svou dynamiku a také letité zkušenosti a na horizontu získal potřebný náskok, Novák je ale druhý!
6,6 km'
To bude ještě boj! Michal Novák se v polovině úseku prodral na čelo a má výtečnou kadenci záběrů! Vydrží to ve stoupání?
E5'
Poslední předávka, na první místě Francie s Jouvem, těsně následovaná Itálii s Pellegrinem a Českem s Michalem Novákem! Švýcaři i kvůli tomu, že je při předávce smetl Američan ztrácí 5 vteřin, za nimi je Rakousko a Německo, které zoufale bojuje a napravení selhání techniky, když Brugger ztratil lyži.
5,4 km'
Profitovat z toho může český tým, zastoupený Luďkem Šellerem, který se parádně drží vedoucí dvojice De Fabiani-Chanavat. Za nimi iž je i kvůli zmíněným pochybením mezírka, to by mohli Češi uhrát!
E4'
Francie i počtvrté předává jako první, naposledy se na trať vrhl Chanavat. Za ním stále v nejtěsnějším možném rozdílu Italové, Češi a Švýcaři, bez šance nejsou ani Rakušané a Američani, kteří ale na předávce zaváhali a padli k zemi! To bude další výrazná ztráta!
E3'
Naopak šanci bojovat o postup alespoň momentálně ztratili Němci, protože Janosch Brugger nikým neatakovaný ve stoupání přišel o lyži, která mu sama vypadla z vázání. na předávce jeho ztráta činila už 15 vteřin, to už Němci jen tak nesjedou.
E3'
Francouzi předali jako první, do sekundy za nimi se narovnali Švýcaři, Italové, Američani a Češi. Tato pětka si to zřejmě rozdá o postupové příčky a proto, že je jízda výrazně pomalejší, jeden z týmů si zřejmě vytáhne černého Petra.
3 km'
Vytáhlý Luděk Šeller, nejvyšší ze všech sprinterů v poli, se dostal na čelo závodu před De Fabianiho, ale rychle si to ve stoupání rozmyslela zařadil se zpátky do balíku.
E2'
I když se zdálo, že Norsko a Rusko v první jízdě jedou vycházkovým tempem, opak byl pravdou. Francie a Itálie už jsou na druhé předávce o 7 sekund pomalejší a pomalu se tak mohou připravovat na finálovou jízdu i Finové a Poláci, ale nepředbíhejme. V pěti sekundách stále jede 14 štafet, o postup může bojovat větší část z nich.
1,8 km'
Úvodní skupinka stále čítá dvanáct týmů, i když poslední tři už začínají trochu vlát na jejím chvostu. V čele stále neohroženě dvojice modrých kombinéz Itálie a Francie, za nimi vše kontrolují Američané, Němci a také Češi.
E1'
O dvě sekundy pomalejší první úsek zajel Chanavat, který předal Jouvemu na první místě. Za ním se vrhl do závodu Pellegrino, Furger, Hamilton i Novák, všichni v nejtěsnějším možném kontaktu.
SF2'
Start se tentokrát neobešel bez karambolů, v hustém poli si ustlal na zemi Chorvat Skender.
SF2'
Poslední ze čtyř semifinálových jízd byla odstartována a do první zákruty točí jako první De Fabiani a Chanavat. Dva jasní favorité na postup, ale odepisovat nelze ani Švýcary nebo domácí Němce. Bude to zajímavé.
SF2'
Druhá jízda není zdánlivě tak nabitá, a tak by šance Polska a Finska na postup na čas mohly být vysoké. Sprinteři ve druhém semifinále ale budou mít na trati potřebné informace a čeká nás zajímavé zápolení, které by papírově měli ovládnout Italové. A do boje o postup by se určitě chtěli a měli zapojit i Luděk Šeller a Michal Novák, kteří mají ve slaběji obsazené jízdě velkou šanci na finálovou účast!
SF2'
Startovní listina 2. semifinále mužů:

1. Itálie (Francesco De Fabiani, Federico Pellegrino)
2. Francie (Lucas Chanavat, Richard Jouve)
3. Švýcarsko (Jovian Hediger, Roman Furger)
4. USA (Gus Schumacher, Simeon Hamilton)
5. Německo (Janosch Brugger, Sebastian Eisenlauer)
6. Česko (Luděk Šeller, Michal Novák)
7. Rakousko (Mika Vermeulen, Benjamin Moser)
8. Kazachstán (Olžas Klimin, Konstantin Borcov)
9. Španělsko (Ricardo Izquierdo-Bernier, Jaume Pueyo)
10. Lotyšsko (Indulis Bikse, Raimo Vigants)
11. Bělorusko (Jahor Špuntau, Aljaksandr Voranau)
12. Bosna a Hercegovina (Strahinja Eric, Miloš Čolić)
13. Island (Snorri Einarsson, Isak Stianson Pedersen)
14. Bulharsko (Simeon Dejanov, Daniel Peškov)
15. Chorvatsko (Marko Skender, Krešimir Crnković)
16. Litva (Modestas Vaičiulis, Tautvydas Strolia)
17. Srbsko (Miloš Milosavljević, Rejhan Smrković)
18. Belgie (Titouan Serot, Thibaut De Marre)
SF1'
Výsledky 1. semifinále mužů:

1. Norsko 14:30,15
2. RSF +0,16
3. Švédsko +0,47
4. Kanada +0,65
5. Polsko +1,54
6. Finsko +1,56
7. Velká Británie +1,96
8. Estonsko +7,97
9. Austrálie +9,77
10. Slovinsko +10,12
Cíl'
Retivych si ve velké pohodě pohlídal postup, v závěru nakonec tak zvolnil, že ho ještě Klæbo předstihl. Na třetí místo se přeci jen vrátili Švédové zásluhou Oscara Svenssona, čtvrtou postupovou příčku vybojovala i kvůli zaváhání Finů Kanada! Polák Bury předčil Mäkiho ve fotofiniši a Finové budou muset doufat a modlit se, aby byla druhá jízda výrazně pomalejší.
6,4 km'
Ruští trenéři neskutečně povzbuzují Gleba Retivycha v boji proti soupeřům, v kopci před stadionem se pokusil nastoupit Mäki, ale přišlápl si hůlku a padá! To je konec nadějí na pčímý postup pro Finsko!
E5'
Navíc v kopci před sjezdem na stadion tam právě Clugnet zaváhal, zlomil hůlku a úplně zabrzdil za sebou jedoucího Švéda Westberga, to by mohla být rozhodující ztráta!
5,2 km'
Valnes jde v nejdelším stoupáku do čela a vypadá to, že konečně alespoň lehce nastoupil. Okamžitě setřásl Švédy, Estonce, Brity a Australany, jeho nástupu se chytnul jen Bolšunov, Hakola a Staręga.
E4'
Předposlední předání štafety a poslední úseky pro první sprintery ve dvojici. Bolšunov na čele, následovaný Valnesem, Hakolou, Staręgou a Clugnetem, Švédové se celou dobu drží nebývale v ústraní, ale v kontaktu s čelem.
4 km'
Stále to nevypadá, že by se někomu chtělo pole roztrhat a rozjet zběsilejší tempo. Retivych s Klæbem v klidu spolupracují na čele a vypadá to, jakoby si jeli na vycházku kolem chalupy.
E3'
Třináctičlenný balík, jehož součástí je stále třeba Korea, Austrálie, Ukrajina nebo Estonsko dojel na další předávku znovu pospolu, favorité chtějí ušetřit pro finálovou jízdu co nejvíce sil. Aby se jim to ale nevymstilo! První předal Bolšunov za Rusko, za ním Valnes za Norsko, Staręga za Polsko a Clugnet za Velkou Británii. Žlutou kartu za nesportovní chování vyfasoval estonský tým.
E2'
Na druhé předávce asi Klæbo neunesl, že by nebyl první, a tak se po sjezdu přesunul do čela. Zároveň mu parádně jely lyže, což je také důležitý předpoklad pro obhajobu zlata. V kontaktu jsou stále Rusové, Kanada, Finsko, Rumunsko, Británie, Polsko, Švédsko a další. V pěti vteřinách je stále třináct týmů.
1,6 km'
Ani na druhém úseku za to Klæbo ani Retivych moc nevzali, spíš se takticky vyváží za Kanaďanem Ritchiem, který nadále táhne celé pole.
E1'
První předávka je minulostí, do hry se poprvé dostávají i závodníci na druhých úsecích. Muži zatím spíš více šetří síly a taktizují, i proto se hlavního balíku zatím drží i slabší týmy. Jako první předala Kanada před Norskem, Ruskem, Finskem a Británií, favorité jsou v kontaktu s čelem.
Start'
Bolšunovu tentokrát pojede ve dvojici Rusů jako první, zřejmě trenéři více na případný finiš ve finále proti Klæbovi věři Retivychovi. Předčasné finále začiná, Norsko vs. Rusko znovu v běžecké stopě. Na startu se vše obešlo bez karambolů.
SF1'
K první semifinálové jízdě už se připravují muži a tak jak je zvykem u Johannesa Klæba, uvidíme ho hned v prvním rozjezdu. Uvidíme, co v něm spolu s Erikem Valnesem jako absolutně největší favorité předvedou. Držet krok s nimi budou určitě Rusové a Švédi, o postup přímo ze čtvrté pozice by si měli rozdat Finové a Britové.
SF1'
Startovní listina 1. semifinále mužů

1. Norsko (Erik Valnes, Johannes Høsflot Klæbo)
2. RSF (Aleksander Bolšunov, Gleb Retivych)
3. Finsko (Ristomatti Hakola, Joni Mäki)
4. Švédsko (Karl-Johan Westberg, Oskar Svensson)
5. Velká Británie (James Clugnet, Andrew Young)
6. Rumunsko (Petrica Hogiu, Raul Mihai Popa)
7. Polsko (Maciej Staręga, Dominik Bury)
8. Kanada (Antoine Cyr, Graham Ritchie)
9. Estonsko (Marko Kilp, Martin Himma)
10. Korea (Un-ho Kim, Čong-won Čong)
11. Slovinsko (Vili Crv, Janez Lampič)
12. Ukrajina (Dmytro Drahun, Ruslan Pěrěchoda)
13. Turecko (Emre Yusuf Firat, Amed Oglago)
14. Řecko (Apostolos Angelis, Georgios Anastasiadis)
15. Austrálie (Phillip Bellingham, Seve De Campo)
16. Brazílie (Manex Silva, Victor Santos)
17. Maďarsko (Adam Konya, Kristof Lagler)
18. Mongolsko (Zolbayar Otgonlkhagva, Achbadrakh Batmunkh)
19. Dánsko (Hjalmar Michelsen, Jacob Rosbo Weel)
SF2'
Výsledky 2. semifinále žen:

1. Švédsko 15:47,88
2. Rusko +1,85
3. Norsko +2,70
4. Finsko +8,25
5. Itálie +13,03
6. Kanada +31,83
7. Čína +31,93
8. Polsko +36,24
9. Kazachstán +36,55
10. Chorvatsko +2:05,74
Cíl'
Není co řešit, čtyři favorizované týmy si s přehledem zajistily finálovou účast. Švédka Sundlingová se nebála to rozbalit ve finiši, i když mohla šetřit síly. Za ní v klidu doklouzaly za cílovou pásku Něprjajevová, Fallaová a Pärmäkoskiová, které posílají své týmy do finále. Itálie nakonec výrazněji ztratila, Polky se propadly až na osmou příčku. Jako šťastné poražené by tedy měly postupovat Češky a nakonec o sekundu a půl i Francouzky z první jízdy!
E5'
Dahlqvistová přijela na poslední předávku o 10 vteřin dříve než v předchozí jízdě Urevcová a je stále první. Za ní v těsném kontaktu Rusko, Norsko a Finsko, tyto týmy si zajistí přímý postup. Polky už hodně odpadly a budou to mít těžké, naopak Italka Laurentová ztrácí jen 4,6 sekundy a Italkám by finále ujít nemělo.
5,2 km'
Časově ale mají stále Polky i Italky nad českým týmem navrch zhruba o pět vteřin, tempo Švédek je opravdu zběsilé. To nevypadá moc dobře pro Razýmovou a Janatovou.
E4'
Švédsko je ve vedení a po trati už se znovu a naposledy prohání Maja Dahlqvistová, která neponechává nic náhodě a uhání vpřed. Rusko, Norsko a Finsko si jedou zřejmě pro postup. Polka Izabela Marciszová se drží už jen tak tak a má spíš vizuální kontakt, stejně jako Italka Scardoniová.
4,2 km'
I Jonna Sundlingová za to zatím bere náramně, Ruska Něprjajevová ale dokázala lehkou ztrátu sjet. Za ní už se dotáhly i Norky zásluhou Fallaové, skvěle se drží na čele i Finky, Italky a stále i Polky! To by bylo velké překvapení směrem k postupu, o který si to rozdá právě tato šestice týmů.
E3'
Dahlqvistová je při chuti a svůj úsek znovu odjela parádně a setřásla další týmy. V kontaktu s ní už jede jenom Rusko, Norky, Finky, Kanaďanky a Polky mají před sebou viditelnou díru kolem dvou, tří sekund.
3 km'
Čas je zatím na druhé předávce o čtyři vteřiny pomalejší než v prvním semifinále, trenéři asi dají svým svěřenkyním pokyn, aby jely na krev, protože i týmy na pátém a šestém místě budou mít naději na postup při rychlém čase. To není dobrá zpráva pro Češky.
E2'
Švédka roztrhala startovní pole a natáhla vláček sprinterek za sebou. Na zádech si na předávku přivezla Finsko, Norsko, Rusko, Itálii, Kanadu a Polsko, před Kazaškami a Chorvatkami už je znatelná mezírka. Na trati už jsou znovu Dahlqvistová, Stupaková, Wengová. Scardoniová a Pärmäkoskiová.
1,8km'
Teď už stupňuje tempo Jonna Sundlingová, čerstvá mistryně světa ze čtvrtečního závodu. A dělá to famózně, v čelní skupince už se drží jen sedmička týmů. ostatní už výrazně zaostávají.
E1'
Jelo se poměrně zostra, na první předávku dorazily sprinterky o dvě vteřiny dříve než jejich předchůdkyně v první jízdě. Švédsko, Norsko, Kanada, Finsko, Polsko, Rusko a Itálie jedou v kontaktu. Zuby nehdy se drží ještě Chorvatky, Kazašky a Číňanky, tyto týmy ale budou co nevidět ztrácet.
Start'
Na startu vše bez problémů, do čela se okamžitě vysunula Maja Dahlqvistová, která byla po sprintu jednotlivkyň velmi zklamaná ze svého nepostupu do finále. Za ní dle očekávání Norka a také Kanaďanka.
SF2'
Vše se schyluje ke startu druhé semifinálové jízdy a o favoritkách je jasno. První tři čísla znamenají adeptky nejen na postup, ale i na cenné kovy. Norsko, Švédsko a Rusko, to je souboj elitních mocností a post nejrychlejších sprinterek. Máme se na co těšit.
SF2'
Startovní listina 2. semifinále žen:

1. RSF (Julija Stupaková, Natalja Něprjajevová)
2. Švédsko (Maja Dahlqvistová, Jonna Sundlingová)
3. Norsko (Tiril Udnes Wengová, Maiken Caspersen Fallaová)
4. Itálie (Lucia Scardoniová, Greta Laurentová)
5. Finsko (Krista Pärmäkoskiová, Jasmi Joensuuová)
6. Polsko (Izabela Marciszová, Monika Skinderová)
7. Kazachstán (Anna Ševčenková, Darja Rjažková)
8. Kanada (Dahria Beattyová, Maya MacIsaacová-Jonesová)
9. Čína (Bayani Ťia-lin, Dinigír Jilamudžiangová)
10. Chorvatsko (Vedrana Malecová, Tena Hadzičová)
11. Korea (Dasom Han, Eui Jin Lee)
12. Řecko (Maria Ntanouová, Nefeli Titaová)
13. Brazílie (Jaqueline Mourãová, Bruna Mouraová)
14. Litva (Egle Savickaiteová, Ieva Dainyteová)
SF1'
Výsledky 1. semifinále žen:

1. Slovinsko 15:51,90
2. USA +0,07
3. Švýcarsko +0,43
4. Německo +1,33
5. Česko +3,58
6. Francie +7,52
7. Slovensko +45,13
8. Rakousko +1:17,88
9. Ukrajina +1:18,72
10. Estonsko +2:13:44
Cíl'
Je to jasné, Anamarija Lampičová si nenechala ujít první příčku a potvrdila famózní sprinterskou formu. Za ní v poklidu dokončila závod Američanka Sadie Maubetová Bjornsenová a Nadine Fähndrichová ze Švýcarska. Bohužel, Katka Janatová v závěru nezachytila nástup vedoucích týmů a dojela na pátém místě s lehkým odstupem. První čtyři štafety mají postup jistý, Češky budou muset čekat na čas, ale vypadá to nadějně.
E5'
Jdeme do finále, finišmenky šesti týmu se poperou o postup do finále, i když i Francie začíná ztrácet. O postup bude bojovat Slovinsko, Švýcarsko, Česko, Německo, USA a pokud se udrží, i Francouzky.
E4'
Čtvrtá předávka už přeci jen oddělila slovenský tým od elitní skupinky. Čelo si dle očekávání stále hlídají Slovinky, Američanky a Švýcarky, se kterými se stále skvěle drží Německo, Francie a také Češky, teď s Katkou Razýmovou na předposledním úseku, tady se už bude rozhodovat!
E3'
Polovina závodu je za námi a stále j ev čele sedmička týmů, protože Alena Procházková udržela kontakt s čelem. Boj o postup bude ještě zajímavý!
E2'
Druhé předání štafety proběhlo také bez problémů, z první sedmičky ale jako první ztrácí Slovenky, které se lehce odpoutaly od šesté Francie. Uvidíme, zda to ještě Alena Procházková ve svém druhém úseku dotáhne.
E1'
První předávka je za námi a na trati už jsou zástupkyně na druhém úseku. Jede se poměrně svižné tempo od začátku závodu, na čele se dle očekávání drží Slovinky a Švýcarky, nic ale neztrácí ani Česko, Slovensko, USA, Německo ani Francie. První sedmička je v rozestupu 2,5 sekundy.
SF1'
Startovní listina 1. semifinále žen:

1. USA (Rosie Brennanová, Sadie Maubetová Bjornsenová)
2. Švýcarsko (Laurien van der Graaffová, Nadine Fähndrichová)
Česko (Kateřina Razýmová, Kateřina Janatová)
4. Slovinsko (Eva Urevcová, Anamarija Lampičová)
5. Německo (Victoria Carlová, Sofie Krehlová)
6. Francie (Flora Dolciová, Lena Quintinová)
7. Rakousko (Lisa Unterwegerová, Barbara Walchhoferová)
8. Ukrajina (Maryna Ancyborová, Valjancina Kaminská)
9. Srbsko (Maida Drndičová, Anja Iličová)
10. Slovensko (Alena Procházková, Barbora Klimentová)
11. Estonsko (Aveli Uustaluová, Johanna Udrasová)
12. Turecko (Aysenur Dumanová, Seher Kacmazová)
13. Lotyšsko (Kitija Auzinová, Samanta Krampeová)
14. Mongolsko (Nomin-Erdene Barsnyamová, Enkhtuul Ariunsanaaová)
Závod právě začal!
Výsledky na MS 2019, Seefeld:

Ženy:

1. Švédsko (Nilssonová, Dahlqvistová) 15:14,93
2. Slovinsko (Višnarová, Lampičová) +0,37
3. Norsko (Østbergová, Fallaová) +0,60
4. Rusko (Něprjajevová, Bělorukovová) +0,93
5. USA (Bjornsenová, Digginsová) +2,79
------------------------------
13. Česko (Janatová, Hynčicová) nepostoupili do finále

Muži:

1. Norsko (Iversen, Klæbo) 18:49,86
2. Rusko (Retivych, Bolšunov) +1,88
3. Itálie (De Fabiani, Pellegrino) +4,03
4. Švédsko (Svensson, Halfvarsson) +4,73
5. Francie (Jouve, Chanavat) +9,13
------------------------------------
16. Česko (Rypl, Novák) nepostoupili do finále
Titul ze Seefeldu z před dvou let obhajují Švédky, které ve velmi těsném dojezdu přespurtovaly Slovinky a Norky. Stina Nilssonová v Oberstdorfu nezávodí, naopak Maja Dahlqvistová společně s čerstvou mistryní světa Jonnou Sundlingovou bude chtít zaútočit na druhé zlato v řadě a nápravu pošramocené reputace ze čtvrtečního sprintu. Anamarija Lampičová dostala novou parťačku místo Katji Višnarové a o další medaili do své cenné sbírky bude bojovat Maiken Caspersen Fallaová, také po boku nové partnerky, Østbergovou nahradila Tiril Wengová.

V mužské části nebylo co řešit. Johannes Høsflot Klæbo zajistil dávno před cílovou páskou titul mistrů světa pro Norsko, tehdy byl jeho společníkem Emil Iversen, kterého ale pro dnešek nahradil Erik Valnes. Oba společně neskutečně dominovali v závodě jednotlivců a bylo by obrovským překvapením, kdyby Norové zlato neobhájili. V Seefeldu dojeli druzí s velkým náskokem Rusové Retivych s Bolšunovem, kteří se ve stejném složení, ale tentokrát s finišujícím Retivychem pokusí o nemožné. Na bronz dosáhli Italové zásluhou De Fabianiho a Pellegrina, ti jsou i díky letošním výsledkům rozhodně hlavními adepty na jeden z cenných kovů.
Výsledky posledního závodu, Ulricehamn, 02/2021:

Ženy:

1. Slovinsko (Urevcová, Lampičová) 19:40,18
2. Švédsko I (Dahlqvistová, Svahnová) +0,18
3. Švýcarsko (Van Der Graaffová, Fähndrichová) +0,25
4. USA I (Maubet Bjornsenová, Digginsová) +0,31
5. Švédsko II (Sundlingová, Falková) +1,26
--------------------------------
6. Česko I (Razýmová, Janatová) +1,37

Muži:

1. Itálie I (De Fabiani, Pellegrino) 18:29,00
2. Švýcarsko I (Hediger, Furger) +1,10
3. Švédsko II (Westberg, Häggström) +1,61
4. Česko I (Šeller, Novák) +1,63
5. Švédsko I (Grate, Svensson) +2,04
V letošním ročníku světového poháru jsme byly svědky dvou závodů v týmovém sprintu, které byly naplánovány na dvě čistě rychlostní zastávky, v Drážďanech a Ulricehamnu.

Mezi ženami si německý městský závod v hodně teplých podmínkách dokázaly podmanit Švýcarky Nadine Fähndrichová a Laurien van der Graaffová, které ve finiši o prsa přetlačili Rusky Stupakovou a Něprjajevovu a Slovinky Lampičovou a Urevcovou. Nutno ale podotknout, že oběma Švýcarkám tratě v Oberstdorfu zrovna nesedí, třeba Fähndrichová ani nepostoupila z kvalifikace. V Ulricehamnu si prohodily pořadí na prvním a třetím místě se Slovinkami, které ve složení Lampičová-Urevcová budou patřit k aspirantkám na medaile i dnes, Lampičová už má bronz z individuálního sprintu. Na pódium se mezi ně na domácí půdě vklínili Švédky Svahnová a Dahlqvistová, které zde na MS propadly a nepostoupili ve sprintu jednotlivkyň ani do finále.

Mezi muži se dostalo v obou závodech na pódium pět různých týmů, to svědčí o vyrovnanosti startovního pole. V Drážďanech kralovali Rusové ve složení Bolšunov Retivych, jenž až na cílové pásce předčil Francouze Chanavata jedoucím spolu s Jouvem. Třetí dojeli Italové Pellegrino a De Fabiani. Ti svůj bronz ještě vylepšili ve Švédsku, když zvládli taktickou bitvu nejlépe Pellegrino zajistil pro Itálii poměrně klidný triumf. Sekundu a desetinu za nimi překvapivě dokončili závod na rovinaté trati Švýcaři Hediger s Furgerem, třetí příčku zajistili pro domácí barvy Švédi Westberg a Häggström. S těmi do posledních centimetrů trati bojovali Luděk Šeller a Michal Novák, který prohrál ve finiši o pouhé dvě setiny!

Nutno podotknout, že ani v jednou z letošních závodů nestartovali Norové, kteří budou minimálně mezi muži aspirovat na zlato. Uvidíme, kolik sil nechal Johannes Høsflot Klæbo ve včerejším skiatlonu, který dokončil velmi vyčerpaný na smutné bramborové pozici. Ani ženy Tiril Wengová a Maiken Caspersen Fallaová nejsou bez šance na titul, ba naopak.

Počítat je v ženské části také s Američankami, kterým ale ve sprintu dvojic překvapivě schází Jessie Digginsová. A díru do světa rozhodně mohou udělat i Češky Kateřiny Razýmová a Janatová, které v letošní sezóně oplývají skvělou sprinterskou formou.

Mezi muži by kromě zmíněných týmů mohli promluvit do bojů o cenné kovy třeba Finové, kteří jsou ale tradičně mnohem silnější v klasické technice. Britové Young ani Clugnet se nezdají být v optimální formě, určitě ale není radno je podcenit. A minimálně na finále určitě myslí i český dvojblok Šeller-Novák.
Zdravíme všechny fanoušky zimních sportů a zejména příznivce běhu na lyžích. Na mistrovství světa v klasickém lyžování jsou v nedělním programu přichystány zejména týmové závody, kromě sprintu dvojic v běhu na lyžích nás čeká i štafetový závod sdruženářů.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 11:00.
Články odjinud