ZOH - Ceremoniály - Zahajovací ceremoniál -  ONLINE PŘENOS -  4. února 2022   13:00

Ukončeno

Zahajovací ceremoniál

13:00 závod
   
Přenos se aktualizuje automaticky

15:24'
V pořadí 24. zimní olympijské hry v čínském Pekingu byly oficiálně zahájeny. V sobotu sportovní zápolení naplno vypukne i prvními medailovými disciplínami. Z tohoto přenosu je to vše, díky za pozornost.
15:23'
Olympijský ceremoniál byl ukončen.
15:22'
V Ptačím hnízdě tedy nehoří tradiční olympijský oheň, ale pouze olympijská pochodeň. Nejedná se tak o tradiční zapálení olympijského ohně, ale o nové, uhlíkově neutrální, plápolání olympijských plamenů.
15:18'
Následuje další z řady ohňostrojů.
15:18'
Oheň, jenž má být uhlíkově neutrální, stoupá spolu s velkou sněhovou vlečkou k nebi.
15:17'
Olympijský oheň byl vložen do sněhové vločky, kterou tvoří vločky s názvy jednotlivých států, jež na olympijských hrách startují. Olympijský oheň do sněhové vločky vložili sdruženář Čao Ťia-wen a běžkyně na lyžích Dinigeer I-la-mu-ťiang.
15:12'
Po symbolickém vypuštění bílých hrdliček přibíhá na stadion člen olympijské štafety s olympijským ohněm. Tato štafeta byla tentokrát zkrácena na pouhé tři dny.
15:05'
Po vyvěšení olympijské vlajky svůj slib přednesou sportovci, rozhodčí a trenéři.
14:58'
Do Ptačího hnízda přináší olympijskou vlajku, kterou nesou vynikající sportovci minulosti. Olympijská vlajka bude vyvěšena vedle čínské na stožár za tónu olympijské hymny.
14:55'
Po ploše stadionu se nyní vydalo 76 zástupců zemí z celého světa, aby se při absenci zahraničních diváků představili také zástupci ostatních zemí (kromě sportovců). Kolem nich se zjevilo motto: sdílejme společnou budoucnost.
14:53'
Bach nakonec vyzval prezidenta Číny, Si Ťin-pchinga, aby prohlásil olympijské hry v Pekingu za zahájené. Ten tak učinil a nad Ptačím hnízdem se spustil další z řady ohňostrojů.
14:51'
„V olympijském duchu míru se obracím na vlády celého světa. Dodržujte svůj závazek k olympijskému příměří. Dejte míru šanci,“ apeluje Bach závěrem svého dlouhého proslovu, ve kterém promluvil i ke sportovcům, které vyzval k fair play konání.
14:46'
„Zvláštní poděkování patří všem dobrovolníkům. Od prvního okamžiku jsme se díky vám cítili jako doma. Vaše usměvavé oči nás hřejí u srdce. Bohužel, globální pandemie je stále realizou pro nás všechny. O to hlubší je naše vděčnost organizačnímu výboru Peking 2022 i čínské správě a čínskému lidu, že se tyto olympijské hry uskuteční, a že se uskuteční bezpečně pro nás všechny.“

„Všichni jsme se sem dostali především díky schopnostem lékařů a zdravotníckého personálu, kteří po celém světě pracuje nad rámec svých schopností. Děkujeme vám,“ vysekl Bach poklonu.
14:44'
„Vítejte na zimních olympijských hrách Peking 2022. Všem našim čínským přátelům přeji šťastný nový rok a vše nejlepší do roku tygra,“ zahájil svůj projev Bach. „Obojí, jak rok tygra, tak olympijský rok, značí ambice.“
14:42'
K mikrofonu přichází Thomas Bach se svým projevem.
14:40'
„Dnes jsme svědky toho, že Peking je prvním městem, který hostí letní i zimní olympijské hry. Čína píše novou kapitolu,“ uvedl Chaj Čchi. „Pracovali jsme v úzké spolupráci s Mezinárodním olympijským výborem, který i přes těžkosti s pandemií covidu-19 toužil pořádat olympijské hry podle plánu.“

„Splnění slibu má váhu zlata. S plnou podporou prezidenta Si Ťin-pchinga a čínské vlády jsme slíbili olympijské hry, které budou zelené, inkluzivní, otevřené a řisté. Dnes můžeme říct, že hry proběhnout podle toho, jak jsou naplánované, a že náš dlouhodobý sen se stane realitou.“
14:38'
Na plochu nyní přišel předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach a Chaj Čchi, sekretář čínské komunistické strany, který všechny vítá v Pekingu.
14:36'
Následuje oficiální video Mezinárodního olympijského výboru, v němž lidé prožívají pocity olympijských sportovců. Hlavním sdělením je motto, že každý pád či každé vítězství, vše prožíváme jako lidstvo společně.
14:30'
Pokračuje oficiální program slavnostního zahájení. Na ploše se nyní předvádí vystoupení se sněhovými vločkami s jednotlivými jmény všech 91 výprav.
14:24'
Jako poslední, 91. výprava, přichází do Ptačího hnízda domácí Čína! Celkem 173 sportovců, nejvíce v historii čínských výprav na zimních olympijských hrách.
14:22'
Německo, Austrálie, Itálie, Maroko, pomalu se blížíme k vyvrcholení celého nástupu výprav. To by měli obstarat domácí sportovci.
14:16'
Pomalu se blíží konec nástupu jednotlivých výprav. Na plochu přišly další početné výpravy jako je Švýcarsko či Švédsko. A po velkých výpravách přichází dvojice z Mongolska.
14:10'
A jako 71. v pořadí přichází do Ptačího hnízda výprava Slovenska! Výprava Slováků, kterou jako vlajkonoši přivádí sáňkařka Katarína Šimoňáková a hokejista Marek Hrivík, čítá celkem 50 sportovců.
14:07'
Jako 68. v pořadí přichází česká výprava! Vlajkonoši jsou hokejistka Alena Mills a krasobruslař Michal Březina. Česká výprava má v Pekingu celkem oficiálně 115 sportovců. Kolik jich skutečně zasáhne s ohledem na zranění a problémy s covidem, toť otázka. Díky postupu hokejistek se však jedná o historicky nejpočetnější výpravu na zimních hrách.
13:58'
Celkem 224 sportovců, nejpočetnější výpravu olympiády v Pekingu, mají Spojené státy americké. Země, která patří k dominantním především na letních hrách, bude patřit k silným výpravám i na zimních hrách v Pekingu. Letos se jedná o vůbec nejpočetnější výpravu Američanů v historii zimních her.
13:55'
Na ploše už je i norská výprava. Nejúspěšnější země, co se historie zimních olympijských her týče. Norové vyhráli medailové pořadí i na minulých hrách v Pchjongčchangu.
13:50'
Do Ptačího hnízda vešli elegantně oblečení Britové, po nich příchází rumunská výprava a následuje Rusko. Respektive Ruský olympijský výbor. Ruští sportovci totiž nesmí startovat pod svou vlajkou kvůli známému distancu od Světové antidopingové agentury. Třetí nejpočetnější výprava v Pekingu startuje pod neutrální vlajkou.
13:44'
Po Finsku a Chorvatsku přichází výprava Saudské Arábie, která na zimních olympijských hrách prožívá svou historickou premiéru.
13:40'
Přichází další a další výpravy. Sledujeme nástup zemí jako jsou Írán, Maďarsko, Španělsko či Island.
13:35'
A přichází Kanada. Tato výprava čítá 215 sportovců a je druhou nejpočetnější v Pekingu. Početnější jsou jen Spojené státy americké.
13:34'
Nigérie, která má jediného sportovce v Pekingu, zastupují na ploše členové realizačního týmu a olympijského výboru. Samuel Ikpefan, běžec na lyžích, je totiž v karanténě.
13:27'
Na stadion přichází další a další výpravy. Dánové, Jamajka, Ukrajina a mnoho dalších.
13:25'
První skutečně silnou zimní výpravou jsou Japonci. Tato výprava čítá celkem 124 sportovců, na Ptačí hnízdo však přichází jen zlomek z celé výpravy. Za Japonskem přichází také Tchaj-wan, startující pod názvem Chinese Taipei. A následuje Hong Kong.
13:22'
Na stadion prozatím přichází výpravy z nepříliš silných zimních zemí jako Malajsie, Madagaskar, Eritrea či Ekvádor. Česká výprava by měla na stadion přijít jako 68. v pořadí.
13:20'
Řecko, které tradičně zahajuje nástup výprav při slavnostních zahájeních, bude mít v Pekingu celkem pět sportovců. Za Řeky přichází Turecko, jako v třetí v pořadí pak výprava Malty.
13:18'
Led byl nyní symbolicky rozbit pukem a z ledové krychle vzniklo pět ledových olympijských kruhů. A to je signál pro příchod výprav sportovců! Jako první přichází výprava Řecka!
13:16'
Pokračuje oficiální program slavnostního zahájení. Na ploše stadionu se nyní objevila krychle znázorňující blok ledu, v níž grafika představuje všechny předchozí pořadatele zimních olympijských her, které se poprvé pořádaly v roce 1924 ve francouzském Chamonix.
13:13'
Při vytahování vlajky na stožár zní Ptačím hnízdem tóny čínské hymny.
13:12'
Vlajky se trochu symbolicky dotýkají lidé všech možných odvětví a všech 56 národnostních menšín, které v Číně, jež má 1,5 miliardy obyvatel, žijí. Na závěr vlajku přijala čínská vojenská garda, či chcete-li vlajková četa, která zavěsí vlajku na stožár a posléze ji vytáhne vzhůru.
13:10'
Nyní na ploše přináší děti čínskou vlajku, která bude jako první vyvěšena na stadioně. Vedle ní bude později vyvěšena také olympijská vlajka s pěti kruhy.
13:08'
A součástí jsou samozřejmě krásné ohňostroje, které ostatně k Číně patří odnepaměti. Ohňostrojů bude i dnes spousta a ten první, který oslavil příchod jara podle čínského lunárního kalendáře, je za námi.
13:06'
Slavnostní zahájení, které řídí čínský filmový režisér Čang I-mou, bude tentokrát obsahovat vystoupení 3000 účastníků. Je to pouhá pětina toho, co bylo přichystáno pro zahájení letních her v roce 2008. A velký důraz bude kladen i na technologie.
Grafika nyní na stadionu zobrazuje vysvětlení právě čínského lunárního kalendáře, který má celkem 24 tzv. solárních uzlů. Což je symbolické, jelikož se v Pekingu pořádají 24. zimní olympijské hry.
Peking se dnes stává oficiálně prvním městem, kde se konaly oba olympijské svátky, jak letní, tak i zimní hry.
Čínský prezident a prezident Mezinárodního olympijského výboru přichází do své lóže na tribuně Ptačího hnízda. Kromě slavnostního zahájení olympijských her se bude dnes slavit také začátek nového lunárního roku čínského kalendáře.
Událost odstartovala.
Na letošní olympijské hry se kvalifikovali sportovci z celkem 91 zemí. Je to o dvě země méně, než kolik se jich zúčastnilo olympiády v Pchjongčchangu. Mimo jiné schází například sportovci Severní Korey, kteří mohli startovat pouze pod neutrální vlajkou, a tak politici této země rozhodli, že kvůli tomuto omezení a zároveň kvůli pandemii covidu své sportovce do Pekingu nevyšlou. Svou premiéru na zimních olympijských hrách naopak prožije Haiti a Saudská Arábie.
Mezi hlavními tématy zahájení by měly být čínská touha a ochota usilovat o světový mír, zvýrazněno by mělo být i motto pekingských her „společně za sdílenou budoucnost“ a pochopitelně také olympijské motto – rychleji, výše, silněji, společně.
Celé slavnostní zahájení má pod palcem čínský filmový režisér Čang I-mou, který řídil slavnostní zahájení i zakončení také během letních her v roce 2008. Zatímco letní ceremoniál se před 14 lety protáhl na více než čtyři hodiny, tentokrát se očekává mnohem skromnější program, a to i kvůli pandemii koronaviru. Dle odhadů by zahájení mělo trvat okolo dvou hodin.
Českou výpravu přivedou na stadion v rolích vlajkonošů krasobruslař Michal Březina a hokejistka Alena Mills. Český tým bude mít v Pekingu, právě díky účasti ženského hokejového týmu, nejpočetnější výpravu v historii. Celkem by se v průběhu olympijských her mělo představit 113 českých sportovců.
24. zimní olympijské hry budou v pátek v čínském Pekingu oficiálně zahájeny. Slavnostní zahájení, při němž bude zapálen olympijský oheň na Národním stadionu v Pekingu, které je spíše známo pod svým jménem Ptačí hnízdo. Na tomto stadionu byly zahájeny i letní olympijské hry v roce 2008.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 12:30.
Články odjinud