Muži -  ONLINE PŘENOS -  Novak Djokovič : Daniil Medveděv - 12. září 2021   22:17

Ukončeno
Novak Djokovič
Novak Djokovič
34 let  188 cm  Srbsko
0
4
4
4
Daniil Medveděv
25 let  198 cm  Rusko
3
6
6
6
Přenos se aktualizuje automaticky

Děkujeme za pozornost, dobrou noc.
Za zmínku stojí hlavně čtvrtý game druhé sady, kdy ale publikum Djokovićovi hodně ublížilo. Ve zcela vyrovnané rozehře po druhém podání zařval jakýsi absolutní tenisový nevychovanec a francouzský umpirový rozhodčí Dumusois nechal celou výměnu opakovat s prvním servisem pro Medveděva. Ten Rus pokazil. Nicméně následně onen brejkbol odvrátil a nakonec celý game otočil. Krátce poté Djoković napotřetí roztřískal raketu a dostal varování.
Daniil Medveděv si ale dnes zasloužil vyhrát. Byl lepším hráčem. Perfektně servíroval. Podání si prohrál jen jednou, když napoprvé nedoservíroval zápas a udělal dvě dvojchyby. Hlavně na konci se americké publikum nechovalo vůči Medvěděvovi zrovna dvakrát vhodně. Pískaní, jekot a řev po pokaženém prvním servisu byly naprosto běžným jevem a v závěrečných gamech byl klid mezi prvním a druhým servisem v podstatě raritou. Přitom diváci v New Yorku fandili většinou soupeři Djokoviće, ať už to byl Federer v některých finálových bitvách, nebo del Potro před třemi lety.
Pro Djokoviće to je teprve šestá prohra v letošní sezoně. Co se týče tohoto roku, tak Srba bude ještě hodně bolet vyřazení v olympijském dobře rozehraném semifinále se Zverevem a následná porážka v souboji o bronz s Carrenem-Bustou.
Daniil Medveděv je prvním ruským vítězem US Open od roku 2000. Tehdy vyhrál newyorský grandslam Velké čtyřky už zmíněný bouřlivák Marat Safin.
Daniil Medveděv je prvním hráčem po pěti letech, který porazil Novaka Djokoviće na US Open proměněným mečbolem. Naposledy se to povedlo Stanu Wawrinkovi ve finále 2016, kdy otáčel z 0:1:
2017 – Djoković předčasně ukončil sezonu po skrečovaném čtvrtfinále Wimbledonu s Tomášem Berdychem
2018 – výhra ve finále proti del Potrovi
2019 – skreč v osmifinále proti Wawrinkovi
2020 – diskvalifikace z turnaje v osmifinále proti Carreňovi
Velké ruské vítězství na americké půdě znamená, že po konci roku 2021 bude mít každý z představitelů Velké trojky dvacet grandslamů. V závěru ledna by se mělo odehrát Australian Open, kde je Djoković jako doma. V Melbourne triumfoval devětkrát a v posledních třech letech nenašel přemožitele.
Při rozhovoru s Medveděvem se reportérka nejprve zeptala, co vlastně Rusovi dala prohra z finále US Open před dvěma lety proti Nadalovi. Na to víceméně Medveděv ani neodpověděl. Nejprve věnoval část své řeči Djokovićovi a řekl, že má hluboké uznání pro to, čeho dosáhl Srb. Navíc určitě Djokoviće potěšil názorem, že jej považuje za nejlepšího tenistu v historii. Zmínil také, že naprosto chápe, že dnes bylo na publikum na straně soupeře. Omluvil se také své partnerce za to, že s ní netrávil kvůli US Open tolik volného času. Navíc v době výročí.
Reportérka nejprve ocenila Djokovićovu šňůru sedmadvaceti vyhraných zápasů na grandslamu. Následně poznamenala, že byl pro mnoho lidí velkou inspirací. Djoković následně začal svůj monolog tím, že ocenil Medveděvovy kvality a že se domnívá, že to není jeho poslední grandslam. Srb poděkoval za podporu diváků s tím, že takhle příjemně jako dnes se snad nikdy necítil v New Yorku.
I Rod Laver tleská Novaku Djokovićovi...
Novak Djoković má slzy na krajíčku. Doslova těsně před nosem mu utekl naprosto nevídaný milník a dost možná tak velkou šanci na kalendářní grandslam už nikdy mít nebude.
Damien Dumusois, francouzský umpirový rozhodčí, dostává cenu za to, že odřídil dnešní finále.
Daniil Medveděv se stává prvním ruským grandslamovým šampionem po šestnácti letech. Rusko čekalo od dob Marata Safina a jeho triumfu na Australian Open 2005. Vůbec naposledy se radovalo z grandslamového titulu v singlu před sedmi lety, kdy zvítězila Maria Šarapovová v Paříži. Letos už nebyla daleko Pavljučenkovová na Roland Garros proti Barboře Krejčíkové.
Tak to je neskutečné! Tohle čekal málokdo! Ukázalo se, že poslední krok je nejtěžší. Novak Djoković byl strašně blízko k tomu, aby dosáhl na kalendářní grandslam. Dnes byl v pozici velkého papírového favorita. Chyběl mu jediný zápas. Stačilo, aby neskončila jeho už tak skvělá šňůra sedmadvaceti vyhraných zápasů na grandslamech v řadě za sebou. Djokoviče bude stoprocentně tahle prohra obrovsky bolet. Proti Daniilu Medvěděvovi hrál hluboko pod svým potenciálem. Zkrátka si moc dobře uvědomoval, oč běží a dopadla na něj tíha okamžiku. Medveděv působil dojmem, že nemá, co ztratit a že jediný, který může přijít o hodně, je Djokovič.
Konec zápasu
4:6
Přímý bod do bekhendu! Novak Djoković returnuje do sítě. Daniil Medveděv lehá na kurt a Novak Djoković tak prohrává nejdůležitější zápas kariéry. Rod Laver je nadále posledním tenistou, který kdy získal kalendářní grandslam.
30-40
Daniil Medveděv dělá dvojchybu druhým servisem do sítě, zase dvojchyba s velkou hodnotou.
15-40
Rusovi zase nepadl první servis, ale pak zrychlil bekhendem po levé lajně a zakončil vítězným forhendem po pravé čáře, dva mečboly!
15-30
Diváci ocenili potleskem pokažený první servis, následně okamžitě po returnu robil Rus křižnou forhendovou chybu zprava za základní čáru.
0-30
Diváci pískali před prvním i druhým servisem a pak hrála ve výměně paní Štěstěna s Rusem, protože snad třikrát trefil lajnu, nakonec Srb chyboval forhendem zprava do sítě.
0-15
V delší rozehře měl Djoković šanci, rozběhal protihráče, pak si tu šanci vzal vyhozeným forhendem z pravé strany za základní lajnu.
4:5
Nebudeme se asi pouštět do nějakého psychologického rozboru, ale buď Medveděv doservíruje a bude slavit životní úspěch, anebo posadí Djokoviće na koně. Je pravda, že v závěru předchozího servírovacího gamu byl Medveděv hodně svázaný.
4:5
Přímým bodem do forhendu odvrací Srb konec zápasu a hecuje diváky, usmívá se, buší na srdce... Není co závidět Rusovi.
40-15
Druhý forhend Rusa letí zleva do pravého koridoru pro debl a snad poprvé v zápase působí Srb lepším dojmem.
30-15
Po povedeném druhém podání přišel tvrdý forhend po pravé lajně do bekhendu a vynucená chyba Rusa za základní čáru. Medveděv hraje teď proti všem.
15-15
Proti čtvrtému úderu zahrál Rus rychlý křižný forhend zprava a Srb udělal vynucenou chybu za základní čáru.
15-0
Novak Djoković si pomohl servisem ven z kurtu a bekhendem křížem zleva získal potřebnou vynucenou chybu soupeře do sítě.
3:5
Na který servíroval na téčko a následně pokazil forhend do středu sítě. Tak tohle Rus nezvládl a diváci ženou Srba!
A-40
Třetí dvojchybou v gamu nabízí první brejkbol Djokovićovi!
40-40
Vypadalo to, že Medveděv už nikdy nebude servírovat, ale přece jen podal do mírného hluku, načež vyrobil dvojchybu.
30-40
Novak Djoković nejprve čelil forhendům, pak zariskoval a vyhodil se zprava za základní lajnu, mečbol!
30-30
Jenže ten nechce Medveděv a trefuje přímý bod do forhendu.
30-15
Dvojchyba dvěma servisy do autu. Diváci bouří a chtějí brejk.
15-15
Eso do středu kurtu.
15-0
Novak Djoković hrál vabank až zakončil vítězným křižným forhendem z pravé strany.
2:5
Daniil Medveděv returnuje bekhendem do sítě, po pauze ale bude na servisu útočit na svůj premiérový grandslamový titul v kariéře.
40-30
Po své 34. nevynucené chybě v zápase trefuje Srb svoje první eso ve třetím setu, a sice směrem ven z kurtu.
30-30
Djoković podal na kříž a kazil forhendem středem kurtu do sítě.
30-15
Djoković servíroval na téčko a poradil si následně vítězným bekhendovým stopvolejem na levou stranu.
15-15
Po svém druhém úderu vypálil Rus drtivý forhend do bekhendu a došel si pro vynucenou chybu do pravé výseče pro debl.
15-0
Proti druhému útočnému úderu soupeře hraje Rus bekhendem od základní lajny do sítě.
1:5
Přímý bod do středu dvorce, Djoković je čtyři body od toho, aby se mu zhroutil svět.
30-40
Oba hráči sázeli na razanci od základní lajny, bekhendem a forhendem hráli víceméně stejně až narval Srb bekhend do sítě a udělal svou šestou nevynucenou bekhendovou chybu ve třetím setu.
30-30
To byl řev mezi prvním a druhým servisem, následně si pomohl Rus bekhendem po levé lajně a následovalo prasátko s nevídanou klikou v neprospěch Srba.
30-15
Diváci jásají po dvojchybě druhým servisem do sítě.
15-15
Eso.
15-0
Daniil Medveděv zkusil už poněkolikáté servis následovaný kraťasem na levou stranu, Srb reagoval vítězným křižným forhendem zprava do protipohybu.
1:4
Daniil Medveděv prohrál v tomto finále ze 70 výměn při vlastním podání jen sedmnáct.
1:4
A potom přímý bod zleva do bekhendu – 1:4 a první klidný game pro Djokoviće při vlastním servisu ve třetím setu.
40-0
Zase přímý bod zprava.
30-0
Daniil Medveděv returnoval křížem, pak trefil forhend zprava do protipohybu, ale zároveň za základní lajnu.
15-0
Začíná přímým bodem na téčko.
0:4
Ihned po druhém podání zahrál Rus bekhend na levou stranu do forhendu a s tečí pásky přidal vítězný míč do opačné části kurtu. S Djokovičem to vypadá zle nedobře. Teď podává víceméně na udržení se v zápase.
15-40
Novak Djoković returnuje druhé podání forhendem za základní lajnu.
15-30
Eso na kříž!
15-15
Srb zakončuje napodruhé vítězným křižným bekhendem z levé strany.
0-15
Přímý bod podáním do forhendu. To je fakt neskutečné, co předvádí Rus na servisu.
0:3
Na grandslamového vítěze, nebo vítězku čeká Rusko sedm let a naposledy triumfovala Maria Šarapovová v Paříži 2014, když ve třech setech přehrála Simonu Halepovou.
0:3
Novak Djoković podal ven z kurtu a poslal náběhový volej z forhendu křížem do levé výseče pro debla. Daniil Medveděv je blízko tomu, aby vzal Djokovićovi velký sen a stal se prvním ruským grandslamovým šampionem od roku 2005.
40-A
V přetahované od základní lajny se ukvapil Srb křižným bekhendovým kraťasem z levé strany do sítě, brejkbol!
40-40
Daniil Medveděv zahrál return křížem a trefil vítězný bekhend po levé lajně, což viděla i Maria Šarapovová.
40-30
Novak Djoković servíroval ven z kurtu a zvládl vítězný křižný forhendový volej z levé strany.
30-30
Chvilku se nic nedělo, ale pak tvrdý forhend do bekhendu si vynutil chybu Rusa do autu.
15-30
Servis – volej znamená snížení.
0-30
Daniil Medveděv vracel balóny a nechal Djokoviće hrát až se Srb vyhodil bekhendem z levé strany za základní lajnu. Nervozita je patrná...Ale není se vůbec čemu divit. Ta tíha okamžiku je obrovská.
0-15
Novak Djoković neproměnil jasnou pozici na síti a Rus prohazuje křižným bekhendem z levé strany do protipohybu.
0:2
Daniil Medveděv nechal v jednu chvíli otevřený kurt a Djoković útočil křižným forhendem zprava, Srb v závěru boje pak (opět) běžel na síť a tam ho nakonec pokořil Rus křížem z pravé strany z forhendové části rakety.
40-A
Zase kombinace servis a hned kraťas, ten atleticky skvěle vybavený Srb doběhl, ale forhendem zprava před křížem selhal ceklem velkou chybou do sítě.
40-40
Křižným bekhendem zleva si Srb vynucuje chybu do sítě.
30-40
Varianta B, od varianty A ale nebylo opravdu daleko. Rus se dvakrát ubránil forhendem a pak zahrál při přesunu k síti Srb do bekhendu, první volej ale vyhodil.
30-30
V křižné přestřelce změnil Srb rytmus kraťasem a Rus mu odpověděl vyhozeným bekhendem z levé strany. Brejkbol, nebo gembol na potvrzený brejk?
15-30
Hned po servisu zkusil Rus forhendový kraťas do bekhendu, Srb měl šanci na vedení v gamu, to ovšem zahodil chybou zleva za základní čáru.
15-15
Eso.
15-0
Novak Djoković vystihl kraťas a pak skvěle četl křižný forhend a vítězným forhendovým volejem do otevřeného kurtu zakončil.
0:1
Opět maximální snaha Djokoviće vytěžovat bekhend, pak to sice jednou změnil bekhendem do forhendu, ale následně zase poslal forhend po pravé lajně, načež čopem zleva chyboval za základní lajnu. Ztrácí servis na úvodu třetí sady a tím veškeré souvislosti s letošním finále Paříže končí. Mínus dva sety a brejk, to u Sejny nebylo.
30-40
Brejkbol, Djoković se posouval před kříž a tlačil do bekhendu, následně si Rus bekhendem zleva do forhendu vynutil chybu do sítě.
30-30
V další křižné rozehře nevydržel Srb vyhozeným bekhendem zleva do pravé výseče pro debl.
30-15
Zprvu se hrálo dost křížem, pak nalil Rus Srbovi kratším balónem a Djoković směřoval na síť, Medveděv jej křižným forhendem zprava donutil k chybě do sítě.
30-0
Tlak z forhendu Srba končí balónem po levé lajně a vynucenou chybou klouzajícího se Rusa do sítě.
15-0
Novak Djoković zkrátil výměnu na levou stranu, Medveděv oplácel stejně a Srb zakončil vítězným bekhendem do protipohybu.
0:0
Za dva sety nesebral Srb Rusovi servis. Je to možná nejlepší hráč na příjmu na světě, ale tohle prostě není normální zápas...
0:0
Novak Djoković prohrává 0:2 na sety, stejně jako letos v Paříži se Stefanosem Tsitsipasem. Hotovo ještě zdaleka není. Už jenom z toho důvodu, že pokud vyhraje 20 grandslamů, tak to není asi neúplně náhoda a musí být uvnitř obrovsky silný.
4:6
Nestane se tak! Daniil Medveděv totiž dobře podal na téčko a ačkoliv vyslal hodně čitelný forhendový kraťas a Djoković už něj jednak byl včas a druhak mohl klidně zakončit, tak vyhodil bekhend do levého koridoru pro čtyřhru.
30-40
Zdánlivě nekonečnou výměnu od základní lajny končí Rusův vyhozený bekhend do levého koridoru pro debl, byl to celkově 18. úder ve výměně. Aby to SOS Ještě nevolal...
15-40
Po dvojchybě za tohoto stavu ještě nemusí Rus volat SOS.
0-40
Daniil Medveděv má tři setboly na 2:0, mířil dost do bekhendu, pak zahrál kraťas s rotací na levou stranu, Djoković odpověděl forhendem s dotekem pásky a Rus prohazoval z kontraforhendu přes pravou stranu s velkým štěstím!
0-30
Eso na kříž!
0-15
Přímý bod servisem ven z dvorce.
4:5
Novak Djoković poslal solidní servis do bekhendu a křižným forhendem si přichystal vítěznou smeč na pravou stranu. Teď ale musí sebrat Medveděvovi podání!
40-30
Djokoviće zase poslechlo podání, pak šel na kříž, kde ovšem začal couvat a forhendový lob z rakety Medveděva skončil za základní lajnou.
30-30
Djoković si rozpohyboval protihráče, pak mu daroval bekhend nevynucenou bekhendovou chybou zleva do sítě.
30-15
Djokoviče podržel servis, poslal forhendový kraťas na levou stranu a neměl potíže s vítězným křižným bekhendovým volejem zleva.
15-15
Přímý bod podáním do středu kurtu.
0-15
Proti kratšímu bekhendovému returnu vyhazuje Srb kontrabekhend za základní lajnu.
3:5
Daniil Medveděv se ubránil křižným bekhendem zleva a vypálil vítězný křižný forhend do pravé poloviny kurtu a protipohybu. Game ho dělí od vedení 2:0 na sety.
0-40
Daniil Medveděv nic neuspěchal při postupném útoku, byl trpělivý, klidně byl připraven hrát o úder víc, v závěru zvolil forhend do bekhendu a následně vítězný forhend po levé lajně.
0-30
Přímý bod na téčko. Až na jeden game servíruje Rus naprosto úžasně.
0-15
Novak Djoković returnuje zprava za základní lajnu.
3:4
Přímý bod do forhendu, Djoković je stále jen o brejk pozadu, ačkoliv to nebylo úplně snadné v tomto gamu.
40-30
Přímým bodem na téčko odmítá Srb brejkbol.
30-30
Daniil Medveděv čekal na chybu soupeře, pak dostal míč na forhend a z osy kutru vyhodil balón za základní lajnu.
15-30
Novak Djoković chtěl hrát servis ven z kurtu – volej, Daniil Medveděv prohazoval křižným forhendem zprava do levého koridoru pro debl.
0-30
Servis a první úder Srba šel na lajnu, pak se bránil Rus bekhendem, dostal i bekhend proti smeči na druhou stranu a Srb zakončil forhendem zleva do pásky.
0-15
Daniil Medveděv zahrál bekhendový return na pravou stranu s dobrou délkou a Djoković vracel křižným bekhendem zleva do středu sítě. Na nevynucené chyby 20:10.
2:4
Novak Djoković se možná nechal trošku vyprovokovat k přesunu k síti, ale neměl, co ztratit! Umístil míč do bekhendu a vyhodil křižný bekhendový volej zleva. Rus potvrzuje brejk čistou hrou.
0-40
Přímý bod do forhendu.
0-30
Vynikající délka úderů z obou stran, pak si hráči vyměnili několik křižných bekhendů až Rus zrychlil forhendem a následně zakončil vítězným křižným forhendem zleva před základní lajnu, možná i na ni.
0-15
Daniil Medveděv vypálil eso do bekhendu.
2:3
Jinak omluva za nepřesnou informaci. Djoković dostal varování za onu roztřískanou raketu.
2:3
Daniil Medveděv se ubránil dvakrát forhendem, Novak Djoković běžel k síti a Rus mu poslal bekhend zleva přímo pod nohy, s tím mohl těžko něco dělat a víceméně vynucená chyba za základní lajnu znamená, že světová dvojka vede o set a brejk!
30-40
Přímý bod servisem ven z dvorce.
15-40
Kratší bekhendovou rozehru ukončuje čop Srba zleva do sítě, dva brejkboly!
15-30
Ihned po druhém podání ven z kurtu hraje Srb do pravé výseče pro debla.
15-15
Nikdo nechtěl hrát až uletěl Rusův forhend do pravého koridoru pro debl.
0-15
Novak Djoković otevírá další game svou třetí dvojchybou v zápase.
2:2
Nečistě trefený bekhendový return druhého podání za základní lajnu – 2:2. Tento nejdelší game zápasu trval přes osm minut a můžeme už jenom spekulovat, jak by dopadla ona výměna po druhém podání, která se kvůli nevychovanému individuu musela opakovat. Jisté je, že ovlivnila zápas, protože Djoković v ní měl více šancí než v oné opakované rozehře.
40-A
Přímý bod do forhendu, Djoković rozflákal napotřetí raketu. Dostane varování. Už vlastní při předposledním brejkbolu to v něm dost vřelo a neměl daleko od toho udělat to, co udělal nyní.
40-40
Daniil Medveděv trefil dobré podání na téčko a bekhendem po levé lajně donutil soupeře k forhendu do sítě.
A-40
Míček získává Djoković.
40-40
A Djoković mu může poděkovat, ačkoliv i v opakované výměně měl Medveděv přes druhé podání, nicméně byl aktivnější, zaútočil do bekhendu a proti náběhovému bekhendovému voleji dělal Srb vynucenou chybu forhendem z pravé strany do sítě.
A-40
Výměnu po druhém podání přerušuje umpirový rozhodčí Dumusois, protože nějaký absolutní tenisově nevzdělaný a nevychovaný jedinec zařval až nadmíru hlasitě. Výměna se opakuje s prvním podáním pro Rusa.
A-40
V kratší pauze mezi prvním a druhým podání se snažili diváci znervóznět Rusa, ten pak ve výměně chyboval bekhendem do levého koridoru pro debl, brejkbol!
40-40
Opět si pomáhal Srb po levé lajně a v závěru boje kapituloval soupeř vyhozeným křižným bekhendem z levé strany.
30-40
Při jednom z prvních forhendů Rusa už řvali diváci "aut", pak Srb útočil hlavně po levé lajně, ale Rus se ubránil křížem, nakonec celkově sedmadvacátým úderem v rozehře přetáhl Djoković forhendem zprava základní lajnu.
30-30
Daniil Medveděv přeriskoval dvakrát servis na téčko.
15-30
Rus zkusil podání ven z kurtu a forhendem po pravé lajně si řekl o vynucenou chybu za základní čáru.
15-15
Daniil Medveděv se dvěma tvrdými balóny dostal k síti, ale proti úderu na tělo chyboval ve složité pozici za základní lajnu.
0-15
Daniil Medveděv předvedl druhé podání do forhendu a přidal vítězný bekhend na levou stranu.
2:1
Člověk má takový pocit, že diváci spíše chtějí vidět jednadvacáté vyhrané grandslamové finále. Je to docela překvapení, protože například proti Federerovi, nebo Del Potrovi hrál Djoković v New Yorku proti celému dvorci.
2:1
I když by Djoković prohrával 0:2 na sety, tak to nemusí znamenat reálně konec nadějí, protože z takovéhoto stavu se vyhrabal letos v Paříži a nepříjemné vzpomínky na to má jistý Stefanos Tsitsipas.
2:1
Tvrdší servis ven z kurtu přetavuje Srb napodruhé ve vítěznou smeč a vůbec poprvé ve finále otáčí game, ve kterém čelil brejkbolu. V prvním případě se mu něco takového nepovedlo.
A-40
Srb se snažil hrát do bekhendu, pak zrychlil forhendem na levou stranu a nabíhal na síť, načež forhend bránícího se Rusa od základní lajny se zastavil na pásce.
40-40
V rozehře od základní lajn posílá Srb bekhend zleva do středu sítě.
A-40
Eso na boční lajnu.
40-40
Přímý bod do bekhendu.
30-40
Druhé podání hrál Srb na jistotu, Rus přestál tlak z bekhendu a pak proti kratšímu forhendu trefil vítězný forhend přes pravou stranu, brejkbol!
30-30
Výměna o tom, kdo udělá jako první chybu od základní lajny končí forhendem Rusa do pravé výseče pro čtyřhru.
15-30
Rusovi zafungoval křižný forhend a ten vracel Srb stejným úderem do pravé výseče pro debl, Medveděv otáčí vývoj gamu.
15-15
Proti třetímu úderu soupeře posadil Srb bekhend na lajnu a pak udělal forhendem zprava do sítě svou dvanáctou nevynucenou chybu v zápase.
15-0
Daniil Medveděv returnuje druhé podání forhendem do sítě.
1:1
Přímý bod do forhendu. Tak to klobouk dolů, protože Rus rychle nabídl tři brejkboly, ale pěti vyhranými výměnami za sebou otočil tento game!
40-A
Eso na téčko, výhoda servis.
40-40
Daniil Medveděv zahrál snad stokrát do bekhendu soupeře až přišel čop zleva do sítě. Tahle výměna čítala 13 úderů a Rus smazal i třetí brejkbol v řadě.
40-30
Eso do bekhendu.
40-15
Novak Djoković dobře četl kraťas a měl šanci na ukončení gamu, ale proti úderu křížem vytasil Rus vítězný prohoz forhendem na pravou stranu.
40-0
Tři brejkboly, Rus si rozběhal Srba forhendem a pak udělal velkou křižnou chybu výhozem z levé strany.
30-0
Dvojchyba druhým servisem do autu.
15-0
Forhendový return druhého podání do bekhendu vrací Rus zleva za základní lajnu a Srb vůbec poprvé v gamu na příjmu vede.
1:0
Bekhendový return tečovala páska těsně před nabíhajícím Srbem do forhendu, následně bekhendový lob z rakety Rusa dopadl do pravé výseče pro debl. Djoković si drží podání čistou hrou.
40-0
Novak Djoković servíroval do forhendu a nezaváhal vítězným křižným bekhendovým volejem z levé strany.
30-0
Kratší return ztrestal Srb vítězným křižným forhendem z pravé strany.
15-0
Svůj druhý forhend netrefil Rus ideálně a kazil do pravého koridoru pro debl.
0:0
Novak Djoković vyhrál a prvním setu ze 23 výměn na příjmu jen tři.
0:0
Statistiky prvního setu
Esa – 4:8
Dvojchyby – 2:1
Úspěšnost prvního servisu v procentech – 55:65
Vyhrané výměny po svém prvním podání v procentech – 88:100
Vyhrané výměny po svém druhém podání v procentech – 36:63
Brejkboly – 0/0 :1/3
Úspěšnost na síti – 8/9 : 1/2
Nevynucené chyby – 10:7
Vítězné údery – 10:13
4:6
Eso ven z kurtu znamená, že Novak Djoković prohrává na letošním US Open popáté ze sedmi zápasů úvodní set.
15-40
Přímý bod do středu dvorce, Rus nechal dopadnout forhendový return za základní čáru, dva setboly!
15-30
Dvojchyba.
0-30
Eso na téčko, Rus vítězí i ve třinácté výměně po svém prvním podání.
0-15
Přímý bod servisem do forhendu.
4:5
Daniil Medveděv se napodruhé vyhodil křižným bekhendem zleva za základní lajnu, kam pouštěl Djoković balón. Po pauze bude Rus podávat na ukončení prvního setu.
40-30
Novak Djoković podal do forhendu a šel před kříž, zvládl první volej a pak udělal Daniil Medveděv bekhendovou chybu do sítě.
30-30
Kontrabekhend proti returnu směřuje do sítě. 10:5 na nevynucené chyby.
30-15
Daniil Medveděv byl hluboko za základní lajnou, Djoković postupoval k síti a s tečí pásky zaznamenal vítězný křižný forhendový volej z pravé strany.
15-15
Tvrdé podání do bekhendu ještě Rus vrátil, ale proti křižné smeči zprava už byl divákem.
0-15
Čtyřikrát dostal Rus míč na druhou stranu, pak chyboval Srb forhendem zprava do sítě.
3:5
Eso ven z dvorce, Rus je čtyři body od zisku prvního setu.
0-40
Druhým bekhendem hraje Srb za základní lajnu.
0-30
Eso do forhendu.
0-15
Perfektní druhý servis ven z kurtu a pak trefil Rus vítězný forhend na levou stranu do protipohybu.
3:4
Přímý bod do bekhendu – 3:4. Odehráno sedm gamů. Ty stihli Srb s Rusem podstatně rychleji než, když hrál Djoković čtvrtfinále proti Berrettinimu a sedm gamů trvalo dohromady 50 minut, teď je to přesně polovina.
40-15
Daniil Medveděv měl přehled o tom, že Djoković běží k síti a kde se zhruba nachází, bránil se bekhendem do forhendu a náběhový volej skončil za základní lajnou.
40-0
Novak Djoković postupoval k síti a posléze po úderu do bekhendu donutil volejem zleva na dlouhou k chybě forhendem nízko nad zemí do sítě.
30-0
Novak Djoković se rozhodl pro servis – volej a zhruba napotřetí se mu povedla vítězná smeč.
15-0
Daniil Medveděv začal delším bekhendovým returnem tak metr před základní lajnu a pak vyprodukoval nevynucenou forhendovou chybu do sítě.
2:4
Daniil Medveděv vyslal tvrdší servis a forhendem došel k síti, tam zvládl smeč se záklonu a napodruhé už jednodušší smečí křížem zprava zakončil. Vede 4:2 a za tři gamy na příjmu vyhrál Djoković dvě výměny.
15-40
Daniil Medveděv útočil forhendem, zprvu tlačil do bekhendu a měl to dobře rozehrané, následně zamířil zprava za základní lajnu.
0-40
Daniil Medveděv využil kratšího returnu a zahrál křížem do bekhendu, následovala vynucená chyba do pravé výseče pro čtyřhru.
0-30
Přímý bod z podání, Rus nedává Srbovi šanci při svém servisu.
0-15
Novak Djoković vyhazuje forhendový return druhého podání za základní lajnu.
2:3
Na esa 4:4, a to pánové Isner a Karlović tohle finále skutečně nehrají. Do výměn se chodí opravdu sporadicky, ale nelze čekat, že tento obraz hry vydrží tři sety.
2:3
Opět eso na kříž, takže dva čisté gamy za sebou.
40-0
Daniil Medveděv prošel křižný bekhendový return, ale zase ho vyhodil zprava i před zraky Kim Clijstersové.
30-0
Novak Djoković pokračuje esem na téčko. Na esa 3:4.
15-0
Daniil Medveděv returnoval křižným bekhendem za základní lajnu.
1:3
Servis do bekhendu a potom vítězný forhend po levé lajně. Rus vítězí v minutovém gamu bez ztráty fiftýnu a v šesti výměnách po prvním podání je zatím stoprocentní.
0-40
Přímý bod do středu kurtu.
0-30
A následně čtvrté do forhendu.
0-15
Daniil Medveděv trefuje své třetí eso.
1:2
Ještě nikdy nebylo nikdo tak blízko 21. grandslamu kariéry. Rafaela Nadala dělily letos v Paříži dva zápasy.
1:2
A potom zleva na stejné místo. Takhle nějak odvrací brejkboly velcí hráči. Čtyřikrát se nedostal Rus do výměny.
A-40
Daniil Medveděv čekal viditelně servis zprava (zase) do forhendu, jenže přišlo eso na kříž!
40-40
Novak Djoković si pomohl servisem a forhendem do bekhendu, s vítěznou smečí křížem zleva neměl žádné problémy.
30-40
Servisem do forhendu si otevřela světová jednička kurt a ukončila rozehru vítězným křižným bekhendem z levé strany.
15-40
Druhým bekhendem zleva hrál Srb na základní lajnu, pak si oběhl míč na forhend a poslal ho od základní lajny do sítě, dva brejkboly!
15-30
Opatrnou výměnu po druhém podání rozhoduje bekhend Rusa zleva do středu sítě.
0-30
Páska odráží druhé podání do autu. Djoković působí docela nervózně. Na druhou stranu – ve čtyřech z šesti zápasů na US Open prohrál první set.
0-15
Novak Djoković zkusil servis do bekhendu a pak poslal kraťas zleva od základní lajny do sítě.
0:2
Daniil Medveděv potvrzuje brejk, druhé podání zahrál na kříž a pak čelil tlaku forhendu do bekhendu, následně už přinutil Srba hrát bekhendem a ten zleva přetáhl za základní lajnu.
15-40
Křižným bekhendovým returnem druhého podání nutí Srb Rusa k chybě do sítě.
0-40
Eso na téčko z prvního servisu.
0-30
Daniil Medveděv si dovolil eso z druhého podání do forhendu.
0-15
Daniil Medveděv podal na téčko a přidal vítězný křižný forhend zleva do protipohybu.
0:1
Djoković hrál druhé podání hodně na jistotu, aby především neudělal dvojchybu, prvním forhendem zrychlil výměnu po levé lajně, následně napodruhé pokazil forhend do pravého koridoru pro čtyřhru a na úvod si prohrává servis poté, co čtyři výměny za sebou šly za Medveděvem!
40-A
Djokovićův bekhend lízl základní lajnu a pak Srb vyhodil křižný forhend do pravého koridoru pro debl, Rus otáčí vývoj gamu a má brejkbol!
40-40
Daniil Medveděv se mohl opřít hlavně o forhend a ačkoliv se pustil z fyzicky skvěle vybaveným Djokovićem do delší výměny tak křižným forhendem zprava si v závěru vynutil chybu za základní lajnu.
40-30
Pinkaná od základní lajn a čekání na chybu toho druhého skončilo křižným bekhendem Srba z levé strany za základní čáru.
40-15
Dvěma údery si připravil Srb forhend do bekhendu a zakončil vítězným křižným forhendovým volejem zprava.
30-15
Tentokráte servis na zprava na kříž a Rus vytěžoval spíše bekhend až jím chyboval zleva za základní čáru.
15-15
Dva servisy do autu, takže i druhá výměna končí nevynucenou chybou.
15-0
Daniil Medveděv začíná vyhozeným forhendovým returnem druhého podání za základní lajnu.
0:0
Utkání právě začalo.
Rod Laver samozřejmě v hledišti. Novak Djoković může dokonat do samé jako on jakožto první hráč hráč po 51 letech. Potřebuje vyhrát tři sety, osmnáct gamů a 72 fiftýnů.
Novak Djoković začne na servisu. Hráči momentálně absolvují pětiminutovou rozehrávku.
Vzájemné zápasy 5:3
Vůbec poprvé se oba tenisté utkali před čtyřmi lety, kdy Medveděv skrečoval utkání Davisova poháru. Za zmínku stojí hlavně utkání základní skupiny loňského Turnaje mistrů v Londýně, kdy Rus zvítězil dvakrát 6:3 a zatímco Srb skončil v semifinále na raketě Thiema v semifinále, tak Rus v souboji o titul přehrál zmiňovaného Rakušana. Dnešní duel je ale především reprízou letošního finále Australian Open, v němž se radoval Djoković celkem jasně 7:5, 6:2, 6:2.
Djoković už dosáhl letos v New Yorku na několik milníků
Web Tenisportal.cz publikoval několik zajímavostí spjatých s tím, jaké mety již Djoković letos překonal v městě, které nikdy nespí. Bělehradský rodák je prvním tenistou v dějinách, který si zahraje své deváté finále US Open, tím se dostane v této statistice před Američana Samprase. Zároveň je nejstarším finalistou tohoto grandslamu od roku 2005, kdy souboji o titul absolvovala další domácí legenda Andre Aggasi. Zároveň čtyřiatřicetiletého Djokoviće dělí tři sety od toho, aby se stal vůbec druhým nejstarším vítězem US Open v open éře po pětatřicetiletém Kenu Rosewallovi. Ten triumfoval v roce 1970.
Djokovičova bilance na grandslamech
Vůbec poprvé zvítězila aktuální světová jednička na turnaji Velké čtyřky v roce 2008, kdy v Melbourne porazila nenasazeného Francouze Tsongu. Djoković má před sebou své jednatřicáté grandslamové finále. Tím pádem vyrovná Rogera Federera (Srbova bilance činí 20:10, Švýcarova 20:11, Nadalovo skóre je 20:8). Djokoviće v posledních týdnech docela otravovaly otázky mířící na to, že je opravdu hodně blízko jisté metě. Na neustále opakující se téma v konverzaci s novináři si stěžoval například po čtvrtfinále s Berrettinim. Pro dost možná ikonu srbského tenisu by jednadvacátý grandslam znamenal skutečně hrozně moc. Ostatně, jak píše server iDnes.cz, Djokovič vnímá dnešní finále jako nejdůležitější zápas své kariéry. Medveděv kontroval tím, že potřetí už nehodlá v souboji o grandslamový titul prohrát. Rus se domnívá, že na letošní ztracené finále v Melbourne nebyl pořádně připravený a nenechal na kurtu srdce. Na onen střet Djokoviće proti Medveděvovi nemuselo dojít. Stačilo, aby Djoković neoplatil Němci Zverevovi, loňskému finalistovi bolestnou prohru z Tokia. Nicméně jeden z nejlepších tenistů v dějinách zvládl svůj první pětisetový zápas na US Open po osmileté odmlce. V roce 2013 otočil semifinále proti Stanu Wawrinkovi z 1:2. V následném finále s Rafaelem Nadalem nenastoupil v neděli, nýbrž v pondělí. Ostatně na tom, že se finále US Open hrávalo kdysi v první pracovní den týdne, si pořadatelé amerického grandslamu docela potrpěli.

Ještě dodejme, že ve prospěch Medveděva hovoří jedna interesantní bilance (byť ji je nutno brát s pořádnou rezervou a pro tohle finále je víceméně nepodstatná). V posledních dvou letech vyhrál US Open pokaždé druhý nasazený, tedy Nadal v roce 2019 a Thiem o rok později.
Kdo může zastavit Djokoviće?
Je pravda, že tuhle otázku si (nejen) tenisoví fanoušci kladou v posledních týdnech a měsících (asi) hodně často. Populární facebookový profil Troll Tennis přišel před semifinále se Zverevem se zjištěním, že jedinou osobou, která momentálně může Djokoviće zastavit, je umpirová rozhodčí, kterou Srb nešťastně a nechtěně trefil odehráním balónu v osmifinále loňského US Open proti Španělovi Carreňovi. Djoković si tou dobou prohrál servis a Carreňo měl jít servírovat na vítězství v prvním setu za stavu 6:5 ze svého pohledu. K tomu už nedošlo. Djokovič byl diskvalifikovaný, protože hráč nemůže ohrozit bezpečnost kohokoliv na kurtu. Bývalý kouč Djokoviće Radek Štěpánek tehdy pro web Sport.cz prohlásil, že Srba bude tahle fatální chyba obrovsky psychicky bolet, protože jeho cílem zůstává získat nejvíce grandslamů v historii. Nicméně, jak vidno, dokázal se z ní skvěle oklepat.

Od té doby totiž prohrál na grandslamu jediný zápas. Loni v Paříži podlehl Rafaelu Nadalovi 0:6, 2:6, 5:7. Posléze byl terčem různých vtípků a možná až posměšků wimbledonský vítěz 2001 Goran Ivanišević. Bývalý trenér Tomáše Berdycha predikoval, že Nadal nemá ve finále šanci. Tak či onak – od jednoznačné prohry v Paříži zvítězil Srb v šestadvaceti grandslamových duelech v řadě za sebou a k tomu, aby byla jeho letošní sezona prakticky dokonalá, chybí snad lepší výsledek na olympijských hrách. Djoković proplouval turnajem bez problémů do semifinále. V něm vedl 6:1, 3:2 a měl v zádech brejk. Následně si vybral evidentně snad nejslabší chvilku v celém roce a Zverev mu povolil jediný game. V souboji o bronz navíc nestačil v třísetové řeži na již zmíněného Carreňa. Po Tokiu přiznal, že je psychicky vyčerpaný.
Dlouhé ruské čekání
Rusko zažívalo v posledních letech ústup z tenisové slávy. Nicméně na východě Evropy se vlivem nastupující mužské generace (Rubljov, Chačanov, Medveděv) začíná zase vše obracet správným směrem. Je možná až překvapivé, že taková tenisová velmoc čeká na gradslamového vítěze šestnáct let. Marat Safin vyřadil v semifinále Australian Open 2005 Rogera Federera a posléze ve finále také domácího Lleytona Hewitta. Vůbec poslední ruskou grandslamovou šampionkou je Maria Šarapovová. Ta vyhrála Roland Garros před sedmi lety.

Daniil Medveděv už nebylo daleko, aby ukončil toto čekání již v roce 2019. Ve finále US Open dokázal proti Rafaelu Nadalovi srovnat z 0:2 na 2:2, načež po pěti hodinách padl. O jeho letošním prohraném finále Australian Open již byla řeč.
Prokletá Paříž
Novak Djoković je blízko, aby se zapsal do kategorie nesmrtelných. Už teď je tenisovou legendou. Může se stát prvním tenistou od roku 1969, který kdy zkompletuje kalendářní grandslam. Tehdy se to povedlo Rodu Laverovi. Djoković vyhrál v roce 2011 tři grandslamy. V semifinále Paříže jej zastavil Roger Federer. Ostatně Paříž pro něj byla dlouho zakletá. Především prohra ve finále před šesti lety ho musela hodně bolet. Djoković se ve čtvrtfinále dočkal vytouženého triumfu proti Rafaelu Nadalovi a drtivá část planety byla přesvědčena, jak celý turnaj dopadne. Každopádně málokdo tušil, že Stan Wawrinka předvede ve finále svůj životní výkon a otočí jej z 0:1. V onom roce 2015 prohrál Djokovič na grandslamech jediný zápas...

Co se týče letoška, tak v této souvislosti má Djoković na hlavní město Francie mnohem hezčí vzpomínky. V semifinále zvládl pětisetovou bitvu s Rafaelem Nadalem. Srb je tak prvním hráčem, který kdy porazil zřejmě nejlepšího antukáře historie alespoň dvakrát na Roland Garros. Pro Nadala to byla v jeho obývacím pokoji teprve třetí prohra (ještě nestačil v osmifinále 2009 na Švéda Söderlinga). Djoković zároveň dosáhl na další významnou metu. Jakožto jediný hráč z Velké trojky se momentálně může pochlubit tím, že každý z grandslamů opanoval minimálně dvakrát. Nadal dal šanci Federerovi pouze ve zmiňovaném roce 2009, samotný Nadal poté vyhrál jen jednou v Melbourne.
Cesta turnajem – Daniil Medveděv
1. kolo – Gasquet 6:4, 6:3, 6:1
2. kolo – Koepfer 6:4, 6:1, 6:2
3. kolo – Andujar 6:0, 6:4, 6:3
Osmifinále – Evans 6:3, 6:4, 6:3
Čtvrtfinále – Van De Zandschulp 6:3, 6:0, 4:6, 7:5
Semifinále – Auger-Aliassime 6:4, 7:5, 6:2
Cesta turnajem – Novak Djoković
1. kolo – Rune 6:1, 6:7, 6:2, 6:1
2. kolo – Griekspoor 6:2, 6:3, 6:2
3. kolo – Nišikori 6:7, 6:3, 6:3, 6:2
Osmifinále – Brooksby 1:6, 6:3, 6:2, 6:2
Čtvrtfinále – Berrettini 5:7, 6:2, 6:2, 6:3
Semifinále – Zverev 4:6, 6:2, 6:4, 4:6, 6:2
Hezký den, vítejte u textové reportáže z finále mužské dvouhry na US Open, ve kterém se střetnou Novak Djoković a Daniil Medveděv. Začínáme krátce po 22:00.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 22:00.

Aktuální výsledky

Tenis
Články odjinud